A1 g e m o e a Hieuws- en Advertentieblad 7 0 o r 2eeuwsch*7Jaanderen. No. 4124. Zaterdag 14 September 1901. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. 41e Jaargang. LAURAS HUWELIJK. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BEBSTB ZBL-AJD. F EUILLETON RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. IIZESSCHE (IIIRUT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVESTUT18 Jii Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgamf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt. de siechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. prj> ■»H blail vcrgchljat il»ttuil»ic, WoemJag. en Vrljdagayonil, aitgeiomlerd op Fee.fdaaen, bij de Firma p. j, vix UK I1SDK t Het kan niet ontkend worden, dat er de laatste dagen veel ongunstige berichten over de Boeren komen. Voortdurend worden er kleine troepjes verdreven of verslagen, telkens lezen we van ge- vangeneu en van veroverden buit. Toch schijnt de algemeene toestand niet veel veranderd. Kitchener seint dit althans voor de Kaapkolonie, behalve dan dat daar Lotter's kommando gevangen is genomen en dat eeu afdeeling Boeren bij Herschell de kolonie is biunengedrongen en tot dusver aan de verkenners van French is ontsnapt. Scheepers staat ten zuiden van Ladysmith, Theron, die zich nog steeds niet bij hen heeft knnnen of willen aausluiten, had het oog gericht op Mosselbaai, maar hij is daarin verhinderd door majoor Kavanagh, die hem den 9 in den weg kwam. De Boeren verspreidden zich en vochten niettoch sneuvelde er nog £en en werden verscheiden goede paarden door de Engelschen buitgemaakt. Scheepers is nauwelijks 24 jaar oud en bij zijn kommando bevinden zich geen Boeren, die ouder zijn. We weten deze bijzonderheid van Cloete, eeu magistraatspersoon uit Steytlerville, die door Scheepers twee weken is gevangen gehouden, en nadat hij 500 KM. in gevangenschap had afgelegd, werd vrijgelaten en no te Kaapstad is aangekomen. Cloete vertelt, dat het kommando uit ongeveer 300 man bestond, meerendeels jonge Kapenaars. Scheepers had siechts 70 man uit de »Oranjerivier- kolonie" meegebracht. Allen zijn goed uitgerust, goed gevoed, opgewekt, en hebben uitstekende paarden, terwijl zij bij paarden meevoeren. Het kommando had transport- noch lastdieren, het leefde geheel op 't geen het in het laud zelf vond. (Volgens een Reuterbericht waren alle Kaapsche karren van Scheepers door de Engelschen buit gemaakt.) Iedere hoeve werd bezocht, overal werd weggenomen wat men noodig had. Scheepers had het bevel uitgevaardigd, de hoeven te vernielen van alle Kapenaars, die bij de districtswachten dienst hadden genomen de Boeren stonden dan den bewouers toe, hun beddegoed buitenshuis te brengen, en staken vervolgens de gebouwenin brand. Scheepers had den parlementair, die hem Kit chener's proclamatie bracht, ontvangen, en tot hem gezegd Wij vechten alien met eeu bepaald doel voor oogen, niet als wilde bandieten. De toekomst is onzeker, maar wij hebben volstrekt Vrij bewerkt door Amo. In de fabriek werd op den verjaardag van den ouden patroon feestgevierdalleen het vuur in den oven werd aangehouden. Een deputatie zou nu nog de gelukwenschen der arbeiders over- brengen en daarbij had Klaus niet tegenwoordig willen zijn. De stilstand van de fabriek was hem zeer onwelkom, want hij beschouwde zich zelven als den voornaamsten onder zijne arbeiders en daardoor had hij hunne sympathie verworven. Hij was overtuigd, dat het werk vanzelf goed ging, als hij hunne sympathie bezat. Klaus zelf had het niet kwaad hij genoot als compagnon in de zaak een flink aandeel in de winst, hij bewoonde in het groote fabrieksgebouw vier aardig ingerichte kamers, had weiuig behoef- ten en spaarde dus van zijne iukomsten eigenlijk tcgen zijn wilhij bezat geen neigingen voor het een of ander, nog minder een hartstocht, en hield siechts dan van gezelligheid, wanneer's avonds de dagtaak was afgedaan, en dan droeg hij nog weinig bij tot genoegen van het gezelschap. Het samenleven met zijne huisgenooten genoot hij siechts voor zooverre hij daar als ongehuwd zoon des huizes niet buiten kon de zoo verklaar- bare zorg zijns vaders voor zijn jongeren broeder en zuster scheen hem dwaze bevoorrechtinghun jeugdige vroolijkheid verdroot hem hij wees hen op hunne werkelijken of vermeende tekortkomingen, waar hij kon, en sedert zij groot geworden waren vertrouwen in de zegepraal, die ten slotte aan de Afrikaanderzaak ten deel zal vallen. De Hollandsche kolonialen zeide Scheepers verder die de wapens opnemen, zijn geen opstandelingen, en als de Engelschen doorgaan met het terecht- stellen van menschen, zal ik genoodzaakt zijn, maatregelen van weerwraak te nemen. Verder is er in de Kaapkolonie gevochten bij Driefontein, waar de Boeren tegenover Crabbe een ernstig verlies leden door het sneuvelen van Van der Merwe. Bij die gelegenheid werden 37 Boeren gevangen genomen. Nieuws uit de Kaapkolonie is er overigens niet. Ook omtrent Natal vernemen we alleen, dat gene raal Lyttelton daar Hildyard als opperbevelhebber is opgevolgd en zijn hoofdkwartier te New-Castle heeft gevestigd. Verder seint Kitchener van 9 September, dat Benson's troepen, die tusschen den Delagoa-spoor- weg en den Natalschen spoorweg werken, eenigen tegenstand ondervonden hebben. De andere kolon- nes van generaal Blood hebben niet behoeven te vechten. De kommando's van De la Rey en van Kemp, ten westen van Rusteuburg, hebben zich verspreid zonder slag te leveren, toen de kolonnes van Methuen, Featherstonhaugh, Hamilton, Kekewich en Allenby tegen hen oprukten. Niettemin hebben deze kolonnes meer dan 200 Boeren, die zich in de ravijnen en op andere punten in den omtrek verborgen hielden, gevangen genomen. Methuen heeft 6 en 8 September in groot-Marico gevochten met Boeren onder de la Rey en van 't Onder. De Boeren verloren bij beide gevechten 18 dooden en 41 gevangenen, zoo althans luidt Kitchener's opgaaf. Uit den Vrijstaat valt het volgende te melden. Speus en Rimington hebben met goeden uitslag de kommandos in de buurt van Senekal bevochten. De kolonnes van generaal Elliot zijn te Windburg aangekomen, zij hebben lichlen tegenstand ontmoet, toen zij noordwaarts oprukten. Ten zuiden van de lijn van Thabanchu heeft Rawlinson Zaterdag den vijand ontdekt (waarschijnlijk Kritziuger's kommando,) die een stelling innam ^ten oosten van Bastaardsdrift, en hem naar het noorden gedreven. De kolonnes van Charles Knox en Plumer hebben niet gevochten. In Portugeesch Zuid-Afrika spelen de Engelschen nog aliijd aardig de baas. Nu is weer op aan- dringen van den Britschen consul-generaal te LourenQO Marquez huizoeking gedaan en is een en Robert niets meer van zijn meerderheid wilde weten, sprak hij dikwijls weken lang geen woord tot dezen. Zijn vader, die het heerschzuchtig optreden van den oudsten zoon niet altijd kon billijken, had daarvan dan veel verdriet. Die afkeer van zijn jongeren broeder en zuster dateerde overigens reeds van hunne geboorte. Hij zag zich in zijne rechten als eenig erfgenaam benadeeld en had ook zijne tweede moeder nooit meer achting betoond dan uoodzakelijk was. Hij ging geheel in de fabriek op zijn broer en zuster schenen hem nietsdoeners, met wie hij later de erfeuis zou moeten deelenzij leefden er vroolijk op los, terwijl de altijd grooter wordende concur- rentie hem nog grootere lasten oplegde. En voor wie Voor deze tweeIn plaats dat Robert ook voor de zaak bestemd werd, moest hij ofBcier worden, in een keurregiment treden, en de kas liet zien, wat dat kqstte. Zijne zuster echter, in plaats van de huishouding te leeren, om een degelijke huisvrouw te worden, kreeg dure lessen in alle mogelijke zaken bij de kas werden de door zijn vader goedgekeurde rekeningen voor dit modepopje aangeboden, die hem belachelijk hoog voorkwamen, en daarbij kregen beiden nog zak- geld, iets waaraan hij in zijn jeugd niet had durven denken. Maar met //den oude" was niet verstandig te redeneeren II. Men gebruikte bij Brinkman om vier uur het middagmaal. Robert kwam kort v<5or vieren in een rijtuig terug. Een bediende zeide hem, dat zijn papa hem wenschte te spreken. De oude heer, die auders steeds onverstoorbaar groote hoeveelheid ammunitie en andere oorlogs contrabande in de nabijheid van de stad ontdekt en in beslag genomen. Verscheiden personen zijn, in verband daarmede gearresteerd. Het stoomschip //Limpopo" is te LourenQo- Marquez aangehouden en verzegeld. Men ver- moedt, dat er contrabande aan boord is, een ver- moeden, t welk versterkt wordt door de omstandig- heid, dat de Boeren heen en weer zwerven langs de grens bij Chaichai, waarheen het schip bestemd was. Lit Rotterdam wordt ons gemeld dat door den burgemeester, den heer F. B. 's Jacob, tijdens de Raadszittiug is medegedeeld, dat het Koninklijk Echtpaar voornemens is aanstaande Maandag een bezoek aan Rotterdam te brengen. Des morgens zullen H. M. en Prins Hendrik van het Loo vertrekken en aan het Maasstation arriveeren. Van daar wordt een rijtoer door de stad gemaakt met de bedoeling de havenwerken in de Oude stad te bezichtigen. Voorts heeft een receptie plaats ten Raadhuize, alwaar het gemeentebestuur zal bijeen komen en daarna gaat het Kon. Echtpaar de Gasfabriek aan den Oostzeedijk zien. I en slotte zal het Kon. Echtpaar vergezeld van gevolg, het gemeentebestuur, den directeur van gemeentewerken en den havenmeester zich in- schepen op een stoomboot om een vaartocht te maken door en langs de havens en de rivier om daarna hun reis naar den Haag te vervolgen. In verband met een en ander wordt het Stadhuis in orde gebracht en ook de Gasfabriek. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken H. J., oud 62 j., visscher te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. B. d. B., oud 23 j., zonder beroep te Heikant (Sint Jansteen), is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis. Bij bevelsclirift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen II. T., oud 21 j., arbeider te Selzaete (Belgie), gedetineerd te Middelburg ter zake vau het hevig verzet door hem met 5 audere personen met ver- kalm was, liep nu in ernstige, opgewonden stem- ming, met de handen op den rug, in zijne werkkamer heen en weer. t ransje zat aan het venster, met den arm op de leuning van haar stoel. Zij keek met zekere spanning naar haar broeder, terwijl de handelsraad stilstond, met beide handen op den rug, en bedacht hoe hij het zou aanleggen om het gewichtige nieuws te zeggen. Gelaat en toon waren plechtig, toen hij begon z/Klaus maakte mij heden met iets bekend, waarop ik niet voorbereid was; hij heeft mij verzocht u daarvan kennis te geven. Hij brengt mij vandaag eene schoondochter." Hij hield even op. Het gelaat van Fransje verbleektezij keek haar broer aan, als wou zij zeggen//Wat heb ik je gezegd en keek toen weer voor zich, om hare ontsteltenis niet zoo te laten biijken. //No, zoo moet het gaan," tlapte Robert emit, zich in een stoel neerlatend. „En met wie wil hij Brinkman draalde met het antwoord. Hij be dacht, dat, hoewel hij in het geheel niet met het nieuws was ingenomen, hij zich toch moest voordoen alsof deze schoondochter hem welkom was, al ware het alleen maar om haar de achting en liefde der jongere kindereu te vezekeren. //Ik was geheel verrast, toen Klaus mij haar naam noernde," vervolgde hij, voor zich kijkend, z/maar haar stand is eervol." z/lk weet het reeds, papa," vie] Robert hem in de rede. -//Ik heb het echter niet willen ge- looven inaar de kranten wisten het reeds vroeger dan wij; hedenmorgen las ik, datjuffrouw Wan- del het tooneel zou verlaten, om te huwen Dat eenigde krachten gepleegd tegen de marechaussees C. Cortvnendt en M. Beun op den 25 Augustus jl. in den Poelpolder te Sas van Gent. Aan den beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer JGz., advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Even buiten Rijswijk is Woensdagmiddag de schippersknecht W. d. B. over boord geslagen en alhoewel spoedig op het drooge gebracht was hij toen reeds overleden. De B. laat een vrouw met twee kinderen na. Bij het onweder van W oensdagochtend zijn tusschen 8 en 9 uur twee kinderen aan den Ringdijk bij Amsterdam door den bliksem getroffen. Een 9jarige jongen bleef op de plaats dood en zijn eveneeiis negenjarige makker werd ernstig gebrand. Zijn toestand is zorgelijk. Twee paarden in de weide te Spaarndammerdijk werden eveneens gedood. Een ernstig ongeluk trof Dinsdag jhr. de J. v. B. en D., student te Leiden, tijdelijk vertoeveende bij zijne familie te Nijmegen. Bij een rit te paard werd hij uit den zadel geworpen en kwam met het hoofd op een hoop steenen terecht. Een schedelbreuk was het gevolg hiervan, zoodat er geringe hoop bestaat op zijn behoud. Te Kaatsheuvel werd door bewouers van een doortrekkenden kermiswagen het elfjarig doch- tertje van een inwoner dier gemeente met geweld in den wagen getild, met het doel het mede te nemen. Gelukkig werd het opgemerkt door twee wegwerkers, die het meisje boorden schreeuwen. Zij brachten den wagen tot staan en slaagden er in het kind te bevrijden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt van het geval. Dinsdagmiddag is er in de Muurstraat te Groningen een allerbedroevendst ongeluk gebeurd. In de O. Kijk-in- t Jatstraat, hoek Muurstraat, woont de slager S., wiens huis geverfd wordt. Men had twee ladders aaneen gebonden, waarop de fiOjarige II. W. stond te verven, terwijl een collega beneden bij de ladder op wacht stond. Een in de Muurstraat rijdende beladen korenwa- gen kwam in aaurakiug met de ladder; deze week uit, t bovengedeelte kwam tegen de op den hoek geplaatste lantaaru en Wieringa slueg over 't hoofd met verfpot en al tegen de straat. De ongeluk- kige was onmiddellijk een iijk. De volgende bijzonderheden zijn nog door onderzoek van politiewege en door getuigenver- klaringen aan het licht gekomen omtrent den moord te Helder Donderdag begaf Pielfer zich, na van zijn bodem, de //Gier", te zijn gedeserteerd, van hier naar Amsterdam en vervoegde zich daar 's avonds aan de woning aan de Heerengracht,^ waar zijn ver- loofde, Johanna de Lugter, in dienstbetrekkiDg wij echter dat geluk juist zouden hebben Hij zweeg boos en met eeu minachtend gelaat. Gij zult haar welkom heeten, want zij zal van daag met Klaus aan onze tafel verschijnen. Mijn oude Joost heeft helaas laten afzeggen, daar hij zich onwel gevoelt." Robert sprong op, liep, met de sporen klette- rend, naar het venster, kruiste de armen en keek naar buiten. z/Nu wordt het mij duidelijk, waarom Klaus plotseling smaak heeft gekregen in het tooneel. Ik zag hem meermalen, wanneer Wandel zong hij applaudisseerde als een dolle, ofschoon hij niets van muziek verstaatmij ging hij uit den weg. Aan vereerders ontbreekt het haar niet; zij is eeu aardig persoontje van ongeveer vier en twintig jaar. Een van onze officieren maakte haar druk het hof, en nu zou ik er mij in moeten schikkeu, wanneer hij van mij verlangde, bij ons binnengeleid te worden 1 //Siechts het kletteren van zijne sporen verried, dat hij zacht op den grond stampte. Ik zou het niet eens durven wagen, mijn eigen broeder het af te raden, wanneer er nog tijd toe was, hij behaudelt mij nog steeds als eeu domme jongen (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1