A 1 g e m e e a Nieuws* ea Adverteatieblad voor Zeeuwsch-TUaaderaa. Bekendmaking. No 4123. Donderdag 12 September 1901 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post; Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenti* wordt de prjjs alechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Uit Windburg wordt gemeld dat de kolonnes van de generaals Barker en Elliot daar zijn terug- gekeerd na een gedeelle van de kolouie te hebben schoongeveegd. Barker deed 9 Boeren sueuvelen, terwijl er 7 gekwetst werden hij maakte 7 ge- vangen en bemachtigde voorts 32 wagens, 7000 patronen, 1500 stuks vee en een ontzagelijke hoe- veelheid graan en mielies. Hij bracht hier ruim 100 vluchtelingen aan. Doordien deze landstreken sedert December niet door Engelsche troepen be- zocht waren, hebben de Boeren tijd gehad het land te beploegen en te bezaaiener werden dan ook overal groene graauvelden gezien. Generaal Elliott heeft alle konvooien der Boeren buitgemaakt die op weg waren naar Betlehem, om de Boeren van het uoodige te voorzieu. Hij doodde 2 Boeren en nam er 9 gevangen voorts maakte hij 300 Boerenwagens en Kaapsche karren buit, alsmede 8000 stuks vee, 1400 paarden en duizenden schapen. Hij voerde 800 vrouwen en kinderen van Boeren hierheen mede. Rimington heeft Haasbrosk's geheele convooi, met 40 wagens buitgemaakt. De Wet, Steyn, Haasbroek, Froneman en nog een kommandant hebben den 28 Augustus een F^TTILuLETOJSl. Vrij bewerlct door A mo. „Ik mag haar dus hedenmiddag hier brengen om kennis met de familie te maker, niet waar Er zal dan een persoon meer aan tafel komen Ik heb nog een ernstig woord met den machinist te spreken. De man brengt een ontevreden geest nnder de arbeiders." Hij reikte zijn zichtbaar bedroefden vader de hand, nam zijn hoed en ging been, vroolijk gestemd door het bewustzijn deze mededeeling achter den rug te hebben. Hij keerde zich bij de deur nog eens om en zei /,U kunt het wel aan de kinderen zeggen Zeer ontstemd stond Brinkman op zoodra hij alleen was. Hij ging op het balkou en keek omlaag. De opgeruimde stemming, waarin hij heden bij zijne kinderen was gekomen, was weg; een trek van zorg kwam op zijn gladgeschoren gelaat en de plooien, door den ouderdom veroor- zaakt, kwamen duidelijker om neus en mond uit. „Een kunstenares, en deze naam, die bij mij zulke onaangename herinneringen wekte toen ik hem kort geleden in de kranten lasHij vouwde de omlaagzinkende handen. ,/Daarom Rie verandering in zijn geheele wezen afge- samenkomst gehad te Wonderkop. Toen de Engelsche kolonnes naderden, namen De Wet en Steyn de wijk naar Reitz, van waar zij weder verdreven werden door Rimington. Dit overzicht van het succes der Engelsche troepen in den Vrijstaat, is allesbehalve gunstig gekleurd voor de Boeren. Indien we niet een beetje gewend waren aan die schoonvegerijen, waarna er toch altijd nog heel wat overblijft en indien we niet wisten, dat veel van hetgeen de Boeren veroveren verzwegen werd, we zouden gaan twijfelen of de Boeren het nog vol zouden kunnen houden. Nu echter laten we ons niet bang makenwaar zooveel weggenomen kan worden, zal nog wel wat overblijven en om 8000 stuks vse te voeden is uog al een aardig stuk weiland noodig, dat den Boereu wel een kansje zal bieden, iets terug te nemen van het gestolene. Trouwens Engeland rekent ook nog op volhouden uit Amerika zijn weer 1000 paarden naar de Kaap gezonden. Hetzelfde telegram meldt, dat de Wet en Steyn van Reitz naar Rimington zijn verdreven. Dit klopt niet erg met een bericht, dat de //Ind. Beige" heeft, nl. dat de Wet zijn best zou doen om zonder te vecbten in Aliwal-Noord door te dringen. Kommandant Fouche is deze dagen de Oranje- rivier overgetrokken en heeft zich weer in de omstreken van Aliwal-Noord genesteld. Te Johan nesburg zijn in hechtenis genomen Broekema, Nisser, Duuring, Rothekugel en verscheiden ande- ren, op beschuldigiug van spionnage en verspreiden van valsche, oproerwekkende berichten. In het huis van Broekema, een Hollander van geboorte, moeten zeer gecompromitteerende stukken gevon- den zijn. Uit Kimberley wordt gemeld, dat Hunt's hotel aan de Vaal bij Riverton, een uitspanningsplaats voor de bevolking van Kimberley, door de Boeren bezocht en geplunderd is. De toestand daar in de buurt en in het zuid- westen van Transvaal leert men eenigszins kennen door den volgenden brief uit Christiania, een plaatsje dicht bij de grens van den Vrijstaat. Hij luidt ,/Officieel is onze belegering door de Boeren, die veel had van een beleg in een operette, geeindigdin werkelijkheid echter wemelt het land nog van gewapende Boeren en wij worden hoofdzakelijk alleen verontrust door de doortrek- kende Britsche kolonnes, die de Boeren vangen moeten. Dinsdag kwam er zoo'n kolonne aan, die de //Parijsche wereldtentoonstelling" genoemd wordt naar haar kommandant, majoor Paris. Deze officier behoort eigenlijk tot de marine-artillerie en tevergeefs probeeren wij, burgers, te verklaren, trokken als hij anders isWerkzamer is hij ook dan anders, ofschoon hij altijd een goed handelsman was. Hem af te brengen van wat hij eens wil, daaraan valt niet te denken. Het gevolg er van is, dat hij opnieuw terugkomt op zijn wensch om hem de fabriek geheel over te geven." De oude heer schudde het hoofd. „Ik wil tot het laatst op mijn post blijven hij heeft veranderingen met de zaak voor, die mij nietkunnen bevallen. Eerstalsikdeoogensluit. Met vroolijk schitterende oogen trad Fransje snel de kamer binnen en ging naar haar vader. //Hier is een geheele handvol riep zij en reikte hem eenige dozijnen brievenen telegrammeu over. »De boekhouder liet ze juist brengen Er is er een bij, papa, die wat gewichtigs moet bevatten," zeide zij met een slim gebaar. /,Er zit een groot zegel op Zal ik hem opeuen P" Zij wierp alles op de tafel en hield alleen dezen brief in de hand. //Hier, lees u hem maar Haar vader opende hem met koele bedaardheid, las en reikte haar een gecalligrapheerd ambtelijk schrijven over; het was zijne benoeming tot handelsraad. /■Papa Dat hebt ge alvastFransje sloeg de armen om zijn hals en kuste hem op beide wangen. //Hoe zal Robert daarmee in zijn schik zijn Haar vader hield haar tegen, toen zij hem op nieuw wilde omhelzen. wat een marineofficier midden in Transvaal te mnkw» heeft. Maar hoe dit zij, hij is verdwenen Vrijdag ging hij weg om een konvooi, dat hier heen op weg was, tegemoet te rijden en naar hier te escorteeren en sinds dien dag hebben we noch van hem noch van het konvooi iets gehoord. z/De doormarcheerende kolonnes laten gewoonlijk een aantal BoereDvrouwen en kinderen als aan- denken bij ons terug. Voorloopig hebben we van de kerk een soort van depositorium gemaakt, waar nu 35 vrouwen, 81 kinderen en een paar oude mannen zich ophouden. z/Een oude Boer, die naar Warrenton gezonden moest worden, wilde met alle geweld zijn dood- kist meenemen. Of men hem al verklaarde, dat er zoo weinig plaats was op den wagen, dat zelfs officieren zulke weelde-artikelen niet konden mee nemen, in dit opzicht was hij zoo koppig als Sarah Bernhardt. Hij verklaarde, dat hij gewoon was met zijn doodkist te reizen. Men gaf schijn- baar toe en vroeg om zijn overlijdensakte. Toen hij die niet kon overleggen bleef de doodkist hier." Dan vertelt de correspondent, hoe het leger- bestuur alle particuliere winkels gesloten heeft en nu uit eigen voorraden verkoopt zoodat de kommandant van de stad, een kapitein bij de Munseer-fusiliers, nu chef van een drogisterij is, waarbij de tolk als loopjongen dieast aoet. #Van tijd tot tijd," zoo luidt de brief verder, z/vermaken de Boeren zich met een aanval op de stad of wel ze zenden een parlementair met onge- gelooflijke eischen. Zoo kwam er een van veldkor- net Scholtz met dezen eisch hij wilde koren malen en daarvoor een windmolen bouwen. Maar nu miste hij een schroef en hij wist, dat de heer Zoo- en-zoo in Christiania zulke schroeven had en of hij er een mocht hebben. Waar de menschen zoo begeerig zijn, kunnen we hun wenschen niet altijd vervullen." TER NEUZEN, 11 September 1901. De heer Onno Borgman alhier onlving gisteren namens H. M. de Koningin eene dankbetuiging voor de toezending van een exemplaar van een door hem gecomponeerd Koninginnelied. Met ingang van 1 Oct. a. s. wordt aan het post- en telegraafkantoor alhier geplaatst de suruumerair der posterijen en telegraphie J. Stern. In ons overzicht omtrent hetgeen op de kermis te zien zou zijn, in ons nummer van jl. Zaterdag, hebben we ouwillekeurig een abuis gemaakt. We meldden dat zou komen het pauopticum van Van Buuren, terwijl dit moest zijn het panopticum van Baumeister. De heer Van Buuren komt met een panorama. Omtrent hetgeen in de verschillende lokalen z/Ach, kind, dat gaat volgens de ancienniteit zei hij kalm. De bediende kwam binnen en meldde, dat het kantoorpersoneel wenschte den patroon te felici- teeren. Daar behoor ik niet bij Het meisje snelde door een zijdeur weg. Klaus, papa is handels raad geworden riep zij vroolijk door het open venster tot haar broeder, die in den tuin met eenige menschen stond te praten. z/Ik feliciteer jeriep deze koel terug en liep naar de fabriek. z/Hij is onverschillig voor alles mompelde Fransje, plaatste zich voor den spiegel en maakte heur haar in orde. //Hij heeft vader ook weer door iets ontstemd, ik zag het wel Wist ik maar wat er waar is van hetgeen mij verteld is Hij en een kunstenaresHij zal bij anderen zeker beminnelijker ziju dan tbuis, want ons mag hij niet.ik geloof er echter nog niets van Ha, papa JoostHij komt het laatst, maar bij is toch het meest welkom Zij zag den ouden boekhouder door den tuin gaan en snelde hem tegemoet. Met hartelijkheid begroette de chef, die reeds lang op het kantoor werkte, een ware huisvriend, het jonge meisje en liet zich door haar naar heur papa brengen. Deze schudde hem hartelijk de hand en luisterde toen naar de gelukwenschen, die Joost nu reeds bij twintig verjaardagen voor onzer stad zal te genieten vallen, was in onze adverteutiekolommen reeds het een en ander te lezen. In het //Hotel des Pays-Bas" treed een avond op een variete-gezelschap, onder directie van den heer Willem Boesnach uit Amsterdam. (Deze Boesnach evenwel niet te verwarren met de alhier enkele jaren opgetreden familie Boesnach uit Rotterdam). Over het optreden van dit gezelschap in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, en ook in andere plaatsen, lazen we zeer gunstige beoordeelingen, zoodat we de liefhebbers kunnen aanraden, Donderdagavond in de kermisweek dat gezelschap eens te gaan hooren. In het //Hotel Centraal" treedt een dristal avonden op het tooneelgezelschap //Het vrije Tooneel van Amsterdam." Omtrent dit gezelschap is ons niets bekend, alleen de naam van een der bestuurders, de heer Kattermole, heeft alhier van vroeger jaren een goeden klauk nagelaten. De geannonceerde op te voeren stukken beloven veel, waarom ook daarvoor wel belangstelling zal bestaan, vooral voor /Ghetto", al was het alleen omdat dit stuk niet aan de snoeiende hand van den Amsterdamschen censor ontkwam. Zoo iets wekt meestal juist nieuwsgierigheid. In het //Hotel de Commerce" treffen we een oude bekende en wel een goede. De laatste jaren wist de familie Nieuwenhuijzen alhier een goede reputatie te verwerven en acbten we het daarom overbodig hierover veel te zeggen. Daar het ge zelschap thans met verschillende krachten is ver- sterkt beloven de voorstellingen een flinke af- wisseling en vertrouwen we dat velen uitgelokt zullen worden het gezelschap met hun bezoek te vereeren. Ook moet niet vergeten worden dat die luidjes gedurende de kermisdagen zullen zorgen voor een paar vroolijke middaguurtjes. Maar nu zijn we er nog niet, er valt nog te wijzen op het cafe ,/La belle vue." Daar is met de kermis alles nieuw dit jaar. Een nieuwe kastelein, nieuw bier en een nieuw gezelschap, n. 1. een specialiteiten gezelschap uit Rotterdam, onder directie van den heer Michel A. Boekbinder, Omtrent hetgeen de heer en mevrouw Boekbinder zoowel in hunnesolonummers als hunne duetten weteu te presteeren, lazen we tal van vleiende beoordeelingen, zoodat we, daarop afgaande,een bezoek aan het lokaal durven aanbevelen. Van de overige artisten van dit gezelschap weteu we niets dan de programma's zeggen. Maar als de direeteur zelf weet hoe 't zijn moet, zal hij ook wel artisten engageeren die op flinke wijze het varieerende programma helpen uitvoeren. Zoo ziet men, dat de ingezetenen ook tamelijk wel voor amusement hunner medeburgers hebben gezorgd en zij rekenen er na natuurlijk op, dat bezoek niet zal achterwege blijven om hen voor hunne kosten en moeite schadeloos te stellen. Dat in een aantal lokalen gelegeuheid zal zijn om te dansen, spreekt van zelf. Nadat reeds geruimen tijd een gemor te bemerken was onder de werklieden, werkzaam aan de sluiswerken alhier, staakten heden voormiddag de grondwerkers in den sluisput het werk en binnen een half uur was niemand der ruim 400 arbeiders nog aan het werk en lag alles stil. Naar wij vernamen ontvangen de Hollandsche hem had uitgesprokendaarbij kwamen den han delsraad de tranen in de oogen. //Nog vele jaren. z/Neen, beste Joost, die mag ik van God niet meer verwachteu," zei de jubilaris, het hoofd schuddende. ,/Ik ben in den laatsten tijd erg achteruitgegaan. Maar u, oude, trouwe vriend, u zal het nog gegund zijn, want gij zijt nog ge- zond en krachtig, en dat zou mij een troost zijn, wanneer ik de groote reis zal aanvaarden." Fransje werd treurig gestemd, toen zij die twee oude menschen zoo hoorde. Zij sloop ongemerkt weg, om zich dezen dag van vreugde niet te be- derven. De rechtschapen oude man had haar en haar broeder als kinderen op zijne armeii gedragen, maar hij had zich in den laatsten tijd zoo weinig laten zien, voorgevend dat de zaken hem den ge- heeleu dag in beslag nameniutusschen had zij haar vader hooren klagen, dat ook hij het niet meer met Klaus kon vinden. (Wordt vervolgd). C0IIBA1 ■»i< blnA ver>rhijn< Sla»nAa«-, Woeusilag. en VrijJa^avond, altsennnileri op Feestiiagen, bij Ae Firma J. VIM D« ■AIB1 «e Ter leuen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat op de gemeente-secretarie ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd een exemplaar van eene met voorkennis van bet Departement van Oorlog samengestelde Handleiding tot het gebruik van patronen tot verkleinde afstanden (Marga-patroon) en dat voor elk lid eener met Koninklijke toestemming opge- richte Schiet- of Weerbaarheidsvereeniging 150 van de boven- bedoelde patronen op aanvrage kosteloos door het Rijk worden verstrekt, terwijl de daarvoor benoodigde geweren mede kosteloos door het Rtjk aan zoodanige Vereeniging in bruikleen worden gegeven. Tevens brengt hij ter algemeene kennis dat door Zijne Excellence den Minister van Oorlog den Direeteur der Normaal-sehietschool te 's Gravenhage wordt opgedragen desgevraagd ook aan particulieren de nog verlangde inlich- tingen te verschaffen aangaande den in de Handleiding be- schreven schijvenstand enz. Ter Neuzen, den 9 September 1901. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den Direeteur der Directe Belastingen enz. te Midde/burg den 11 September CtlOl, invorderbaar verklaarde kohieren der Personeele Belasting dezer gemeente, over het jaar 1901 Nos. 5 en 6, op heden aan den Ontvanger der Directe Belas tingen, ter invordering zijn ter band gestelden dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij dc wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 11 September 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 5WS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1