A1 g e a e o Nieuws- on Advertentieblad 7 o o r Seeuwsch-Vlaaaderea, No. 4120. Donderdag 5 September 1901. PRBLICATI& Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. 41e Jaargang. Tijdelijke afsluiting hulpweg in Vlooswijkpolder. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT EN TIEN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meei f 0,10. Bij directs opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde adrertentie word t de prigc slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De toestand te Pretoria schijnt weinig aange- naam te ziju. Met prikkeldraad zijn alle uitgangen afgezet, en er wordt uauwkeurig toegezien op den gaandeu en kotnenden man. Toch is dit toezicht onvoldoende gebleken, en Zaterdag zijn verscheiden burgers ter zake van spionage voor den krijgsraad gedaagd. Het is nl. gebleken, dat een groep personen, ondanks de moeilijkheden, daaraan ver- bonden, steeds de gemeenschap onderhielden met de Boereu-kommandos buiten de stad een uitge- breide spionnendienst das waaraati de Engelschen nu met een paar vonnissen een eiud hopeu te maken, Dat ook de regeeringspersoneu er zich niet behaaglijk gevoelen, blijkt daaruit, dat de administratie van de mijnen en van de zaken, de inboorlingen betreffend, de direction van de post en van publieke werken naar Johannesburg zijn vertrokken, waarheen ook de heer Milner is ge- gaan. Deze exodus heeft eenigen schrik onder de bevolking van Pretoria gebracht; want men vreest, dat de zelel van het gouvernement naar Johannesburg zal worden overgebracht. De drei- gende nabijheid der Boeren, zooals die uit den jongsten treinaanval is gebleken, is trouwens ook een ernstige waarschuwing voor de Engelschen. Uit de Kaapkolonie komen niet dan voor Euge- [and ongunstige tijdingen. Te Londen moet bericht zijn ontvangen, dat de opstand in het zuidwestelijke gedeelte voortdureud toeneemt. De stadswacht van de bereden districtstroepen van Worcester is onder de wapenen geroepen. Een afdeeling Boeren heeft den 28 Augustus van Wijk-vlei (200 KM. ten westen van de Aar) bezocht Uit Hopetown wordt van 30 Augustus gemeld Een partrouille van 14 man, onder luiteuaut Harby, ontmoette den 22 Augustus 100 Boeren te Stijderburg. De patrouille trok af, 5 mijlen door de open vlakte afleggende. De manschappen ontkwamen nauwelijks, en 1 man werd gepakt, maar later losgelaten. Omtrent de bewegingen van lord Methuen in het westen wordt bet volgende ongeval bericht ,/Te Horannafontein kwamen de kolonnes in aanraking met ongeveer 400 Boeren, onder de la Rey, mee-t mannen uit Wolmaransstad, Schweizer Renueke eu Marico. Slechts enkele Boeren vochten het gros hield zich buiten schot. Het konvooi voegde zich te Rietvlei bij de kolonnes. Zijn achterhoede, bestaande uit 12 man van de Welsh yeomanry met een officier, zette een troepje Boeren naar den kant van een ruigen heuvelrug na en rende midden in een aantal Boeren, die volkomeu verborgen lagen, en die zij pas op een paar meters afstauds zagen. Men maande hen aan, zich over te geven, maar de yeomen openden het vuur en hielden den ongelijken strijd vol tot de helft hunner geraakt was toen gaven zij zich over. De Boeren kleedden den officier uit eu zoDden hem vervolgens weg. Terwijl hij wegwandelde, kwam een versterking van 16 manschappen aan, waarop de Boeren het hazenpad kozen, met achter- lating van zeven doode paarden, een van huu kame- raden en vier geweren, mitsgaders de yeomen." TER NEUZEN, 4 September 1901. Maandag heerschte in Ter Neuzen een op- gewekte stemming. De twee muziekgezelschappen vierden toen den koninginnedag. ,/Apollo" gaf een uitvoering in den tuin van het cafe ,/La belle vue" bij den heer J. Schepens, en /,De Vereenigde Werklieden" die, gevolgd door een talrijke menigte, eersteen muzikale wandeling door de straten maakten, gaveD een concert op de Markt. Beide concerten werden door een talrijk publiek bijgewoond. Sluiskil. Tot spijt en leedwezen van velen is het muziekgezelschap alhier door gebrek aan werkkrachten onlangs ontbonden. Hoe jammer tocb, daar dat gczelschap zoo dikwijls bij verschil- lende gelegenheden de bevolking van Sluiskil vergastte op een prettig en genotvol uurtje. Moge spoedig door belangstelling en steun het gezelschap herleven om, nu de winter voor de deur staat, den bewoners van Sluiskil door haar concerten weder vroolijke avonden te verschaffen. Zaamslag, 3 Sept. In de jongst gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. werd de rekening voor 1900/01 voorloopig vastgesteld in ontvang op 18259,57, in uitgaaf op 28275,43, nadeelig slot f 10015,86. De heer W. de Klerk Sr. was aan de beurt van aftreding als lid van't bestuur. Hij wenschte wegens hoogen leeftijd voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Op de voordracht werden geplaatstals eerste candidaat de heer J. Vinke te Ter Neuzen, als tweede candidaat de heer Jac. Verpoorte en als derde candidaat de heer Joz. Zegers, beiden te Zaamslag. Zaterdag stak te Arnhem een infanterist, die bij een arrestatie van een artillerist, het publiek opruide en daarop zelf gearresteerd werd, een politieagent met zijn bajonet in de dij. Toen het publiek de deur van het politiebureau wilde in- dringen om de arrestanten te ontzetten, heeft de politie het met de blanke sabel uit elkaar moeten jagen. De kantonrechter te Utrecht deed Yrijdag uitspraak in de strafvervolging, ingesteld tegen het gebruik van het woord „Vitello" naast marga rine, op de verpakking dezer waar. De rechter vereenigde zich met de uitlegging van art. 4 der Boterwet, door den verdediger mr. Z. van den Bergh gegeven, nam verder als bewezen aan, dat in dezen tak van handel. de fabrieksmerken ge- bezigd worden, ter aanduiding van de kwaliteit der waar, en verklaarde dus het gebruik van het fabrieksmerk „Vitello" niet strafbaar. Derhalve vrijspraak. Zaterdagavond te ruim zeven uur heeft eene nog jeugdige juffrouw aan het Zuiderstation te Groningen door het onvoorzichtig verlaten van de coupe, terwijl de trein nog in beweging was, op treurige wijze den dood gevanden. Zij raakte namelijk tusschen de treeplank en den muur van het perron en is dood gedrukt. Toen men haar opnam was het leven althans reeds geweken. In bet. ziekenhuis, waarheen de ongelukkige werd overgebracht, constateerde dr. Diddens den dood. Tot nu toe is de identiteit der juffrouw niet vastgesteld kunnen worden. Zij was in het bezit van een retourkaartje GroningenAssen en behoort dus waarschijnlijk te Groningen thuis. Zij was gekleed in een langen donkergrijzen mantel, donkere japon en witten stroohoed. De commissaris van politie verzoekt inlichtingen betreffeude de nog oubekende. Door een ongeluk met een petroleumtoestel ontstond Maandag omstreeks elf uur brand op de bovenste verdieping van een perceel in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam bewoond door een kellner met vrouw en twee kinderen. De vrouw bewoog zich door de wouing met een der kinderen op den arm, terwijl op een petroleumtoestel water aan de kook werd gebracht. De kleeren van het kind slierden tegen de machine, waarop deze kantelde en brand veroorzaakte. De vrouw redde zich met de kin deren de man was afwezig. De gansche verdieping en de zolder er boven zijn uitgebrand. De geleden schade is door assurantie gedekt. Barnum en Bailey hebben bunne intrede in ons land gedaan. Zaterdag en Zondag gaven zij te Groningen twee dag- en twee avondvoor- stellingen voor duizenden belangstellenden. De groote tent, ruimte biedende voor 12900 menschen, bevat in de lengte 3 arena's en twee tooneelen, omgeven door een breede renbaan, waar gedurende twee uren zonder een enkele pauze de stoutste toeren door artisten en dieren gelijktijdig worden verricht. Het belangwekkendst van de 14 hippodrome-wedreunen zijn de rennen tusschen Romeinsche colosseum-wagens, met vier paarden naast elkaar bespannen. De opstelling van het geheel is in wonderbaarlijk korten tijd geschied. 's Ochtends 7 uur kwam het gezelschap aan, eu om 10 uur was een dorp van tenten kant en klaar. De stallen bevatten 265 trek- en 136 renpaarden. Het gezamelijk getal geemployeerden bedraagt 860 personen, van wie 645 tegelijk in een zaal dineeren. Bij de reusachtige vertooningen gaat alles op de klok afvoor het bezichtigen der menschelijke curiositeiten en menagerien behoeft niets bijbetaald te worden. Zaterdagmiddag heeft de rijkspolitie te Hooge- veen gevankelijk binnengebracht R. v. Z. beschuldigd van manslag in den avond van den 24 Augustus, gepleegd te Nieuweroord op J. M. uit Holland- scheveld. Naar men verneemt heeft de beschuldigde bekend den verslageneeen klap te hebben toegebracht met een tabaksdoos waardoor hij te water is ge raakt en verdronken. Aanleiding tot zijne misdaad moet zijn minnenijd. Een vrouw uit Nijmegen, die veel misbruik maakte van sterkendrank, werd Zondagmorgen le- venloos gevonden nabij den Wenrtschen weg on der Hees, waar zij blijkbaar een flesck jenever had uitgedronken. In den laten avond van Zaterdag heeft een viertal huzaren een gedeelte van Haarlem in rep en roer gebracht. Zij hadden in het z. g. Raamkwartier zoowat alle kroegen afgeloopen, steeds lawaai makende, en werden daarom door den politieagent Wageman gewaarschuwd zich bedaard te houden. Toen daaraan niet werd voldaan, wilde W. een der huzaren oppakken, doch toen werden de sabels getrokken, en kreeg W. een ernstige snede in de hals. Een burger, Herman genaamd, gehuwd en vader van twee kinderen, trad tusschenbeide, en werd op den rug en aan het voorhoofd gewond, zoo dat hij dadelijk in het gasthuis moest worden opgenomen. Hoewel reeds werd verteld dat hij was overleden, is dat toch niet zoo, maar de toe- stand is zeer gevaarlijk. De huzaren wilden ont- vluchten, doch vielen daarbij over elkaar, en werden zoo gegrepen en in arrest gesteld. In de buurt IJ IJ, achter de Stadhouders- kade te Amsterdam, is Zaterdagavond de feest- vreugde verstoord door een ernstig ongeluk, waarbij een moeder van vier kinderen het leven heeft verloren en dat te wijten is aan lichtzinnigheid van twee jongelingen. Zekere Christoffel Persoon was op de gedachte gekomen een ijzeren gastbuis met chloor-kali en zwavel te vullen, de buis te sluiten tn deze dan met kracht tegen een muur te siaan om een ontploffing te veroorzakeu. Een vriend was hem bij de uitvoering behulpzaam. Aan een lang koord gebonden slingerdeu de knapen de gei'mproviseerde helsche machine tegen den gevel van een der huizen. Met een hevigeD knal sprong de buis uit elkander met het gevolg, dat een 32jarige vrouw, echtgenoote van W. Schuijt, door een der scherven doodelijk aan de slaap werd getroffen. Men bracht haar naar het Binnengast- buis, waar zij overleden is. Een andere vrouw werd licht gewond en Persoon zelf bekwarn ook een lichte wonde, die in het gasthuis verboudeu werd. De politie maakte tegen het roekeloos tweetal proces-verbaal op. Tijdens de voorstelling Zondagavond in het Casino te Rotterdam werd een leeuwentemmer, toen hij zich in een kooi met 11 leeuwen bevond, door een der leeuwinnen met een der klauwen in de hand en hals ernstig verwond. De temmer sloeg naar de leeuwin omdat het dier een ketting in den bek vast hield en niet los wilde laten. Des middags werd een clown esnarm opengescheurd, toen hij te dicht laugs de kooi liep. Een koetsier te Sliedrecht was Vrijdag niet gelukkig met zijn rijtuig. Eerst kwam hij met zijn verhikel met een mallejan in aanraking. De mallejan stiet tegen een groole ruit van een drogist. De ruit brak en door den schok kwam de voerman van den mallejan in de uitstalkas terecht en werd ernstig gekwetst. Dienzelfden middag vie] dat rijtuig, doordat het paard schrok van een fluitende boot, bij het draaien om. Gelukkig was het juist leeg, zoodat het ongeval toen met een kleine materieele schade afliep. Door een vreemdeling werd bij de politie te Amsterdam aangifle gedaan, dat hem in een cafe in de Jeroenensteeg een 500 gulden was ontrold. Hij had daar met een vrouw een glas bier zitten drinken. De cafehoudster, die op het zien van een agent zich uit de voeten maakte en een paar juffrouwen van haar cafe den raad gaf te vluchten, is, met die dames, daarop naar het politiebureau geleid. De Amerikaansche consul te Coburg zond aan zijn regeering de volgende beschrijviug van een nieuwe wijze van verpakken van boter voor lange reizen Een lichte houten kist of doos wordt van binnen over bodem en wanden geheel bekleed met gips, ter dikte van 6 mM. Daarop worden platen ge- legd van gewoon glas, aan de uiteinden met ge- gomd papier aaneeugehecht, zoodat een volkomen sluitende doos wordt gevormd. Hierin wordt de boter geplaatst, in goed waterdicht papier ge pakt tot pakken van 5 KG. Dan wordt het glazen deksel erop gelegd en zorgvuldig dichtge- maakt met gegomd papieren strooken, zoodat er geen lucht kan binneukomeu. Over dit deksel wordt dan weer een laag gips van 6 mM. gelegd, waarna het houten deksel op de doos wordt ge- spijkerd. Elk van deze kisten moet 100 KG. boter kunnen bevatten. Daar gips geen geleider is, dringt de warmte niet tot de boter door, zoo dat deze in goeden toestand de bestemming bereikt. Een juwelier te Rouaan werd Zaterdag voor 100,000 francs aan goudwerk bestolen. Zaterdag werden in een knoopenfabriek te Manchester door een hevige ontploffing vier werklieden gewond, een gedood. De ongelukkigen werden van onder het puin gehaald. Er moet alweer sprake zijn van een groot spoorwegplan, ontworpen door den Franscheu inge- uieur Lebel het plan van een trans-Alaska-spoor- weg, welke de spoorwegen van de Vereenigde Staten en Canada zou verbinden met een punt aau de Behring-zee, waar de treineu op groote stoomponten overgebracht zouden worden naar Aziatisch grondgebied, waar de nieuwe lijn zon loopen tot Wladiwostock om daar aan te sluiten bij den Trans-Siberischen spoorweg. Zoo zou men dus per spoortrein van Parijs naar New-York kunnen reizen. Er moeten Amerikaansche, Russiscbe eu Fransche ■ffifHyrnwraMha coot A Oil blaii verschijoi (ImiaikImh-, %Woenen VrtJdavavoBili ait^ezi»n<aer4l op eestdnt^en, bij de Firnm WAW DK I1ID1 te Tei leazen jr»a&'ssf?5s. a Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN maken bckend, dat door hen de voorwaarden en bepalingen, waar- ■onder bij hun beslnit van 25 Mei 1901 aan de heeren A. MEDAETS en H. DE CLERCQ vergunning is verleend tot tijdelijke afslniting van den Vlooswijksehen weg, van toepassing zijn verklaard voor de tijdelijke afsluiting van den nieuw aangelegden hulpweg in den Vlooswijkpolder. Ter Neuzen, 31 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN Gelet op artikel 203 der gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de p/aatselijke inkomtte* en uitgaven dezer gemeente, voor liet jaar 1902 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, ioor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 3 September 1901. J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de Raadsvergadering van 3 September »OI zijn herbenoemd tot Wethouder de heeren P. MOES en M. VAN DEN IIOEK. Ter Neuzen, 1 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1