(iemeRgde berichten. van Kralingen was bevestigd, sprekende over vers 5 en 6 van 2 Corinthen 4. Reeds vroeg in den morgen liet het zich aanzien dat een stroom van volk kon worden verwacht, terwijl velen uit om- liggende gemeenten, deze kerkelijke plechtigheid bijwoonden. Was het kerkgebouw in den morgen goed gevuld, niet minder was dit het geval des namiddags, toen het aantal bezoekers ongeveer 1000 bedroeg. Axel, 31 Aug. Heden werd alhier door den bouwkundige J. Wisse Jz. te Zaamslag, ten be- hoeve van den heer Iz. de Feijter, aldaar in het /Stations koffiehuis" bij den heer J. Groothaert te Axel aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijlevering van bouwstoffen. Hiervoor werd ingeschreven door A. P. Butler voor f 3630,80, H. Mangold voor 3615,Fr. van Tatenhove voor 3459, H. van Luijk voor f 3440,C. van den Broeke voor f 3400,F. Deij voor 3340,J. van Hoeve voor f 3320,A. van 't Hoft voor f 3294,A. de Jonge voor 3265,G. W. de Jonge voor f 3245,en J. K. Vink voor 3237, Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschiijver J. K. Vink, tim- merman is het werk gegund. Axel, 31 Aug. Heden werd aan A. Olijslager, gemeente-veldwachter alhier, vauwege den Alge- meenen Nederlandschen politiebond, wegens 20jari- gen politiedienst, uitgereikt de zilveren medaille. Koewacht, 2 Sept. Heden nacht omstreeks half een het is hier kermis kwam zekere F. G. zich bij de marechaussees vervoegen. Hij was geheel bebloed en had een paar gapende wonden op het hoofd. Hij verklaarde, dat hij, vermoedelijk door Belgen met bierglazen was ge stagen en gegooid. Onmiddelijk werd door den brigadier der marechaussees een verband gelegd, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Ook op het Belgisch gedeelte moet door eenige belhamels dapper gevochten zijn. Groenemlijk. Zondag had alhier het uitge- schreven muziekfeest plaats. Op twee estrades voerden de muziekvereenigingen van Stoppeldijk, Lamswaarde en Kloosterzande, onder toeloop van veel volk, eenige nummers uit. Van vele huizen wapperde de nationale driekleur. Alles liep in de beste orde af. Van H. M. de Koningin-Moeder is een bedrag van 200 ontvaugen voor het ondersteuningsfonds ten behoeve van de gezinnen, broodeloos geworden door den brand in de spiritusfabriek De Kraton, te Schiedam. De feestviering te Middelburg jl. Zaterdag ter gelegenheid van den Koninklijken jaardag slaagde uitstekend, behalve des avonds. Verschillende wedstrijden werden des namiddags gehouden voor militaireu, voor kleine jongens en meisjes, voor liefhebbers van wielrijden euz. Alles werd des namiddags, ofschoon de lucht dreigde, begunstigd door mooi weder. En duizenden toeschouwers, ja s/4 gedeelte van Middelburg en velen nog van elders waren op de been. De feestelijkheden des avonds evenwel vielen grootendeels in het water, want het //goot af en toe. Door de hevige regen kon het slotnummer, een schitterend vuurwerk op het Molenwater, slechts gedeeltelijk worden uitgsvoerd. Ten halve gekomen werd met het afsteken gestaakt en de fakkeloptocht naar het Marktplein onderuomen. Maar ziet eenigen tijd later hoorde men opnieuw volop vuurwerk afsteken. Het was de Middel- burgsche jeugd, die het zonde en jammer vond dat door den regen gestaakt werd, en er nu voor zorgde dat het overschot de lucht inging. Te Middelburg is jl. Zaterdag een dienstbode, terwijl ze bezig was glazen te wasschen iu een huis in de Langedelft, van een aanzienlijke hoogte naar beneden gevallen. Ze viel door een glazen lantaarn, wat eenigszins haar val brak Toch werd ze in bewusleloozen toestand voor dood opgenomen. Een tweetal dadelijk ontboden geneesheeren con- stateerden sleutelbeenbreuk en zware inwendige kneuzingen. Haar toestand is steeds nog niet buiten gevaar. Te Middelburg is gisteren plotseling over- leden de heer S. van der Meijden, sedert 1891 gemeente-bouwmeester aldaar. De overledene bereikte den leeftijd van 48 jaar. Gisteren (Zondag)avond begaf zich de sleper Dingemanse naar den zolder van zijn schuur in de Geere te Middelburg. Toen hij weder naar beneden zou komeu, viel zijn brandende lantaarn om. Weldn stond de schuur, gevuld met hooi enz., in vuur en vlam. De schuur verbrandde geheel. De man kon zich ternauwernood van zijn zolder en daardoor van den vuurdood redden. Omliggende perceelen konden, dank zij den ijver van de brandweer, gespaard blijven. Het verbrande is verzekerd, doch laag. In alle kerken te Rotterdam zijn Zondag dank- en bidsionden gehouden voor H. M. de Koningin. Het gemeentebestuur zond een adres van ge- lukwensch. Het avondfeest op Zaterdag werd zeer door den regen geteisterd. Het algemeen werkliedenverbond heeft een adres aan den Rotterdamschen Raad verzonden om behoeftige kinderen te voorzien van kleediug, schoeisel en voedsel. De jutteperen zijn dit jaar zoo schaarsch, dat een fruithandelaar te Culemborg 2 HL. naar Amsterdam heeft verzonden voor 117,50 d. i. bijna 60 cts. per liter. De Ssheveningsche bom Clara Johanna kwam Yrijdag te Vlaardingen binnen zonder schipper. De bemanning rapporteerde, dat het vaartuig Maandagavond terwijl de schipper en twee matrozen op het dek waren, door een ontzettende zee is overvallen, waarbij alles wat niet spijkervast was van dek spoelde en de schipper en een matroos mede in zee gestagen werden. De laatste wist nog een touw te grijpen en kon daardoor weer aan boord kon komen, maar de schipper, Jacob Pronk, is door de golven weggeslingrerd en ver- dronken. De andere der twee matrozen geraakte op het dek bekneld en kneusde zijn been. De overige bemanning heeft door pompen de bom weten boven water te houdeu. Daar de luiken van het dek waren, had het vaartuig veel water binnengekregen. Schipper Pronk laat een vrouw met zes kinderen achter. Eene dierenvriendin te 's-Gravenhage heeft Zaterdag aldaar propaganda gemaakt voor het be- ginsel van de dierenbeschermiug, door uit eene woning in het Lange Voorhout aan de zich daar vermakende jeugd kosteloos nationale vlaggetjes uit te reiken, bij honderdeuop de witte baan was geschreven Draagt geen veeren op uw hoed. Behandeld alle dieren goed. Te Oostzaan is verdronken het eenige zoontje van de wed. B., drie en een half jaar oud. Een automobiel stoomde dezer dagen door Spakenburg, waar de tuf-tufs verboden zijn. De politie kwam dan ook spoedig dreigend opdagen en de chauffeur moest stoppen. Maar wat nu Terugrijden mocht hij niet, vooruit ook niet. Eindelijk kwam de veldwachter op het idee, het stoomrijtuig door een paard naar Buuschoten terug te laten trekken. Toen Vrijdag in de Oude kerk te Amsterdam het huwelijk van een Amsterdamsch meisje met den predikant van een dorp in Friesland door een oom van den jongen man was ingezegend en het afscheidsmaal in „Odeon" was gehouden, zakte bij het afscheid nemen van het jonge paar de vader der jonge vronw plotseling ineen en was een lijk. De huisvrouw van den schoenmaker Tieman te Cappelle (Noord-Brabant) wierp bij het aanmaken der kachel petroleum op de houtskolen. De vlam sloeg in de kan en deze barstte uit elkander. De vrouw bekwam hierbij zulke hevige brandwonden, dat zij eeuige uren later aan de bekomen wonden overleed. Op de kermis te Oudenbosch (N.-Br.) wierp een jongen een brandenden sisser onder een hoop volk, en trof daarbij een meisje in de oogen. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp verleend werd, zal zij waarschijnlijk beide oogen moeten missen. Een eigenaardig geval had te Gouda plaats bij de benoeming van een onderwijzeres aan de inrichting tot opleiding van bewaarschoolhouderes- sen. Van de 18 uitgebrachte stem men verkregen mej. J. Maltha, te Rotterdam, er 5 en mej. A. M. Van Weel, te Rotterdam, er 1, terwijl 7 bianco biljetten in de bus werden gevonden. Het regle- ment van orde zegtdat een stemming nietig is indien het getal bchoorlijkingevuldestembriefjesuiet grooter is dan de helft van dat der aanwezige le- den. Op grond hiervan verklaarde de voorzitter, dat tot eeu nieuwe vrije stemming moest worden overgegaan. Dit gebeurde en de uitslag was, dat wederom 7 bianco biljetten werden aaugetroffen, terwijl mej. J. Maltha 6 stemmen op zich ver- eenigde. Daar van een derde stemming geen ander resultaat te verwachten was, stelde de voor zitter voor, dit punt van de agenda af te voeren. Dienovereenkomstig werd beslolen, waardoor werd uitgemaakt, dat geen benoeming was ge-chied. Vrijdagavond te ongeveer half zes heeft een man voor een woning in de Vossenstraat te Arnhem een drietal revolverschoten gelost op zijn broeder die voor het raam aan een schrijftafel zat, zonder deze evenwel te raken. De kogels zijn, na een ruit verbrijzeld te hebben, in de schrijftafel gedrongen. De aanleiding moet een familietwist zijn. Toeu een agent van politic den man wilde arresteeren loste hij nog een schot, dat den agent rakelings tangs het hoofd ging. Bijgestaan door eenige burgers werd de dader daar gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Door de politie in de Haag is gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht een kellner, die een Ameriksan tot gids strekkend, dezen bij het doen bezichtigen van 't Haagsche Bosch van een pak effecten beroofde. Te G eseu-Oudekerk is de 16jarige dochter van den bouwman A. S. bij het overvaren midden op de Giesen uit de schouw gevallen en verdronken. Er was geen boot nabij en niemand, van wie het ongeluk van den kant aanschouden, kon zwem- men. A1 weer leergeld betaald Bij de weduwe K. te Utrecht, die door het verhuren van gemeubileerde kamers met en zonder pension, in haar onderhoud tracht te voorzien, vervoegde zich ruim een week geleden een als heer gekleed persoon van omstreeks 34 jaren, om een kamer met pension te huren. Zooals hij voorgaf was hij als teclmisch ambtenaar op een nabijgelegen fabriek geplaatst en moest hij reeds den volgenden morgen in functie treden. Tijd van tang beraad was er dus niet, zoodat men dan ook van beide zijden maar over enkele kleinig- heden heenstapte en het zaakje weldra was geregeld. Terwijl meneer daarna naar het station ging om zijn bagage te halen, zou de juffrouw intusschen de kamer in gereedheid brengen, want daar het -den volgenden morgen vroeg dag voor hem was, wilde hij gaarne wat tijdig naar bed gaan. Al heel gauw was hij echter terug, evenwel zonder zijn koffers, waarover hij zich trouwens niets on- gerust maakte, omreden de treinen, die uit het noordeu komen, nogal licht vertraging hebben alleen zou hij zich wat langer moeten behelpen, doordien in een der te verwachten koffers zijn geld geborgen was. Jntusschen verliepen er eeni ge dagen zonder dat iets van de koffers werd verno- men, zoodat de juffrouw die inmiddels al heel wat voorschotten had gedaan wantrouwen kreeg en eens op informatie uitging. Het eerste wat zij vernam was, dat de heer J., zooals hij zich noemde, op de aangeduide fabriek onbekend was, terwijl de berichten, die zij daarna aan het spoor inwon, al even onguustig waren. Des avonds daarover onderhouden, wist hij haar echter gerust te stellen. doch vertrok gistermorgeu met de noorderzon, een aardig sommetjeschuld bij zijn hospita achter]atende. Uit Abcoude wordt geschreven Tot nog toe had onze kermis een kalm verloop. Jammer genoeg gaven de dienaars van Hermandad ditmaal een slecht voorbeeld. Tijdens den eersten kermisnacht, terwijl zij rust en orde moesten hand- haven, hebben zij, nadat alles in rust was, met elkaar een ernstige vechtpartij met sabel en revolver gehouden. De gemeenteveldwachter, zwaar mis- handeld, moest door een paar burgers in bescher- ming genomen en huiswaarts gebracht worden. Men deelt mede, dat bij de rechterlijke macht een aanklacht tegen de rijkspolitie is ingediend. De landbouwer H. Kop, te Aarlanderveen verloor Vrijdag op noodlottige wijze het leven. Toen hij zijn stier naar de markt wilde brengen, werd hij door dezen even buiten zijn hoeve aan- gevallen en zoodanig gekwetst dat hij na een uur overleed. lets wat niet dikwijls voorkomt is gebeurd aan het politiebureel in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam. Terwijl de inspecteur van dienst, de heer Van Dobben, zijn staten en rapporten zat te schrijven, kwamen twee personen binnen, wierpen een brief //voor den inspecteur" op de bureautafel, waarna zij pi itseling verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat de brief een dreigbrief wa<, waarin gevraagd werd op poene van doodstraf f 50 te deponeeren in het Weteringplantsoen, op een bepaalden tijd. De heer Van Dobben en eenige agenten stelden zich verdekt op in het plantsoen en toen de twee personen aankwamen, herkende de inspecteur hen onmiddelijk als de briefbrengers en werden zij gearresteerd. Het zijn twee jonge mannen, afkomstig uit den Haag. Ha onderzoek zijn zij naar de celgevangenis overgebracht. Velen schijnen bij de tegenwoordig alge- meene en uiterst lastige wespenplaag niet te weten, dat er een heel eenvoudig huismiddeltje bestaat om de pijn, die door wespensteken veroorzaakt wordt, onmiddellijk te doen verdwijnen. Men moet voor dat doel een ui bij de hand hebben men snijdt hem door en wrijft de gestoken plek met een stuk ui. Wij kwamen laatst bij een stager, die een stuk vleesch, waaraan zes of zeven wespen bijeenzaten, juist op dat plekje aangreep, uatuurlijk zonder de wespen te zien. Deze staken hem alle tegelijk, zoodat de man vleesch en mes liet vallen. Een klant gaf hem bovengenoemd middeltje aan de hand. De stager liep even naar achter, maar kwam haast onmiddellijk terug en hervatte bedaard zijn werk de pijn was verdwenen. (R. N.) Evenals aan 't drinken van jenever en 't rooken van opium kan men zich ook verslaven aan 't inspuiten van morfine. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft dezer dagen zulk een morfinist terechtgestaan, die zich zodzeer gewend had aan dat vergif, dat hij een gram daags verdragen kan, terwijl de grootste hoeveelhtid voor een normaal mensch slechts 2/ioo van een grara bedraagt. Toen hij geen geld meer had, stal hij eenige spellen kaarten, om uit de opbrengst zich weer morfine te kunnen ver- sehaffen. Na zijn inhechtenisneming werd hij op genomen in het gasthuis, om daar behandeld te worden. De geneesheeren Jacobi en Melchior leverden bij de rechtbank een rapport in, waarvan de conclusie luidde, dat chronisch morfinisme als dit een onweerstaanbaren drang bij den patient doet ontstaan, als hem de gelegenheid wordt benomen om aan zijn gewoonte te voldoen, en dat, als het gebruik plotseling wordt gestaakt, een ziekelijke stoornis der geestvermogens intreedf. De rechtbank vereenigde zich met deze slotsom, achtte deu beklaagde niet strafbaar en gelastte zijn invrijheidstelling. Hit een Amsterdamschen brief in het „Utr. Dbl." z/Meneer, mijn naam is Alhambra. Meneer ik kom u zeggen dat ik een heldendaad heb ver- richt. Prachtig bericht voor uw lezers »Zoo, wat dan /Meneer ik ben abonne. Al jaren tang. Mijn heele familie is geabonneerd. Mijn vader, mijn grootvader, mijn broers, mijn ooms, mijn neven ,/Maar wat hebt u z/Prachtig bericht, meneerSchrijf u maar gerust op Een heldendaad Hedenmorgen had een aanvallig knaapje het malheur als dat hij in de Prinsengracht viel. De ongelukkige was reddeloos verloren en reeds stelde men zich de angstkreten der ontstelde ouders voor, toen, als door een wonder, onze stadgenoot I. S. Alhambra door de menigte drong en den drenkeling zijn rotting toestak. Deze miste en toen bedacht hij zich geen oogenblik, maar ging te water en stak weer zijn rotting uit, en had het het geluk als- dat hij pakte //Nee, maar 'tis waar meneer! Gaat u maar vragen of telefoneer even naar de politie. Tot zoo ver ben ik in het water geweest, meneer (Hier wees de held op zijn kuit). ,/Honderdduizenden menschen om mij heen, meneerDe politie offreerde mij een reddings- medaille, 'k heb geweigerd meneer, ik 'k heb't niet willen hebben. 'k Zoek geen belooning. Maar als u dat nou in de krant zet, dan lezen mijn vader en miju grootvader en mijn broers het Het kostte veel moeite om den man te be- duiden, dat het /niets was voor de krant". Dat kon hij niet begrijpen. 't Was een heldendaad. En honderdduizende hadden het gezien, honderd- duizenden, meneer 'tLekte weldra uit, dat dit verhaal, dat de held had opgedischt aan een krant, die hij voor- stelde als zijn speciaal familieblad, door hem precies eender was verteld in andere dagblad- bureaux. In veel gemeenten aldus scbrijft men aan //De Tijd" uit Noord-Brabant klagen de schoolhoofden, dat door de wet op den leerplicht het schoolverzuim eer toe- dan afgenomen is. Er zijn scholen, waar weinig of geen schoolverzuim was voor de invoering der wet, en nu maakt bijna iedere scholier gebruik van de bepaling, dat twee schooltijden wegblijven in de 60 dagen door de wet niet als verzuim wordt beschouwd. Anderen, en dat wel ten plaltenlande, nemen er de voile zes weken van, terwijl zij vroeger met 66n, hoogstens twee weken tevreden waren. Dat de komkommeroogst financieel gunstige resultaten oplevert, aldus schrijft men uit Roermond bewijst wel het feit, dat zich steeds meer land- bouwers op de teelt van dit gewas toeleggen. De invoer in Duitschland ueemt dan ook steeds in omvang toe en mag oogenblikkelijk zelfs buitenge- woon heeten. Reeds in 1899, dus slechts eeuige jaren nadat met de eigelijke komkommerteelt een aanvang was gemaakt, werden cica 600,000 KG. ft 0,30 p. KG. naar Duitschland verzonden. Bovendien wer den door het Landbouw-Casino nog 800 manden aangekocht en onder de leden verdeeld. In 1900 was de opbrengst stationair, doch de oogst van dit jaar is overvloediger dan ooit. Niet alleen zijn de komkommers rijk in aantal, maar ook bij uitstek fraai van vrucht. In verschillende stadswijken ziet men reeds ge- ruimen tijd de sorteering en inpakking plaats viuden en te oordeelen naar al de bedrijvigheid die daar heerscht geeft de afzet aan de buitenlanasche kooplui tot voile tevredenheid aanleiding. Er bestond de vorige week groote kans, dat Sliedrecht een liberaal afgevaardigd had naar de Tweede Kamer. Het was de dag van de verkiezing (vacature-Kuyper tot Sept.) De besturen van de antirev. en de liberale kiesvereenigingen waren overeengekomen geen candidaat te stellen. Het was te voorzien, dat de huidige Kamer het zonder een Sliedrechtscheu af- gevaardigde zou moeten doen. De heer G. v. d. Wiel, een Sliedrechter van geboorte en geheel en al met de behoeften van dit district op de hoogte, vond het echter jammer dat Sliedrecht zonder afgevaardigde zou zijn en wat meer zegt, dat het tractement van den af gevaardigde in 'stands schatkist zou blijven. Hij zag daarin een voordeelig zaakje en wilde dezen tijd wel als Kamerlid fungeeren. Hij haalt een lijst en verkrijgt daarop de hand- teekeuingen van 40 kiezers. Als er nu geen andere lijst bij den burgemeester wordt ingeleverd, dan levert hij de zijne in, en de zaak is gezond. Hij is dan zonder stag of stoot gekozen. De heer v. d. W. gaat in de buurt van't gemeeute- huis op den uitkijk zitten. De voorzitter van de a.-r. kiesvereeniging had, o j manner, gemerkt, dat er iets aan de hand was. Mug op de fiet«. Een lijst klaar en haudteeke- ningen verzameld voor den heer Vegtel. Om 3 uur zijn de partijen op het gemeentehuis. De voorzitter vau genoemde kiesvereeniging zal zijn lijst inleveren als Van der Wiel het doet. Deze, wien het ook volstrekt niet te doen is een stemming uit te lokken, laat zich, ook al mede door een bcstuurslid van de liberale kies-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2