A1 g 0 m 0 0 a Hiouws* ©a Ad?0rt0ati0blad voor 200uwsch*71aaad0r0a. Yeemarkt ts Sas van Gent. 4119. Dinsdag 3 September 1901. Engeland en de Z.-A. Republiek. 41® Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT (fiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkon regei ineer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaaJ plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^» slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, brengen ter algemeene kennis dat, ter gelegenheid der in de kermisweek op Dinsdag den 10 September 1901, alhier te houden veemarkt, zullen worden uitgeloofd de volgende premien Voor den meesten aanvoer van vee le prijs f 8, 2e id. 6, 3e id. it 4, Voor het meest gekochte vee 1" id. 8, 2e id. h 6, 3e id. 4, Voor den vetsten en schoonsten os 1" id. v 6, 2e id. it 3, Voor de vetste en schoonste koe 1" id. 6, 2e id. 3, Voor de vetste en schoonste vaars le id. 6, 2° id. n 3,— Voor den vetsten en schoonsten stier 1" id. n 6, 2" id. v 3,— Voor het grootste aantal schapen 1" id. 4, (minstens 6 stuks) Voor het grootste aantal biggen le id. 4, (minstens 6 stuks) Sas van Gent, den 12 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. VBESCHAFFEL. De Secretaris, F. STUBBl Het ophanden zijn van de afkondiging van den staat van beleg, ook in Kaapstad en de haven- steden, toont wel aan, hoe ongunstig de toestand voor de Engelschen in Zuid-Afrika wordt. De kamer van koophandel te Kaapstad heeft geprote- steerd tegen den maatregel, maar hij zal wel on- vermijdelijk zijn. Is het te verwonderen, dat zelfs Engelsche bladen nu den draak gaan steken met de beruchte proclamatie en de verklaringen, dat de oorlog uit is De u Westm. Gazette" geeft een niet-onaardig staaltje daarvan. Zij laat een paar Amerikanen over den oorlog praten en de heer Dooley vertelt dan, hoe de Engelschen een eind aan den kiijg hebben gemaakt. z/Je begrijpt", zegt Dooley, //de regeering heeft genoeg van den loop, dien de oorlog heeft genomen. 't Wordt vervelend. Als de respectable Engelschen oorlog voeren, hebben ze geen zin om dien einde- loos voort te zetten. Ze hebben wel wat anders te doen, maar de Boeren willen niet ophouden. z/Er zijn al heel wat pogingen gedaan om hen te verzoenen. //Als jullie de wapenen wilt neer- leggen," heeft lord Roberts van Candahar, Pretoria en andere plaatsen gezegd. //Kruger wilt vergeten en wilt leeren zingen ffGod save the king" dan krijg je het recht om tegen een muur te gaan staan en gefusileerd te worden. Anders zal ik verplicht zijn om strengere maatregelen te nemen." z/Het spijt ons erg", hebben de Boeren geant- woord," maar wij moeten uw vriendelijk aanbod afwijzen. Wij zouden graag uw soldaten tot goede mikpunten dieneu zij hebben ze uoodig. Maar hoe groot de eer ook zij om begraven te worden in de Engelsche vlag als doodslaken en met mili- taire muziek, wij verkiezen het leven in de vrije natuur. ,/Welnu hernam Lord Roberts, als het zoo gesteld is, dan keer ik naar mijn haarstede terug, wachtende op een gelegenheid, om nog eenige steden te nemen, wier naam ik bij mijn titels kan voegen. Nog nooit van mijn leven heb ik met zoo'n bende wilde onopgevoede en onregeerbare meuschen gevochtenIk ga weg." z/Hij ging weg en liet Kitchener de handen vrij. Toen werd de oorlog met nieuwen kracht hervat. Elken dag brengen de kranten ons vreeselijke ge- vechten De kolorine onder bevel van generaal X. heeft een treffen gehad en zware verliezen toegebracht aan het kommando van Y., bestaande uit den heer en mevrouw Y., hun zoonAuguste, hun dochter Lena en een baby, die met de wapenen in de h and is aangetroffen en geexecuteerd zal worden overeenkomstig de decreten van 10 Mei, 15 Juni enz. Generaal X. meldt, dat hij gevangen heeft eene koe, een eend, een hain, 2 schepels snij- boonen en een sportkarretje. Het kommando is ontsnapt. Generaal X. heeft van de koe vernomen, die gefusileerd is dat de Boeren in een wanhopigen toestand zijn en het niet langer kunnen volhouden. z/Daar de Boeren 't toch niet opgeven, is het Engelsche Kabinet bijeengekomen. //Het is duide- lijk", zegt lord Salisbury, //dat de boel nu zooiang geduurd heeft als met voeg kan geschieden. Alles heeft zijn tijd. Wij kunnen daarginds niet tot in het oneindige drie honderdduizend soldaten onderhouden. Gelooven de Boeren, dat wij niets anders te doen hebben dan hen eindeloos op ons te laten jagen Ik stel voor, om er een eind aan te maken. Maar hoe er een eind aan te maken Ver- schillende middelen worden aan de hand gedaan, o. a. om lord Milner tot hertog te benoemen. Eindelijk, na een stormachtig debat, wordt besloten, dat men den oorlog voor //ongeregeld" zal ver- klaren. Ja, van nu af is de oorlog tegen de regels. Lord Kitchener stelde de proclamatie op. //Dames en heeren", zei hij tegen de Boeren, ,/deze oorlog is als oorlog uit. Je gelooft het misschien niet, maar 't is toch zoo. Het eerste beginsel van oorlog, als men dien tegen Engeland voert, is dat de vijaud altijd roode kleeren draagt met zwarte mikpuntjes, om aan te duiden waar de levens- organen zitten. Zij moeten op een dragelijke-n afstand van de Engelsche linie bijeenkomen en bij het woord ,/Vuur" moeten ze dood neervallen. Die blijft staan, wordt als spion beschouwd. Elke poging om zich te verbergen is verraad, enz. Wij proclameeren, dat de oorlog uit is en dat uw land ons toebehoort. Je ziet dus uit deze uiteenzetting, dat je niets anders dan bandieten zijt, en nu sommeer ik krachtens mijn recht, alle personen, die dezen nutteloozen, krankzin- nigen en vervelenden oorlog voortzetten, om zich over te geven om gefusilleerd te worden. Als jullie je niet overgeven zal ik je eigendommen confiskeeren, zal ik je je burgerrechten ontnemen, die je niet meer bezit en zal ik je debiteeren voor een zekere som voor het verzorgeu en begraven van je familie." Tot zoover de //Westminster Gazette", een van de makste en kalmste Engelsche bladen. Het oorlogsnieuws, dat de telegrammen geven, is niet zeer gunstig voor de Boeren. Alweer een lager verrast. Het schijnt wel, dat kleine troepen Boeren zich eenvoudig verstoppen en in 't geheel geen wachten meer uitzetten. De correspondent van de //Daily News" meldt uit Norvalspont De Boeren hebben Dinsdagnacht tusschen Riet- en Taaibosch, aan de lijn van de Aar naar Naauw- poort, een blokhuis aangevallen. De vijand na- derde van het zuiden en een tijd lang werd hevig gevuurd, maar de aanval werd afgeslagen. De Boeren vuurden ook op dezelfde plaats op een trein met voorraden, oostwaarts gaande van de Aar uit. Niemand werd getroffen en de trein kwam hier aan zonder verdere ougevallen. Generaal Plumer is nu te Philippolis. Kolonel Henry houdt de rivier bezet bij Zoutpansdrift. Generaal French heeft Norvalspont bezocht. Blijkens de verliezenlijst heeft kolonel Pulteney's kollonne den 23n Augustus bij Schurveberghoek 2 man aan dooden en 1 kapitein en 4 minderen aan gekwetsten verlorenbij Alkmaar is den 27" een trein aangevallen (1 man gewond)bij Olifants- nek zijn op 25 Augustus een luitenant van de South African Mounted Irregular Force eu 1 huzaar gekwetstden 27" Augustus is 1 man van de Diamond Fields Horse op Webster's hoeve bij Kimberley gesneuveld. Te Graaf-Reinet zijn weer 2 rebellen doodge- schoten. Van Bermuda wordt gemeld, dat daar een derde contingent gevangenen is aangekomen en dat dit meer afgezonderd is geplaatst dan de twee eerste. Uit Colombo berichten de bladen dat daar een Engelsch officier aan boord van een van Durban komend schip is gearresteerd, onder verdenking van verduistering van ourlogsgelden. Met verwijzing naar de mededeeling, voor- komende in de Ned. Staatscourant No. 14 van 17 Januari j.l., wordt bekend gemaakt, dat de Nederlandsche bewerking van het door de Brifsche Regeering, in overleg met de voornaamste zee- varende natien, vastgestelde nieuwe internationale seinboek bij den uitgever J. H. de Bussy te Amsterdam is verschenen en in den handel, tegen den prijs van f 10.per exemplaar, verkrijgbaar is gesteld. Vau Rijkswege zijn aan de oorlogsschepen, loodsvaartuigen en aan de semaphore-stations exemplaren van het nieuwe seinboek verstrekt, zoodat helanghebbenden, die zich daarmede in gemeenschap willen stellen, daartoe van de nieuwe wijze van seinen gebruik kunnen maken. In herinnering zij voorts gebracht, dat het nieuwe seinboek vau het oude, thans algemeen in gebruik zijnde, hoofdzakelijk verschilt doordien ten gevolge van de toevoeging van enkele nieuwe vlaggen het aantal seinmiddelen grooter en de wijze van seinen gemakkelijker en vlugger is ge- worden, terwijl bovendien voor het seinen op grooten afstand van ballen, cylinders en kegel gebruik wordt gemaakt. Het thans in gebruik zijnde oude seinboek kan nog tot en met 31 December 1901 worden ge- bezigd na dien dag zal eehter uitsluitend volgens het nieuwe seinboek worden geseind. Ter vermijding van verwarring gedurende dat overgangstijdperk wordt het gebruik van het nieuwe seinboek aangeduid door den geheschen onderscheidiugswimpel, waarvan het uiteiude be- nedenwaarts aan dezelfde vlaggelijn is vastgemaakt, met daarboveu een zwarten bal of daarop gelijkend voorwerp. De Minister van oorlog heeft aan de autori- teiten der landmacht eene circulaire gericht om- trent het verleenen van nachtpermissie tot mid- dernacht. Het is hem gebleken, dat de bepalingen daar- omtrent door enkele korpscommandanten in dien zin worden opgevat, dat zij de bevoegdheid zouden geven om, zij het ook bij groote uitzondering aan den geheelen troep zoogenaamde nachtpermissie te verleenen. De Minister acht hunne meening ten deze onjuist. Reeds daarom moet hij het afkeuren dat hier en daar, zij het dan ook bij uitzondering, in al- gemeenen zin aan alle militairen, onder wie een groot aantal minderjarigen, ongevraagd en bij ge- legenheden, die aanleiding kunnen geven tot uit- spattingen van allerlei aard, wordt toegestaan den geheelen nacht buiten de kazerne door te brengen. Ook in dit opzicht herinnert de Minister dat zich in den troep tal van jeugdige miliciens be- vinden, wier ouders, zeer te recht, tegen zoodanige onnoodige en ongewenschte vrijheid overwegende bezwaren hebben, bezwaren, waarmedc het plicht is rekening te houden. Ondervinding bij den troep heeft hem bovendien geleerd, dat zoodanige nachtpermissien onnoodig en ongewenscht zijn. Wenscht de commandeerende officier, zooals bij algemeene feestelijkheden het geval kan zijn, gebruik te maken van de hem gegeven bevoegdheid om, zonder aanvraag van de belanghebbenden, algemeene permissie te verleenen, dan kan zulks geschieden door, voor die gelegen heid, het avondappel zooveel later te doen houden als noodig wordt geacht. Verder komt het den Minister gewenscht voor dat van de bevoegdheid tot het verleenen van permissie later dan midderuacht, geen gebruik wordt gemaakt ten aanzien van minderjarigen, wanneer door ouders of voogden een verzoek tot het niet verleenen van dergelijke permissie mocht zijn gedaan. Naar wij vernemen zouden er van katholieke zijde pogingen worden in 't werk gesteld om een program van gemeente-politiek samen te stellen. Centrum. Ingevolge een besluit der algemeene vergade- ring der Nederlandsche Visscherij-vereeniging is ter spoedige afdoening van verschillende Zeeuwsche aangelegenheden een speciale commissie benoemd, bestaande uit de heeren W. Moelker, oester- handelaar te Tholen, Jb. de Waal, n.osselhaude- laar te Bruinisse, en Wynne-Foeljaeger, te Philippine, mosselhandelaar, respectievelijk als voorzitter, secretaris en lid, de commissie zal o. m. een onderzoek instellen naar de gevolgen van de ziekte onder de Zeeuwsche mosselen en wat in deze gedaan kan wordende commissie zal den directeur der Vereeniging, den heer J. Zwier Visser te Amsterdam bijstaan bij het opmaken van een algemeen rapport over den Zeeuwscnen toestand en bij het verzamelen van gegevens om te weten to komen het aantal tonnen mosselzaad, dat de drie laatste jaren gezaaid, maar gestorven en verloren gegaan is. Er zal ook aangedrongen worden op maatregelen, te nemen in zake het uitreiken van vischconsenten op de Zeeuwsche Stroomen. Men verzekert thans van alle zijden, dat de ziekte op de Zeeuwsche banken tot staan gekomen is en dat de niet aan- getaste mosselen, voor zoover zij geheel op de Zeeuwsche banken zijn gekweekt, uitstekend van qualiteit worden, waarom zij ook gretig op de buitenlandsche markten tegen vrij goede prijzen aftrek vinden, terwijl de afname in de volgende maand nog toeneemt. Het blijkt ten slotte, dat het gernep over de sterfte onder de mosselen vrij grooter is geweest dan de werkelijkheid slechts enkele mosselvisschers hebben voelbare schade geleden in hun bedrijf; van resultaten van een onderzoek naar het ziekteverschijnsel vernamen wij tot heden niets. TER NEUZEN, >2 September 1901. De 21en jaardag van H. M. de Koningin Wil- helmina werd Zaterdag j. 1. op de gebruikelijke wijze gevierd. Van openbare en van talrijke particuliere gebouweu wapperde de driekleur, onze straten in feestdosch tooiend. De zangafdeeling //Geduld overwint" der yVer- eenigde Handwerkslieden" maakte des avonds een tocht door de straten. Daar de zang zich minder leent voor eeu uitvoering in de open lucht, werden in een tweetal lokalen eenige nummers gezongen. De muziekgezelschappen welke Zaterdag ver- hinderd waren, zullen zich, zooals wij bereids van //Apollo" meldden, hedenavond doen hooren. Een drankslijter alhier vermeende in den laatsten tijd, dat uit zijn kelder drank ontvreemd werd, en vermoedde, dat die op een andere plaats van de hand werd gedaan. De vorige week deed hij van een en ander mededeeling aan de gemeente- politie. Deze hield daarna een oogje in 't zei], met het resultaat dat in den nacht van Vrijdag niet alleen de dief werd betrapt, maar ook de plaats werd ontdekt waar, buiten de kom, de ontvreemde sterke drank werd heengevoerd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap Oud- en Jong-Breskens, de heer J. B. Becu te Breskens. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepen- ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan G. L. J. Lammeus, te Sas van Gent, wegens het met leveusgevaar redden van een kiud uit het kanaal aldaar, op 16 Juni 1901. Aan het postkantoor te Sas van Gent en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus, ingelegd f 5495,565 en terugbetaald f 2131,63. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1615. Hoek, 31 Aug. Bij gelegenheid van de jaardag onzer geeerbiedigde Koningin deed de muziek- vereeniging //Elk naar zijn kracbten" een voor een zoo jonge vereeniging goed geslaagde muzikale wandeling naar het Mauritsfort en door de buurten der kom. Jammer voor de talrijke belangstellenden en de muzikanten zelve dat op 't laatst de regen het genot wat vergalde. Zaamslag, 2 Sept. Gisterennamiddag hield Ds. G. van Dis in de Ned. Herv. kerk zijn intrede, naar aanleiding van 2 Corinthen 4 vers 7, terwijl hij des voormiddags door Ds. van Melle immsm: coiirait. ■lit blad vemehljnt (laaoilica-i Woensdag. en Vrijdaaavond, nlt{^ezon<leril op Feestdagen, bij <le Firma P. J. ¥11 UK ■■KUB te Ter Seaisn. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1