A1 g e m e o a Hieuws- 0a AdvortoatiobUd voor 200Uwsch*Vlaaader$n. "Tsa lirfisT ad. r No. 4118. Zalerdag 31 Augustus 1901. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Gemengde beriehten. 41e Jaargang. Gevolgen der raaagziekten. Advenentien. ABONNEMENT: Per drie maanden biuuen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENT 1 E N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t v e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzending van. advsrtsntisn vdor 3 u.ren op cien dag dor uitgav©. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. dienstjaren zullen worden uitbetaald. Ook werd goedgevonden, dat de vergoeding voor huishuur door een onderwijzer te ontvangen niet vervalt, als hij weduwnaar wordt. Daarmede wordt voor- zien in eene leemte der nienwe onderwijswet. De voorzitter, die het laatste hoogst belangrijke en billijke voorstel deed, merkte hierbij op, dat de vergoeding voor huishuur alsdan ook grondslag voor eventueel pensioen zal zijn. Retrancliemeilt. De quaestor van het classi- caal bestuur van IJzendijke heeft nog ontvangen voor de Generale kas uit Aaardenburg 49,015 en uit den Hoek 49,65, zoodat nu veertien gemeenteu uit de classis voor genoemde kas hebbeu bijgedragen eeue som van f 355,76" TER NEUZEN, 30 Augustus 1901. In de op Dinsdag a.s., des voormiddags 10 ureu, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komeu de volgende punten in behandeling Beeediging nieuw gekozen Raadsledenbenoe- ming wethouders ingekomen stukken benoeming gemeente-secretaris, aanbevolen G. C. Dal man en J. J. Damste; id. gemeente-vroedvrouw te Sluiskil, voorgedragen M. Klazinga, C. W. van der Weele en M. C. de Bie aanbieding gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1902 begrooti"g burgerlijk armbestuur voor 1902 idem commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek voor 1902 idem brandweer voor 1902 reclames schoolgeld- heffing. Naar men ons meedeelt zal het muziekge- zelschap //Apollo" a.s. Maandag een concert geven in den tuin van den heer Schepens. Koewacht. Eenige voorname ingezetenen dezer gemeente hebben onderliog eene commissie gevormd om te komeu tot bet oprichten van een fan- farenkorps. Als men bedenkt, dat er tegenwoordig op zelfs de kleinste plaatsjes, een muziekvereeniging bestaat, dan zal op eene gemeente als de onze, die met het Belgische gedeelte eene kleine 3000 zielen telt, ook wel een dergelijke maatschappij tot stand te brengen zijn. In de eerste vergadering is in beginsel besloten een dergelijk korps op te richten, terwijl tevens aangenomen werd den steun van andere gemeente- naren te verzoeken. St. Jausteen. Maandagnamiddag vergaderde de Raad onzer gemeente om eene vrij belangrijke agenda af te doen, waarvan het voor den lezer belangrijke hieronder wordt medegedeeld. Daar de Burgemeester naar Middelburg was om aan de verkiezing voor een lid der Eerste Kamer deel te nernen ook de heer Vael was afwezig en de heer Staal scheen geen ambitie te hebben waren er slechts vier leden ter vergadering ver- schenen, n.l. de heeren De Cock, Gomelissen, Van de Goore en de wethouder Van der Pluijm, die als voorzitter fungeerde. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden werden nagezien en in orde bevonden. De bescheiden der gemeenterekening 1900 werden met elkander vergeleken en zonder fout bevonden door de heeren De Cock en Van de Goore, die er mee belast waren. Ook de gemeentebegrooting 1902 werd aange- boden en toegelicht, waarna de regeling derjaar- wedden van de onderwijzers aan de openbare «cholen werd ter hand genomen. Omtrent deze regeling werd besloten met het oog op den toestand der kas niet boven de door de wet gestelde minima te gaan, ook wat betreft de belooning voor het geven van herhalingsonderwijs. Ten opzichte van twee onderwijzers die in den loop van 1902 respectievelijk 15 en 10 dienstjaren zullen hebben, werd de gunstige bepaling gemaakt, dat deze vauaf 1 Jan. 1902, reeds naar den maatstaf dezer RECHTSZAKEN. Arromlissemeuts-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Augustus, de volgende vonnissen uitgesproken E. S. B 19 jaar oud, fabrieksarbeider te Gent, gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal ver- oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. C. A. de S., 25 jaar oud, schipper te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis. Het parket van Breda begaf zich Woensdag- middag naar de Belgische grenzen bij Turnhout, ten einde een onderzoek in te stellen naar de daders van een daar plaats gehad hebbenden dood- slag op een rijksambteuaar. Men verinoedt dat hij door smokkelaars is doodgeschoten. Nader valt hieromtrent nog te melden Een treurig nieuws brengt andermaal groote opschudding te Turnhout. Gisterenmorgen is een troep van 5 gewapende smokkelaars op de tolbe- ambten gestooten. Er werden schoten gelost en een tolbeambte viel badeDd in zijn bloed ten gronde. Het slachtoffer gaf weldra den geest. Ziedaar het nieuws dat in de stad de ronde doet. Het drama had plaats aan de Kempische Vaart, nabij de steenfabriek van den heer Leon Dierckx, tusschen Turnhout en Raevels. Het slachtoffer is zekere Dierckx, een voorbeeldig ambtenaar. Het lijk wordt naar het gasthuis van Turnhout gebracht. Het moordend wapen was met korrels geladen. De wonde werd toegebracht langs den liukerkant van het lichaam onder het hart. Het parket ver- trekt ter plaatse, 5 gendarmen te paard zijn reeds naar Raevels vertrokken. Een later bericbt meldtDe beambte Dierckx was met zijn collega Gilet op dienst aan de vaart, op het grondgebied van Oosthuizen. Eene bende smokkelaars brachten drie koeien door de vaart. De smokkelaars dooden den ongelukkigen Dierckx bij het eerste schot. Er daagde weldra hulp op, doch in de verwarring konden de smokkelaars zich met bun vee uit de voeteu maken. Toen Dinsdag te Escbweijler, in Limburg, een 20jarig metselaar, die gearresteerd was op het vermoeden van diefstal, door den burgemeester werd ondervraagd, trok hij plotseling eeu mes, en sneed zich, voor dit iemaud verhinderen kon, een slagader door. Niettegenstaande onmiddelijk hulp werd verleend, volgde de dood na eeu half uur. Te Druten verdronk gisterenmorgen zekere P. v. B., arbeider op de steenfabriek der heeren Mijnlieffterwijl hij een kruiwagen geladen met steeuen naar het schip krooi, viel hij van den loopplank en verdween in de diepte. Pogingen tot redding mochten niet baten. Het lijk is nog niet gevondenv. B. was een zeer oppassend arbeider, gehuwd en vader. Woen-dagnacht is er te Vught een brutale inbraak gepleegd in de villa Elsa. Zooals het geval wordt meegedeeld, hebben de inbreker of inbrekers eerst beproefd door het privaat naar binnen te komen, doch toen dit niet lukte, hebben zij een penant uit de deur van het kantoortje gebroken en hebben toen hun slag ge- Islagen door zich meester te maken van een 100 stuk" tafel- en ander zilver. Daarna zijn zij, door in een andere kamer weer een deurpenaut uit te breken, met huu buit ver trokken, zonder dat de bewoners eenig gerucht hebben gehoord, niettegenstaande de dienstbode boven het kantoortje slaapt. Ook heeft de hond niet aangeslagen. Naar wij vernemen, is de eigenaar van 't ge- stolene, bij wien voor eenige jaren een dergelijke diefstal plaats had, tegen inbraakschade verzekerd. Ook op het buitengoed Reeburg is dien nacht inbraak gepleegd. Alle deureu en kasten waren opengebroken en, naar men bericht, is eenig oud porselein ontvreemd. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur I De maag is voor het menschelijk lichaam wat de citadel is voor eene versterkte stad. Als teu gevolge van verschillende ongevallen, dit orgaan verzwakt is in de voornaamste gedeelten, onder- vindt bet geheele lichaam den terugstoot dier aan- doeningen. De spijsvertering is zoo moeielijk dat in de meeste gevallen de maag het voedse! weder uitwerpt. Men ondervindt hevige pijnen en rrampen, de onthouding van voedsel wordt alsdan de natuurlijke oorzaak der algemeene verzwakking die de bloedarmoede veroorzaakt. De heer B. vau Roozendaal te Made, Noord- Brahant, schrijft ons: //Tot mijn groot genoegen ran ik u mede deelen, dat ik gedurende ruim Prijs 1,75 de doos9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE R00S, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Wacht u evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den heer Snabilie te Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaam- de Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op ver schillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen onder- vonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Door den heer Joh. de Roos is als wederver" kooper der Pink Pillen foor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. VAN OVERBEEKE LEUNIS, Westkolkstraat. Door dezen betuigen wij onzen mliartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het over- lijden van onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en grootmo.der. Namens de familie, G. VAN DER PEIJL Sr. Ter Neuzen, 30 Aug. 1901. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefde echtgenoot, be- tuig ik, ook namens de familie, mijnen harte- lijkeu dank. Wed. M. KLAASSEN—De Smidt. Ter Neuzen, 30 Aug. 1901. TER SEIIZESSCHE COIIRAKT Kit blatl versehljnt Woenadag- en V riJd»g»yondT»»ggzondegd Feentdagen, bij de Firma IIK I19DK tc Ter leueu. De Burgemeester der geraeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Blinsriag den Sep tember tool, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 30 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GELLL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Direeteur der Directe Belastingen enz., te Middelburg, den 27 Augustus 1901 iuvorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1901/1902 no. 3, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gestold en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Nenzen, 29 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Vergadering van Vrijdag 30 Augustus 1901. Tegenwoordig at de leden. Voorzitter de Burgemeester-Secretaris. De gemeente-rekeuing over 1900 werd voorloopig vastge- steld in ontvang op f 25732,72, in uitgaaf op f 23543,82 j goed slot dus 2188,89i. Overgelegd werd de gemeente begrooting voor f 1902, bedragende in ontvang en uitgaaf f 25305,39. Hetonderwijs is geraamd op f 7198,50, terwijl voor hoofdelijken omslag is nitgetrokken 6600, evenveel als dit jaar. Goedgekeurd werd de begrooting van het algemeen burger lijk armbestuur voor 1902, bedragende in ontvang en uitgaaf 1603,55. Een subsidie werd verleend ten bedrage van f 1442,07i. Ten slotte werden nog vastgesteld nieuwe ver- ordeningen op de heffing en invordering van hoofdelijken omslag. Voor noodzakelijk onderhoud is afgetrokken f 250, terwijl voorts in mindering zal worden gebracht 30 van elk kind beneden de 15 jaar oud, geen eigen inkomsten hebbende. De aanslagen van inkomsten tot 600 zullen Yolgens de nieuwe heffing minder te betalen hebben dan thans, die van 600 tot 3500 meer en die boven de 3500 wordt minder. Dit spruit voort uit de progressie, die bij de thans geldende heffing sterker is dan voor het verrolg bij de wet is toegelaten. Als antwoord aan den heer X. het volgende De opmerking dat men in een modderpoel niet te veel moet roeren als 't kan, is toch al zeer naief. Dat het alleen te doen was om de Raadsleden tijdig op de kwestie hnnne aandacht te doen vestigen, begrijp ik uiet. Meent de heer X. soms dat een dergelijk beslnit door den Raad genomen zal worden zonder voldoend onderzoek, dan heeft hij m. i. al een zeer lagen dunk van de Raadsleden. Overigens heb ik nooit bemerkt dat in het algemeen de anti- revolutionairen zoo bang van eenig rumoer in de politiek waren, de be r X. misschien uitgezonderd. Het terugzenden van »de Zeeuw" hadden zij kunnen nalaten, maar misschien waren de menschen nog onder den indruk van den dag der herstemming toen het hoofd der school alhier aan de kinderen briefjes medegaf voor hun vader om toch vooral den heer Tazelaar te stemmen. Wat het trakteeren betreft kan ik den heer X. verzekeren dat die persoon een ijverig anti- revolutionair is. Ik heb dit niet genoemd omdat ik het zoo erg vind, maar wel omdat ik het wat onvoorzichtig achlte om bij voorbaat te trakteeren, men kent den uitalag. Het blijkt hieruit dat de heer X. nog een vreemdeling is in het kainp der Ter Neuzensche anti-revolutionairen. Of de heer X. met het gebrek aan ruimte op de openbare scholen al of niet bekend is, doet niets ter zake, maar het is zoo. Dat er behoefte is en wel aan eene groote openbare school buiten de kom, zal ieder eerlijk mensch moeten erkennen. Dat die gevraagd word om te Driewegen te bouwen is begrijpelijk, maar ook is het te begrijpen dat men van anti-revolutionaire zyde wil trachten dit tegw te gaan, uit vrees voor concurrence. Dat de anti-revolutionairen finantieel voordeel zouden hebben bij de stichting eener openbare school, maar dat zij het wenscht tegen te gaan ter wille van het algemeen belang, zal ieder die Ter Nenzen kent wel wat verdacht voorkomen. Dat het den heer X. misschien voor zijn persoon om het welzyn der kinderen is te doen, is mogeiijk, maar dat de anti-revolntionaire partij in het algemeen zooveel het wel- zijn der kinderen is gelegen, daarvan heb ik tot heden nog niets gemerkt. Dat er bij de Staalfabriek eene Katholieke school zal worden gesticht, daaraan behoeft de heer X. niet te denkeu. Het per-oiH'el dier fabriek zal wel voor min.tens 90 pCt. uit menschen zonder fortuin bestaan. Hoe de heer X. de handelwijze der liberalen een pleit van dwang en vrijheid tegelijk noemt, vat ik niet. Is het den heer X niet bekend, dat, toen er verleien jaar werd voergesteld om eene openbare school voor meer uit- gehreid lager onderwijs in te richten dit door de stemming van de anti-revolntionaire Raadsleden is voorkomen. omdat zij er zelf eene wilden stichten nu de Staats-subsidie voor hunne scholen is verhoogd, ook al door die liberalen. Dat het plan om aanvraag tot het bonwen eener Openbare school alhier maar tijdens do verkiezingen is opgekomen, kan ik beslist tegenspreken. Het zal den heer X toch wel bekend zijn, dat voor zulke dingen toch altijd voorbesprekingen plaats hebben tusschen enkele personen Zou de heer X denken, dat zonder de leerplichtwet, den uitslag der verkiezing in 1901 dezelfde zon geweest zijn Zou de heer X denken dat om maar alleen de katholieken te noemen, dat die hunne kinderen uit overtuiging naar de Christelijke school te Driewegen stnren Mijn dank voor de plaatsing Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, Ter Nenzen, 30 Aug. 1901. W. De heer B. VAN ROOZENDAAL, volgens portret. een jaar aan een maagkwaal heb geleden, waardoor ik verschrikkelijk leed, zoo erg dat ik's nachts niet kon slapen, doch na 't gebruik van drie doosjes uwer beroemde Pink Pillen ben ik volkomen genezen. Ik gevoel geen pijn meer en het slapen gaat ook goed. Maakt mijn schrijven gerust bekend, opdat er geen menschen meer gevonden zullen worden, die lijden zooals ik leed, want zij moeten zich tot u wenden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1