A1 g e m e 0 Nieuws- ea Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderea, No. 4116. Dinsdag 27 Augustus 1U01. HIHDERWRT. Engeland en de Z.-A. Republiek. DB LEEUWEHKQHIN&. 41e Jaar«:ang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTlElf; Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adyertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien vdor 3 uren op den dag der uitgave. Wederom heeft te Graaf Beinet een terecht- stelling van 3 personen plaats gehad, waarvan het bericht juist samenvalt met den brief van Malan, omtrent een vroegere terecbtstelling, waar van de geschiedenis is als volgt In de //Graaff Reinett Advertiser" van 27 Maart jl. verscheen een bericht over de terechtstelling van Jan Petrus en Sarel (Karel Ninaber en Jan Andries Nieuwhoudt, wegens hoogverraad en moord in verband met het ontsporen van een goederentrein, waarbij 5 man in de nabijheid van Taaibosch-siding omkwamen. Genoemde drie mannen werden den 10" Maart bij zor.sopgang doodgeschoten. De predikant der Hollandsch Gereformeerde gemeente van Hanover stond de veroordeelden bijde familie die de veroordeel- den wenschte te zien, werd door de militairen bij hen gebracht. Twee andere mannen, die aan de zaak hadden deelgenomen, nl. Hermanus en Friedrich Nieuwhoudt, werden tot 5 jaren dwang- arbeid veroordetld. Naar aanleiding van dit bericht heeft de //Frankf. Ztg." een brief ontvangen van W. Malan, gedag- teekend Middelplaats, district Aberdeen, 5 April 1901, waaruit blijkt, dat de Engelschen drie menschen hebben van het leven beroofd, die vol- komen onschuldig waren aan het ten laste gelegde. #Tegenover deze mededeeling", zegt Malan, wacht ik mij verplicht, uitvoerig mededeeling te doen van mijn handelingen op den avond van 19 Februari 1901, teDgevolge waarvan in de buurt van Taaibosch-siding een goederentrein ontspoorde; dit laatste gaf de Britsche militaire overheid aan leiding de genoemde personen ter dood te laten brengen. FEUILLETON i) - Dit tooneel ik zal het nooit vergeten had plaats op een Donderdag. De volgende dagen deed ik mijn werk als in een droom, waaruit ik niet kon ontwaken en meer dan eens had ik een kleine botsing met de dieren. Eenmaal was dit zelfs zoo ernstig, dat men mij vroeg, of ik de macht over de beesten had verloren. Ik was als een zinnelooze, het was mij onmogelijk teblijven leven, als mijn eigen zoon tegen mij samenspande. Sedert dagen had ik hem niet gezien, ik had er trouwens niet naar gevraagd, waar en hoe hij zich voor mij verborgen hield alleen de voortdurende aanblik van het smeekend, treurig gelaat mijner vrouw stond mij steeds voor oogen. Zoo ging een week voorbij, zoo verschrikkehjk, dat ik haar niet ver- mag te beschrijven. Ja, een week. Den volgenden "Vrijdag verzocht de regisseur van het circus mij bij hem te kornen. Half droomend, werktuigelijk om zoo te zeggen, ging ik naar hem toe en vond hem voor een pakket pas gedrukte aanplakbiljetten en programma's. //Nu, Bastable? Welk nieuws brengt ge was zijn eerste droge opmerking. ,/Niets Hm Gij zult uw nummer een beetje moeten opfrisschen. De menschen willen wat zien voor hun geld, de zaken gaan slecht en de directeur is slecht geluimd. Daarom heeft hij iets nieuws bedacht, om het publiek te lokken. LuisterMaandag den 14at" en de vijf volgende avouden zal een Den 19" Februari 1901 om twee uur's nachts, trok ik met mijn uit ongeveer 40 man bestaand kommando, in zuidelijke richting over den spoor- weg, niet ver ten westen van Taaibosch-siding, waar een Engelsche afdeeling gestationeerd was. Zonder tegenstand bereikte ik ongeveer een uur later /,de Bad". Op deze hoeve, die slechts 300 meters van den spoorweg verwijderd is, vonden wii eenige scbooven haver, waarvan wij gebruik maakten, Toen bij het aanbreken van den dag de bewoners opstonden, hoorde ik, dat die haver naar Hanover gebracht had moeten worden, en dat de later veroordeelden (behalve de drie terecht- gestelden, nog Hermanus en Frederik Nieuwhoudt, die tot vijf jaren dwangarbeid werden veroordeeld) met uitzondering van Hermanus Nieuwhoudt, die op de Bad woonde en Jan en Koos van den Berg, gekommanderd waren om de haver met hun wagen naar het dorp te brengen. A1 die personen bevonden zich op de hoeve, toen ik daar kwam. Kort na zonsopgang reed ik met mijn kommando, in het gezicht van den vijand, naar Abrahamskraal, een hoeve, die minder dan een uur van den spoorweg ligt, zoodat men kan aannemen, dat den vijand onze tegenwoordigheid aldaar bekend was. Op dienzelfden dag, na zonsondergang, gaf ik 25 man van mijn burgers bevel, op te zadelen ik geleidde hen naar de Bad terug. In de nabijheid van het woonhuis liet ik halt houden, en zond veldkornet Van derMerwe met eenige manschappen vooruit, om een breekijzer, een schroevendraaier en een ketting te halen. Het gelukte P. Pienaar, die op de hoeve bekend was, en die zich dienzelfden morgen bij ons aangesloten had, deze voorwerpen uit de schuur te halen zonder dat de bewoners van de hoeve het bemerkten, en eerst nadat ik ze in mijn bezit had en geen van mijn man schappen meer in aanraking kon komen met de bewoners der hoeve, gelastte ik Pienaar, ons naar den spoorweg te brengen. Mijn plan was aan geen van mijn lieden bekend, en zeker wisten de bewoners der hoeve er niets van, noch de transportrijders die zich daar toen ophieldeD. Toen ik bij den spoorweg kwam, liet ik de rails opbreken, en ternauwernood was dit geschied, of de goederentrein uit Hanover-weg kwam aan- stoomen en ontspoorde. De manschappen, die den treiu vergezelden, beantwoordden eenige oogen- blikken ons vuur, en namen toen de vlucht, zoodat de trein ons in handen viel. Veiligheidshalve bleven wij niet lang bij den moedige dame uit deze stad met den temmer in de leeuwenkooi gaan en daar een lied zingen He, waarom ziet ge mij zoo eigenaardig aan Zijt ge misschieu jaloersch Jaloersch?" riep ik met een verachtelijken lach en vervolgde toen//Dat gaat niet Vroeger heb ik 't al eens beproefd, maar reeds den eersten avond kwam het tot een paniek. Gevaar is er niet bij maar Nero heeft een afkeer van vrouwen en ik neem de verantwoordelijkheid niet op mij. Bovendien z/Dat doet er niet toe en uw oordeel wordt in dezen niet gevraagd. De dame heeft een contract onderteekeud. De zaak is heel eenvoudig; gij werkt eerst met de dieren, daarna komt de dame aan de beurt. De heele zaak duurt hoogstens vijf minuten. Zij noemt zich miss Montrose, doch wij mogen den naam niet drukken dat is ook beter, daardoor blijft het geheim bewaard. Uw taak is zeer gemakkelijk gij houdt de leeuwen in een hoek en laat ze door den hoepel springen, als binnendeur acbter de dame gesloten wordt Dat verhoogt het effect. Als dat niet trekt, trt kt niemendal. Nu, wat zegt gij nu ffHet gaat niet," herhaalde ik, //Want de au- toriteiten zouden het niet gedoogen. Ophetzelfde oogenblik, dat men verneemt dat de dame hier in de stad thuis behoort, zal bet nummer verboden worden." z/Meeut gij dat werkelijk antwoordde bij lachend, ,/nu dan weten wij daar wel raad op. Wij zullen voor een paar weken van u een bigamist maken." //Wat moet dat beteekenen p" z/Heel eenvoudigWij annonceeren de dame trein, maar wij kwamen den volgenden ocbtend n. j eens op de Bad, daar een der onzen zwaar gewond was, en gedragen moest worden. Daaren- boven waren wij in de duisternis verdwaald. Daar de gewonde in de Bad moest achterblijven, gaf ik de vrouw van den eigenaar de opdracht, een magistraatspersoon daarvan in kennis te stellen. De eigenaar zelf, Celliers geuaamd, was naar Hanover gegaan, om daar onze komst op zijn hoeve te rapporteeren. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de vijf veroordeelde personen niets met de ontsporing van den goederentrein te doen hadden, en ook niets konden doen om die te verhinderen. Ik alleen draag de verantwoordelijkheid voor die ont sporing en het verlies van menschenlevens dien- tengevolge de veroordeeling van die vijf mannen, is dus een schreeuwende onrechtvaardigbeid. Daar het mij in de tegenwoordige omstandigheden niet mogelijk is, mij tot de Britsche militaire overheid te wenden, wil ik door openbaarmaking van deze feiten de Britsche regeeriDg in staat stellen, ef kennis van te nemen, en maatregelen te treffen om verdere ongerechtigheden van dien aard te voorkomen. Kitchener seinde Vrijdag uit PretoriaOverste Williams, die met een kolonne door het dal van de Vaal naar Klerksdorp optrok, vond den 19° de sporen van eeu grooten trek nabij Kalkoenplaats en haalde na een harden ren over 20 KM. een konvooi in, hetwelk hij na een scherp gevecht geheel buitmaakte. Hij kreeg tevens 18 gevangenen in handen, 9000 patronen, 80 wagens en veel vee. Ouder de gevangenen bevonden zich de landdrost van Bloemhof en de telegrafist du Toit. De verovering van dit konvooi is een ernstig verlies voor de Boeren, al blijkt er ook uit, dat er nog heel wat voorraad en ammunitie bij de Boeren zit. Ook zal het //scherpe gevecht" den Engelschen wel op verliezen te staan zijn gekomen, al wordt daar voorshands geen gewag van gemaakt. Misschien worden die bewaard voor de verliezenlijst, die ook heden weer enkele verrassingen biedt. Een merkwaardig bericht heeft de //Standard" uit Pretoria ontvangen, nl., dat Lonis Botha naar Bethal is teruggekeerd, na een bezoek aan zuid- oostelijk Transvaal. Hij heeft daar alle moeite gedaan om de kommandos tot nieuwe krijgs- verrichtingen tegen de Engelschen aan te sporen. Wij dachten, dat Botha met 4000 man bij Nondweni zoo goed als opgesloten was en dat hij Zoeloeland zou ingedreven worden. Hebben de Boeren zich losgewerkt of is alleen Botha als mevrouw Leo, dus als uwe vrouw Een goed idee, uietwaar P Het zal dan wel minder sterk trekken, maar de politie zal ons geen moeilijkheden in den weg leggen, wanneer het de vrouw van den leeuwentemmer zelf geldtGij schijnt nog niet altijd overtuigd ging hij voort#nu als gij er geen lust in hebt, moet gij er met den directeur over spreken Uw nummer komt om kwart voor negen. Precies uegen uur gaat miss Montrose in de kooidaarbij blijft het. Afgedaan. De voorstelling was druk in gang en juist sloeg het negen uur ik zal het oogenblik nooit ver geten De bel ging en de regisseur annonceerde zooals hij elken avond deed de verrichtingen van den leeuwenkoning Leo. De gevaarlijke beest- jes lagen instinctmatig opgewonden in hun kooien ook zij gevoelden, dat er iets ongewoons zou ge- beuren. Het circus was stampvolde nieuwe aanplakbiljetten hadden hunne uitwerking niet gemist, alles was uitverkochtde aankondiging, dat een dame in de leeuwenkooi zou zingeD, had heel veel menschen doeD hesluiten te gaan. Schijnbaar koel en onverschillig boog ik en ging de kooi binnen. Nero liet zijn gewoon ge- brul hooren de beide andere dieren geeuwden en sloegen met den staart, doch een tikje met de zweep, een schot uit een zesloops revolver, en zij werden gedwee. Een salvo van toejuichingen weerklonk toen ik mij op Nero schijnbaar slapeude neerlegde, terwijl de beide andere leeuwen met hunne pooten boven mijn hoofd een boog vormden, totdat ik opeens opsprong. Het publiek zat te rillen toen Nero op een teeken den muil opende en ik ge- ontsnapt? Voorloopig onbeantwoorde vragen, en te vreezen staat, dat Kitchener zich niet zal haasten met een oplossing te geven. Viljoen is in het Lijdenburgsche. Een telegram uit Brussel aan de /Daily Mail" meldt, dat, onder voorzitterschap van den wd". Staatspresident, Schalk Burger, binnenkort een grooten krijgsraad door de Boeren zal worden gehouden te Wolmarans- stad, in westelijk Transvaal, waar represaille-maat- regelen tegen Kitchener's proclamatie zullen worden besproken. Volgens hetzelfde blad zou president Kruger bij alle mogendheden, die de Vredesconferentie hebben bijgewoond, een protest tegen die proclamatie hebben ingezonden. Tot dusver werden elke maand een aantal ver- gunningen verleend om naar Transvaal terug te keerenbehalve die, hebben 300 vluchtelingen verlof gekregen om daarheen terug te gaan. Dit zal de ontevredenheid eerder bevorderen dan tegengaan, want in Transvaal is de toestand nog allesbehalve geregeld. De Engelschen in Johannesburg zijn ook al erg ontevreden met Kitchener, omdat deze weigert de mijnen te openen. Op 't oogenblik is er maar 6ea op de 10 mijnen geopend, en Kitchener's beleid wordt vaak zeer streng afgekeurd. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het Parlement, als de toestand niet veel beter wordt, vermoedelijk niet in October bijeen zal komen. Men vreest heftige redevoeringen, die den stand van zaken slechts ingewikkelder zouden maken. Bij Kon. besl. is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op 27 dezer, ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de aanneming van het ambt van minister van kolonien door jhr. mr. T. A.J. van Asch van Wijck. Het N. Landb. Wbl. meldt Wij meenen te kunnen mededeelen, dat de commissie uit het Ned. Landbouw-Comite, belast met het onderzoek naar meelvervalschingen, na kennis genomen te hebben van de haar verstrekte gegevens, tot het resultaat is gekomen, dat de algemeen heerschende meening omtrent die ver- durende tien seconden mijn hoofd daarin stak. Dat leek griezelig, doch mij scheen het heel eenvoudig en gewoon. Zoo maakte ik den eenen true naar den andere, ofschoon ik maar half bij mijn werk was. Jim Jim Nog maar een week had hij tijd deze gedachte kon ik maar niet van mij af zetten. Onze eenige zoon Als het eens tot het ergste kwam. Nu liet de stem van den directeur zich hooren, en er ging een beweging door het publiek. Ik had het bijna vergeten. Een slag met de zweep, en de dieren kropen weer in den rechterhoek. Zij waren dien dag iets beter gevoederd dan anders; als men hen dus niet ongewoon prikkelde, was er niets te vreezen. Weer eeu slag! Ik zag hoe het publiek opstond en draaide half het hoofd om, om een blik te werpen op de moedige dame, die zich tusscheu de wilde beesten wilde wagen. Daar was zij zij ging tamelijk zeker, slechts een blik richtte ik op de forsche gestalte, die langzaam in de manege verscheen. z/Klaarfluisterde ik, en zag, hoe een der stalknechten de buitendeur der kooi opende. z/Klaar herhaalde ik en deed een stap achter- waarts, terwijl zes gloeiende oogen den komende tegen bliksemden. Het was een emotie-vol oogen blik, doch ik vreesde nietsmijn blik beheerschte de beesten volkomen. //Alles in orde, alles veilig," zeide ik mij half omkeerende, //ze zullen zich niet verroereu. Daar Almachtige 1" Alles danste voor mijn oogen elk haar op mijn hoofd rees ten berge. Ik had ik had in twee oogen gekeken waar uit een vreeselijke ontzetting mij tegen blouk Daar stond zij bij de binnendeur, de handen tril- TER SEIIZESSCHE COURAST. nit bind versetaljnt Haamlag-, Woensdag- en Vrijdaanvond, ■Ugemmletd op feesldagen, bij de Firma I*. JT. ViK OK MIDI te Ter Xenei. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatablad no. 222 van 1896,) makcn bekend dat op heden ter gemeentesecretarie ter visie is gelegd een verzoek van ABRAHAM THOLENS Jz., om vergunning tot het oprichten van een It Ik lk 1^ IK 1.1 met heete luchtoven in het perceel kadastraal bekend sectie C no. 3578 en dat op September des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gclegenheid zal worden gegeven, om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeliDg of schriitelijk toetelichten. Ter Neuzen, 26 Aug. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1