A1 g e a e s a Uieuws* ea AdverUatieblad 7 o o r Zeeuwsch-VUanderen, GEL DLE ENING. No. 4115. Zaterdag; 24 Augustus 1901. 41e Jaargang. BinnenlandL Gemengde berichten. Geldleening van /"5000, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!!;*!: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Hit blad veraehijnt Slaanriug-, Woenidag- en Vrijdasavond, nltgezonilerd op Feeslilaaen, bij de Firms P. J. ViW Dl I1IIIK te Ter leuen. BU deze conrant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve aier gemeente te sluiten in obligatien van 200,luidende aan toonder, die kosteloos zullen worden uitgereikt. De storting moet geschieden voor 1 October 1901, terwijl de aflossing plaats vindt bij uitloting ^van een of meer obligatiSn 'sjaars. Gezegelde inschrijvingsbiljetteu, naar behooren onderteekend, vermeldende behalve den naam, het beroep en de woonplaats van den inschrijver, bet getal obligatien waarvoor wordt ingeschreven, benevens tegen welken koers en welke rente, kunneB vdor 1 September 1901 aan den Burge meester worden gezonden. Ter Neuzeu, 8 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, fa Secretaris. Het lid der Eerste Kamer voor Zeeland, de heer T. A. J. van Ascb van Wijck, heeft aan de Prov. Staten van Zeeland het volgende scbrijven gericht Amersfoort, 1 Augustus 1901. Mijne Heeren Tengevolge mijner benoeming tot minister van kolonien houd ik op lid te zijn van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Daar het mij niet wenschelijk voorkomt zoowel uit constitutioneel als practisch oogpunt dat ministers der Kroon lid zijn van de Staten-Generaal, neem ik de vrijheid tot u het verzoek te richten, mij niet andermaal te benoemen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, daar eene eventueele benoeming door mij niet zou kunnen worden aangenomen. Het is mij een behoefte u, Mijne Heeren, mijnen dank te betuigen voor het vertrouwen mij geschonken. Naar mijn vermogen heb ik getracht de be- langen van ons dierbaar vaderland te behartigen, mijne wijsheid vragende van Hem, Wien te dienen ook op het gebied van den Staat de wensch was van uw afgevaardigde. De meer bijzondere be- langen uwer provincie, voor zoover deze van algemeen belang konden geacht worden te zijn, behoefden door mij niet te worden voorgestaau. Met betuiging van bijzondere hoogachting en met aanbeveling in uwe welwillende herinnering, heb ik de eer te zijn, Uw oud-afgevaardigde r.aar de Eerste Kamer der Staten-Generaal, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK Een bijeenkomst der Staten van Zeeland, om in de vacature te voorzien, zal waarschijnlijk op 27 dezer plaats bebben. Naar men ons mededeelt wordt met September 1901 te Rotterdam de eerste Christelijke Hoogere Burgrrschool met vijfjarigen cursus in ons land geopend. Aan die Christelijke Hoogere Burgerschool, die met dene klasse begint, maar tocli een volledigen cursus van vijf jaren zich ten doel stelt, zal terstond reeds verboudeu zijn eene klasse voor handels- onderwijs. De officieele naam der school luidt//School voor Middelbaar- en Handelsonderwijs." Met ingang van heden is door het hoofd- bestuur der posterijen bepaald, dat alle pakketten, zoowel die met aangegeven waarde, als die welke onder verrekening in binnenlandsch verkeer ver- zonden worden, niet meer van zegels in lood of lak voorzien behoeven te zijn. Deze bepaling 'oetreft alleen p->ketten, waarin eetwaren of zaken van dagelijksch verbruik worden verzonden. Goud, zilver en geldswaarden moeten wel verzegeld worden. T£5i NEUZEN, 23 Augustus 1901. Na 23 Mei j.l. met graven te zijn begonnen, was de ijzeren man heden gereed met het uit- graven van de plaats waar de nieuwe sluis komt over eene diepte van ongeveer 4 meter. Na thans eerst een deel van het verbindingskanaal te hebben gegraven, om een glooiing te verkrijgen, moet de ijzeren man in de thans gegraven put, om deze nog ongeveer 3£ meter dieper te graven. In de Oude haven bij dp, Spaansche kade te Rotterdam is drijvende gevonden een portefeuille met papieren, brieven en een notitieboekje, bevattende aannemers-becijferingen, zoomede een spoorabonne- ment le klasse tusschen Gent en Terneuzen via Philippine, ten name van Hipp, de Clercq, uit Uccle. De portefeuille, die ook het portret van den eigenaar, doch overigens geen geldswaarde bevat, is op het politiebureau in de Lange Toren- straat gedeponeerd. Naar we vernemen was deze portefeuille den heer de Clercq ontstolen, terwijl hij, van 's Graven- hage afreizende, deze in de spoorwegcoupe een oogenblik uit de handen gelegd had, althans te Rotterdam bleek hem dat de portefeuille verdwenen was. Zij bevatte geen geldswaardige papieren alleen nog bianco wissels, met het oog waarop de heer De Clercq terstond maatregelen nam, dat daarvan geen inisbruik kon worden gemaakt, zoodat dief of dieven van hun roof geen voordeel hebben geplukt. Ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, een subsidie verleend aan de gemeenten Clinge van f 1950 en Hengst- dijk van f 325. In de Woensdag gehouden openbare ver- gadering ven den Raad van State is door staatsraad mr. Asser rapport uitgebracht inzake het beroep van Ch. Verhaak te Sas van Gent, tegen het besluit van burg, en weth. dier gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd tot uitbreiding zijner drukkerij door plaatsing van een petroleum- motor. De koninklijke beslissing volgt later. Axel. Bij den landbouwer Ph. J. v. D. alhier, zijn vermoedelijk twee runderen uit de weide ge- stolen. Door de marechaussee alhier wordt een streng onderzoek ingesteld. Hoek, 22 Aug. Alhier is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruid twintig lentes en de hruidegom er 63 achter den rug heeft. Dat het bruidspaar nog al eenig bekijks had valt niet te verwonderen. Koewacht. In de laatste dagen wordt hier een levendige handel in gedroogd vlas gedreven. Zooals beker.d is, wordt hier en in de omliggende gemeenten veel vlas gezaaid. Enkele landbouwers verkoopen hun vlas groen, d. i. het wordt getrokken, op bosjes gebonden en naar Belgie gezondeu, waar het in de rivier De Leje geroot wordt. Anderen echter rooten hun vlas zelf in slooten en bakken, drogen het daarna op het vrijgekomen land en brengen het gedroogd naar de schuur, waar het blijft zitten tot in den winter, wanneer het ge- zwingeld wordt. Naar dit gedroogd vlas is nu in den laatslen tijd veel vraag en er wordt zulk een goeden prijs besteed, dat vele landbouwers van deze gunstige markt gebruik maken en hun ongezwingeld vlas verkoopen. Men besteedt namelijk tot 30 francs per honderd kilo, terwijl men in andere jaren slechts 20 tot 22 fr. kon verkrijgen. Maandagavond omstreeks negen uur ont- dekte de heer Stoel, dat er in het Evangelisatie- gebouw van den heer Arie Weltevreden te Zierikzee brand was uitgebroken. Hij wendde onmiddellijk pogingen aan om den brand te blusschen. In- middels was de deur der woning geforceerd, en bij het binnentreden zag men terstond, dat er hier een misdadige toeleg bestond om kerk en woning aan de vlammen prijs te geven. Gelukkig, dat die toeleg intijds verijdeld is geworden, en d de brand in zijn geboorte gesmoord is. De gevolgen waren anders bij den fellen wind, die er woei, niet te overzien geweest. Het slim be- dachte plan van den brand scheen als het ware in de hel gesmeed te zijn. Dat de berekening faalde, is vermoedelijk te wijten aan een onop- zettelijke vergissing. Men had namelijk in ver- schillende vertrekken wekkers geplaatst, en deze dogr middel van draden verbonden met brandende petroleurnlampen. De lampen waren zoodanig gesteld, dat zij, wanneer de wekkers afgingen, subiet moesten kantelen en op den grond vallen. Bovendien was, indien ten gevolge van den val de lamp mocht uitgaan, aan de lamp door middel van een draad een auder licht bevestigd, waardoor de petroleum, die zich door den val op den grond zou verspreiden, moest vlam vatten. Nustonden van de zeven wekkers zes op elf uur, terwijl de zevende, die in de kerk was geplaatst, op kwart voor negen was gesteld. Zeer waarschijnlijk is dit een vergissing geweest. Vermoedelijk heeft de dader bedoeld den wekker te plaatsen op kwart voor elf. Aan die dwaling is het dan ook waar schijnlijk te danken, dat de brand verijdeld en mogelijke groote rampen zijn afgewend geworden. De heer Arie Weltevreden is voortvluchtig, en is ondanks de ijverige nasporingen van justitie en politie nog niet kunnen gevat worden. Wel wachtte hem eergisterenmiddag om twaalf uur, en eergisterenavond om zes en elf uur een hem alles- behalve welgezinde menigte aan de tram op, denkende, dat hij daarmede zou komen, maar wie niet kwarn, het was Arie Weltevreden. Vooral eergisterenavond was het op den weg nabij het station zwart van de menschen, die, toen zij be- speurden, dat de door hen verbeide niet was meegekomen, van het station de stad introkken, en onder het zingen van Heilsliederen en het aanheffen van vijandige kreten een bezoek brachten aan de woningen van hen, die tot dezelfde kerkelijke richting behooren, als waartoe hun geestelijke voorganger, de heer Arie Weltevreden, behoort. Wij betreuren die samenscholingen ten zeerste. Men bedenke toch, dat het zeer onrechtvaardig is, om voor de snoode daad van ddn de gemeen- schap aansprakelijk te stellen. Wij hopen dan ook, dat men dit zal inzien, en de leden van deze kerkelijke richting verder ongemoeid zal laten. Z. Nb. Op den Boekert onder Zwaagdijk is een meisje van 13 jaar aangerand. De dader werd gevat. Het is de zoon van een gegoed inge- zetene uit Hoorn. Van het station Zwaagdijk Zevenhuizen af, was hij langs den Wester Zwaag dijk verscheidene huizen binnengetreden en had zich daar allerlei vrijheden tegen dienstboden en aankomende meisjes veroorloofd. Hier en daar werd hij op een onzachte wijze ontvangen en verjaagd. Verscheidene dezer bewoners van den Wester Zwaagdijk zijn als getuigen gedagvaard. Te Weert, Limburg, zijn dieven een kapel binnengedrongen. Na het inslaan van eenige ruiten was de weg vrij en braken ze offerbus open, die echter juist dienzelfden dag geledigd was. Daarna wisten zij een boerenwouing binnen te komen, en, zonder een spoor achter te laten, voor een waarde van 300 mede te nemen. Te Rotterdam was in een theater aan den Boezemsingel een dierentemmer bezig met zijn leeuwen te werken, toen de man het ongeluk had te struikelen en te vallen. Een der leeuwen sloeg zijn klauwen in 's mans dijbeen en verwondde zijn meester zeer ernstig. Deze gevaarlijke woestijn- koning werd naar de diergaarde overgebracht en de gewonde temmer verbonden. Het schoolblad schrijft Nu de tijd nadert, dat de hoofden van scholen hunne adviezen over de inrichting en den omvang van het herhalings- onderwijs hebben uit te brengen, schrijft ons een schoolopziener om er de aandacht op te vestigen, dat men nu toch dit onderwijs vooral practisch en aantrekkelijk make. Voortaan behoeven niet alleen taal en rekenen en rekenen en taal, afge- wisseld door een paar andere der //gewone" vakken, te worden onderwezen, maar ook leerstof, die geheel buiten het kader van de wet op het L. O. valt, mag worden gedoceerd. Ieder kan zijn ,/liefhebberijvak," als dat er zich toe leent, gaan leeraren vakteekenen (voor den a.s. timmerman, smid, tuinman van onberekeubaar nut), sldjd, stenographie, staatsregeling, gezondheidsleer, wat niet al Op een goedkoope wijze kan nu ook de grond gelegd worden voor een muziek- of zanggezelschap, de „directeur" behoeft niet alles uit eigen zak te doen, localiteit behoeft niet ge- huurd zoo kan bovendien een kranig rederijker afsturen op een reciteercollege, want welke school opziener zal het houden van voordrachten op zichzelf reeds niet nuttig en leerzaam achten en dus zijn machtiging weigeren, waar het iemand geldt, die erkende redenaarstalenten bezit Inderdaad, er is thans voor dat alles een schoone gelegenheid en het is te hopen, dat onderwijzers, schoolopzieners en gemeentebesturen bedenken, dat als het herhalingsonderwijs zal slagen, nu de deelneming er aan niet verplicht is, het voor de leerlingen aantrekkelijk moet gemaakt worden het moet hen pakken, anders zal er weinig van terecht komen. Woensdagmiddag had op het Spaarne te Haarlem een even aangrijpend als diep treurig ongeval plaats. Een ongeveer 7jarig knaapje zat met zijn vader in een schuitje, toen dit door een Leidsche stoomboot werd aangevaren, met het gevolg, dat het knaapje door den schok uit het bootje sloeg. Geruimen tijd duurde het voordat het knaapje uit het water gehaald werd; met alle kracht werd getracht de levensgeesten weder op te wekken, doch helaas niets mocht meer baten, het knaapje was reeds overleden. Het was verschrikkelijk de wanhoop van den armen vader te zien, die snikkend over het dek der Leidsche stoomboot liep. Hoewel het dadelijk na de aanvaring zwart stond van de menschen op den kant, had blijkbaar niemand den moed het ventje na te springen. Men bepaalde zich er toe te trachten met touwen en haken den jongen te redden. Een jongen die den spoorwegoverweg bij de Schoontjeslaan te Haarlem wilde oversteken terwijl de boom neergelaten was, is door een trein gegrepen en verpletterd. In de Londensche dokken heeft men zeer veel last van ratten. Op sommige schepen worden dagelijks honderden gedood maar zij nemen in aantal toe in plaats van te verminderen.* Aan boord van het stoomschip //Gourkha," voor troepenvervoer gebruikt, heeft men dezer dagen proeven genomen met een middel om de ratten op groote schaal te verdelgen. Men pompte namelijk in alle ruimen en hoeken van het schip 300 kub. meters zwaveligzuur (zg. zwaveldamp), dat door zijn geur de ratten aanlokt, maar tevens doodelijk voor hen ishet gevolg was, dat er na vijf minuten vijfhonderd ratten verstikt lagen. Het Duitsche stoomschip »Palatia", dat het lijk van den gezant Von Ketteler naar Bremer- haven heeft getransporteerd, had ook de instru- menten van het oude Chineesche sterrewacht te Peking aan boord. Deze liggen aldaar thans opgeborgen in een loods totdat bepaald zal zijn waarheen zij moeten worden gezonden. Reeds maanden geleden werd gemeld, dat de Duitschers en de Franschen deze instrumenten onder elkander gedeeld hadden. In Frankrijk verhief zich naar aanleiding daarvan zulk een storm van verontwaardiging, dat de Fransche mi nister van oorlog bevel gaf de instrumenten weder te brengen op de plaats vanwaar zij waren gehaald. /■/Wat zal men in Duitschlaud doen vraagtde redactie van de //Frankfurter". Te Borgerhout, aan de Belgische grenzen, heeft de 34jarige koperwerker F. van C., zijn beminde, de 19jarige A. R., op straat doodgestoken. Het gerecht is uit Antwerpen aangekomen. De dader is gearresteerd. Een Duitscher, aldus meldt g't Hand, van Antwerpen," die te Brussel met den trein uit Ostende aankwam, sliep zoo vast, dat de spoorweg- beambten moeite hadden, hem wakker te schudden. Hij miste eene portefeuille met 400 fr. Hij denkt dat deze hem moet ontfutseld zijn door twee jonge heeren, die hem in bedwelming brachten door hem plotseling een zakdoek onder den neus te TER 8EIIZESSCHE (MRA8T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1