Algeinssn Hieuws* en Admtentieblad voor 2eeuwscli-?laanderea. MbTstbiiim. Engeland en de Z.-A. Republiek. iNo 4114. Donderdag: 22 Augustus 1W01. 418 .laararanar. aanbesteden: het maken en leveren van twaalf schoolbanken. NELLY'S POP. Binnenland. |r A-B 0 N-'N FMBl/T:' Per drie m&anden binnen Ter Neuz^n f 1,Franco per post: Voor ■Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Bbe^bjiridelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTXflN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voot elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dtrzelfde advertentie wordt de prjj slechts tweemasl berekend. Grootere^ letters worden naar plaatsroimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag 20 Augustas 1901, des namiddags 3 uren ten gemeente- huize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in een perceel Het bestek ligt ter inzage op de gemeente- secretarie op de uren, waarop deze is geopend. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 12 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°Secretaris. Kaapstad is nu in feestdos. Het lieele schier- eiland was schitterend verlicht en iemand, die toevallig met een boot er langs voer zou zeker denken, dat de eeuwige vrede in Zuid-Afrika ge- sloten was. De feestviering heeft echter niets met vrede te maken, en staat in wel wat schnlle tegen- stelling met de akelige berichten van een paar dagen geleden, waaruit men den indruk kreeg, dat Kaapstad een soort van nieuwerwetsch roovers- en moordhol was geworden. Maar de hertog en de hertogin van Cornwallis zijn er Maandag aange- komen en de bevolking was natuurlijk in geestdrft. Eenige oogenblikken konden ze de ellende van den oorlog vergeten en zich vergapen aan lampions en vetpotjes. Voor de //hoogen" was er nog een diner, waaraan Rose Innes een zeer toegejuichte rede heeft gehouden over de verzoeningsgezind- heid na den oorlog. FJSUILXJETOF Eene vertelling uit Alaska. In gedachten zag hij het doodsbleeke gezicbtje voor zich en dat riep hem weer in herinnering terug het gelaat van zijn eigen zusje Nelly, daar ver iD het Oosten, die hij iu twee jaren niet had gezien. Hij had haar hartstochtelijk liefgehad, maar die liefde had toch niet kunnen verhinderen, dat hij zich met slecht gezelschap had afgegeven en toen zijn vader hem daarover ernstig had onderhouden, had hij in armoede het ouder- lijk huis verlaten en was naar Alaska vertrokken. Eerst had hij een jaar lang in een ander kamp gewerkt en met afwisselend geluk. In dit kamp had hij zich aan Nelly leeren hechten. De gedachte dat zij zou sterven was hem onverdragelijk en onophoudelijk spoorde hij //Nancy" aan. Van Green Valley af was de weg eerst tamelijk goed en zij kwamen flink vooruit. Toen zij evenwel het bosch ingingen, werd het pad voortdurend slechter. Kid zag zich gedwongen langzamer te rijden, wij] het dier eerst den weg moest zoeken. Eene mijl verder bereikteu zij een Snellen stroom, dien zij een paar uren te voren slechts met moeite waren overgekomen. Daar het water nog voort durend steeg, wilde de knaap zoo spoedig mogelijk overgaan. De duisternis was zoo groot dat hij zich geheel aan zijn paard moest toevertrouwen. Het trouwe dier hield moedig vol<dan wendde het zich naar rechts, dan naar links instinctmatig Altijd na den oorlog. Dus na 15 September Maar Kitcheners proclamatie dan Het is heel aardig om aan een goedgeslaagden maaltijd verzoeningsgezinde redevoeringen te hou- den. Laat Rose Innes liever eeiis naar de kampen der Boerenvrouwen gaan en de stemming onder- zoeken van die armen. Dan zal hij hooren hoe fel de vrouwen, wier mannen nog te velde staan, anti-Engelsch zijn. Zij zijn vast overtuigd, dat de zaak der Boeren tenslotte zal triomfeeren en zij tergen en beleedigen voortdurend de vrouwen wier mannen zich onderworpen hebben. Er zijn dan ook een aantal Boeren u;t de kampen ge- vlucht om zich weer aan te sluiten bij de kom- mandos. Het legerbestuur ziet zoo weinig kans, om dezeu onverzettelijken geese der Afrikaander vrouw te breken, dat het nu overweegt om de kampen in tweeen te verdeelende eene helft voor de vrouwen wier mannen nog vechten, de andere helft voor de meer gebroken karakters. En die menschen wil men na den oorlog ver- zoenen met den BritIn het district Fauresmith zag een oorlogscorrespondent onder de Boeren verscheiden vrouwen, die meehielpen om de paarden te verzamelen voor de vechtende Boeren en die allerlei velddiensten verrichten. Wil Rose Innes deze wakkere vrouwen soms ook met zijn mooie woorden paaien Of denkt hij, dat deze door den oorlog opgedreven hardheid van geest plotseling weer verdwijneu zal voor de liefkoozingen van den Britschen regeeringsman Kitchener seinde Maandag uit Pretoria Gister- ochtend was een afdeeling, bestaande uit Zuid- Afrikaansche politie en Morley's verkenners, on- geveer van 150 man sterk, onder bevel van kapitein Wood in de rich ting van Bronkhorstspruit uit hun postenlijn ten zuiden van de Elandsrivier getrokken. Bij Middelburg verrasten zij een sterk Boerenkamp en 23 Boeren werden gedood. Wegens de groote overmacht van den vijand, die op 6 tot 800 geschat werd, kon Wood zijn succes niet voltooien, en gedurende den terugtocht kreeg hij een doode en zes gewondeu, onder welke kapitein Morley, ernstig gewond, terwijl 14 man vermist werden. Officieren en soldaten gedroegen zioh prachtig. De vijand moet een grooter verlies gehad hebben dan 23 dooden. Dit telegram wijst ongetwijfeld op een succes der Eugelschen, maar we zouden toch de Boeren- lezing van het gevecht wel eens willen zien 23 dooden en geen gewonden bij de Boeren klinkt vreemd en 't wonderlijkste is wel, de zeer groote scheen het den rechten weg te kunnen vinden. Lang vdor zij den stroom hadden bereikt hoorden zij reeds het bruisen van het water. 't Zal een moeilijk stuk werk worden //Nancy," mompelde Kid, //maar we zullen den moed niet laten zinken." Geen hand voor de oogen was te zien. Plot seling werden Kid's kleeren weer nat en aan het rijzen en dalen van het dier bemerkte hij dat zij zich reeds in den stroom bevonden. z/Kop op, //Nancy" kop op, mijn wakker dier Hij gevoelde hoe het paard met alle inspanning werkte, maar het was hem niet mogelijk te zien of zij dan anderen oever naderden. Toen scheen het hem, als hadden zij het voile water achter zich en als doemde de oevef4 op. Als het een punt was waar rotsen den oever begrensden, waren zij verloren. Daar sloeg hem een tak in het ge- zicht. Gelukkig, dat was het woud Op het- zelfde oogenblik hield het paard met zwemmen op. Blijkbaar begaven het de krachten. Doch neen, hij gevoelde hoe het met de pooten sloeg en een steun zocht. Thans hadden zij den oever bereikt. Met groote moeite klom het dier tegen den vettigen, slijkerigen oever op. Kid hield zich aan de manen van het paard vast en na eenigen tijd, die hem bijua eerie eeuwigheid toescheen, hadden zij den vasten grond weer onder de voeten. Uit de takken, die hem opnieuw in het gezicht sloegen, maakte hij op, dat thans het woud was bereikt en even later wareD zij op den goeden weg. z/Goede Nancy", fluisterde hij en klopte het dier liefkozend op den hals, //goede, brave, dappere Nancy 1" De volgcnde vijf mijlen werden zonder hinder- kommando's, die nu overal blijken te staan, kort na Chamberlain's //bandieteurede." Intusschen kan er ook nog eens teruggekomen worden op een Boerensucces uit de maand Juli, n. 1. de inneming van het in Swazieland gelegen Bremersdorp. De Boeren vernielden het dorp nadat zij alles hadden meegenomen wat vervoerbaar was. Zij veroverden zoo erkennen nu de Britsehe berichten een maxim, 15,000 patronen en twee dagen rantsoenen voor 100 man, benevens alle wagens, het vee enz. van de verdedigers. De Engelsche bladen beweren nu, dat de in- boorlingen, d. z. de Swazies, de Boeren geholpen hebben, 'tgeen zeker zou bewijzen, dat de kaffers niet z66 verlangen onder de Engelsche heerschappij te komen als de Britten zich zelf wel inbeelden. Het gaat den Engelschen in Swazieland zeer slecht, omdat het klimaat doodelijk is voor de paarden. French heeft verlof gegeven tot het gebruik van tweewielers, die op de spoorrails loopen en een snelheid van 48 K.M. in het uur kunnen bereiken, voorts van een //motocycle" die nog in den maak is, en waarmede men altijd op de rails 64 K.M. hoopt te kunnen halen. Deze voertuigeu zullen bij den patrouilledienst gebruikt worden. Van het oorlogsveld kan nog vermeld worden, dat er in het Vrijstaatsche district Fauresmith bijna dagelijks gevochten wordt en dat het bij Mafeking, ondanks alle schoonvegerij, al even oarustig is. Te Nine Mile Cottage bv. hebben de Boeren geschoten op een trein, die naar het noorden liep. Zij verspreidden zich, toen er een gepantserde trein kwam opdagen. De volgenden dag brak een commando van 150 Boeren de rails op en veruielde de telegraaf. Weer moest een gepantserde trein komen om hen te verjagen. Zaterdag is te Londen een parlementair stuk verschenen, waaruit blijkt, dat in de reconcentratie- kampen in Juli opgeborgen waren 118,397 per- sonen, waarvan 93,640 blanken en 24,457 inboor- lingen. Het aantal sterfgevallen in die maand bedroeg 1,675 en wel 1,412 blanken en 268 inboorlingen. Uitslag <ler gistereu gehouden verkieziiigen voor de Tweede Kamer. Amersfoort. Uitgebracht 4354 geldige stemmen. Gekozen Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wijk (a. r.) nis afgelegd. Toen moesten zij den tweeden stroom over, die evenwel niet zooveel moeite opleverde als de eerste. Even later bereikten zij de plaats waar onlangs de postwagen was geplunderd. Kid dacht echter aan geen gevaarin zulk een af- schuwelijken nacht zou niemaud zijne woning verlaten. De weg, die nu klom, was door de gladheid moeilijk begaanbaar; het paard vorderde slechts langzaam. Toen de weg was bereikt, ging het weer in galop verder. De hemel was thans een heetje opgeklaard, de regen had opgehouden. Misschien gaf het nog een mooien morgen. Plotseling begon het paard te snuiven en te steigeren en deed zulk een onverwachten zijsprong, dat de knaap er bijna was afgetuimeld. Het hart stond hem stil van schrik, toen hij doffe mensche- lijke stemmen en den gebiedenden uitroep //halt hoorde. Hij meende vlak voor //Nancy's" kop den omtrek van een mensche'ijke gestalte te zieD. //Laat los schurk riep hij en klemde de voeten in de zijde van het dier. Een onderdrukte vloek als van iemand die omver werd geworpen, weerklonk en het paard snelde als een stormwind voort. Even later hoorde hij hoefgetrappel achter zich zij werden vervolgd. De nacht was helderder geworden en de regen had thans nagenoeg geheel opgehouden. Zij be vonden zich nu op de vrije vlakte en de knaap wist, dat zijn vorm zich duidelijk tegen den horizont afteekende. z/Goede Nancy, beste Nancy," zeide hij telkens, het dier voortdurend tot grooter spoed aanzettend. #Wij moeten die halsafsnijders zien voor te blijven. met 2838 stemmen. Jhr. Mr. W. H. de Beaufort (lib.) verwierf 2002 stemmen. Elst. Uitgebracht 4401 geldige stemmen. Ge kozen de heer F. M. van Wijck (r. k.) met 3234 stemmen. De heer W. baron Van Voorst tot Voorst (lib.) verwierf 1167 stemmen. 's Hertogeobosch. Bij de verkiezing van een lid, dat aftreedt in 1901 zijn uitgebracht 1756 geldige stemmen. Gekozen jhr. A. F. O. van Sasse van Ysselt (r.-k.) met 1487 stemmen. Mr. J. A. A. Bosch (lib.) verwierf 269 stemmen. Bij de verkiezing van een lid voor de nieuwe Kamer werden uitgebracht 1759 geldige stemmen. Ge kozen jhr. Van Sasse van Ysselt met 1493 stemmen op mr. Bosch 266 stemmen. Lochem. Uitgebracht 5013 geldige stemmen. Gekozen de heer W. P. G. Helsdingen (soc. dem.) met 2518 stemmen. Mr. H. F. Hesseliuk van Suchtelen (lib.) verkreeg 2495 stemmen. (By eerste stemming verkreeg de heer Hesselink 1772 en de heer Helsdingen 1650 stemmen.) Sliedrecht. Gekozen de heer A. D. P. van Loben Sels (a. r.) met 2180 stemmen. De heer B. H. Heldt (v. d.) verwierf 1143 stemmen. Aan deze cijfers onthreken die voor een district. Prov. blad no. 79 bevat de afkondiging van de wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, die in de zitting der Staten van 16 Juli is vastgesteld. Deze wijziging geeft de volgende nieuwe voor- schriften aan Het houden van of het deelnemen aan wedstrijden met de 1 bedoelde rij- en voertuigen op openbare wegen is verboden. Elke velocipede moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn, waarmede waar- schuwingssignalen kunnen worden gegeven, welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar zijn, en daarenboven, van een half uur na zons- ondergang tot een half uur voor zonsopgang, vau eene aan de voorzijde van de velocipede bevestigde, naar voren heider licht uitstralende lantaarn. De geleider vau een rij- of voertuig is bij het tegenkomen van eene bereden velocipede verplicht, zoo de breedte van de rijbaan dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de wielrijder kan voorbij- rijden. Hij is daartoe eveneens verplicht, wanneer een van achteren aankomende wielrijder door signalen tijdig zijn verlangen te kenneu geeft, om voorbij te rijden. De wielrijder is verplicht bij het tegenkomen Wij moeten Nelly hare pop brengen. Dan kom je in den warmen stal, „Nancy". En je kunt het Onze Lieve Heer zal je bijstaan //Nancy". O, als het ons gelukt aan onze vervolgers te ontkomen en aan Nelly hulp te brengen, beloof ik, een beter mensch te zullen worden. Ik zal naar huis schrijven en nooit weer een kaart aanraken. O, mogen wij tijdig met Nelly's pop aaukomen. Telkens en telkens herhaalde hij deze woorden en eindelijk meende hij te bespeuren dat hij op zijne vervolgers won. Tot aan den derden stroom was het nog een mijl. Als het hun gelukte dien over te komen waren zij gered. De vervolgers zouden het waarschijnlijk niet wageu er over te komen. z/'t Zal gaan, //Nancy" 't zal gaan," mompelde hij. Daar knalden plotseling achter elkaar twee schoten. Een oogenblik gevoelde hij een stekende pijn in den arm; toen werd deze zwaar en stijf. //Nancy, o Nancy, ze hebben mij geraakt 1" steunde hij//die lafaards hebben op mij geschoten 1" Toen de schoten knalden, had het paard een wilden sprong gemaakt en daarop was het in razende vaart voortgesneld. z/Houd het uit Nancy, houd het uit. Zoo lang ik kan blijf ik bij je," mompelde hij. O, God Help mij dat ik niet val Eenige honderden yards van „De roode lamp" verwijderd, op den weg naar Green Valley, stond de hut van de Carsons. Voor deze kleine woning stonden thans een aantal mannen. Zij wachtten op het aanbreken van den dagzij wacktten op het woord dat het vonnis over he^ \EI ZEiNCIIE IXWRAST. Ult blad vemehljnt dsuuilH«-, Woenadag. en Vrydagavond, nltgesonderd op Feestdageo, bij de Ftrma P. J. »K UXOR te Tei Keuen. De IJnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den 'Gemeenteraad is bclegd tegen llonderdag den 33 Augustus des voormiddags te 10 are. Tcr Neuzen, den 20 Augustas 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1