A1 g o m e e Uieuws* ea AdmtentUMad voor 2eeuwsch*7Uaaderea. GELDLEENING. ,itN m; mil i Mi. No 4112. Zaterdag 17 Augustus 1901. Geklleenmg van /5000,— het maken en leveren van tvvaalf schoolbanken. Gemengde berichten. BLTRGERL1JKE STAND. 41 Jaaryanar- aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADHETENTilJi: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs glechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatgruimte berekend. Inzending van. advsrtsntisn v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeente te sluiten iu opffgatien van 200,luidende aan toonder, Jkosteloos zullen worden uitgereikt. De storting moet geschieden voor 1 October 1901, terwijl de aflossiDg plaats vindt bij uitloting van een of meer obligation 'sjaars. Gezegelde inschrijvingsbiljetten, naar behooren onderteekend, vermeldende behalve den naam, het beroep en de woonplaats van den inschrijver, liet getal obligation waarvoor wordt ingeschreven, benevens tegen welken koers en welke rente, kunnen v6or 1 September 1901 aan den Burge meester worden gezonden. Ter Neuzen, 8 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, P Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag SO Augustus 1901, des namiddags 3 uren ten gemeente- huize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in een perceel Het bestek ligt ter inzage op de gemeente- secretarie op de uren, waarop deze is geopend. Inlichtingen zijn te bekomeu bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 12 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris. TER NEUZEN, 16 Augustus 1901. Bij het gisteren te 's Hertogenbosch gehouden examen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd mej. J. T. de Kraker, van Ter Neuzen. Hulst. Alhier bestaat een klompenmakers- vereeniging genaamd .Gomarus", welke zich in December 1899 bij de Nederlandsche Cooperatieve Klompenmakersbond, gevestigd te Tilburg, heeft aangesloten om voor gezamenlijke rekening Russisch hout aan te koopen en dit aan de leden over te doen. Men meende daarmede groot voordeel te behalen. Werkelijk werden er scheepsladingen Noorsch hout gelostdoch door moeilijkheden, welke ontstonden over het niet naleven van het contract, het betalen van veel terreinhuur en het moeten aanvaarden van veel slecht hout, dat tegen de helft van den inkoopsprijs moest verkocht worden, waren de uitgaven veel grooter dan de inkomsten. De vereeniging staat thans voor een aanzienlijk tekort, dat door de leden moet gedekt worden. De klompenmakers, die bij den Bond zijn aan gesloten, ontvingen dezer dagen de min aangename tijding, dat hen een postkwitantie ten bedrage van f 16 zal worden aangeboden met beleefd verzoek die wel te willen voldoen, daar onwilligen alle onkosten zullen moeten betalen, welke door weigering zullen ontstaan. RECHTSZAKEN Arromlissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Aug., de volgende vonnissen uitgesprokeu 1°. R. D., oud 25 j., werkman. 2°. J. M., oud 17 j., opperman. 3°. C. N. J. v. R., oud 19 j., arbeider, alien te Axel. 4°. C. J. oud 21 jlandbouwersknecht te Overslag, zijn wegens mishandeling veroordeeld, de 1° tot 14 dagen gevangenisstraf, de 2° en 3° ieder tot 7 dagen gevangenisstraf, de 4° vrijgesproken. A. C. B., oud 48 j., huisvrouw van Th. T., zonder beroep te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. F. V., oud 14 j., zonder beroep te Sint Jansteen Heikant, is wegens diefstai ontslagen van rechtsvervolging met bevel tot zijne plaatsing in een rijksvoedingsgesticht tot zijn 18 jaar. In zake A. v. D., oud 61 j., huisvrouw van M. O., zonder beroep te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij zij, ter zake «an het onbevoegd uitoefenen der verloskunde is veroordeeld tot f 15 boete met- subsidiaire hechtenis van twee dagen is het vonnis van den eersten rechter ver- nietigd en appellante vrijgesproken. Doordat de vlam in de pan met vet sloeg, vlogen Zondag de kleederen van eene vrouw te Rijswijk in brand. Zij bekwam zulke hevige braudwonden dat zij Maandagmorgen daaraan is overleden. „De Fiets" meldt, dat door een vernuftige, die nog niet genoemd wil worden, een uitvinding is gedaan, waardoor het oppompen van fiets- en automobielbanden overbodig wordt. Mogelijk zal de vinding reeds op de eerstvol- gende tentoonstelling prijken, als er een kooper voor gevonden is, en dan zullen er uitgebreider mededeelingen over worden gedaan. Naar men aan de Zw. Ct. meldt zijn Woensdagnacht omstreeks 12 uur het huisje en de inboedel van de wed. Jan Willem Stam te buurt- schap Beuseberg te Holten tot de grond toe afgebrand, Huis noch inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Voornoemde 75jarige weduwe, die bet huisje alleen bewoonde, kwam jammerlijk in de vlammen om. Men vond het verkoolde lijk. Te Maastricht werd dezer dagen een oppas- send arbeider, 32 jaar oud, op het punt van in het huwelijk te treden, na in den namiddag in een herberg een glas bier te hebben gedronken, onwel en overleed den volgenden dag. De dokter constateerde vergiftiging. Een gerechtelijk onder- zoek, vooral onder het personeel der looierij, waar de man gewerkt had, had tot nog toe geen resultaat. De ongelukkige stond bij zijn patroon goed aange- schreven en was een voorbeeldig werkman. Het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet. Dat men met vreemde knechts moet voor- zichtig zijn en ze niet al te zeer moet vertrouwen, hebben te Vaals de koopman S. en de schoen- maker M. tot hun nadeel ondervonden. De koop man S. stuurde zijn knecht B., een Duitscher, die in zijn vaderlaud ook nogal wat op zijn kerf- stok moet gehad hebben, met 288 mark om ge- kochte varkens te betalen. Deze laatste spande netjes bij den restaurateur Bruls aan de Hut te Gulpen zijn paard uit, stalde het aldaar en is sedert spoorloos verdwenen. De schoenmakersknecht P. van G., een Belgisch deserteur, die door zijn baas M. al te zeer ver- trouwd werd en met de huiselijke omstandigheden goed bekend was, ging Dinsdag met 148 mark er vandoor. Ofschoon de politie dadelijk alles in het werk stelde den voortvluchtige in handen te krijgen, is het haar tot nu toe niet gelukt, zoodat alle kans bestaat, dat het gestolene voor- goed verloren is. Een 15jarige knaap uit Haskerland (Fr.), 'die voor geruimen tijd stilletjes de ouderlijke woning had verlaten, zonder dat men wist waar- heen hij zich begeven had, is nu onder politie- geleide thuis gebracht. 't Bleek, dat hij met het circus Roberti, dat te Joure eenige voorstellingeu gaf, naar Belgie was gereisd, maar hij verlangde weer naar Friesland, verliet het circus en meldde zich bij de politie te Venlo aan, vanwaar hij naar de ouderlijke woning in Haskerland werd ge- transporteerd. Gisteravond omstreeks halfaeht ontdekten de uren brand op de eerste verdieping in de Mauritsstraat te Rotterdam, bewoond door den koffiehuisbediende P. G. van Veen, die met de zijnen afwezig was. Dit huis wordt boven door vier gezinnen bewoond, die alle een gemeenschap- pelijke opgang hebben. Boven Van Veen woont een bootwerker, doch hier was niemand thuis. Naast v. Veen op de eerste verdieping woont de 82jarige weduwe C. Verhoeve en daarboven op de tweede verdieping de bejaarde, ziekelijke H. Overman met zijn vrouw. Rort nadat de brand ontdekt werd, had hij reeds zulk een omvang aangenomen dat de terugtocht langs de trap aan de oude menschen was afgesneden. Doch eenige glazenwasschers wisten raad. Juist kwamen eenige hunner met een wagen met ladders thuis in de Mauritsstraat. Fluks werden de ladders afgeladen en tegen den gevel van het brandende perceel geplaatst. Het gelukte hun den ziekelijken Overman en diens vrouw ongedeerd uit de tweede verdieping te halen. Bij de overburen bracht men hen voorloopig onder dak. Dit alles geschiedde voor nog de brandweer ter plaatse was en toen spuit 18 met den brand- meester aan het hoofd, verscheen, brachten twee andere personen de 82jarige weduwe Verhoeve van de eerste verdieping langs de trap uit het brandende huis in veiligheid. Zij was bewusteloos op den grond liggende in haar keuken gevondeneen duif was daar reeds in den dikken, verstikkenden rook gestikt. Deze oude vrouw kwam in een bierhuis aan de overzijde weder tot bewustzijn en bleek ongedeerd. Het blusschingswerk was inmiddels aangevangen door 2 spuiten. Fel sloegen de vlammen toen uit. Reeds te ruim 8 uur was het vuur gebluscht. De brand bepaalde zich tot de woning van Van Veen, een kamer en een keuken, en brandde geheel uit. De schade is vrij groot. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. C. Een niet onaardig middel is hier toegepast tot ontduiking van een der bepalingen van de ver- ordeuing op vee en vleesch, sedert 1 dezer van kracht na de opening van de openbare slachtplaats. Bij die verordening werd o. a. bepaald dat de slachters buiten de stad hun vleesch hier slechts mochten doen rondbrengen aan de klanten indisn het door een openbaar middel van vervoer werd aangevoerd en in de stad bezorgd. Een der voor- naamste invoerende firma's waren de gebroeders Van Os te IJselstein en sedert 1 dezer prijkt nu op hun wagen met het opschriftGoederen- vervoer tusschen Utrecht en IJselstein. Bode E. H. van Os. Zij hebben vergunning gekregen van den burge meester te IJselstein om dit bedrijf uit te oefeuen hun dier.st wordt uitgevoerd met wagen en paard eenmaal daags heen en terug en zij nemen ook andere goederen van particulieren ten vervoere en bezorging aan. Maar het tarief daarvoor is zoo hoog, dat niet vele particulieren zich van dit openbaar middel van vervoer zullen bedienen. Zoo rijdt van Os, zooals hij reeds jaren gewoon was, rustig door de stad en brengt zijn vleesch als officieel aangestelden bode en gedekt door een keuringsbewijs van den rijksveearts te IJsel stein zonder eenigen omslag bij zijne klanten. Met het oog op de concurrentie is deze ontdui king voor het publiek misschien niet ongewenscht, maar de bepaling van de verordening wordt er vrij wel krachteloos door gemaakt. Een vendetta. Twintig jaar geleden doodde een Albanisch hoofd, Duka, een ander hoofd, Bajamis, bij Scoetarie en sedert dien tijd heeft er altijd een vijandschap tusschen de twee families bestaan. Op een Zondagmorgen doodde een lid van de familie Duka den laatsten manue- lijken afstammeling van Bajamis in de kerk te Boto. Er ontstond toen een algemeen gevecht tusschen de aanhangers van de beide families, en na een korten tijd werden er zeven dooden en twintig gewonden weggedragen. Onlangs verklaarde een Albanisch hoofd, dat de Albaneezen Diets wilden weten van beschaving, door andereu hen te brengeu. Zij waren tevreden met hun toestaud en vrijheid. Ieder zijn smaak. Alle reizigers van den Missouri, Kansas en Pacific passagierstrein werden den 13 Augustus op Indiaansch gebied, door vijf gemaskerde mannen beroofd. De bandieten namen den postconducteur de mail-zakken af en dwongen dezen met hen de passagiers op te zoekeu, wien zij hun geld afuamen, waarna zij de buit in de zakken stopten. Zij wierpen den goederenwagen omver en toen zij hiermee klaar waren, plaatsten de mannen zich in een kring, terwijl zij luid lachten en aardig- heden verkochten ten koste van hunne slacht- offers, aid us den trein meer dantwee uren ophoudend. De ,/Expres Company" zegt dat zij geen verlies geleden heeft en dat alleen de passagiers beroofd werden van 240 pond sterling. De bandieten gaven den machinist een diamanten ring en een doekspeld. Een aantal politie-agenten benevens eenige bloed- honden werden ter vervolging uitgezonden. Er zijn zeven personen gearresteerd ofschoon er slechts 5 roovers door de reizigers in den trein opgemerkt werden. De achterbuurten van Weenen worden in de laatste dagen geteisterd door een plaag van vergiftige slangen. Het zijn koperkleurige dieren, ongeveer vier en een halven voet lang. Reeds hebben zij aanleiding gegeven tot verscheidene ernstige ongelukken, meerendeels bij kinderen. Een slang werd aangetrotfen in een spoorweg- coupe vol reizigers en hare voortdurende ver- schijning benevens het gevaarlijke gift hebben groote onsteltenis te weeg gebracht. De slang is van het soort der adders en is door de hitte van de hooge Alpen gedreven. De autoriteiten loven belooningen uit voor doode slangen en het is te hopen, dat hieidoor het gewenschte resultaat zal worden verkregen. TER SEllZESSCHE III R1\T. »lt bind veraehfjBt Tl»an.UK-, Woeamla^ eo VriJ.Ugavond. MHgezon.lerd op Fee8>d»Ben, bij de Firma P. J. V1W Ter Me—en. Axel. Hnwelijks-aangiften. 2 Ang. Eduardus Jacobus Steel, oud 28 j., jm. en Leonia Raman, oud 20j.,jd. Maarten Willem Roster, oud 20 j., jm. en Johanna Maria van Hoeve, oud 22 j., jd. 8 Aug. Frans Overdulve, oud 22 j., jm. en Janneke van Espen. oud 19 j., jd. 9 Aug. Simon van Hoeve, oud 24 j jm. en Adriana Levina de Feijter (ran Koewacht), oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Aug. Abraham Kolijn, (van Zaamslag) oud 22 j., jm. en Levina Wiebregt Witte, oud 19 j., jd. 15 Aug. Maarten Willem Roster, oud 20j.,jm. en Johanna Maria van Hoeve, oud 22 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Alphons Angelist, z. van Johannes Cornolis de Clerck en van Regina Johanna Staal. 9 Aug. Jozias, z. van Jan van Doeselaar en van Geertrui Hamelink. 11 Aug. Jacobus, z. van Florus Dieleman en van Geertruij Goossen. Adriana, d. van Jan Jansen van Rosendaal en van Elisabeth de Roeijer. 14 Aug. Jacob, z. van Adriaan Deij en van Catharina Verberkmoes. Overlijden. 9 Aug. Catharina van Strien, oud 61 j., echtg. van Jan Verlinde. 14 Aug. Marinus Izaak van Driel, oud 6 m., z. van Adriaan Gerard en van Maria Suzanna Clarisse. Dina Cornelia Cove, oud 3 w., d. van Jacobus en van Elizabeth Rouw. Hoesvarht. Hnwelijks-aangiften. 1 Aug. Theopbile de Coninck (van Overslag), oud 26 j., jm. en Coleta Elegeert, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Cyrillus Franciscus Ver- kerken (van Antwerpen). oud 32 j jm. en Clemence Maria Coone, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 Aug. Bertha Leonie, d. van Maria Ludovica Baert. St. Jansteen. Eluwelijks-aangiften. 8 Aug. Augustinus van den Branden. oud 35 j., jm. en Emma van Holle, oud 32 j., jd. 10 Aug. Petrus Livinus van den Berghe, oud 23 j., jm. en Maria Cornelia Pauwels, ond 25 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Augustus Cornelius, z. van Franciscus Janssens en van Augusta Prndentia Scheirs. Amelia, d. van Adolphus van Goethem en van Rosalia Hasevoet. 3 Aug. Alphonsus Antonius Josephus. z. van Josephus Vinck en van Maria Philippina van Goetkem. 10 Aug. Nathalia Delphina, d. van Maria Seraphina Janssens wed. van Johannes Baptist de Block. 15 Aug. Maria Clothilda, d. van Alouisius Saman en van Paulina Franciesca Schuerman. Overlijden. 6 Ang. Leonardus Vergauwen, oud 4 m., z. van Augustinus en van Florentina Francisca van Goethem. ifaamslag. Huwe'ijks-aangiften. 8 Aug. Adriaan de Fouw, oud 22 j., jm. en Janna van dor Peijl, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Aug. Francois de Blaaij, oud 20 j., jm. en Geertruida Rempe, oud 22 j., jd. Geboorten. 5 Aug. Willem Lodewijk, z. van Jacobus Meijer en van Elizabeth van Fraeijenhove. 7 Aug. Cornelia Francina, d. van Frar ijois Hamelink en van Franchise Magda- lena Allaart. 8 Aug. Cornelia Maria, d. van Jan Buijze en van Cornelia Maria Dees. 13 Aug. Margaretba Rrina Catharina, d. van Pieter Wisse en van Anna Maria llaak. 14 Ang. Elizabeth Maria, d. van Jacob van Doeselaar en van Martha Maria den Engelsmau. 15Juli. Leuntje Adriana, d. van Jozias Rolijn en van Anna de Jonge. Overlijden. 8 Aug. Janna Oostdijk, oud 77 j., wed. van Marinns de Pooter. 12 Aug. Maria Adriana van de V rede, oud 66 j., wed. uit het eerste huwelijk van Jan Wisse en thans echtg. van Adriaan Moens. Kuiiltlorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug. Aloysius Coppieteis. oud 31 j., jm. en Emma de Craene, oud 31 j., wed. Geboorten. 6 Aug. Magdalena Clementina, d. van Augustus Goossens en van Phara'ilda de Munck.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1