A1 g e a e e a Nieuws* en Adrertentieblad voor Z o e u w s c h V1 a a n d o r o n, VAMIimillNO. Donderdag 15 Augustus 1901. 41e Jaargang 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. lit brandmerk der schanie. Gemengde berichten. aanbesteden: het maken en leveren van twaalf schoolbanken. Binnenland. AanYullingsverkiezingen Tweede Kamer. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENT lEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prtt> slechts tveemail berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. UH 1.1^.1 Woea^.g- en VriJd»y»v»o««. «.Hge»»n,lerd »|t freest,luge.., bij .le Kirm* I». J. AM WW te Xer Me..en. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag 20 Augfustias lOOl^'des namiddags 3 ureri ten gemeente- huize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in een perceel Het bestek ligt ter inzage op de gemeente- secretarie op de uren, waarop deze is geopend. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 12 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris. Uit Pretoria werd Maandag geseind Kapitein Valentine verliet jl. Zaterdag met 50 man der burgerpolitie 's avonds Pretoria, om, afgaande op inlichtingen, door een onderworpen Boer gegeven, een groote kudde vee buit te maken. De kudde werd veroverd, doch op den terugweg vie! de troep in een hinderlaag, waarbij 4 man gedood, 2 gewond en 4 gevangen genomen werden. De overige wisten te ontkomen. De Boeren hadden :2 gewonden. 'tGevechtje mag op zichzelf niet zooveel waarde hebben ligt de onbetaalbare activiteit der Boeren niet dik op dit bericht Ze worden ver- raden, overrompeld. En als de vijand met zijn buit, verheugd van zin, wellicht onder blazen van overwinningsmarschen, naar zijn kampement terugtrekt, hebben de Boertjes al lang den tijd en de plaats gevondeu om dien zegevierende een hinderlaag te leggen, waar hij weinig glorieus uit komt zonder buit en met achterlating van eenige mannetjes nog op 't koopje toe. 't Terrein hebben de Boertjes ook zoo ontzaglijk in hun voordeel. De ,/Times"-correspondent te Pretoria, die een tochtje van een kolonue naar Hekspoort-vallei heeft meegemaakt, klaagt er nu weer over. F KUILLETQN i) HOOFDSTUK I. Het was 's avonds acht uur. De lichte neve], die gedurende den ganschen Octoberdag over Berlijn had gehangen, was nu opgetrokken. Het was helder weer, en de wandelaars stroomden in menigte door de Friedrichstraat en langs de zuidzijde Onder de Linden. In de schouwburgen waren de voor- stellingen reeds begonnen, maar in de restaurants en de cafe's-chantant stroomden de bezoekers nog voortdureud naar binnen. Gekleed in livrei met gouden tressen, leunde de portier vaa een der voornaamste hotels-restau rant in achtelooze houding tegen de deurpost en las zijn krant. Zoodra de klok echter acht uur sloeg, nam hij een houding van gezag aan tegen- over de huurrijtuigen en vrachtwagens, die naar zijn oordeel den toegang tot bet restaurant ver- sperden. Ruk uitWeg daar riep hij barsch een huurkoetsier toe, die juist voor de deur bleef staan en naar een nieuw vrachtje uitkeek. Commandeer jij de honden en blafzelf! luidde het vriendelijk antwoord van den koetsier, die voor geen klein gerueht vervaard scheen te wesen. Kort na acht uur kwamen verscheidene equipages en huurkoetsen en brachten vele bezoekers aan, wat den portier in here houding zijn plicht deed vervullen. Winkelmeisjes, die naar huis terugkeerden, bleven Wie deze streek niet gezien heeft, zoo bericht hij, kan zich onmogelijk voorstellen, welke bezwaren ze oplevert als een terrein voor krijgsverrichtingen. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat het op de Maidan van Tirah (grens van Afghanistan) gelijkt, even vol onbeklimbare heuvels, gescheiden door afgebroken dalen en ravijnen, door tal van nullahs gekruist. Twee Boeren-afdeelingen lagen ergens, zooals zij tegenwoordig plegen te doen, in de diepte verscholen de beide flanken ontweken elke aanraking met de vijandelijke macht, totdat de tegenpartij een zwakke afdeeling bloot gaf. Over dat teere punt zwijgt deze spreker dan verder stil. Hij wil de menschelijke fantasie blijkbaar niet alles ontnemen, en inderdaad kunnen we begrijpen wat daar toen gebeurd is, nu de Engelschman er over zwijgt. Overal zijn de Boeren werkzaam. Nu geven zij blijkbaar hun vijand in't noordwesten van den Vrijstaat weer handen vol werk. En daarmee houden zij de Britsche macht verdeeld. Deze verbeeldt zich thans, de streek tusschen Hoopstad, Boshof en de driften in de Modder- rivier schoongeveegd te hebben. Nu ja. Zoo lang als 't duurt. Kitchener, die zijn goedkeuring schijnt gehecht le hebben aan voorstellen om kaffervluchlelingen in den Vrijstaat geschikte stukken grond langs den spoorweg af te staan en hun ploegen, zaad en ossen te geven. Kitchener seinde uit Pretoria, dd. 10 Augustus/,De vredesgezant Andries Wessels, die heette doodgeschoten te zijn, is door onze mannen verlost". Van zijn proclamatie beleeft deze opperbevel- bebber aan den eenen kant veel pleizier, aan den anderen kant moet hij er wat booze woorden over hooren. In Graaff Reinet is men er over in verrukking, en de „Cape Times" voegde aan t geschrift deze kantteekening toe ,/Het is thans onze plicht, in het belang van de Boerennatie zelf, een eind te maken aan dat nutteloos voortdurend bloedvergieten, aan al die ellende en vernieling," waar geen commentaar meer bij noodig is, maar markies van Queens- berry zond aan de Engelsche bladen een krachtig protest tegen Kitchener's order, waarin hij, uit naam van een groot aautal menschen, zoowel in Schotland en in Engeland als in de kolonien, uiting geeft aan den afschuw, waarmee dat ulti matum hen had vervuld. En toen een van Engelands groote mannen, zooals deze tijd ze oplevert, toen lord Milner, een der drijvers van dezen krijg. Zaterdag weer in het voorbijgaan eenige oogenblikken voor den helder verlichten en fraai versierden ingang staan, om te kijken naar de elegant gekleede dames, die uit de rijtuigen stapten en onder geleide van hare cavaliers naar binnen gingen. Een fatsoenlijk gekleed man, bleek van kleur, tusschen de veertig en vijftig jaar oud, met eenig- zins afgedragen overjas en witte das, stond ook een oogenblik onder de nieuwsgierigen. Terwijl dezen meest hun aandacht schonken aan de ja- poupen, mantels en hoeden der binnentredende dames, sloeg hij meer acht op de gelaatstrekken der heeren. Als ware hij teleurgesteld, loosde hij een zucht, keerde zich om en slenterde verder. Een oogenblik bleef hij staan om na te denken. De honger kwelde hem. Zijn blik viel op een klein bierhuis in de nabijheid. Hij trad binnen en liet zich een kleinigheid brengen. Zoodra het bestelde verorberd was, nam hij een krant in handen. Politiek daarin stelde hij geen belang. Een opzienbarende moord was hem geheel onver- schillig; in zijn eigen leven had hij zooveel verschrikkelijks ondervonden, dat het ongeluk van anderen hem koud liet. ,/Een groot handelshuis bankroet" wat kon hem dat schelen immers hij bezat toch niets dan de kleeren die hij aan het lijf had, en een afgedragen zomercostuum dat achter de deur ging in de erbarmelijke slaapstee, waar hij reeds veertien dagen huur schuldig was. Een ander opschrift trok echter zijn aandacht ,/Het aangroeiend getal der zelfmoorden." Hij las die woorden en herhaalde ze een paar keer. Zelfmoord Dat woord klonk hem in de ooren als een vriend- schappelijke week. Hij lachte luid doch zijn naar Zuid-Afrika afreisde, had men den tijd van zijn aankomst te Southampton geheim gehouden, om een openbare betooging te vermijden. Er had er dan ook geen plaats. Gaat Engeland soms bang zijn voor den aard der betoogingen, den Zuid-Afrikaanschen oorlog betreffende Weststellingwerf. Gekozen de heer F. W. N. Hugenholtz, (soc.-dem.,) met 1990 stemmen tegen 1636 op den heer Van der Molen (antir.) Lochem. Herstemming tusschen de heeren mr. H. F. Hesselink van Suchtelen (lib.) met 1771 en W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.) met 1650 stemmen. De heer Vemer verkreeg 122 stemmen. Grave. Gekozen de heer W. Friesen, (r.-k.,) eenige candidaat. TER NEUZEN, 14 Augustus 1901. Gisteren werd alhier door het bestuur der vereeniging voor Christelijk onderwijs aanbesteed het bijbouwen van vier schoollokalen aan de bestaande bijzondere school te Ter Neuzen. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. de Boij voor f 7500, L. en C. Deij voor f 6976, A. Verlinde voor 6962,60, W. P. Nieuwelink en H. van der Velden voor 6876, W. L. Husson te Vlissingen voor f 6780, G.J. Balkenstein voor f 6780, A. J. de Kort voor f 6717, J. P. Panny te Krabbendijke voor f 6695, H. Kaijser voor f 6540, J. A. Rijnberg en J. M. van Damme voor /"6423, W. Rijnhout voor/6880, A. Ribbens voor f 6380, F. van der Peijl voor f 6326, J. Kolijn voor 6300, P. J. de Bree Jz. voor f 6448, D. en J. de Smidt voor 6173, A. Jacobs te Goes voor /6116 en P. Fraanje voor /6115. De inschrijvers achter wier naam geen woon- plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Gegund -aan den laagsten inschrijver. De raming bedroeg f 6437. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworen van het waterschap Groede en Baanst de heer J. de Vlieger te Groede en tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat en Tlio- maespolders de heer P. L. de Meijer te Hoofdplaat. lach klonk zoo rauw, dat de overige gasten in het lokaal naar hem omkeken. „Zelfmoord," dacht bij, ,/ja, dat is de eenige oplossingop geenerlei wijze kan ik iets verdienen, er blijft mij dus geen andere kans over in deze wereld. Op die manier kan ik nog bijdragen lot het krantennieuws van den dag van morgen. Een artikel met het aangrijpende opschrift,/Een heer in deftige kleeding dood opgehaald uit de Spree Zoo iets komt niet alle dagen voor. Zou ik misschien nog wat geld kunnen verdienen als ik op zoo'n krantentenbureau vooruit alle bijzonderheden ging vertellen Twintig mark zou zoo'n artikel wel waard wezen daarvoor zou ik dan eens voor de laatste maal in net gezelschap kunnen dineeren. Dat zou toch beter zijn dan met een leege maag zwak en krachteloos te sterven. Maar welke krant zou hem voor zoo'n bericht betaling geven? Stellig zou de politie ontboden worden, als hij zoo iets kwam aanbrengen. Hij betaalde hetgeen hij schuldig was en verliet het bierhuis. Het winkelraam van een handelaar in fijne eetwaren trok zijn aandacht. Een man in bruine jas, met een das om den hals, den slappen hoed diep over het voorhoofd getrokken, had hem een paar minuten gadegeslagen, trad nu op hem toe en legde de hand op zijn schouder. Kameraad Ik zou je bijna niet herkend hebben, Heinz WerlingWat zie je er voor- naam uit De man, die aid us werd aangesproken, keek verschrikt op en staarde den persoon aan die daar voor hem stond. Herken je me niet kameraad Ik herkende je ook eerst niet met je knevel. Heeft hij Axel. Door den Rijks-botervisiteur is tegen enkele wiukeliers alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der boterwet. Dezer dagen zijn doorarbeiders, die koren maaiden, nabij Tilburg twee kinderlijkjes gevonden. Bij een twist over een erfdeel heeft in het Brabantsche dorp Nispen iemand (Konings ge- heeten) zijn zwager met een hooivork een doode- lijke wond toegebracht. Een bootwerker te Rotterdam, die Maandag- avond met een vrouw, W. genaamd, naar de kermis was geweest vermiste, nadat hij afscheid van haar genomen had, zijn portemonnaie met 3 gulden. De vrouw werd Dinsdagmorgen vroeg op het Groote Kerkplein gearresteerd en naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat over- gebracht. Het gestolene werd op haar bevonden. Men meldt uit Sittard aan de //L. K." Maakten wij onlangs melding dat alhier door een onbekende juffrouw een kind werd achter- gelaten, zonder meer verder iets van zich te doen hooren, door het ijverig onderzoek der politie is men thans te weten gekomen, dat deze (dame zijnde de moeder van het kind, zich bevindt in de gevangenis te Luik. Zij is genaamd Jeanne Marie Helena v. Haarter, 26 jaar oud, ongehuwd, geboren te Voorschoten bij 's Gravenhage. Doordien de politie te weten kwam waar de- 41/2jarige kleine op school is gegaan, was men de onbezorgde moeder al gauw op het spoor. Zij had zich van de arme kleine willen onttrekken, wijl zij in het huwelijk wilde treden in Tilleur (Belgie), waar zij in dienstbe- trekking was en de tegenwoordigheid van het kind haar daar waarschijnlijk hinderlijk was. De kleine wordt nog steeds verzorgd bij de weduwe Schulpen alhier. Zaterdagavond laat had de kruidenier J. J. de V., wonende in de Dirksmitstraat te Rotterdam, twist met zijn vrouw en zijn schoonzuster. Aan- gezien dit wel eens meer gebeurt en men de Y. daarom in de buurt minder goed gezind is, ver- zamelde zich spoedig eenig publiek voor zijn deur, dat hem te lijf wilde. De V. sloot daarop zijn winkel, draaide het licht uit en bleef binnen. Doch het publiek trok niet af, ongeveer een 50 personen bleven zich voor zijn winkel ophouden. Toen kwam de V. naar buiten, nu gewapend met langen tijd noodig gehad om te groeien nadat je loskwam Heinz Werling fronste het voorhoofd en zijn bleek gelaat werd nog bleeker. Hij had den man wel herkend, die hem als /kameraad" aan- sprak immers, zij hadden naast elkaar gewerkt, toen zij beiden de tuchthuiskleediug droegen. Die man was echter geen ,/lotgenoot in het ongeluk," maar een misdadiger van de ergste soort, een berucht inbreker, die de helft van zijn leven in het tuchthuis had doorgebracht. Vol angst over wat die man hij was half dronken wel te zeggen mocht hebben, sloeg Heinz Werling een stille zijstraat in. De man volgde hem. Je behoeft niet bang te wezen, kameraad Niemand ziet ons hier, ik ken ze alien. Je her kende me zeker niet voordal ik je aansprak Neen. Het was toch goed, dat ik zoo verstandig was mij nooit te laten photographeeren. Die ver- vloekte kranten staan tegenwoordig alle met de politie in verbinding en //beroemd zijn" is niet altijd zoo prettig, dat weet ik bij onderviuding. Kort geleden leest mijn kostjuffrouw mij uit de krant voor, dat een van de beruchtste schavuiten van Berlijn //de graaf" wordt genoemd, wegens zijn groote gelijkenis met een graaf. En heel gemoedelijk voegt zij er bij Weet u, mijnheer Zielke als ik niet wist, dat ge handel drijft in galauterieen en met uw koopwaren maanden lang rondreist, dan zou ik waarlijk zeggen dat gij die //graaf" zijt, zoo merkwaardig veel gelijkt gij op den man, die hier in de krant staat af- gebeeld. TER SEUKfilNdHE COIIRMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1