B URGERLl JKESTAN D. Handeisberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. dief weer na, en dank zij de hulp van anderen, die kwamen op het geroep van //houdt den dief," werd de vluchteling aangehouden. Yoor de Ainsterdamsche rechtbank stond nu Donderdag daardoor tereckt Jules Weill, geboreu te New-York, 36 jaar, handelaar in edelgesteenten. Ter terechtzitting werd beklaagde pertinent herkend als de man, die in de vestibule mede drong om A., die hard liep in de Raadhuisstraat, de portefeuille wegwierp en gearresteerd werd. Bekl. ontkende. Hij wandelde toevallig op de Heerengracht bij de Raadhuisstraat en liep bard omdat andere menschen bard liepen. Het O. M. bracht eerst een woord van dank aan Waldram voor den grooten dienst, aan de politie bewezen, en eischte daarna voor Jules Weill 3 jaren gevangenisstraf. Geeuwen op school De heer R., te R., schrijft in 't Schoolblad Het inademen, waarbij zooveel mogelijk alle longcellen in gebruik worden genomen, is alleen mogelijk bij het gaan, staan en liggen. Meestal stellen wij ons tevreden met een gedeeltelijke adembaling, welke de longen maar voor twee derden of zelfs maar voor de helft met lucht vult. Dit laatste geschiedt vooral bij een zittende houding. Vandaar dat de leerlingen in school, als zij met belangstelling langen tijd achtereen opmerkzaam het onderwijs gevolgd hebben, behoefte hebben aan een diepe ademhaling die zich uit in geeuwen De natuur helpt zichzelf. Wij, beschaafde menschen, bestiijden deze z/slechte" gewoonte, maar ten onrechte. Het diepe ademhalen is de natuurlijke longengymnastiek. Wanneer de onderwijzer zijnen leerlingen voorhoudt bij bevrediging van deze natuurlijke behoefte de hand voor den mond te houden, is voldoende aan de regelen der wellevendheid voldaan. Dat het geeuwen voor de gezondheid van be- teekenis is, bewijzen verschillende doctoren, die het therapeutisch aanwenden (b.v. Dr. Saones, te Rotterdam, met het zgn. atmetrisch ademhalen), terwijl zij hunne patienten zes- tot tienmaal na elkander laten geeuwen. Wij onderwijzers kunnen na ingespannen arbeid, die slechts een oppervlakkige of gedeeltelijke adem haling mogelijk maakt, de kinderen eenige minuten laten opstaau en door gymnastische oefeningen de longen geheel in gebruik laten nemen. Heel Brussel is in opschudding over een inbraak, die onder buitengewone brutale omstandig- heden is gepleegd in een groot magazijn van horloges en bijouterieen van den heer Grottendieck In de Rue de la Madeleine. Vrijdagmorgen om 7 uur bij het ontwaken, bemerkte de dochter van den heer Grottendieck, dat dieven een bezoek badden gebracht aan het magazijn en uit de linkervitrine een groote hoeveel- heid voorwerpen van waarde waren verdwenen. De justitie werd kennis gegeven van het geval en deze begon onmiddelijk een onderzoek. Het bleek, dat geen enkel slot geforceerd, geen deur geopend, geen ruit ingedrukt was. De dieven waren binnengekomen langs de eerste verdieping, tot waar zij waren opgeklommen langs de gasbuis van een muurlantaarn tegen het huis. De vensters op de eerste verdieping stonden wegens de warmte open, maar de jalousieen waren neergelaten. Een en ander is den dieven gunstig geweest, die geen ruit hebben behoeven in te drukken. Eenmaal in het huis zijn zij langs een kleine wenteltrap in den winkel gekomen, waar zij slechts hadden te kiezen onder de vele voorwerpen van waarde, in glazen kastjes besloten. De linker vitrine bevatte de kostbaarste en gemakkelijkst vervoerbare dingen. Zij is door de iubrekers geplunderd. Een ruit werd neljes uitgenomen en voor de toonbank gezet; alles gebeurde in vol- komen stilte. Niemand van het gezin van den heer Grottendieck heeft ook maar eenig gerucht gehoord. Uit voorzorg hadden de dieven de geleid- draden der electrische schellen doorgesneden. Zij namen 174 gouden en zilveren horloges, 9 horloge- kettingeu, 52 gouden kettingen enz. mee, tot een totale waarde van 80,000 francs, en hebben alles tot een pak gemaakt, waaromheen zij de embrases van een winkeldraperie hebben gebonden. Langs denzelfden weg, dien zij gekomen zijn, zijn zij weer vertrokken, op de toonbank achter- latend een waarde van bijouterieen van 30,000 frs. Op een tafel in het ach ter magazijn is een 30 c. M. lange dolk gevonden met breed lemmet, De inbrekers waren dus voornemens zich van dat wapen te bedienen, ingeval zij zouden worden ontdekt. Naar alle groote steden is aan de politie over dezen diefstal geseind. Van de daders is nog niets ontdekt. Alleen is een polier aan de Brusselsche politie komen mededeelen, dat hij in den nacht van de inbraak tegen 4 uur twee net- gekleede mannen heeft gezien, die als het ware op wacht stonden in de Rue de la Madeleine. In den namiddag is een verdacht persoon in arrest genomen, die in zijn woning een volledig stel iubrekersinstrumenten onder zijn bed ver- borgen had. Turken en Armeniers zijn in 't algemeen elkaars beste vrienden niet, doch er bestaan uit- zonderingen. Zoo stapten onlangs een Turk en een Armenier te Marseille aan land om op de Parijsche bou levards handel te drijven. Ze hadden evenwel vergeten koopwaren mee te brengen, zoodat ze zich genoodzaakt zagen aan een der grootste ma- gazijnen van de havenstad een bezoek af te leggen. Ze deden dit echter 's cachts en in alle stilte, doch niet zonder succes, want voor 50,000 van de kostbare Oostersche artikelen namen ze mee. Ze bereikten met hun waren veilig Parijs, doch de politie, die hoe stil't was gebeurd van hun bezoek aan 't magazijn te Marseille ge hoord had, rekende hen in, voor ze nog 6en dag zaken hadden gedaan. Prins Henri van rlOeans, de sympathieke vorstelijke reiziger, is Vrijdag te Saigon overleden. Hij was de oudste zoon van den Hertog van Chartes en een voile neef van Hertog Philippe van Orleans, den Franschen kroon-pretendent. Prins Henri maakte naam als ontdekkings- reiziger door zijn tocht met Bouvalot over land naar Togking (1889—1890.) Later deed hij een reis door Achter-Indie (1895,) waarvoor het Aard- rijkskundig Genootschap te Parijs hem een gouden medaille toekende, en vervolgens een door Abessynie. De Prins deed nu een reis door Thibet en China. Hij was nog geen 34 jaren oud. Enkele reis- beschrijvingen en jachtverhalen heeft hij uitgegeven. Prins Henri heeft geen politieke rol gespeeld. Eens wilde men hem daartoe overhalen. Hij had namelijk in de opgewonden dagen van het Dreyfus- proces Majoor Esterhazy - toen diens schurkerij trouwens nog niet zoo duidelijk was gebleken in het openbaar de hand gedrukt, waarover hij heftig werd aangevallen, en toen hij uit Abessynie terugkwam, trachtte de //Nationalistische partij hem te verbinden aan een beweging tegen de Republiek. De Prins zag echter in, hoe schadelijk zulk een optreden voor zijn persoon en zijn ge- slacht zou wezen, en hij hield zich wijselijk op een afstand. Onder de vele momenten in het veelbewogen leven van prins Henri van Orleans heeft zeker geen enkel zoo algemeen de aandacht getrokken als zijn tweegevecht met den graaf van Turijn. Prins Henri had in zijn brieven aan den //Figaro" over zijn verblijf in Abessynie weinig eervolle dingen verteld omtrent de rol van enkele Italiaansche officieren, die krijgsgevangen waren geweest aan het hof van Menelik. Deze officieren achtten zich beleedigd en het lot wees luitenant Pini aan om herstel van eer te eischen. Terwijl deze met zijn getuigen op weg naar Parijs was, verscheen een nieuw artikel dat generaal Albertone aantastte. Deze eischte voor zich de taak om den prins voldoening te vragen, maar de onderhandelingen waren ter- nauwernood begonnen, toen te Parijs aankwam de graaf van Turijn, die in alle stilte uit Italie was vertrokken om de eer der Italiaansche offi cieren te wreken. Het tweegevecht tusschen den graaf en prins Henri had plaats op 15 Augustus 1897 te Vaucresson. Prins Henri ontving daarbij een diepe wonde in de maagstreek die hem noopte veertien dagen lang het bed te houden. De graaf van Turijn keerde op staanden voet naar Italie terug, waar hij aan de grens warm werd ontvangen door zijn oom, koning Humberto, die hem geluk wenschte met zijn moed, maar tevens hem en zijn getuigen vestingstraf oplegde omdat ze zonder machtiging het koninkrijk hadden verlaten. Te Mexico heeft men, bij het leggen van buizen der waterleiding, belangrijke overblijfselen opgedolven uit den tijd der Azteeken. Daar ter plaatse heeft een groote tempel gestaan van den oorlogsgod Hutzilepochtel. Men vond er o. a. twee beelden van den god der luchten Ihekatl, het eene rood, geel en zwart gekleurd en wonderlijk goed gebleven, ofschoon het eenige eeuwen in den vochtigen bodem had gelegen. Beide beelden hebben een aantal sieraden van fijn goud. Verder zijn vier gouden ooihangers, een juweelenkastje, amuletten van groenachtigen steen, steenen bijleu en maskers, kleine veelkleurige beelden, zeer groote messen, enz. gevonden. Volgens oude kronijken was de groote tempel omringd door 78 kleinere, waarvan reeds twee zijn opgegraven, een van de godin des doods, Toojanique, waarin een aantal fraaie vazen en sieraden werden ontdekt. Kort na de terechtstelling van den ongelck- kigen Maximiliaan van Oostenrijk, die door Na- polion III op den keizerlijken troon van Mexico was geplaatst, en na het uitbreken der krank- zinnigheid bij keizerin Charlotte, eischte het publiek in een der schouwburgen daar van de zangeres Concha Mendez eenige coupletten, die beleedigend voor den rampzaligen vorst waren. Zeer uit de hoogte sprak toen de kunstenares tot de menschen in de zaal//Neen, ik beleedig geen dooden en ongelukkigen". Frans Jozef zond haar daarvoor later een dank- betuiging. Nu de zangeres dezer dagen haar 80° verjaardag vierde, kreeg ze van den keizer een prachtig geschenk. Te Birmingham is een proces gevoerd tusschen twee sterke mannen. De een, Saxon, had in 't openbaar laten aankondigen dat hij den ander, Sandow, in 1898 had overwonnen. Deze laatste bewees dat die overwinning het gevolg was geweest van bedrog. Hij moest een gewicht van 243 pond optillen en dit gelukte hem eerst bij de vijfde poging. Hij vermoedae dat er wat achter stak en ontdekte bij het onderzoek dat men het zwaarte- punt van het blok van het midden naar een der kanten had verplaatst, waardoor het knnststnk "eel moeilijker werd. De rechter achtte de klacht bewezen en verccrdeelde Saxon tot 25 pond sterling schadevergoeding en de directie vsn het- theater, van welke de aankondiging was uitgegaan, tot 2 pond. Onlangs is in Frankrijk aan een onderwijzer, die wegens brandstichting tot 15 jaren tucht- huisstraf veroordeeld was, gratie verleend omdat aan den dag kwam dat de misdaad door een ander moest zijn gepleegd. Hij had bij het Hof van Cassatie herziening van zijn veroordeeling gevraagd, maar het opperste gerechtshof heeft dat verzoek moeten afwijzen, omdat het bewijs van een //nieuw feit", door de wet vereischt, niet geleverd kon worden. In het arrest sprak het Hof van Cassatie tevens zijn leedwezen uit, dat het wegens de enge bepalingen der wet tot verwerping moest komen. De requirant, die aldus tevergeefs naar eerherstel getracht heeft, heeft nu den minister van justitie verzocht een wetswijziging voor te stellen, waardoor aan de rechterlijke macht ruimer bevoegdheid wordt gegeven om bhjkbaar onjuiste veroordee- lingen te kunnen intrekken. Men schrijft van de Pruisische grenzen in den Gelderschen Achterhoek aan de //Arnh. Ct." Vergelijkt men de smokkelarijen aan de Belgische grenzen met die aan de Pruisische grenzen, dan gaat 't hier al heel rustig toe. Sedert maanden hebben we niet vernomen, dat de commiezen eenige aanhouding van beteekenis hebben gedaan. En wanneer er een aanhouding heeft plaats gehad, dan wordt er een ophef van gemaakt alsof er eenige honderden mark mee gemoeid waren. Voor Maandag is te Suderwick de verkoop aan- gekondigd van 0,35 K.G. koffieboon, die door een onvoorzichtige over de Pruisische grenzen zijn gebracht. Nader vernemen wij, dat er Maandag nog 0,40 K.G. koffieboonen zullen verkocht worden, dus in het geheel 0,75 K.G. Men ziet hieruit dat koffieboonen een gewild artikel zijn om te smokkelen. Wat er gesmokkeld wordt zonder ontdekt te worden daarover zwijgt de ge- schiedenis Het grootste telegraafbureau der wereld is het centraalbureau van Saint Martin-le-Grand te Londen. Iederen dag worden er van 140 tot 150,000 telegrammen naar alle deelen van den aardbol verzonden. Het grootste aantal bedroeg 194,411; hetwelk bereikt werd op den dag van het diamanten jubileum van koning Victoria. Men vindt er niet minder dan 1226 telegraaf- en 200 telefoontoestellen. Een personeel van 4600 per- sonen arbeidt er dagelijks. Hiervan zijn 2470 mannelijke en 1200 vrouwelijke telegrafisten verder zijn er 880 bestellers en 50 bedienden van allerlei aard. Eenige der toestellen maken het een enkelen beambte mogelijk tegelijkertijd zes telegrammen naar verschillende plaatsen te zenden. Het Weat- stonetoestel is het meest geperfectionneerd wat de suelheid betrefter kunnen 350 woorden per minuut mede overgeseiud worden en het is wel gebeurd, dat het een beambte gelukte er 600 per minuut te verzenden. Natuurlijk heerscht er heel wat drukte, wanneer het een of ander belangrijke feit in Engeland voorvalt. De dagen of nachten van de groote parlementaire veldslagen zijn verschrikkelijk voor de beambten die nachten worden er gemiddeld naar de provincien, de kolonien en het buitenland 500,000 woorden geseind. Het record wordt dienaangaande gehouden door den nacht, toen de heer Gladstone zijn Home Rule-ontwerp bij het Lagerbuis indiende. Toen werden uit het centraal bureau van Londen niet minder dan een millioen woorden overgeseind. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redaeteur Het schijnt dat zoo eens elk jaar gewezen moet worden op de slechte verlichting van den weg vanaf het station tot aan de draaibrug. Vanaf den hoek der loskade tot aan voornoemde brug wordt alle verlichting gemist. Iederen avond met den laatsten trein uit Gent meekomende, ben ik er steeds getuige van, en de vorige week was het zdo erg dat het vooral voor vreemdelingen ondoen- lijk was de stad te bereiken. De vreemdelingen spraken er dan ook schande over. Het is te hopen dat in dezen toestand spoedig verbetering moge worden gebracht en men niet zal wachten met verbetering aan te brengen tot er eerst ongelukken zijn voorgekomen. Dankzeggende voor de plaatsing, UEd. dw. dn., U. Rotterdam, 12 Augustus 1901. Binnenl. Granen. Nieuwe soorten heden ter markt. Stemming traag. Men noteert Puike Tarwe 6,75 k 7,25mindere en goede 5,k 6,50 Rogge 4,20 5, nieuwe Wintergerst 4,50 a /4,75 en per 100 kilo 6,70 it 7,40Haver 2,80 k 3,75; Paardenboonen 5,90 a 6,10 Bruine boonen 7,- k 7 ,50 nieuwe Kookerwten 9,50 a 10,Koolzaad /9a/10,Kanarie- zaad 5,50 k 7,per hectol. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 en per 100 kilo 7,25 k 8,40 Rogge Russische per 2100 kilo /134; Amerik. Mai's 130 a 132; La Plata 118; Gerst Zwarte zee 120 per 2000 kiloRussische Boekweit- grutten 229 per 2100 kilo; Russische Haver 6,65 per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch 11,25 a 11,75; 1" soort 10,25 it 10,75; prima Belgisch 11,50 k 12,50; 1« soort /10,25 k /ll,— prima Fransch 10,75 a 11,le soort 9,50 k 10,extra puik Hong. 13,25 a 14,le soort 12,50 a 13,prima Amerik. 11,25 a 12,25 le soort 10, a 10,75; 2° soort 8,75 k 9,50Inl. Roggebloem 9,25 k 9,75; Duitsche rogge- bloem 8,50 a 9,50 per 100 kilo. Runderprijzen 48 a 64; Stieren 30 a 50Kalveren 65 k 80Schapen 45 a 50 Varkens 42 k 48 cent alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 120 k 240; Stieren 50 a /120; Vaarzen 60 a /110;Gras- kalveren /18 a 25 Fokkalveren /12 k 15 nuchtere 7,k 9,Biggen 6,a 13,alles per stuk. Aardappel|en. Brielsche kralen 2,40 a 2,60 (Geldersche Kralen 2,a 2,20 per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 48 en in stukken van een half kilo 55 k 60 cent. Zeeuwsche eieren 3,a 3,25 per 100 en buitenlandsche 2,10. Zoetemelksche kaas 20,k 23, per 50 kilo. V 1 a s. Geen noteering. Karwijzaad 10,a 10,25 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo 10,— k 10,45 en 7 a cent per kan. J a v a-k o f f i e in balen gewone soorten 32 cent per half kilo en dito Santos 18 cent. VEEHANDEL in BELGIE. Veeprijzen vastvette varkens 92 c. tot 1 fr. 02. ZURlTIJDllNGrElfti. Van 9 tot en met 11 Aug. 1 Datum. Van 9 tot en met 11 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 30 afgeschutdoor de Westsl. 16 op-en 2 afgeschnt. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 13 Augustus 0.52 1.16 Woensdag 14 1.38 1.58 Donderdag 15 2.18 2.37 Vrijdag 16 2,55 3.13 Zaterdag 17 3.31 3.47 Zondag 18 4.4 4.20 Maandag 19 u 4.36 4.53 Ter Keuzen. Huwelijks-aangiften. 9 Aug. Geleijn Verlinde, oud 24 j., jm. en Cornelia Adriana Hoebe, oud 24 j., jd. Anthonie Johannes Klaassen, Oud 25 j., jm. en Anna Maria Platteeuw, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Norbertus Johannes Imandt, oud 43 j., weduwn. en Antonetta Maria Hubertina Besouw, oud 30 j jd. Eduardus Antonius de Betne, oud 24 j., jm. en Adriaua Elisabeth van den Hout, oud 23j., jd. Daniel Verhelst, oud 46 j., weduwn. en Jacoba Susanna Maartens, oud 42 j., jd. Pieter Wondergem oud 27 j., jm. en Anthonia Jacomina de Smidt, oud 30 j., jd. Geboorten. 7 Aug. Jacobus, z. van Frans Dooms en van Maatje Molhoek. 8 Aug. Bene Alphonse, z. van Petrus Gnstaaf van Puijvelde en van Helena van Havermaet. Andries, z. van Andries Nagtegaal en van Helena de Doelder. Anna Jantine, d. van Harm de Boer en van Adriana Coumon. 10 Aug. Catrina Jacoba Cornelia, d. van Marinus Johannes Pieter Mijnsbergen en van Anna Maria Dhont. Madaleine Nathalie, d. van Josephus Theodoras van Aerde, en van Maria van Acker. Overlijden. 4 Aug. Adriaan Eggebeen, oud 8 j., z. van Anthonie en van Maria Josina Faasse. 7 Aug. Michiel Klaassen, oud 69 j., enhtg. Yan Maria de Smidt. 8 Aug. Izaak Leenhouts, oud 38 j., z. van Antonie en van Johanna Maria Leenhouts. 9 Aug. Frans Johannes van de TVege, oud 4 m., z. van Jan Daniel eu van Serafina Johanna van Driessen. 10 Aug. Jacobus de Braal, oud 4 m., z. van Aarnout en van Suzanna Hollebek. VLAG. NAAM. MJ. Van en naar Lading. Voor Ter Veuzen 9 Eng .s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. 10 idem Minnie 3525 Cosco hout 11 idem Free Lance 3381 Huelva minerie idem Hailing 2199 Londen stukg. Van Ter 1'euien 9 Eng. sch. Helena Tregenza 437 Londen phosph. 10 Eng. s.s. Golfer 1066 idem macadam idem Ann Webster 2241 idem stukg. V nor Kent t 9 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. Zweed. s.s. Saga 1846 Gefle hout 11 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem I xia 5575 Fernandina phosph. idem Hero 2194 'Hull stukg. Van Kent i 9 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Liverpool stukg. Eng. ach. Janie 266 Londen cement idem Sarah Lichtfoot 458 Nieuwborg phosph. idem J asper 394 Sunderland cement idem Mary Peers 494 Plymouth idem Eng. s. s. Savona 3426 Allva ledig Duits. s.s. Riga 1829 Grimsby idem 10 Noor. s.s. Aslak 2543 Antwerpen idem Zweed. s.s. Otto 4838 Hull idem Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. idem Faraday 2525 New- Castle idem idem Frankfort 3268 Goole idem idem Ronau 3390 Leith idem idem Truro 3366 Hull idem K II K «r t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 3