Gemengde berichten. het vaststellen der gemeenterekening over 1900, met het onderzoek waarvan belast geweest waren de heeren Leenhouts en Hendrikse. Die commissie bracht, bij monde van laatst- genoemden, haar rapport uit, waaruit een keer te meer bleek hoe ellendig de gemeente-administratie is gevoerd geworden. Zoo werden b.v. vijf kwar- talen abonnement van de Staatscourant in rekening gebracht. Den gemeente-secretaris en den ge- meente-ontvanger werden voorschotten in rekening geleden, die niet door bewijzen waren gestaafd. De secretaris, door den voorzitter naar zeker door hem in rekening gebracht postje gevraagd, wist daarvan geen verantwoording te geven. Het in rekening brengen van vijf flesschen inkt niettegen- staande de f 100 bureaubehoeften werd //een abuisje" genoemd. Aan uniformpetten en aan schoenlapperij voor den gemeenteveldwachter achtte de commissie te veel uitgegevenkortom, geen enkel hoofdstnk kon ongehavend uit de revue te voorschijn komen. De slotsom was dat de commissie den burge- meester, dieu de rapporteur nog een vreemdeling in Jeruzalem noemde, aanbeval een nauwlettend oog op de administratie te houden hij voor zich zou gaarne medewerken om de boel op orde te krijgen en hij twijfelde er niet aan ofzijuemede- leden zouden den nieuwen voorzitter, .die grondig met gemeente-administratie bekend is en op wiens rekening deze fouten niet gesteld mogen worden, daarin ook behulpzaam wilien wezen. Wijl men voor een fait accompli stond, stelde de commissie voor de rekening met korting der f 5 voor het vijfde kwartaal Staatscourant, goed te keuren. De commissie, belast met het nazien der rekening van de feestcommissie ter gelegenheid der instal- latie van den nieuwen burgemeester, bracht rapport uit en adviseerde tot betaling, hoewel zij overtuigd was dat de feestcommissie er te hard in gebeten had en verscheidene rekeningen overdreven waren //een gebruik", zeide spreker, //dat zich altijd bij festiviteiten voordoet." Dienovereenkomstig werd besloten. Uit de nieuwe verordening op den hoofdelijken omslag werd, op voorstel van den heer Hendrikse, eigen aangifte gelicht, omdat hij zich overtuigd hield dat minstens s/3 der belastingschuldigen zich in een lagere klasse zullen plaatsen dan zij nu staan. Ook werd de commissie tot inontvangst- name der reclames geschrapt en het dagelijksch bestuur daarvoor aangewezen. De heer Hendrikse zon er voor passen lid dier commissie te zijn. Nu reeds, in weerwil de behandeling van den hoofdelijken omslag geheim is, wordt hij soms aaDgesproken door belastingschuldigen alsof hij alleen de schuldige iswat zou zoo'n commissie dan niet hebben te verdurenIntusschen ligt hij op den loer om te weten wie de verklikker ait de geheime vergadering is teneinde dezen te doen kennis maken met de justitie wegens eedschennis. Hontenisse. Door den gemeenteraad is tot onderwijzer aan de openbare school te Lamswaarde benoemd de heer Van de Ende, thans in gelijke betrekking te Tubbergen (Gelderland). H. M. de Koningin schonk aan een jongen man te Scherpenisse, die niet in staat is om handenarbeid te verrichten, f 20, om een kar en een hond te koopen. Vrijdagavond om half elf is er brand uit- gebroken in de varkensfokkerij op den Bermweg nabij het havenstation te Vlissingen en toebe- hoorende aan den heer Bap.net, te Middelburg. 11*1,1 Mini IN mwmmi 'I'Tf-rrr rimim htiii wn wrii ■uiwaa wi i hum, j u komen niet meer te denken viel. En toen sprak hij innig vleiend //Laterals alle moeilijkheden voorbij zijn. als ge genezen zijt.als ge zelf kunt zien, hoe- veel schoons u nog wacht, en dan nog aan de arme, leelijke Davida, denkt.ja, dat hebt gezegd, Davida, in dien onvergetelijken zomernacht, En nu jsta ik weder voor u het heeft lang geduurd, maar geheel mijn volgend leven zal niets anders zijn dan een lang smeekend om ver- giffenis, den voortdurend beroep op uw edelmoedig iart; ik heb alle wonderen der wereld gezien! ik heb verre lauden bezocht vol pracht en heer- lijkheid maar overal ontbrak mij iets, overal zocht ik iets, totdat ik besefte Davida, dat gij het waart, Davida, mijn dierbare geliefdeEn nu heb ik u hier onder het beschermende dak van eeuwenheugende dennen gevonden, en hier vraag ik u Kunt ge mij vergiflfenis schenken voor elke afdwaling, voor alle leed En als ge niet kunt, dan moet ge, want ik kan niet zonder u leven. Ge zijt mijn allesWaar ik alleen ben, is mijn leven niets dan een zoeken, een zuchteR, een dorsten naar u Ik zal het met mijn leven moeten betalen, als ge mij geen vergiffenis kunt schenken. Ach, ik bid u, wees de mijne voor eeuwig Davida kon niet antwoorden, zij was als dood. Eerst toen zij, in zoete herinneringen verdiept, naast elkaar langs het schaduwrijke pad huiswaarts keerden, zeide zij met den gelukkigen glimlach van een kind //Het verleden is weggevaagd, ik ten zoo gelukkig, als ware ik in den hemel De varkens liepen gelukkig in de weidehet ge- bouw is afgebrand. Vrijdagnamiddag, bij het verrichten van heiwerk op een werk van de gemeente, aan de Rijnhaven te Rotterdam, heeft de werkman B., bij het verzetten van de heistelling een slag van een handspaak in zijn nek gekregen. De mau stortte neer en was onmiddellijk dood. De jonge man, die Zondag van de vorige week in de Raamstraat te 's Gravenhage van een vrouw een slag met een bierglas op het linkeroog kreeg en die thans daar ter stede in het ooglijders- gesticht wordt verpleegd, zal voorgoed het gebruik van het verwonde oog missen. Zoodat de man, wiens rechteroog een kunstoog was, tengevolge van de verwonding volslagen blind is. Te Oud-Charlois (Rotterdam) ging Vrijdag- middag het gerucht rond, dat de arbeider Bijl, wonende op een bovenkamer aan den Zuidhoek, zijn vrouw bij een twist in de echtelijke woning had doodgeslagen, en voor de woning verzamelde zich een dreigende menigte, die de buurt in rep en roer bracht en B. te lijf wilde. Bij een onder zoek der politie bleek, dat B. met ziju vrouw getwist had over zijn 16jarigen zoon, die zonder werk rondloopt, en dat toen de vrouw was ineen gezakt en op de plaats dood gebleven, volgens twee geneesheeren, tengevolge van hartverlamming. De doctoren maakten tevens uit, dat op de over- ledene geen sporen van geweld waren waar te nemenmaar niettemin werd B. voor zijn eigen veiligheid, naar het politie-bureau gebracht. Vrijdagavond omstreeks 10 uur is er een vrij ernstige gasontploffing geweest in een huis in de Spuistraat te Amsterdam, bewoond door den heer Z. De vrouw des huizes wilde het gas aansteken in de achterkamer, en trok de gaskroon naar be- neden. Vermoedelijk was er niet genoeg water in de buis, zoodat er gas ontsnapte, en toen mevrouw Z. daarop een lucifer ontstak, ontplofte het gas met een geweldigen knal. Het geheele perceel schudde. Het plafond geraakte los en viel, waardoor de kleederen van mevrouw Z. in brand geraakten. Haar echtgenoot doofde de brandende kleederen, doch brandde zich daarbij de handen. Een politieagent bracht hen bij den naastbij- zijnden apotheker, waar hun hulp werd verleend Later werden zij in het gasthuis verbouden. Een droevig ongeluk heeft de overigens zoo feestelijk gevierde en goedgeslaagde opening van de electrische verlichting te IJmuiden, Velsen en Zandvoort gekenmerkt. Bij het ontsteken van het licht werd een montenr door een electrischen schok getroffen. Een doodelijke afloop schijnt onver- mijdelijk. Men schrijft uit Harlingen Een matroos van de Londensche boot Starling en de matroos van een ander stoomschip, liggende op de Theems, waren in de vorige week samen den wal opgegaan, doch niet teruggekeerd. De boot, waarmede zij zich naar den wal hadden geroeid, was omgekeerd op de rivier drijvende gevonden, zoodat men voor de beide manrien het ergste vreesde. Die vrees bleek maar al te zeer gegrondde Starling bracht Vrijdagmorgen het bericht, dat de lijken der vermiste personen aan den wal van de Theems zijn opgevischt. De matroos, hier thuis behoorende, was gehuwd en vader van drie kinderen. In de fabriek der firma Rosendaal aan den Hengeloschenweg te Enschede, werd Vrijdag voor- middag, omstreeks half tien, de arbeider P., een jong man, door een drijfriem gegrepen en mede- gesleurd. Het lichaam werd zoo verminkt en verwond, dat de dood dadelijk volgde. Zoo kwamen zij aan bij de villa //Quisisana.' Vol bezorgdheid over haar zuster stond Isolde Veroui aan het tuiuhek, toen zij de twee personen, die haar gedachten den geheelen morgen hadden beziggehouden, daar arm in arm zag aankomen. Een oogenblik gevoelde zij een stekende pijn in de borst en kwam haar een vreemde nevel voor de oogen. Maar toen zij het gelukkige paar reeds van verre begroette, verrieden de oogen niets dan hartelijke vreugde Manfred krachtig, breedge- schouderd, door de zon gebruind, een flinke ge- stalte, en Davida schaamrood, met een schit- terenden glans in de oogen, die het geheim van haar ziel verrieden. //Ten tweeden male sta ik als smeekeling voor u mag ik thans op een gunstig antwoord hopen vroeg de graaf aan de schoone vrouw, zoodra Davida in huis gesneld was. Dit wederzien verschaft mij zulk een over- weldigende vreugde, Manfred, dat ik die zelf nauwelijks beseffen kan. Wat ik u vroeger moest weigeren, kan ik u thans met een gerust hart toestaan. Hierbij mijn innige wensch voor uw geluk, mijn vriend, mijn broederAls eene vrouw u dat verschaffen kan, dan zal het u aan Davida's zijde ten deel worden. Haar liefde is gesterkt onder lijden en Iranen. Wat u van elkaar gescheiden heeft, wil ik niet weten. Beschouw de verloren jaren als een tijd van loutering, die wij alien noodig hebben De jongelingsdroomen van Manfred Reichenau zijn ten voile verwezenlijkthij is zoo gelukkig geworden, als men op aarde slechts wezen kan. Davida is meesteres in zijn huis. Aan hare zijde Vrijdagnacht is de koopman in hooi D. de K., uit Dreumel, met zjjn hittekar van de Waal- dijk gevallen. Zaterdagmorgen vond men den hit weidende en den voerman dood. le Elshout viel Zaterdagmorgen, doordat zijn paard schrikte en op hoi sloeg, de voerman A. v. G. van zijn zwaar beladen wagen. De wielen gingen over zijn borst zoodat de man op de plaats gedood werd. Vrijdagnamiddag reed een wagen met vlas geladen van Harlingen den weg op naarMidlum. Op het voer vlas zaten vijf kinderen. De wagen kwam te kantelen en geraakte in de sloot, ten gevolge waarvan de kinderen er af vielen, zoodat er een van dood bleef en een ander een arm brak. - De tamboer E. W. van het Groningsche garnizoen heeft zich schuldig gemaakt aan desertie, voor w. Ik feit hij voor een krijgsraad moet terecht- staan. Gedurende zijn onrechtmatige afwezigheid maakte hij zich vermoedelijk schuldig aan oplichting, door, met gebruikmaking van een valsch stuk, eigenhandig opgemaakt en onderteekend met den naam van een zijner chefs, te Slochtereu gelden te inneu voor de nagelaten betrekkingen der ge vallen Boeren. Enkele lichtgeloovigen offerden hunne gave, totdat het oogenblik aanbrak van wantrouwen, de marechaussee werd gewaarschuwd en arrestatie volgde. Een zijner broeders oud-militair, die hem vergezelde bij zijne collecte, is naar men verneemt, door den officier van justitie te Groningen buiten vervolging gesteld, waardoor de krijgsraad te Leeuwardenzal moeten uitmaken, of handelingen als de onderwerpelijke al dan niet strafbaar zijn voor een militair. Hij bevindt zich aldaar in arrest. De Rotterdamsche kermis is heden begonnen en duurt tot Woensdag 21 Augustus. Op het Schuttersland had de Rotterdamsche harddraverij- vereeniging Koningin Wilhelmina Zondagmiddag draverijen en wedrennen voor paarden en poney's uitgeschreven in 5 afdeelingen. Twee kermisprijzen van 75 en f 25 waren o. a. uitgeloofd. De kermis is wederom gehuisvest op de Veemarkt en de gemeente heeft alle maatregelen van voorzorg genomen in zake bevordering van gezondbeid en om bij brand onmiddellijk uit te rukken. De twee schouwburgen speelden reeds gister- avond de kermisstukken, n. 1. //de schoone slaapster in het bosch en een stuk //Schuim" geuaamd, zijnde een parodie op het onderwijs. Voor de elite der Maasstad begint de kermis in den Doele op Woensdagavond. Te Zevenhuizen was heden het echtpaar Rupke 60 jaar getrouwd. Men schrijft uit Zandvoort aan het Hbd. Donderdag kwam alhier een gezelschap uit Sloten, om aan onze badplaats een bezoek te brengen. Te ongeveer vier uur vermiste men een meisje van ruim 5 jaren. Overal werd gezocht, de politie gewaarschuwd, en ten overvloede werd het door den dorpsomroeper bij bekkenslag bekend gemaakt, doch niets mocht baten. Tegen 7 uur kwam een fietsrijder mededeelen dat hij in de richting van Noordwijk een kind had zien loopen. Terstond ging een man te paard die richting uit en vond 14 palen van hier, een paal is ongeveer 10 minuten gaans, op een bank in zee het kind, dat zeker van vermoeidheid aldaar lag te slapen. Was het daar nog eenige uren gebleven, dan was het kind zeker verdronken, daar dan de vloed was opgekomen. Te 9 uur kwam het kind, zittende op het paard van den vinder, het dorp binnenrijden, omstuwd door ouders, familieleden en nieuwsgierigen. Men schrijft uit Gennep aan de ,/Bossche Ct." Door een net gekleed heer werden op afgelegen luistert hij naar het geruisch der golven, naar het gezang van den nachtegaal, die nestelt in de geurige rozenhaag en zich 's avonds in het park laat hooren. Raadgevend en helpend staat zij hem ter zijde. Haar krachtige natuur, gehard in de leerschool der noodzakelijkheid, beschut haar echtgenoot tegen verslapping der heerlijke krachten, die hem ten dienste staan. Zonder het zelf te weten, gelukte het haar, nog veJe eigenschappen van zijn karakter tot ontwik- keling te brengen. Zoo is hun samenwerking voortdurend veelzijdiger en nuttiger. De een maakt gebruik van de gaven des anderen tot gemeenschappelijk welzijn. Waar zulke schatten van verstand en hart verbonden zijn onder opzien tot God, daar volgen zegen en welvaart voor alien. Slechts een groot verdriet gtoort de harmonie van hun geluk. Wanneer Manfred en Davida 's avonds arm in arm door het park wandelen, zien zij reeds in de verte een stillen, met bloemen bedekten heuvel. Hier, in de koele aarde van den geboortegrond rust het stoffelijk overschot van haar, die eeumaal door hare kunst de wereld in verrukking bracht. Isolde Veroni stierf in den glans van haar schoonheid, op het toppunt van haar roem, aan de gevolgen eener gevatte koude, juist in den tijd toen Manfred zijn eerstgeboren zoon op de knie wiegde. Hoe Davida's geluk haar ter harte ging, bewees zij, door bij de openlijke verloving van den graaf met haar zuster, voor immer het tooneel vaarwel te zeggen, en alleen nog op te treden, wanneer haar medewerking werd gevraagd voor een weldadig doel. hoeven hier in den omtrek waardelooze loten gecolporteerd tegen 30 per stuk, waarop steeds een pnjs zoude vallen en de eigenaars na de trekking bovendien 29 zouden terug ontvangen. Daar de man, zekere A. J. S. uit Den Haag zich hier uitgaf voor notaris V. uit Boxmeer, daw voor diens klerk en op andere plaatsen voor andere bekende personen werd hij door de marechaussee alhier aangehouden, doch moest, daar tot zijn geluk niemand de waardelooze prullen had gekocht weder worden vrijgelaten. Intusschen bleek even- W dat ,lnlJn^fr Pas een jaar gevangenisstraf voor een dergehjk feit achter den rug had. Narnens een persoon, die bij de jongste Kamerverkiezing uitschotten gedaan had in het lang van de candidatuur-Yan Hall, is mr F A. van Hall gedagvaard voor het 2= kantongerecht te Amsterdam, tegen heden, om hem te doen kosten Verg0eding van de gemaakte Vrijdagmorgen, te ruim acht uur, is op de ochippersgracht te Amsterdam een onbekende knaap van een sleepers wagen, waarop hij aan de achterzijde was gesprongen, gevallen, en op straat blijven liggen, waarop hij terstond per brancard naar het Binnengasthuis is vervoerd, alwaar de dienstdoende geneesheer den dood constateerde. Brutale rakkers. Aan den Trekvliet bij Zoeterwoude zaten een heer en een jongetje te visschen, toen twee dronken schuitenjagers den heer in het water drongen en hem beletten naar den wal te zwemmen door hem bij elke nadering stokslagen te geven. De man was toen genood- zaakt, naar de overzijde te zwemmen. Een der dronkaards viel toen een korperaal, die langs de vaart wandelde, aan, maar de militair stond den woestaard en gaf hem een flink pak slaag, waarop de andere dronkaard er van door ging, door zijn kreupelen makker in langzamer tempo gevolgd. De woestelingen zijn aangehouden en proces- verbaal is tegen hen opgemaakt. Vrijdagnamiddag is mr. A. C. Crena de Longh te Dordrecht aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Hij reed met een jong paard voor een tweewielig njtuigje den weg af, die den Reeweg met den Dubbeldamschen weg verbindt, toen plotseling eenige eenden, die aan den slootkant lagen, met luid vleugelgeklep zich te water begaven. Het paard schrikte en vloog op zijde tot het aan den rand van den weg voor een sloot stond. Het dier trachtte toen onmiddelijk met alles wat net achter zich had die sloot over te springen. De koetsier viel van het rijtuig op den kant en mr. C. d. I., die de teugels hield, sloeg in de sloot over het paard heen, dat, met den wagen achter zich hangend den sprong over het water rniste en ook in de sloot terechtkwam. Hoewel net paard bij zijn pogingen om op den wal te komen rakelings langs hem trapte en hem dan ook een paar maal raakte, gelukte het mr. C. d. I- uit den modderpoel te klimmen. Eerst bij het ontkleeden in een naburige hofstede voelde hij eenige pijn in het linkerbeen, dat opzwol. 1 er rijtuig naar ziju woning vervoerd, constateerde de geneesheer een breuk in het kuitbeen. De koetsier bleef geheel ongedeerd, het rijtuig was betrekkelijk weinig beschadigd. In den morgen van 29 Juni moest de kantoorlooper Ansink een wissel incasseeren bij de //Kas-Vereeniging" te Amsterdam. In de gang, voor het loket, was 't vrij druk. Tegelijk met A. stond er de pakhuisknecht J. R. Waldram, die eveneens geld moest ontvangen. Het trok de attentie van W., dat vier heeren binnentraden, die roudliepen en geen cheque presenteerden. Dit vond hij verdacht. Toen A. voor het loket kwam om de 5000 aan te bieden, drongen de vier heeren hem op, zoo dat hij uitriep ,/Wat heb je een haast De f 5000 waren even daarna ontvangen en "Wzag, dat de vier heeren blikken wisselden, al°f zij zeggen wilden De zaak is in orde." A. stak het bankpapier in een portefeuille in den binnenzak van zijn jasvan de jas maakte hij den bovensten knoop toe. Bij het weggaan uit de vestibule vormden de vier heeren een kring om A, duwden en drongen hem. Buiten gekomen vroeg W. aan A., of hij zijn portefeuille nog had, en tot zijn schrik zag deze nu, dat de bovenste knoop van zijn jas was afgetrokken en de porte feuille verdwenen was. W. Hep nu de vier mannen, die op de Heeren- gracht waren, na en vatte er een beet. Deze riep //Ik heb de portefeuille niet, maar hij." Daarop Hep W. den aangewezen persoon na. Toen deze dat begreep, wierp hij de portefeuille weg in een vuilnisbak, die voor een huis stond. W. nam eerst de portefeuille die nog de 5000 be- vatte uit den bak, en daarna liep hij den «ji__ .J/U* Boven Manfred's schrijftafel hangt haar portret in haar voile schoonheid. Isolde Veroni bleef het ideaal van zijn geluk tot aan den dood, maar Davida was hem nog meer dan datzij was voor hem het geluk zelf. Op het slot Reichenau is ook nog een levende getuige van de gebeurtenissen in vroegere dagen. Door de jonge gravin verzorgd als een lief- hebbende dochter, als //grootpapa" vereerd en gesold door de aanvallige kinderen des huizes, geniet dr. Ebhardt een rijk gezegenden levensavond. E I N D E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2