verdachte en zijne echtgenoote blijven alle schuld ontkennen, niettegenstaande de meeste goederen door de bestolenen als de hunne worden erkend. Aan het politiebureau op de Groenmarkt te 's Gravenhage is Woensdagnacht een bewoner van het Rozenhofje aan den Zuid-Buitensingel komen mededeelen, dat er in het hofje een man lag, die door twee personen van een kandkar daar was nedergeworpen. Bij de komst der politie vond zij den bewusten man dood liggen, en trof zij tevens aan de be- doelde twee personen met hun handwagen. Dezen verklaarden, dat zij meenden, dat de thans over- ledene, J. de W., wonende Hoefkade, door dronkenschap in de Nieuwe Molstraat op den grond was gevallen. Zij hadden hem daarom naar het hofje verroerd om hem in een leeg huis te brengeu. In het commissariaat op de Groenmarkt bleek later dat de doode een steekwond in de borst had, welke hem, volgens latere verklaringen van de genoemde twee personen, zou zijn toegebracht in de Nieuwe Molstraat door een man met wien hij twist had gehad. Als verdachte is omstreeks half vijf in den morgen naar het commissariaat ge- bracht een schoenmaker wonende in de Nieuwe Molstraat. Deze ontkent echter de wond te hebben toegebracht. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Bij nader onderzoek bleek nog het volgende omtrent deze misdaad De verslagene, een 2ljarig meubelmaker van flinke rijzige gestalte, was 's avonds uitgeweest en had verschillende herbergen bezocht. In het koffiehuis hoek Nieuwe Molstraat en Paviljoers- gracht ontmoette hij den vermoedelijken dader. Deze staat in de buurt zijner woning, naar we vernemen, niet ongunstig bekend. Gezamenlijk gebruikte men vervolgens tegen twaalf uur nog een glas bier voor het koffiehuis van den heer Zoons in de Nieuwe Molstraat, daar deze, die op het punt stond te sluiten en bezig was zijn kas op te maken, de lieden niet wilde binnenlaten. Onmiddellijk daarop, en bijna voor de deur van dit koffiehuis, moet toen na een korte woorden- wisseling over werkzaamheden het feit hebben plaats gevonden. Naar een der lieden, die zich in het gezelschap bevond, mededeelde, zag men J. de W. vallen, doch schreef men het feit toe aan dronkenschap. In de Looierstraat zag men een handwagen staan en nam dezen mede om hem te vervoeren. Naar deze zegsman beweert, wilde men hem naar een kennis brengen, daar ze wisten, dat de vader hem na 12 uur niet meer binnenliet. Ze zouden toen van plan zijn veranderd en hadden hem in het leege huis neergelegd, om hem daar zijn roes te doen uitslapen. Circa kwart voor den m< et de misdaad hebben plaats gevonden. De dader, vader van een groot aantal kinderen, had dien avond nogal gebruik gemaakt van sterken drank. Hij is Delftenaar van geboorte en werd, als huzaar in Den Haag in garnizoen liggend, ontslagen wegens wangedrag. Op de plaats der misdaad waren Woensdag nog bloedsporen zichtbaar. In verband met het bericht, dat te Arnhem brutale oplichterijen hebben plaats gehad, waarbij de hotelhouder van de Zon en vele winkeliers schade hebben geleden, deelt de Wag. Ct. mede dat Zaterdag en Zoudag j.l. aan het Oranje-Hotel te Wageningen vertoefde dezelfde persoon, die onder den naarn van baron v. Lijnden van's Gra venhage zich in het loge-register inschreef. Hij wendde voor, dat zijn huisbediende met de koffers aan de Pruisische grenzen nog waren, dat hij momentelijk zonder Hollandsch geld maar wel in 't bezit was van buitenlandsch papierengeld, dat hij wel zou willen wisselen indien het geen Zondag was. De hotelhouder, wien hij vroeg f 100 te willen leenen, in afwachting van de komst der koffers, bood hem aan het papier te wisselen, maar toen bleek hij dat niet te bezitten. De argwaan was opgewekt en de hotelhouder eischte op grond, dat de vreemdeling zonder bagage reisde, directe betaling van het verschuldigde logies en de con- sumptie. Hieraan voldeed hij door als onderpand een gouden broche met diamanten aan te bieden, alleen vind ik mijn kalmte terug, en later zul je niet meer over me te klagen hebben." e/Ga heen, Beveling, voor zoolang als je wilt. Alfred kan wel met je meegaan Niet Nu, ga dan alleen en kom met een gerust gemoed en een vroolijk gezicht terug." Zoo wandelde dan Davida ook voort in den morgendauw, het hart vervuld met de gedachten, vol zielsverlangen naar hem, in wiens voetstappen zij bijna trad. Volgde zij onbewust denzelfden weg, dien hij gegaan was, of had zij een voorgevoel P Het kwam haar voor, of het groen der boomen nooit te voren zoo aangenaam voor het oog was geweest, de kruiden nooit zoo geurig, het bosch nooit zoo ruim als nu. Zoo nu en dan bukte zij en plukte een of andere mooi gekleurde bloem, een fraai geteekend varenblad of een bonten halm, die zij voor een bloemruiker bijeenvergaderde. De bloe- men gaven haar nog altijd den meesten troost. Zij beschouwde die niet enkel als voorwerpen, waarvan de mensch nut heeftvoor haar was elke bloem eon levend wezen, dat door zijn geur uiting gaf aan hetgeen het niet kon uitspreken. (Wordt vervolgd). dat werd geaccepteerddaarna vertrok hij in de richting van Rhenen. De hotelhouder gaf van dit zonderling geval aangifte bij den brigade-commandant der maie- chaussee, die onmiddellijk een onderzoek instelde en voorzien met de bewuste broche, te Arnhem tot de ontdekking kwam, dat de persoon in het Oranje-Hotel vertoefd hebbende en die te Arnhem oplichting pleegde een en dezelfde was. Nu worden alom pogingen in 't werk gesteld om hem in handen te krijgen. Hij is genaamd G. A. P. Raland, ontslagen zee-officier. Bij een verder ingesteld onderzoek op de kamer, waar hij verblijf hield, vond men nog een brief geadresseerd aan den commandant der marine-instellingen te Willemsoord en een doos met scherpe patronen, waarvan eenige niet aanwezig zijn. Onder de opgelichte voorwerpen te Arnhem behoort ook een revolver, terwijl de heer M., goudsmid aldaar, 2 broches mist, een van f 148, de andere van f 115 waarde, beide aan dien persoon afgegeven. De broche, welke de hotel houder in onderpand kreeg, was die van f 148. Aan een schrijven van pater Jos. van Kerk- hoven, die op plaatsen zelve inlichtingen heeft ingewonnen, ontleent //de Gelderlander" omtrent den gruwelzamen dood van onze landgenoot mgr. Hamer het volgende //Op zijn standplaats te Eul-tscheu-seu-ts'ing-ti werd reeds bij den aanval de hand van Z. D. Hoogw. met een kogel doorschoten. z/Den 20° Juli heeft mgr. die plaats verlaten en is den 22" te Toeo-tsc'heng aangekomen. Mgr. zat op een groote kar, gekuield op het ijzer eener lans, en de punt van een sabel kwam van achter tegen zijn hals, zoodat hij niet de minste beweging maken kon. In dien staat is hij de heele stad doorgevoerd, beschimpt en verwenscht door de menigte. Dienzelfden dag nog, 22 Juli, heeft men mgr. naar het gerechtshof geleid, waar hij vijf dagen bleef en, zoo men zegt, tamelijk goed behandeld werd. z/Den 26® zijn de Boksers het gerechtshof binnen gedrongen en hebben Z. H. daar uitgesleept. Zij hebben mgr. bijna gansch uitgekleed, hem een touw om den hals gedaan, sleepten hem er mee langs alle kanten en rukten heel zijn baard uit. z/Daarna hebben zij Z. D. Hoogw. omwonden met watten, die met olie waren doortrokken, en hebben die in brand gestoken. Mgr. heeft recht- staande de barbaarsche pijniging moeten doorstaan, het vuur was aan de voeten aangelegd. Toen het vuur uit was, viel mgr., maar hij leefde nog en men hoorde eenige zuchten uit zijn borst op- stijgen. Vervolgens hebben de Boksers zijn handen en voeten afgekapt, en het lichaam naar de be- graafplaats overgebracht. Daar hebben zij mgr. onlhoofd en gedurende een ganschen dag het hoofd op de punt van een lans ten toon gesteld, zooals men soms met groote booswichten doet. Met dit alles was de helsche razernij der Boksers nog niet verzadigd. Zij moesten den doode nog onteereu. Zij hebben het lichaam van den eerbiedwaardigen martelaar geopend, een Bokser van 8 jaren nam er het hart uit dat door een bedelaar werd opge- geten. z/Twee heidenen hebben het verminkte lichaam van Z. D. Hoogw. begraven". Uit de Shebby- gieterij te Vallejo (Calfornie) is voor een waarde van 340,000 dollars aan goud- staven gestolen. De dievenbende groef een 400 voet langen tunnel van het strand tot het met staal gepautserde vertrek, waar het goud bewaard werd. Per boot maakten zij zich daarna met hun buit uit voeten. Teneinde het vuur wat aan te wakkeren goot een zoon des huizes, te Aarle-Rixtel, er olie over uit. Deze vloog in vlam en deed de olie- kruik met geweld uit elkaar spatten. De jongeling bekwam hevige brandwonden en lijdt ondragelijke pijuen. De regen, die nu in Britsch-Indie valt, heeft de hoop op eenige verdienste daar weer doen herleven. De prijzen van levensmiddelen zijn aanmerkelijk gedaald, maar toch is het aantal ondersteunden onveranderd gebleven, 553,000 De stad Chicago kan haar ambtenaren niet meer betalen en niemand wil haar borgen. De straten worden niet meer schoongemaakt, het plaveisel wordt niet meer gereinigd en de bruggen raken in verval. De burgemeester zegt, dat aan de rijke belastingschuldigen deze schandelijke staat van zaken te wijten is, daar zij zich aan de be- lasting weten te onttrekken. De belastingschul digen beweren echter, dat de hongerige poiitici, die de beambten bekleeden, de stad arm gestolen hebben. Daarbij komt nog, dat Chicago door een uit vroegeren tijd dagteekenende bepaling geen belangrijke schulden mag maken. De stad mag niet meer dan hoogstens 5 pet. van de geschatte waarde der belastbareeigendommen leenen. Chicago's geconsolideerde schuld bedraagt daarom niet meer dan 16 millioen dollars, wat voor de stad van bijna twee millioen inwoners gering is. Ook is het geheele belasting-systeem niets waard. Niet minder dan 21 verschillende ambtenaren heffen te Chicage belastingen. De poiitici hebben er belang bij, dat alles bij het oude blijft, en daar zij, degenen zijn, die wetten maken, blijft alles ook bij het oude. Burgemeester Jan van Rijswijck heeft in den gemeenteraad van Antwerpen aangekondigd dat het Koninklijk Entrepot zal worden herbouwd en dat alle voorzorgeu zullen worden genomen om brand te voorkomen. In de Belgische kamer zal een voorstel worden behandeld, waarbij gelast wordt zitplaatsen te geven aan winkeljuffrouwen. 't Is van den heer Denis, en de voornaamste bepaling luidt als volgt z/Elke zaal van de magazijnen, winkels en andere erbij behoorende lokalen, waar koopwaren en velernande voorwerpen door vrouwelijke bedienden worden klaargemaakt of het publiek aangeboden, moet voorzien zijn van evenveel zitplaatsen als men er vrouwen in dienst heeft." z/De overtredingen van het eerste artikel van deze wet worden gestraft met eene boete van 1 tot 25 frank. In geval van herhaling binnen twaalf maanden, te rekenen van de vroegere veroordeeling, wordt de straf op het dubbel gebracht." Voor de heeren der schepping schijnt het niet noodig te worden geoordeeld. In den omtrek van Rouaan is Woensdag een automobiel, die te kort draaide, omgeslagen. De bestuurder, een Parijsch ondernemer, kwam onder het 2000 kilo zware voertuig, en verbrandde levend, doordat de peteroleum vuur vatte. Een Oldenburgsch sergeant is door de recht- bank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens mishandeling van 'n honderdtal rekruten. Een inwoner van Zwickau kwam Zondag de hulp van een vroedvrouw inroepen. Toen deze meeging naar zijn woning, stak hij haar onderweg dood. In de stad Klausenburg (Transsylvanie) is een ernstige opstand uitgebroken door de ver- bittering der bevolking over het brutale optreden der politie. Een groote menigte heeft het stadhuis bestormd, waarin de meeste politieagenten de wijk hadden genomen voor de aanvallen waaraan ze op straat bloot stonden. Het gebouw was echter hecht en de politie veilig. De menigte heeft toen de gevangenisdeuren opengeloopen, en de gevan- genen, een dertigtal, in vrijheid gesteld. Daarna werd het huis van den politiecommissaris van boven tot onder vernield. Zelfs werd er geprobeerd den schouwburg in brand te steken en andere gebouwen te vernielen. Maar dit is nog bijtijds verhinderd. Er zijn troepen gezonden ter ver- sterking van de politie. In een in de //North American Review" geschreven artikel schetst H. G. Wells een paradijs zonder dienstmeisjes, de huishouding der toekomst. De inrichting der toekomstwoningen maakt het dienstmeisje overbodig, daar voor haar geen werk meer te doen is. Centrale verwarming, liften, electrische verlichting, automatisch reinigen der vensterruiten, afstoffen door luchtstroomen en een menigte andere verbeteringen maken het bedop- maken en //het beetje koken" waarschijnlijk tot den eenig overblijvenden huisarbeid. Het tafelgerei wordt door begieten met een chemische oplossing gereinigd en het electrisch fornuis zal het koken tot een onderhoudend spel maken. Bij deze toekomstdroomen van den heer Wells merkt een Amerikaansch blad op//Ongelukkig vergeet de schrijver ons mede te deelen, of ook de kinderen, voornamelijk de zuigelingen, door het begieten met een chemische oplossing ge reinigd worden en de luiers, evenals de vensters, automatisch gewasschen worden. Ook is niet ge- meld, of //baby" door een van een centraalbureau uitgaande kracht in en uit de slaapkamer ge- dragen wordt." Zes bandieten ziin 's nachts de villa van den Nederlandschen consul-generaal te Napels binneugedrongen om het huis te berooven en, zooals van te voren was aangezegd, den schoon- vader van den consul te vermoorden. De politie had zich in een hinderlaag gelegd, en arresteerde de bandieten na een hevig gevechl, waarbij twee agenten ernstig werden gewond. Woensdag werd in een filiaal van de Bank te Dresden een Amerikaan aangehouden, een zekere Bolles, toen hij eenige cheques tot een bedrag van f 32,500 aanbood. De beambte van de Bank zag dadelijk, dat de bewuste papieren gesignaleerd stonden en gelaste de. aanhoudirg van Bolles. De papieren zijn het eigendom van de //American Express Company" en zij werden in April van een agentuur van deze Maatschappij te Parijs gestolen. De vreemdeling, die deze papieren aanbood om ze te gelde te maken, hield bij het verhoor vol, 'ze op eerlijke wijze verkregen te hebben. In tegen- woordigheid van twee beambten van het bankfiliaal werd hij verhoord. Hij zegt in 1835 te Fran cisco geboren te zijn, welke plaats ook tot voor kort nog zijn woonplaats zou zijn geweest. Eerst twee dagen geleden kwam hij te Berlijn. Hij spreekt gebroken Duitsch. Nadpre berichlen melden, dat Bolles gepasseer- den Dinsdag uit Amerika over Bremen naar Ber lijn gekomen is en zijn intrek had genomen in het Hotel //Kaiserhof". In het vreemdeiingen- boek had hij zich ingeschreven, zonder opgaaf van beroep of stand, als E. C. Bolles en als woon plaats Boston opgegeven. Het zes-en-twintigste infanterie-regiment van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, dat te Szege- din in garnizoen ligt, liep op denjongsteu tracte- mentsdag gevaar, in denzelfden toestand te geraken als de Engelsche Yeomanry, namelijk geen soldij te ontvangen. Daar men echter in Oostenrijk meer van stiptheid houdt dan in Engeland, kregen de soldaten toch hun- geld, al moesten er ook eenige moeilijkheden overwonnen worden. Toen namelijk de met de uitbetaling belaste officier de kas opende, zag hij tot zijn schrik dat deze opengebroken was en van haar geheeler. inhoud beroofd. Op den bodem der kas bevond zich een groot gat en daaronder was de vloer van de kamer eveneens doorgebroken. De inbrekers zijdoor den kelderin het vertrek binnengekomen. Het onmiddellijk ingestelde strenge onderzoek leide spoedig tot resultaathet misdrijf kon slechts door een betrekkelijk klein aantal personen ge- pleegd zijn en wel zulke, die met de lokale toe- standen goed vertrouwd zijn. In het gehucht la Grande Espinette bij Brussel zijn bij een brand twee kleine kinderen in de vlammeu omgekomen. Een jong meisje van 21 jaar trachtte hen nog te redden, maar de kinderen kropen in hun angst voor de vlammen achter in de kamer weg, en de jonge heldin, door rook en vlammen omringd, kon hen niet meer bereiken, doch slaagde er in een klein kind van anderhalf jaar uit de wieg mee te nemen. De andere kinderen hoorde men gillen totdat het dak instortte. De levend begraven putgraver van Chartres is eindelijk gered. De man had 116 uur in zijn neteligen toestand in den volgestorten put door- gebracht en geen oogenblik het bewustzijn verloren, doch voortdurend met zijn redders gesproken eerst de laatste dagen was men zoo ver, dat men den levend-begravene eenig voedsel kon doen toekomen. Een kaartjesknipper van den spoorweg keerde langs de Willebroecksche vaart naar zijne woning te Schaarbeek terug. Door de duisternis bedrogen viel hij van de helling, die zoo stijl is, dat hij daar niet tegen op kon klouteren. Hij moest het hoofd boven water houden, door zich aan de graszoden vast te houden, terwijl hij met de beenen in het slijk zakte. In dien vreeselijken toestand bracht hij tien uren door. In den vroegen morgen kwam een wielrijder voorbij, die den ongelukkige opmerkte; hij riep om hulp en in uitgeputten toestand werd de man opgehaald en naar het gasthuis gebracht. Men vreest dat hij den schrikkelijken nacht niet overleven zal. Een soldaat die voor den krijgsraad te Constantine terecht stond, wierp een steen, dien hij in zijn zak had verstopt naar den voorzitter. Hij werd op staanden voet ter dood veroordeeld. Een oude anecdote van het Pruisisch konings- hot heeft de //Algemeine Zeitung" dezer dagen weder opgerakeld. Voor de een of andere gewichtige aangelegen- heid kwam eens een - plattelands-deputatie bij Wilhelm I te Berlijn en werd zij door Zijne Majesteit te dineeren verzocht. Bij het dessert, waarbij zooals gewoonlijk buitengewoon veledrage'e's en bonbons opgedischt werden, bemerkt de opper- ceremoniemeester, graaf Stillfried-Alcantara, dat een der tegenover hem zittende, eenigszins onhandige afgevaardigden, wien juist de schaal met confituren gepresenteerd werd, even rond kijkt of iemand hem gadeslaat en dan haastig, alsof hij iets kwaads doet, twee der heerlijkste stukjes in zijn zak doet verdwijnen. i»Aha", denkt Stillfried, //de man heeft thuis kinderen, voor wie hij iets wil meebrengen en, menschlievend als hij is, gaat hij na afloop van het diner, naar den man toe en geeft hem nog twee bonbons, zeggendeyVoor uw kinderen." Koningin Augusta, die juist met iemand in de nabijheid staat te praten, hoort slechts het woord //kinderen" en, blijde een onderwerp voor het gesprek gevonden te hebben, wendt zij zich vlug tot den afgevaardigde met de vraag//Hoeveel hebt gij Deze reeds geheel in de war gebracht door de vriendelijkheid van den graaf, door de plotselinge vraag door de Koningin tot hem ge- richt nog meer onthutst, meent natuurlijk dat de vraag op zijn, naar hij meent onreehtmatig ver kregen, dragee's betrekking heeft en stotterd Vier, Majesteit, maar slechts twee van mij, twee zijn van graaf Stillfried Men kan zich het gezicht der Koningin denken, eer 't Stillfried gelukte het misverstand uit den weg te ruimen. Zondag hebben een twee honderd boeren van Canegrate (Lombardije), ontevreden over een lang slepende loonkwestie met hun patroon den vicomte van Modrone, diens kasteel bestormd en er groote schade toegebracht. De intendant heeft zich op de bovenste verdieping met zijn gezin opgesloten, de boeren wilden hem ombrengen, maar gelukkig kwamen politie en troepen nog bijtijds in de bedreigde veste, om den intendant te verlossen en eenige van de belhamels in te rekenen. De volgende dagen is het in het dorp nog zeer woelig geweest met demonstraties die de vrouwen der gearresteerden voor de gevangenis, bijgestaan door het heele dorp, gingen houden. Met moeite heeft men de gearresteerden door de oproerige menigte den weg naar Legnano op kunnen brengen. Op de landgoederen van den vicomte is nu eene werkstaking uitgebroken, van meer dan duizeud arbeiders.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2