Algemeea Uieuws* ea AdwteatiobUd voor 2eouwsclt*Vlaaaderea. kadaster. No. 4108. Donderdag 8 Augustus 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. RepuWiek. Binnenland. S3 3 2,3 33 !D ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren eiTBrieven- bushouders. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave_ A D V ERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da pr^js glecbtg tveemttl berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend xxiz.eiiu.iiiy v O.J.J. --- Tegenover Zuid-Afrika zetten de mogendheden of haar onzijdigheid voort, of ze weten d'r van te maken een onzijdigheid, ten voordeele van de machtigste, de Britsche partij, een handelwlze die, nu deze richting uit gaat, nauwelijks gegispt, laat staan gestraft wordt. Zoo werden er Vrijdag te New-Orleans 925 paarden ingescheept voor Zuid-Afrika. Lavend is zulk een onzijdigheid. Intusschendit kan den Boeren niet beletten, zonder veel spijt, de schepen na te zien, die de kust verlaten met eenig in 't ongereede geraakt vijandelijk materiaal. De //Canada" vertrok bv. onlangs met 1300 zieke en gewonde Britsche soldaten naar Engeland. 'tSchip is nu te Las Palmas aangekomen. En de //Idaho is te Sou thampton binnengevallen met een geheel bataljon zieken aan boord, de //Pinemore te Queenstown geankerd met een rigiment Britsche soldaten, die in niet veel gunstigei omstandigheden verkeeren. 't »Klompje" gaat ook beleidvol te werk. We lezen 'ttelkens, op of tusschen de regels, van anti-Boersche berichten. Nu weer in een telegram aan de /Central News" uit Pretoria, handelende over het veldtochtplan der Boeren, zooals de correspondent meent, zich dat te moeten voorstellen. De Boeren hebben de vaste taktiek, groote gevechten te vermijden, schrijft bij. Herhaaldelijk zijn ze in een hoek gedrongen, waar hun, naar men meende, geen andere keuze bleef dan te vechten of zich over te geven maar telkens wisten ze bij tweeeu of drieen tegelijk weer te ontsnappen, om zich weldra weer te vereenigen. Een enkelen keer is het den Engelscheu gelukt met een nachte- lijken marsch de Boeren te overrompelen, maar hun groote waakzaamheid en hun behoedzaamheid maken het bijzonder moeilijk hen te verrassen. Daar tusschen door komt dan weer eeus een zwartgalliger bericht van een Brit, als nu weer den 3" Augustus een bij de MDaily Mail werd ontvaDgen en waarin wordt geklaagd, dat^de Kaapkolonie zoo geheel van //opstaudelingen is FEUILLETON 29) Een vreemd gevoel, dat zeer veel op mjd peleek, maakte zich van Manfred meester. Aan de wereld, die haar toch eigenlijk vreemd was, schonk zij niet alleen de rijke gaven van haar talent en van haar geestzij tooide ook haar uiterlijk, opdat er bekoring van zou uit- gaan Het was verre van hem, dat hij haar zulk een echt vrouwelijk streven ten kwade zou duideu maar toch kon hij een steeds sterker wordend gevoel van ontevredenheid en onrust niet onder- drukken. Waarom had zij zich voor hem gehuld in het haren kleed der vrijwillige ontbering, als eene die de wereld en zijn begeerten overwonnen had, ter- wijl hij na zijn herstel naar licht, naar helder licht verlangde Had zij willen beproeven, ot zijn liefde echt en sterk was, en geen ijdele inbeel- ding? Had zij willen beproeven, of die liefde een waarborg gaf voor een lang leven met ai zijn verzoekingen, waartegen niemand beveiligd is Voorwaar, die beproeving had hij slecht doorstaan Ed nu matigde hij zich nog aan, anderen te minachten, die haar begeerden om haar schoone oogen, haar frissche lippenen haar fraai geevenredige gestalte Ofschoon omgeven door al de heerlijkheid van een zomermorgen in het hooggebergte, znchtte liij luid. De zon wierp haar gouden stralen tusschen het naaldhout, de lucht was met heerlijke geuien vervuld, de vogeltjes kweelden hun schoonste gevuld, nog geen jaar geleden rustige land- bouwers, tbans zulke uitstekende krachten in da Boerenlegers, dat enkelen hunner reeds tot generaal verkozen zijn. Als tegenhanger ontbrandt de jingo-pers dan weer in buitenmatigen lof voor Chamberlains hartstochtelijke rede in het Lagerhuis en over de aangekondigde maatregelen van wraak. De radicale bladen, zooals de //Morning Leader", zagen daar het begin van een schrikbewind in, en° zoo schreef genoemd blad ,/Wij beginnen dus aan een nieuw tijdperk van den Boerenoorlog een verminderde troepenmacht om te bezuinigen, maar scherpere methoden van oorlogvoering. Dat be- teekent noch de zegepraal der Engelsche wapenen, noch een spoedigen vrede, maar alleen een tijd- vak van schande en gruwelen." 't Blad mag zoo spreken, Redmond in't Lager huis Gods zegen afsmeeken voor de Transvaalsche achtervolgden, de Ieren mogen die woorden luide toejuichen, een uitkomst schijnt nog verre weg. Nu weer komt uit Bloemfontein het bericht, dat Hermanus Steyn, een neef van den ex-president, gedood is en uit Kroonstad wordt geseind, dat nu het bewezen is, dat de Boeren te velde zich van voorraden voorzien uit de kafferkraals, men besloten heeft de kaffers op te brengen en hen in bijzondere kampen te plaatsen. Er komen berichten over kleine gevechten tusschen de oorlogvoerendenvan beslisseuden aard schijnen deze echter niet te zijn. De Boeren hebben nu met't blokhuizenstelsel der Engelschen rekening te houden, en dat doen ze ook. Maar moeite geeft 't hun tevens. Zoo hebben, volgens Bennet Burleigh, de Engelsche kolonnes thans een linie van blokhuizen voltooid, te zamen meer dan dertig, langs de Mooirivier, van Kroonstad naar Potchefstroom, en verder noordwaarts tot Mafeking. t Doel dier linies is, de kommandos te omsluiten. We zijn echter gewoon, dat de Boeren nog al ge- makkelijk weer uit de kringetjes komen. De Boeren in westelijk Transvaal worden nu op een 1100 man geschat, die zich vooruamelijk in de Magaliesbergeu ophouden. Ze zijn daar voortduiend aan het werk en hebben betrekkelijke vrijheid van beweging. Ze hoeven geen bepaalden weg te volgen. Ze marcheeren alleen 's nachts en beproeven dan in den ochtend verrassingen te doen. Zoo kregen ze al veel te pakken. In een telegram uit Kroonstad, van 2 Augustus worden nog bijzonderheden meegedeeld over de gevechten tusschen Rimington's Guides en den Boerenkommandant Steenkamp, die een groot konvooi meevoerde. De Engelschen moesten hem vrjjwel ongehinderd laten doortrekken. Zij maakten alleen een paar wagens en wat vee buit. De kolonnes van generaal Campbell en kolonel Harley, onder generaal Rundle, zijn den Sen Augustus uit Standerton met wat buit te Harry- smith teruggekeerd. Zij trekken zoo dikwijls tusschen deze plaatsen heen en weer, dat het vermoeden gewettigd is, dat zij konvooien door moeten helpen voor de Engelsche troepen in Transvaal, omdat de Natalsche spoorlijn niet bruikbaar of niet veilig is. Bij de gisteren te Yeendam gehouden herstem- ming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn uitgebracht 4984 geldige stemmen. Gekozen mr. A. E. Smidt (vrijz.-dem.) met 2687 stemmen. Mr. P. J. Troelstra (soc- dem.) kreeg 2297 stemmen. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Weststellingwerf zijn uitge bracht 3222 geldige stemmen. Hiervan kregen dr. H. Blink (lib.) 716, F. W. N. Hugenhollz (soc.-dem.) 1432, J. van der Molen (antir.) 1064 en Veenhoven 12 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Hugenholtz en Van der Molen. Aangezien dagelijks tal van prentkaarten verzonden worden, die niet aan de gestelde be- palingen voldoen en daarom met porto belast moeten worden, wordt de aandacht van het publiek op het navolgende gevestigd. Prentbriefkaarten moeten naar het binnenland met 21/3 en naar het buitenland met 5 ct. gefran- keerd worden. Op deze briefkaarten, nl. aan de achterzijde, mogen, evenals op gewone, allerlei schrifelijke mededeelingen geplaatst worden. Prentkaarten als drukwerk te verzenden, moeten naar het binnenland met 1 ct. en naar het buitenland met 21L gefrankeerd worden. Die, welke zonder omslag verzonden worden, mogen niet kleiner dan 6 bij 9 c. m. en niet grooter dan 13 bij 18 c. m. zijn. Op de drukwerk- prentkaarten mag geen enkele schriftelijke bijvoeging voorkomen dan alleen de naam, het beroep en de woonplaats van den af- zender, alsmede de datum van afzending. Alle andere bijvoegingen als ,/gegroet", r/m. h. g" #p. f.", en dergelijke zijn verboden. Ten slotte mogen noch op prentbriefkaarten, noch op drukwerk-prentkaarten plaatjes of andere voorwerpen worden vastgehecht. Brandstempels. Gisteren hebben wij voor de eerste maal frankeerzegels met het post- stempel 's-GraveDhage onder de oogen gekregen die door middel van esn nieuw procede vernietigd waren. In een kleine brochure, vertelt de heer C. C. van der Valk, ingenieur aldaar, nadere bizonderheden over zijn brandstempel Vulcanus. Het was aan de postadministraties van verschil- lende landen bekend dat handige bedriegers er zich sedert jaren op toelegden om den stem pelinkt uit gebruikte postzegels, bij voorkeur uit die met hooge waarde, weg te wasschen en de zegels daarua opnieuw als ongebruikte in omloop te brengen. Vergeefs heeft men deze bedriegelijke praktijken trachten te verhinderen door de aanwending van bizondere soorten van stempelinkt. De heer Van der Valk heeft er echter een afdoend middel tegen bedachtmet zijn stempel dat roodgloeiend met den postzegel in aanraking komt, wordt het ver- nietigingsmerk er op geschroeid. Zulk een in- geschroeid stempel is natuurlijk onuitwischbaar, daar overal waar het stempel het papier heeft geraakt een uiterst dun laagje van het papier en van de kleurstof van den postzegel verkoolt of in den vorm van gas ontwijkt en dus een deficit ontstaat dat de handigste bedrieger niet meer kan aanvullen. De inwendige verwarming van het stempel ge- schiedt door middel van petroleum die door een bizondere constructie van den brander omgezet wordt in moerasgas dat brandt met een vlam waarin koperdraad als was smelt. Zelfs bij 240 stempelingen in de minuut geeft het brandstempel, volgens den uitvinder, nog een goed leesbaren afdruk. De stempelmachine wordt met den voet in beweging gehouden. Naar aanleiding van een brief van den heer J. Knoppers te Meppel, die een monster flanel onderzocht dat arsenicum bevatte, misschien een gevolg van het wasschen der schapen met arseuicum- boudende waschmiddelen, vestigde de voorzilter van den Geneesk. Raad van Overijsel en Drenthe de aandacht op het voorkomen van arsenicum in levensmiddelen en in allerlei producten en industrieen. Het is van belang, dat hierop -de aandacht wordt gevestigd, daar arsenicum reeds een groote rol speelt in ons huishouden. Het maandblad tegen de vervalschingen waar- schuwde reeds herhaaldelijk tegen dergelijke arti- kelen en beveelt voor het wasschen van schapen, wijsjes doch de schoone natuur miste heden haar zoo dikwerf bewezen uitwerking Hij dwong zich zelven tot gezet nadenken hij leidde zijn gedachten terug in het rustiger spoor van den arbeid en van de wetenschappelijke onderzoekingen. Hij poogde ze geheel te vestigen op de plannen, voor de uitvoering waarvan hij naar het vaderland was teruggekeerd het was alles vergeefsche moeite Er kwam hem te veel uit het verleden te binneneen zwerm van ver- ontrustende geesteu vervolgde hem, zonder dat hii ze kon overmeesteren. En alles wat hem uit de toppen der trotsche boomen werd toegelluisterd, wat ttelkens rondom hem weerklonk, wat zich aaneenschakelde als de schalmen van een keten, die een onuitsprekelijk geluk omslootdat alles vond uiting in een enkelen kreeteen kreet van innig zielsverlangen dat werd alles samen- gevat in £en enkelen wensch De met zooveel moeite verkregen gemoedsrust was voor Manfred Reichenau verdweneu, en hij besefte, dat hij die niet zon terugkrijgen, voordat hij van Davida's lippeu zijn lotsbeschikkiug had vernomen. Slechts vluchtig sloeg hij nog een blik op de schoone omgevinghet bloeiende dal lug daar beneden hem in zonneglans en bevatte zijn geluk daar werd hij heeugetrokken Zijn zielsverlangen werd zoo sterk, dat het hem de borst beklemde. Hij voelde geen vermoeidheid of wat ook alsof er de grootste spoed bij noodig was, stapte hij met vluggen tred dalwaarts. Vrij en frank staken de torentjes van de be- vallige lieve villa hun spitsen in de lucht. Wind- vaantjes fladderden in het zoele windjetuin en hosch geleken een paradijs. De toppen der boomen gloorden nog in het zonnegoud van den morgen- stond. Eenvoudige boschbloemen wedijverden in geur met de prachtige, bonte bloembedden de kevers snorden, het water der fonteinen ruischte, en de zon leverde een praehtig kleurenspel op de vensterruiten en de ko'stbare Venetiaansche glazen, die overal op schoorsteenmantels en tafeltjes ver- spreid stonden. Door de wijd openstaande deuren, die op het terras uitkwamen, drong heerlijke dennengeur naar binnen en vermengde zich met den aangenamen rozengeur in de tninzaal. Op een rood zijden chaise-longue, dicht bij de openstaande deur, lag Isolde Veroni, schijnbaar bezig met lezen van brieven en couranten. In werkelijkheid echter volgde zij met bezorgdheid. de bewegingen van haar zuster, die bijuaonhoor- baar zich over het dikke tapijt bewoog, terwijl zij de vazen van frisch groen en frissche bloemen voorzag. Was de kunstenares geheel gehuld in zacht blauw crepe, gegarneerd met kanten Davida had zich nog niet aan zulke gemakkelijke kleedij kunnen gewennen en was reeds in volmaakt toilet. Een witte japon van alpaca, met rood afgezet, sloot nanw om haar fraaie gestalte. Alleen de half open pofmouwen en de eenigszins laag uit- gesneden hals deden aan een morgentoilet denken. Ook haar donkere vlechten hingen nog los op den rugterwijl zij zoo heen en weer ging met half gebogen hoofd, maakte het den indruk, of de last van heur rijken haardos recht drukkend was. z/Davida", riep de zangeres op teederen toon, z/kom laat Stasia dat nu toch doen Ga nu eens hier bij mij zitten zoo en zeg me toch eens, wat je kwelt. Je kunt soms zoo verdrietig uit de oogen kijken, alsof je onder ik weet niet welk verdriet gebukt gaat. Vandaag vooral, nu ik mij recht frisch gevoel, loop jij rond met een gezicht, alsof je blind waart voor al het schoon, dat ons hier omriugt. Kijk eens om je heen, het is of alles je hier toeroept //Werp af den last van uwe ziel, weg met alle schaduwen Laat het licht worden in je gemoed, licht, zooals het rondom je ook heerlijk licht is! Wees toch niet zoo geheimhoudend, DavidaStel je voor dat je een klein kind bent, die het hoofd in moeders schoot bergt en dat al haarleed uitstort. Neem nu eens aan, dat ik je moedertje ben wat mijn levenservariug aangaat, zou ik het kunnen zijn en zeg mij eens oprecht, of mijn vermoeden juist is." Davida, die aan de voeten van haar zuster op een bankje was gaan zitten en het hoofd moede tegen de zijden kussens liet leunen keek nu ver- wonderd op. Je vermoeden, Isa Waarin bestaat dat?" vroeg zij doch het gelukte haar niet aan haar gelaat, dezelfde bijna onverschillige uitdrukking te geven als aan haar stem. De smartelijke trekken om oogen en mond willen niet zoo spoedig wijken. z/Zoolang je bij mij bent, heb ik met bezorgd heid opgemerkt, dat er iets is, wat je kwelt. Reeds dikwijls heb ik er op aangedrongen, dat je je hart zoudt ontsluiten. Wat men met ziju tweeen draagt, is lichter te dragen kind geloof me dat is waarEn dan zou het niet mogelijk IEIIZESSCHE COIRMT. -•J T" De Bureemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Landmeter van het Kadaster den 8= dezer en volgende dagen in deze gemeente de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van het kadaster komt opnemen. Ter Neuzen, 7 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1