Gemengde berichten. ,/Apollo" te Hulst, /Concordia" te Overslag, ^Oefening baart kunst" te Philippine, „Nooit gedacht" te Graauw en ,/De Yereenigde Vrienden" te Sas van Gent. Uit Belgie hebben hunne medewerking toegezegd de volgende vereenigingen ffSt. Cecilia" te Wynkel, ,/De Vrije Zouen" en »De Eendracht" te Wachtebeke, „Vrede onder ons" en ,/Vreugd in Deugd" te Stekene, z/Diederik van Assenede" te Assenede, //De Eendracht" te Selsaete en //De Ylaamsche Weikers" te Saft'elaere. Hieronder zijn 15 fanfaren- en 6 zaugvereeni- gingen. Te Bommel is Zaterdagmorgen de land- bouwer M. in de weide zoodanig door zijn paard getrapt, dat hij 's middags aan de gevolgen is overleden. Te Haren is Zaterdagmorgen de dienstbode van mevrouw Van N. bij het glazenzemen uit een raam der tweede verdieping gevallen. Zij werd dood opgenomen. Door een toeval kwam het kerkbestuur der Evang. Luth. gemeente te Doetinchem tot de de ontdekking, dat een in haar bezit zijnd ge- dreven zilveren kistje, vermoedelijk een hostie- kistje, uit het jaar 1100 is en een groote waarde vertegenwoordigt. Yrijdag werd aan de oudste leerlingen der openbare school te Stavenisse een plezierritje aau- geboden door het eiland Tholen, waarvoor wel- willend voertuigen en paarden waren afgestaan. Een dezer wagens geraakte van den dijk in de uabijheid van Oud-Vossemeer, met het ongelukkig gevolg, dat een der onderwijzers vrij ernstig werd verwond. Te Hoogezand moet een herstemming plaats hebben voor een lid van de Kamer van Arbeid. In herstemming komen 3 personen. Nu is het inerkwaardige in dit geval, dat twee der in her stemming komende personen, dezelfde persoon zijn. De heer Hemmo Nicolaas heet 39 stemmen, en de heer Emmo Nicolaas 30 stemmen bekomen. 't Spraakgebrek heeft den kiezers hier parten ge- speeld. Iodien de naam juist was gespeld, nl. Hemmo, dan had heer H. N. 69 stemmen behaald en was gekozen, daar er 129 stemmen zijn uit- gebracht. Terwijl mej. v. L. te Wageningen bezig was met strijken, geraakten haar rokken door een petroleumstel in brand. Zij liep naar buiten en sprong in de gracht, waardoor de vlammen ge- bluscht werden. Door zoo snel te handelen bekwam zij geen enkele brandwond. De politie te Maastricht heeft Donderdag een man gearresteerd die op een gehuwde vrouw, met wie hij geieefd had, doch die in den laatsten tijd niets meer van hem weten wilde, eenige revolverschoten gelost en haar aan den hals ver wond heeft. De dader was de vrouw op straat gevolgd en had daar zijn aanslag gepleegd. Een ontvanger kreeg dezer dagen, naar «,de Eiscus" meldt, een schrijven, beginnende als volgt z/Weledele heer. ,/Bij deze wil ik u beleefd verzoeken mij een z/diplomaat" te willen overzenden, daar miju be- lastingbiljet met de verhuizing is kwijt geraakt." (Bedoeld was natuurlijk een duplicaat.) Vrijdagmiddag arriveerde te Tilburg het gerecht uit Breda tot het instellen van een onder- zoek naar de doodoorzaak van het 3jarig zoontje van J. B., wonende op het Goirkeplein, daar er vermoedeu bestond dat het kind niet de natuurlijke dood gestorven was, maar door toedoen van zijne moeder en zijn lSjarige zuster een gewelddadige dood gevonden heeft. Donderdag werd op het gerucht dat het kind verdronken was een onder- zoek ingeleid met het gevolg dat het lijkje gevonden weid in een waschtobbe geheel overdekt met waschgoed. De politie die inmiddels van een en ander in kennis werd gesteld, vond termen moeder en dochter te arresteeren en naar het hoofdbureau van politie te doen overbrengen. Het is een feit dat het kind zoodanig verwaarloosd werd dat het meermalen iets van de buren ontving om de honger te stillen. Ook wisten moeder en dochter nadat zij hadden bekend gemaakt dat het kind verdronken was, geeue nadere aanwijzingen te geven. Uit het door de justitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de 18jarige Marie B., de moordeDares is van haar driejarig broertje. Zij heeft het kind door het voorover in een tobbe met water te duwen den dood der verstikking doen sterven. De daderes is in hechtenis gehoudeu terwijl de moeder op vrije voeten is gesteld. Zaterdagmorgen is M. B., door de marechaussee gevaukelijk naar Breda overgebracht. M. B., heeft verklaard, haar broertje in drift gedood te hebben. Haar moeder weigerde haar, op haar verzoek de Zondagsche kleeren te geven, waarop zij haar woede aan het kind koelde. Of deze verklaring geheel overeenkomstig de waarheid worden daar vertrouwde hij vast op en dan sprak die verachtelijke pochbans nog van be- koorlijkheden, waardoor hij in vuur en vlam werd gezet (Wordt vervolgd). is, is aan gegronden twijfel onderhevig. Het is namelijk bekend, dat het kind thuis verwaarloosd werd, en ieders luim en gril te verduren had. Bovendien is gebleken, dat het kind tot een bedrag van 100 was verzekerd, eene som, welke voor eenige weken slechts de helft bedroeg. Sedert eenige dagen was te Arnhem in een der eerste hotels iemand gelogeerd, die zich uitgaf voor een oud-officier der marine. Onder allerlei voorwendsels wist hij winkeliers te bewegen om hem voor een aanzienlijk bedrag aan goederen te leveren. Een juwelier was zoo voorzichtig bij een dergelijke bestelling eerst eens te informeeren. Tengevolge van die informatics leverde hij niets afde oud-officier verliet heimelijk de stad, en vergat daarbij om zijn leveranciers en zelfs om zijn hotelhouder te betalen. Een officier der huzaren te Zutfen, Jhr. G. de B., ging onder zijn collega's de stoute wedding- schap aan om in 21/a uur van daar naar Deven- ter te zwemmen. Overtuigd van de onmogelijkheid om dezeu afsjand in dien korten tijd af te leggen, werd bepaald dat het voldoende was als hij er heen zwom, afgezien van den tijd. Deze wedden- schap heeft hij gewonnen. Hij legde den afstand af in 31/, uur, was weinig vermoeid, doch hij zag blauw toen hij te De venter aankwam. Hij werd voor alle zekerheid per roeiboot van Zutfen ge volgd. Na behoorlijke rust, brachten zijn collega's uit Deventer hem 's avonds per stoomboot naar Zutfen terug. Vrijdagnacht omstreeks half 3 werd een der huisgenooten van den heer H. H., juwelier op de Zeevischmarkt te Rotterdam wakker, door gerucht in hare kamer. Dadelijk daarop ontdekte zij nabij haar bed een onbekend man, met een witte pet op, die op haar hulpgeroep ijlings de vlucht nam over den zolder naar het dak van waar hij over andere daken verdween. Hij was waarschijnlijk binnengekomen door een zolderraam, waarvan het rasterwerk is vernield. Hoewel men vermoedt dat men hier met een inbreker te doen gehad heeft, wordt er niets vermist, en de politie die des nachts den omtrek afzette, vond niets wat op den onbekende met de witte pet geleek. Donderdagnamiddag even na 12 uur had de knecht der branderij De Zwaan" van de firma H. de Jong Co. te Dordrecht eenig geld op den kantoorlessenaar uitgeteld en was daarna huiswaarts gegaan. Terwijl de patroon, de heer B., zich daarna even verwijderd had, hoorde hij leven op het kantoor. Terstond terugkeerende zag hij een onbekend persoon in gebukte houding wegsluipen, terwijl het geld van den lessenaar was verdwenen. Hij riep dien persoon terug en toen deze op het kantoor was, greep hij hem bij den kraag en hield hem vast, totdat een politieagent voorbij kwam, wien hij het geval mededeelde. De vreemde bezoeker, die hem inmiddels het geld had teruggeven, werd in arrest gebracht, maar gaf een valschen naam op. Dit laatste werd echter spoedig ontdekt. De dief bleek te zijn de 41jarige C. N., reizend koopman in pot- looden en thuisbehoorende te Rotterdam. Vrijdag is hij gevankelijk naar het huis van arrest overgebracht, ter beschikking van de justitie. Een koddig geval deed zich Yrijdag te 's Hage voor na afloop der parade. Een der beide in uniform gekleede boschwachters was, om beter te kunnen genieten van het militaire schouwspel, met een ladder in een hoogen boom geklommen. Een grappenmaker nam, juist toen de kijkgrage beambte zich tot de daliug gereed maakte, den ladder weg en gedurende eenige oogenblikken drong tot den //hooggeplaatsten" beambte de echo door van een onbedaaarlijk gelach uit duizende kelen. Hij lachtte mee, maar o zoo witjes. Eindelijk erbarmde men zich over den man, die niet wist hoe gauw hij met zijn leertje de plaat poetste Door de politie te Zandvoort werd Dinsdig- middag in het duiti een Duitscher aangetroffen, die met een revolver konijnen wilde bemachtigen. Hij verklaarde, in drie dagen niets gegeten te hebben en dat hij een konijn had pogen te be machtigen om zijn honger te stillen. Hij werd voorloopig naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. Men weet nu geen beter middel om voor 't vervolg zijn honger te stillen, dan hem over de grenzen te zetten. Eenige dagen geleden werd bericht, dat drie Engelschen (twee dames en een heer) en een gids bij 't beklimmen van het Matterhorn waren verongelukt. Uit Zermatt wordt nu nader gemeld, dat het ongeluk werd gezien door een andere groep van twee Britten en een gids. Bij het neerdalen aan den Col du Lion, hakte de gids Carrel eenige treden in den ijswand, toen een der Engelsche dames uitgleed en met een gil viel. Carrel had nog den tijd, zijn ljsbijl diep in den want te slaantoen kreeg hij een ruk aan 't touw, waarmede de vier klimmers aan elkaar verbonden waren, zoo hevig dat zijn li ;haam bij na in tweeen werd gescheurd. Twee minuten hield hij standtoen werd hij ook naar omlaag ge- slingerd, en nu tuimelden alle vier langs den sneeuwwand neer. Eindelijk brak het touw de dame die was uitgegieden en, 50 meters lager, de gids brachten er het leven afde beide anderen werden verpletterd. Toen de twee heeren, die achteraan kwamen, het ongeluk zagen, maakten zij een beweging om de vallenden ter hulp te gaan. Gelukkig had hun gids de tegenwoordigheid van geest, hun touw om een rotsblok te slingeren en dus de poging te beletten, die, zonder iets te kunnen uitwerken, ook door deze twee touristen bijna zeker met den dood zou zijn bekocht. In den afgeloopen winter werd te Gumbinen bij Koningsbergen een ritmeester der cavalerie in de rijbaan tijdens eene oefening doodgeschoten. Het geval verwekte in Duitschland geweldige sensa- tie, toeu bleek, dat deze ritmeester Von Krosigh vermoedelijk door een paar zijner minderen was ver- moord ten einde aldus wraak te nemen over de harde behandeling, die zij van hun chef ondervonden. In de maand Mei kwam de zaak voor den krijgs- raad te Gumbinen; deze sprak ten slotte wegens gebrek aan bewijs de beide aangeklaagden wacht- meesters vrij. De zaak is echter nog niet ge- eindigd, daar de commandeerende generaal in hooger beroep ging. Een soortgelijke duistere moordzaak heeft nu in Oostennjk plaats gehad. Bij het 70e regiment infanterie, dat in de buurt van Karlowitz regementsoefeningen houdt werd Vrijdagmorgen vroegtijdig ingerukt. Twee batal- jons hadden, tot het houden van een spiegelge- vecht, tegenover elkaar postgevat. Kapitein Mar- zerics bevond zich met de voorhoede aan het hoofd rustig marcheerde hij voorwaarts, tot hij plotseling van den vijand vuur kreeg. Onmid delijk trok het bataljon in tirailleurslinie op en het gevecht werd voortgezet. Plotseling hoorde men ook schoten met scherp lossen. De kapitein ziende dat er gevaar was, Het onmiddelijk met vuren ophouden, maar op hetzelfde oogenblik trof hem een kogel in de borst en doodelijk gekwetst stortte hij van zijn paard. Officieren en minderen ijlden toe, maar de kapitein was reeds overleden. De regiments- commandant gelastte onmiddelijk met de oefening op te houden en deed de geweren streng visiteeren. In die van twee soldaten werden scherpe patronen gevonden, terwijl het aan den loop hunner ge weren te zien was, dat zij met scherp geschoten hadden. Onmiddelijk werden zij in arrest gesteld en naar de vesting Peterwardein gebracht. Algemeene deelneming verwekt het lot van den ongelukkigen kapitein. Een uitkijktoren op den Etzel bij Zurich, die reeds tot de zevende verdieping klaar was, is geheel ineen gezakt. Er waren 12 werklieden aan bezig, maar voor het ongeluk begon het te stortregenen, en daarom gingen 10 hunner beneden schuilen. De twee overigen zijn doode lijk gewond. De toren was 20 M. hoog. Te Tampico, het laatste station van de Monterey and Mexican Gulf Railway, is een berg steenkolen ingestort, waardoor twaalf mannen en vijf vrouwen levend begraven zijn. Eerst eenige dagen later slaagde men er in, de lijken op te delven. Te Carlton (Missisipi) is een menigte van 500 personen de gevangenis binnengedrongen, waar een negerin met haar dochter en haar zoon opgesloten waren, beschuldigd van medeplichtig- heid aan den moord op een gezin blanken. Men maakte zich meester van de gevangenen, hing hen op en doorboorde daarna de lijken met kogels. De monniken van den St. Bernard hebben sinds eenigen tijd, behalve de hulp van hun houden, ook die van de telefoon, om verdwaalde of vermoeide reizigers uit de sneeuw te redden. Op den berg zijn toch een aantal vluchthutten gebouwd, waar de reizigers een schuilplaats kunnen vinden en waar zij per telefoon hulp uit het klooster kunnen aanvragen. Dezer dagen heeft de Parijsche politie voor de deur der woning van Emile Zola een blikken doos gevonden met twintig geweerpalronen en een nog niet ontstoken lont. Vermoedelijk zijn de personen, die een aanslag tegen den schrijver voornemens waren, door de nadering der agenten in hun plan verijdeld. Yolgens krantenberichten uit Praag zijn in dorpen daar in de buurt een veertigtal menschen ziek geworden door het gebruik van met arsenicum vergiftigd brood. Een bakkersgezel, die verdacht wordt het brood op deze noodlottige wijze bereid te hebben, is in hechtenis genomen. Hoe gevaarlijk het is, kleiue kinderen alleen te lateu, 't behoeft niet te worden gezegd en toch hoeveel ouders ziju er niet, diezij 't ook vaak gedwongen zich er aan schuldig maken. Zoo vond dezer dagen een politieagent te Parijs een zesjarig kind dood op straat. Ilet bleek het dochtertje te zijn van een arbeidster, die om boodschappen zijnde, het kind had alleen gelaten in haar kamer, waarin een raam open stond. De kleiue had op straat gekeken, en te ver voorover geleund, was zij gevallen. De moeder, die eenige oogenblikken later terugkwam vond haar kind, dat zij gezond verliet, met verbrijzelden schedel bij haar buren in bed. Deinzen landloopers gewoonlijk met voor een misdaad terug, in Frankrijk zijn zij de schrik der boerenbevolking, door hun gewelddadeu en moorden, waarvan gewoonlijk jonge meisjes de slachtoffers zijn. Zoo werd dezer dagen een zestienjarig meisje uit het dorp Tabuteau vermist. Zij was door haar moeder naar, een aangrenzende plaats gezonden, doch keerde niet terug, zoodat men ten laatste zoeken ging. Dit bleef ook geruimen tijd vruchteloos, doch ten slotte vond men het meisje met afgesneden hals en afschuwelijk mishandeld in een boschje. Een landlooper, die op den weg was gezien, wordt van de misdaad verdacht, doch tot heden is geen spoor van hem ontdekt. Sprinkhanenals voedingsmiddel. Een Ameri- kaansch blad schrijftWat men in de jeugd geleerd heeft, komt iemand later te pas dit wordt opnieuw bevestigd door de jonge, uit het westen komende recruten op de Philippijnen. In Kansas en andere westelijke prairiestaten leert men zeer vroeg met sprinkhanen omgaan en dit is onlangs op de Philippijnen gebleken eene kunst van waarde te zijn, want sprinkhanen vormen daar een geliefd voedingsmiddel en worden op de meest verschillende wijzen smakelijk toebereid. De jongens van Kansas en Nebraska, wien sprinkhanen-spijzen ook niet onbekend zijn, hebben zich spoedig aan de Philippijnsche lekkernijtjes gewend en hunne bedreveuheid in het vangeu en toebereiden van dit insect, moet buitengewoon groot zijn. De Philippino's bakken niet alleen sprinkhanen-koeken eit sprinkhanen-pasteitjes maar roosteren ook de sprinkhanen, stampen ze fijnen drinken het meel in water opgelost, een drank, die door de Amerikaansche soldaten met den naam „Grashopper Cocktail" bestempeld wordt. De sprinkhanen worden of met netten gevangen of met een vlak stuk hout, dat aan eeu langen stok bevestigd is, tegen den grond geslagen. Wanneer een zwerm komt aanvliegen, wordt met het hout heen weer geslagende sprinkhanen vallen dood neer en worden in zakken verzameld. Het vangen van sprinkhanen is een voordeelige zaak daar een zak sprinkhanen f 4,80 opbrengt. De vodr eenige jaren overleden insekten-specialiteit van het ministerie van landbouw te Washington, prof. Riley, had het nuttigen van sprinkhanen als lekkernij tot een onderwerp van studie gemaakt en hij heeft een geheele verzameling van sprink- hanen-recepten uitgegeven. Als bijzonder smakelijk beval hij een sprinkhanen-soepje aan van geroos- terde sprinkhanen dan ook nog panuekoeken van sprinkhanen en andere verleidelijke spijzen. Het Augustus-nummer van //de Gids" bevat z/Instantanes uit den Zuid-Afrikaanscben oorlog" van Jhr. C. G. S. Sandberg, waaronder het vol gende, getiteld //Niet militair-juist uitgedrukt" Bij een terugtrekkende beweging is een arm Boertje, met een krom, stijf been, niet zoo snel kunnen medekomen. Juist wil hij zich uit zijn positie achter een rotsblok terugtrekken, als hij een Engelsch officier en twee man recht op zijn z/klip" ziet aankomen. Snel werpt hij er zich weer achter en als zij vlak bij zijn, schreeuwt hij plotseling: »Hands up!" (Handen omhoog!) De drie Engelschen, overbluft, steken de handen op en werpen de wapenen weg. Ons Boertje ge- biedt hun, zelf steeds onder dekking blijvend, hun weg te vervolgen. Op een pas of tien af- stands achter hen volgt hij, tot hij bij zijn paard gekomen is, en kiautert daar met eenige moeite op. Den officier, die bemerkt dat zij zich aan een halflammen vijand hebben overgegeven, ontsnapt een verzuchting. Ons Boertje brengt zijn //buit" bij den generaal met de woorden //Generaal, ek het drie prisoniers gemaakt; hullie staat hier buitekant generaal sen tent." ,/Watdrie prisoniers P En hoeveel was jullie dan „Net ek alleen, generaal z/Maar, kerel, hoe het jij dat dan rech gekrij, want jij is m's (immers) gebrekkelijk ook »Ja, generaal, ek is maar ek het hullie eers omsingel, generaal, en toe gevat." Een jonge dame uit Buenos-Ayres, zoo ver- haalt de //Figaro," was naar Parijs gegaan om daar den zomer door te brengen. Gedurende haar verblijf in de Frausche hoofdstad had zij een uitstekenden kok in haar dienst, die de menu's wist in orde te maken op een wijze, welke de bewondering van alle gasten wekte. Toen de jonge dame Parijs zou verlaten, om naar de Argentijnsche Republiek terug te keeren, deed ze den kok het voorstel mede te gaan. Door schoone beloften wist zij eindelijk hem te overreden. Nauwelijks waren ze te Buenos-Ayres aangekomen, of de dame noodigde haar beste vrienden uit op een diner. Een groote teleur- stelling wachtte haar echter, want thans kon de beroemde kok eieren koken noch biefstuk bakken. Zijn meesteres riep hem en vroeg hem naar de reden van deze verandering, daar hij toch te Parijs alles zoo delicieus had klaar gemaakt, waarop de kok verlegen antwoordde, dat hij het nu dan maar bekennen zou De zoo smakelijk klaar gemaakte gerechten werden hem gezonden uit het Cafe Anglais Bij een hevigen brand te Bremen is Maandag een hooge pakhuismuur van 10 meters plotseling omgevallen. Een tiental brandweerlieden werden onder het puin bedolven, maar gelukkig werden er slechts twee ernstig gekwetst. Meer dan 100 telefoondraden werden bij den brand gebroken. De schade aan verbrande tabak is enorm groot. Geneesheeren en mannen der wetenschap te New-York hebben in den laatsten tijd eene vreemde ziekte te bestrijden, die vooral schijnt te heerschen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2