A1 g e a e e a Hieuws* en Advertentieblad o o r 2eeuwsch-TUanderen, KERMIS. 4106. Zaterdag 3 Augustus 1901. 41e Jaargang. Tijdelijke verlegging Ylooswijkschen weg. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkcn regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt de prtje slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEC ZEN maken bekead dat de kermis dit jaar zal worden gehouden van Maandag 16 tot en met Zaterdag 21 September 1901 dat met het opslaan van kramen, tenten enj. mag worden begonnen Maandag 9 September, terwijl alles moet zijn opgeruimd Woensdag 25 September 1901 dat aanvragen om staanplaatsen voor 1 September a. s. franco moeten geschieden aan den Burgemeester dat de toelating geschiedt tot wederopzegging ook gedurende de kermis en dat orgeldraaiers, liedjeszangers en dergelijke tot een zeer beperkt getal zullen worden toegelaten. Ter Neuzen, 2 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. TER NEUZEN, 2 Augustus 1901. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde van openbare en vele particuliere woningen er. vaartuigen de driekleur. Naar we vernemen zal het muziekgezelschap „Apollo" zich hedenavond doen hooren en zal ook de u Eerewacht" een tocht door de straten houden. De vorige week werd uit een der werkmans- keeten van de sluiswerken alhier een zilveren cylin- derhorloge ontvreemd, dat met eent weede horloge in die keet aan een balk hing. De verdenking viel op een werkman, die, naar men meeude, op verdachte wijze de keet verliet, op het oogenblik dat de bewoonster na een korte afwezigheid daarin terugkeerde. Door de politie ondervraagd ontkende deze evenwel ten stelligste en er was ook geene verdere aanwijzing om dezen te goeder naam bekend staanden man voor den dader te houden. Gistermorgen vond de man der vrouw, om 4 uur opstaande, het horloge onderdoor de deur binnen de keet geschoven. De politie doet nog pogingen om deze geheim- zinnige historie op te lossen. Voor het eind-examen der hoogere burger- school in Zeeland is o. m. geslaagd de heer J. J. Wisse, van Zaamslag. Benoemd als onderwijzer aan de Vincentius- school te Amsterdam, de heer W. F. Imaudt te Sint Jansteen. Aan de hoogeschool te Gent is bevorderd tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde, cum laude, de heer A. H. C. van Engelen, arts te Graauw. Aan het postkantoor Sas van Gent en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Juli ingelegd f 3636,65, terugbefaald f 8652,60. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1609. L.l. Maandagavond 29 Juli is ouder de ge meente Hontenisse onbeheerd rondloopende aange troffeD een grijsbonte bekalfde vaars, ongemerkt, naar schatting 2 jaar oud. Voor het stuk ruudvee, dat gestald is bij den landbouwer De Vijlder^ in de Molenstraat te Kloosterzande, deed zich tot^ nu toe, nog geen eigeuaar voor. Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst ill de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.), het volgende op- gebracht. Axel f 21,79, Boschkapelle, 2,985, Clinge 1,85, Graauw /'4,61r', Hengstdijk f 1,20, Hoek f 13,Hontenisse f 15,30, Hulst 11,16, Koewacht f 2,15, Ossenisse f 2,85, Overslag 3,04, Philippine f 2,20, Sas van Gent 5,70, St. Jansteen f 2,45, Stoppeldijk 4,Ter Neuzen f 25,50, Westdorpe 5,88 Zaamslag f 11,Zuiddorpe f 3,15. Totaal 139,82. Philippine, 1 Aug. Hedenvoormiddag om- streeks half elf geraakten twee paarden voor een wagen met vlas gespannen op hoi. Met ontzettende vaart stormden zij van de kaai de markt over, botsten tegen een der dikke liudeboomen, die daardoor ontworteld werd. De paarden nu zonder wagen holden met niet te beteugelen vaart door de Breedstraat, waar een der paarden tot staan werd gebrachthet andere paard kwam in de achterbuurten terecht, en dat zonder eenige schade te veroorzaken. Naar men verneemt is de materieele schade eveneens gering. Hontenisse. Tot gemeente-verloskundige te Zwartsluis (Overijsel) is benoemd Mej. Molenaar, sinds eenige jaren in gelijke betrekking hier werkzaam. Koewacht. Nu het mond- en klauwzeer in Belgie blijft heerschen en het dus gevaarlijk is op de markt vreemde koeien te koopen, tracht de Vlaamsche boer zijn veestapel te vergrooten en te verbeteren door het aankoopen van echte Hollandsche ruuderen. Ieder is echter niet in staat koeien aan te koopen, welke uit de quaran- taine komen en door de groote kooplieden slechts tegen hooge prijzen van de hand worden gedaan, daarom wenden velen zich tot de smokkelaars met verzoek hen van een paar goede beesjes te voorzien. En als deze een 50 it 75 franc op een koe kunnen verdieuen, wagen zij hunne vrijheid er aan, koopen uit de Iweede soms derde hand een Hollandsche koe en brengen die 's nachts over de grens. Het vee smokkelen, dat langen tijd van weinig beteekenis was, is daardoor iu den laatsten tijd weer toegenomen en weinig avonden gaan er voorbij, dat er niet hier of daar eenige koeien over de grenzen trekken. Hoeveel Nederlandsche koeien op die wijze hier en elders in Belgie gevoerd worden, is natuurlijk niet te berekenen, want de veesmokkelaars gaan met zulk een voorzichtigheid en behendigheid te werk, dat zij of hunne dieren slechts zelden in handen der ambtenaren vallen. IJzendijke, 1 Aug. Door een onbeketide is gisteren ten nadeele van den werkman C. alhier aan den Liniedijk, tijdens deze op het veld werk zaam was, uit zijue woning ontvreemd 6 en een groot aantal kleedingstukken. Aardenburg. Uit de nalatenschap van Mej. M. L. de Munk, dezer dagen overleden, ontving het R. K. parochiaal armbestuur alhier, een legaat groot 1000. Uit goede bron verneemt de Prov. Gron. Ct. dat prof. Drackers niet tijdig berichten omtrent de al of niet aanneming van het lirlmaatschap der Kamer uitsluitend een gevolg is van een onwille- keurig verzuim dat hij Maandag heeft bericht en natuurlijk wilde aannemen en dat het nog niet onmogelijk is dat eene nieuwe verkiezing achter- wege kan blijven. Uit een gemeente in Zuid-Beveland meldt men aan de ,/Midd. Ct." het volgende als een daar voorgevallen feit Bij de jongste raadsveikiezing moest de burge meester aftreden. Een invloedrijk persoon, die met het hoofd der gemeente een geschil had maar orerigens met hem eens van denkwijs was, wist eenige kiezers over te halen een tegencandidaat te stellen. Op den verkieziugsdag ging iemand naar den burgemeester om de lijst in te leveren. Het hoofd der gemeente, dat vrijwel op de hoogte was, ontving den candidaten-lijst-brenger op hoffelijke wijze. Er werd over koetjes en kalfjes gepraat, totdat het vier uur geslagen was. Eindelijk wilde de bezoeker de lijst inleveren. z/Zoo, zoo," zeide de burgervader ongeveer, z/moet ge nog een candidatenlijst inleveren Nu, dan moet ge daar mede wachten tot een volgende gelegenheid, want vandaag kan het niet meer 't is nu te laat." Woensdagavond had in de Toulonsche laan te Dordrecht een opstootje plaats voor een huis, welks bewoners een kind uit een vorig huwelijk niet goed zouden behandelen. Het kind een voor zijn leeftijd van 14 a 16 jaar allernietigste knaap zou niet alleen onvoldoende gevoed worden, doch ook den a vond en den nacht steeds moeten doorbrengen in een vochtig sous-terrein dat geen gezonde verblijfplaats van menschen is. Na afloop van het werk gaat de knaap naar het ouderhuis, waaruit hij niet voor den dag komt dan om weer naar het werk te gaan. Van spelen in de open lucht is geen sprake. Eerst kortelings kwamen de buren van het bestaan van den armen jongen op de hoogte. De frambozen zijn te Bergen op Zoom zoo overvloedig, dat de prijs er voor verkoop in het klein gedaald is tot 5 centen de 1/3 liter. Op 't erf van een landbouwer te St. Oeden- rode (N.-Br.) daalde dezer dagen een bijenzwerm neer op een aan den ketting liggenden jachthond. Op het gejank van het dier snelden de bewoners toe en beviijdden hem van zijn aanvallers; maar de hond had zooveel steken ontvangen, dat hij kort daarop is bezweken. Men sehrijft uit Wilms aan de N. R. C. Als blijk hoe soms ten platte lande de wet op het begraven wordt nageleefd, dient het volgende Hier stierf iemand op Zaterdag 27 Juli. Een grafkelder moest toen nog gemaakt worden, zoodat begraven binnen den termijn bij de wet aangewezen niet kon. Het hoofd der openbare school, belast met de werkzaamheden van den burgerlijken stand, vond hier tegen geen bezwaar. De burgemeester is afwezig maar de oudste wethouder, waarnemend burgemeester, werd in het geval niet eens gekend. Op 1 Augustus zal de begrafenis nu plaats hebben. Uw berichtgever bevond zich gisteren op de begraafplaats en vernam daar van de werklieden, bezig den kelder te maken, dat zij de overblijfselen van vier lijkeu hadden moeten verwijderen. De doodgraver deelde hem mede dat twee ervan z/omstreeks" tien jaren geleden daar begraven waren. Maar dit is zeker het stuitendste van alles Die overblijfselen zijn niet wederom begraven, doch eenvoudig geworpen achter het lijkenhuis in eene ruimte door een muurtje van circa 2 meter hoogte omgeven, zonder dak, als aas voor de vogels en tot schade der gezondheid, want de begraafplaats ligt midden in de kom der gemeente. De 82jarige oud-landmeter, de heer C. Pous, te Haarlem, sneed zich Vrijdag j.l. in zijn duim. De hand zwol op en er ontstond bloedvergiftiging, waaraan hij Donderdagnacht onder hevige pijnen in het diaconessenhuis is overleden. Op de veemarkt te Rotterdam sloeg een stier op hoi. Het woedende dier rende het hulp- bureau binnen van de rijkstelegraaf, staande op het marktterrein, en dreigde daar alles met ver- nieling. De dienstdoende telegrafist redde zich door een sprong uit het raam. Eenige veedrijvers slaagden er ten slotte in den stier met geweld te verwijderen. Eenige jongens waren Woensdag te Katwijk met een roeibootje aan't varen in het kanaal, toen, bij de Noordwijkerbrug, de lOjarige D. O. in het water viel. Een zijner vriendjes, een jongen van 12 jaar, sprong hem onmiddellijk na, en smaakte het genoegen, hem spoedig te grijpen en met hem naar den wal te zwemmen. Een paar meters daaraf kon hij het echter niet langer houden en moest zijn vriend ioslaten. Toen men daarop te hulp snelde en den jongen ophaalde, was hij dood. Weer is, nu te Almeloo, een meisje in levensgevaar geweest door de ouvoorzichtigheid om handschoenen met nafta te wasschen in de nabijheid van een theelichlje. Op een gegeven oogenblik geraakte de damp, die uit het fleschje kwam, in brand het fleschje viel om en de brandende vloeistof liep over haar kleederen, zoo dat zij bijna geheel in brand stond. Op haar hulpgeroep snelt de vader uit zijn werkplaats toe, grijpt de dochter op en dompelt haar in de regenton, waar zij met behulp van een natte wasch, die om hoofd en armen gewikkeld werd, spoedig gebluscht werd. Gelukkig is ze door deze kloeke daad er met enkele wonden aan armen, gelaat en schouders afgekomen. Het !4jarig dochtertje van een in de Gast- huisstraat te Zandvoort logeerenden heer stond Zondagnacht in haar droom op. Zij dacht dat zij een badstoel verliet en op het strand wandelde. Plotseling viel zij van de trap, met het treurig gevolg, dat zij haar hoofd ernstig bezeerde en een arm brak. De in allerijl ontboden geneesheer heeft den arm gezet. Twee jongelingen, die ieder een paard en boerenwagen bestuurden, haalden Dinsdagmorgen de aardigheid uit om op den weg tusschen Mur- merwoude en Dokkum tegen elkaar tejagen. De gevolgen bleven niet uit. Het eene paard sloeg op hoi, terwijl de wagen van den anderen voerman tegen een telegraafpaal terecht kwam, waardoor een op dien wagen zittenden man er afviel en zoodanig op den grond terecht kwam, dat hij een arm brak. In dien toestand moest de reeds be- jaarde ongelukkige alleen terug keeren. In den polder Waard en Groet (Noord- Holland), waar de uitgestrekte graanvelden nog de vorige week, bij den uitmuntenden stand van het gewas, een prachtigen aanblik opleverden, heeft een hoos, welke in de richting van Noord naar Zuid over den polderstreek, groote verwoesting aangericht. Tarwe, haver, gerst, paardeboonen, blauwmaanzaad zijn tegen den grond geslagen, zoodat van rijzen geen sprake meer is. De bieten van sommige akkers hebben door hagelslag, waar- van de hoos vergezeld ging, al hun bladeren verloren en staan kaal. In minder dan een half uur is een schade aangericht, welke den landbouwers duizendeu bij duizenden guldens nadeel berokkent. Voor velen is de hoop op een flinken oogst nu zoo goed als geheel vervlogen. In de Vereenigde Staten heeft de oorlog tegen de cigaretten buitengewone afmetingen aan- geuomen. In Chicago is aangekondigd, dat het voorschrift, dat een bijzondere verguuning voor den verkoop van cigaretten noodig is, met groote strengheid zal toegepast worden. Er is bij den gemeenteraad bovendieu een nieuw ontwerp iuge- diend, waarbij de verkoop van cigaretten, cigaretten- papier en cigaretten-tabak tot op een afstand van 600 voet van elke school verbodeu wordt. Boven* dien staat straf op het verkoopen van dit artikel aan minderjarigen. Van de Westelijke staten heeft Oklohama een wet tegen de cigaretten, die zeer strenge bepalingen bevat. ledere persoon, firma of maatschappij zal ge- straft worden die cigaretten, cigarettenpapier of iets anders tot vervaardiging van dit rookmiddel in het territoriem verkoopt of verspreidt, of reeds verkocht heeft, of te koop aanbiedt. Verder mogen behalve ouders of voogden geen andere personen sigaren, pruimtabak of andere tabak in welken vorm ook aan een persoon beneden de 15 jaar geven. Voor iedere overtreding op het verkoopen van cigaretten of hare bestanddeelen zal een straf van niet minder dan f 160 en niet hooger dan f 480 gesteld worden. Deze bepalingen hebben echter reeds de oppo site in het laud gewekt. Toen onlangs te New- York een dokter, dr. Reynolds, voor zijn leerlingen in zeer sterke woorden het rooken van cigaretten afkeurde, werd hij aan het instituut, waaraan hij werkzaam was, ontslagen. Een proces zal waar«< schijnlijk hiervan het gevolg zijn. It E HZ EM! HE (MRAST. Hit blad versehijnl •lumid .BjyTOTil ——■■■inn——I Woen«dag- en VriJilagaTOBil, wlteeztmderdop FeenUingen, bij de Firma P. Ill Pfc I1BIIK Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gelet op het schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 27 Juli 1901, No. 4Iof 103, 2e afdeeling; maken bekend dat de Vlooswijkschen weg (no. 35 van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente) tijdelijk is verlegd en zoodra mogelijk na 1 Augustus a. s. zal kunnen worden in gebruik gesteld, zullende het oude gedeelte alsdan voor het openbaar verkeer worden gesloten. Ter Neuzen, 31 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L» Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 3