BIJVOEGSEL Ter Neazsnsohe Courant Zaterdag 3 Augustus 1901. No. 4106. Engeland en de Z.-A. Republiel 33 3 33 3 3 3a Binnenland, Gemengde berichten. Het correspondentie-bureau Paris-Nouvelles be- weert uit goede bron een beschouwing uit Kaapstad ontvangen te hebben, waarin de toestand voor de Engelschen alleshehalve gunstig wordt geacht. Tegenover het weinige succes, tot nog-toe behaald, en de ongelooflijke taaiheid der Boeren, vraagt men zich af een vraag die zes maanden geleden een glimlach zou hebben te voorschijn geroepen of Engeland niet misschien de partij zal verliezen, ondanks de groote ongelijkheid, die er tusschen de oorlogvoerenden bestaat. z/De Engelsche troepen", zoo gaat de bericht- gever voort, //bestaan slechts uit jongelingen, man- lien van de straat, kortom het uitschot van de bevolking en de troepen vechten dan ook slecht. Verkenners zijn er bijna niet meer. De soldaten van Eduard VII weten, dat als zij met hun tienen gaan verkennen, er acht bij een draai van den weg worden gedood, zonder dat zij weten hoe, en er is geen liefhebberij voor dit gevaarlijk werk. z/Onder de troepen heerscht bovendien groote ontevredenheid. De geregelde troepen zijn boos, dat zij denzelfden dienst doen als de kolonialen en toch minder betaald worden. z/En wat zal het resultaat zijn, zelfs als men wintWat hebben de mijnen in de laatste twee jaren voor dividend uitgekeerd En de meesle groote binnenlaudsche handelshuizen zijn ge- ru'iueerd. z/De Boeren daarentegen gaan er op vooruit. De lange campagne van 22 maanden heeft hen tot krijgers gemaakt. Zij weten, dat zij niets meer te verliezen hebben, omdat men hun alles afgenomen heeftzij weten, dat Engeland hen niet klein kan krijgen en zij vechten voor de onafhankelijkheid." Deze misschien wat pessimistische beschou- wingen stemmen overeen, wat den toon betreft, met heigeen de Londensche correspondent van de //Temps" schrijft bij gelegenheid van het uitdeeleu der oorlogs-medailles. Engeland, zoo zegt hij, zal dus een honderdduizend gedecoreerden meer tellen voor //diensten in den oorlog bewezen." En het getal zal nog veel grooter worden, indien, zooals een yeoman vertelde, waar is, dat de oorlog nog wel twee jaren zal duren. Alle officieren, die ik na hun terugkomst gesproken heb, Helen zich in denzelfden geest uit. Ook deze correspondent schrijft over de onte vredenheid, die er in de Engelsche gelederen heerscht en den weinigen lust, die bestaat om langer te dieuen dan strikt noodig is. In verband hiermee verdient de aandacht wat uit Amsterdam, uit oubekende bron, gemeld wordt. //Men ver- neemt hier uit Zuid-Afrika, zoo luidt het bericht, dat de meeste soldaten, die als vermis worden opgegeven, in waarheid deserteurs zijn. Zij vormen roofbenden, die even gevaarlijk zijn voor de Engelschen als voor de Boeren. Hun manier om op de boerderijen levensmiddelen te requireeren veroorzaakt veel ellende in het land en maakt dat tal van Boeren zich bij de kommaudos voegen en beslist tegen Engeland blijven vechten." Blijkens de ambtelijke verlieslijst zijn er so'daten gewond of gesueuveld bij Harrismith op 27 Juli, Palmietfontein 25 Juli, Standerton en Schierpoort FJEGUILLETOJNJ wGe hebt dien nieuwbakken edelman van den geldzak eens flink de waarheid gezegd zei de kleine dokter, terwijl hij vergenoegd zijn blik op Manfred's opgewonden gelaat liet rusten, //Of ge echter daarmee aan de dames een dienst hebt bewezen z/Nu ik denk dat zij nu wel een poos veilig zijn voor dien lastertong antwoordde de graaf, nog altijd hevig opgewonden. Wat beefde mijn hand Ik had hem liefst zoo in het gezicht geslagen. Wat denkt ge Zou hij mij een uit- daging durveu zenden Wolffinger Ah, daar denkt hij volstrekt niet aan Hij zal u morgen met een mooi huiche- laarsgezicht om verschooning vragen of een verout- schuldigenden brief zenden en dan gaat hij oube- kommerd voort met mejuffrouw Imhoff het hof te maken". //Mejuffrouw Imhoff?... Davida Gij denkt toch niet, dat zij ooit naar dien zwetser heeft willen luisteren?" Dr. Ebhardt haalde de schouders op. Wie weet autwoordde hij onverschillig, ter wijl hij den graaf echter met aandacht gadesloeg. //Wolffinger moet in de Weener kringen zeer ge- zien zijn. Aangezien hij ongetrouwd, vermogend en weldadig is, doet hij zich overal voor als kunstkenner en beschsrmer der kunstenaars voor zulke menschen staan alle deuren open. op 27 Juli. Dien dag heeft de lijst nog een succesje van de Boeren te melden. Bij Doorn- rivier hebben de Engelschen verloren 1 doode en 2 gewonden en 1 officier, luitenant Eraser, met 17 Imperial yeomen gevangen genomen. Deze gevangenen werden later weer in vrijheid gesteld. Eiudelijk moeten nog gemeld worden 14 gewonden enz., die in de vorige maand vielen, een 3lal deserteurs; de dood van luit.-kolonel De Villiers, die in Juni in een hospitaal is overleden en eenige verliezen van de Connaught Rangers, die op 26 Juli bij Jamestown een treffen met de Boeren hadden. Daartegeover seint Kitchener de volgende be- richten over het succes der Engelschen De afdeelingen van generaal Charles Knox hebben het oosten van de Orauje-Vrijstaat sehoon- geveegd tot aan de Oranjerivier, zonder tegenstand te outmoeten. De afdeelingen van generaal Elliott en generaal Peatherstone hebben nieuwen voorraad opgedaau te Klerksdorp. Die van kolonel Greufell, uit het westen Nijlstroom bereikl hebbende, rappor- teert, nergens een georganiseerden vijand te hebben ontmoet. In de Kaapkolonie is de toestand onveranderd. Kolonel Demoulin's kolonne is te Springfonteiu teruggekeerd, na vier weken geopereerd te hebben in de De-Wetsdorp en Wepener-districten. 25 Boeren werden gevangen genomen en een konvooi van 50 karren en wagens buitgemaakt. Bush- mansdorp, de oude vesting van De Wet werd geheel van vee ontbloot. Een hoeveelheid ge- plunderde koopwaren werd gevonden. De kom maudos van Brand, Coetzee en Ackermann werden ontmoet, maar de Boeren toonden geen lust tot vechten. Volgens een telegram uit Middelburg is het blokhuissysteem ingevoerd langs de meeste spoor- lijuen en men hoopt, dat dit zal beletten, dat de kommandos met elkander in verstandhouding staan. Volgens een bericht uit Barberton hebben zich 9 Boeren uit Ermelo aldaar overgegeven, die met zich brachten 6 wagens, 300 stuks vee, 130 paarden en 3000 schapen. Maandagnacht hebben de Boeren zich weer op korten afstand ten noorden van Cradock vertoond. Een gepantserde trein vertrok uit Cradock om hen te verdrijven. Naar het Hbld. van zeer goed ingelichte zijde verneemt, hebben de nieuw-benoemde ministers, die tevens lid zijn van de Tweede Kamer, eenparig besloteu geen mandaat als Kamerlid te aanvaarden. Nieuwe ieden moeten dus worden gekozen te 's Hertogenbosch in de plaats des heeren Loeff te Grave in de plaats van Mr. Harte te Siiedrecht in de plaats van Dr. Kuyper te Elst in de plaats van den heer Bergansius; te Amersfoort in de plaats van den heee Van Asch van Wijck. In de te Amsterdam gehouden tweede algemeene vergadering van de Nederlandsche Visscherij-vereeniging is het jaarverslag uitgebracht. De vereeniging mocht zich, niettegenstaande de kolos ale moeilijkheden, haar in den weg gelegd, in een krachtigen staat verheugeneen paar afdeelingen verzwakten, andere werden opgeheven, maar daartegenover stond de wording van eenige nieuwe. De directeur, de heer Zwier Visser, een over- ziclit gevende van de visscherij wees er op, dat de kustvisscherij bijna geen bestaan meer oplevert en de kurk, de Zuiderzee, waarop een groot deel dezer vloot nog drijft, is men van plan haar te ontnemende Zeeuwsche oesterindustrie gaat met Bovendien moeten zijn zusters bekoorlijke en zeer beschaafde dames zijn. En bedenk nu eens, een meisje, als mejuffrouw Davida, wel fijn beschaafd en van goede familie, maar arm, wees en zonder bescherming. Wij hebben zooeven kunnen hooren, welk een bescherming het huis van hare zuster haar verleent, als mevrouw Von Wolffinger is zij geheel boven zulke verkeerde uitleggingen verbeven." z/Wel te rusten, zei de graaf kortaf. z/Geheel vergeten heeft hij haar toch niet, dacht dr. Ebhardt met groote tevredenheid hij was daar straks stellig jaloersch. Wat is een menschen hart toch een vreemdsoortig ietsAchteloos wordt de parel in het slijk geworpeneen ander raapt ze op, om er zich mee te tooien en dadelijk wordt de naijver wakker. Nu, geheel zonder schuld was Davida ook niet. Had zij zich aan hem vertoond, zooals ik haar eenige uren geleden heb gezien, dan had Manfred zeker geen verre reizen ondernomen." In tevreden stemming blies hij het licht uit en lag weldra in een gezonden slaap. Ook graaf Manfred zocht spoedig zijn legerstede op, doch de slaap liet zich wachten. Het verleden was in hem wakker geworden en liet hem geen rust. Geheel vergeten had hij nimmer het geheugen laat zich trouwens ook niet aan banden leggen en herinneriugen laten zich niet verjageu. Zij hadden hem vergezeld over den oceaan en in de woestijuen der heete luchtstreek. Maar die tijd met zijn smart, zijn geluk, zijn teleurstellingen lag acliter hem en leek hem nu als een droom, als iets dat nooit had bestaan. En doemde soms in hem het verlangen naar //de rasse schreden achteruit, de mosselteelt gaat slecht en op onderscheidene plaatsen in de Zeeuwsche watereu zijn gedurende de laatste paar jaren, waarschijnlijk tengevolge eener ziekte onder de dieren, duizenden en duizenden tonnen verloren gegaan, terwijl pachten en bepalicgen omtrent deze visscherijen even bezwarend op de bevolking blijven drukken, als in de dagen van bloei en voorspoed bovendien wordt zij met totalen ouder- gang bedreigd bij drooglegging der Zuiderzee, want s/4 van het mosselzaad op de Zeeuwsche banken gezaaid, is van de Zuiderzee afkomstig. Een ontwerp voor een algemeen Nederlandsch visschers weduwen, wezen en ondersteuuingsfonds werd goedgekeurd. De Zeeuwsche afdeelingen hadden onderscheidene voorstellen, die, behoudens enkele wijzigingen, alien werden aangeuomenden directeur werd opgedragen eene verzameling te maken van het aantal tonnen mosselzaad, de laatste drie jaren gezaaid, maar gestorven en verloren gegaan een algemeen rapport omtrent den Zeeuwschen toestand zal bovendien worden samengesteld ter bespoedi- ging van afdoening in de Zeeuwsche aangelegen- heden werd eene afzonderlijke Zeeuwsche commissie benoemd en vormen de Zeeuwsche afdeelingen eene Zeeuwsche of provinciile afdeeling; de heer W. Moelker, voorzitter der afdeeling Tholen en vice- voorzitter van het Hoofdbestuur, werd tot voor zitter benoemd. De heer Wijnne Foeljaeger, afgevaardigde der afdeeling Philippine, drong krnchtig aan, dat er maatregelen genomen moesten worden dat alleen aan Nederlanders vischconsenten uitgereikt zouden worden. Daarna kwam het boeien- en bakenstelsel voor onze zeegaten aan de orde en eenparig was men van oordeel dat door kleine veranderingen groote verbeteringen hierin waren aan te brengen. De afgevaardigde der afdeeling Arnemuiden vroeg een gasboei te leggen voor het Veersche gat. Het plan tot drooglegging der Zuiderzee, dat door den directeur werd uiteengezet, vond alge meen bestrijding en de vergadering nam het besluit met algemeene stemmen daar tegen te protesteeren. Het Hoofdbestuur werd wederom bevestigd en de heer J. Zwier Visser, tot heden tijdelijk directeur, als vast benoemd. De leden der Oudewatersche commissie tot wering van schoolverzuim hebben zich in een adres aan den raad er over beklaagd, dat de arrondissements-schoolopziener te Gouda tot dusver in gebreke is gebleven, den ouders, wier kir.deren door de commissie op de lijst waren geplaatst wegens schoolverzuim, de bij de wet voorgeschreven waarsehuwingen toe te zenden. Indien de schoolopziener nu niet binnen twee maanden bewijzen geeft, dat hij de wettelijke voorschriften op ongeoorloofd schoolverzuim in toepassing wil brengen, zijn de leden der genoemde commissie voornemens hun outslag aan te vragen. De raad heeft besloten, afschriften van dit adres te zenden aan den Commissaris der Koningin en aan den inspecteur van het L. O. De vermelde anti-oorlogsgezinde Engelschen, die een rondreis door ons land maken, zullen ook optreden te Middelburg, in het Schuttershof, op 8 Aug. a. s. De vergadering gaat aldaar uit van de afdeeling Middelburg der sociaal-demo- cratische arbeiders-partij. Naar men verneemt zal bij de najaars- manoeuvres der zuidelijke divisie, in September blauwe bloem" op, dan was dat teruggewezen met een spotlach, temeer daar het geen levende, werkelijk bestaande personen gold. Door tijd en afstand waren de beide beelden van haar, die zijn liefde hadden doen ontvlammen, samengesmolten tot een enkel beeld. Davida's reinheid, bevallig- heid en geestkracht waren vereenigd geworden met de verrukkende bekoorlijkheden van mevrouw Veroni. Daardoor werd dat zielsverlangeu alleugs onbestemder, zwervender en eindelijk verdween ook de //zwakheid", zooals hij het uoemde en hij nam het leven op, zooals het nu eenmaal was. Geheel opgaande in zijn geleerde nasporingen, vervuld met ijver om zijn kenuis te vermeerderen had hij in tevredenheid zijn dagen gesleten in die gelijkmoedigheid, welke eigen is aan degeneu die, zonder nadenken, geheel opgaan in de werk- zaamheden van het dagelijksche leven. De terugkeer naar het vaderland had dan ook zijn gelijkmoedige stemming geen oogenblik in gevaar gebracht. Hij wist zeer goed, dat de Eugel- sche familie, die hij hier afirachtte, alleen naar deze badplaats kwam, omdat lady Grace, uatuur- lijk met goedvinden van lord en lady Ashley, zich voor hem interesseerde. Zonder eenige bij- zondere aandoening had hij hem gewacht. Lady Grace was een verstandig, bemiunelijk meisje en als de zaak hier geregeld werd hij was er mee tevreden. Zoo was zijn leven iu behaaglijke kalmte voor- bijgegaan en nu werd plotseling, die vreedzame loop gestuit. A1 de lange jaren, die tusschen toen en nu lagen, waren eensklaps weggevaagd en het verleden met al zijn zoet-smartelijke kwel- liugen stond opeens weder voor hem. in Limburg te houden, vanwege den generalen staf gebruik gemaakt worden van automobielen. Met fabrikanten in Nederland en Belgie is over het tijdelijk verstrekken van een of meer automo bielen onderhandeld. De reeds bejaarde schipper F. Diepenhorst te Ameide, behulpzaam zijnde bij het afbrekeu van een op het droge geraakt schip met bazalt, kreeg een slag van de reep, waaraan het anker bevestigd was, en bekwam daardoor verschillende verwoudingen. De schipper is aan de gevolgen overleden. Het bijna 3jarig zoontje van den arbeider Wte Borne, viel eergisteren in een onbewaakt oogenblik op het hoofd in een klein beertonnetje. Hoewel men het jongetje direct uit zijn netelige positie kon verlossen en geneeskundige hulp spoedig bij de hand was, kon de dokter niets anders dan den dood door verstikking constateeren. Te Amsterdam is weer een verschrikkelijk geval van kindermishandeling ontdekt. De Telegraaf vertelt er o. a. het volgende van In de Nieuwe Kerkstraat, 62 woonde drie hoog een zekere Lemson, een man van omstreeks 40 jaar, die samen leefde met een jonge vrouw, die een kind, een meisje van omstreeks 2^ jaar, te haren laste had. Dit kind was blijkbaar den man een doom in 't oog en de onverlaat ontzag zich niet het arme schaap herhaaldelijk te mishandelen, zoo erg, dat zelfs de buren zich er mede bemoeiden. De man sloeg het kind erbarmelijk en buren van den overkant moeten zelfs gezien hebben, dat de hartelooze kerel het kindje met het hoofd tegen de vensterbank beukte. De moeder van dit kind, die zelf ook wel eens aan mishandeliug van de zijde van Lemson bloot stond, liet dit gewillig toe. Ook de laatste dagen, vertelden de buren, werd het kind weer geslagen en toen nu Maandagmiddag de vrouw met het kind op straat kwam, bemerkten de buren, dat de armpjes van het arme meisje bout en blauw waren en dat het hchaam op verscheidene plekken ernstig gewond was. Het kind werd in het Israelietisch ziekenhuis ter verpleging opgenomen en de politie met het gebeurde in kennis gesteld, wat ten gevolge had, dat de man onder een grooten toeloop van volk voorloopig in arrest werd genomen. Naar men nog wist te vertellen is Lemson gehuwd en moet hij buiten Amsterdam een vrouw en vier kinderen hebben. Dinsdag is, naar het N. v. d. D. meldt, op de Heerengracht te Amsterdam een klein straat- gevecht geleverd, waarbij de bekende tegenzin in alle nieuwighedeu zich weder sterk deed gelden. Men herinnert zich den tijd toen het rijden op een rijwiel wel eens levensgevaarlijk kon ziju; thans openbaart zich een groote antipathie tegen de automobiel. Met een kalm gangetje van 5 tot 6 K. M. schoof een auto, waarin vier personen zaten, over de Heerengracht. Even voorbij de Hartenstraat gebeurde toen het accident, dat oorzaak was van de heele historie. Een fietsrijder die langs den waterkant reed, stak plotseling de straat over naar den huizenkant. De chauffeur, blijkbaar door deze beweging verrast, kon niet zoo tijdig stoppen, of de auto raakte het achterwiel van de fiefs, waardoor de rijder kwam te vallen en zich eenigermate bezeerde, terwijl ook ziju wiel was beschadigd. De auto was na de aanraking onmiddellijk tot staan gebracht. De passagiers spraken met den fietser en constaleerden, dat het ongeval gelukkig niet ernstig was. Toen zij hun weg wilden ver- volgen, ontstond er een groote beweging in het publiek, dat teekenen van verontwaard'ging gaf. Op eens drongen eenige glazenwasschers door de omstanders heen, en gewapend met dikke stokken, sloegen zij naar de heeren in de automobiel. Tegen een dergelijken aanval waren de auto- mobilisten niet bestaudzij verdedigden zich zoo Het gevoel sprak weder, zijn hart verzette zich tegen de koude gevoelloosheid en de trillingen van hernieuwd leven dedeu ziju gemoed ontwaken. Het verlangen naar oogen, waaruit hem liefde tegenstraalde, de begeerte naar iets schoons en goeds kwam boven steeds sterker en bewuster het was niet het dwepend, onbestemd verlangen van den jongeling, maar het krachtig begeeren van den man mar een gemoed, dat aan het zijne verwant is, naar een hart, dat zich aan hem toe- wijdt, naar een trouwe, verstaudige gezellin, die in alle zorgen, maar ook in alle vreugde des levens deelt. En aan die wenschen en begeerten verbond zich een beeld van huiselijk geluk zijn geluk in de toekomst. Dat lieve, oude kasteelSedert eeuwen het eigendom van zijn geslacht, ja, zijn eigendom, waaraan hij menigmaal dacht, toen het woestijn- zaud hem om de ooreu woei, toen de golven van den oceaan rondomhem bruisten. Hoe menigmaal had hij gedacht den heerlijken geur der piju- boomen in zijne bosschen, als hij ronddwaaide in de geurlooze wouden der tropische landen Hoe- veel bekoring had toen de geboortegrond voor hem, al miste die voor den vreemdeling misschien alle bekoorlijkheid (Wordt vervolgd). VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1