Geinengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. zal men voortaan geen levensmiddelen meer kunnen lateu aan de kaffers, in de streken, die schoo11" geveegd worden. Alle schoongeveegde streken zouden dus nog eens onder handen genomen moeten worden. Het telegram uit Dundee wijst op gevechten in Natalnogal teekenend is de bewering, dat de Boeren met verliezen werden teruggeslagen, terwijl hetzelfae telegram toegeeft, dat van de Boeren- verliezen niets bekend is. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de Boeren- kommandant Spruyt gesneuveld is bij een poging, om den spoorweg naar Heidelberg over te steken. Een telegram uit Loremjo-Marquez, door de Lissabonsche bladen openbaar gemaakt, bericht, dat een Boerenkommando met vrouwen en kinderen het Portugeesche grondgebied is binnen gevallen bij de rivieren de Pafuri en de Limpopo. De autoriteiten te Louren<?o-Marquez hebben ertroepen heen gezonden en maken versterkingen in gereed- heid. De gisteren gehouden aanvullingsverkiezingen voor de Tweede Kamer hadden den volgenden uitslag Amsterdam IV. Aantal kiezers 3634. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 1734. Gekozen de heer J. T. Cremer (lib.) met 930 stemmen. De heer B. H. Heldt (vrijz. dem.) kreeg 525, Mr. M. Mendels (soc.-dem.) 279 stemmen. Gouda. Aantal kiezers 6072. Aantal uitge brachte geldige stemmen 4715. Gekozen de heer A. W. F. Idenburg (antirev.) met 2558 stemmen. De heer Mr. H. Ph. de Kanter (lib.) kreeg 2048, de heer A. M. Hoogendijk Ez. 109 stemmen. Veendam. Aantal kiezers 5966. Aantal uit gebrachte geldige stemmen 4068. Herstemming tusschen Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) met 1663 en Mr. E. A. Smidt (vrijz.-dem.) met 1357 stem- men. De heer T. H. Boels (antirev.) kreeg 1036, de heer H. N. Schuitema 12 stemmen. Men meldt uit Groningen aan de N. R. C. Aangezien Prof. Drucker heeft verzuimd, binnen den door de wet bepaalden termijn aan den burge- meester kennis te geven, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aanneemt, wordt hij overeenkomstig art. 136 der kieswet geacht die benoeming niet aan te nernen. Men heeft getracht Prof. Drucker, die in Tyrol vertoeft, op zijn ver- zuim attent te maken, maar daartoe afgezonden brieven en telegrammen zijn hem blijkbaar niet tijdig genoeg in handen gekomen. De nieuwe verkiezing zal zich naar alle waar- schijnlijkheid niet bepalen tot de officieele candi- daatstelling. Het is zoo goed als zeker dat een tegencandidaat gesteld zal worden. TEll NEUZEN, 31 Juli 1901. Ter openbare civiele terechtzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van heden is de heer Mr. P. N. Engelberts als advocaat bij genoemde rechtbank beeedigd. In eene openbare zitting van genoemde recht bank op heden had de installatie plaats van den heer Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot te Middel burg als rechter-plaatsvervanger. De minister van waterstaat heeft goedge- vonden ten vervolge op zijne beschikking van 10 Juni aan te wijzen als stations waar door den spoorwegdienst desverlangd ernmers en water voor het drenken van dieren ter beschikking van de begeleiders moeten worden gesteld van de Spoor- viegonderneming GentTer NeuzenSas van Gent en Philippine. Uit de door Ged. Staten van Zeeland bij de betrokken gemeentebesturen ter visie gelegde plannen voor een stoomtramweg HontenisseSel- zaete blijkt, dat de ontworpen tram begint in de gemeente Hontenisse, aansluitende aan den ont worpen tramweg Hulst,Walzoorden. Het ligt in de bedoeling de treinen van den tramweg HontenisseZeizaete te doen doorloopen over genoemde lijn tot aan den steiger te Wals- oorden, zoodat over het baanvak Hontenisse Walzoorden medegebruik zal zijn. Verder loopt de tramweg door de Nederlandsche gemeenten Hontenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Boschkapelle, Zaamslag, Axel en Zuiddorpe naar de Belgische grensdaar zal hij aansluiten aan een door de Maatschappij van de Belgische Buurt- spoorwegen aan te leggen weg naar het spoorweg- station Zeizaete, welke lijn ook door de ondernemer van de lijn op Nederlandsch grondgebied zal worden geexploiteerd. De spoorwegwijdte van den tramweg bedraagt 1 M. de lengte van den weg op Nederl. grond gebied 26,180 KM.; die van den weg op Belgisch grondgebied 4 KM. en die van den weg waarover medegebruik noodig is met de ontworpen tramweg Hulst—Walzoorden 1,4 KM.zoodat de geheele exploitatielengte 31,580 K.M. bedraagt. De remises en loodsen zullen gesticht worden of te Axel of te Zaamslag. Vandaar uit kunnen dan des morgens vroeg de treinen vertrekken naar Walsoorden en Belgie. De keiweg van Graauw naar het, mede tot de gemeente Graauw en Langendam behoorende, gehucht Schelfhoutshoek is voltooid, waardoor e*n vroeger gedurende drie kwart van het jaar als het ware totaal onberijdbare weg thans is herschapen in een die het geheele jaar door goed bereidbaar zijn zal en waarvan als gevolg der verharding de zijbanen ook ten alien tijde goede wandelwegen zullen wezen. De tot standkoming van dezen weg is dan ook voor Schelfhoutshoek van het grootste belang en de ingezetenen van het gehucht en de om- en bijwonenden zullen van hunne dankbaarheid doen blijkener is n.l. eene commissie benoemd tot het organiseeren van eenige feestelijkheden, tot het bijwonen waarvan zullen worden uitgenoodigd leden van Gedeputeerde en Proviuciale Staten, van den gemeenteraad en van de besturen der bij- dragende polders, benevens ambtenaren van den provincialen waterstaat, enz. Een klein diner zal den genoodigden worden aangeboden, een optocht met mnziek en eenige volksspelen zullen worden gehouden. Deze feestviering zal plaats hebben op een der Zon- dagen van de maand Augustus a. s. (M. Ct). Zaamslag, 31 Juli. In den laatsten tijd komt het maar al te dikwijls voor, dat er hier en daar varkens sterven, terwijl nog niet is vastgesteld wat hiervan de oorzaak is, ofschoon wordt beweerd, dat er gevallen van mazelen onder voorkomen, welke echter tot nu toe een gunstig verloop hebben, voor zooverre men dit heeft kunnen nagaan. Het is echter een feit dat thans velen het nut inzien om deel te nemen in het verzekeringsfonds, tegen sterfte onder die dieren, welk fonds ongeveer l1^ jaar geleden alhier is opgericht terwijl in het reglement voorkomt dat men om lid te kunnen worden, zich moet aangeven de drie eerste maanden van het jaar. Was deze bepaling niet in het reglement opgenomen, dan zou het ledental thans sterk zijn toegenomen. St. Jansteen. Zondagavond bij het sluiten der herbergen ontstond er eenig tumult op straat. Tengevolge daarvan kwam zekere A. I. gewapend met eene ijzeren staug naar buiten en bracht een der levenmakers zulk een geweldigen slag op het hoofd toe, dat nog denzelfden nacht heelkundige hulp moest worden ingeroepen. 's Gravenhage, 31 Juli. H. M. de Koningin heeft de besluiten tot benoeming der nieuwe Ministers geteekend. Deze worden morgen door H. M, de Koningin beeedigd. De Staats-courant van hedenavond zal de be- noemingen bevatten, met ingang van 31 Juli, geheel overeenkomstig het j. 1. Zaterdag verspreide bericht. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van SI Juli, de volgende vonnissen uitgesprokeu M. L. S., oud 28 j., huisvrouw van E. de B., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishan- deling veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. A. de H., oud 19 j., arbeider te Wissekerke, gedetiueerd te Middelburg is wegens meineed veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het Ansichlkaarten-album van Prins Hendrik! De heer W. F. Roosdorp, te Haarlem, heeft onlangs aan Z. K. H. den prins der Nederlanden een album met ansichtkaarten aangeboden. Bij den heer Roosdorp, was kort na de verloving van H. M. de Koningin met den Hertog van Mecklenburg, het idee opgekomen, dat de aan- staande Gemaal der Koningin een voorstelling zou kunnen krijgen van zijn toekomstig vader- land, indien hem een groote collecte afbeeldingen werd gegeven van de verschillende steden en dorpen van ons land. En hoe geraakte men tot zoodanige collectie in den aanvang der 20" eeuw beter dan door het bijeenbrengen van een reeks prentbriefkaarten daar er geen negorij en anderhalf dozijn inwoners tegenwoordig is, of ze bezit haar ansichten De heer Roosdorp toog aan het werk en na eenige maanden, dank zij zijn relatien, had hij een verzameling gereed van 1400 stuks, ver- tegenwoordigende pi. m. 200 van de vooruaamste steden en dorpen van Nederland en onze Oost- en West-Indische bezittingen, welke collectie een goed overzicht geeft van de oude en moderne bouwkuust in ons land en de kolonien en van het natuurschoongetuigd kan er van worden, dat met veel smaak een en ander is bijeengebracht. Provinciesgewijs zijn de kaarten gerangschikt, met de hoofdsteden aanvangende, de andere steden alphabetisch, terwijl van iedere stad de voor- naamste gebouwen worden gegeveno. a. is er een volledige collectie kaarten van de militaire inrichtingen te Breda, Alkmaar, Kampen enz. Vooris zijn de diverse kleederdrachten in ons land alle vertegeuwoordigd. De geheele verzameling is vervat in twee albums, welke weer berusten in een van notenhout ver- vaardigde cassette, aan de binnenzijde met laken bekleed en uitwendig van nikkelen hoekbeslag en dito hand vat voorzien, en rusteride op vernikkelde leeuwenklauwen. Terwijl de zoon van den voerman De R te Cadzand zich Zaterdagmiddag tijdens het onweer met de kar zijns vaders op de grintweg bevond tusschen Retranchement en Cadzand, werd hij, niet ver buiten de eerste gemeente, door den blik- sem zoodanig getroffen, dat hij onmiddelijk dood was. Twee kinderen en nog een ander persoon, die zich mede in het rijtuig bevonden, hleven, wat wel wonderlijk mag heeten, ongedeerd. Ook het paard, dat tegen den grond werd geworpeu, kreeg geen letsel. Dadelijk kwamen eenige mannen, onder wie de vader van den getroffene, die het paard zagen vallen, ter hulp. Met de dagmailboot Willem Prins van Oranje kwamen Zondagavond te Vlissingen aan een 30 tal anti-oorlogsgezinde Engelschen, onder leidiug van den heer J. K. van der Veer. Op verschillende plaatsen in ons land zullen enkelen hunner als spreker optreden, waarbij de heer Van der Veer als tolk zal fungeeren. Het gezelschap ver- trok met den aansluitenden sneltrein naar Utrecht, waar het eerst zal worden gesproken. Zondag was te Leiden waar Zaterdagnacht de kermis was geeindigd een man die daar niet thuis behoort, aan het muziek maken op de Oude Heerengracht. Met het oog op den Zondag en op het kerkuur werd hem dit verboden door een agent van politie. Deze vroeg den naam van den man, waarop enkele tot zijn gezelschap behoorende personen zich gingen verzetten, zoodat de agent zijne sabel trok. Op dat oogenblik kwam hem een collega te hulp en de muzikant werd aangevat. In het tumult kreeg eerstbedoelde agent een steek met een mes in de linkerzrjde even onder het hart, zakte ineen en werd in het naastbij gelegen posthuis gebracht, vanwaar hij op last van een geneesheer naar het ziekenhuis werd vervoerd en later overleden is. De dader, die te Vlissingen woont, werd gearresteerd. Een Rotterdammer, die een nest met negen jouge honden had en zich daarvan wilde ontdoen, wist geen beter middel daartoe dan de arme dieren in zijn tuintje levend te begraven. Buren, die dit zagen, waarschuwden de politie, welke nog tijdig genoeg ter plaatse verscheen om 8 der honden levend uit den grond te voorschijn te halen. Een der dieren was reeds gestorven. Tegen den wreedaard is proces-verbaal opgemaakt. De badmeester en het badpersoneel van het Zeebad Scheveningen hebben Zondag een jong- man uit Den Haag op diefstal in badkoetsen be- trapt, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. Voor enkele weken werd uit een badkoets een bankbiljet van GO gestolen en reeds toen viel de verdenking op dezen man. De dader, een zekere S., die gisteren eenige voorwerpen uit een badkoets stal, heeft nu ook bekend het bankbiljet te hebben ontvreemd, Niet minder dan 9 personen hebben zich Maandagnacht te Utrecht aangemeld met verzoek om opgenomen te worden in de Rijkswerkinrichring te Veenhuizen. Aan de IJkade te Amsterdam geraakte Zondag een vrouw, toen zij in een schuitje wilde stappen, te water. De vletterman, die haar wilde grijpen, viel mede in 't IJ, en zonk onmiddellijk in de diepte. Nadat 20 minuten was gedregd, werd de man opgehaaldte vergeefs trachtte men de levensgeesten weder op te wekken. Hij was overleden. De vrouw is gered. Nabij het station Abcoude is Maandag de timmerman J. R., in dienst bij een aannemer, door een trein overreden en gedood. Vermoedelijk is de ladder, waarop de man stond, door den trein omvergereden. Te Wognum (N.-H.)is Maandag de 24jarige landman S. bij het baden verdronken. Te Assen is een vreemdeling, die aldaar was gelogeerd, op den Looner straatweg aange- rand door beschonken lieden. Hij is daarbij zeer ernstig met een mes gestoken, zoodat zijn leven gevaar loopt. De scharenslijper Jan W., die in hechtenis is genomen, wordt verdacht de dader te zijn. Maandag is te Renkum de jongeling W. V. in den waterkorenmolen van de firma Groene- veld en Silfhout tusschen de kamraderen geraakt en zoo verwond, dat de dood onmiddellijk volgde. De vorige week werd te Amsterdam door een onbekend gebleven voerman op het Rokin, nabij een der Kapelstegen, met diens zweep een lljarigen jongen, die achter op zijn rijtuig ge- klommen was, zoodanig in zijn oog getroffen, dat hij dit hoogstvermoedelijk zal moeten missen. Twee jongetjes van den schoenmaker Ver- haagen te Zutphen die de roekeloosheid hadden Maandagmorgen in den IJsel alhier te baden, zonken beiden plotseling in de diepte. De jongste, een ventje van even acht jaar, werd gered. Met veel moeite sjaagde men er in de levensgeesten op te wekken. Toen Zaterdagochtend trein 290 S. S. van Utrecht naar Leiden nabij den Goudschen Rijweg onder Alfen was, kwam een koe door een open- staand hek op de spoorbaan en werd door de machine overreden. De locomotief kreeg daardoor zoodanig defect, dat ruim een uur verliep voor de trein de reis naar Leiden kon voortzetten, zoo dat de aansluitingen werden gemist. De directeur der posterijen te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een brief, verzonden naar Hamburg, eenige bankbiljetten ontvreemd zijn, Men schrijft uit Amsterdam Maandaguamiddag werd een trein aan de Handelskade plotseling door de Westinghouse rem tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek een reiziger aan de rem getrokken te hebben, omdat hij door een medereiziger met een mes hedreigd werd. De dader echter sprong ijlings uit den wagen, en klom over het hek van den spoordijk doch werd weldra gegrepen en naar de naastbijgelegen politiepost gebracht. Twee agenten van politie te Dordrecht hebben bij den officier van justitie, ook op aandriBgen van vele collegas, een aanklacht ingediend tegen h'un commissaris, den heer Ulrich, wegens mis- bruik van gezag en laster of beleediging. Zij hadden nl. een proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenscliap, en naar aanleiding daarvan zou de commissaris hun o. m. hebben toegevoegd, dat het een ,/gemeene zaak" en een ^vuil proces- verbaal" was, onder bedreiging met schorsing en degradatie. Maandag had een officier der jagers te Katwijk het geluk een kind van een boerenwagen te redden, waarvan het paard aan het hollen was geslagen. Met zijn peleton wielrijders langs den weg gezeten en het hulpelooze, luid schreeuwende kind ziende, sprong hij met een zijner manschappen op zijn rijwiel, rende den wagen na en zijn kans schoon ziende, lichte hij het kind uit de kar en bracht het per fiets op zijn arm aan de moeder. Het paard werd even voorbij Katwijk-binnen tot staan gebracht. De zoon van een sigarenwinkelier in de Damstraat te Amsterdam is dezer dagen door bloedvergiftiging overleden. De jongen had een klein onbeteekenend wondje aan het voorhoofd, overigens was hij gezond en lustig. Zaterdag werd de knaap ernstig ongesteld en de ter hulpe geroepen artsen verklaarden, dat de jongen ziek was, tengevolge van bloedvergif tiging, vermoedelijk veroorzaakt door den binnen- band van zijn stroohoed, die gekleurd is met een schadelijke stot. Uit Adrianopol komen berichten van Bul- gaarsche rooveraanvallen. Op verschillende plaatsen werden gevechten geleverd tusschen rooverbenden en Turksche troepen. In de nabijheid van Matkaschar vielen aan de zijde der Turken een onderofficier en vijf man zes man werden zwaar gewond. Algemeen wordt beweerd, dat deze roover benden een politiek karakter hebben. De buitengewone warmte heeft een zonderlinge plaag in den vorm van slangen en adders over Zwitserland gebracht, welke dieren nog nooit in zoo grooten getale daar te lande waren voorgekomen. Men schrijft deze plaag toe aan het uitmoorden van verschillende soorten vogels. Verscheidene personen zijn door slangen of adders gebeten in enkele gevallen was deze beet doodelijk. De kantonale autoriteiten geven 25 cent voor elke gedoode adder. Een vrouw in het kanton Waadtland heeft in den tijd van vier maanden niet minder dan 2000 stuks gedood. Deze adder-plaag beperkt zich tot het zuiden van Zwitserland in de bergstreken. De minister van openbare werken in Pruisen heeft aan de betrokken spoorwegdirecties het ver- langen te kennen gegeven dat zooveel mogelijk afgekoelde personenrijtuigen in de treinen worden geplaatst. Het dek dier rijtuigen moet als zij langen tijd achtereen in de zon hebben gestaan voor zij in den trein worden gesteld met koud water worden begoten en de rijtuigafdeelingen moeten door het openen van portieren en vensters voldoende zijn uitgelucht. Op een plezier tochtje dat een groepje jongens en meisjes uit Antwerpen naar Eekeren maakte, droeg een der deelnemers, de vijftien- jarige Legrol een geladen revolver. Om bewijzen van zijn schietkunst te geven, daagde hij zijn makkers uit op zich te laten schieten. Ofschoon elk in de overtuiging scheen, dat het niet geladen was, durfde toch niemand zoo dwaas zijn tot eindelijk een jong meisje tegen een boom ging staan, roepende Schiet maar op mij Ongelukkig ging nu het schot onverwacht af en de kogel trof niet het meisje, dat zich als doel stelde, maar een ander, de 17jarige Philo- mena Jansen, uit de Bakkerstraat te Berchem. De kogel drong in de longen en zeer ernstig gekwetst werd het meisje naar het zusterhuis te Eekeren gebracht. Een vreeselijk automobielenongeluk heeft dezer dagen te Liegnitz (Oostenrijk) plaats gehad. De secretaris van graaf Traut-Trautmannsdorf vulde het reservoir van de autimobiel van den graaf met benzine, toen plotseling een hevige ontploffing volgde. In een ommezien stonden de kleeren van den secretaris in brand. Instinct- matig wierp hij het kannetje, dat hij in de hand had en vlam had gevat, van zich af. Ongelukkiger- wijze kwam de inhoud op de kleeren van eenige kinderen, zoodat deze eveneens spoedig in vlam stonden. Schreeuwend van pijn vluchten de arme kleinen en de omstanders hadden de grootste moeite hen tot staan te brehgen om hun de kleeren te kunnen afrukken. Ook van deze helpers werden velen met brandwonden overdekt. De secretaris, de heer Glaser, werd ernstig verwond, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. Acht kinderen werden door brandwonden zwaar gekwetst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2