A1 g e a e e n Hieuws- en Advertentieblad voor 2eeuwscb*7Uaaderoa. No 4105. Donderda^ 1 Augustus 1901 41e Jaar^ang. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Instructie voor Rijksland- en Tuinbouwleeraren. 2>3 SSlSlS 3a ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEEIESUlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F :<;UlLLETO>i De dikke bankier drong zich met in het oog loopend opzet naast den graaf, en Manfred, wien dit niet outging, werd daardoor ontstemd. De bankier nam onmiddellijk het gesprek weer op bij het punt, waar hij het des middags had gestaakt. „Ik zeg u, mijnheer de graaf, uw vriend en leidsman, is een ware hartenbestormer, haha Heeft hij u zijn geheimeu geopenbaard Hij zal wel zoo verstandig geweest zijn u alles te verzwijgen. Maar als ik mij niet veigis, hebt ge vroeger te Weenen gewoond. Ge kent dus //de goddelijke", voor u is zij niets nieuws meer. Nu waarachtig, mooi is zij nog. Men beweert zelfs, dat zij nimmer blanketsel of rood gebruikt, ook niet op het tooneel. Ja, ja, een gevaarlijke vrouw heeft veel mannen het hoofd op hoi gebracht tot in de hoogste kringen. Men mompelt zelfs De kleine oogen van den zwetser gaven nog meer te kennen dan zijn mond uitsprak. Graaf Reichenau had aanvankelijk van dat ge- babbel niet veel meer gehoord dan het geluid der stem. Eerst bij het hooren van den naam Veroni was hij opmerkzaam geworden. Het wijn- glas beefde in zijn hand. Hij had wel kunnen opspringen, om den zwetser het zwijgen op te leggen. Doch met welk recht, op welken grond Wolffinger, en met hem alle andere heeren aan de tafel, vond het, naar het scheen, heel gewoon de schoonheid en het karakter van eene dame aan de wijntafel te bespreken, vooral van een dame, die in het publiek optrad, zooals Isolde VeroniHij kon dit niet verhinderen, maar hij wilde het ten minste niet mede aanhooren. Hij verschoof zijn stoel, zoodat hij den bankier bijna den rug toekeerde, en richtte eenn wetenschappe lijke vraag tot profesor Huber, die met genoegen deze gelegenheid aangreep om een ander ouderwerp ter sprake te brengen, en de gestelde vraag verder uitspon. Zonder zich van zijn stuk te laten brengen, ging de bankier echter voort//Nu, ik moet zeggen al heb ik //de goddelijke" ook reeds lang be- wonderd, toch hebben haar mooie oogen mij nog nooit een slapeloozen nacht bezorgd. Van nabij gezien, is zij toch al een beetje verwelkt vijf h zes en dertig jaar is zij zeker oud, dat is gemakkelijk na te rekenen. Wat de vrouwen be treft, heb ik me altijd gehouden aan de oude spreuk //Op de markt des levens weegt de jeugd het zwaarst," en daarom is die preutsche Davida zoo heet die zuster mij duizendmaal liever dan zoo'n rijpe schoonheid, en ik vrees ik vrees, dat zij mij eindelijk nog zoo ver zal brengen, mijn hart, mijn hand en mijn vermogen aan hare voeten te leggen." Nu was het met Manfred's zelfbeheersching bijna uitzijn bleek gelaat werd al rooder en rooder, zijn ocgen begonnen zonderling te flik- keren. Hij wist niet, of het de uitwerking van van den wijn of zijn afkeer van den zwetser was, maar toen de lippen van den bankier Davida's naam hier in dit gezelschap uitspraken, jeukten hem de vuisten om den onbeschaamde met een De vredesgeruchten hebben weer nieuw voedsel gekregen in het bericht, dat de heer Choate, gezant van de Vereeuigde Staten van Noord- Amerika, Londen heeft verlaten en naar Nederland is vertrokken. De //Express" gelooft, dat dit vertrek in verband staat met den vrede en dat Kruger den heer Choate met een zending voor de Vereenigde Staten zou belasten. Overigens hebben we niets dan oorlogsberichten, oorlog tot zelfs in Engeland tusschen de anti-Boers. De //Daily Mail" heeft den oorlog verklaard aan den Engelschen minister van oorlog, Brodrick, die van zijn kant de //Daily Mail" wil boycotten. Brodrick zou n. 1. bepaald hebben, dat voortaan de ambtelijke verliezenlijst onthouden zal worden aan de //Daily Mail," hij zou voorts de persagenten hebben uitgenoodigd, die lijsl niet te verstrekken aan de redactie der //Daily Mail", anders zou de regeering ook de persagenturen in den ban doen. Volgens den correspondent der Daily Mail" te Pretoria is ook hij door de overheid in den ban gedaan, want voortaan worden zijn telegram men niet meer doorgelaten, De redactie maakt bekend, dat zij maatregelen heeft genomen om Brodrick's boycott te verijdelen, en vermoedelijk zal de minister van oorlog wel aan 't kortste eind trekken. In het Britsche Lagerhuis heeft Balfour het slag neer te vellen. Hij had echter nog genoeg inzicht om te begrijpen, dat men door zulk een handeling een jonge dame meer nadeel dan voordeel doet. Met gedwongen belangstelling trachtte hij de wijdloopige redeneering van den geleerde over de samenstelling en de gesteenten der bergmassa's te volgen, maar toch ontging hem niets van het gesprek, dat de anderen voerden. z/Ik hetinner me nog heel goed, hoe zij zich voor de eerste maal aan de zijde van mevrouw Veroni vertoonde. Beiden waren in het zwart gekleed iemand bij haar te huis, ergens in Pruisen, was gestorven. Mevrouw Veroni, met haar zachte teint, was natuurlijk bekoorlijk in haar zwarten sluier haar zuster was toen nau- welijks het aankijken waard. Maar allengs out- popte het leelijk rupsje en er kwam een vreemde gekleurde vliuder voor den dag. Zij moet ook zeer huiselijk zijnzij kweekt rozen, leest Hum- bold Schopenhauer en meer boeken van zulke geleerde heeren maar ik had toch verscheiden keeren het geluk haar in gezelschappen aan te treffen, bij mevrouw Malfy, bij mevrouw Rosen- gard, ik weet niet, of de heeren daar al eens geweest zijnzij heeft elken Maandag in haar atelier een the, aan de kunst gewijd genoeg zij declameerde daar prachtig z/Maar, zeg eens, Wolffinger, als je zoo verzot bent op die dame, waarom zou je haar dan niet ten huwelijk vragen riep een van de jongere heeren over de tafel. ^Vooruit er mee, man Onzen zegen krijg je meeWij komen alien op de bruiloft. Of zijn de druiven je te zuur, omdat ze te hoog hangen Haha voorstel ingediend om aan lord Roberts voor de uitstekende diensten in Zuid-Afrika bewezen 1200,000 toe te kennen. Op de banken van de Ieren werd dit voorstel met luide kreten van protest ontvangen. Verder deelde lord Stanley mede, dat het aantal Boeren, die sedert het begin van den oorlog ge- vangen waren genomen of zich hadden overgegeven, ongeveer 33,000 bedroeg. Van het oorlogsterrein zijn een aantal berichten, waarbij moeilijk is uit te maken of de Boeren dan wel de Engelschen hebben gewonnen. Uit het Kaapsche Middelburg wordt gemeld, dat een Boerenkommando 's avonds den 27™ het reconcen- tradoskampement bij Aliwal-Noord heeft aange- vallen, maar dat het teruggedreven is. Te Middel burg is den 26™ aangekomen de kolonne van kolonel Scobell, die volgens het Engelsche bericht uitstekend werk gedaan heeft. Een tiental ge- vangenen uit Campdeboo zijn er eveneens aangeland er waren 4 Kaapsche opstandelingen bij en een Transvaalsch veldkornet. In het oosten van Transvaal wordt Barberton bedreigd door kleine Boerenafdeelingen, die ver moedelijk op veeroof uit zijn. Voor een beieg van Barberton, dat trouwens levensmiddelen en water genoeg moet hebben, schijnt men niet bang te zijn. De kolonnes, die ten noorden en noordwesten van Krugersdorp rondtrekken, zijn den laatsten tijd druk bezig geweest met het wegnemen van alle mondbehoeften en vee uit de streek, zegt een correspondent. Het district Kroondraai is schoongeveegd en het veld afgebrand. Dit heeft, zegt de berichtgever, zijn uitwerking niet gemist op de nog te velde staande burgers uit dat district voortdurend komen Boeren zich overgeven en in de laatste 10 dagon zijn 6 man van Jan Joubert's kommando hun geweer en paard komen brengen te Krugersdorp. Een ander telegram, op die streek betrekking hebbend, luidt niet zoo gunstig. De correspondent van de //Times" te Welverdiend wijst er op, dat wel overal de hoeven leeg stonden, toen de Engel sche patrouilles van lord Basing en van Allenby rendtrokken, maar dat zij toch voortdurend werden bezig gehouden door troepjes Boeren, die tusschen de 10 en 100 man sterk waren. Nu de Boeren geen hulpbronnen meer vinden in de hoeven, rekenen zij op de kafferkralen, om zich van proviand te voorzien. Aangezien de bewoners zich niet bij machte gevoelen om den toegang te beletten aan de gewapeude Boeren, De bankier schudde zijn dik hoofd, en ant- woordde op een toon, die van wijs overleg blijk moest geven z/Och hoor eens mijn waarde, de zaak is zoo gemakkelijk niet //Men moet toch rekening houden met velerlei omstandigheden. Die dames van het tooneel nu, ge weet welEn of nu deze Davida, die sedert jaren lang bij haar zuster woontja hm dat is een lastige vraag Nu sloeg Manfred met gebalde vuist op de tafel. z/Daar sta ik u borg voor, mijnheer Von Wolf finger riep hij luid." En te gelijkertijd waar- schuw ik ieder, nog iets van mejuffrouw Davida Imhoff te zeggenwie dat waagt, zal ik met een sabelhouw den mond snoerenWie over een afwezige dame op zulk een laaghartige manier in het openbaar spreekt, heeft geen recht op den naam van welopgevoed mensch, op den naam van edelman. Onthoudt dit wel, mijnheer Von Wolffinger De bankier zag er beteuterd uit. Ontsteld waren de andere heeren opgesprongen, gereed om zich tusschen hen te dringen. Graaf Reichenau stond echter reeds op den drempel der zaal. z/Ik blijf nog drie dagen hier, voor het geval, dat iemand mij wenscht te spreken," riep hij nog. De bankier was vaalbleek van ergernishij verkropte zijn machtelooze woede. Hij wachtte echter totdat dr. Ebhardt afscheid had genomen en zei toen met een boosaardigen lach z/De opgewondenheid van dien trotscheu graaf levert u het bewijs, heeren, dat ik gelijk had met voorzichtig te zijn." (Wordt vervolgd). KEIIZEASCHE COIRAST. Hit bla«l verarhljnt ilaantlag-, Woeitsdag' en Vrljdagavond, nltgeinmienl op Feestdaaen, bij de Firma I". J. VAS UK I1WIIK te Ter Weazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gelet op de missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 20 Juli 1901, A no. 1874, 3d8 afdeeling; maken bekend, dat bij bescliikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 25 Mei 1901, no. 1242, afdeeling Landbouw is vastgesteld de navolgende instructie voor de Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouwleerarcn. Art. 1. De Rijksland- en Rijkstuinbouwleeraren vervullen hunne taak onder toezicht, voor zooveel bet land- en tuinbouw- aangelegenbeden betreft, van den inspeeteur van den landbouw, en. "voor zooveel aangaat het land- en tuinbouwonderw\js, onder dat van den inspeeteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscho'en Zij zijn verplicht alle aangelegenheden, die hetzij met den land- of den tuinbouw, hetzij met het land- of het tuinbonw- onderwijs in verband staan, ter kennis te brengen respectievelijk van den inspeeteur van den landbouw en van den inspeeteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen. Art. 2. Hunne taak omvat a. het desgevraagd dienen van advies omtrent alle land- of tninbouwknndige onderwerpen, zoowel van teehnischen als van oeconomischen aard aan den Minister van Binnen landsche Zaken, aan de Commissarissen der Koningin van de provincien, die geheel of gedeeltelijk tot hun ambtsgebied behooren en aan de burgemeesters van de in hun ambstgebied liggende gemeenten b. het kosteloos verstrekken van inlichtingen aan land- en tuinbonwers binnen hun ambtsgebied omtrent alle zaken, die tot het land- en tuinbouwbedrijf behooren c. het houden van voordrachten binnen hnn ambstgebied. Voor zoover zij tevens directeuren van winterscholen zijn, kunnen zij door den Minister van Binnenlandsche Zaken van dit deel hunner taak geheel of gedeeltelijk worden ont- heven d. het houden van toezicht op de land- en tuinbouwproef- velden binnen hun ambtsgebied, zoomede de regeling der daaraan verbonden werzaamlieden e. het uitvoeren van wetenschappelijke proefnemingen het houden van toezicht op de van Rijkswege gesub sidieerde proefnemingen binnen hun ambtsgebied g. het bezoeken van de van Rijkswege gesubsidieerde wintercursussen binnen hnn ambstgebied, ten ware zij van die verplichting door den Minister van Binnenlandsche Zaken worden ontheven, zoomede op andere binnen hun ambst gebied gehouden en van Rijkswege gesubsidieerde cursussen, voor zoover hun dit door den voornoemden Minister wordt opgedragen h. het zich belasten met de leiding van cursussen voor onderwijzers, die de akte van bekwaamheid tot het geven van lager ondaiwijs in de land- of tuinbouwkunde wenschen te verkrijgen. Bovendien zijn zij gehonden al die werkzaamheden te verrichten, welke hun door of vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken worden opgedragen. Art. 3. Het plan der in art. 2, sub d, bedoelde proefvelden wordt door hen ontworpen en, voor zooveel aangaat dat der landbouwproefvelden na voorloopige vaststelling in eene ver- gadering van den Rijkslandbonwleeraar met eene, door Ge- deputeerde Staten in iedere provincie benoemde, commissie van toezicht op de landbouwproefvelden. voor 1 September bij den Minister van Binnenlandsche Zaken ter goedkeuring ingediend. Art. 4. Zij onderwerpen het plan der uit te voeren weten- schappclijke proefnemingen voor 1 September aan de goed keuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Art. 5. Scheikundige onderzoekingen, ten behoeve der in art. 2, sub d en e, bedoelde proeven, geschieden kosteloos aan het Rijkslandbouwproefstation tot welks kring het ambtsgebied behoort, van den, met het toezicht op of de uitvoering van de genoemde proeven belasten Rijks'^'bouwleeraar, mits het doel der proefneming te voren aan den direeteur dier inrichting wordt medegedeeld, het plan, de wijze van monsterneming. het aantal monsters en de tijd van inzending vooraf in overleg met hem worden vastgesteld en de monsters door tusschen- komst van den betrokken RijksJ'^bouwleeraar of vergezeld van eene door hen onderteckende verklaring tot staving der herkomst worden ingezonden. Bij verschil van gevoelen over het algemeen belang der proefneming beslist de Minister van Binnenlandsche Zaken. Art. 6. Jaarlijks vddr 1 Januari brengen zij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken afzonderlijke verslagen uit over de in art. 2, sub d en ebedoelde proeven, inhou- dende eene volledige omschrijving van de genomen proeven, van liet doel daarmede beoogd en van de uitkomsten daardoor verkregen Art. 7. Tenware zij door den Minister van Binnenlandsche Zaken van die verplichting zijn ontheven, bezoeken zij de wintercursussen binnen hun ambtsgebied ten minste eenmaal in het winterhalfjaar. Art. 8. Het plan van de hoofdzakelijk tusschen 1 October en 1 April te houden ^bouwkundige voordrachten onder werpen, zij, met vermelding der plaats en der te behandelen onderwerpen, vddr 1 September aan de goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Bij de keuze der plaatsen is rekening te houden met hare geschikte ligging, wat betreft de openbare middelen van vervoer, met de behoefte aan ontwikkeling, benevens de belangstelling der bouwende bevolking en met de nabij- heid van proefvelden. De voordrachten worden met inachtneming van plaatselijke toestanden en gebruiken, op zulke dagen en uren gesteld, dat het bijwonen daarvan voor die bevolking zoo min mogelijk bezwaren oplevert. De keuze der onderwerpen geschiedt in over'eenstemming met don aa.d van den (("jjbouw en met de behoeftea ran de streek. Waar proefvelden in de nabijheid zijn, worden deze aan de voordrachten dienstbaar gemaakt, terwijl omgekeerd de voordrachten strekken tot toelichting van den arbeid op die velden. De voordrachten zijn kosteloos voor ieder toegankelijk. Na elke voordracht wordt gelegenheid gegeven tot ge- dachtenwisselirg. Van het goedgekeurde plan der te honden voordrachten mag alleen met machtiging van den inspeeteur van den land bouw worden afgeweken. Art. 9. Jaarlijks vddr 1 Mei brengen zij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een verslag uit, waarin een over- zicht wordt gegeven van hunne werkzaamheden in het afge- loopen jaar, en waarin melding wordt gemaakt van bestaande gebreken en behoeften, zoowel op technisch als op oeconomisch gebied, voor zoover hun daarvan bij de waarneming hunner betrekking is gebleken. Art. 10. Zij onderwerpen jaarlijks vddr 1 November aan de goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken eene begrooting van het, ten behoeve hunner voordrachten in het volgende dienstjaar, benoodigde materieel (werktuigen, platen en boeken). Van de, uit het hun te dezer zake verleend krediet, aan- gekocbte voorwerpen, wordt door hen een inventaris aan- go.legd en bijgehouden. waarvan vddr 1 Februari van ieder eca afschrift wordt gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan den inspeeteur van deu landbouw en aan den inspeeteur van het Middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen. De voorwerpen zelve worden behoorlijk gewaarmerkt. Art. 11. Zij behoeven de vergunning van den Minister van Binnenlandsche Zaken om eenig arnbt of eenige betrekking te bekleeden of eenig beroep of bedrijf uit te oefenen. Art. 12. Het staat hun niet vrij langer dan drie achtereen- volgende dagen buiten hun ambtsgebied te vertoeven zonder verlof van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Worden zij door ziekte belet de werkzaamheden, aan hunne betrekking verbonden, geregeld waar te nemen, dan zorgen zij voor mededeeling daarvan aan den Minister van Binnen landsche Zaken, aan den inspeeteur van den landbouw en aan den inspeeteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen. Art. 13. Deze instructie treedt in werkingop 1 Juli 1901, met welken datum de instructie voor de Rijkslandbouw- leeraren, vastgesteld bij ministrieele beschikking van 11 Januari 1895, no. 27, afdeeling Onderwijs (opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 15 Januari daaraanvolgende no. 12) komt te vervallen. Ter Neuzen, 30 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIE LE MAN, L°. Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1