(xemengde berichten. (Tilb. Ct.) Koewacht. Aan deze gemeente is boven en behalve de gewone jaarlijksche rijksbijdrage eene buitengewoon subsidie verleend van f 2000 ter behoorlijke inrichting van het lager onderwijs. llontenisse. Verschillende personen uit de buurt Groenendijk hebben zich vereenigd om tegen Zondag 1 September a. s. eeu luisterrijk volksfeest te organiseeren. Enkele spelen en wedstrijden zullen plaats hebben, waaraan schoone prijzen verbonden zullen worden. De muziekgezelschappen uit de omliggende gemeenten zullen uitgenoodigd worden om het feest te komen opluisteren. Van den trein, die 's avouds 7.09 van Amsterdam vertrekt, is Donderdag tusschen het centraalstation en het station Weesperpoort aldaar, een ruit van een coupe derde klasse met een onbekend gebleven voorwerp verbrijzeld. Eene dame uit Vlissingen, die in die coupe met andere passagiers zat, is door een stukje glas aan het gelaat gewond. Te Amersfoort is aangehouden een persoon, die, naar de politie vermoedt, niet geheel vreemd aan den moord, gepleegd op den alleenwonenden heer Kalf, die in Nov. 1899, aan hauden en vosten gebonden en kennelijk mishandeld, dood in zijn bed werd gevonden. Het vinden van voorwerpen, die aan den ver- moorde hebben toebehoord, in de woning van den verdachte, moet aanleiding gegeven hebben tot zijn aanhouding. Twee buurvrouwen te Amsterdam kregen ruzie over een drooglijntje. Een harer, die zich bijzonder had opgewouden zonk plotseling ineen en was eenige oogenblikken later overleden. Een vrouw te Rozendaal ging Vrijdag, uit angst voor het onweer, buiten aan haar deur staan. Daar staaude, werd zij door den bliksem getroffen en viel bewusteloos neder. Toen zij later bijkwam, bleek het, dat zij door den bliksem blind was geworden. Een bierhuishoudster op de Nz. Voorburg- wal te Amsterdam heeft bij de politie aangegeven dat een bij haar inwonend man haar voor een belangrijk bedrag aan bank- en muntbiljetten heeft bestolen. Zij had den schat in een brand- kast bewaard, welke de dief heeft weten te openen. Te Amsterdam zijn Vrijdagnacht door open- sluiting en binnenbraak in een goudsmidswinkel aan den Heiligenweg eenige gouden lorgnet- kettingen, vele gouden lorgnetten en dito brillen gestoleu. Uit Ruinen is naar de gevangenis te Assen overgebracht de 16jarige dienstbode Albertje K., die bekend heeft brand te hebben gesticht ten huize van den iandbouwer Tissingh, tengevolge waarvan diens woning in vlammen is opgegaan. Tegenzin in den dienst en de omstandigheid dat zij geen tehuis had, waar men haar wilde dulden, hebben haar daartoe aanleiding gegeven. Vrijdagavond vonden een rijksveldwachter en een gemeenteveldwachter te Capelle a/d. IJsel aan den kant van een roggeveld onder deze gemeente een zak met eenden. In de veronderstelling dat deze van diefstal afkomstig waren en 's nachts zouden worden weggehaald, verscholen de veld- wachters zich in de nabijheid. Hun vermoeden werd bewaarheid. Een zekere J. S., wonende aldaar, kwam er op uit en wilde zich juist met de buit verwijderen toen hij door de veldwachters werd gegrepen. Bij onderzoek bleken de eenden het eigendom te zijn van den Iandbouwer A. v. d. Du^sen. Na verhoor is de aangehoudene vrijgelaten. Het is mij onaangenaam, dat zij hier is." ,/Maar Manfred," antwoordde doctor Ebhardt, z/ik wist volstrekt niet, dat ge iets tegeu die dame hebt." //Ik heb volstrekt niets tegen haar," viel de graaf haastig in. //Alleen wensch ik haar niet te ontmoeten. Natuurlijk ken ik de kunstenares mijn zuster was zeer intiem met haar. Doch ge kent Irene, zij is altijd bijzonder ingenomen met haar nieuwe kennissendat duurt echter gewoon- lijk niet lang. Zoo is het ook met deze kunstenares gegaan. Toen ik te Weenen was, stond zij met haar op zeer vertrouwelijken voet maar reeds in haar eersten brief schreef Irene mij, dat zij alle vriendschapsbetrekkirgen met de kunstenares had afgebroken. Ik kom daardoor in een pijnlijken toestand. Bij de groote vrijheid van beweging, die men in de kringen der badgasten geniet, kan ik de dame niet voorbijloopen, alsof ik haar niet ken te meer nog, omdat zij zoo nauw verwant is aan mtjuflrouw ImhoffEerlijk gezegd, reisde ik bet liefst op staaaden voet weg." z/De dames leven zeer terruggetrokken," zei Dr. Ebhart nu, niet wetende, wat hij moest denken van de ongewone prikkelbaarheid van den graaf. ,/Zij gebruiken thuis het middagmaal en zij wonen bij het bosch boven op den berg. Als ge dus de dames wilt ontwijken, zal u dat niet veel moeite kosten. Jammer, dat ge dan echter mejnffrouw Davida niet zult kunnen begroeten." z/Meiuffrouw Imhoff zal zich mij ternauwernood nog hericneren," antwoordde Manfred kortof. Zijn gefronst voorhoofd vertoonde een diepe plooi en in zijn oogen lag een uitdrukking van hoogmoed pf van hartvochtigheid, die er anders niet in te Een 72jarige man, thuis behoorende op St. Doel, Raamsdonksveer, is Vrijdagavond, terwijl hij aan den Nieuwen Maasmond in een griend aan 't werk was, door den bliksem gedood. Te Zaandam is uit den grond opgedolven een aarden pot uit den Spaauschen tijd. Het voorwerp is door de gemeente ten geschenke ge geven aan de Zaandamsche Oudheidkamer te Zaandijk. Een jeugdig Amerikaan, de heer Jan van H., werkzaam in een groote bankinstelling te New-York, heeft de vacantie willen benutten om kennis te maken met bloedverwanten en met het land zijner vaderen. Natuurlijk was hij ook uiterst verlangend de Koningin te zien. En zoo maakte hij dan Vrijdag in zijn eeutje een uitstapje naar Soestdijk. Hij zag het paleis, hij zag de schoone bosschen, hij zag er alles wat te zien is maar H. M. had hij nog niet gezien. Zoo waagde hij het aan een man in uniform bij den ingang van het park te vragen, of H. M. reeds was uitge- reden Even later, daar kwam het rijtuig. Diep groette de Hollander, in zijn hart zich voelende zoon der groote republiek, de Draagster van den naam Oranje. Daarna uitte hij zijn voldoening in het spoedig gedaan volpennen van een //aanzicht"-kaart aan zijne ouders. En toen was daar plotseling een heer, die hem aansprak, heel be- leefd, maar onze Amerikaan is nu eenmaal niet zoo aansprekerig. Doch de heer toonde een medaille een voorkomend ambtenaar op het postkantoor bevestigde de echtheid van de medaille en zoo moest onze Jan v. H. wel mee, heelemaal van Soestdijk naar den burgemeester te Baarn, enkel omdat hij, tegenover de medaille van den heer wel brieven en visitekaartjes, maar geen buitenlandsche pas had kunnen toonen. Nu, naar Baarn had hij toch willen gaan, en de detective was zeer minzaam, wees hem alle buiten- plaatsen. Maar de wandeling was lang. De burgemeester was niet op de secretarie. Van de secretarie naar des burgemeesters huis. Toen, ja, 't bleek //all right." Maar toch heeft onze wel zeer ijverige detective den heer Jan v. H., die, praktisch Amerikaansch, zelfs geen parapluie bij zich had uit hekel aan bagage, uitgeleide ge daan, totdat de trein den //verdachte" weder meenam. Donderdagnamiddag had op den IJsel bij Dieren een ongeval plaats. Bij het laveeren brak aldaar de mast van het schip Vrouw Berendina, tengevolge waarvan de 58jarige vrouw van schipper G. V. door den der ijzers werd getroffen en bijna onmiddelijk dood was. Vrijdagmiddag te half twee is Hendrika van Bruggen, eeu meisje van anderhalf jaar, op het Schoolholm te Groningen spelende onder een leegen korenwagen geraakt. Een der voorste wielen van den wagen ging haar over het hoofd heen. Het kind werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar het spoedig, daarna overleden is. Te Oldenzaal had een ernstig ongeluk plaats. Op het stations-emplacement van de lokaalspoor aldaar was een vrouw bezig cokes te zoeken uit aldaar achtergelaten sintels. Terwijl zij daarmede bezig was en haar eene voet rustte op de rails bemerkte zij niet, dat de trein in aantocht was, met het noodlottig gevolg, dat haar voet boven den enkel werd verbrijzeld. De doktoren Van Marion en De Vries, spoedig ter pi aatse aan wezig, lieten haar terstond in het ziekenhuis opnemen, ten einde den voet te amputeeren. De Amsterdamsche correspondent van het U. D. deelt het volgende mede Er is hier in den laatsten tijd weer schrik- barend veel valsch geld in omloop, kwartjes, guldens, rijksdaalders, zelfs gouden tientjes. De politie zocht en zocht en meende eiudelijk het spoor te hebben gevonden. Zij deed een inval in een huis waar zij het valsche munt-materiaal meende te vinden, maar vond niets. Alleen lag er wat aan ouden rommel, oude buizen enz. van compositie. De commissaris, die met de zaak was belast, is blijkbaar niet precies op de hoogte geweest van de geheimen van de valsch-munterij, ten minste hij liet het compositie-zooitje liggen. Dit rapporteerde hij mede aan den officier van justitie, die er allesbehalve over gesticht was en hem gelastte, onmiddellijk terug te gaan en de compositie-materialen in beslag te nemen. Maar wat te verwachten was, deed zich voor Bij dat tweede bezoek was er geen spoor meer te vinden van de oude compositie. -atJMBarn muammmmmt uLi bespeuren was. Hij trok zenuwachtig aan zijn lauge, blonde knevels en staarde somber in zijn glas. z/Och, wij inoeteu het verleden maarlatenrusten", zei hij, plotseling opspringende. //Kom, waarde leidsman, het zal ons spoedig te koel worden. Laat ons naar binnen gaan. Naar de oude lekkerbek, uw vriend Wo'ffinger, mij dezen middag mededeelde, heeft men hier een prachtig wijntje Rauheuthaler van 1868. Wij zullen daarvan eens een flesch den hals breken." Met een vroolijkheid, die blijkbaar niet natuur lijk was, nam hij den arm van den dokter, en onder het fluiten van een vroolijk wijsje trok hij hem mee naar binnen. In de zaal voegden zich weldra eenige bekenden bij hen onder dezen waren de vriend van Dr. Ebhardt, mijnheer Huber, en de heer Von Wolf- finger. (Wordt vervolgd). Doch de commissaris merkte dat de vrouw des huizes de man was uit iets haastig weg- pakte en in een zekere gelegenheid wegwierp. Hij had er op kunnen zweren dat liet een rijks- daalder was Onmiddellijk werd een werkman gerequireerd, die dergelijke onfrissche zaken meer bij de hand had gehad en hem werd opgedragen, naar den rijksdaalder te gaan zoeken en wel aan het onder- einde van de //zekere gelegenheid", waar, volgens de wetten der zwaartekracht, de rijksdaalder te voorschijn moest komen. De commissaris spaarde zijn tijd en zijn neus, en ging zoo lang maar weg. Teruggekomen, ondervroeg hij den werkman, die genoeglijk rustte van zijn verdienstelijken arbeid. Niets gevonden. De commissaris stond versteld. Hij had toch zelf, met eigen oogen gezien, dat de vrouw den rijksdaalder in de omineuse opening had geworpen. En nu zat hij er leelijk mee in. Want hij was zoo zeker geweest van zijn zaak, dat hij man en vrouw maar vast achter slot had gezet. Nu moest hij hen wel weer loslaten en kreeg een tweede standje van den officier wegens zijne lichtvaardigheid. Toch werd het raadsel weinige dagen later opge- lost, al was het toen ook te laat. De bewuste werkman bleek een oude bekende van de politie te zijn, een beschermeling van de vereeniging tot zedelijke verbetering van ontslagen gevangenen, die het eenigen tijd heel goed had gemaakt, maar wien de verleiding in deze omgeving van kennissen te sterk was geworden en die den politie-commissaris die dan toch ook geen fijnen neus had, al was zijn neus niet bestand tegen de geuren van het onderzoek bij den neus had gehad. Een zonderlinge geschiedenis wordt rnede- gedeeldWoensdagavond tusschen 8 en 8^ uur ver- scheen in het Volkskosthuis aan den Hommmelschen weg te Arnhem een politie-agent om den beruchten vrouwenmoordenaar Hendrik de Jong te arresteeren. Er logeerde daar nl. iemand van dezen naam. De agent arresteerde hem, boeide hem in het kosthuis en vervoerde hem geboeid naar het hoofd- bureau van politie. Onderweg kwam een ander agent er bij. Deze bevrijdde hem van de boeien, maar zei, dat hij hem direct zou neer schieten, als hij een poging deed om weg te loopen. Aan het politie bureau gekomen, bleek dat de gearresteerde een hoogst fatsoenlijk man was. Op deze manier wordt het hier in Arnhem ge- vaarlijk den naam De Jong te dragen. Een inwoner van Waalwijk, de heer Schoe- mans, die eigenaar is van een groot aantal prima postduiven, had met eenige ervan deelgenomen aan de groote wedvlucht die door de vereeniging Columba van Amsterdam, jaarlijks met Limoges (zuidelijk Frankrijk) als punt van uitgang wordt georganiseerd en aan welke wedvlucht tlinke geld- en eereprijzen zijn verbonden. Zaterdag voor acht dagen, 's morgens, waren de duiven te Limoges losgelaten en tengevolge van de kolossale onweders, kwam eerst Zondagavond een der diertjes van den heer S. te Oosterhout aan, blijkbaar afgemat en te vermoeid om de reis naar Waalwijk voort te zetten. Door eenige duivenliefhebbers werd het diertje opgemerkt en in minder dan geen tijd door middel van een lijmstok aan een lang hout gebonden, gevangen en opgesloten. Een andcr duiveuliefhebber, die het hart op de rechte plaats draagt, hoorde Maandag van het geval en wetende dat de heer S. door het vast- houden der duif een groot geldehjk nadeel kon lijden, schreef hij dezen dadelijk wat er was gebeurd. Dinsdagmorgen was de heer S. al tijdig te Oosterhout. Hem werd de raad gegeven zich eerst met de vermoedelijke bezitters te verstaan, doch toen dit niets baatte werd de hulp der politie ingeroepen. Deze was aanstonds bereid den heer S. te helpen en na een ganschen dag arbeidens was men zoover, dat men het spoor der duif had gevonden, d. w. z. men wist door welke handen zij gegaan was. De heer S. die wegens zaken niet langer daar kon blijven, stelde in overleg met de politie het verder onderzoek in handen van den wachtmeester der marechaussfee te Raamsdonk. Woensdagmorgen zou deze het onderzoek aan- vangen, toen er een briefkaart kwam van den heer S. dat de duif Dinsdagavond goed en wel was komen aanvliegen. Yermoedelijk heeft dus de houder Dinsdagmiddag toen hij hoorde van een onderzoek door de politie, het beestje de vrijheid gegeven. Het curieuste van het geval is, dat de heer S. met deze duif nog een flinken prijs heeft be- haald, daar er van de honderden die hadden meegevlogen, toen nog slechts achttien duiven waren aangekomen. Ware de duif niet opgehouden, waarschijulijk had zij den ln prijs verdiend, en daardoor den eigenaar het leeuwenaandeel bezorgd van de 500 die voor prijzen waren beschikbaar gesteld. In de haven van St. Petersburg heeft Woens dagavond een groote brand gewoed in magazijnen waarin voor een half millioen koopmansgoederen waren geborgen. De manschappen van het in de nabijheid liggend Duitsche oorlogschip Charlotte verleenden goede hulp bij het blusschingswerk. De schade was zeer groot. Een Parijsch blad meldc, dat een der fraaiste diamanten naar Amerika verhuist. Het is een steen, welke in 1894 in Zuid-Afrika is gevonden en te Amsterdam werd geslepen. Hij weegt 60£ karaat, veel minder dan andere beroemde steenen, maar moet bijzonder fraai van vorm en kleur zijn. Het plan bestond, dit kostbare stuk, dat den weidschen naam van prins Eduard van York had gekregen, aan te koopen als geschenk voor den Britschen koning, bij gelegenheid van zijn kroning. De Engelschen, die hun vorst zulk een schitterend cadeau wilden aanbieden, boden er den eigenaar, het Diamant Syndicaat, een hooge som voor, binnen drie maanden te betalen maar toen kwam de heer Jeaune, de Parijsche agent der Newyorksche diamanthandelaars Smith C0., met een bod van f 250,000 contant. Voor deze som werd de koop gesloten, naar men meent, voor rekening der heeren Morgan, Astor en Vanderbilt, die dan nog vrij wat invoerrecht te betalen zullen hebben. Vrijdag zou een vertrouwd persoon zich met dat stukje zuivere koolstof naar New-York in- schepen. Een ambulante spaarbank is opgericht door den gemeenteraad van Mezieres, in het Fransche departement der Ardenuen. Gemiddeld twee keer per maand rijdt een auto- mobiel met verscheidene spaarbank-ambtenaren, die alle noodige folianten-boeken en registers bij zich hebben door alle gehuchten en aorpen, 30 K. M. in den omtrek van Mezieres gelegen, om het opgespaarde geld der plattelandsbevolking op te halen voor de spaarbank. Overal wordt deze nieuwmodische inrichting met vreugde begroet, daar het gebrek aan vrijen tijd en de lange weg naar de stad de boeren er toe bracht, evenals hun voorvaders, de blanke vijf-frankstukken in kousen te bewaren. Een oude vrouw van 78 jaar, die in een klein dakkamertje op de Avenue de Clichy te Parijs woonde, werd Donderdag dood gevonden. Het onderzoek bewees dat zij gestorven was ten gevolge van allerlei ontberingen, die zij sedert lang verduurde, en vooral van hunger. Maar de magistraten vonden in het tsenige meu- bel van de woning een zak met 24,000 fr. en een eigendomstitel van een huis bij de Gare de L'Est, dat 10,000 fr. opbrengt. Die rijke-arme laat als erfgenamen achter twee arme zusters en een nichte, dat in een gesticht wordt onderhouden. Gedurende een zwaar onweer, dat boven Pont-de-Montvert in het Fransche departement Lozere losbrak, werden drie maaiers getroffen, een was dadelijk dood, de beide anderen werden ernstig getroffen. Te Brest is gebleken, dat er sinds eenigen tijd allerlei diefstallen zijn gepleegd in het arsenaal. Vier personen zijn gevangen genomen, onder wie twee militaire beambten van het arsenaal. Een van deze, ridder in het legioen van eer, heeft zich in de gevangenis opgehaugen. Te Graetz sloeg de bliksem in een troepje arbeiders, die op het veld bezig warentwee vrouwen en een kind werden gedood. In het district Schatzk, gouvernement Tomhof, vernietigde Dinsdag de hagel den oogst over een omtrek van 20 K. M. Er waren hagel- steenen bij die drie pond wogen. Drie menschen en veel vee kwamen om. Eene geheele kudde schapen werd met de beide herders door het water weggespoeld. Een allerbrutaalste knoeierij met de stembus is te Roquemaure in Frankrijk ontdekt. Bij het openen der stembus kwamen enkele aauwezigen er achter, dat de bus een dubbelen bodem had en geplaatst was op een tafel met een valluikje, dat uitkwam in een onderliggende kamer van het stadhuis, die voor het publiek afgesloten was. Terwijl uit de Krim zeer treurige berichten komen over den graanoogst in Zuid-Rusland, wordt uit Ottawa (Canads) aan //the Times" geseind, dat er alle aanwijzingen voor bestaan, dat de Canadeesche oogst dit jaar reusac'ntig zal zijn. Volgens matige raming zou de opbrengst van den tarwe-oogst in Manitoba en de noord-westelijke provincien 50 millioen bushels bedrageneenige autoriteiten schatten de opbrengst zelfs op 65 millioen bushels. Op vele plaatsen houdt men zich verzekerd van een opbrengst van 40 bushels per acre. Het provinciale bestuur wendt pogingen aan om 30,000 man aan te werveu voor het binnenhalen van den oogst in West-Canada, welke als de grootste wordt aangemerkt, die daar ooit is voorgekomen. In een bierhuis aan de //Jacobsplatz" te Berlijn kregen eenige bezoekers nu enkele dagen geleden hevigen twist. De belhamel der ruziemakers werd ten slotte door een pootigen tegen- stander bij zijn kraag gepakt en de deur uitgeworpen. Ongelukkigerwijs waren de overwinnaars daarmee niet te vreden en tien van hen nam een bierpot en gooide dien den uitgeworpene achterna, met het ongelukkig gevolg dat deze, aan het hoofd getroffen dood neerviel. De dader dien men onmiddelijk aan de politie overleverde heeft groot berouw over de door hem in dronkenschap begane misdaad. Een Noord-Amerikaansche wal rischjager doodde in de Behringzee korten tijd geleden eea

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2