AI g 0 a e a a Kieuws* Admteatieblad 7 o o r Soouwsch*71aaaderea, No. 4104. Dinsdag 30 Juli 1901. 41e Jaargang. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. England en de Z.-A. Republiek. 2*3 333333a Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pre slechts tweeinaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De nog niet veroverde Zuid-Afrikaansche repu- blieken worden misschien zachter gestemd bij 't vooruitzicht vaD den mooien titel, die voor hun toekomstigen heer en meester wordt saamgesteld. Koning Eduard is niet tevreden met zijn tegen- woordigen titelhij gevoelt zich heer over de zee en wenscbt daarorn eenige veranderiugeu aan te brengen. Een wetsontwerp hieromtrent is door Salisbury in het Hoogerhuis ingediend en ver- moedelijk zal de titel worden w Eduard VII, bij de gratie Gods van de ver- eenigde koninkrijken van Groot-Brittanie en Ier- land, en van de Britsche heerschappijen over de zee koning, verdediger van het geloof, keizer van Indie." Misschien klinkt het in 't Engelsch een beetje fraaier De geruchten over vredesonderhandelingen, van hoe twijfelachtige waarde ook, zullen wel een anderen grond hebben dan deze verfraaiing van den koningstitel. Toch is een kleinigheid vol- doende, om die geruchten in de wereld te brengen. Zoo nu het plotselinge vertrek van Kruger naar den Haag, waaraan men zelfs geruchten over de tusschenkomst der Nederlandsche Regeering vast- knoopt. Verder vermelden eenige Engelsche bladen, dat keizer Wilhelm zal optreden als bemiddelaar. De /,Koln. Ztg." zegt, dat men in goed ingelichte kringen absoluut geen waarde hecht aan die be- richten dat men er alleen de overtuiging heeft dat binnen 3 of 4 maanden de tegenstand der Boeren gebroken zal zijn en de vrede dus zal in tredeu. Maar deze laatste verwachting kon wel eens nog onjuister zijn dan de eerste. De in beslag genomen correspondeutie tusschen Reitz en Steyn heeft de vredesgedachten lang stof gegeven, maar daarvan begint men toch lang- zamerhaud terug te komen. Vooral de corres- FFXJILLISTON 25) - Terwijl hij haar peinzend nastaarde, geheel ver- vuld van de vreugde, haar in zoo geheel andere en naar het scheen gelukkiger omstandigheden weder- gezien te hebben, voelde hij een hand op zijn schouder en opkijkende, zag hij voor zich het schalks glimlachende gelaat van een Weener bankier, met wien hij 's avonds bij den wijn eenige malen in gesprek was geweest. z/Mijn hartelijke gelukwenschen, uitverkorene onder alle stervelingen .Ta, kijk me maar niet zoo verwonderd aanzoo iets trekt de aan- dacht. Het was trouwens een mooi tafereel een doom tusschen twee rozen. Mevrouw Veroni, „de goddelijke", die voor gewone stervelingen bijna ongenaakbaar is, staat hier midden op het Bronplein hand in hand met den zeergeleerden heer doctor Ebhardt, die steeds met voorliefde over zijn gevorderden leeftijd en zijn vrouwenhaat spreekt Zeg mij toch eens, gelukkige sterveling, wat moet men doen om zulk een onderscheiding te verdienen z,Mevrouw Veroui dacht de doctor. »Ah juist, die zuster was aan de opera verbonden, hm een tooneelnaam." #Ik ken eigenlijk slechts haar zuster," autwoordde hij op dien stroom van woorden. //Vaudaag heb ik de kunstenares voor de eerste maal gezien." z/Slecht haar zuster riep de bankier op poudenten in Zuid-Afrika geven hierop weinig hoopvolle toelichtiugen. Zoo zegt die van de Daily Mail" te Pretoria, dat die particuliere stukken slechts bevestigen wat men al wistdat verscheiden Boerenleiders zeer verlangen naar een algemeene overgave, maar zieh niet willen over- geven, tenzij alien het doen. Men mag aanuemen, dat de Boeren een zwaren klap gehad hebben, maar een te optimistische beschouwing van den toestand is ongewenscht. Het terrein van den oorlog zal vermoedelijk den eersten tijd naar de Kaapkolonie verplaatst worden. De Boeren schijnen van plan te zijn zuidwaarts te trekken en Freuch doet al zijn best, hen noordwaarts te drijven. Bij die pogingen heeft Scobell den 21° 10 gevangenen gemaakt. Tegelijkertijd tracht men den opslandelingen in de Kaapkolonie schrik aan te jageu door terechtstellingen. Te Burgersdorp en te Somerset- Oost hebben al executies plaats gehad en te Middelburg zijn een zekere Jacobs en een zekere Jooste opgehangen. Ook te Kenhardt zullen twee terechtstellingen plaats hebben. Te Dordrecht zijn door den krijgsraad 13 rebellen veroordeeld, gedeeltelijk tot levenslange gevangenisstraf, gedeeltelijk tot opsluiting van 2 tot 5 en 10 jaren. tlit den Vrijstaat worden een paar ongevallen vermeld Overste Lambart, van de veld-artillerie, is Vrijdag te Brandfort van zijn paard geworpen en toen door een waterkar overreden, zoodat hij in levensgevaar verkeert. Kapitein Rundle, van het 6e gardedragonders, toegevoegd aan Brabants' Horse, is bij Kareebosch Donderdag zwaar gewond. Hiermee is het ooilogsnieuws eigenlijk uitgeput, maar uit Engeland komen nog eenige berichten, die op den krijg betrekking hebben. Volgens de Daily Chronicle" hebben de onder- ofheieren en de soldaten van de yeomanry, die nog achterstallige soldij te vordereu hebben, aan den koning geschreven, dat zij de uitreiking der medailles niet willen bijwonen. Zij willen geen onderscheidingen ontvangen, zoolang de vrouwen en kinderen van hun kameraads honger lijden. De de-Beers-maatschappij had, naar Brodrick in het Lagerhuis meedeelde, 10 millioen gulden schadevergoeding gevraagd, voor hetgeen het beleg van Kimberlv haar aan nadeel berokkend had. Die som is nu reeds verlaagd tot f 250,000 maar de regeering had nog niets betaald. levendigen toon. ,/Zijt ge dan blind? Nu, ik ken er velen die zeer tevreden zouden zijn, als zij slechts haar zuster konden krijgenmaar ook bij haar is elke aanval vergeefsch. En terwijl mevrouw Veroni ten minste nog de pil weet te vergulden voor de aanbidders, die zij afwijst, is haar zuster bijna grof. Zij is zoo ongevoelig als een steenrots. Doch ik hoop, dat ge aan mij wilt denken, als de zonnestralen van haar guust u te warm worden. Ik bezweer u, gun aan andere stervelingen ook een enkel straaltjeIk ben tevreden, wanneer slechts die zuster mij genadig bedenkt met een weinig van den gloed uit haar oogen. Nu daar zullen wij later nog wel eens over spreken ik moet nu vlug van kleeding verwisselen den ganschen dag ben ik op de bergen geweest doe mijne groeten aan den graaf." Mozes, die van den berg komt," riep graaf Reichenau, die op het terras zat, ,/Uff gelaat schittertWelke vroolijke tijding heeft die dwaze Woldinger je toch verteld z,Wolffinger i9 daar geheel onschuldig aan", zei de dokter lachend, terwijl hij aan de gedekte tafel plaats nam. //Neem me niet kwalijk, dat ik u heb laten wachiten, Manfred" liet hij er op volgen, toen de bediende reeds het eerste gerecht opdiende. „Ik had vandaag recht aangename ontmoetingeu Heel boven op den bergkam ontmoette ik een oud vriend en studiegenoot, Jozef Huber, uit Weenen, een goeden vent, die ons hier wel eens zal komen bezoeken, denk ik. Bovendien had ik nog een ontmoeting, die mij bijzonder veel genoegen verschafte, en waarin ge ook wel belang zult stellen, Manfred." Men seinde ons Zaterdag uit den Haag Naar uit verschillende omstandigheden kan opgemaakt worden zal het Ministerie-Kuyper zijn samengesteld als volgtbuitenlandsche zaken Melvil baron van Lijnden, lid der Eerste Kamer justitie Mr. Loeff, lid der Tweede Kamer binnen- laudsche zaken Dr. A. Kuyper, tevens minister- president marine gepens. vice-admiraal Kruys, oud-minister van marinefinancien Mr. Harte van Tecklenburg, lid der Tweede Kamer oorlog de gepens. luitenaut-generaal Bergansius, oud- minister van oorlog; waterstaat, handel en nijver- heid Mr. J. C. de Marez Oyens, administrateur van het departement van waterstaat, handel en nijverheid kolonien Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-gouverneur van Suriname. Het is niet onmogelijk, dat het beheer der departementen van binnenlandsche zaken en van waterstaat voorloopig is, met het oog op de splitsing van diensten, dezer dagen vermeld. Al de boven- genoemde heeren waren heden in de stad en hielden des namiddags om twee uur een bijeenkomst ten huize van den heer Harte van Tecklenburg. De Minister van financien heeft op de tot hem gerichte vraag, ofpolissen van brand-assurantie- maatschappijen moeten gezegeld zijn, geantwoord, dat stukken, die van hun bestaan af bestemd zijn om tot bewijs te dienen, voor de onderteekening moeten gezegeld worden en dat derhalve de polissen aan zegelrecht onderhevig zijn. TER NEUZEN, 29 Juli 1901. De aanbevelingslijst voor kantonrechter alhier bestaat uit de heeren Mr. K. N. Hengeveld, griffier bij het kantongerecht te Oorschot, Mr. J. F. C. Meijer, idem te Eindhoven en Jhr. Mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg. Door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier is benoemd tot organist de heer P. J. van den Ouden. Meermalen werden op het terrein en uit de loodsen der staalfabriek alhier voorwerpen vermist, meerendeels koperen onderdeelen van machines. De politie, die van een en ander op de hoogte was gebracht kon de raadselachtige wijze waarop die voorwerpen verdwenen, in 't eerst niet oplossen. Uit sommige omstandigheden werd evenwel afgeleid dat dader of daders moesten schuilen onder goed Hij keek den graaf, die argeloos de wijnglazen vulde, met een veelbeteekenden blik aan. //Die ontmoeting was zoo geheel onvoorzien, dat ik er u niet naar wil laten raden. Neen, ge raadt het toch niet," riep hij lachende, toen Manfred eenige namen noemde. „Het was me- juffrouw Imhoff, uit Berlijn; tien minuten geleden stond ik ginder op het Bronplein met haar te praten." z/Mejuffrouw Imhoff... Davida riep de graaf verbaasd, doch geenszins verschrikt, zooals dr. Ebhardt verwacht had. Van eenige gemoeds- aandoening was noch in zijn stem, noch in zijn houding iets te bespeuren. //Het is zeer zeker een bijzonder toeval, bij de eerste schreden op vaderlaudschen bodem reeds bekenden aan te treffen, die men mijlen ver ver- wijderd waant. Wat doet de juffrouw hier? Ah ja, haar vader was zenuwlijder maar als ik me niet vergis als je blieft, bedien u eens van deze mayonnaise, ze smaakt heerlijk Zoo, is de oude heer lang dood Ja, hij is korten tijd na ons vertrek gestorven." //En de dochter? Is zij juffrouw van gezel- schap, gouvernante of zoo iets Het arme meisje Ik heb altijd medelijden met die arme ♦schepsels." //O neen, het schijnt haar integeedeel zeer goed te gaan. Mejuffrouw Imhoff is hier ge- komen in gezelschap van haar zuster ge herinnert u misschien.ik heb u indertijd van die jonge dame gesproken, die. hm. genoeg, die zuster met den tooneelnaam Veroni is hier voor haar gezondheid, en Juffrouw Davida is met haar meegekomen. Ge zult echter verwonderd met de inrichting bekenden, dus onder het perso- neel. Ook werd vermoed, dat het ontvreemde metaal niet hier van de hand werd gezet, doch in Belgie. Hoe kwam het daar evenwel. Dat moest worden uitgevonden. Een nauwlettend toezicht werd gehouden op het in Belgie wouende personeel, dat 's avonds per trein huiswaarts keerde, tot eindelijk Vrijdagavond j.l. onze gemeentepolitie, die te Sluiskil op den loer lag een dier lieden, wiens handelingen haar verdacht voorkwamen, arresteerde, op het oogenblik dat hij aan het station Sluiskil in den laatsten dien dag naar Gent rijden- den trein zou stappen. De arrestant werd meegevoerd naar Ter Neuzen en bij het verhoor dat men hem deed ondergaan ontkende hij van een of ander iets af te weten. Inmiddels werd door de politie in den omtrek van het station Sluiskil ijverig gezocht naar moge- lijk in het veld verborgen voorwerpen. Zonder gevolg evenwel. Zaterdag toog men opnieuw daar- heen, den arrestant meevoerende, die ter plaatse eindelijk bekende en in een blok graan de plaats aanwees waar hij een pakje verstopt had. Dit werd daar gevonden en bleek te bevatten een koperen kraan uit de gieterij, gewikkeld in kleedingstukken die de arrestant Vrijdags ge- dragen had. Zondagmorgen is de arrestant naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworen van den Koningin Emmapolder de heer J. A. Verhaegen te Graauw en tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden de heer P. A. Adriaansens te Hontenisse. Voor de akte Engelsche taal is o. m. geslaagd de heer C. van Veelen te Hoek. Te Utrecht is j.l. Zaterdag geslaagd voor het staatsexamen tot toelating tot de studie aan eene Universiteit (voor afd. A. rechten, letteren en wijsbegeerte) de heer J. Adriaanse te Hulst. Tijdens de Landbouwtentoonstelling te Oud- Beijerland gehouden, vond veel aandacht de in zending van de heer P. J. Versluijs te Ter Neuzen, bestaande uit a. ruwe'en gezuiverde chilisalpeter b. verzameling foto's, voorstellende gezichten op de chilisalpeterwerker in Zuid-Amerikac. foto's van proefvelden. De volgende algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw wordt te Alkmaar gehouden. van opkijken, dat juffrouw Imhoff zoo veranderd is. De samenleving met haar zuster heeft op haar een zeer voordeeligen invloed gehad. Ik zeg u dat zij geheel de groote dame is geworden. Ik was er zoo verbaasd over, dat zij het bemerkte en mij in het oofje nam. Wij hebben elkaar lang aan den praat gehouden en.ge weet wij leven hier in een glazen huisdadelijk was de dikke Wolffinger gereed met zijn toe- spelingen." Die goede dokter! Zijn gedachten waren zoo vervuld met die ontmoeting, dat hij volstrekt niet bemerkte, hoe Manfred's trotsch gelaat op dat oogenblik de weerspiegeling gaf van zekere gemoedsbeweging. De dames wonen te Weenen," vertelde hij ver der. //Mevrouw Veroni moet een kunstenares van den eersten rang zijn. Wolffinger noemde haar de //goddelijke". Maar ge moet haar inden ted te Weenen wel gehoord hebben ik was te kort daar, en ik bekommer me ook niet veel om zulke dingen. Een schoone vrouw is die mevrouw Veroni, al is zij niet zoo heel jong meer. Wolf finger scheen trouwens mejuffrouw Davida ook zeer mooi te vinden hij phantaseerde allerlei dwaasheden, ge kent zijn gewoonte van overdrijven wel. Maar wat scheelt er aan, Manfred Ge zet een gezicht, alsof ge azijn hadt gedronken z/Och kom, de wijn is goed; maar ge schijnt er van avond plezier in te vinden mijn goeden luim te bederven. Ge moest nu toch eindelijk begrijpen, dat ik niet wil herinnerd worden aan 't vcrleden mijne herinneringen aan ons ver- blijf te Berlijn behooren niet tot de aangenaamste, en nu spreekt ge ook nog over mevrouw Veroni. TER SEUZE5SCHE COURiJVT. ■tit bind vemclaijnt ^faandH'oensdaK- en VriJil»is»von«l» nit^exomlerd op Fee§tdB|(eDf bij de Firma I*. MVII D8 IAMHF te Vei Venen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg den 26 Juli 1001 invorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1901/1902, No 2, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 27 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1