BIJVOEGSEL Tsr Kauzsnsche Dourant Zaterdag 27 Juli 1901. No. 4103. Engeland en de Z.-A. Republiek. 2) 3 S 3 O S Sa Gemengde berichten. Het telegram van Kitchener over het succes van Scheepers is juist gunstig genoeg voor de Boeren om in Engeland eenigeu twijfel te wekken aan het naderend einde van den oorlog. Midden in de Kaapkolonie heeft Scheepers een trein ver- meesterd en den Eugelschen belangrijke verliezen toegebracht. Het ,/volledig onderzoek" dat wordt ingesteld zal wel op die verliezen betrekking hebben en we hopen daarna te hooren, wat er geworden is van de ruim 90 man, die niet ge- dood of gewond ziju. Scheepers begint een slechten naam in Engeland te krijgen en dit stnkje is vooral brutaal, nadat hij bij Campdetoo zoo bijna gevangen was. Zelfs Chamberlain heeft niet kunnen zwijgen over dezen man, die er plezier in sehijni te hebben, zijn strooptochten vooruit aan te kondigen. Toen Scheepers den 6n Juli Murrajsburg binnentrok gaf hij te kennen, zoo deelde Joe op gezag van den gouverneur der Kaapkolonie mee, dat hij de openbare gebouwen in brand zou steken. Hij gaf den rechter verlof, om de officieele stukken in veiligheid te brengen, maar den 7", 's middags om 12 uur, moest alles ontruimd zijn. Ook liet hij Sharwood en Innes weten, dat hij hun huizen zou verbrandenzij kregen een uur om hun be- zittingen te bergen. Aldus geschiedde. Scheepers vertrok den 7°, zeggende, dat hij nu de hoeve van Herholdt ging verbranden. Zoo geschiedde het ook, maar ik heb, zei Chamberlain, nog geen bijzonderheden. Scheepers moet er bijgevoegd hebben, dat zijn eerstvolgend vreugdevuur te Richmond zou aangestoken worden. Hij moet iederen Boer, die de Engelsche over- heid inlichtingen verschafte, gedreigd hebben met het verbranden van zijn huis, zoodat hij verplicht zou wezen, met zijn goederen zijn toevlucht te nemeu in den naastbijgelegen militairen post. Ik geloof zeide Chamberlain nog dat de heer Herholdt het bekende Afrikaander lid van de wetgevende vergadering der Kaapkolonie is. Hij heeft volstrekt geen deel genomen aan den oorlog, en ik zie niet in, wat men hem verwijten kan buiten zijn gematigde houding in het parle- ment. Wat Scheepers doet, lijkt mij eenvoudig de handelswijze van een misdadiger. Hierop volgden toejnichingen in het Lagerhuis. Deze betroffen natuurlijk niet de schelmstukken van Scheepers, maar het talent van Chamberlain, die zoo fijn wist te onderscheiden tusschen het brandstichten door een Boer en door een Engeisch- inan. Het eerste heet misdadigerswerk, het andere is, naar men weet, een zeer humane rnanier van oorlog voeren. Ook het tweede gedeelte van Kitchener's telegram de nederlaag van Crabbe bij Cradock tegen Kreut- zinger, is verblijdend. De Engelschen leden geringe verliezen, zegt het bericht, maar misschien hebben de Boeren wel heel veel van die schichtig geworden paarden opvangen. Een kleiue verlieslijst en weinig nieuws. De nadere gegevens over het succes van Scheepers ontbreken nog en Crabbe heeft ook nog niet ge- meld, hoeveel zijn lichte verliezen bedragen. Maar zelfs al zijn de verliezen gering voor de Engelschen, de onaangename indruk van een Boerensucces, na 21 maanden oorlogvoeren, blijft F K TJILLETON 24) Als hij er aan dacht, dat Davida Imhoff met hem naar de cliniek voor ooglijders was gegaan als een bleek, treurig afgemat meisje, in een afge- dragen vuil regenmanteltje en met een leelijken vilten hoed diep over het hoekige voorhoofd getrokken, dan moest hij bekennen, dat haar voorkomen van toen al heel weinig geleek op haar bevallig uiter- lijk van thans. Zijne verbazing over de verande- ring, die bij het »leelijke bloemenmeisje" had plaats gehad, was zoo duidelijk op zijn gelaat te lezen, dat Davida het wel moest bemerken. Een fijn spotlachje krulde haar lippen, doch onmiddelijk daarna kwam er een trek van diepe treurigheid op haar gelaat. Ja, dokter, de kleeren maken den man maar blijf daar nu niet staan als een zoutpilaar en be- spot mij nietGe zult nog wel weten, dat het mijn smaak niet is, me zoo op te tooien. Ik draag al dat moois ter wille van mijn zuster. Mag ik u nu voorstellen Ouze goede vriend doctor Ebhardt, lieve Isa, van wien ik je reeds vroeger heb gesproken mijn zuster Isolde." De schoone blondine keek den kleinen dokter onderzoekend aan, en op haar gelaat teekende zich iets, dat zoowel verwondering als teleur- stelling zal geweest ziju. Terwijl zij hem vrien- delijk de hand reikte, sprak zij een paar woorden ter begroeting, doch ging toen verder, zeggende //Ik ga langzaam vooruit, Davida! Je zult me wel inhalen Mijn zuster klimt als een gems, zoo vlug gaat het met mij niet meer. Ge bestaan en te Louden zal de stemming tegen de »fielten" of //roovers," zooals de heer Milner de invallers noemde, wel niet verbeteren. Toch kan Engeland alleen door een zeer tegemoetkomende houding den vrede bespoedigenal die harde maatregelen zullen het verzet slechts versterken. French heeft het bevel over de nieuwe kolonne, die voor de moeilijkheden in de Kaapkolonie ge- vormd wordt, opgedragen aan kolonel Hunter Weston. Een correspondent van de /Times," die met- een kolonne langs de Magaliesbergen over Nooit- gedacht is getrokken, meldt uit Krugersdorp Iloewel de streek buitengewone moeilijkheden oplevert, is ze toch volkomen schoongeveegd door generaal Barton, die ze een maand achtereen heeft doorkruist. De reeks blokhuizen is bijna gereed tusschen Kommaudonek en Krugersdorp. De tegeuwoordige krijgsverrichtingen houdeu verband met het plan om het blokhuizenstelsel verder uit te breiden. Drie dagen te voren hadden de troepen van Barton, samenwerkeude met die van kolonel Allenby, den Zwartkop schoongeveegd. In Natal is men niets gesticht over het, bevel tot ontruiming van de districted bij de Kliprivier, en de eerste minister heeft meegcdeeid, dat de regeering haar best zal doen, dit bevel weer in- getrokken te krijgen. Misschien behoeft er zoo'n haast niet mee gemaakt, nu de Boeren een alge- meenen trek naar 'tzuiden schijnen voor te bereiden De herstemming voor drie leden van den gemeenteraad te Gendringen, waarbij het nogal warm toeging, zal een staartje hebben, waarbij de justitie nog een woordje zal meespreken. Een werkgever aldaar, die alle krachten voor een drietal candidaten inspande, heeft aan meerdere personen aanzienlijke bedragen geboden, indien zij op weg naar de stembus weder terugkeerden. Er is hiervan aangifte gedaan. Men meldt uit Nieuw-Buinen Maandagavond is een 36jarige arbeider, vader van zes kiuderen, door zijne kameraden achter- gelaten om zijn roes uit te slapen, bij't ontwaken in 't water geraakt en verdronken. i 1 ilburg kreeg Maandag zekere Maria E. twist met vrouw v. D., wie zij met haar mes een diepe wonde in de borst toebracht, nadat vrouw D. haar met een hamer een slag had ge- geven. De toestand der gewonde is ernstig. In do Beukerstraat te Zutphen waren Dinsdagavond omstreeks half elf twee opgeschoten kwajongens hevig aan het vechten. De^ heer N., die de vechters scheidde, wierp daarbij een hunner tegen den grond, waardoor deze zich zoo ernstig aan het achterhoofd be- zeerde, dat zijn toestand niet zonder gevaar is. Woensdagmorgen is bij binnenkomst van een der S. S. treinen op het station Hedel de leerling-machinist Van den B. van de machine gevallen, met het ireurig gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Een 54jarig werkman, zekere V. d. II. die Woensdagavond omstreeks 9 uur door de Raam- straat te 's Hage liep, werd daar plotseling aange- houden door een ander werkman, met wien hij reeds vroeger ongeuoegen had gehad. Na een korte woor- denwisseling bracht de laatste hem onverhoeds een slag toe op het achterhoofd, vermoedelijk met een scherp voorwerp of een stuk hout. De aange- rande viel terstond neder. Binnengedragen in een kunt dan beiden de vreugde van het wederzien genieteu." Doctor Ebhardt boog zich over de hand, die zij hem nogmaals toestak. Davida's zuster! Vergeleek men die twee, dan kon de aanwezigheid van Davida slechts dienen om de schoonheid van haar zuster des te beter te doen uitkomen. En toch geleken de zusters op elkaar, die versfandige, donkere oogen die fraaie witte tanden die roode lippen die goed geevenredigde gestalte. Terwijl zij ouder een oppervlakkig gesprek heen en weer wandelden, had de dokter gelegenheid Davida wat nader op te nemen. Het was niet de kleeding alleen, die haar zoo veranderd deed voorkomen. Het gelaat, dat onder haar hoedje zoo lief en vriendelijk uitkwam, was, zoo niet schoon, dan toch sprekend genoeg om de aandacht te trekken. Mel was het nog bleek en kleurloos, maar de ingevallen wangen met uitpuilende beenderen waren nu rond en gevuld gewordende litteekens door de pokken achtergelaten, schenen in den oop des tijds of door eenig toiletmiddel verdwenen te zijn en langs de slapen golfde het dichte haar bevallig tot over de ooren. Haar gelaat scheen daardoor smaller en haar fijne trekken vertoonden nu meer gelijkenis met die van haar zuster. //Ge zijt bier toch niet wegens een ziekte of als zeuuwlijder, hoop ik dokter? vroeg Davida schijnbaar onversehillig. I/O naen, ik ben Goddauk nog allijd gezond. M ij zijn hier alleen voor ons geuoegen," antwoordde doctor Ebhardt met bijzonderen nadruk. //En woont ge dus nog altijd op Rei- chenau kruidenierswinkeltje, door zijn zuster gedreven, bleek de aangerande te zijn overleden tengevolge van een schedelbreuk. Het lijk werd per brancard overgebracht naar het politiebureel op den Groen- markt. De verslagene was ongehuwd. Na het plegen van het feit maakte de dader zich terstond uit de voetenhij is echter bekend. Woensdagmorgen is in de nabijheid van station Lage-Zwaluwe, tusschen de wachtposten 22 en 23, het verminkte lijk gevonden van een man, door een der nachtgoederentreinen overreden. Uit bij hem gevonden stukken blijkt, dat de ver- ongelukte zekere L. moet zijn, geboren te Amster dam, en eervol ontslagen stoker van de Neder- landsche marine. Bij de militaire autoriteit te Amsterdam vervoegde zich dezer dagen een persoon, die voor- gaf zijn korps, de koloniale reserve te Nijmegen, zonder verlof te hebben verlaten. Onder geleide werd hij naar Nijmegen gebracht, waar bleek, dat de man nooit soldaat bij de koloniale reserve was geweest. Hij had zich daar- voor uitgegeven om een gratis reisje naar Nijmegen te maken, en is nu ter beschikking van de polilie te Amsterdam gesteld, om wegens oplichterij ver- volgd te worden. Te Schoonhoven zou een 13jarig meisje met eenige kennisjes poffertjes bakken op een spiritus- fornuisje. Hare kleeren geraakteu in brand en gillend van pijn vloog het meisje de straat op, waar zij door de schrikbarend toenemende vlam groote ontsteltenis veroorzaakte. Inmiddels toe- gesuelde personen drongen haar, ter redding, van de hooge havenkade te water, terwijl de heer C. Schoon Thirn haar nasprong en redde. Het meisje lijdt hevige pijn, vooral aan den geheel ontvelden arm, maar men hoopt nog op beterschap. Uit Dalfsen wordt gemeld In de buurtschap Rechteren onder deze ge- meente, waren de oudere kiuderen van den land- bouwer A. T. in den hooiberg op het hooi aan het spelen, toen een hunner, een lljarig meisje, een hooivork naar beneden liet vallen met het ongelukkig gevolg dat deze terecht kwam in het hoofd van een tweejarig broertje, dat onder in den berg zat. De arme kleine was bijna terstond een lijk. Een zevenjarige knaap Ch. V., thuis behoo- reude aan de Oude Vest te Leiden werd Dinsdag- ochtend te ongeveer tien uur uitgezonden om een boodschap te verrichten aan de Haarlemmerstraat doch keerde niet terug. Toen na geruimen tijd het kind niet thuis kwam, werd bij de politie aangifte gedaan van de ver- missing, waarop een onderzoek volgde. Verschil- lende geruchfen deden de ronde, o.a. dat het ventje zou gezien zijn in gezelschap van een heer, van een kermisklant, euz. Zooals begrijpelijk, werd toen aan ontvoering gedachl, hetgeen de taak om een spoor te vinden zeer bemoeilijkte. Na verschillende aanwijzingen toog de politie Woensdagochtend aan het dreggen in de Oude Vest, dicht bij de ouderlijke woning, en werd de knaap levenloos opg.haald. Een draad wol, welken het kind nog in de hand had, doet denkeu, dat het ventje daarmede vischjes heeft willen vangen en dat hij toen te water is geraakt, waarschijnlijk reeds Dinsdagmor- gen te ongeveer elf uren. Te Wageniugen rookte een 12jarige knaap in een kerseboomgaard een sigaar, die toen hij deze even op een bank wilde leggen, in een zak met buskruit viel. Het kruit ontplofte, de kleederen van den knaap vatteu vlam, waardoor hij zich ernstig brandde aan hoofd en armen. De hut //Ja". z/En isde graaf ook hier //Natuurlijk, tnejuffrouw." z/Kom, nu kau ik mijn zuster waarlijk niet langer laten wachten," zeide zij nu, plotseling afscheid nemende. //Op voorschrift van den dokter moet zij 's avonds wandelen. Als zij niet loopt, totdat zij flink vermoeid is, slaapt zij den ganschen nacht niet." z/En waar zie ik de dames weder? vroeg de dokter, terwijl hij haar hand een oogenblik in de zijne hield. //Aan de table d'hote toch zeker i/O neen," antwoordde zij haastig; //wij eten in onze eigen kamer. Wij zijn om te zeggen incognito. Deze badplaats werd ons aanbevolen als een rustig plekje, waar weinig toevloed van vreemden is, en nu blijkt half Weenen hier te zijn. Reeds bij onze aankomst werd Isolde her- kend en lastig gevallen. Mijn zuster heeft pas kort een kunstreis achter den rug, die veel van haar krachten heeft gevergd. Zij is er afgemat en zenuwachtig door geworden. Ons verblijf in het hotel was ook slechts voorloopig. De villa die mijn zuster door haar zaakgelastigde had laten huren, had in haar cog nog zooveel gebreken, dat wij hier eerst hebben gewacht tot alles naar den smaak en de gewoonten van mijn zuster was ingericht. Isa heeft zoo haar eigen inzichten ik vond alles dadelijk prachtig. Het huis met zijn vele torens en torentjes, de tuin geheel in Eugelschen stijl, en dan het bosch in de onmiddellijke nabijheid. Misschien kent ge de bezitting wel De bouwmeester heeft er den naam van ^Quisisana" aan gegeven. De ligging er van is verrukkelijk schoon. Laat ons hopen, dat de villa haar naam eer aandoet. Mijn zuster in den boomgaard, waartegen de knaap gezeten was, verbrandde met alles wat er in was, terwijl ook de jonge kerseboomen vernield zijn. I e Batenburg, het oude stadje aan de Maas, heeft men in een der jongste nachten een geheel huis, dat onbewoond was, afgebroken en mee- genomen. Het zou eersldaags verkocht zijn ge worden als de notaris geheel op de hoogte was van de eigenaren-erfgenamen der bezitting. W oensdagmiddag vond men de vrouw van den landbouwer P. v. d. H. in de buurtschap Kort-Schonauwen achter het huis verdronken. Door een ongelukkig toeval schijnt zij bij het verrichten van eenige werkzaamheden te water geraakt te zijn. Aangaande het gebeurde bij de stembus te ■loure deelt Het Centrum het volgende mede De heer L. is geen lid van het stembureau, doch slechts bestuurslid van de christ.-hist. kies- vereeniging. De zaak waarvoor genoemde L. en zijn knecht voor den rechter van instructie zijn gehoord, is deze I oen genoemde knecht het stemhokje ging verlaten, ontnam de patroon hem het ingevulde biljet, ziende dat de knecht, die niet erg ont- wikkeld schijnt te zijn, bij vergissing op den socialist had gestemt in plaats van op den chr.-hist. c&n- didaat, scheurde hij het biljet stuk en eischte van het stembureau een ander nieuw biljet. Reeds bij de eerste stemming moet L. door den voorzitter er op zijn gewezen, dat slechts een persoon tegelijk zich in het hokje mocht be- vinden. Op telegrafisch verzoek van den burgemeester van Alblasserdam, is Dinsdagavond een detache- ment van 50 pontonniers, onder luitenaut Irish Stephenson, van Dordrecht derwaarts vertrokken, in verband met de omstandigheid, dat de burge meester had bepaald, dat de herbergen ter ge legenheid van de kermis om 10 uur moesten worden gesloten. Om 9 uur waren de pontouniers ter plaatse. Na een uur patrouilleeren werd overgegaan tot de ontruiming van de herbergen. De kermisgangers nameu een dreigende .houding aanluitenant Stephenson werd met een flesch op het hoofd geslagen, waardoor hij bewusteloos achterover stortte, en een onderofficier werd door een steen getroffen. Daarna gaf de officier ofde burgemeester last tot vurener werden acht scherpe wachtpatroneu gelost. Het gerucht dat een vrouw werd getroffen, is onjuist; maar een man werd geraakt. De oorzaak van het gebeurde is te zoeken in het besluit van den gemeenteraad, verleden jaar genomen, om den prijs der standplaatsen op de kermis te verhoogeu. Daardoor moest bv. een draaimolen, die vroeger slechts 30 betaalde, thans f 300 dokken, en het gevolg was dat er geen draaimolen verscheen, zeer tot misnoegen der kermisgaanders. ,/De molen moet er komen, de molen moet er zijn," zongen zij Maandagavond, in groote troepen door het dorp trekkende en bij een aantal ingezetenen voor en tegenstanders van de kermis de ruiten ingooiende. Hierop nam de burgemeester, jhr. V. II. de Villeneuve, strenge maatregelen. Hij requireerde vier rijks- veldwachters en 50 man pontonniers uit Dordrecht, en trok de vergunning der kasteleins in om na 10 uur 's avouds te tappen. Het zien van de militairen en de rijksveldwacht zette kwaad bloed. Het geheele dorp, dat dien dag kalm was geweest, liep te hoop, en toen de burgemeester, met luitenant Stephenson, den gemeenteveldwachter en twee rijksveldwachters de tapperijen ging sluiten en hij daartoe kwam in de herberg van Van Krimpen, brak de opgewoudenheid los; men gooide heeft reeds zoovele verbintenissen aangegaan, dat er jaren mee gemoeid zijn om ze alle te volbrengen. En in haar lijdenden toestand kan zij oumogelijk aan al haar verplichtingen voldoen." z/Woont u geheel bij uw zuster in z/Ja, sedert den dood van papa. Wij waren beiden geheel alleen. Het was dus natuurlijk, dat wij bij elkaar gingen." z/En hebt ge dan uw bloemen trouweloos in den steek gelaten De kweekerij heb ik verhuurd aan mijnheer Overbeek, die destijds miju eerste bediende was. Licht viel de scheiding mij niet tot heden heb ik ook nog niet kunnen besluiten het oude huis te verkoopen, ofschoon men er mij genoeg toe gedrongen heeft. Het ontbreekt mij ook nu niet aan arbeid. De villa van mijne zuster te Weenen is rondom door een grooten tuin omge- ven, zoodat ik ook daar een kweekerij in het klein heb kunnen aanleggeu. Ik leg mij nu ge heel toe op de rozencultuur en heb reeds ware prachtexemplaren verkregen. Verder bestudeer ik plantenkunde en natuurwetenschappen ik ga naar alle lezingen waarbij dames worden toegelaten, en dan vergezel ik ook dikwijls mijn zuster op hare reizen ik ben te Petersburg, New-York en Kopeuhagen geweest kortom, mijn 1 even is rijk aan afwisseling. Ge ziet dus, dat ik het wel kan uithouden, dokter. Maar nu heb ik mijn tijd verpraatdaar komt onze kleine groom reeds met onze mantels langer mag ik mijn zuster niet laten wachten. Zij kuikte hem nog eenige malen vriendelijk toe en spoedde zich toen voort den weg op, dien de dokter juist langs gekomen was. (Wordt vervolgd). VAN BE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5