Het voorbereidend militair onderricht. Gemengde berichten. ""rechtszaken Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De commissie is tot de conclusie gekomen dat de bewakers van Bresci diens zelfmoord niet hadden kunnen voorkomen en dat de beschuldiging dat zij door anarchisten omgekocht zouden zijn, van alien grond ontbloot is. vallen. Het heeft op de meeste plaatsen eene nette lengte bereikt en was veel langer dan in menige streek van het naburige Belgie. Velen hebben bun vlas verkocht en dagelijks kan men volgeladen wagens zien voorbij rijden. De prijs varieerde tusscheu 12 it 14 Vlaamsche stuivers per roede, hetgeen zoowat f 150 tot f 165 per gemet bedraagt. Anderen rooten hun vlas zelven, droogen het daarna en bergen het in de schuur. Van den winter laten zij dit drooge vlas uitzwingelen, waardoor menige arbeider werk verschaft wordt. Retraiichement. De quaestor in de classis IJzendijke heeft dit jaar voor de Generate Kas ontvangen uit Ter Neuzen f 18,25, Hontenisss 11,85, Hulst 68,50, Schooudijke 13,40, Groede 11,50, Nieuwvliet f 6,75, Sluis/ 52,75, Sint Anna ter Muiden f 11,25, Oostburg 26, Zuidzande 9,85, Cadzand f 20,25 en Retran- chement f 6,75, samen f 257,10. De overige gemeenten zonden nog geene bij- dragen in. Den eersten Augustus moeten de burgemeesters de staten inleveren van hen die zich opgegeven hebben voor den cursus 1901/1902 van boven- staand onderricht. Vaak is in ons blad gewezen op het belang van deze zaak, niet alleen voor hen die loten moeten, maar ook voor hen die er prijs op stellen het geweer te leeren kennen en goed te leeren schieten. Zooals de bepalingen der wet betrekkelijk de nationale militie thans luiden, worden jaarlijks ingelijfd 12,300 lotelingen voor 8^ maand, 5200 lotelingen voor korte oefening, voor een eersten oefeningstijd voor 4 maanden. Zij, die er op gesteld zijn slechts 4 maanden, in plaats van 8l/3 maand, te dienen, althans voor dit faveur in aanmerking te komen, moeten in het bezit zijn van getuigschriften van lichamelijke en militaire geoefendheid. En hoe kan men anders deze getuigschriften bekomen dan door deel te nemen aan het voor bereidend militair onderricht, dat in elke gemeente gegeven kan worden wannetr zich daarvoor slechts 20 liefhebbers opgeven Op geene andere wijze is dit mogelijk. Behalve dit voordeel, bestaat er nog een ander, nl.door deel te nemen aan het onderricht, kan men bovendien geplaatst worden bij het korps en in het garnizoen zijner keuze. Deze laatste prikkel is zeer verhoogd door de allernieuwste militiewet, want nu bestaat voor de getrouwe volgers van het onderricht veel kans, dat zij, in plaats van 8£, slechts 4 maanden behoeven te dienen. Zij hebben indirect ook veel voor bij de lotelingen die van het onderricht niets weten wilden en nu word nog dit voordeel in uitzicht gesteld dat zeker voor alle zeventien- en achttienjarige jongelui een groote spoorslag zal zijn om zich alsnog aan te melden bij de burge- meester of commandeerende officieren hunner ge meenten voor het onderricht dat in den winter gedurende vier maanden 2 maal 's weeks gegeven wordt. Wij meenen in't belang van hen, die loten moeten, nog eens op deze gunstige bepaling te moeten wijzen. (M. C.) De rechtbauk heeft in hare zitting van 23 Juli de volgende vonnissen uitgesproken P. E. de D, oud 16 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. Th. T., oud 49 j., koopman te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. 1°. J. L. P., oud 17 j., landbouwer, 2°. M. P. Z., oud 19 j., arbeider, 3°. D. M. J., oud 19 j., arbeider, alien te Axel, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 7 dagen ge"angenisstraf. O. A. A. W., oud 21 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevang. 1°. H. v. I., oud 41 j., 2°. J. v. 1., oud 44 j., scbippers te Graauw, zijn wegens strooperij ieder veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Zondagmorgeu ongeveer 9 uur had opdehoog- te van Nieuwesluis, gedurende mist, een aanvaring plaats tusschen het Duitsche s.s.//Weimar" (Nord- deutscher-Lloyd) met stukgoederen bestemd van Antwerpen naar Australie en het aldaar geankerd liggende Duitsche s.s. #Caesar" van Ibrail met 1180 tons hout z.g. sleepers en 2100 ton graan naar Antwerpen bestemd. Daar de ,/Caesar zwaar lek werd en dreigde te zinken werd het door de //Weimar" en twee in- middels uitgezonden sleepbooten op sleeptouw genomen en naar Vlissingen teruggesleept. Daar het s.s. echter al sneller en sneller wegzouk, werd het door de sleepbooten alleen overgencmeu en om te voorkomen dat het in diep water zou wegzinken, met alle krachten beproefd het aan grond te zetten, hetwelk beloofde met de groote diepgang van het s.s. (toen 32 voet) veel moeite Je zullen opleveren. Inmiddels was het grootste gedeelte der equipage in de booten gegaan en sleepten langszijde van hun schip mede, toen het nog juist even intijds gelukte het s.s. op de Nolleplaat tegenover de z.g. Gevangentoren aan den grond te zetten. Het voordek was toen reeds gelijk met het water. Daar het water opkwam werd door de sleepboten nog steeds aan het s.s. gesleept, teneinde het zoo hoog mogelijk op de bank te krijgen. z/De //Weimar", die geen schade had bekomen ankerde te reede en vertrok ten ongeveer 5 uur naar zee. Gisteren had het stoomschip een minder gunstige positie ingenomen. Daar de luiken waren weg- geslagen, ging ook een deel der lading, dwars- liggers voor spoorwegen, aan het drijven. Het meerendeel is opgevischt en te Vlissingen aan- gebracht. De equipage van het stoomschip is te Vlissingen in het gebouw //Elim" ouder dak gebraeht. Te Amsterdam is een meisje op straat ge- vallen met een griffel in den mond, met het noodlottig gevolg dat deze haar tot de hersenen doordrong. Haar toestand is hoogst ernstig. Te Laren (Gooiland) is opgericht een Kinder- bond tot bescherming van vogels. De leden reeds ruim 50 in getal verbonden zich .geen nestjes meer uit te halen en geen vogels te vangen. Zondagochtend omstreeks 11 ure is een 12jarige knaap bij het zwemmen in de buiten- gracht te Naarden verdronkeu. Zondagmiddag verdronk de 20jarige zoon der wed. Van der Kooi te Bartlehiem (onder Stiens) die, zonder te kunnen zwemmen, op eene eenzame plaats in eene diepe opvaart van de Dokkumer Ee alleen ging baden. Te Aalst is Maandagochtend de knecht van den landbouwer Mooyman bij het hooien van den zolder gevallen en op de plaats doodgehleven. Te Maastricht is Zaterdagavond zekere K., die zich in de Maas wilde wasschen, bij de Sandersbrug verdronken. Tot heden heeft men zijn lijk nog niet gevonden. Toen Zaterdagavond bij den landbouwer J. v. d. Oord in de Wester-Moerbeek de werklieden bezig waren met een hooiwagen te laden, brak het touw waarmee't hooi vast opeen wordt geperst, met 't gevolg dat de zestigjarige werkman die zich op den wagen bevond er met kracht werd afge- slingerd en met ernstige inwendige kwetsuren werd opgenomen. Een werkman te Rotterdam kreeg een zenuw- toeval. Eenige politieagenten kwamen er aan te pas en brachten den man, in wien men een werk man van een drijfriemenfabrikant herkende, in diens fabriek om hem bij te brengon. Bij het losmaken van zijn kleeding kwamen er toen eenige stukken Ieder van drijfriemeu te voorschijn, die hij op zijn lichaam onder zijn kleeding geborgen had en welk Ieder uit de fabriek gestolen bleek. Het gestolen Ieder maakte het hem bij dit warme weder ver- moedelijk zoo benauwd dat een zenuwtoeval er het gevolg van was. Na bijgekomen te zijn is deze werkman door de politie opgesloten tot nader onderzoek. Bij de jongste Kamerverkiezing moet, naar ons verteld wordt, onder Kooten het volgende zijn afgespeeld. Een lauwe kiezer ontvangt bezoek van een socialist. Hij is echter onverschillig en niet van plan om te gaan stemmen, het werk roept hem. //Maar als je nu den tijd vergoed krijgtveel kan ik je niet geven, maar hier is 50 ceDt, ga dan Pieter Jelles stemmen," aldus overreedt de socialist. De kiezer neemt het aan en gaat. Op weg naar het stembureau ontmoet hem een ander verkiezingsagent. //Ga je stemmen //Och, 't kan mij niet schelen hoor." //Wei ja man, hier heb je 2,50 daghuur als je Talma stemt, wil je Een rijksdaalder, ja aaugenomen, en met drie gulden in zijn zak vervult de kiezer zijn taak. Later gevraagd hoe hij dat nu gedaan had, zegt hij volkomen eerlijk te zijn geweesthij had Talma en Troelstra beide gestemd en twee witte puntjes zwart gemaakt. Of 't geholpen heeft (B. Ct.) Door een vijftal agenten is te Amsterdam aan het bureau Overtoom gebraeht een persoon, die onder den invloed van sterken drank een op- loop veroorzaakte en zich tegen zijn arrestatie verzette. Bij de overbrenging bemoeide eene menigte burgers zich met de zaak en ontzetten den arrestant, die echter spoedig weer gegrepen werd, Toen drong de menigte op en begon met steenen naar de agenten te gooien, waardoor een paar van hen werden getroffen en genoodzaakt waren van de sabel gebruik te maken, waardoor een burger is verwond. Bij het overbrengen van den arrestant werd steeds doorgegaan met steenen naar de agenten te gooien. Een der agenten rapporteerde bovendien dat hij een bekend burger heeft hooren roepen z/Gooit ze maar dood," waarvan proces-verbaal zal worden opgemaakt. De daders, die den arrestant hebben trachten te ontzetten en met steenen hebben gegooid, worden opgespoord. In het dorp Grollo, in de Drentsche ge meente Rolde, werden voor een lid der Tweede Kamer alle stemmen uitgebracht op Mr. Willinge. Bij de herstemming voor een lid van de Prov. Staten vereenigden zich alle stemmen op den heer Boerma. Bij de verkiezing voor leden van den gemeen- teraad, op 2 Juli, stemden de 52 aanwezige kiezers alien, op een na, op den heer Huizing. Bij de herstemming, op 16 Juli, werden op het aftredende lid Hagting 51 van de 52 stemmen uitgebracht, terwijl ook toen weer alle aanwezige kiezers hun kiesplicht vervulden. In Priesland hebben de eigenaren of directeuren van 35 boterfabrieken welke te zamen jaarlijks ruim 3 millioen K.G. boter voortbrengen hun fabrieken onder controle gesteld van het //Boter- controle-station" van de Eriesche maatschappij van landbouw. De fabrikanten hebben zich verbonden tot het betalen van ten minste f 1200 en ten hoogste 12,000, wanneer zij zich hebben schuldig ge maakt aan botervervalschingbovendien zullen hun namen worden bekend gemaakt in binnen- en buitenlandsche bladen en in de circulaires die van het controle-station uitgaan. De haven van Boston wordt door de mus- kieteuplaag bezocht. Men vermoedt, dat de beesten op een schip zijn meegevoerd en door de buitenge- wone warmte een bizonder snelle ontwikkeling hebben gehad. Als een staaltje van de verwildering, waartoe koloniale ondernemingen leiden, wordt weder een geval medegedeeld, nu niet uit Duitsch-Afrika, maar uit den Congo-staat. Twee officieren bevalen in een dorp, dat de negers voor hen moesteu dansen. Dit werd geweigerd, omdat er een lijk boven aarde stond. De officieren lieten daarop op de weerlooze zwarten schieten, waardoor er 31, en daarbij ook een aantal vrouwen, gedood werden. De jury te Anverstville heeft deze woestaards nu tot 25 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Bij Petersburg is een luchtballou van he^ leger, kort na het neerdalen, vermoedelijk door de onvoorzichtigheid van landlieden, die rookten, in brand geraakt. Een heftige ontploffing volgde, waardoor 7 personen zwaar en nog 13 lichter gekwetst werden. Een der getroffenen, een jongen, is reeds bezweken. Te Munchen is deze week uitspraak gedaan in een proces tegen een hotelhouder. Een reiziger had een kleedingstuk gescheurd aan een schroefje dat uit een canape stak en eischte schadever- goeding. De rechter heeft de vordering toegewezeD, overwegende dat een hotelhouder moet instaan voor de scbade door de meubelen aan reizigers toegebracht en zelf of door zijn bedienden be- hoort te laten nagaan of de meubelen zonder schade gebruikt kunnen worden. Het dagblad Roma, van Napels, geeft nu al het verslag van de commissie die de opdracht had de omstandigheden die den zelfmoord van Bresci vergezelden te onderzoeken, hoewel dit verslag door de handen van den officier van justitie en van eenige gevangenisdoktoren had moeten gaan voor het gepubliceerd kon worden. Te Hamburg waren drie werklieden op den toren van de hoofdkerk aan den arbeid. De stelling, waarop zij stonden, brak en alle drie, vader, zoon en neef, stortten neer. De vader was dadelijk dood, de beide anderen stierven in het hospitaal. Een groote brand heeft in de kleine Rus- sische stad Solokinova Alexandrowsky 260 huizen in de asch gelegd. Het dorp Tulirunkki bij Wiborg in Finland is door brand vernield. 97 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Te Metz heeft in een aanval van woede een arbeider zijn zoon in een vechtpartij met een mes doodgestoken. Een 21jarige man heeft te Baune (Frankrijk) in een vlaag van krankzinnigheid zijn ouders met bijlslagen om het leven gebraeht. Reeds sedert geruimen tijd dwaalde te Berlijn een geheimzinnig persoon rond, die in het donker de kleederen van vrouwen en meisjes stuk sneed. Thans is deze misdadiger, een gehuwd timmerman, vader van twee kinderen, op heeterdaad betrapt en gepakt. Hij bekeut, dat een onweerstaanbare aandrang hem dreef tot het plegen van baldadig- heden. Hij verklaarde dat hij, wanneer hij b.v. in de tram zat naast een vrouw, in zulk een toestand van overprikkeling geraakte, dat hij ten slotte met een schaar een scheur maakte in de japon van de naast hem zittende vrouw. lets dergelijks is vroeger te Berlijn al eens gebeurd. Toen was het een dokter, die in abnor- malen toestand vrouwen en meisjes op straat met inkt bemorste. Zondag barstte een hevig onweder los boven het Fransche dorpje Palan nabij Perpig- nan. Kinderen snelden naar den kerktoren en begonnen de klok te luiden in de meening, dat zij daardoor den bliksem zouden kunnen afwenden. Plotseling sloeg de bliksem in den kerktoren, doode 4 kinderen en kwetsten er 4 en een vrouw ernstig. De jeugdige Cornelius Vanderbilt ontvangt, niettegenstaande zijn miJlioenen, zeer democratische opvoeding. Na eerst in verschilleude fabrieken het practisch machinevak te hebben geleerd, zal hij nu in dienst gaan. Hij wordt niet geplaatst in het regiment, waar meer millionnairszoontjes dienen, doch heeft een aanstelling gekregen als tweede Juitenant in het 12de infanterieregiment te New-York. Doorluchtige typografen. Mendeeltom- trent wijlen keizerin Elizabeth van Oostenrijk, voor wie onlangs een standbeeld te Salzburg onthuld is, mede, dat zij niet slechts een begaafd dichteres was, doch daarbij tevens de eigeuaardig- heid had, haar eigen verzen zelf te willen zetten en drukken. Evenwel is de Oostenrijksche keizerin niet de eenige vorstelijke typograaf. Ook keizer Wilhelm II heeft eenige maanden het vak geleerd in de hofboekdrukkerij van Trowitzsch en Zoonterwijl ook van keizer Erans van Oostenrijk, de gemaal van Maria Theresia, bekend is, dat hij in zijn vrijen tijd gaarne aan de letterkast stond en vaardig de handpers bediende. In Montana (Amerika) hebben roovers den express-trein aangevallen en geplunderd. Er be- vonden zich 250 reizigers in den sneltrein van de Great Northern Pacific. Tusschen Malta en Wanger kroo'p onder de zitplaats van den hoofdconducteur een man te voorschijn, die, een geweer op hem aanleggend, even beslist als hoffelijk zeide//Wees zoo goed personeel en reizigers te verzoeken zich kalm te houden." Terzelfder tijd verscheen ook naast de machinist de loop van een geweer. De locomotief stond stil, en twee andere roovers verscheneu bij den trein. Een vatte naast den trein post en deelde mede, dat ieder die zich verroerde, een kind des doods was als waarschuwing schoot hij een nieuws- gierigen conducteur een vinger af. De vierde roover eindelijk doorzocht den postwagen en nam 70,000 dollars aan geld en papieren van waarde mede. Daarna reed het viertal, door het tot aan de tanden gewapende treinpersoneel in het minst niet lastig gevallen, de bergen in. Tot hiertoe is men hun nog niet op het spoor. Maar niet alleen het verre westen is de operatie- basis van spoortreinroovers. In den nacht van den 15 Juli n. 1. hebben roovers op 15 Werst van Moskou een goederentrein aangevallen. Hier was men echter moediger. Het treinpersoneel wist met behulp van wegwerkers der aanval der roovers af te slaan en een van hen gevaugen te nemen. Een gezette zangeres was door een opera- directeur te New-Orleans geengageerd. Zij was met succes te San-Francisco opgetreden en zonder haar vooraf gezien te hebben, verbond de directeur haar aan zijn gezelschap. Doch toen zij zich persoonlijk aanmeldde, gaf de impresario haar onmiddellijk ontslag, omdat zij te corpulent was. Haar toegezonden portret had dien indruk niet gegeven. De zaak kwam nu voor den vrederechter, waar de directeur zelf zijn zaak op de volgende wijze bepleitte//Zie deze jonge dame eens aan en zeg mij eerlijk, of iemand in staat is een balkon op het tooneel te maken, dat solide genoeg is om haar te dragen, zonder nog mijn //Romeo" mede te rekenen, die ook nogal iets weegt. En in travesti zou ik haar toch ook niet kunnen laten optreden, o. a. als //Page" in de //Hugenoten" of als //Siebel" in //Faust" welke rollen deze jonge dame volgens haar contract zou moeten zingen. Het publiek zou in lachen uitbarsten, al zong zij als een engel. De rechter keek de jonge zangeres geruimen tijd aan, zonder lachen, en stelde den impresario in het gelijk. Te Berlijn is verleden week het vijftigjarig bestaan der tegerwoordige stadsreiniging gevierd. De eerste burgemeester, Kirschner, hield een toespraak, waarin werd herinnerd, dat al in 1660 een verordening op de straatreiniging werd ge maakt en //straatmeesters" werden aangesteld. Groot was de uitbreiding van den dienst in de laatste 25 jaren, waarin de bevolking der hoofdstad verdubbelde. De oppervlakte, die onder den dienst valt, is nog meer gestegen en het getal werklieden van 725 tot 1526het getal veegmaehines en sproeiwagens is nu het vijfvoud van toen en de dienst kost thans 3£ millioen mark. Een eigenaardige onderneming. In Augustus en September a. s. zal te Ostende worden ge- houdeu een tentoonstelling van alle middelen en methoden tot bestrijding der zeeziekte, alsmede een daarop betrekking hebbend congres. Een en ander gaat uit van den//Bond tegen de Zeeziekte," die te Parijs gevestigd is. De tentoonstelling wordt verdeeld in zes af- deelingen 1. Toestellen tot verminderiDg van het stampen van schepen. 2. Toestellen tot vastlegging van de inge- wanden. 3. Ventilatie van hutten. 4. Toestellen, voedsel en dranken tot voor- koming van zeeziekte. 5. Andere middelen tegen zeeziekte. 6. Litteratuur over zeeziekte. De geestelijke van een kerk in Neuhausen, een voorstad van Munchen vond sinds eenigen tijd slechts enkele geldstukken in den bus voor de armen, en daar deze vroeger steeds goed gevuld was, kreeg hij vermoeden van diefstal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2