■f* Mevrouw Kruger Geinengde berichten. Telegrafische berichten. Buitenland. ordeuingen heffing en invordering hoofdelijken omslag. De leden van de Buiten-Societeit alhier hebben tegenwoordig volop gelegenheid om van concerten te genieten. En die zijn niet van 't minste dat gegeven wordt. De vorige week Exaarde en gisteren de Kon. harmonie St. Seeilia van Eecloo, directeur de heer P. van Acker. Reeds uit de sameustelling van het programma blijkt dat men met geen gewoon gezelschap te doeu heeft. Deze goed bezette harmonie leverde gisterenavond dan ook weer iets puiks, en aan alle nutnmers viel een daverend applaus ten deel. Yoorzeker zulleu de leden met genoegen vernemen dat er kans bestaat, dat ze nog dit jaar het gezelschap zien wederkeeren. In de eerste alge- meene vergadering der societeit in dit jaar was op voorstel van het bestuur tot eere-lid benoemd de heer Eduard J. van Braband, thans te Amster dam, die zich bij de oprichting zoo verdienstelijk heeft gemaakt en als voorzitter der vereeniging in de goede richting wist te sturen. Aan genoemden heer, die in den tuin aanwezig was, werd gisterenavond van dat besluit mededeeling gedaan, waarop deze verklaarde met genoegerfdie benoeming te aanvaarden. Naar we vernemen zullen de werkzaamheden aan den bouw der staalfabriek alhier worden gestaakt, en zijn, met uitzondering van enkelen, de werklieden tegen a. s. Zaterdag ontslagen. Zaamsliig, 22 Juli. Zooals op meer plaatsen valt op te merken, kan men zich ook hier in sommige boomgaarden overtuigen van het ver- nielingswerk dat de rupsen hebben aangerieht. In eukele boomgaarden viudt men groepen boomen waarop men tevergeefs naar bladeren zoekt, terwijl de vruchten er half verdroogd of taai aanhangen, en de opbrengst van peren, en in het bijzonder van appelen, buitendien wel beneden het middel- matige zijn zal. Ook wat de paardenboonen be- treft, welke men echter maar in geringe mate meer aantreft, hebben algemeen zooveel van de boonenluis te lijden gehad, dat de meeste velden den arbeid van oogsten niet waard zijn. De aardappelen die over het algemeen, en sommige akkers in het bijzonder, slecht zijn opgekomen, hebben in den laatsten tijd hard gewerkt, waardoor de verwachtingen zijn gestegen, ofschoon zich in de vroege soorteu reeds de ziekte heeft geopenbaard. Koewacht. De heer Ch. L. Allefs, siuds 1883 lid van den gemeenteraad alhier, heeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagdzoodat er veel kans bestaat, dat er na alle verkiezingen in de laatste dagen, er hier weer eene stemming zal moeten plaats hebben. Zondag namiddag is hier een een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een drietal jongens waren aan het zwemmen in een water dicht bij de wijk Nieuwe Molen. Het schijnt, dat een der knapen, E. H. Matthijs, een flinke jongen van 16 jaar de kramp gekregeu heeft; tenminste hij verdween eensklaps in de diepte. Zijne kameraden trachtten hem te redden met het noodlottig geval, dat nog een hunner, zekeren Fr. Scholter, bijna 17 jaar oud, ook verdronk. Weinig tijds later werden door de menschen, die op het hulpgeroep van den derde waren toegeschoten, hunne lijken uit het water gehaald. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen. Beide jongens dienden bij den landbouwer, den heer E. Plasschaert, en waren om hun goed gedrag en hun ijver algemeen bemind. 's Gravenhage, 22 Juli. H. M. de Koningin heeft op verzoek eervol ontslagen als rentmeester van het kroondomein Middelburg de heer E. L baron van Hardenbroek en als zoodanig benoemd de heer A. L. Snouck Hurgronje. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aanvaard het eere-voorzitterschap van het Nationaal congres tot bevordering van Zondagsrust en hoopt de ope ning op 19 Sept. bij te wonen. financier die zich „verwijderd" heeft. Nauwelijks hadden wij je gezien, of je waart weer weg. Ik gel oof, dat ik je niet meer gezien heb sedert dien avond, toen wij bij Ronacher waren. Zeg op dus, waar ben je zoo lang geweest z/Ik ben ver weg geweest." ,/Eu wie heeft je zoo lang opgehouden Ik deuk toch niet, dat de liefde nog zooveel macht op je uitoefent, dat jeHoe lang is het wel geleden Vier of vijf jaar wel ,/0, neen," viel de dokter in. vDe liefde heeft over miin grijze hoofd niet zooveel macht. Ik was in Azie ,/Ei, ei Was het daar zoo mooi, dat je daar zoo lang gebleven bent 1" z/Nu, geheel uit eigen beweging reisde ik niet, al koesterde ik reeds geruimen tijd het verlangen het Oosten te zien. Graaf Reichenau riep mij tot zich, om een gezelschap Engelschen naar Meso potamia te volgen. Het plan daartoe kwam zoo plotseling bij hem op, dat wij onmiddelijk moesten vertrekken, als wij de aansluitiug te Brindisi niet wilden misloopen. Er was geen tijd om fifscheidsbezoeken te brengen." (Wordt vervolgd). Pretoria, 21 Juli. Mevrouw Kruger, echtge- uoote van President Kruger, is gistermiddag alhier overleden aan de gevolgen van longontsteking, na slechts drie dagen ziek geweest te zijn. Zij bereikte den ouderdom van 67 jaar. Deze droeve tijding zal overal met deernis worden ontvangen, overal waar de harten kloppen voor de Boeren en hunne edele zaak en ieder zal vervuld zijn met diepe deernis voor den grijzen Staatspresident, wien aan den avond van zijn leven dag op dag treft. Moge hij krac'nt vinden, om ook deze beproeving te dragen. Toen de aartsvijand van zijn volk dieper en dieper doordrong in zijn geliefd land, toen de ijzeren noodzakelijkheid en het waarachtig belang van het strijdende volk het vertrek van den hoog- bejaarden president eischten, moest de reeds zwaar beproefde man zijn bemiude vrouw achterlalen in zijn hoofdstad, te midden van zijn vijanden haar gezondheid werd niet bestand geacht tegen de vermoeienissen van de reis. Van al zijn be- proevingen zal deze waarlijk niet de minste zijn geweest. Maar toch, de zwakke hoop op weerzien bleef en thans is ook deze weggenomen. Ver van haar echtvriend, aan wien zij in haar geheele huwelijksleven haar liefderijke zorgen heeft ge- wijd, is tante Sauna, zooals zij gemeenzaam door alle Transvalers werd genoemd, overleden en aan haar sterfbed, al hebben er wellicht trouwe vrienden gestaan, ontbraken velen, die haar op aarde het liefst waren geweest, haar man, haar kinderen, de talrijke leden van haar groot gezin, die door den oorlog zijn uiteenge- dreven en verspreid, zelfs over andere wereld- deelen. Gezina Suzanna Frederika Wilhelmina Duples- sis is 67 jaar oud geworden. Zij schonk haar man 16 kinderen, 9 zoons en 7 dochterszij was grootmoeder over een vijftigtal kleinkinderen. Zij was, als dochter van het godvruchtig Afri- kaansche volk, haar man een goede huisvrouw, een trouwe hulp. Haar opvatting van haar levens- taak sprak zij, toen Kruger haar tot vrouw vroeg, uit in de eenvoudige woorden //Ik kan bakken, naaien, schoonmaken en schuren." Aan die op vatting is zij getrouw gebleven. Hoewel de eerste vrouw in de Zuid-Afrikaansche Republiek, liet mevrouw Kruger het werk geenszins aan de dienst boden over. Zij bakte, kookte, naaide zelf. De japonnen die zij droeg, had ze zelf gemaaktzij had er nooit meer dan drie te gelijk en twee hoeden. Als de President thuis was, kon men haar elken morgen voor een klein fornuis zien staan om de koffie voor haar man te zetten. Daarin had ze haars gelijke niet en de president placht te zeggen dat zij met minder koffie betere resultaten verkreeg dan eenige andere huisvrouw in de Republiek. In tegenstelling van Mevr. Joubert bemoeide tante Sanna zich nooit met de politiek. Zij wijde zich geheel aan haar man en haar kinderen. Zij was sterk door zijn kracht, door haar vertrouwen in hem en naast haar geloof gaf zijn berusting haar moed om de offers die de oorlog ook van haar heeft gevergd met gelatenheid te dragen. Zij was bewonderenswaard in dat opzien tot haar man, in dat steunen op zijn kracht In de Luthersche kerk aan den Wolfshoek te Rotterdam had hedenmiddag het jaarlijksch examen plaats van de leerlingen der Doofstommen-in- richting. Ongeveer 150 leerlingen zaten in de hooge bankenen in de kerk waren opgehangen teekeningen der jongens en handwerken der meisjes. De voorzitter de heer Van Vollenhoven gaf een kort verslag, daarna hield de directeur de heer Bikkers een toespraak, waarna de verschillende klassen proeven aflegden van bekwaamheid en prijsuitdeeling volgde. Eenige leerlingen die ontslagen werden hadden het zelfs zoover gebracht versjes op te zeggen of een woord van dank te uiten. Een en ander was zeer verrassend. Op een der openbare lagere scholen te Amersfoort komt er den laatsten tijd bij de on derwijzers ontsteking der oogleden voor. In verband met dit feit en met de opmerking van den behandelenden geneesheer, die deze ontsteking toeschrijft aan besmettiug, is thans door B. en W. aan den gemeentegeneesheer dr. Schreuders te Amersfoort opgedragen de oogen te onderzoeken van alle leerlingen en het personeel dier school. Te Sliedrecht schrok Zaterdagavond de weduwe van Bennekom zoo hevig van een don- derslag, dat zij aan de gevolgen is overleden. Uit Nieuw-Buinen meldt men Woensdagmiddag zou een driejarig zoontje zijn vader in een der glasfabrieken koffie brengen, en nam zijn vriendinnetje uit de buurt tot gezelschap en voor pleizier mee. 't Zou voor de kleinen een treurigen tocht worden. Nauwelijks op het terrein der fabriek, of het meisje geraakte in een hoop gloeiend asch, en even daarna het jongetje ook. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen en de vlammende kleertjes werden uitgedoofd, bleken de handen en voetjes der kinderen vreeselijk verbrand te zijn, zoodat hun toestand zorgwekkend is. Te Rijswijk is Zaterdagochtend eene vrouw, die achter haar huis bezig was met goed te spoelen, in het water gevallen en verdronken. Te Oudega is de landbouwer W. Donderdag doordien zijn paard op hoi sloeg, van een zwaar met hooi beladen wagen gevallen, met het nood lottig gevolg, dat de wielen hem over de borst gingeu en hij op de plaats dood bleef. Zaterdagnamiddag was bij de herstellings- werken aan de Honnelsche viaduct te Arnhem een der werklieden onder den steiger, terwijl men bezig was dien weg te breken. Door een nood lottig toeval viel een gedeelte naar beneden, en kwam terecht op den arbeider, die ernstige in- wendige kwetsuren kreeg. Na een paar uur lijden is de ongelukkige overleden. Tusschen Alphen (aan de Maas) en Dreumel in Maas en Waal, is Vrijdag een fruitkoopman, die van Rotterdam kwam, op weg naar Escharen (N.-Br,), door drie mannen aangevallen, mishandeld en van ruim f 1000 beroofd. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Zaterdag geraakte te Nieuwe Niedorp in een onbewaakt oogeDblik een bijna driejarig zoontje van H. H. in een bij 't huis zijnde sloot. Eenige oogenblikken daarna werd hij levenloos opgehaald. Zaterdagnamiddag ontlastte zich boven 's Hertogenboscb een zwaar onweder, gepaard met hagelslag en fellen regen. Een treurig ongeval vond plaats in de militaire zwemkom, alwaar eenige jongelieden bij elkaar waren. Bevreesd vcor het onweder begaven zij zich uit het waf^gr naar het kleedlokaai, doch nauwelijks daarin zijnde, sloeg de bliksem in 't lokaal. Van de zeven zijn er twee op slag gedood, terwijl nog een tweetal zeer ernstig zijn aangedaan, en thans in behandeling zijn in het Groot Ziekenhuis aldaar. Op den Rijn bij Huisen kregen dezer dagen twee turfschipper een woordenwisseling met het gevolg, dat de een met een bootje naar den wal roeide, dit vulde met steenen en daarmede de opvarenden van het andere schip bombardeerde. Toen de voorraad uitgeput was, herhaalde hij deze handeling opnieuw. Wel beschadigde hij verschillende deelen van het schip, doch de op varenden werden niet getroffen. De andere schipper liet zijn vaartuig de rivier afdrijven, doch't anker greep spoedig weer vast. De aanvaller ging nu aan boord van het hem toebehoorende vaartuig, greep 't roer uit de handen zijner vrouw en draaide dit met een ruk over. Tengevolge daar- van liep zijn schip met den kop in de zijde van het andere schip, waardoor het lek sprong. De aanvaller wilde daarna overspringen, maar werd door zijn huisgenooten tegengehouden. In strijd met het verbod van het hoofd der school te Callantsoog waren eenige jongens in zee tusschen de nieuwe hoofden gaan baden. Een hunner geraakte daarbij in een geul langs een der hoofden en zakte in de diepte. Een nabijzijnd werkman, J. Mooy, die niet kon zwemmen, sprong den jongen na om hem te redden, doch met het noodlottig gevolg dat beiden verdronken. De 28jarige fabrieksarbeider H. G. J. te Laag-Soeren, is op de papierfabriek 't Klooster, te Eerbeek, waar hij werkzaam was, door een drijfriem gegrepen, waardoor hij tusschen de machine bekneld geraakte, tengevolge waarvan hem de borstkas werd ingedrukt en hij bijna oogenblikke- lijk overleed. Te Capelle (N.-Br.) is Zaterdagmiddag, tijdens een hevig onweer, de 18jarige schaapherder Degenaar door den bliksem gedood. Henricus Evers, brouwersknecht te Woensel, in hechtenis genomen wegens den moordaanslag te Geldrop, wordt beschuldigd, in den namiddag van 14 Juli te Zes gehuchten, op Thomas Schen- kels, en in den avond van dien dag te Geldrop op Franciscus Sengers en Magelina van Zealand, poging tot doodslag te hebben beproefd, telkens door met een revolver te schieten, waarbij laatst- genoemde, alhoewel nog levende, zoodanig werd getroffen, dat haar toestand levensgevaarlijk is. Beklaagde beweert, door de aangevallenen ge- molesteerd te zijn en alleen uit zelfverdediging te hebben geschoten, om zijne aanvallers schrik aan te jagen. Zekere F. de R. te 's Hertogenbosch, een goed bekende bij de politie, had nog drie maanden gevangenisstraf te goed. Donderdagmorgen om 6 uur zouden hem 2 agenten van politie gaan halen, doch toen hij daarvan lont rook, sprong hij gedeeltelijk gekleed in de Zuid-Willemsvaart en trachtte zoo te ontkomen. Een der agenten sprong dadelijk in een roeiboot en voer den zwemmer achterna. Deze zwom telkens rondom de boot, zoodat het voor den agent onmogelijk was hem te kunnen pakken. Het was ongeveer 7 uur eer men er in slaagde hem in arrest te nemen. Blootsvoets werd hij, stevig geboeid, naar de gevangenis getransporteerd. Er zijn proefnemingen gedaan om uit te vinden wat er na de begraving van de ziekte- kiemen (bacillen) wordt. Deze proeven zijn ge- nomeD met lijken van dieren, die na verloop van een zeker getal dagen werden opgegraven. De uitslag is, dat de tuberkel-bacil onder de aarde weinig tijd blijft voortbestaan. Andere leven 25 h 40 dagen. De cholera-bacil leeft nog na 19 dagen, maar niet meer na 28de bacil van Eberth cultiveert nog na 14, maar niet na 20 dagen; die van de pest weerstaat 17 dagen, en die van de diptheritis 14 dagen beide cultiveeren na 20 dagen niet meer. Deze onderzoekingen doen denken, zegt de z/Geneesk. Ct.," aan een feit, dat voor vele jaren heeft plaats gehad in Henegouwen. Men groef het lijk op van een vrouw, die verscheidene maanden begraven was geweest, en die aan pokken was bezweken. Eenige nabestaanden waren bij de opgraving tegenwoordig. Eenige dagen daarna werden de doodgraver en twee der omstanders door pokken aangetast. Het pokkengif schijnt dus nog na verscheidene maanden zijn besmet- tende kracht te behoudeu. Omtrent den moord, op de zendelingen Chalmers en Tomkins op Nieuw-Guinea gepleegd, en de naar aanleiding daarvan tot tuchtiging uit- gezouden expeditie wordt het volgende gemeld. De ,/Parua" keerde naar Thursday-eiland terug met het bericht, dat beide zendelingen, met de lieden die hen vergezelden, waren gedood, geslacht en opgegeten. Hun boot was door de inboorlingen uiteen geslagen. Verscheidene overblijfselen der vermoorden waren teruggevonden, maar onher- kenbaar. De //Merrie England" was met den gouverneur van Engelsch Nieuw-Guinea en een kleine kolonne naar de plaats van het onheil vertrokken. Eenige gevechten hadden plaats gehad, waarbij 13 in boorlingen waren gedood, terwijl aan Engelsche zijde slechts een inlandsch politiesoldaat door een lansworp gewond werd. In het geheel waren de bewoners van tien kampongs bij den moord betrokken geweest. Een gevangen genomen inboorling vertelde dat de heeren Chalmers en Tomkins aan wal gelokt waren. De heer Chalmers werd het eerst wegge- voerd, en riep toen den heer Tomkins toe, zich te bergen, daar hij reeds vreesde, dat de inboor lingen iets kwaads in het schild voerden. De heer Tomkins wilde echter zijn metgezel niet in den steek laten en volgde hem. Spoedig daarop werd de heer Chalmers, in tegenwoordigheid van den heer Tomkins en zijn andere metgezellen, met knuppels doodgeslagen. Het hoofd werd hem afgeslagen en daarop verdeelden de moordenaars het lichaam onder elkaar. De heer Tomkins werd des anderen daags geslacht en zijn vleesch aan de bewoners van een naburig dorp geschonken. Ook werden dien dag alle inlandsche volgelingen der beide zendelingen gedood. De tuchtigings-expeditie bestond uit 10 man van de bezetting van Thursday-eiland en 40 inlandsche politiesoldaten van Moresby. Den 2 Mei j.l. werd de plaats bereikt waar de moord was voorgevallen. De landing kon eerst plaats hebben, nadat de inboorlingen door een hevig ge- weervuur van het strand waren verdreven. Overal stiet men bij de nadering van een dorp op zulk een tegenstand. De inboorlingen van die streek worden voorgesteld als dappere lieden. Bij het eerste dorp dat getuchtigd werd deden de inboor lingen, tijdens een hevig onweder, twee inalen een aanval op het door de expeditie bstrokken kamp. Te Aken is Donderdagmiddag de Neder- landsche postwagen, die met den trein van 8 u. 22 naar Maastricht zou vertrekken, geheel uitgebrand. Gelukkig waren de postzakken nog niet ingeladen. Terwijl de moeder afwezig was, is in de Brusselsche voorstad Schaerbeek een kindje van een maand in de wieg verbrand. Uit Bombay wordt bericht, dat een trein uit Assam in botsing is gekomen met een kudde olifanten, die een luchtje schepten langs den spoorweg. Een olifant werd gedood en de trein ontspoorde over zijn zwaar lichaam. Verscheiden reizigers werden gekwetst, of ontvingen kneuzingen. De heer Colburn, een millionair uit Phila delphia, was met zijn drie dochters uit New-York naar Newport gestoomd in zijn eigen jacht. In de straat van Long Island sloeg het vaartuig om, en van de opvarenden werden er slechts twee ge- redde eigenaar, zijn dochters, de kapitein en een kok verdronken. Donderdag is het de warmste dag geweest te Londen die sedert tijden is voorgekomen. De thermometer stond 's morgens om half negen reeds 5 graden hooger, dan een van de vorige dagen van dit jaar. Om half een wees de thermometer reeds 130° in de zon. Het aantal menschen, die door zonnesteek getroffen werden, was buitengewoon groot. En er was zooveel vraag naar ijs, dat verscheidene winkels reeds vroeg op den dag waren uilverkocht. Een meisje te Berlijn was verloofd met iemaud, die voor zaken voor eenige weken op reis moest. Een paar vriendinnen deden nu voor de grap in een dagblad een advertentie plaatsen, waarin de verloofde zijn engagement met een ander meisje bekend maakte. Maar zijn aanstaande, die dit las, werd zoo wanhopig, dat zij vergif innam en in zeer bedenkelijtln toestand naar 't ziekenhuis moest worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2