Algemeen Hieuws* en AdrortontlebUd voor 2eeuwsch*?Ua&cUrea, 4100. Zaterdag 20 Juli 1901. 41e Jaar^ang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. n2t<rP7.nn«l(*ri1 on Fee§tdairen. I»i1 dp Firnm P. J. V1W ADVEBTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^js slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Hit biad verHefaynt ManndaK-. Woeaadag- en VriJd»g»von<l. altge»on.lerd op Feeddagen, 1>1J de Firma V. jr. Vll' OB I1IOB te Tei Weazen. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Het Haagscbe Dagblad schrijft De samenstelling van een Kabinet is door H. M. de Koningin, naar wij uit de beste bron ver- nemen, inderdaad sedert eenigen tijd aan dr. A. Kuyper opgedragen. Ofschoon nog niet voor alle portefeuilles titu- larissen zich hebben bereid verklaard, kunnen wij toch verzekeren, dat over het regeeringsprogram eensteinmigheid is verkregen, zoodat de formateur reeds een eind is gevorderd in zijn samenstelling, mair dat op dezen oogenblik de portefeuille van oorlog het meest bezwaar geeft, al heeft dr. Kuyper reeds geneigdheid aan den dag gelegd om voor die portefeuille minder op staatkundige kleur dan wel op militaire bekwaamheid acht te geven. Woeusdagavond heeft dr. Kuyper een lang- durige conference gehouden met de heeren mr. de Savornin Lohman en dr. Schaepman, leden van de Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer, behoorende tot de katholieke club, waren Donderdagmiddag te 2 uren weer in een vergadering in den Haag saamgekomen. Donderdag werd te Middelburg onder voor- zitterschap van den heer F. Hombach de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de afdeeling z/Zeeland" der vereeniging het Nederlandsch Paardenstamboek. De opkomst was gering. Volgens het jaarverslag is het ledental stationnair gebleven. In Januari zijn 21 paarden, meest hengsten ingeschreven. De fokkerij laat nog veel te wenschen over en verbetering is dringend noodig. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Heinkenszand. Besloten werd als punt van beschrijving voor de algemeene vergadering te Rotterdam in te zenden eene wijziging van het reglement, dat de veulens ook in het Nederl. stamboek kunnen worden opgenomen, wanneer de vader in een erkend buitenlandsch stamboek is ingeschreven, welke inschrijving thans moeilijk of liever onmogelijk te verkrijgen is. Verworpen werd een voorstel tot wijziging van het reglement in dien zin, dat van ingeschreven paarden niet de gebreken zouden worden opge nomen, zooals dit thans geschiedt. De door den heer J. Z. Risch, rijks-veearts, te houden voordracht over het paard, werd, wegens de geringe opkomst, uitgesteld tot de volgende vergadering. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 16 Juli 1901. (Vervolg en Slot.) Na de pauze kwam in behandeling het nader voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, met af- wijzing van het verzoek van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland, om in het reglement bepalingen op te nemen nopens de zwaarte van het vrachtvervoer en het zuiveren van de wielen der voertuigen. Na aanneming of verwerping van verschillende amendementen wordt het gewijzigde voorstel van Ged. Staten om een nieuw art. (I01bis) in het reglement op te nemen met 31 tegen 6 stemmen aaugenomen. Tegen stemden de heeren an Rompu, De Casembroot, Fruijtier, Bolier, Ilam- macher en de Veer. Het gewijzigde nieuwe arlikel zal nu luiden 1. Elke velocipede moet voorzien zijn van „eene bel of van een signaalhoorn, waarmede ,/waarschuwingssignalen kunnen worden gegeven, „welke op een afstand van 50 meter duidelijk z/hoorbaar zijn en daarenboven van een half uur „na zonsondergang tot een half uur voor zons- „opgang van eene aan de voorzijde van de bereden ,/velocipede bevestigde naar voren helder licht z/uitstralende lantaarn." 2. De geleider van een rij- of voertuig is //bij het tegenkomen van een velocipede verplicht, ,/Zoo de breed te van de rijbaan dit toelaat, rechts „uit te wijken, zoodat de wielrijder kan voorbij //rijden." z/Hij is daartoe eveneens verplicht wanneer een z/van achteren aankomende wielrijder door signalen z/tijdig zijn verlangen te kenuen geeft, om voorbij z/te rijden." 3. De wielrijder is verplicht bij het tegen- z/komen van een rij- of voertuig rechts, bij het ffvan achteren voorbijrijden links uit te wijken." 4. Het houden van of het deelnemen aan z/wedstrijden met velocipedes op openbare wegen z/is verboden. Door Ged. Staten kan dispensatie //van dit verbod worden verleend." Thans komt aan de orde het voorstel van Ged. Staten om den Zimmermaupolder calamiteus te verklaren. Na discussie en nadat de heer Kakebeeke die het voorstel van Gedeputeerden met warmte ver- dedigde had opgemaakt, dat wanneer thans niet tot calamiteusverklaring van dezen polder werd besloten, men straks zal komen te staan voor de noodzakelijkheid van calamiteusverklaring van nog 3 andere polders omdat ook de voorgronden daarvan worden aangetast, wordt het voorstel aangenomen met 25 tegen 11 stemmen. Het reglement wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aangenomen wordt het voorstel tot terug- vordering van een eveuredig deel in de bijdragen van derden in de kosten van verpleging van be- hoeftige krankzinnigen. Ter behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot verwering in het rechtsgeding betref- fende de vordering van C. de Caluwe te Groede om vergoeding van geleden schade bij het ver- voer van een paard met een der booten van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde gaat op voorstel van den Yoorzitter de openbare zitting over in eene geheime. Na heropening der openbare vergadering komt aan orde het voorstel van Gedep. Staten tot nadere regeling van de jaarwedde van den con cierge bij de Prov. bibliotheek wat wordt aange nomen. (De jaarwedde, thans f 250,wordt nu 350.) Het verzoek van J. W. Koole, weduwe Boots- gezel te Breskens om pensioen wordt op voorstel van Gedep. Staten afgewezeD. Daarna komt in behandeling het voorstel van Gedep. Staten om af te wijzen het verzoek van de weduwe Quaars te Vlissingen om eene tege- moetkoming uit de Provinciale kas. De heer Hammacher wenscht eene gratificatie ad /150,in eens te geven aan haar, wier man in leven tal van jaren als gezagvoerder op een der prov. booten werkzaam was. De heer Dieleman gaat verder en stelt voor 125,— jaarlijksche bijdrage toe te kennen, den wensch er bij voegende, dat spoedig gemaakt worde een algemeene regeling voor pensionneering voor weduwen en weezen van het personeel van den Prov. Stoombootdienst. De heer Siegers verklaart zich tegen de amende menten, terwijl de heer De Veer den heer Diele man steunt. Waar we een vorig jaar begonnen zijn met voor een onbezorgden ouden dag te zorgen, daar doe men nu een tweede stap en zorge ook voor de weduwen en weezen. De heer Wisboom Verstegen ondersteunt het amendementDieleman maar wil in verband met de zoo straks geuite gedachte over een algemeene pensioenregeling voor 5 jaar de jaarlijksche bij drage verleenen. Met 31 tegen 6 stemmen ver- werpt evenwel de vergadering dit amendement. Daarna wordt met 24 tegen 13 stemmen ver worpen het voorstel van den heer Dieleman om eene jaarlijksche bijdrage toe te kennen, maar aangenomen met 19 tegen 18 stemmen het voorstel Hammacher om eene gratificatie van 150 in eens te geven. Voorts worden nog aangenomen de voorstellen van Ged. Staten tot het verleenen van een subsidie ad f 500 aan de vereeniging //De Ambachtschool" te Middelburg gedurende 5 jaren en tot het verleenen van een subsidie ad f 285 aan de gemeente Nisse in de kosten harer huishouding voor 1901. Daarna wordt door den heer Fokker het voor stel gedaan om thans (4 uur) te eindigen en de vergadering voort te zetten Woensdagmorgen 10 uur, welk voorstel wordt aangenomen. In de Woensdag voortgezette vergadering, welke door 36 leden werd bijgewoond, kwamen de overige voorstellen van Gedep. Staten aan de orde. Het eerst werd behandeld het voorstel om aan de Zeeuwsche spoorbootmaatschappij voor het uit- oefenen van haren stoombootdienst met twee rader- stoombooten tusschen Schouwen, Zuid- en Noord- Beveland en Walcheren te verleenen eene jaarlijk sche bijdrage van ten hoogste 24,000 voor het tijdvak van 1 Januari 1902 tot 31 December. De heer Van der Lek de Clercq, het eerst het woord verkrijgende beantwoordl de opmerking in de afdeelingeu gemaakt over de onvoldoendheid van de haven te Zierikzee, waardoor de dienst der spoorboot dikwerf vertraging ondervindt. Of schoon de haven langen tijd minder goed is geweest, is ze na de uitdiepingen in 1892 en in 1900 veel verbeterd. De zwaaiplaats laat evenwel nog veel te wenschen over. Dat er een klacht gaat dat de groote boot niet bij lagen waterstand kan binnenvallen komt dat deze een voet dieper gaat dan geaccordeerd is. Voor de Directie is dit het ergste, niet voor de passagiers, voor wie let door overscheping aan het Catsche veer in orde komt. De heer Hennequin had liever gezien, dat de haudelwijze ten opzichte van den stoombootdienst WalzoordenVlake ook hier was gevolgd. Er was wel in 1893 in uitzicht gesteld dat wanneer de tram BrouwershavenSteeubergen was geopend een der booten zou kunnen vervallen, maar daar kwam tot dusver nog niets van. Daarom wenschte hij liever een korter termijn, een 5jarig dan een lOjarig tijdvak te stellen. De heer Fruijtier si uit zich bij den vorigen spreker aan. Geven we nu voor 10 jaar, dan zijn we aan handen en voeten gebonden. Hij stelt een amendement voor om slechts gedurende 5 jaar subsidie te verleenen. De heer Fokker vindt gevaarlijk om van den weg welken Gedeputeerden willen inslaan af te wijken. We weten immers niet wat de andere partij wil. Dit is zeker, wordt slechts voor 5 jaar gesubsidieerd, dan liquideert de Spoorboot- onderneming. En dit beteekent, dat de communi- catie tusschen Schouwen en Duiveland en andere deelen der Provincie wordt opgeheven. Dan kan de Provincie zelf exploiteeren nevens haren stoombootdienst tusschen de beide oevers der Wester-Schelde. Hij ontraadt sterk aanneming van het amendementFruijtier. De heer Pompe van Meerdervoort is eveneens sterk tegen korter termijn van subsidieering. Niet alleen voor Schouwen en Duiveland, ook voor Zuid- en Noord-Beveland is de beslaande verbinding van groot belang. En over 5 jaar staan we toch weer voor denzelfden toestand. De heer Heijse bewijst de onjuistheid van ver- gelijking van de handelwijze tegenover andere ondernemingen, voor wie het vooruitzicht bestaat dat ze zich zelf binnen niet te lang tijdsverloop bedruipen kunnen. De Provincie kan nooit op goedkooper wijze de communicatie onderhouden. De heer Van Rompu wenscht de som van subsidieering lager. Niet 24,000 maar 17,000 geve men, wat kan volgens zijne berekeningen. Hij stelt een amendement in dien geest voor. De heer Siegers stelt en beantwoord ontkennend twee vragen Eischt het algemeen belang dat er een vaste verbinding bestaat en kunnen we goedkooper en op degelijker wijze terecht. Ged. Staten dorsten geen weigering aan. Maar de uitgaaf kost de Provincie eigenlijk slechts jaarlijks 21,000 en niet het maximum f 24,000. Redelijk en verstandig zullen de Staten handelen door aanneming van het voorstel van Gedepu teerden. De heer de Veer wil bemiddelen en f 20,000 geven. De verschillende amendementen komen nu in stemming. Dat van den heer Fruijtier (om slechts voor 5 jaar te subsidieeren) wordt verworpen met 26 tegen 10 stemmen. Het amendementVan Rompu (slechts /17000) wordt verworpen met 23 tegen 12 stemmen. Het amendementDe Veer 20,000) wordt eveneens verworpen en wel met 18 tegen 17 stemmen. Na nog eenige discussie, waarbij door de heeren Van der Meer en Wisboom Verstegen wordt aan- gedrongen om in de voorwaarden te doen uitkomen, dat de verplichting tot varen op Zondag niet bestaat, waartegenover de heer Van Deinse doet opmerken, dat de Zondag juist een aangewezen dag voor //den minderen man" is, en nog enkele andere leden amendementen hebben iugediend welke verworpen werden met aanzienlijke meerder- heid, wordt het voorstel van Gedeputeerden om f 24000 voor een tienjarig tijdvak aan de bedoelde maatschappij te verleenen met 28 tegen 8 stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna af- wijzend beschikt op het adres der inwoners van Tholen verzoekende aanleg spoorboot te Stavenisse. Het voorstel tot het verleenen van eene jaar lijksche bijdrage van ten hoogste f 11500 aan de heeren Smit V, Diepeveen en Van der Bent gedurende 3 jaren voor het uitvoeren van een stoomboot en wagendienst VlakeWalzoorden Hulst, geamendeerd door den heer Wisboom-Ver- stegen door toevoeging van de woorden //zonder verplichliDg voor den Zondag" wordt aangenomen. Het voorstel tot afwijzing van het verzoek van L. G. Overbeeke om subsidie voor een wagendienst Wolphaartsdijksche VeerGoes wordt evenwel ver worpen en aangenomen daareutegen het voorstel van den heer De Jonge om het gevraagde jaar lijksche subsidie van f 500 toe te staan. Het voorstel om voor 1902 een crediet van hoogstens f 100 te openen voor den aanleg van proeftuinen aan de Commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland wordt daarop aangenomen. Met 26 tegen 10 stemmen wordt eveneens aangenomen het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot van ten hoogste f 5700 aan de gemeenten Nisse en 's Heer Abtskerke voor wegsverbetering. Ook aan de gemeenten's Heereuhoek, Overzande en 's Heer Arendskerke wordt een renteloos voor schot voor wegsverbetering toegestaan tot ten hoogste f 18000. Het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur van Duiven- dijke om verhooging van het renteloos voorschot voor den aanleg van eenen haven oudervond nogal bestrijding, De heer Fokker toont met cijfers aan dat de meerdere kosten van f 1200 bij de aanbesteding van het werk dan waarop het geraamd was, onvermijdelijk waren, en stelt als amendement voor om 1/g van de meerdere kosten van f 1200 of f 400 te betalen, onder voorwaarde, dat ook het Rijk 1/3 in de meerdere kosten draagt. Na verdediging van het voorstel namens Gedep. Staten door de heer Van Rompu wordt het amen dementFokker in stemming gebracht en met 21 tegen 11 stemmen aangenomen. Daarna wordt verslag uitgebracht omtrent de in de afdeelingen onderzochte stukken betreffende de verantwoording van Gedep. Staten wegens de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1899. Met algemeene stemmen werd het beheer goedgekeurd en vastgesteld de ontvangsten op f 531,558,81 de uitgaven op f 434,091,6 2 en alzoo het voordeelig slot op 97,467,19$. Behandeld wordt daarna het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de provinciale begrooting voor 1901. De heer De Veer heeft bezwaar tegen den in het voorstel begrepen post (art. 38) ad 700, zijnde de kosten der geldleening van f 130,000. Hij was van oordeel, dat het voorstel tot geld leening en het gedeeltelijk plaatsen daarvan op deze begrooting prematuur is en zulks nog wel in de najaarszitting kon geschieden. De heer Siegers beweert, dat vroeger altijd zoo is gehandeld en het slechts een administratieve maatregel is. Worden de voorstellen niet aan genomen, dan worden ook de gelden niet uitgegeven. Op verzoek van den heer De Veer wordt het voorstel tot wijziging in stemming gebracht en met 30 tegen 2 stemmen aangenomen. Met den heer De Veer stemde tegen de heer Heijse. Aangenomen wordt zonder hoofdelijke stemming het voorstel van Ged. Staten betreffende de be» SElI/iESSOHE (MRAAT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1