A1 g o m e s a Nieuws* en Adverteatieblad 2eeuwsch*71aaaderea. uiTsui vnmmni. V 0 o r No. 4099. Donderdag 18 Juli 1901. 41e Jaargang. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Engeland en de Z.-A. Republiek. Sl3 23 3 S3 2) 23a Stremming verkeer Rosegraclit. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzeu f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,.40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT TEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry s slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De //Daily News" verneemt, dat Kitchener der regeering kennis gaf dat naar zijn meening een groot aantal infanlerieregimenfen, feitelijk het grootste deel van de onbereden troepen, iiu in Zuid-Afrika, zouden kunnen worden teruggeroepen. Te gelijkertijd verzocht Kitchener hem te voorzien van een groot aantal bereden manschappen om de plaatsen in te nemen van hen die zouden weggaan. De //Daily News" meent, dat het, als tot deze terugroeping wordt overgegaan, in het plan der regeering ligt, de troepen te concentreeren te Durban, Pietermaritzburg, Johannesburg en Pre- F k& UILLETON 20) Hij keek nu eens, of de schrijver op het titel- blad genoemd wasja, Rudolf Kbgel, een zijner lievelingsdichters. Hoe verheugde het hem, dien dichter hier te vinden Met toenemende belangstelling bladerde hij in de overige boeken. Alweer een roode potloodstreep //In eeu tuintje ging ik rond, Dat vol lentebloemen stond De leeuwerik deed zijn zangen hooren Een schoon gezicht kwam mij bekoren Graaf Manfred streek zich over het voorhoofd. Een vreemde onrust kwam bij hem op. Het was, of die woorden, als de wichelroede van een toovenaar, eeu verborgen plek in zijn binnenste openden, waar een kostbare schat diep begraven had gelegen. Plotseling kwam bij hem een verlangen op naar iets, dat hij niet in woorden kou brengen. Nog nimmer had zijn voet dit huis betreden en toch kwam alles hem bekend voor. De fijne rozengeur, die hem te gemoet kwam uit alles, wat hij aanraaktedie beelden ginds, die zoo crnstig en streng op hem' nederzagen, die boeken, die verzen Hij peinsde, maar kon bet raadsel niet oplossen. Het geheugen liet hem in den steek, hoe meer hij trachtte het te dwingen tot verlevendiging der oude herinneringen. toria. In dat geval zou bet niet noodig zijn. de geheele lange liju van Kaapstad naar Pretoria bezet te houden. De //Daily News" verneemt uit Bloemfontein van 14 dezer, dat generaal Broad wood te Reitz 29 gevangenen maakte, onder wie generaal Clon- coe Wessels en kommandant De Waal. Men gelooft, dat De Wet ook tegenwoordig is geweest is dat zoo, dan moet hij nu erg in het nauw gedreven zijn. We zijn weer in een voor de Boeren ongelukkige periode. Een halve maand geleden scheen de Boerenzaak zoo gunstig te staannu houden we ons hart vast bij elk telegram van Kitchener. Het denkbeeld, dat Steyn of de Wet gevangen zijn genomen lijkt ons met het einde van den strijd gelijk te staan. En wat is Steyn nu op 't kantje af ontsnapt Zoowel het succes bij Reitz als de overval hij Graaf-Reinet zijn voor de Engelschen van groot belang. In hoever de veroverde staatspapieren van den Yrijstaat voor hen voordeelig zullen zijn, is moeilijk uit te maken. Voor den Vrijstaat is 't in elk geval een belangrijk verlies. Uit de verrassing van het kamp van Scheepers, waarover onder de telegrammen nadere bijzonder- heden worden meegedeeld, blijkt weer het talent van French. Hij is wel een der beste Engelsche Generaals. In langen tijd hoorden we niets van hem nu slaat hij in in eens zijn slag, die wel niet geheel gelukt is, maar die toch raak is. Scheepers en zijn hoofdtroep ontsnapten langs steile paden. Er was een inval van vier colonnes in Camdeboo voorbereid. In de laatste veertien dagen hebben de colonnes schijnbewegingen uitgevoerd in ver- schillende richtiugen, totdat op het beslissende oogenblik onder leiding van kolonel Scobell tot een aanval werd overgegaan. De Kaapsche bereden iufanterie had in last de stelling uit het oosten aan te tasten, terwijl kolonel Scobell zelf met de 9de Lanciers en eenige yeomanry uit het westen de stelling omtrok. Scheepers ontsnapte langs steil hellende paden met zijn hoofdtroep, maar Scobell maakte zich van het laager meester, nam 25 Boeren gevangen, en maakte 65 paarden en 25 geweren, met de munitie er bij, en de voor- raden, buit. De Engelschen liadden geen verliezen. Nagenoeg alle gevangenen bleken Kaapsche op- standelingen te zijn. De adjudant van Scheepers, Liebenberg, en een luitenant, Luy, werden ge vangen genomen. Candeboo ligt ougeveer een 50 KM. van Graaff- Mismoedig staarde hij in de vlammen van het haardvuur, die zulke afwisselende lichtsp elingen vertoonden. Toen greep hij toch weer een boek. »En in dat schitterend geflonker Zie ik voor mij het beeld der vrouw, Die 'k altijd in den geest aanschouw, Bij dag of nacht, bij licht of donker Weer kwam een vurig zielsverlangen bij hem op, Isolde Wat liet zij hem lang wachten Toen hij nu in zijn ongeduld met groote schreden in het boudoir heen en weer liep, bemerkte hij, dat de dikke, fluweelen gordijneu toegang ver- leenden tot een andere, veel grootere katner, waar een groote vleugelpiano in het midden stond. Ook hier waren beschilderde vensterglazen aan- gebracht. In de boeken stonden de beelden van beroemde componisten. Naast een anlieke kast stond ei-ne harp. Op een grooten sehilderezel echter, half achter een gordijn verborgen, stond een levensgroot por- tret. haar beeltenis. In een licht, jonkvrouwelijk gewaad, door haar rijken afhangenden haardos als met een goudblonden sluier omgeven, het oog op iets in de ruimte gericht, stond zij voor hem, zoo lief, zoo trouw- hartig, zoo levenswaar, dat dit meesterstuk der kunst en der natuur hem geheel in beslag nam. Verdiept in de beschouwing van het portret ver- gat hij alles om zich heen. Hij hoorde niets van het binnentreden der geliefde vrouw, die nu reeds een poos achter hem stond en hem met ernstigen blik gadesloeg. //Zoo in gedac'nten verzonken, mijnheer de graaf? Ge zijt dus niet al te boos op mij, omdat ik u Reinet in de bergen. Scheepers had er een beetje op gebluft, dat hij daar zijn winterkwartier zou opslaan. Bij Graaff-Reinet had French zijn kwar- tier op een hoogen berg, vanwaar hij een honderd mijlen in den omtrek kon bespieden. De troepen van Scobell, Crewe, Wyndham en Doran zouden den aanval doenScobel den hoofdaanval. Een der kolonnes verraste 7 Boeren, die een wagen met mondvoorraad bewaakten, waaruit wel bleek, dat de Boeren niet verdacht waren op een aanval. De Engelschen hadden dan ook geen verliezen. Kolonel Crabbe vervolgt Kritzinger en kolonel Gorringer van Reenen, terwijl kommandant Munro Fouche in het oog houdt. Het wordt bevestigd, dat de Boerenkommandant Fourie door de Wet en de la Rey ontzet is van zijn ambt, nadat hij voor een krijgsraad te Parijs had terecht gestaan. Hij had de Boeren opge- stookt om zich over te geven en dat wordt ge- lukkig nog niet gedoogd. Baden-Powell keert, zooals men weet, naar Engeland terug. Officieel heeft hij verlof om gezondheidsredenen. Hij is opgewerkt en moet rust hebben. Oorlogsnieuws is er overigens niet veel. Bij Hanmanskraal, in de onmiddellijke nabijheid van Pretoria, hebben 70 Boeren getracht een vlag te vermeesteren. Zij werden echter volgens het Engelsche bericht teruggedreven met een verlies van 3 dooden en 1 gewonde. De Engelschen hadden slechts 2 gewonden. De Daily Mail geeft bijzonderheden over het plan voor den veldtocht in den aaustaanden zomer. Zeventigduizend intanteristen zouden vervangen worden door een keurtroep van 50,000 bereden manschappen uit de kolonien, in drie korpseu verdeeld, die de opdracht zouden krijgen, de voornaamste commando's onverpoosd na te zetten. Deze ruiterij zou haar eigen transportdienst krijgen en op den voet gevolgd worden door afdeelingen voetvolk, om de voornaamste plaatsen bezet te houdende ruiterij zou voortdurend van nieuwen voorraad en versche paardeu worden voorzien. De Daily Mail verzekert dat het geenszins in de bedoeling ligt om eenige gemeenschapslijn naar de Kaap kolonie prijs te geven maar de kolonie zou die uit eigen middelen moeten bewakeu. TER NEUZEN, 17 Juli 1901. Onder toeloop van een groote menigte brach- ten gisteren het muziekgezelschap /Apollo" en het fanfarencorps //De vereenigde werklieden" zoolang heb laten wachten Ik heb gezegd dat ik vaudaag alleen wilde zijn, dewijl ik een zeer treurige tijding heb ontvangen. Daar ik echter niet weet, wanneer ik hier zal terugkeeren Het was aan de stem der zangeres te hooren, dat zij treurig aangedaan was. Doch hem klonk die stem in de ooren als het geluid eener schoone, zilveren klok, die een helderen naklank heeft. z/Op den tijd heb ik niet gelet," antwoordda hij, met eveneens trillende stem, terwijl hij zich hoffelijk boog en haar de hand kuste. wDit wonder- schoone portret heeft mij gezelschap gehouden." Een groot kunstenaar, die zoo iets maken kon Als ter vergelijking sloeg hij zijn bewonderende hlikken van het portret op naar Isolde doch de verheugde glimlach bestierf hem op de lippen, zoo hevig verschrikte hij. Als een engel des lichts schitterend ge- kleed in glanzend atlas, versierd met flonkerende edelgesteenten, zoo troonde haar beeltenis in zijn hart. Het kostuum van zwarte kant, dat zij heden had aangetrokken, deed haar zachte teint wel beter uitkomen, maar gaf haar een veel vrouwelijker, ouder voorkomen. Ook waren de goudblonde krulletjes verdwenen, die anders haar voorhoofd sierden het vast gevlochten haar lag glad om haar schedel. Het nu zoo kale voorhoofd was blank en zonder rimpels, maar hoog en breed, Daardoor kregen haar zuiver klassieke trekken wel een andere en gewichtiger uitd.ukking, doch het jonkvrouwelijke ging daarbij verloren. Graaf Mantred herkende haar nauwelijks, zoo- zeer was zij nu veranderd in haar voorkomen. De opborrelende stroom van lieve woorden bleef hem in de keel steken dewijl zij daar zoo alhier eene serenade aan de herkozen raadsleden, de heeren M. van den Hoek en H. C. E. van IJsselsteijn. Dit, voor de eerste maal hier voorkomend feit, bracht na den warmen strijd aan de stembus, een heele drukte te weeg. Zondagnamiddag zijn op het terrein der staalfabriek ernstige vechtpartijen voorgevallen, een er van ontbrandde opnieuw, toen de wachtmeester der marechaussees voor het instellen van een onderzoek ter plaatse verscheeu, zoodat hij nog tusschenbeide moest komen. Tegen zekere H. alhier is propes- verbaal opgemaakt wegens diefstal van paling ten nadeele van den visscher B. Een Driewegenaar schrijft ons In de M. C. en vele andere ook groote bladen las ik een paar maanden geleden, dat te Driewegen Z.-Vl. een persoon door een molen gedood werd. Te Driewegen bij Biervliet had zoo'n ongeval geen plaats en te Driewegen bij Ter Neuzen staat geen moleneen ander Driewegen is er in Z-Vl. niet. Ra, ra, wat is dat? Nu weer is aldaar een man door een zonuesteek gedood. Bij Biervliet niet, en ook bij u niet, wat beteekent dan 't bericht in de ^M. C." van gisteren, 15 Juli. Met ingang van 23 Juli aanstaande zullen de diensttijden op werkdagen van de post- en tele- graafkautoren te IJzendijke en te Sluis, alsmede de diensttijd op werkdagen van het njks tele- phoonkantoor te Philippine als volgt worden ge- regeld IJzendijke, van 7,30 tot 11,30 uur voor- 1,30 tot 3 en 4,30 tot 6,30 uur namiddag Sluis, van 7,30 tot 11,30 uur voor-, 1,30 tot 3, 5 tot 7 en 8 tot 8,30 uur namiddagsPhilippine, van 8,30 tot 10,30 uur voor- 1,30 uur tot 3 en 4,30 tot 6,30 uur namiddags. (Alles Greenwichtijd). Ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs zijn, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, o. m. de volgeude subsidien verleend, aan Zuiddorpe f 460 en Hoofdplaat f 575. In de Maandag te Aardenburg gehouden raadsvergadering is aan den heer G. A. Vorste- man van Oyen op verzoek tegen 1 Sept. eervol ontslag verleend als hoofd der school onder dank- zegging voor de langdurige en goede diensten, de gemeente als zoodanig bewezen. bleek en ernstig voor hem stond, werden zijne herinneringen weder levendig en vergat hij ,/Welnu, mijnheer de graaf," begon de kunste- nares, nadat zij in het boudoir plaats genomen hadden, vwat is de reden van uw komst Betreft het de lieve barones Wenscht zij mij op een van haar schitterende feesten te zien Dan spijt het mij bijzonder, dat ik vooraf reeds moet be- danken. Ik houd zooveel van haar en haar lieve kinderen. Ik ben haar veel dank verschuldigd voor al de prettige uren, die ik in haar aaugenaam tehuis heb mogen doorbrengen. Hoe dikwijls heeft zij voor mij haar hart uitgestort, toen zij zoo bezorgd over u was en met angst en vrees de berichten van u te gemoet zag Welk een vreugde sprak er uit haar brief, toen zij mij schreef //Hij is gered, die lieve jongenKom toch zoo spoedig mogelijk terug en verheug u met mij gij hebt immers mijn jammerklachten over den armen jongen zoo dikwijls met groot geduld aan- gehoord." Ja, wij hebben aan u gedacht, mijnheer de graaf; ge waart mij volstrekt geen vreemde, toen wij elkaar eindelijk voor de eerste maal ontmoetten." Hartelijk rustten haar schoone oogen op den jongeling. Het roode licht, dat van de wand- lampen uitstraalde, wierp een levendigen gloed op haar edel gevormd gelaat. De eerste vreemde indruk, die zij op hem had gemaakt, wasbij hem reeds lang verdwenen. //Ook ik kan volstrekt niet begrijpen, dat ik voor de eerste maal dit huis betreed. Alles komt mij zoo vertrouwd, zoo gezellig, zoo lief voor dit vertrek met alles wat er in is, draagt een stem pel, die mij zoo bekend is ?-a»- TER SECZESSCHE COIIRMT Hit bluet verschIjnt Kaandaa-, fVaensdag- en VriJ«lu{^uvond, ulfsezonderd op Feesldageo, bij de Firina P. JT. VAX UK lAXfDK te Ter Menzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, ver- meldende den uitslag der op heden gehouden herjtemming, ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, den 16 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L0. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter algemeene kennis, dat volgens schrijven van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 15 Juli 1901, A no. 665 2. Afdeeling, het verkeer over den weg langs de zuidzijde van den ooiteiyken kanaalarm tusschen de draaibrug en het binnenhoofd der Oostsluis, genaamd Rosegracht, zoolang dit voor den bouw der basaltmuur aldaar noodig zal zijn, zal zijn gestremd, behalve voor voetgangers, kruiwagens en dergelijke. Ter Neuzen, 16 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester, W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe BelastiDgen enz. te Middelbnrg, den 16 Juli 1901 invorderbaar verklaard kohier no. 1, van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1901/1902, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be- paalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen. den 17 Juli 1901, De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. -a. i.W'l ——a——

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1