Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. K Ml Rotterdam, 15 Juli 1901. Bionenl. Granen. In dezen tijd van het jaar is het gewoonlijk kalm in zaken. Aanvoer van granen, boonen en erwten niet groot en vraag middelmatig. Men noteert Vrijdagnamiddag omstreeks 5 uur is een lOjarige knaap door de hitte aan de Maaskade te Rotterdam bewusteloos ineengezakt. In het politiebureau werd hij weer bijgebracht. Te Kuilenburg is een werkman door de hitte dood neergevallen. In een kersenboomgaard te Vianen had een der plukkers, die een oogenblik rustte, het geladen geweer van een spreeuwenverdrijver op den grond geplaatst en de band op den loop gelegd. Door een beweging van zijne knie ging het vuurwapen af, en de hand werd geheel vernieldeen der vingers hing er bij. Drie kinderen van zekere A. te Velsen Vrijdag bezig zijnde met het baden in het Noordzee- kauaal verdwenen plotseling in de diepte. Twee daarvan zijn verdronken terwijl het na veel moeite is gelukt bij de derde de levensgeesten weder op te wekken. De man die de kinderen uit het water haalde kwarn tot de ontdekking dat dieven gelegenheid hadden gezien een portemonnaie met f 7,50 uit zijn broekzak te stelen. Tengevolge van eene menschlievende daad, een kind te willen redden dat te Deventer in de gracbt was gevallen, verloor een timmermansknecht aldaar, vader van een groot gezin, jammerlijk het leven. Hij sprong n.l. in een boot vie] er uit en verdronk. De vader, die in de nabijheid was, had het geluk zijn kind nog bijtijds te redden. Alle hulp om de levensgeesten van den onge- lukkigen timmermansknecht nog weer op te wekken, bleven vruchteloos. Op de Keizersgracht bij de Leliegracht te Amsterdam, is Vrijdagmiddag een fietsrijder, die twee zakken zilvergeld op zijn schouder droeg, door twee k^rels omver gegooid. Bij zijn val ontstalen zij hem een zak met geld en de fiets de een nam per fiets de vlucht de Leliegracht op. Bij het geroep van,/Houd den dief was deze reeds gevlogen. Hij was gekleed in een blauwe werkmanskiel. Zijn kameraad nam den anderen kant op de vlucht. De bestolene liep ook nog een zware aangezichtsverwonding op. Te Zaandam is Zaterdagnacht een brutale inbraak gepleegd in den winkel van den heer A. Meijer, handelaar in klokken, horloges enz., aan den Zuiddijk. Te ongeveer kwart over een uur zag het doch- tertje van den heer M. van uit een bovenraam, dat een tweetal mannen iets verkeerds in den ziu haddentoen kort daarop een slag en ge- rinkel hoorde, dacht zij terstond aan inbraak en wekte zij de huisgenooten. Uit het raam kijkende, zag zij dat een van het tweetal zijn arm door het gat stak. Toen de dieven bemerkten dat zij ontdekt waren, namen zij in allerijl de vlucht den Burcht over, het „Strandje" langs, in de richting van het badhuis, om verder hun vlucht voort te zetten in een vlet in den koers Amsterdam. De politic, spoedig met de inbraak in kennis gesteld, zette terstond de dieven achterna. Daar de laatsten reeds een voorsprong hadden en het op het water nogal donker was, mocht het niet gelukken hen te vatten. De zoon van den heer M. had zich inmiddels naar Amsterdam begeven om ook de politie aldaar op de hoogte te stellen. Volgens de verklaring van een paar visschers zijn de dieven bij Amsterdam de Hout- haven ingevaren. De dieven hebben door de haast, waarmede zij hun werk moesten verrichten, niets anders mede kunnen nemen dan 5 nikkelen horloges en 4 dito kettingen. De gouden en zilveren horloges en andere voorwerpen van groolere waarde, wor- den door den heer M. des avonds uit den uit- stalkast weggenomen en in de brandkast gesloten. Zaterdagmorgen heeft de politie op den Burcht een breekijzer en een groote dolk gevonden. Dit is nu reeds den derden keer dat bij den heer M. wordt ingebroken. Men meldt uit Oedenrode Bij de ontgraving van een terrein, voor eeuige maanden door de Regeering aangekocht om een nieuw post- en telegraafkantoor te doen bouweu, deden in de vorige week de werklui een ver- rassende vondst. Een meter onder den beganen grond, op de plaats waar het vroegere woonhuis gestaan had, stootte men op een harde, met glasscherven omgeven massa, die bij onderzoek bleek te bestaan uit 300 zilveren munten en een gouden. In het eerst kon men niet ^eel anders bespeuren dan een groenachtigen metaalklomp, gehuld geweest in een linnenzak, die, zoodra hij aan de lucht was blootgesteld, tot stof verging. Spoedig echter zag men bij het uit elkander valleu der massa, dat men met geldstukken te doen had. Er zijn minstens 5 of 6 verschillende muntsoorten. Op een stuk staat vrij duidelijk met zoogenaamd Arabische cijfers het getal 1496, waarvan de 4 den vorm vertoont, die dat cijfer reeds had in de 12de eeuw en vooral in de 14de eeuw veel- vuldig in handschriften voorkomt. Bedoeld jaartal staat op een stuk, waarop, gelijk ook op vele andere, zeer duidelijk leesbaar is omnis spiritus laudat dominum. Van de geheele vondst zou niets terecht ge- komen zijn zonder de tusschenkomst van den Jieer Pitlo, den postdirecteur in deze gemeente. Zoodra hij er van hoorde, begaf hij zich naar de herberg, waar een talrijke menigte bijeengekomen was om zich in het bezien van den schat te ver- lustigen. Naar alle waarschijnlijkheid zouden de werklui, daartoe meenende in hun recht te zijn, de munten aan dezen of genen verkwauseld hebben had niet de heer P. hun beduid dat dit ongeoor loofd wasdat nl. de schat niet hun, maar den eigenaar van den eigenaar van den grond behoorle. Zoodra echter de eenvoudige en volkomen te goeder trouw haudelende menschen overtuigd werden, dat hunne rechten als vinders zouden worden geeerbiedigd, aarzelden zij niet om het gevondene aan den heer P. ter bewaring te geven, en dit te eerder toen zij hoorden dat de munten misschien een veel hoogere waarde hadden dan door het gewicht in zilver vertegenwoordigd wordt. De heer P. heeft zich gehaast de regeering in kennis te stellen van de vondst. Tot nu toe had men nog steeds de in lood gevatte Gothische ruitjes aan de beide toegangen tot de Kloostergang bij het Academie-gebouw te Utrecht, mettegenstaande die telkens vernield werden, weer hersteld maar wijl aan het wanda- lisme geen einde kwam, heeft men thans de ruitjes moeten wegnemen en zijn zij vervangen door houten luikjes. Een jongmensch uit Gouda, Th. K., aan boord van een vaartuig van den Waterstaatbelast met het doen van wateropnemingen, is over boord geraakt en verdronken. Uit Nieuwenhoorn schrijft men Een droevig ongeluk had hier Vnjdag op de hofstede van H. N. plaats. Een arbeider De P. is daar boven uit de schuur gevallen. Eerst kwam hij op de til, vandaar op eene dorschmachine en vervolgens met het hoofd op den dorschvloer terecht. Hoewel dadelijk ge- neeskundige hulp werd verleend, heeft dit echter weinig meer mogen baten. Na enkele uren is De B. overleden. Hij laat eene vrouw met drie kinderen achter. Het volgend eigenaardig geval van »koeien trouw" werd aan de Leeuw. Ct. gemeld. Eene koe, die anderhalf jaar lang in de Schrans gestald geweest was, werd Vrijdag naar eene extra beste weide met nieuw gras gebracht tusschen de Kleine en de Groote Bontekoe. Zaterdagmorgen half vier staat het dier te loeieu voor den stal in de Schrans. Toen de deur geopend werd, liep het onmiddelijk naar de plaats. waar het gestaan j^ad. Daar behoorde het thuis dacht het zeker. Men meldt uit Lekkerkerk Uit de viscbbeun van den vischhandelaar H. R., liggende bij de kom dezer gemeente, werd Vrijdag nacht ruim 700 pond visch ontvreemd. De dieven hebben de beun geopend, doch gingen zeer slordig te werk, want in de fuiken er vlak bij, werden 's ochtends verscheidene der zeelten teruggevangen. Een allerdroevigst ongeluk had Vrijdagavond omstreeks half zeven plaats op den Gageldijk, nabij den Blauwkapelschen weg, bij Utrecht plaats. Zekere G. v. d. W. reed daar met een met hooi beladen wagen, toen eensklaps het touw, waarmede de last was vastgebonden, losraakte en de vracht kantelde, twee meisjes, zusjes van den bestuurder, met zich meenemende. Een der meisjes kwam ongedeerd op den grond terecht doch het andere, een 16jarige, viel onder het hooi in de daar aanwezige sloot. Spoedig gingen de bestuurder met zijn zusje en nog eenige personen, die getuige waren van het treurige geval, aan 't werk om de jeugdige uit haar netelige positie te verlossen, hetgeen na eenigen tijd gelukte, doch te laatzij gaf geen teeken van leven meer. De dokter uit De Bilt was spoedig ter plaatse en constateerde dat het meisje was gestikt. Woensdag is het in Londen de heelste dag van dit jaar geweest, met 85° in den namiddag. De paarden van de bussen en trams hadden het hard te verantwoordende verhitte mensehheid zocht koelheid op riviertochtjes en in de zwem- baden. Verscheidene sterfgevallen zijn veroorzaakt door de buitengewoon hooge temperatuur. De heete luchtgolf heeft ook Liverpool weer bereikt, waar verscheidene gevallen van zonnesteek, ge- lukkig zonder ernstigen afloop, voor kwamen. Uit Chicago komen weer berichten van een terogkeer van abnormaal hooge warmte 72° om 6 uur in den morgen, 90° om 2 uur in den namiddag. In de straten rees de thermometer tot 100°. Dientengevolge vielen 6 personen in onmacht neer en 2 dadelijk dood. Op het eiland Malta is de hitte zoo groot, dat paarden en muilezels van uitputting neervalleu. A1 het werk in de dokken is geschorst tot minder heete dagen. - Eer. geheimzinnigegeschiedenis. UitQuimper in Bretagne, wordt een zeer geheimzinnige ge- schiedenis gemeld. In die plaats woont sinds jaren een vroedvrouw, mevrouw D., wier hulp natuurlijk op alle uren van den dag en van den nacht wordt ingeroepen. In den nacht van 29 en 30 Juni jl. werd er bij haar gescheld. Zij opende en zag een man staan, die haar vroeg mede te gaan naar een villa in den omtrek om haar hulp te verleenen. Mevrouw D. was natuurlijk dadelijk bereid, zij greep haar instrumenten en volgde den man. Buiten gekomen zag zij een rijtuig staan en de man instappen. Zij voldeed aan de uitnoodiging en werd toen eensklaps door twee gemaskerden aangegrepen, die haar blinddoekten. In galop werden intusschen de paarden voort- gejaagd. Geruimen tijd ging het zoo verder. Eindelijk hield het rijtuig stil en werd mevrouw D. er uit gedragen. Zij werd neergezet in een kamer, men nam haar den blinddoek af en nu zag zij dat zij zich bevond in een vertrek, waar alle meubelen, schilderijen enz. bedekt waren met wit kaloeu. Verscheidene gemaskerde mannen bevonden zich in de kamer en op een bed lag een zeer jonge vrouw, wier gelaat met een sluier bedekt was. Het was hoog tijd, dat de vroedvrouw kwam. Alles liep echter goed af. Dadelijk daarop namen de gemaskerden mevrouw D. weer bij de armen, gaven haar het kindje te dragen en brachten haar in een aaugrenzende kamer. Daar brandde een groot houtvuur en de gemaskerden bevalen me vrouw I), het kindje daarop te leggen. Vol afschuw weigerde deze en de gruwelijkste bedrei- gingen konden haar niet van gedachten doen verauderen. Ziende dat de vroedvrouw hen niet vreesde betaalde men haar eindelijk de beloofde som en bracht haar weder onder toezicht van twee ge maskerden langs een omweg naar huis. Halfdood van angst werd zij bij haar woning neergezet. Het was toen twee uur. Hoewel zij dadelijk naar de politie liep, kon zij geen enkele aanwijzing van beteekenis geven. In de Belgische Kamer heeft een der afge- vaardigden gevraagd om de automobielenwedstrijden op den weg te verbieden. De minister antwoordde dat de kwestie in onderzoek is en dat alle maatregelen zullen genomen worden om de automo- bilisten te beletten een publiek gevaar te worden. Op een voorname meisjeskostschool in Nor thampton (N.-Amerika) heerschte groote opge- wondeuheid, daar gemerkt was, dat een dief de school bezocht, die de byouterieen van alle meisjes stal. Men kon den dief niet ontdekken. In Northampton werd overal over dien diefstal ge sproken, en op een bal waren alle menschen zeer geschokt, toen zij vernamen, dat aan een van de jongste leerlingen, Miss Henriette Tifft uit Chicago, twee kostbare ringen ontvreemd waren. Iedereen in Northampton sprak erover, slechts een jonge man, Harry Noyse, niet. Hij was pas korten tijd in de stad en had dadelijk de aandacht der jonge dames weten te trekken. Hij was beeldschoon, had de keurigste manieren en wist evengoed mee te praten over de modernste literatuur als over de laatste mode te Londen. Hij praatte allergezelligst, kortom, hij was een zeer innemend mensch. Niemand nam het Miss Mabel Burt uit Britgeton kwalijk, dat zij op hem verliefd werd, natuurlijk alleen haar collega's van de kostschool keken zuinig. En hij had ook te diep in de donkere oogen van het slanke blonde meisje gekeken en dat was de reden, waarom de diefstal hem vol- strekt niet intresseerde. Elk vrij oogenblik zocht hij Mabel op, en ieder begreep dat Harry's verklaring wel spoedig zou volgen. En de verklaring kwam. De manier was echter zeer origineel. Bij een uitstapje, door een groot gezelschap ondernomen, het jonge paar werd echter in een rijtuig alleen gelaten vroeg Harry, die zijn horloge thuis vergeten had, zijn aangebedene hoe laat het was. Zij trok een klein met edelsteenen bezet horloge uit haar ceiutuur. Op dat oogenblik pakte hij haar hand beet en zei ernstig„Miss Mabel Burt, ik neem u gevangen, wegens diefstal." Doodelijk verschrikt zag zij hem een oogenblik aan, toen zonk ze bewusteloos achterover. Harry Noyse leveide haar aan de politie over. Hij is een detictive, dien de directeur van de school had ontboden uit New-York om uit te vinden, wie de dief washet horloge was door Mabel Burt in een ander instituut gestolen. Arheid van vrouwen. Nu het getal vrouwen die zich aan //geleerde" beroepen wijden allengs toeneemt mag er ook wel op gewezen worden dat in menig land zware arbeid door vrouwen verricht wordt. En niet enkel veldarbeid. De stad Nasso, in Zweden, heeft een brandweer welke geheel uit vrouwen hestaat, 150 ;n aantal, die haar gevaar- lijke taak tot algemeene tevredenheid verrichten. In Japan is het zeer gebruikelijk dat vrouwen, vaak even talrijk als mannen, als stooksters op stoombooten dienst doenhet zijn veelal jonge vrouwen die, om hare handen te sparen, altijd handschoenen dragen. In Amerika heeft men vrouwelijke doodgravers, schoorsteenvegers, jockies en postilions, en zelfs dit laatste in streken die niet vrij van roovers zijn. In Wyoming is een jonge dame, miss Allen, die politiedienst doet en te paard, met een paar revolvers gewapend, het land doortrekt om veedieven en ander gespuis op te sporen. In een D-trein is tusschen Frankfort en Nederland een reiziger zijn portefeuille ontrold, inhoudende vier biljetten van 10 en zes van 5 pd. st. Van dezen diefstal worden drie personen ver- dacht, die echter verdwenen schijnen te zijn. - Een bierbrouwer te Ulm had de gewoonte, restantjes bier uit zijn tapperij in vaatjes te brengen en 't mengsel dan als zeer fijn bier te verkoopen. Volgens het scheikundig en ander onderzoek waren in dien heerlijken drank sigarenasch, stukjes tabak, haren, broodkruimels, insecten en nog andere minder smakelijke bestanddeelen. De rechtbank vond 't toen noodig, den man drie maanden op te sluiten. Geld is er niet aan het Turksche departement van finsncien. Wat dan ook de door den uood zeer vindingrijk geworden Turksche ambtenaar al niet bedenkt om lets van zijn salaris betaald te krijgen, grenst soms aan het ongelooflijke. Het volgende, onlangs bij een proces bekend geworden, geeft daarvan een staaltje. Eeuige maanden geleden werd in een der regeenngskassen in de provincie een tekort ontdekt van ruim 600 en twee ambtenaren, die daarvoor aansprakelijk waren, werden geschorst en naar het gerecht verwezen, dat hen veroordeelde, het ontbrekende aan te zuiveren. Maar omdat ze volslagen zonder middelen waren, werd er bij bepaald, dat zij in hun betrekking zouden worden hersteld en dan een vierde hunner inkomsten ter dekking van het tekort zou worden ingehouden. Dit zeer goedaardige vonnis beviel den be- trokkenen volstrekt niet. Ze lieten daarom door een goedeu kennis bij dezelfde rechtbank een nieuwe vorderiug indienen voor de teruggaaf van f2400, welke zij hem schuldig zouden zijn, en zij werden ook tot de betaling van die som veroordeeld maar nu werd, omdat de wet verbiedt, meer dan een kwart van iemands inkomsten ter schulddelging in te houden, de hun reeds opge- legde korting van 25 PCt. in vijf deelen verdeeld, waarvan er vier aan den laatsten schuldeischer werden toegewezen, terwijl een deel voor de be- nadeelde Staatskas bestemd bleef. De we]willende kennis droeg de aldus maande- lijks door hem bij den Rijksbetaalmeester gein- kasseerde vier parten dadelijk, tegen een kleine commissie, aan zijn vrienden af, en het doel was bereiktde twee ambtenaren bleven in functie en betalen met 5 percent van hun maandelijksch salaris de rentelooze, bij den Staat eigeumachtig aangegane leening terug, maar krijgen tenminste 20 pCl. uitbetaald. IN6EZONDEN STUKKEN. Aan den heer P. Kostek, niet-herkozen raadslid te Axel. Naar aanleiding van Uwe advertentie in de 1 ern. Crnt j.l. heb ik de eer U mede te deelen, dat niet de heer Oggel, burgemeester van Axel, maar ondergeteekenoe voorzitter is van de A.-R. Kiesv. te Axel. De heer Oggel is volstrekt niet schuldig aan Lw nederlaaghij heeft niet eene bestuursver- gadering, ook niet eene ledenvergadering bijge- woond waarin over de verkiezing voor den'ge- meenteraad werd gehandeld. 't Zou dus verstandiger geweest zijn indien U eerst eens navraag had gedaan, alvorens onze geachte burgemeester op zoo onheusche manier publiek te behandelen. Overigens acht ik het beler op Uwe advertentie, en op al wat er verder van liberale zijde wordt gezegd of geschreven 't stilzwijgen te bewaren t is volstrekt niet noodig dat iedereen onze wijze van werken kent en beoordeelt j ze is echter zeer proefhoudend bevonden. Met de meeste hoogachting, L w dienstw. Ds. R. VAN DE KAMP, Voorz. van de A.-R. Kiesv. te Axel. Ter IVeusen. Huwelijks-aangiften. 11 Juli. Nor- bertus Johannes Imaudt, oud 43 j.. weduwn. en Antonetta Maria Hubertina Bezouw, ond 30 j., jd. 12 Juli. Jacobus de Roo, oud 27 j., jm. en Johanna Margaretha Balkenstein oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingenII Juli. Leopoldus Geers, oud 26 j., jm. en Sara Cornelia de Jonge, ond 26 j., jd. Geboorten. 6 Juli. Mauritius Franciscus Joannes, z. van Franciscus Lafort en van Virgenia van deu Broeke. 7 Juli. Willem, z. van Johannes Riemens en van Pieternella Dieleman. 9 Juli. Maria, d. van Jan Oppeenvau Geertrui Riekwel. 10 Juli. Marinus, z. van Izaak Verelst en van Dingena de Visser. 11 Juli. Jan, z. van Jan de Feijter Pieterzoon en van Catharina Elisabeth de Feijter. Hendrik Willem, z. van Jan van Aalst en van Janna Cornelia Harte. Dina, d. van Levinus Jan de Putter en van Johanna .Tozina van den Broecke. 13 Juli. Pieter, z. van Jan Kolijn en van Abigael Goossen. Maria, d. van Aarnout Lensen en van Janna Adriana Harte. Hendrik Willem, z. van Arie Cornelis de Feijter en Antonia Veerman, Overlijden. 9 Juli. Jan Allaart, oud 4 j., z. van Jan en van Aagje Deij. 11 Juli. Elisabeth Anna Solleveld, oud 18 d., d. van Desire Pierre en van Susanna Elisabeth Johanna Pauwels. Puike Tarwe 7,— a 7,40mindere en goede 5,25 k f 6,50 Rogge 4,25 a 5,10 Gerst voedersooTten 3,50 a/ 4,— betere soorten 4,50 k 5,25 Haver 2,75 3,75 per hect. Paardenboonen 5,90 a 6,10 Bruine Boonen 5,a f 7,25 Kookerwten f 8,50 it f 10, Voedererwten 5,75 a 6,25Kanariezaad f 5,50 a 7,alles per hectol. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 en per 100 kilo 7,35 a 8,75 Rogge laganrog f 132 en Helena f 145; Gerst Zwarte 13 14 13 12 13 14 12 13 14

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2