A1 g e m e e a Uieuws* en Advertentieblad voor 2eenwsch*7Uanderen. No. 4098. Dinsdag 16 Juli 1901 41e Jaar«;ang. Engeland en de Z.-A. RepublieV 3 !L 3 33 ID 3a Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De //Times" is wel zoo vriendelijk te erkennen, dat de houding der Boeren tegenover de gewouden tot dusver onberispelijk is geweest gedurende den geheelen oorlog. Dat hebben tal van bevoegden getuigd en o. a. onlangs nog het parlementslid, kapitein Seely, die in een brief aan de //Times" schrijft, dat hij tijdens den veldtocht, dien hij meegemaakt heeft, niets dan lof voor de Boeren gehoord heeft, wegens de menschlievende wijze, waarop zij de Engelsche gewonden en krijgsge- vangenen behandelden. Mocht dus blijken, dat te Vlakfontein door de Boeren Engelsche gewonden zijn afgemaakt, dan zou daardoor alleen bewezen worden, dat de oorlog geen gewone oorlog meer is. Toch zou de //Times" niet strenger tegen de Boeren willen optreden en 'tis ons niet duidelijk, wat men met dat strenger optreden zou willen. Het land ver- woesten, de woonhuizen platbranden en de vrouwen en kinderen als gevangenen meenemen wat wil men nog meer? Engeland kan toch moeilijk de Boeren krijgsgevangenen naar de galg ver- wijzen, hoe graag 't dit ook zou willen. Maar naar Engelsche opvatting gaat men nu volstrekt niet streng te keer en die zachtmoedige taktiek wil de //Times" blijven volgen. A1 is't onbetwistbaar dat, tengevolge van die taktiek de oorlog gerekt wordt, vroeger of later, zegt het blad, moeten wij toch overwinnen, en dan zullen wij de voldoening smaken, den humaansten oorlog gevoerd te hebben die in de wereldgeschiedenis vermeld wordt. Laat ons ook hopen, dat wij, na het einde van den oorlog, onze belooning zullen ontvangen, in een spoedige bekeering onzer halsstarrige vijanden in trouwe Engelsche onder- danen. Zonderlinge illusie. Alsof niet geslacnten noodig zullen zijn om den haat tusschen Engelschen en Hollanders in Afrika te doen uitslijten Kitchener meldde Vrijdag uit Pretoria, dat een post Zuid-Afrikaansche politie te Houtkop, noord- westelijk van Dreeningen, Donderdag is aange- vallen. De Boeren zijn er in geslaagd, een ouden zevenponder machtig te worden. De aanvallers werden teruggeslagen. De Engelschen hadden 3 dooden en 7 gekwetsten. Methuen is den 5" aan het vechten geweest ten oosten van Zeerust. Er sneuvelden 3 Boeren en 43 werden er gevangen genomen verder wagens met munitie en vee. De Engelschen hadden 2 gekwetsten. FEUILLETON 19) - - „Bespaar je dan je moeite maar, er heen te gaan. Mevrouw Veronie behoort met lijf en ziel aan de kuust ontelbare malen heeft zij dat uitgesproken, zoo dikwijls, dat ik hare woorden uit het hoofd kan herhalen. //Met elke vezel van mijn bestaan ben ik aan de kunst verbonden," slechts weinige dagen geleden heeft zij dat nog tot mij gezegd. ,/IJdelheid is mij vreemd, maar ik beschouw mijn talent als een gave des Hemels het vaandel der kunst te beschermen is mij een levenstaak, want het was de kunst, die mij in de droevigste tijden van mijn leven verlichting in het lijden heeft geschonken. Mijn naaste bloed- verwanten zijn boos op mij, omdat ik het tooneel niet wil vaarwel zeggen, rijk en onafhankelijk, als ik ben. Zij kennen echter den innerlijken aandrang niet, die mij op het tooneel doet blijven de hartstochtelijke liefde tot de kunst is gelijk eene vlam, die krachtiger braudt naarmate men ijveriger tracht haar te verdooven Triomfeerend keek de barones haar broeder aan. z/Ik bewonder je geheugen, Irene, doch je hebt alweer het gewichtigste vergeten. Je weet toch wel//Twee vlammen branden er in den tempel des levens".Wanneer Isolde zoo tot je heeft gesproken, vervult mij dat met groote vreugde. Je weet toch wel, wat een van onze grootste denkers gezegd heeft//Hoe langer men tracht de reine, edele gevoelens in den rnensch De gemeenschap per post en telegraaf met. Zee- rust is nog altijd verbroken. De nieuwe magistraat heeft zijn ambt aanvaard, maar het district is nog zeer onrustig en verscheideu kolonnes trekken in den omtrek rond. Het telegram dat Kitchener uit Pretoria zond, ziet er gunstig uit voor de Boeren. Dat zij bij Houtkop teruggeslagen zijn, nadat zij een kanon hadden veroverd, zal wel voor een dee! te ver- klaren zijn uit de gewoonte der Boeren om terug te trekken wanneer zij hun doel hebben bereikt. De meegedeelde overwinning van Methuen is dezelfde die Donderdag ouder de telegramm&i prijkte en uit het vervolg van het bericht blijkt voldoende, hoe weinig de Engelschen bij Zeerust te zeggen hebben. Een correspondent van Reuter verzekert, dat Malan, Smit en andere Boerenkommandanten den 5" bij Marravsburg stonden en zich daarop in de richting van Victoria-West begeven hebben, naar men denkt met het doel om Richmond te ver- woesten, gelijk Scheepers met Murraysburg gedaan heeft. Het dorp Campbell, in Grikwaland-West, is door de Boeren onder Conroy aangevallen. Volgens den Engelschen berichtgever leed de bezetting geen verlies en trokken de Boeren 's nachts weer af. Het is echter aan twijfel onderhevig, dat de Boeren weggegaan zouden zijn zonder iets bereikt te hebben. Uit Rome wordt aan //de Tijd" gemeld, dat Mr. F. J. A. M. Reekers, lid der Eerste Kamer, is benoemd tot buitengewoon pauselijk eere-kamerheer met degen en kap. De' Ned. Herv. gemeente te Rotterdam heeft groote plannen. Zij is nl. in het bezit gekomen van een terrein aan den Boesemsingel, de vroegere kinderspeeltuin en is thans voornemens als de gelden er zijn welke berekend worden op twee ton gouds, er een uieuwe Priusenkerk te bouwen. Het oude Schotsche kerkje aan de Lombardt- straat zal dan worden afgebroken en het terrein voor bouwgrond verkocht. Ook de Prinsenkerk die van 1608 dateert en natuurlijk in den loop der tijden is verbouwd, zal het zelfde lot onder- gaan, maar op het terrein zal een nieuwe kerk verrijzen, een nieuwe Schotsche kerk met ver- gaderzalen terwijl het overige terrein ook voor bouwgrond wordt verkocht. tot zwijgen te brengen, hoe luider ze zich zullen laten hooren als de ure gekomen is." Als Isolde mijn liefde aanneemt en beantwoordt de minnende vrouw vindt haar veiligste plaats aan de borst van den man harer keuze. En nu ga ik heen, beste zuster houd je goed gemeende tegenwerpingen maar voor je. Ik ga haar mijn liefde bekennen. Als je van mij houdt, verbitter dan niet het zoete van deze oogeu-blikken. Gun mij eindeiijk het zalige genot, waarna ik zoo lang heb verlangd geluk te geven en te ontvangen." Misschien voor de eerste maal in haar leven was de barones niet in staat om dadelijk woorden te vinden. Zij herkende #den droomer" niet meer. Alle slapte en matheid was geweken. Het hoofd hoog opgencht en met stralende oogen, als een overwinnaar, verliet hij het boudoir. Een ruwe voorjaarswind geeselde weder de boomen een koude motregen viel zonder ophouden neder. Doch graaf Manfred bemerkte daar niets van. In zijn binnenste droeg hij een wereld vol hoop en gelukdaar werd het geloei van den stormwind overstemd door luide jubeltonen. Het werkte echter eenigzins verkoelend op hem, toen hij aan de //Villa Isolde" aanschelde en hem gemeld werd //Mevrouw ontvangt vandaag niemand mevrouw heeft een treurig telegram ontvangen hedenmiddag gaat zij op reis Ontsteld keek hij de aardige kamenier aan, die hem dit met radde tong mededeelde. Doch spreken moest hij haarin ieder geval. Die toestand tusschen hoop en vrees, die onzekerheid kon hij niet langer verdragen. Was zij treurig? Had zij bekommernissen Dan moest hij haar juist ter zijde staan. De vergunniug daartoe De oude, mooie torenklok van de Herv. gemeente te Blijhim (Groningen) zal eerstdaags omgegoten worden in een nieuwe. De klok is rijk geornamenteerd en behalve van een randschrift, ook van beelden voorzien. Zoo komen er o. a. op voor de twaalf Apostelen, alien met den naam aangeduid. Ze is, zooals ze nu is, notabene een der schoonste van 't land. Een leerling der openbare school te Overschie, die het vorige jaar niet minder dan 77 pCt. der schooltijden verzuimde, heeft het sedert de in- voering der Leerplichtwet gebracht tot ruim 88 pCt. ongeoorloofd school verzuim. Van 15 Januari af kwam deze leerling elke week op het ambtelijk weekrapport van genoemde school voor. Noch de waarschuwingen van den schoolopziener, noch de ernstige vermaning van de commissie tot wering van schoolverznim vermochten daarin ver- betering te brengen en eerst thans, na een her- haalde overtrediug der wet gedurende een half jaar, is de onwillige vader voor het kantongerecht gedaagd. Het hoofd der school en de betrokken klasse- onderwijzer zijn eveneens gedagvaard om in dezen nog eens mondeliug te herhalen, wat zij reeds schriftelijk week aan week met hun handteekening hebben bekrachtigd. Daarvan is echter het gevolg, dat twee klassen der school, samen 96 leerlingen tellende, een schooltijd moeten missen ter wille van een on- verschillige, die maling heeft aan de heele wet en die deswege veroordeeld zal moeten worden tot misschien 50 cent boete. De veekooper en vetweider L. Michielsen, te Brasschaet (Belgie) heeft dezer dagen in een twistgeschrijf over de vraag of Nederlandsche koeien in 't algemeen gezond waren, eens laten uitkomen hoe bevestigend die vraag beantwoord mag worden. De heer M die jaarlijks honderden stuks vee in ons land koopt, verklaart, dat ten vorigen jare van 200 Nederlandsche magere koeien, welke hij aan het grensstation te Esschen aanbood, 43 werden teruggezonden wegens tuberculose. De heer M. liet deze 43 zoogenaamd zieke koeien in Neder land vetten, en toen zij vet waren, slachten in het abattoir teAntwerpen. En wat bleek toen? Geen enkel rund was aangetast door tuberculose. Een ander veekoopman kocht in 1900 2500 en d't jaar reeds 1200 vette koeien op verschillende markten in ons land. Bij de slachting bleek, dat van deze 3700 stuks slechts 5 cuberculoos waren. moest hij zien te verkrijgen op staanden voet. Hij dacht aan de jongstverloopen wekeu, aan de heerlijke uren, die zij bij het knappende haardvuur of aan het klavier samen hadden doorgebracht neen, hij behoefde zich zelven niet van ijdelheid te beschuldigen, als hij aannam, dat zij hem reeds sedert den eersten avond had onderscheiden boven alle andere bezoekers van het salon zijner zuster. Hij dacht aan den blik, waarmee zij hem gisteren nog aankeek, toen zij hem bedankte voor de toe- zending van de kopie eener schilderij. //Mevrouw verwacht mij," sprak hij vastberaden. z/Meld mij maar aan graaf Reichenau." De kamenier wipte een paar malen op haar hooge hakjes, keek hem riieuwsgierig aan en verdween. Eenige miuuten later kwam zij terug en geleidde hem naar het boudoir van mevrouw, met verzoek daar een oogenblik te wachten. In het prettige, smaakvol ingerichte vertrek branden reeds eenige fraaie wandlampen, wier licht door schermen van roode zijde werd getem- perd. De beschilderde vensters met kostbare gordijnen lieten aan het sombere daglicht ook weinig gelegenheid om hier door te dringen. In den haard snorden en knapperden de vlam men, die een phantastisch licht wierpen op de sierlijke kleinigheden van het boudoir dezer kunste- nares. Een vrouw als Isolde Veroni drukt ook een eigenaardig stempel op haar omgeving. Het teeder gekleurde behangel, de kostbare gobelins, de beeldjes, de figuren, de kamerschutten welke vertrouwelijke hoekjes vormden, de veel- kleurig gestoffeerde stoelen, wanddraperieen en portieres, de heerlijke rozengeur, die zich ver- rnengde met een eigenaardigen welriekenden geur, TER NEUZEN, 15 Juli 1901. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school C alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Gisteren werd in den tuiu van de ,/Buiten- Societeit" alhier een concert gegeveu door een goede oude bekende, n.l. de Kon. harmonie //St. Cecilia" van Exaarde, onder directie van den heer F. van Durme. Dat het gezelschap een goeden naam geniet en haar optreden alhier ten zeerste gewaardeerd wordt, bleek duidelijk uit de talrijke opkomst der ledeu, waartoe ook het fraaie zomerweer niet weinig meewerkte. 't Was weer een genotvolle avond. Het ligt niet op onzen weg, in details te treden over de verschillende nummers van het programma. Maar toch meenen we te moeten verklaren, dat vooral de uitvoerders van het Concerto voor cornet en bet Concerto voor saxophone alto, een woord van lof toekomt voor de vertolking dezer nummers, terwijl overigens de verschillende nummers van het programma, zooals we het van dit gezelschap gewoon zijn, weer ruimschoots waren ge'illustreerd met datgene, wat de muziek vooral voor leeken meer genotvol maakt. Geen wonder dat luide bijvalsbetuigingen aan het gezelschap ten deel vielen en voorzeker zullen wel alien het een tot wederziens hebben toege- wenscht. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Van Lijndenpolder de heer J. Verpoorte Az. te Zaamslag. Bij het overgangsexamen aan het gymna sium te Middelburg is o. a. (onvoorwaardelijk) bevorderd de leerling W. A. Dekker uit Honte- nisse van de eerste tot de tweede klasse. Aan de Rijks hoogere Burgerschool te Mid delburg zijn bij het heden gehouden examen 40 adspiranten toegelaten en 7 afgewezen. Tot de toegelatenen behoort o. a. J. W. A. G. Collot d'Escury van Kloosterzande. Hoek, 12 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van den Koudenpolder aanbesteed het maken van werken tot zeewering enz., met het onderhoud daarvan tot en met 31 Dec. 1901, aan de waterkeering van genoemden polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. A. Meertens te Hoek voor f 689, K. de Vos te Ter Neuzen voor f 679 en A. Tholens Danz. te Ter Neuzen voor f 675. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Hoofdplaat. In de afgeloopen week zijn de scholen in dit deel van het arrondissement Neuzen een bezoek gebracht door de heeren Fabius, Blum en Gratama, inspecteur, district- en arrond. school opziener. De klassen der hoogere leerjaren waren natuur lijk, trots de leerplichtwet, ontvolkt. uitstroomende van Chineesche verlakte voorwer- pen, lederen boekbanden en sandelhouten juweel- kistjealles werkte samen om dit vertrek recht huiselijk te maken. Geheel onder den indruk, dien dit gezellige verblijf op hem maakte, zette graaf Manfred zich neder in een der zijden gestoffeerde stoelen. Zijn oog bleef vol bewondering rusten op een ets aan den wand tegenover hem een tooneel uit de opera //Parsifal"; vervolgens beschouwde hij twee crayonteekeningeu, een fraai vrouweuprofiel en een karakteristieken mannenkop, die hem zeer bekend voorkwam. Om zijn ongeduld te over- meesteren, bladerde hij daarua in de boeken, die voor een gedeelte opengeslagen op tafeltjes en etageres lagen. z/Niet bitter maakt het kruis, maar zacht, 't Gemoed van hem, die Liefdes leven kent. Maar wee dengeen, die Liefdes macht Niet achat en haar den rug toewendt Een hart is daar, dat waakt als hoeder En troostend zich erbarmt als eene moe- [der De verzen, die met een dikke streep gemerkt waren, kwamen hem alle zeer bekend voor. (Wordt vervolgd). TEH SEIIZESSCHE COURAIT Dit bind vernehijnt nnnmiae-, Wornsdag- en VrlJdagaYond, nttgezomlerd op Feestdagen, l»ij de Firma P. ii. VAI BB SAWPB te *e* Keuei II WJ—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1