Gemengde berichten. Stemmingen Gemeenteraden. xuim voorziene beurs in den vooravoDd, aan onraad werd gedacht. Terstond begon de politie hare nasponngen en kwam te weten dat twee verdachte vrouwen ver- toefden in het bierhuis het Visschertje, welke daar te ruim 12 ure werden gearresteerd. Een hunner was in bezit. van een groote som geld aan goud en zilver, dat zij evenwel nog in den zak barer vriendin wist over te goochelen. Zij gaf voor dit geld van den zeeman ten geschenke te hebben ontvangen. Het bedrag dat in beslag genomen werd, was ongeveer gelijk aan dat door den matroos als vermist opgegeven, slechts een kleinigheid ontbrak. Meerbedoelde vrouw werd gearresteerd en door Je politie voor den burgemeester geleid en na het sluiten van het onderzoek is zij in vrijheid gesteld. Naar aanleiding van deze geschiedenis zal zij zich voorzeker voor den rechter hebben te ver- antwoorden. Reeds vroeger werd zij reeds tweemaal door de politie voor een dergelijke zaak geverbaliseerd, maar door de rechtbank wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. 't Is te hopen dat de politie thans betere bewijzen moge bezitten. Bij het notarieel staatsexamen is o. a. voor het tweede gedeelte geslaagd de heer J. S. Mijs te Hulst. Te Utrecht is Vrijdag het diploma voor candidaat-veearts o. a. uitgereikt aan den heer L. J. Colsen van Ilontenisse. In westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is dit jaar weinig goed vlas. Het goede dat er is, is daardoor zeer hoog in prijs. Zoo is te IJzendijke vlas verkocht, voor 500 fr. per gemet, een ongehoorde som. Ook zijn er landbouwers die hun vlas voor f 210 hebben verkocht. Het meeste is thans reeds verhandeld. Yoor een talrijke schare werd Zondagmorgen Ds. J. P. van Melle te Sluis door zijn broeder Ds. P. J. van Melle te Nijkerk in zijn dienstwerk bij de Ned. Herv. Gem. te Kralingen bevestigd met een leerrede naar aanleiding van de woorden in Lucas 9 60 ,/Ga henen, en verkondig het Koningrijk Gods." Des avonds deed de nieuwe leeraar zijn intrede eveneens voor een talrijke schare met een rede volgens Jacobus 3 17. In een voorrede herdacht hij zijn dienstwerk te Sluis waar hij 2 jaar ge leden zijn vrouw door den dood verloor. Hem werd na den dienst toegezongen Psalm 134 3. Men bericht ons uit Hulst Een zeldzaam voorkomend iets heeft zich hier bij de verkiezing van 2 leden van den gemeente- raad voorgedaan. Behalve de gecandideerde 2 aftredende leden was ook weer candidaat de heer Mr. 1 an Alphen, kantonrechter te Hulst, doch dit nu is lang geen zeldzaamheid. Wat echter wel raar (en naar?) mag genoemd worden is de wijze waarop de 2 aftredende leden werden aanbevolen. Verbeeldt u, dat achter een der benedenvensters van het huis van den heer Van Alphen prijkte een der strooibiljetten waarin door een 20tal zeer geachte ingezetenen de 2 aftredende raads- leden beleefd, doch dringend werden aanbevolen. Boven aan op het strooibiljet stond geschreven ,/Lees dit en lach niet," terwijl verder eenige van de namen der onderteekenaars goed waren onder streept. Is dat niet loyaal Biervliet. In plaats van De Roo, overleden, is met ingang van 16 Juli tot brievenbesteller benoemd W. Bliek, thans postbode Hoofdplaat IJzendijke via Biervliet. OFFICIEELE U1TSLAG der stemming voor vier leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 5 Juli 1901. Aantal stemmen in district s Totaal. J I adze II uisl 3 Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen J. P. van Herp M. van den Hoek S. van der Hoofd Pz. P. Moes A. J. Tazelaar P. A. van de Velde A. Verpoorte P. J. Versluijs H. C. E. van IJsselsteijn 170 144 731 641 6 635 144 210 337 92 298 207 373 68 59 66 11 87 71 68 32 323 55 328 54 311 295 6 289 140 84 65 179 140 108 89 88 66 1212 1080 12 1068 409 487 168 564 418 549 189 466 448 De volstrekte meerderheid bedraagt 535. Zijn alzoo gekozen de heeren P. Moes en P. A. van de Velde (aftredende leden), terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. van den Hoek, A. J. Tazelaar, P. J. Versluijs en H. C. E. van IJsselsteijn. Axel. Aantal kiezers 617. Gestemd 499. Onwaarde 2. Geldig 497. Gekozen D. J. Oggel (aftr.) met 356, W. Diele- man Pz. met 264 en P. van Fraaijenhove (aftr.) met 256 stemmen. De heer P. Koster Wz. (aftr). verkreeg 233 en de heer J. J. de Feijter verkreeg 198 stemmen. Graauw. Aantal kiezers 271. Gestemd 174. Onwaarde 2. Geldig 172. Gekozen de heer P. A. Baart (aftr.) met 128 stemmen. Herstemming tusschen de heeren H. Francken (aftr.) met 74 en A. van Walle met 64 stemmen. De heer J. van Gimst Pz. verkreeg 47 stemmen. Hulst. Aantal kiezers 266. Gestemd 242. Onwaarde 3. Geldig 239. Gekozen de heeren H. H. M. Wauters (aftr.) met 154 en II. M. F. Verwilghen met 134 stemmen. De heer Van Alphen had 105 stemmen. Overslag. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature F. Apers, zijn 27 stemmen uitgebracht15 op den heer H. Gijsel, 7 op den heer H. Lammens en 5 op den heer J. H. Janssens, zoodat eerstge- noemde gekozen is. Zaamslag. De uitslag van de op Vrijdag gehouden stemming van 6 leden voor den ge meenteraad is als volgt Aantal stemmen 499. Gestemd 428. Van onwaarde l.()« Hiervan verkregen J. Dees 109, D. Dekker Jr. 97, A. Dieleman 125, J. Dieleman 84, I. P. de Groote 76, M. de Jonge 185, A. de Kraker 74, J. Platteeuw 110, J. de Putter Cz. 187, P. de Putter 86, J. van de Ree 232, J. R. Scheele 101, P. van Tatenhove 145, C. Wilhelmus 150 en P. J. Wortman 226 stemmen, zoodat zijn gekozen J. van de Ree en P. J. Wortman, terwijl herstemming op 16 Juli a. s. moet plaats hebben tusschen J. Dees, A. Dieleman, M. de Jonge, J. Platteeuw, J. de Putter Cz., J. R. Scheele, P. van Tatenhove en C. Wilhelmus. Biervliet. Vrijdag is als raadslid herkozen de heer M. Wadde van Roon met 158 stemmen. In plaats van den heer De Beer, die niet meer in aanmerking weuschte te komen, werd gekozen de heer Th. Buijsse met 148 stemmen. De heer B. van der Slikke verwierf 79 stemmen. H. M. de Koniugin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden hebben voor de meubileering van het nieuwe ziekenhuis te Vlaardingen, respectievelijk 200 en f 50 geschonken. Te Bruinisse gaat een request rond om aan H. M. gratie vragen voor den geneesheer De K Zeer velen teekenen. Te Zierikzee is overleden de stoker van de stoomboot Stad Zierikzee, K., die onlangs brand wonden verkreeg door het vlam vatten van petroleum. Het 50jarig bestaan der Roei- en Zeilveree- niging De Maas te Rotterdam is gisteren besloten met een internationalen Zeilwedstrijd naar den Hoek van Holland en terug, welke goed is geslaagd en waaraan deelnamen 48 zeiljachten uit het binnen- en buitenland, terwijl ook de Kon. Nederl. Marine vertegenwoordigd was. Het feest werd besloten met een luisterrijk vuur- werk des avonds in de Diergaarde. De Rotterdamsche teeken-academie houdt tot 21 dezer bij gelegenheid van haar 50jarig bestaan een tentoonstelling van het werk der leerlingen en oud-leerlingen. Zes zalen zijn er mede ge vuld. Te Oudepekela ging iemand rond met een lijst van candidaatstelling voor den heer O. H. Staal. Maar voor hij haar ter secretarie inleverde zette hij ook zijn eigen naam als candidaat boven dien van den heer S. Wegens deze bedriegelijke eerzucht is dezen eigengemaakte candidaat geverbaliseerd. De rijksveldwacht te Schelluinen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den voorzitter van het stem bureau voor de raadsverkiezing aldaar, omdat hij een half uur te laat kwam. In het Voorhout werd Zaterdagochtend een heer plotseling onwel. Eenige oogenblikken later overleed hij. Hij bleek getroffen te zijn door een hartverlamming. Aan de Vinkebrug sprong een ongeveer 15jarige jongen op den in gang zijnden trein van de Gooische stoomtram. De jongen viel en kwam onder den bagagewagen terecht, waardoor hij levensgevaarlijk werd gewond. Donderdagavond, ongeveer te half tien, deed zich bij een 60tal militairen van het 2de bataljon in de Emma-kazerne te Assen een vreemd ver- schijnsel voor. A1 deze militairen toch klaagden over pijn in den buik en last van brakingen. Zou men hierbij mogen denken aan het gebruiken van levensmiddelen, die schadelijk zijn voor de gezondheid, deze gedachte heeft zich niet bevestigd. Het menu van den dag was voor den middag- maaltijd gort geweest, hetgeen ook door de andere militairen van het genoemde bataljon en die van het 4de bataljon gebruikt is, terwijl van hen geen klachten werden vernomen. De oorzaak is tot nu toe dan ook onbekend. De chef van den geneeskundigen dienst met een der officieren van gezondheid verleenden met behulp van het hospitaalpersoneel onmiddelijk krachtdadige hulp, zoodat te 12^ uur des nachts het kwaad weder overwonnen was en ieder hunner Vrijdagmorgen zijn gewonen dienst kon hervatten. Een slager te Besoyen ontving dezer dageu worst van een exportslagerij, en aan een gezin werd nog dienzelfden dag daarvan verkocht. Kort na het gebruik werden man en vrouw ernstig ziek en de geneeskundige constateerde vergiftiging door die worst. Eerst was men voor het behoud van den man erg bevreesd, daar hij 't mseste van de lekkernij had gegetenmaar hij is nu toch ook beterende. De „Gooi- en Eemlander" geeft een andere lezing van het onlangs medegedeelde bericht uit Hilversum //De stationsrestaurateur, de heer P., had hoogst ernstige redenen tot misnoegdheed op zijn 17jarigen zoon, en maakte diensvolgens van zijn vaderlijk recht gebruik, om den knaap kamer- arrest op te leggen, waartoe hij hem een ruim bovenvertrek aanwees. Dit vertrek is van twee groote rumen voorzien en zeer behoorlijk gemeubeld, de knaap had er bovendien lectuur en andereu arbeid, om zich mee bezig te houden. Daarbij werd hem, zooals van zelf spreekt, op de ge- biuikelijke uren het dagelijksch voedsel verstrekt, zoodat de straf zich uitsluitend bepaalde tot gemis van vrijheid. Dinsdagavond nu wist de knaap zich in verbinding te stellen met een paar lieden van het stationspersoneel die hem de gelegenheid verschaften, met behulp van een schildersladder door het venster te ontsnappen. Daar het gebeurde op verschillende wijzen en zeer overdreven door het publiek gerucht verhaald werd, heeft de restaurateur van sommige zijden aan onaangename bejegening blootgestaan, die volkomen onbillijk mag heeten, immers het straf- middel, dat hij op zijn zoon toepaste, ging in geen enkel opzicht, de perken der ouderlijke macht te buiten. Vrijdagmiddag was een lOjarige jongen op de heide te Velsen in een paal geklommen van de electrische krachtlevering van de werken aan aan de spoorbrug. Hij greep de leiding, die onder vollen stroom stond, werd door een electrische vonk getroffen en viel bewusteloos uit den paal. Thuis gebracht duurde het geruimen tijd vodr hij weder bijkwam, doch later werd hij weder bewusteloos en zijn toestand is nu niet buiten gevaar. Hand en hoofd vertoonen brandwonden. Een kantoorlooper te Amsterdam, een ruim zeventigjarige man, had Zaterdagmorgen voor een bedrag van omstreeks vijfhonderd gulden in bank- papier geind, en hij had dat geld in een portefeuille geborgen in den binnenzak van zijn jas. Op weg naar zijn kantoor kwam de man de Zoutsteeg door. Op een punt van dat nauwe straatje was de passage nog nauwer door een groentenkar, die daar stond, en op dat punt werd hij eenigermate op zij gedrongen door een paar heeren, die, gaande naar den Nieuwendijk, haastig kwamen aanloopen en schijnbaar toevallig en zonder opzet tegen hem aanliepen. De oude ging door maar een paar huizen ver der voelde hij, 't was een gewoonte van hem ge- worden, naar zijn portefeuille. Ze was weg. #Ze hebben me bestolen riep hij uit en dadelijk waren er natuurlijk belang' stellenden en enkeleu hadden de botsing met de heeren gezien. Die ging men nu, hardloopend, achternamaar dezen, die merkten, dat de aan- dacht op hen gevestigd was, zetten 't op een loopen, tot ze door een politie-agent in hun vaart werden gestuit, gearresteerd en naar het bureau gebracht. De beide arrestanten, jonge menschen als heeren gekleed, bleken vreemdelingen te zijn, Amerikanen. Ze werden scherp ondervraagd, maar wisten van den prins geen kwaad. Het ons vreemde werd niet in hun bezit gevonden, Wellicht is er een derde //heer," een handlanger, in 't spel. Aan het U. D. wordt geschreven Dezer dagen werd in de omstreken van Borculo een klopjacht gehouden op de wilde zwijnen, die zich aldaar moeten ophouden. Een achttal heeren jagers, dat bijgestaan werd door 50 si 60 drijvers, die zich hiervoor welwillend aanmeldden, toog" naar de plaats, waar de dieren den vorigen dag geweest waren. Na den geheelen dag gedreven te hebben, moest men onverrichterzake huiswaarts keeren, daar men niet in de gelegenheid geweest was, om ook maar een der zoo schadelijke dieren te zien te krijgen. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de dicht bebladerde bosschen en de groote korenvelden, waarin de zwijnen zoo gemakkelijk zich verbergen kunnen. Hoeveel millioenen kilogrammen hooi in de jongste week in Friesland zijn binnengebracht, is niet te begrooten. Het ging zoo hard als't maar kon, met pramen en wagens, zoodat menige schuur reeds grootendeels is gevuld. Een bejaarde boer verzekerde een berichtgever van't //Nieuws", dat, als het wedsr ook deze week zoo gunstig blijft, hij dan al zijn binnenlandsch hooi in de schuur kan krijgen. Dan moeten de maden nog gehooid worden. Deze maden worden des winters door het boezem- water overstroomdhet daarop groeiende gras heeft een blauwachtige kleurvan daar dat het z/blauw gras" genoemd wordt. Dit gras is lichter dan het gras uit het binnenland en veel minder voedzaam. Boeren, die zulke maden in eigendom hebben, bemesten deze met kleiaarde, om de gras- opbrengst beter en grooter te maken. Wordt die bemesting geregeld volgehouden, dan krijgt het gras allengs de gewone kleur en gaat de blauwe tint verdwijnen. Zulke bemeste maden worden //bemodderd land" genoemd. In de maden, die verhuurd worden, is de hoe- veelheid gras dit jaar behoorlijk. De groud was te koud, de weersgesteldheid in dit voorjaar te lang guur, om dit gras, dat het enkel van de natuur moet hebben, en niet door mest geholpen wordt, behoorlijk te doen ontwikkelen. Tech werden zij hoog verpacht, door het overgroote getal ge- gadigden. In het //Maandblad tegen Vervalschingen" wordt het volgende medegedeeld Een hoogst belangrijke ontdekking werd onlangs in het Laboratorium van het bekende Engelsche geneeskundige blad //The Lancet" gedaan. Het bleek nl. dat verschillende groenten (o. a. kool, rapen euz.) duidelijk waarneembare hoeveelheden arsenicum inhieldeu, en het is begrijpelijk dat met alien ijver gezocht werd naar de oorzaak van dit onrustbarende verschijnsel. En die oorzaak werd spoedig ontdekt. Het bleek nl. dat de kunstmeststoffeo, met behulp waarvan de verschillende groenten gekweekt werden, zeer bedenkelijke hoeveelheden van het vergift bevatten. Indien men nu bedenkt, dat deze mest- stoffen, de zoogen. superhosphaten, met behulp van zwavelzuur bereid worden en dit zeer dikwijls sterk arsenicum-houdend is, verklaart zich het bovengemelde feit van zelf, evenals de vroeger geconstateerde aanwezigheid van arsenicum in de bij het bier gebruikte glucose (druivensuiker). Nu moge men twijfelen aan den schadelijken invloed van zulke geringe hoeveelheden arsenicum, die zelfs betrekkelijk teedere planten in hun groei niet schijnen te benadeelen, het is toch van het hoogste gewicht, dat nauwlettend toege- zien worde op de wijze, waarop een zoo gevaar- lijke en vergiftige stof als arsenicum, in onze huishouding respect, ons organisme ingevoerd kan worden. Met het oog op de talrijke vergiftigingen in Engeland door arsenicum-houdend bier, die nog steeds geconstateerd worden, getuige een geval nu onlangs weder te Manchester voorgekomen, dringt zich hierbij van zelf de vraag by ons op Zoude ook niet behalve de glucose, de hop door bovengenoemde oorzaak arsenicum-houdend kunnen zijn en daardoor vergiftig hebben kunnen werken? Met den meesten nadruk wenschen wij deze vraag onder de aandacht van belanghebbenden te brengen. Waar de planten zelve misschien geen nadeel van zeer geringe hoeveelheden arsenicum ondervinden, kan het zeer goed mogelijk zijn dat min of meer geconcentreerde afkooksels daarvan (zooals o. a. bij bier gebruikt worden) wel degelijk voor den mensch schadelijke gevolgen kunnen hebben bij voortdurend gebruik. Bij Wagner in Montana hielden Woensdag drie gemaskerde roovers een trein aan, en roofden uit een brandkast, die ze met dynamiet lieten springen, 40,000 dollars en eenige effecten. Te Neerpelt, aan de Belgische grens, heeft een moord plaats gehad. Drie halfdronken ke rels kwamen de dorpsherberg binnen en bestelden een g!as bier, dronken het uit en vertrokken zonder betaling. De waard volgde hen naar buiten en vroeg om betaling, waarop de woestelingen zich op den man wierpen en hem een lang slachters- mes in bet lichaam stakende dood volgde onmiddellijk. Te Matusoo in het Russische gouvernement Kieff zijn twee bedelaars aangehouden, die twee zwaar verminkts kinderen bij zich hadden. De kinderen waren gestolennaar men zegt is een derde eveneens gestolen kind gestorven tengevolge van moedwillig veroorzaakte verminkingen. Twee heeren, respectivelijk 22 en 36 jaar oud, zaten aan de kust bij Lorient in de vrij onstuimige zee te visschen, toen zij door een golf werden opgenomen en meegesleurd. Een schipper, die het zag, wilde hen met zijn zeilboot te hulp komen, doch toen hij de plaats des onheils ge- naderd was, waren zij reeds gezonken. De lijken zijn nog niet gevonden. Een treurige geschiedenis heeft zich dezer dagen in het dorpje Hanan Pascha bij Ingenohl afgespeeld. Tegen de daar heerschende runder- pest bleven alle toovermiddelen der oude vrouwen van het dorp zonder uitwerking. Daarop wisten deze, om haar onmacht te verklaren de schuld te werpen op een broeder en zuster, ook in het dorp woonachtig. De verwoede menigte sloeg aan den laster geloof, sleurde het tweetal uit hun woning en bracht den man levend op den brand- stapel. De marteldood werd voltrokken, in tegen- woordigheid van de zuster, die daarna met gloeiende tangen gepijnigd werd. Men heeft gelukkig de hoofddaders van het bedrijf in handen. De jonge tarbotjes en tongetjes plegen aan de oppervlakle dtr zee en vrij ver van de kust uit de eitjes te komen. Na eenige weken zwemmen zij dan naar de kust, waar zij in het zand gaan leven. Vclwassen geworden, zoeken zij weer de _*!u *c3 K

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2