No 4094 Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 6 Juli 1901. 41® Jaargang Engeland en de Z.-A, Repnbliek. Gemengde berichten. Steraraingen Gemeenteraden. T"W"ElHi3DEl BLAD. Brodrick heeft in het Britsche Lagerhuis ver- klaard, dat Kitchener aan vrouwen, kinderen, oude lieden en betrouwbare manneu, die middelen van bestaan bezitten, verlof zou geven om de vluchte- lingen-kampen te verlaten. Indien deze belofte nagekomen wordt de belofte tot niet meer verbranden van Boerenhoeven is een leugen ge- blekenzullen er enkelen, die vermogende familie hebben, wel op verbeteren. Voor de ineesten ecbter is de vergunning om terug te keeren naar een afgebrande hoeve, in een onbewoonbaar ge- maakt land, van niet heel veel waarde. Hiermee niet in overeenstemmiug is trouwens het bericht, dat de Engelschen in bet noorden van Transvaal, ook een reconcentrado-kamp gaan oprichten. Tocb gebenrt er daar niet veel. Ook in den omtrek van Rustenburg moet het rustig eijn de Boeren doen weinig anders dan nu en dan een konvooi besr^uefen en vee rooven misscbien juist genod^ om den winter door te komen. In den omtrek van Johannesburg, vlak bij bet zoeklicht te Springs, hebben een paar honderd Boeren eenig vee gestolen en de veehouders op de vlucht gedreven. Bereden infanterie heeft de Boeren verstrooid. Rimington's verkenners hebben in den omtrek van Petrusberg 11 Boeren, die aan het heliogra- feeren wareu, overrompeld en zonder tegenstand gevangen genomen. Omtrent de beweging in de Kaapkolonie, heet die van Fouch6 mislukt. Uit Richmond wordt gemeld, dat kapitein Lund's kolonne den 28n in aanraking is gekomen met het kommando van Malan, halverwege Rich mond en Hannover. Malan trok den 1" Juli, 's avonds terug tot op 20 KM. van Richmond. Zondag was een konvooi van meer dan 60 wagens, uit het station Richmondweg, behouden te Rich mond aangekomen. De vrijwilligers in Grikwaland-Oost hebben bij Maclear met de Boeren gevochten en hen terug- gedreven, maar naderhand trokken zij met eenige verliezen op Maclear terug. Van ernstigen aard is het bericht, dat uit Peniche, in Portugal, aan de //N. R. Ct." wordt gezonden. De heer Erans Mare, aldaar krijgs- gevangene, had het bericht ontvangen, dat zijn oudere broer, Jacobus Mare en diens geheele gezin, uit vrouw en vijf kinderen bestaande, bij Magoetoes plaats (district Vrijheid, op de grens van Zoeloeland) door de kaffers vermoord is. Of de Engelschen aan dit geval scbuldig zijn, dan of de Boeren misscbien eenige aauleiding hebben gegeven, zal eerst door nadere bijzonder- heden zijn uit te maken. Te Londen hebben bet eskadron van de reserve der dragonders en van het 2® lansiers, bevel ge- kregen, zich in te schepen naar Zuid-Afrika. Alle reservisten zullen voorts moeten deelnemen aan de jaarlijkscbe schietoefeningen. Er bestaan dus nog geen plannen in Engeland om het op te geven. TER NEUZEN, 5 Juli 1901. Talrijk was het aantal personen uit deze streek, die gisteren een Bezoek hebben gebracbt aan de Landbouw-tentoonstelling te Middelburg. Het was voor ben, die met de provincale boot van 7,45 wilden vertrekken, en dat waren er velen, een groote terleurstelling bij de aanlegplaats te ont- waren dat een dikke mist oorzaak was dat er geen boot kon varen. Evenwel om acht uur vaagde de zon eensklaps den nevel weg, en deed de hoop op een genoeg- lijken dag herleven. Met eenige vertraging konden de passagiers vertrekken. Ook de sleepboot Klamper vervoerde over en weer een groot aantal personen. Philippine. De scheepvaartbeweging op het havenkanaal alhier was gedurende de maand Juni als volgt Aangekomen 485 visschersvaartuigen, met een inhoud van 4493 M3. Vertrokken 432 visschersvaartuigen, met een inhoud van 3865 Ms. Aangekomen en vertrokken 4 binnenschepen, met een inhoud van 379 M3. Bosclikapelle. Hadden wij onze verwachtingen al hoog gesteld van de feestelijkheden bij ge- legenheid van de 50jarige echtvereeniging van Van MeelenTriest op Zaterdag 30 Juni 1.1. die verwachtingen zijn in hooge mate overtroffen. Het heerlijk zomerweer had drommen nieuws- gierigen en belangstellenden getrokken van heinde en ver naar ons dorp, dat in vlaggentooi prijkte en naar zich geen huisje bevond, dat niet op kwistige wijze met groen, bloemen of guirlaudes was versierd. Vooraf gegaan door een viertal brnidjes in't wit en gevolgd door een groot deel der 49 kin deren en kleinkinderen, benevens andere familie- leden, begaven de jubilanssen zich naar den tempel, waar door den ZeerEerw.heer pastoor eene plechtige mis tot dankzegging werd opgedragen en waarin Z.Eerw. in eene treffende en boeieude rede dit feest herdacht. Na afloop der plechtigheid begaven de feeste- lingen zich naar hunne rijk versierde woning, waar door de welwillendheid der meergegoede inwoners een rijk voorziene tafel was aangericht. In den namiddag namen de aangekondigde volksvermakelijkheden een aanvang, die op ver- schillende punten van 't dorp plaats hadden en in de beste orde en tot ieders voldoening afliepen. Met genoegen maak ik mij tot tolk der jubi- larissen en bun familieleden om den gemeentenaren dank te brengen voor hunne ondubbelzinnige blijken van vriendschap niet alleen, maar ook voor de geldelijke ondersteuning, waaraan rijk en arm op zoo onbekrompen wijze hebben bijge- dragen, waardoor de beide oudjes voorloopig van broodzorgen zijn bevrijd. De Boschkapellenaars hebben bij deze gelegen- heid weer getoond, wat zij door vereende krachten en eensgezindheid tot stand kunnen brengen. Hot verloop van dit feest strekt bun tot eer en lof. Borsele, 4 Juli. Zeker tengevolge van den dikken nevel geraakte hedenochtend de Engelsche stoomboot Sea Gull, komende van Londen met bestemming naar Antwerpen, bij den Hoek van Borsele aan den grond. In den namiddag lagen reeds drie sleepbooten in de nabijheid om zoo noodig adsistentie te verleenen. Bij vloed gelukte het echter aan het stoomschip door eigen kracht vlot te komen en werd de reis voortgezet. Bosclikapelle. Aantal kiezers 145. Inge- leverd 96 geldige biljetten. Gekozen met 62 stemmen de heer J. Truijman. Herstemming lusschen de heeren C. L. Stallaert met 48 en D. Ferket met 31 stemmen. De heer A. Verbruggen verkreeg 23 stemmen. Hoek. Aantal kiezers 365. Gestemd 308. Onwaarde 3. Gekozen de heer F. Kaan (aftr.) met 182. Herstemming tusschen de heeren W. Bakker met 134 en J. de Feijter (aftr.) met 126 stemmen. De heer P. Riemens Jacz. verkreeg 111 en de heer W. Geelhoedt 37 stemmen. Herstemming zal plaats hebben 16 Julia.*. stoppeldijk. Aantal kiezers 201. Gestemd 153. Onwaarde 1. Geldig 152. Gekozen de heeren P. J. Buijsrogge (aftr.) met 93, Th. P. F. van Haelst (aftr.) met 100 en J. van Esbroeck verkreeg 62 stemmen. nnssaris te Utrecht onderscheiden personen als getuigen gehoord. Naar men verneemt, heeft deze instructie voldoende gronden opgeleverd tot verwijzing van de zaak naar de openbare terecht- zitting der rechtbauk te Utrecht. Behalve de 14 reeds gehoorde personen, zullen in den loop dezer week echter nog meer getuigen voor den rechtercommissaris moeten verschijnen. Onder de manden met gerookte pietermannen, gister uit IJmuiden naar de vischmarkt te Rotter dam gezonden voor den afslag, bleek er een te zijn, die onderin, behoorlijk verstopt onder een paar laagjes van die visch, bevatte drie oude schoenen, een stuk van een korset, oude lappen en stukjes van oliejassen. In plaats van 125 gerookte pietermannen bevatte dit mandje er hoog- stens een 40 uit handen van enkele e en op dien tijd nog 238 erven, gelegen in 100 verschillende gemeenten, besmet verklaard. In enkele gemeenten in de nabijheid der Neder- landsche grens namelijk te Kieldrecht, Doel en Calloo vertoont zich de ziekte onder zeer ernstigen vorm. Daar zijn vele hofsteden, waar men reeds 10 tot 12 koeien in den put heeft moeten steken. De dieren, die de ziekte te boveu komen, staan met samengetrokken heenen en gebogen rug al bevende onder de strooien hutten, die hier en daar in de weiden aangebracht zijn. De landbouwers aldaar zijn van meening, dat zelfs de hazsn, welke daar anders in die streek menigvuldig voorkomen, door de ziekte zijn aange- tast en sterven. Te en Een reiziger aan boord van de boot der //Zeeland vertrok Dinsdag avond van Vlissingen met een partijtje sigaren, dat naar hij meende, zoo goed was weggemoffeld, dat, de douanen hem niet snappen zouden. Die hoop bleek ijdel. Bij onderzoek kwamen 90 sigaren voor den dag de smokkelaar kreeg f 35 boete te betalen. Een bediende van de //Gooi- en Eemlandsche Bank" te Hilversum is Woensdagmorgen, toen hij op zijn fiets naar Maartensdijk reed, onderweg aangehouden door drie kerels. Door een vlugge beweging wist hij echter te ontsnappen. Op den terugweg kwam hij bij 't uitwijken in botsing met een reiswagen en viel, waarop uit het bosch dezelfde drie mannen te voorschijn kwamen en geld eischten. Hij verdedigde zich met een stok, (en een der aauvallers sloeg hem daarop met een koperen roede op den arm. Gelukkig kwam een politieagent uit Maartensdijk over den weg, waarop de struikroovers het haze- pad kozen. In de bloembollenstreken is de arbeid thans weer in vollen gang. Allerwege is men nu druk in de weer met het rooien. Het gewas is tamelijk. Men verwacht, dat de prijzen van tulpen iets lager en die van hyacinten ongeveer gelijk met die van het vorige jaar zullen zijn. Een nieuwe soort van straatrooverij komt in den laatsten tijd volgens De Tijd, te Amster dam dagelijks voor, nl. het berooven der honden van hun halsbanden, zoo deze van koper of goed nikkel zijn. Vermoedelijk lokt men deze dieren en verbreekt men de slootjes. Een arbeider te Hoogeveen vond dezer dagen een nest met 16 patrijzeu eiren. Hij bracht de eieren naar Hoogenveen, waar een kleine kip op 14 eieren te broeden werd gezet, en na korten tijd kwamen 14 springlevende patrijsjes voor den dag. In het begin was het broedsel een beetje bang voor het //gekloek" van zijn bijzonder soort moeder, doch spoedig was het er aan gewend en en hij eenigzins koud weder haas- ten de kleine diertjes zich, plaats te nemen onder de met zorg uitgespreide wieken der stiefmoeder. In zake den moord op den huzaar Seijffers, te Amersfoort, waarvoor de verdachte G. V. nog verzekerde bewaring is, heeft de rechtercom- *8 Morgens tusschen 8 en half 9 zoo verhaalt het ,/Utrechtsch Dbl." kan men in de Malie- baan (Utrecht) een aardigen optocht zien van zwanen. Yader vooruit, dan de drie kinderen, en voor slot moeder de vrouw. Komende uit de singelgracht voor //het Malie- huis", begeeft de stoet zich naar het bankje tegenover het huis van den heer mr. Pit, houdt daar halt, maakt netjes front en ontvangt een gedeelte van het ontbijt werklieden, die daar ter hun schaftuurtje houden. De gebroeders J. en Ph. van C., beiden slagerskDechts en wonende in de Pleretstraat te Rotterdam, kregen Woensdag middag omstreeks 5 uren op het abattoir twist over het wegbrengen van net. De oudste hunner, de 17jarige Josef, maakte zich toen zoo driftig dat hij, zegt de N. R. Ct., zijn slagersmes greep en dit naar zijn 15jarige broeder Philip wierp. Het mes trof den jongen in zijn rug, waarin het met de punt bleef steken. Een hevig bloedverlies en eene flauwte waren het gevolg. De getroffene, wiens toestand oogen- schijnlijk niet zonder gevaar was, werd naar het Ziekeuhuis aan den Coolsingel gebracht en na daar voorloopig verbonden te zijn, naar het Israelietsch Ziekenhuis in de Schietbaanstraat overgebracht. Zijn 17jarige broeder, door de politie gearresteerd, is naar het bureau in de Meermanstraat overgebracht, De Leeuwarder rechtbank heeft een 14jarig bakkersleerling te Kollum, Gerrit B., wegens het mishandelen van een hond veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. De eisch was 14 dagen. Woensdag overkwam den werkman J. P wonenende te Lekkerkerk en werkzaam op de scheepswerf van de firma C. van der Giessen en Zonen te K rim pen aan den IJsel, een ernstig ongeluk plaats. Terwijl hij bezig was een slee op te hijschen, brak de spriet, die hem ter aarde velde. Met het hoofd kwam hij op rails terecht en met zijn rug op ijzeren platen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en op last van den gemeente- geneesheer naar Rotterdam vervoerd. Vermoe delijk heeft hij den ruggestreng gebroken. Gedurende geruimen tijd was het den //fat- soenlijken" smokkelaars onmogelijk gemaakt met eenige hoop op welslagen hun koopwaar uit Pruisen over de Russische grenzen te brengen. Het toezicht was ondragelijk scherp geworden. Maar wie niet sterk is moet slim zijn. De smokkelaars wisten diefjes en diefjesmaat te worden met eenige goe- dige Russische douaniers. Weldra zag men hier en daar op de heidevelden, nog op Pruisisch grondgebied gelegen maar heel dicht bij Rusland, een krotje en een hokje en een schuurtje en stalletje verrijzen, allemaal bestemd voor varkens en geitenmaar nimmer aan hun bestemming beantwoordend. Op die schadelooze dingen hadden zelfs Russische douane-officieren geen kwaad ver- moeden, maar wel hun manschappen en als er 's avonds of 's nachts zoo'n slungelige Russische groenjas langs de grenslijn heen en weer ging, nam hij 6en-twee-drie een zijsprongetje in Pruisen, naar zoo'n hokje toe en haalde er allerlei pakken en pakjes uit. Die borg de soldaat zorgvuldig weg, niet om ze over te geven aan den officier van zijn post, maar om ze in de eerste de beste Russische handelsplaats heimelijk en voor veel geld van de hand te zetten. Want'ze bevatten alle een uitgezochte keur van smokkelgoed. Dan kwam die soldaat 's avonds weer op post en ont- moette in de duisternis een onnoozel boertje, die zijn hand ophield, het geld kreeg en den Rus een goede fooi voor zijn handlangersdieusten gaf. Ongelukkig voor de smokkelaars is er verraad in het spel gekomen. De list is ontdekt en de ontrouwe grenswachters zullen ongemakkelijk streng gestraft worden. Toch zal dit nog moeilijk gaan, omdat er zoovelen zijn. Men zegt, dat wel de helft van deze Russische soldaten onder een deken met de smokkelaars lagen. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Ct. Terwijl het mond- klauwzeer in ons land gaande- weg vermindert, ja bijna geheel verdwenen is, blijft de ziekte in Belgie steeds onder het rundvee heerschen. In de eerste helft van de maand Juni waren Parijs is Dinsdagavond een bloedig drama Eenige personen, die in de Rue de l'Abbe-Gregoire voor het onweer stonden te schuilen, zagen plotseling een Singhalees, die geruimen tijd in de straat op en neer had geloopen, op een vrouw toesnellen, die uit een huis kwam, en haar een mes in de keel stooten. Men greep den moordenaar en zou hem zeker gelyncht hebben als de politie niet tusschenbeiden gekomen was. De vrouw werd in hopeloozen toestand naar een hospitaal gebracht. Op het politie-commissariaat bleek, dat de moor denaar, de 25jarige Singhalees Cerecina Panikia was, die verleden jaar in het paleis de la Danse op de Tentooustelling was opgetreden. Nu was hij knecht in een hospitaal en had aan het Engel sche gezantschap de middelen verzocht, naar Ceylon terug te kunnen keeren. Hij was verloofd met een modiste, Armande Valle (de vermoorde vrouw), die hem niet naar Ceylon wilde vergezellen. De man verklaarde, dat het onweer hem in een opgewonden stemming had gebracht. De Boheemsche bladen deelen mede, dat een gezelschap van drie Duitsche touristen Zaterdag om 't leven kwam, doordat zij van een bergtop stortten in het Etsgebergte, bij Weipjrt. Zij waren aan elkander vastgebonden en hadden reeds eene aanzienlijke hoogte bereikt toen een hunner zijn steunpunt verloor en over den rand van den afgrond naar beneden stortte. Gedurende eenigen tijd helette de kracht van zijne twee makkers hem nog te vallen en de moedige man dwong hen, zich zelven te redden door het koord door te snijden. Zij weigerden echter, en stelden nieuwe pogingen in het werk om hem naar boven te halen, waarbij zij alle drie hals over kop in den afgrond stortten en op de rotsen te pletter vielen. Bij een Napelschen juwelier verscheen eeu kooper, die zich voorstelde als zekeren baron Dusmet. Hij zocht verschillende kostbaarheden uit voor eene gezamenlijke waarde van 27,000 lire, die hij naar zijn hotel bestelde uit te zoeken. Toen een bediende van den juwelier de juweelen bracht en ze in de kamer van den //baron" had uitgestald, gaf de ander hem plotseling drie dolk- stooten in den rug. De aangegrepene echter, een sterke kerel, bezat zooveel tegenwoordigheid van geest dat hij den moordenaar op hetzelfde oogenblik aangreep, ontwapende en om hulp riep. Bij zijne gevangenneming ontpopte zich de gewaande baron als een gevaarlijken dief en oplichter, die bekend stond als Giuseppo de la Marra. INGEZONDEN STUKKEN. Sas van Gent, 5 Juli 1901. Heer Redacteur In uw blad van 4 Juli 1.1. lezen wij, onder de rubriek 't Kan er warm bij verkiezingen naar toe gaan onwaarheden, die we gaarne onder het oog der lezers brengen. Er is gezegd dat de aanplakkers van biljetten overbluft werden door een agent van den tegen- candidaat. De bedoelde persoon, agent van den tegencandidaat, is nooit en zal nooit zulks wezen maar droeg hem als gebuur, een warm hart toe. Omdat vele heeren op iemand kwaad zijn, moeten daarom alle menschen nijdig wezen Er was ook niet een drager van biljetten, maar wel degelijk drie dragers en twee personen, die op den uitkijk stonden, waarvan een gewapend met een groot mes. Uwe lezers weten niet, heer Redacteur, dat die zoo genoemde agent van den tegencandidaat en sedert vijf jaren alhier met ijver werkende voor opluistering der gemeente, waarschuwings- en dreigbrief onder de deur zijner woning had ge- vonden. Deze brieven waren er gelegd, enkel om de bestaande vriendschap tusschen die personen te verminderen, en om schrik in te jagen. Ge durende twaalf nachten hield men met eenige personen de wacht om de heeren te snappen, want stijl en schrift deden duidelijk zien, dat men met heeren te doen had. Het bundeltje biljetten kon zoowel betrekking hebben op den zoogenaamden agent, als op de verkiezing en daar de overheid gezegd had, dat al de brieven of biljetten, die volgens de be- dreiging zouden worden aangeplakt, aan haar moesten worden overgeleverd, voldeed de meerge- noemde agent alleen aan den wensch der overheid. Verder zijn die papiertjes niet afgenomen dat m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5