A1 g o m e e Hieuws* Adverte&tieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderen, SCHOOLMEUBELEN No. 4094. Zaterdag 6 Juli 1901. 41e Jaargang. abonnement Gemeente Hulst. aan te besteden: Algemeene Vergadering 2)3 3 32333a Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT.(EK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. OH bl.d .emKljnTMaandag., Woewda,- en Vr.Jd»K»vond, ,lt«e»onderd op Feestdngen, b.J 1e Flrma f J±J-hL!Jr^S'J-'-H A 7D. Burgemeester en "Wethouders van HULST zullen op Dinsdag, den 9 Juli 1901, des voor- middags om elf uur (Stadstijd) Greenwichtijd, in het Raadhuis in het openbaar trachten Het leveren, raaken en plaatsen van 8CHOOLMEUBELEN voor de in aanbouw zijnde Openbare School. Het bestek (met 1 teekening) is verkrijgbaar ter gemeente-secretarie tegen betaling van 75 cent of toezending van 80 cent, no J2V dezer. Hulst, den 21 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders, F" VAN WAESBERGHE, Burgemeester. ROTTIER, Secretaris. der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Teeteelt in Zeeland. Te Middelburg werd Woensdag op de boven- zaal der societeit „De Vergenoeging" debovenge- uoemde vergadering gehouden. De ruime zaal ■was met een talrijke schare uit alle oorden der provincie gevuld. In zijn openingsrede heette de algemeene voorzitter, de heer rnr. P. C. J. Hennequin, alien hartelijk welkom. 'tis een bewijs van belang- stelling in de vraagstukken van landbouw en veeteelt. Hoe gaarne zou hij ook hier welkom heeten eenige autoriteiten, maar helaas, ze schitteren door afwezigheid. Daarua bespreekt de voorzitter den algemeenen toestand der maatschappij en hare afdeeliugen. F^ITILLETON 15) - De stalles en loges, het parterre, korten geheel de ruimte voor het publiek in de keizerlijke hofopera, schitterde in tooveracbtige verlicbting en werd gevuld met toeschouwers. Rijk met goud versierde uniformen wedijverden in pracht met de juweelen der in zijde en kant gehulde dames en met de schitterende ridderkruiseu der heeren in burgerkleeding. Men hoorde in de zaal dat eigenaardig gegons van half fluisterende stemmen, dat men altijd voor den aanvang der voorstelling kan opmerken aan de gelaatstrekken der toeschouwers zag men dat het publiek in spanning zat te wachten. Na een buitenlandsche kunstreis zou de ge- vierde diva Isolde Veroni weder voor de eerste maal optreden als Elsade voorname kringen in Weenen en de hoog geplaatste vreemdelingen waren naar de opera gegaau. In een der voorste loges van den eersten rang te midden van een drietal bekoorlijke jonge dames troonde barones Irene Lota, geheel gehuld in wollen rozeroode zijde, en achter haar stoud de gezantschaps-attache graaf Manfred Reichenau. Hij zag nog zeer bleek, en de zenuwachtige span ning van vroeger was nog eenigszins op zijn gelaatte zien. Toch trok zijn voorname houding en uiterlijk met dien blonden, aristocratischen kop de blikken van menige dame, toen hij, in het voile licht tegen een vergulden pilaar leunende, zijn binocle ricntte Het ging graaf Manfred als elken auderen ster Geen veranderingen kwamen in bet afgeloopen aar voor hi het iioofd best uur. Ook niet in de afdeelingsbesturen, alleen in de afdeeling Krui- ningen, waar de voorzitter gelukkig niet door den dood, werd vervangen door den secretaris, den heer Dominicus. Wat het aantal leden betreft, klein blijft het steeds. Slechts met 15% nam het aantal in de laatste lOjaartoe. Eigen- ijk moest elk landbouwer lid zijn. Lage contributie. De Maatschappij kan alien bergen, want zij ont- houdt zich ten alle tijde van bespreking van staatkundige of godsdienstige vraagstukken. Ook de voordeelen van het lidmaatschap somt de voorzitter op. De voorzitter bespreekt vervolgens de keuze van plaats voor vergadering en tentoonstelling en noemt Middelburg als de aangewezen plaats, welke van alle kanten zeer gemakkelijk te bereiken is. Het Maandblad. Het twaalfde verscheen reeds. Het doel is nog niet bereikt. Wei mag het zich verheugen in de medewerking van den rijksland- bouwleeraar en besprak het reeds enkele vraag- puuten van actueel belang. Maar er wordt nog zooveel in gemist wat licht zou kunnen verschaffen bet gebied van landbouw en veeteelt. Een beroep dus op uwe medewerking. Wat ,/De Veldpost" voor heel Nederland is moet ons Maandblad zijn voor onze streken. (Applaus.) Thans wordt de rede onderbroken door het binnentreden van den heer C. J. Sickesz, directeur- generaal van de afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, die met pplaus wordt begroet. Hij wordt door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Een gerucht doet de ronde dat de heer Sickesz zich gaat ont- trekken aan den landbouw maar indien zulks waar is lioopt hij dat op bet voornemen om ontslag te nemen door den heer Sickesz zal worden terug- gekomen en bij zijne krachten zal blijven wijden aan de taak, welke hem is toevertrouwd. Wei niet in de eerste plaats wordt hulp bij den Staat gezocht, maar toch in tweede instantie en dan, dank zij de medewerking van den heer Sickesz, met succes. De heer Sickesz neemt daarna het woord. Hij dankt voor de uitnoodiging welke hij dankbaar aanvaardde. Aanvaardde ook om een oude eere- schuld af te doen. Bij gelegenheid van een landbonwtentoonstelling in 1884 viel hem iets ten deel, wat bij hem steeds in dankbare herinnering bleef. Het was het lidmaatschap van verdieDste dat hem voor het eerst werd aangeboden en dat wel door de Zeeuwsche maatschappij. En dit nu veling. Men verlangt, men haakt naar hetgeen onbereikhaar schijntzoodra dit echter is verkregen, verliest het spoedig alle eigenschappen, die het begeerlijk maakten Sedert weken vertoefde Manfred Reichnau te Weenen en bewoog hij zich in het schitterende, drukke, voor hem nieuwe leven. Het was de druktste tijd der winterpartijen. Groote officieele diners werden afgewisseld met gezellige the dan- sants groote, deftige receptieavonden met andere, waar men zich vrijer bewoog en bijeenkwam om zijn vernuf( te toonen, te hekelen en te schertsen bij kleine kopjes thee, aangeboden door nog kleinere handjes. Met voile teugen had Manfred uit de bron der vermaken gedronkenmaar het nieuwe verloor weldra zijne aantrekkelijkheid er lag reeds een trek van verveling om zijn mond en toch wilde hij er nog meer van genieten. Wat hem jarenlang als een droombeeld voor den geest had gezweefd, had hij nu leeren kennen. Alle schatten der kunst en der wetenschap, die in de groote stad te vinden waren, hadden zich voor hem ontsloten menig schitterend vrouweu oog had hem toegelonkt, menig paar rozenlippen hem toegelachen doch dat onbestemde ver langen in de ziel van teerhartige menschen, die zich geven zonder in ruil iets terug te vorderen dat onrustige verlangen was hem bijgebleven. Hij hield van de schilderskunst, van de muziek, van de wetenschap maar er was niets wat hem bijzonder aantrok. En zoo was hij, nu hij zien kon, weer even geneigd zijn leven in droomerij door te brengen, in plaats van het te genieten, als toen hij nog blind was. v; hem een eer en een spoorslag tevens om wuixzaam te zijn in bet var. den landbo'iv. Luid applaus). De heer Hennequin vervolgt nu zijn rede en wijst op een gelukkig verschijnselde vorderingen van de leerlingen der winterschool te Goes. Winter cur sussen. Er zijn er thans in de irovincie 17 met 196 leerlingen, waarvan 87 vertrokken en 82 bevorderd werden. Resultaten uitnemend. Zelfs bestaat allerwege de zucht zich te vereenigen. Men helpe de jongelui aan goede ectuur. Vroeger moesten de leerlingen worden gezocht, thans is er gebrek aan onderwijzers met de landbonwakte. Cursussen in hoefbeslag. 97 leerlingen deden exam en, 51 slaagden er. 't Komt den voorzitter voor dat de financien misschien beter zouden tunnen worden aangewend. Hoefsmeden zijn nu vrijwel over de geheele provincie verdeeld. De zuivelcursussen werken uitstekend. Melklijsten. Deze werden bijgehouden door 18 personen. 100 belooning werd onder hen ver deeld. Thans wordt nog slechts de hoeveelheid melk bijgehouden. Ook aan het vetgehalte moet de aandacht worden gewijd. De voorzitter bespreekt vervolgens de cursussen in paardenkennis, en wijst op het nut der proef- velden, zelfs dit nut werd begrepen door oud- leerlingen der school die in verschillende deelen der provincie proefvelden aanlegden. Ook aan het onkruid en zijne bestrijding worde meer de aandacht gewijd. Het Maandblad lichte hier voor. Vervolgens staat de voorzitter langdung stil bij e veefokkerij. Bedeukt, we zijn in onmiddelijke aanraking met de wereldmarkt met Louden. En dit legt voor ons nevens de voordeelen ook ver- plichtingen op. Wat den veehandel met Belgie aangaat. Men hoort tegenwoordig weinig van smokkelaars en dat is een goed teeken. Bij Gedep. Staten is aangedrongen op wijziging van het reglement zoodat vee bij invoer zal worden gekeurd. Hij hoopt op bevredigende oplossing. De voorzitter staat verder stil bij den boter- handel en beautwoordt de klacht van Tholen over gebrek aan veeartsen. Daaraan wordt de aandacht gewijd. De oogst in 1900 was goed, evenzoo zijn de verwachtingen voor 1901. Goede prijzeu werden besteed en voor rampen bleef de veestapel ge- spaard. Ten slotte drukt de voorzitter de hoop uit dat de tentoonstelling een beeld zal zijn van wat Baron Lota, die bezorgd de geestesrichting van zijn zwager opmerkte, raadde hem sterk aan, iets ter hand te nemen. ,/Word soldaat, wijd je aan de kunst, of nog beter, ga bij de diplomatic. De eeuw der romatiek is voorbij. Wij leven in een tijd van handelen, van werken, waarin ieder- een verplicht is zijn diensten ten nutte van alien te verleenen. Of zet een huishonden op, neem een vrouw, een klein, vroolijk schepsel, zooals ik er een heb. Ik verzeker je, dat die je voortdurend wakker houdt Een ander beval hem het reizen aan. „Het salon] even verslapthet brengt ons in een toe^ stand van geestelijke verdooving, waaraan wij ons moeten onttrekken, zoodra wij er besef van krijgen." Dit denkbeeld viel meer in den smaak van Manfred. Verre landen te doorkruisen was altijd een der hoofdpunten van zijn toekomstdroomen geweest, Een ding wist hij echter ook zeer goedzijn zuster zou nooit goedkeuren, dat hij tot de uit voering van dit plan overging juist op het oogenblik, dat men het glanspunt der winterfeesten had bereikt En zoo zou ook dit luchtkasteel, als vele andere, in rook vervliegen. Immers, hoe had hij gehoopt en gewenscht zijne idealen in een vrouw ver- wezeulijkt te vinden De liefde zou hem vergoeding schenken voor alles voor roem, voor eerzucht, voor een hooge positiemaar de liefde was ontvloden en hi stond eenzaam tusschen de menigte, die hem niet begreep en hem een droomer noemde. Terwijl de blikken van den graaf onverschillig op den glinsterenden parkelvloer rustten, was zijn de landbouw in onze provincie toonen kan. En, gedachtig aan wat op de rrevelsteen van een huis in de Spanjaardstraat te Middelburg geschreven staat,/In den meesten voorspoed behoeft men den besten raad" spreekt de voorzitter ten slotte den wensch uit dat de zich ODtwikkelende boeren- stand goeden raad zal aanvaarden. (Applaus). De notulen van de vorige algemeene vergadering gehouden te Kruiningen worden nu vastgesteld, evenals de rekening over 1900, waaromtrent de leer Yorsterman van Oyen verslag uitbrengt. De ontvangsten bedroegen f 15377,07s, de uitgaven 15199,56s, zoodat er een batig saldo is van 177,51. Medegedeeld werd dat uit een onpartijdigheids- oogpunt een drietal keurmeesters voor de keurten- toonstelling van buiten de provincie zijn benoemd, n.l. de Limburgsche heeren Van Kempen, Smeets en Strenz. Voor de afdeelingstentoonstelling zijn als kenr- meesters aangewezen voor paarden de heeren A. Risseeuw, veearts te Heinkenszand, J. Vael te St. Jansteen en A. J. Hendrikse te Goes; voor rundvee de heeren D. B. Wagenaar, veearts te Cortgene, M. Kostense te Kruiningen en I. de Geus te Biezelinge; voor schapen, varkens, enz. de heeren J. K. Mesa te Nieuw- en St. Joosland, C Kasse te Kleverskerke en S. Boogerd te Middelburg; voor werktuigeu de heeren T. J. Voorbeijtel te Ritthem, L. J. M. Koert en C. Reijnierse, beiden te Middelburg en voor boter de heeren L. J. M. Koert en G. J. Kakebeeke te Goes. In 1902 zal de algemeene vergadering worden gehouden te Zierikzee. Mogelijk ook Heinkens zand. Daarna verkrijgt het woord de heer L. J M. Koert zuivelconsulent, om in te leiden het onder- werp,/De inrichting en het nut van melk lijsten." Na de inleiding ontspon zich een belaugrijke discussie, waaraan verschillende leden deelnamen. Bij de rondvraag wordt nog langdurig gesproken over misbruiken met nieuwe zakken bij aanbesteding enz. van kunstmeststoffen. Aan de discussie daarom- trent nemen de heeren Van Arenthals, Van Weel, Vorsterman van Oijen en Swaving deel. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. In een 7Otal rijtuigen werd des middags de rijtoer gemaakt naar Domburg, terwijl des avonds het vanwege de vereeniging tot bevordering van zuster met den grootsten ijver bezig hem de aan- wezigen op te noemen en van de voornaamsten uit het gezelschap zoo terloops iets omtrent hun verleden ten beste te geven. i/O, kijk daar eens sprak zij opeens toen de deur der loge aan de overzijde openging. „De be- koorlijke Attilla in wit fluweelZij is verrukke- lijk mooi, he? Ze kijkt naar je, Manfred Pas op je hartHaar blonde hoofdje en zachte oogen heb- ben reeds menig mannenhart in vnur en vlam gezet. „Zie je daarginder die dame in gele zijde Dat is Bari'nska, een Circassische er wordt veel over haar gesproken, niet veel bijzonders. Ik geloof het niet, niemand gelooft het maar gezegd wordt het tochDaar links zit de vrouw van den Rusisschen gezant. Bekoorlijk, he Ze wordt door haar Rus dan ook bewaart als Doornroosje in het sprookje. Naast haar zit Myra Alten, een nicht van den gezantze is achtien jaar oud, rijk en onafhankelijk. Maar stil, daar wordt het teeken gegevfiu." Het voorspel begon. Manfred nam in 't achtereinde der loge plaats op een stoel en sloot oudergewoonte de oogen. De heerlijke muziek miste hare uitwerking niet. Zijn prikkelbare ontevredenheid maakte plaats voor een zachte, vredige stemming. Een eigenaardige spanning werd in het parket bemerkbaar toen volgde er een donderend applaus. „Manfred Hoor je niet Zie je niet Droom je weer P" fluisterde Irene hem over den schouder toe. Hij boog zich verder naar voren en ricbtte zijn binocle op het tooneel. (Wordt vervolgd.) TER SEIIZESSCHE (OI RAVT. OH IAHD1 te Ter Seaien. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1