A1 g e m o e a Kieuws- ea Adverteatieblad Zeouwsch-Vlaaaderea, 4093. Donderdag 4 Juli 1901. 41e Jaargang. 7 0 0? Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Stemmingen Gemeenteraden. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoudera. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVEETENTil N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaataruimte berekend. lMt bl»>«l ver.chljn* Woenstlag- en VriJ.lagBvonrt, allgeioorterJ op Fee««rt»gent b»J de Plrma M. VAM BM HKBII te Tet le».ea. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 3 Juli 1901. Bij Kon. besluit is aan den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester der gemeen- te Hontenisse vergunning verleend, tot het aan- nemen der versierselen van officier du Merite Agricole, hem door den President der Fransche Repabliek geschonken. Ds. Van Melle te Sluis doet Zondagavond zijn intrede te Kralingen. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is het wrak van het ter reede van Vlissingen gezonken s. s. //Tay" opgeruimd en het daarbij gelegde wraklichtschip binnenge- haald. 't Kan er bij verkiezingen warm toegaan, tnaar over het algemeen bepaalt de strijd zich in onze omgeving en ook daar buiten door een gevecht met het woord en de pen. Niet eveuwel was dit, zoo bij de gisteren afge- loopen stemming voor den gemeenteraad te Sas van Gent. A1 eenigen tijd geleden was't bekend dat het daar spannen zou, want,/Verhaak moest er uit", zeiden de heeren, en //Ge krijgt er mij niet uit, want ik heb 't volk achter mij" was de stelling des heeren Verhaak. Zoo naderde de stemmingsdag. Er was reeds over en weer menig potje bier gedronken op den vermoedelijken uitslag, doch de strijdende partijen waren nog niet met elkaar in aanrakiug gekomen. Jl. Zondagavond wilden eenige heeren met een groote transparant op een hondenkar geplaatst een tocht door Sas van Gent maken, om propa ganda te maken voor de candidaten Pauwels en Versluijs, voor welken propagandatocht zij ver gunning van het hoofd der politie haddeu ver- kregen. Maar nu had men het lieve leventje gaande. Er was natuurlijk spoedig door het de aandacht trekkende figuur, veel volk op de been, en ook een groep opgeschoten jongens, die, naar men ons mededeelde, het voertuig schenen te hebben op- gewacht en, volgens onzen zegsman, aangevoerd door den tegencandidaat, begonnen de transparant met steenen en stokken te vernielen. De bege- leiders van het voertuig kozen, met uitzondering van een het hazenpad, en die eene moest het dan ook danig ontgelden, tot hij door enkele personen, om hem voor verdere mishandelingen te vrijwaren, in een cafe werd binnengetrokken. Nog lang in den nacht bleven de gemoederen opgewouden. fn den nacht van Maandag op Dinsdag hadden die begeleiders van voornoemd voertuig weer een avontuur. Toen hadden zij't voornemen biljetten aan te plakken ter bevordering hunner candidaten. Zij werden echter overbluft door een agent van den tegencandidaat, die den drager daarvan de biljetten afhandig wist te maken eer de hem vergezellende personen, die op een afstand op den uitkijk stonden, het bespeurden. Van dit feit is aangifte gedaan bij de politie. Gisteren was't een spanneude strijd, ieder der partijen deed zijn uiterste best, en hoe de uitslag was, kunnen de lezers hieronder zien. Des avonds deden zich weer ongeregeldheden voor. Het muziekgezelschap dat de gekozenen eene serenade bracht, bekortte, om erger te voor- komen, zijn tocht. Evenals in de Midd. Ct. van heden in een correspondentie uit Sas van Gent wordt geklaagd over de laksheid van het openbaar gezag, bij het gebeurde van Zondag, werd ook heden weer ge klaagd dat bij enkele baldigheden, die gisteren- avond voorvielen het gezag steeds lijdelijk toe- schouwer bleef, niettegenstaande op eene plaats een lid van den gemeenteraad en anderen hunne assistentie vroeg. Hoek. Naar de betrekking van onderwijzeres op de openbare school alhier, op eene jaarwedde van f 500, hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Zaamslng, 2 Juli. Op de op heden alhier gehouden paarden-, vee- en veulenmarkl, waren aangevoerd, 69 stuks paarden, waaronder 6 hengsten en 18 veulens, benevens 19 stuks rundvee en 24 varkens. Premien werden toegekend als volgt Voor den schoonsten dekhengst aan A. E. de Moor fb,schoonste werkpaard van 4 tot 7 jaar K. de Koeijer 5,en beste van 3 jaar 2,50 beste paard van 2 jaar G. de Bokx f 2,50 en idem van 1 jaar Joz. Zegers f 2,50, terwijl aan A. Dees Jacz. werd toegekend een premie van f 2,50 voor het grootst getal paarden. Voor het grootst getal hoornvee f 2,50 en beste baatgeveude of kalfdragende koe f 5, aan Joh. Bruijnzeel, en f 5,voor het vetste stuk hoornvee aan F. C. van Fraaijenhove. Voor het grootst getal veulens f 2,50 aan E. de Moor; de eerste premie a 12,50 voor het schoonste veulen werd toegekend aan Jan Dees de tweede k 10,aan C. F. Michielsen de derde a f 7,50 aan Jac. van Hoeve en de vierde a 5,aan M. de Regt te Ter Neuzen. De eigenaren achter wiens naam geen woon- plaats is vermeld, wonen te Zaamslag. Biervliet. In de heden gehouden raadsver- gadering werd met algemeene stemmen benoemd tot gemeeute-ontvanger de heer P. Maarleveld, gemeente-secretaris. 's Gravenliage, 3 Juli. Tot leden van Gede- puteerde staten van Zuid-Holland, tot dusver bestaande uit zes liberalen, werden heden door de Prov. Staten dier provincie benoemd 3 anti- re volutionairen, de heeren Krap, Van Wassenaer en Van de Velde, 2 katholieken, de heeren Duijnstee en IJzerman, en 1 liberaal, de heer Goekoop. Provinciale Staten van Zeeland, Op gewone wijze werd gisteravond de zomer- vergadering der Staten door den voorzitter in naam der Koningin geopend. Onmiddellijk na de opening stelde de voorzitter het onderzoek aan de orde van de geloofsbrieven der herkozen en nieuw gekozen leden. Hij benoemde daarvoor twee com missies, eene voor het bovenbedoelde onderzoek voor zoover de leden, gekozen in de districten Zierikzee, Goes en Sluis betreft, en eene voor het onderzoek der geloofsbrieven van de in de districten Tholen, Middelburg, Vlissingen en Hulst gekozen leden. In de eerstgenoemde commissie benoemt de voorzitter, tot leden de heeren Van Deinse, Moerdijk en De Veer, terwijl de andere commissie wordt saamgesteld uit de heeren De Jonge, Van der Have en Hollestelle. Bij monde van den heer Van Deinse brengt de eerstbedoelde commissie, bij monde van den heer De Jonge de andere commissie rapport uit van haar onderzoek. Het strekt tot toelating van alien, zijnde de heeren Heijse, Bolle, Hocke Hoogenboom, Pompe van Meerdervoort, Oggel, Noordijke, Vader van'sGra- venpolder, Hammacher, Erasmus, De Bats, De Casembroot, Maas, Dieleman, Van Teijlingen, Siegers, Bos, Houterman, Moes, Fruijtier, iJse- baert en Hombach. De Voorzitter heet de gekozenen na aflegging der eeden hartelijk welkom, spreekt de hoop uit dat zij, elk met zijne gaven, tot nut van de provincie zullen mogen werkzaam zijn en uoodigt hen uit zitting te nemen. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat de heeren Hennequin, De Smidt en Hocke Hoogen boom bericht hadden ingezonden, dat zij verhin- derd waren tegenwoordig te zijn. Mededeeling wordt gedaan van eenige ingekomen stukken, die voor kenuisgeving worden aangeuomen. Onder deze laatste is een brief van mevr. de wed. BolleVan Vessem, houdendc kennisgeving van het overlijden van haar echtgenoot den heer mr. J. A. Bolle, in leven lid der Staten. De Voorzitter wijdt eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid, wiens diensten der Provincie bewezen nog lang in dankbare herinnering zullen blijven. Naar de afdeelingen worden verder zonder discussie verwezen de verschillende voorstellen van Gedep. Staten. Een uitzondering maakte hierop het voorstel betreffende het verleenen van subsidie voor een tram op Walcheren, dat wel tot eenige discussie aan- leiding geeft. De heer De Veer wien het bevreemd had niet op de agenda aan te treffen het oorspronkelijk voorstel van Gedep. Staten, stelt voor dit alsnog mede naar de afdeelingen te verzenden en te behandelen. De heer Van Deinse daarentegen vindt aan- vulling der agenda in den zin als de heer De Veer bedoelt onnoodigIn de beide plannen, welke Gedeputeerden thaus voorleggen, is hun oorspronkelijk voorstel begrepen. De heer Lucasse betoogt, dat het oorspronkelijk voorstel reeds in de secties is afgehandeld. De heer De Veer repliceertNaar zijne meeniug behoort de prioriteit te worden toegekend aan de tramlijn welke via Serooskerke ontworpen is. Hij bespreekt het contact dat Gedeputeerden in uitzicht stelden te zoeken tusschen de beide be staande tramcomites, doch welk contact mislukte. Hij handhaaft zijn voorstel. Nadat evenwel de voorzitter een en ander ter opheldering en toe- lichting had in 't midden gebracht trekt de heer De Veer zijn voorstel in. In handen van Gedep. Staten worden voorts gesteld eenige ingekomen adressen als 1* van Burg, en Weth. van Kortgene om een subsidie ten behoeve van een veerdienst KortgeneWolfaarts- dijk en 2" van W. Moelker c. s. te Tholen om een jaarlijksche bijdrage ten behoeve van hun wagendienst TholenSt. Maartensdijk. Ten slotte doet de Voorzitter het voorstel, om de ingevolge art. 46 der Provinciale wet op 3 Juli te houden bijeenkomst voor de verkiezing van 3 leden van Gedep. Staten te doen aanvangen om 9 uur, en om in diezelfde vergadering over te gaan tot de verkiezing van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, alsmede om de splitsing in afdeelingen aan te houden tot na afloop van de verkiezing van Gedep. Staten. Alzoo wordt besloten. De Voorzitter si uit daarna de bijeenkomst. In de heden gehouden zitting werden herkozen als leden van het Gedeputeerd college de heeren Van Lijnden, Siegers en De Casembroot en tot buitengewoon lid de heer M. de Jonge. Clinge. Getal kiezers 244. Gestemd 195. Onwaarde geen. Gekozen de heeren J. F. Buijsrogge met 138, C. F. de Deckere met 103 en P. F. Hageman met 106 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Alph. Cammaert met 95, J. van Damme met 33, P. van Geijt met 64, E. F. van der Heijden met 39, Jac. Lockefeer met 85, J. F. de Moor met 40 en Th. Edm. Praet met 33 stemmen. Verder verkregen de heeren Alph. d'Haecs 29, P. J. Leenknecht 17 en J. I. Staal 28 stemmen. Osseuisse. Getal kiezers 108. Geldig uit- gebrachte stemmen 94. Gekozen de heeren P. J. Adriaansens (aftr. lid) met 67 en P. J. Bogaart met 49 stemmen. Sas van Gent, Getal kiezers 134. Uitge- bracht 127. Onwaarde geen. Gekozen de heeren Ch. P. A. Pauwels met 83 en G. Versluijs (aftr. lid) met 76 stemmen. De heer Chr. Verhaak (aftr. lid) verkreeg 48 stemmen. St. Jansteen. Gestemd 222. Onwaarde 3. Herkozen de heeren A. van der Pluijm met 139 en J. Vael met 134 stemmen. De heeren A. F. van Duijse verkreeg 63 en A. J. de Cock 38 stemmen. RECHTSZAKEN Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. de H., oud 18 jaar, arbeider, geboren te Oud Vosmeer wonende te Wissekerke, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in eene voor het kantongerecht te Goes dd. 17 Juni 1901 ge- diend hebbende strafzaak als getuige gehoord, ten voordeele van beklaagden, die wegens jacht- overtreding terecht stonden, eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Aan den beklaagde is de heer Mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Bovengenoemde zaak zal den 23 dezer maand voor gemelde rechtbank worden behandeld. In het eerste halfjaar passeerden langs den Nieuwen Waterweg naar Rotterdam 199 schepeu minder dan in dienzelfden tijd van 1900, maar toch is een vermeerdering te constateeren van 40322 ton. Een koffiehuiskassier te Napels, Alexander Jourdan geuaamd, die aan een ongeneeslijke ziekte leed, heeft eerst zijn beide zusters, met wie hij samenwoonde, en daarna zichzelf van het leven beroofd. De boekweitoogst in de Vereenigde Staten belooft dit jaar hooger te worden dan ooit te voren. Alle.n de opbrengst in de staten Minnesota en Noord- en Zuid-Dakota wordt op 200 millioen buskels geschat. In Kansas is de oogst ook zeer overvloedig en de werkkracht schaarsch. Op vele plaatsen zijn geen arbeiders te krijgen. Zoo be- gaven 20 boeren met geweren gewapend, zich op weg naar de spoorlijn en hielden een trein aan, die tweehonderd boerenarbeiders naar het westen voerde. Zij deden de werklieden uitstappen en dwongen hen na een korten strijd voor hen te werken. Erkend moet worden dat zij daarbij niet karig waren met het loonde gedwongen werk- krachten ontviugen drie en een halven dollar 8,75) per dag 1 Te Parijs is de hitte Zaterdag onhoudbaar geweest. Er zijn 5 gevallen van zonnesteek voorgekomen, waarvan 3 met doodelijken afloop. Over geheel Italie is de warmte ontzettend. Te Milaan en te Florence wijst de thermometer 99 graden Fahrenheit in de schaduw. Een aantal gevallen van zonnesteek zijn voorgekomen Door de warmte zijn te New-York bij een temperatuur van 97 graden eveneens tal van per sonen bezweken. In New-York was het Zondag de heetste dag die men zich kon herinneren. De thermo meter stond op 98° in de schaduw. Er kwamen dien dag 19 gevallen van zonnesteek met doode lijken afloop voor, en 32 menschen werden be- wusteloos weggebracht. Te Pittsburg 11 dooden en 15 erustige gevallen, en op de meeste plaatsen langs de Atlautische kust, ook in het zuiden van Canada, was 't niet veel minder erg. Bij zulk een bnuitstaanbare warmte is 't geen wonder, dat de gedachten en gesprekken vau de menschen in een kringetje ronddraaideu om het weer, het weer Eigenlijk gaf de stand van den thermometer nog geen juist denkbeeld van de beproeving, want het kwik was dezen zomer al een paar malen boven de honderd geweest 't was vooral de lange duur van de warmte, met de stilstaande, vochtige atmosfeer, die de menschen tot aan het randje van razernij dreef, en daarover- heen. Niet alleen de ongelukkigen die op straat moesten blijven voor hun bedrijf, werden't slacht- offer van het eigenaardige Amerikaansche klimaat, menschen uit iederen stand hadden zwaar te lijden. Zoo overleed de vrouw van bisschop Potter tenge- volge van de warmte, terwijl zij, reeds licht onge- steld, van Newport naar New-York reisde Het gezondheidsdepartement liet duizenden vliegende blaadjes verspreiden met aanwijziugen en waar- schuwingen om zonnesteek te vermijden. Men zegt dat 75,000 menschen uit New-York en Brooklyn naar het strand van Coney Island gevlucht zijn, om daar den nacht onder den blooten hemel door te brengen, en de politie liet ze maar begaan. De Engelschen moeten bij het koopen vau paarden in Hongarije, die dienen moesten voor het leger in Zuid-Afrika, schromelijk in den nek gezien zijn. Bij een onderzoek te Szabadka is uitgekomen, dat er vele blinden en volmaakt onge- SEIIZESSCHE COURAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1