BIJVOEGSEL Tsr Ksuzsnschs Courant Diasdag 2 Juli 1901. No. 4092. England en de Z.-A. Repnbliek. 53 35313 3 3^ Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Er is zoo goed als geen nieuws omtrent den oorlog, en we inoeten het stellen met bijzonder- heden over reeds bekende feiten. Zoo meldt ,/Laffan", dat de aanval op Richmond geschiedde door 300 Boeren, onder Malan. Het dorp werd verdedigd door een afdeeling North Stallordshires en de stadswacht, die zich verschanst hadden in een fortje en in de versterkte gevangenis. Van hooger gelegen stellingen buiten het dorp onder- hielden de aanvallers een welgericht vuur op het fortje. Drie malen sommeerde Malan den Engel- schen bevelhebber vergeefs om zicli om zich over te geven. Volgens den correspondent maakten de Boeren misbruik van de parlementaire Hi?#* doordien een gewapende inacht den drager van een witte vlag vergezelde en ongedeerd tot het marktplein doordrong in de bnurt van de ge vangenis, zonder dat de Engelsclien een schot losten. De Boeren maakten een dozijn paarden en den inhoud van een winkel buit, waarna zij aftrokken, toen zij hoorden van de komst van een Engelsch ontzettingslegertje. Van de Engelsche verliezen wordt alleen gemeld, dat acht man, die in een schans lagen, genoopt waren zich aan de Boeren over te geven. Aangaande het gevecht bij. aterkloof, bij Cradock, wordt een officieele opgaaf gegeven, be- vattende de namen van 11 gesneuvelden, o. a. kapitein Spandow, den bevelhebber over de af deeling Midland Mounted Rifles; verder worden 1 officier en 7 man als zwaar gewond vermeld. Kolonel Pilcber's kolonne heeft 1 doode en 1 majoor en 2 mauschappen aan gekwetsten ge- kregen bij Beestepan zijn den 15" Juni 4 man ge wond voorts is gevochten bij Vlakhoek (21 Juni), Woodstock (14 Juni) en Bankkop (14 Juni). Iu Transvaal gaat het blijkbaar den Engelschen nog niet erg voorspoedig. Nu is weer het ver- keer met Johannesburg om militaire redenen beperkt geworden, en men heeft de grootste moeite om verlofbriefjes voor een doorreis te krijgen. In de Magaliesbergen hebben de Engelschen een vreemde ontdekking gedaan. Generaal Raw- linson, met de kolouels Williams en Hickie, zijn uit Klerksdorp onlaugs in de moeilijkste gedeelten van die bergen geweest, die geen Engelsche strijd- macht nog bezocht had. De Engelsche troepen vonden daar Boeren vreedzaam aan het ploegen en zaaien. Zij verklaarden, van meening te zijn dat de oorlog te hunnen voordeele was afgeloopen en gaven zich kalm over. Op de beweging in Natal hebben wij al de aandacht gevestigd. Ten oosten van Zandspruit in de Verzamelbergen zijn, ongeveer op de plaats waar Joubert vddr den oorlog zijn troepen samentrok tegeuover de Engelschen in Natal, 400 Boeren gekampeerd. Vermoedelijk zullen de Boeren daar de grens wel overgaan om Natal te doen genieten van den oorlog, ffdie eigenlijk geen oorlog kan genoemd worden". Uit Nieuw-Orleans zijn weer 960 paarden naar Kaapstad verzonden. De Engelschen zullen ze wel noodig hebben. FEUILLETON 14) Den strakken, bijna angstigen blik van den ouden heer kon niemand opmerken bij het grauwe daglichtniemand zag dat sombere vuur in zijn oogen, dien huiveringwekkenden glimlach, dat zenuwachtige trekken van zijn gelaat altemaal de voorboden van een aanval' zijner kwaal. Ook Davida, de steeds waakzame, vergat in de kwellingen van dit afscheid haar gewone vooruit- ziende bezorgdheid. Onbegrepen ging het drukke gebabbel der barones hare ooren voorbij, omdat in haar biunenste een stem luid smeekte //Ach was het maar afgeloopen Was het maar voorbij En er kwam een eiude aan. Er volgden nog een reeks van vriendelijke woorden, uitnoodigingen om naar Weenen te komen, beloften van nimmer dit liuis en zijne bewoners te vergeten en toen stonden zij weder aan het tuinhek bij de straat. Nog eenmaal voelde Manfred de hand van Davida, welke bem zoo dikwijls had geleid koud en zwaar lag die in de zijne, zonder zijn druk te beantwoorden. Met de zelfzucht van een verwend man was bij graaf Reichenau nog nooit de gedachte opge- komen, dat uit zijn //dwaling," uit zijn ,/teleurstel- ling" leed voor dit meisje kon voortvloeien. Eerst op dit laatste oogenblik, nu hij opmerkte, hoe haar viugers beefden, hoe zenuwachtig haar mond trok ondanks haar vriendelijk lachen, hoe zij al RECHTSZAKEN. Arrondissemenl-reclitbaiik te Middelhnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Juni de volgende vonnissen uitgesproken A. v. C., oud 15 j., zonder beroep te Axel, is wegens 1°. bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht, 2°. beleediging van een ambte- naar, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. P. v. D., oud 36 j., landbouwersknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevang. Het vonnis der arrondissements-rechtbank te Breda^ waarbij de schilder Mutsaers j.l. Vrijdag werd vrijgesproken, berust op de volgende over- wegingen Overwegende dat de beklaagde is gedagvaard ter zakedat hij in het tijdsverloop tusschen 21 en 25 Augustus 1900 te Tilburg Maria Catha- rina Wilhelmina Kessels, geboren aldaar den 2den Maart 1889, opzettelijk van het leven zou hebben beroofd, door haar opzettelijk, met het oogmerk om haar het leven te benemen, een kleedfngstuk (onderlijfje) zoo vast om den hals te snoereu, dat zij dientengevolge gewurgd werd en den stikkings- dood stierf, en zijnde deze doodslag voorafgegaan of vergezeld geweest van het door hem, beklaagde, opzettelijk plegen van ontuchtige handelingen met ineergenoemd meisje, nader bij dagvaarding om- schreven en gepleegd met het oogmerk om bij betrapping op heeterdaad op dit strafbaar feit zich zelveu straffeloosheid te verzekeren Overwegende dat de Rechtbank niet wettig en overtuigeud bewezen acht, dat de beklaagde zich zou hebben schuldig gemaakt aan de feiten, hem bij voormelde dagvaarding ten laste gelegd dat weliswaar het aanwezig zijn van bloedspoien in den schilderskiel en iu eenige andere kleeding- stukken van den beklaagde de aauwezigheid van eenige deels met bloed bevlekte kleeding- stukken van het slachtoffer in den kofler van beklaagde, zijne bekendheid met de plaats waar het lijk van het verslagene meisje lag zijne eigenaardige houdingop Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 22, 23 en 24 Augustus 1900 zoo deze omstandigheden kunnen bewezen worden geacht, wellicht het vermoeden wettigen dat aan den beklaagde meer omtrent de gepleegde misdaad bekend is, dan uit zijne verklaringen in den loop van de instructie of van de behandeling der zaak ter tereehtzitting zou volgen, doch dat in ieder geval al de aanwijzingen, in dit geding aanwezig in haar onderling verband genomen, aan de Rechtbank niet gewichtig genoeg voorkomen, om daardoor wettig en overtuigend bewezen te achten dat de beklaagde zou zijn de dader van het af- schuwelijk misdrijf, hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegd Gezien artt. 216^219, 220 van het Wetboek van Slrafvordering. Rechtdoende in naam der Koniugin Spreekt den beklaagde vrij van het feit hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegd. Beveelt zijne invrijheidstelling ten ware hij om andere redenen mocht in hechtenis blijven". Naar de N. R. Ct. verneemt zou de officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Breda het voornemen hebben hooger beroep aan te teekenen tegen het vrijsprekend vonnis, Vrijdag tegen Mutsaers in zake de misdaad te Tilburg uitgesproken. Zaterdagochtend, omstreeks 11 uur, werd een kassiersknecht in de vestibule van de Kasvereeni- ging te Amsterdam beroofd van zijn portefeuilie, haar krachten moest inspannen om haar houding te bewaren eerst nu viel het hem zwaar op het hart, dat hij aan dit meuschenkind had ge- zondigd, haar hart en ziel had gedood in de lente des levens. Hij trachtte haar in de oogen te zien, doch zij hield den blik neergeslagen alleen haar zwoegende boezem verried haar aan- doening. Een onuitsprekelijk medelijden vermeesterde hem. De eene herinnering na de andere dook bij hem op, van zijn eerste schrede op deze paden tot aan de laatste. Hij dacht niet meer aan de teleurstelling, die zij hem had bereid hij zag niet meer, of zij schoon of leelijk was, op dit oogenblik dacht hij alleen aan haar teedere zorg, haar onendige, uit alles blijkende liefde Neen, zoo kon hij niet van haar gaau, zonder zijn hart uit te spreken, zonder een teeder woord van afscheid Doch daar stonden op eenigen afstand de tuinknechts, die het werk even lieten rusten, om hem aan te zienaan het portier van het rijluig stond de lakei met den hoed iu de hand te wachten de vurige paarden suoven en stampten ongeduldig met de hoeven. ,/Je schijnt bepaald eeu kou te willen vatten," riep de barones, aan wie geen enkele zijner be- wegingen ontging. //Kom, maak voorthet tocht hier vreeselijk Adieu, adieu, tot wederziens z/Goddank, dat wij dit achter den rug hebben riep zij met verlicht hart, terwijl zij behaaglijk in de zijden kussens leunde. //Wat een vreeselijk droefgeestig huis is datDie lage, half donkere kainers, die oude man met zijn grijzen baard en zijn waanzinnigeu grimlach, dat sombere, bleeke waarin voor 5000 aan papier geborgen was. De dief zette het op een lodpen, maar werd door burgers gegrepeu en aan de politie overgeleverd. De portefeuilie had hij inmiddels reeds wegge- worpen. De dief schijnt een Engelschman te zijn hij houdt zich althans alsof hij niets dan Engelsch verstaat. Te Amersfoort ontstond dezer dagen een zdo hevige twist tusschen eenige van de week- markt te Nijkerk terugkeerende kooplieden, onzacht bijgestaan door hun groote trekhonden, dat een der heeren zeker gedurende een week of zes te bed zal moeten blijven. Geen zijner lcdematen kan hij gebruiken. Uit Sleeuwijk bericht men, dat aldaar een vrouw getracht heeft haar man te vergiftigen. Zij moet aan den wachtmeester der marechaussee reeds hebben bekend. Woensdagochtend stond een werkman bij een afsluithek der Staatsspoor te Deventer. Een spoorwegbeambte waarschuwde hem niet de rails te passeeren, omdat een trein in aantocht was. Toen de trein ter hoogte van hem was gekomen, sprong hij voor dezen, die hem een duw gaf, waardoor hij met eeu zware hoofdwond bewusteloos neerviel. De. geroepen geneesheeren konden niet anders dan den dood constateeren. Donderdag, op den dag der herstemmingen, vertrok uit Pernis een sleepboot naar zee, want er was bericht gekomen, dat drie Pernisser visch- sloepen, te IJmuiden binnengevallen, op de thuis- reis naar Pernis waren. Het doel was zooveel mannen als mogelijk van die sloepen mede naar Pernis te nemen, opdat zij nog tijdig hun stem zouden kunnen uitbreugen op den candidaat der antirevolutiouairen II. Ch. Vegtel. VoorScheve- ningen ontmoette men met de sleepboot de sloepen, en een der schippers was dadelijk bereid twee mannen, van wien bekend was dat zij op den anti-revolationair zouden stemmen, over te doen gaan op de sleepboot. Doch nu deed zich het geval voor, dat een der andere schippers ver- klaarde dat, als dit gebeurde, vijf zijner mannen, stemmers voor Mr. Goekoop, ook op de sleepboot zoudeu overgaan. Bij dezen stand van zaken oordee'de de stuurman het maar geraden onver- richterzake de huisreis te aanvaarden. Toen de sloepen met hun bemanning te Pernis aankwamen, was de stembus reeds gesloteu. Van tijd tot tijd hoorde men op een slaap- kamer in een huis teiEngwirden gepiep en gedruisch, en in weerwil van aanhoudend onderzoek kon men daarvan de oorzaak niet vinden. Debewoner liet eenige planken losbreken en vond daar achter niet minder dan 130 vledermuizen, die zich daar verscholeu hadden en dadelijk onschadelijk gemaakt werden. In het Belgische dorp Anderghem heerscht groote ontroering tengevolge van een verschrikke- lijk ongeluk, dat een aldaar wonend gezin dat van den landbouwer Geryl heeft getroffen. Geryl en zijn vrouw waren bezig met veldarbeid op een paar honderd meter afstand van hun woning, toen buurlieden hen kwamen waarschuwen, dat een aan hun huis grenzende schuur in brand was geraakt. Augstig vroegen de man eu de vrouw naar hun kinderen en men stelde hen gerust met de verzekering, dat de kleinen buiten aan het spelen waren. Toen de brand gebluscht was, klom Geryl op het dak van de schuur, om de schade op te nemen Plotseling slaakte hij een doordringenden gil. In eeu hoek, ineengeschrompeld en geheel zwart lagen de lijken van zijn twee kinderen, jongetjes van 7^ en 5 jaar. De kinderen hadden hooren zeggen, dat een meisje, dat je zoo verwijtend aankijkt, alsof je vergeten had de huur te betalen 1 Ik begrijp niet, hoe je het daar maanden lang hebt kunnen uithoudeu, Manfred Daar moet men ziek, levens- moede worden." ,/Ik heb daar niets dan goeds en liefs onder- vonden, en ik heb het met ondank beloond, antwoordde de graaf met diepen ernst. //Nu eerst gevoel ik, hoe groot, hoe onbetaalbaar mijn schuld is." Hij brak plotseling af. Wat hij op dit oogen blik gevoelde, kon hij niet openbaren aan zijn zuster, die hem met een spottenden glimlach aan- keek. Zij zou het toch niet begrijpen, veel minder goedkeuren. z/Ik heb je immers voorgeslagen een mooi ge- schenk voor haar te koopen een armband of een kruis bloemeu kunnen wij haar niet zeuden, die heeft ze zelf genoeg. Het is merkwaardig, met welk een fijnen smaak die bloemen geschikt zijn. Kon zij daarvan ook slechts een weiuig aan haar uiterlijk mededeelen 1 Ter eere van ous heeft zij vandaag zelfs een zijden japon aangetrokken, maar het helpt niets. Van een doornstruik kan men geen rozen plukken z/Wanneer het noodlot ons beproevingen oplegt, dan geeft het ons ook kracht om die te dragen Hoe dikwijls had Davida zich met deze woor den getroost en gesterkt 1 Toen het rijtuig van den graaf in vollen draf was weggereden en zij ten doode toe vermoeid in huis sloop toen zij vernam, welke nieuwe smart haar daar weder wachtte, ja, toen geloofde zij, dat haar kracht ten eiude was. Haar vader, die onder de verhalen van de barones poes in de schuur jongen had gekregen. Zij waren gaan kijken en, daar het zeer donker was, tadden zij een lucifer aangestoken, om beter te kunnen zien. Het in de schuur geborgen hooi had vlam gevat en men begrijpt het overige. De smart der ouders is onbeschrijfelijk. De kapelmeester Magers van de Nord- deutsche Lloyd die, nadat hij de belooning had gekregen voor het ontdekken vau de op de Kaiser Wilhelm der Grosse vermiste staven goud, in lechtenis was genomen, is weer vrijgelaten, daar de verdenking tegen hem onhoudbaar gebleken is. Te Cettaducale in Umhrie hebben de apothekers het werk gestaakt, omdat eene nieuwe belasting op hun bedrijf voor het eerst werd toegepast. Bij Moscou hebben drie mannen een goederen- trein aangevalleu, dien ze trachtten te plunderen. Het treinpersoneel liet onmiddellijk stoppen en nam de roovers in hechtenis. Dezen begonnen daarop met revolvers te schieten, met het gevolg dat zij de vlucht konden nemen; echter zonder iemand te hebben getroffen. ZEET1J DINGtEN. Van 28 tot en met 30 Juni. a B|. Van 28 tot en met 30 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op- en 31 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 2 Juli 1.58 2.17 Woensdag 3 2.35 2.53 Donderdag 4 3.12 3.31 Vrijdag 5 3.49 4.10 Zaterdag 6 4.29 4.50 Zondag 7 u 5.11 5.34 Maandag 8 5.59 6.23 in een vreemde, opgewouden stemming het salon had verlaten, was in zijn kamer weer door een zwaar zenuwtoeval getroffen. Zijn gejammer had de dienstboden doen toe- schieten. Voordat deze Davida hadden kunnen waarschuwen, was de ongelukkige, die meende vervolgd te worden, de trappen opgesneld, zoo hoog hij komen kon, was uit het openstaande zoldervenster gesprongeu en lag nu bewusteloos en met bloed bevlekt op het steenen plaveisel van den hoenderhof. Toen Davida zich in zooverre van haar eerste ontsteltenis had hersteld, dat zij een dokter kon laten halen, vorderde deze uitdrukkelijk de over- brenging van den zwaar gekwetsten patient naar het Charite-hospitaal en zoo droeg men dan het laatste, het liefste uit dit huis, dat kort te voren zooveel gelukkige en tevreden menschen had bevat. Met strakken blik, als een slaapwandelaarster, had Davida al de voorbereidende maatregelen ge troffen, die door het plotselinge ongeluk noodig waren geworden. Haar slapen klopten, het bloed joeg haar koortsachtig door de aderen doch wat gedaan moest worden, werd gedaan, zij het ook met bovenmenschelijke inspanning. Eerst toen het droeve transport zich op weg begaf bijna denzelfden weg, dien het fraaie rijtuig van deu graaf had genomen, eerst toen ontzonk haar de kracht om zich langer te be- heerschen. Bewusteloos viel het verlaten meisje op den kouden, vochtigen grond neder. (Wordt vervolgd.) VAN BE VAN VLAG. NAAM. M'. Van en naar. Lading. 28 Eng. s. a. 29 idem I idem 30 idem idem 28 Veer Ter Veuzen Abbotsford Ann Webster Ravenna Golfer Achilles 2979 ,Leith stukg. 2241 Londen idem •'1518 Christiansand hout 1068 London 1281 Goole Vau Ter Keuiem 29 30 Eng. sch. Eng. barge Eng. s.s. Eng. barge Eng. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Eng. barge Belg. s.s. Deens. s s. Eng. s.s. idem idem Zweed. bark Eng. s.s. idem Dantzig Unity Savona Genesta Ann Webster 350 Wicklow 242 Heybridge 3496 Ulyth 350 Heybridge 2241 Londen Voor (ient Duits. 8.9. Alice Bravo [Swan Forth Don Major Alba Bornholm Kennett Torby ltook" Antelope Sea Serpent Fulmar Van 28 29 Eng. s.s. idem Duits. s.s. 30 Eng. s.s. idem idem Sea Gull Don Westfalia Swan Abbotsford Bravo 3045 Hull 2004 New-Castle 1451 Middlesbro 2658 Goole 239 Ipswich 855 Hull 2377 Riga 4831 Fernandina 3761) Lovissa 1047 Goole 1099 llernosand 2553 Londen 3408 Liverpool («ent 3270 Methil 2/62 Londen 2658 Goole 2823 Rotterdam 2004 New-Castle 2979 Leith 3045 Hull ledig kolen phosph. macadam ledig macadam stukg. stukg. kolen ijzergrond stukg. ijzer kolen hout phosph. hout stukg. hout stukg. idem ledig stukg. idem ledig idem stukg. idem Inn Selzaete 28 Eng. sch. I Alembic I 721 Algiers ballast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5