A 1 g e m e e n Wieuws* ea Advorteatieblad 7 o o r 2eeuwsch*71aaaderea, No. 4092. Dinsdag 2 Juli 1901. 41e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. By deze conrant behoort eeu bijvoegsel. TER NEUZEN, 1 Juli 1901. Gisteren werd alhier in de Geref. kerk de 34* bidstond gehouden voor de Boeren in Zuid- Afrika. De bij die gelegenheid gehouden collecte ten voordeele van de vrouwen, weduwen en weezen der Zuid-Afrikaansche krijgers, bracht 180,10 op. In de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging alhier die 9edert 1897 niets meer van zich had laten hooren, werd de vorige week weer wat leven gebracht. Met het oog op de a. s. stemming voor den gemeenteraad hadden eenige heeren het initia- tief genomen om haar weer eens wakker te schudden. In een Vrijdag alhier en Zaterdag te Slniskil gehouden vergadering traden een aantal leden toe, werd een bestuur gekozen van 5 leden uit de kom en 2 te Sluiskil. Het bijzondere telegraafkantoor in het station der Maatschappij van den internationalen spoorweg van Mechelen naar Ter Neuzen, te Hulst, is op 30 Juni, na afloop van den dienst, voor het algemeen verkeer gesloten. Aan de mededeelingen van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht over 1900 is het volgende ontleend Het bestuur van Philippine werd gewezen op twee vuile stinkende slooten, op demping waarvau werd aangedrongen. Niettegenstaande de burgemeester krachtig medewerkte en een der slooten met recht een pe9tsloot noemde, verkoos de meerderheid van den raad geen geld voor het beoogde doel beschik- baar te stellen. Te Zaamslag heeft een onderzoek plaats gehad naar enkele vuile slooten en maatregelen besproken tot verbetering. Ofschoon de medewerking van het dag. bestuur werd toegezegd, bleek de raad niet genegen gelden voor eenige rioleering toe te staan. Biervliet. Door de benoeming van den heer J. L. I. de Bats tot burgemeester is de betrekking van gemeente-ontvanger vacant. Morgen Dinsdag zal de benoeming van een nieuwen titularis vermoedelijk plaats hebben. Ter vervanging van den heer De Bats is tot opperbrandmeester benoemd de heer P. G. de Jonge. Vandaag is de heer J. Roda als hoofd van school A in functie getreden. Voor de stemming van twee raadsleden op Vrijdag a. s. zijn drie candidaten, de drie partijen vertegenwoordigde, n.l. de heeren Wadde van Roon, aftr. en wethouder, Th. Buijsse en B. van der Slikke. Het raadslid de heer C. de Beer wenschte niet in aanmerking te komen. Zaterdag en Zondag zijn te Rotterdam groote roeiwedstrijden gehouden aan de Zweth in de Schie tusschen Delft en Rotterdam bij gelegen heid van het 50jarig bestaan der roei- en zeil- vereeniging „De Maas". Groote avondfeesten hadden plaats. Den volgenden Zondag te besluiten door een inter- nationale zeilwedstrijd naar den Hoek en terug. Te Andel is Vrijdagochtend de schippersknecht P. Mooiman, doordat zijn boom uitschoot in het water gevallen en, alhoewel spoedig handen genoeg ■waren om hem te redden, was, toen hij op het droge was gebracht, het leven reeds geweken. Dezer dagen werd gemeld, dat door de politie te Amersfoort was aangehouden G. C. Tadema Wielandt, wiens opsporing en aanhouding was verzocht door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam en door den burgemeester van Baarn. Men schrijft thans uit Baarn aan het „Hbl.": Toen de aangehoudene naar Baarn was overge- bracht, bleek uit tal van officieele aanbevelingen ten duidelijkste, dat menden echten T. had gearresteerd, hetgeen te minder kon wordeu vermoed, omdat de gearresteerde zich inderdaad zeer vreemd gedroeg. De valsche T., die onder bedriegelijke voorgevens gelden inzamelt voor de gevangen Boeren en de vrouwenkamp in Zuid- Afrika, maar deze gelden te eigen bate aanwendt, is nog steeds op vrije voeten. Dat het te Sittard niet aan liefhebbers ont- breekt om lid Van den Gemeenteraad te worden, kan hieruit blijkeu, dat bij de verkiezing voor drie aftredende en twee nieuwe leden niet minder dan25 personen zich candidaat lieten stellen. De Haagsche correspondent der //Zutph. Ct." deelt het volgende mede uit den verkiezingsstrijd, dat hij persoonlijn heeft bijgewoond en als kijkje op Limburgsche toestanden van beteekenis is. Den 12 en 13 Juni werden de verschillende gemeenten van het district Sittard overstroomd met vaten bier. Schier bij elke herberg of kroeg kon men de vaten opgestapeld zien liggen. Nu is het bekend, dat de Limburgers groote bier- drinkers zijn, maar een zoo groote hoeveelheid, in enkele dagen aangevoerd, zag men toch nooit tevoren. Wat was het geval Het was alles verkiezingsbier. De heer Arnoldts wilde aan het aftredende lid de Bieberstein zijn zetel betwisten, niet om verschil van richting, want beiden zijn katholiek „par excellence", maar omdat de nieuwe candidaat van oordeel was, dat de zorg voor Limburgsche en Sittardsche belangen beter aan zijn handen zou zijn toevertrouwd in het district, dat vroeger ook door zijn vader was vertegen- woordigd. In andere districten zouden nu ver- gaderingen en strooibiljetten dienst hebben moeten doen, maar in dit deel van Limburg geeft men aan een ander middel de voorkeur. Dat middel, hetwelk uitstekend schijnt te werken, is vrij bier. Een voorstander van de candidatuur de Bieber stein zei #Er is niets meer aan te doende Bieberstein legt het af. A1 wat gij daar ziet, is verkiezings bier voor Arnoldts. Morgen zult gij voile wagens zien rijden met biergasten, want ook voor vrije rijtuigen wordt gezorgd, en de vrienden van den auderen candidaat doen niets. De B. zegtliever niet in de Kamer dan door bier. Nu, hij moet het weten, maar dan koint hij er ook niet in." En toen ik hem vroeg, of in het district Sittard dan zelfs een niet-katholiek kon worden gekozen als hij maar goed trakteerde, luidde het antwoord ,/Oumogelijk is dat niet, maar dat zou nog meer kosten". Doch hoe dit zij, de man blijkt een goed proftet te zijn geweest, want Arnoldt is gekozen en de Bieberstein tegen wien men geen enkele gegronde grief scheen te hebben, is gevallen. Dat zijn zuidelijke verkiezingsmanieren, zegt men. Moge het noorden er nog lang van verschoont blijven Gedood door een cricket-bal. Te Ham Common in Engeland werd een jongen, die met zijn makkers cricket speelde, door een bal zoo hevig achter een oor getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Een rooverbende verwoest thans letterlijk de Grieksche provincies Atalante en Doride en veroorzaakt in de gausche streek schrik en ont- steltenis. Volgens het blad Progres, is een rijk koopman, Zacaris genaamd, gevangen genomen en wordt een losgeld van 25,000 drachmen voor hem verlangd. De regeering zond onmiddellijk een detachement bereden gendarme er op uit tot achtervolging der roovers maar tot heden heeft men noch van deze, noch van de roovers met hun gevangene iets vernomen. Het Liverpoolsche stoomschip //Lusitania" naar Montreal, met 1500 pasagiers aan boord, is in de nabijheid van kaap Race gestrand. In de pauiek, die ontstond, streden reizigers en be- manning met revolvers en messen om de booten vrouwen en kinderen werden onder de voet getrapt. Ten slotte kwamen alle in de reddingsbooten, maar een boot met twintig menschen wordt vermist. De geredden werden op Newfondland aan laud gezet, maar moesten uren lang bijna ongekleed over een bevrozen bodem in een kouden motregen loopen voordat ze een onderkomen vonden in de visschershutten. Het schip is geheel verloren. In Weenen trekt zeer de aandacht het tragisch lot van een lid van het geslacht der Habsburgers. Ernst Walburg, zoon van wijlen aartshertog Frans, oom van den keizer vanOostenrijk, had een morganatisch huwelijk gesloten met een winkeljuffrouw. Gedurende het leven van zijn vader ontving baron Walburg 25000 gulden per jaar inkomen, doch bij diens overlijden hield de toelage aan den zoon op. Hij was officier geweest doch had door zijn huwelijk het leger moeten verlaten. Hij richtte zich zelfs op den openbaren weg tot den keizer met een bede om ondersteuning, maar ontving niets. Nu is hij dezer dagen door zijn schuldeischers uit zijn huis gezet en heeft met vrouw en vijf kinderen zijn intrek moeten uemen in een armenhuis. In een buitenwijk van Djon speelde een jongetje met een klein meisje't meisje was er een dag genoodigd om kersen te komen eten. Plotseling geschreeuw en het jongetje kwam op de moeders van beide kinderen toegeloopen eeu man had het meisje opgepakt, was er mede weggeloopen. Hem na maar hij verdweeu in een bosch..-.'s Avonds is het meisje gevonden, bedwelmd, neergelegd op den spoorweg, blijkbaar opdat een trein het zou verpletteren. Nu is het, dus, althans in leven. De schoelje is nog niet gevonden. Te Berlijn liet een dame bij een banket- bakker haar gebedenboek liggen. Om haar adres te vinden, bekeek men het boek nader en nu bleek het voor een dee] te zijn een bonbonniere, voor het andere een plat reservoir met cognac De sluiting van het boek diende tot stop. Een poosje later kwam een bediende in allerijl het boek opeischen voor een dame, die onbekend wenschte te blijven. Een Engelsche dame die uit Pretoria in Engeland is teruggekeerd, bevestigt alles wat mejuffrouw Hobhouse over de concentratie-kampen heeft meegedeeld. Toen zij van Pretoria vertrok, op 23 Mei, waren er in het kamp te Irene bij Pretoria 5000 mannen, vrouwen en kinderen, en daarvan waren er 1000 ziek. De sterfte onder de kinderen blijft ontzettend groot. Nog altijd krijgen de vrouwen van Boeren die doorvechten, halve rantsoenen en geen vleesch. Met het ver- branden van hoeven wordt onverdroten voortgegaan. Toen mevrouw Botha haar man ging spreken, bracht zij in verschillende hoeven den nacht door j maar bij haren terugkeer stond er geen enkele van die hoeven meer, alle waren platgebrand. Veel wordt in Londen gesproken over de advertentie, die onlangs in een der Londsche bladen door een Amerikaan geplaatst werd. Deze wenschte iemand te vinden, die zijn dochter in nette kringen kon introduceeren en met haar tot het eind van het seizoen uitgaan. Na afloop van deze periode zou de dame, die deze taak op zich genomen had, een cheque van 5000 p. st. krijgen. Zoo iets komt te Londen meer voor dan men oppervlakkig wel zou denken. In alle respec- tabele restaurants, opera's en andere openbare inrichtingen, vindt men wel bekende dames in gezelschap van vreemde, jonge meisjes die uiemaud ooit gezien, en waarvan niemand ooit iets gehoord heeft. Deze advertentie heeft velen de oogen geopend en druk wordt er over gediscussieerd wie de 5000 p. st. zal krijgen. Voor het hof van Assises te Lyon is een proces begonnen tegen een Italiaan Richetto ge naamd, die verdacht wordt tusschen 1893 en 1899 drie vrouwen eu een bejaarden man te hebben vermoord, de lijken in stukken gesneden en ze in de Rhone geworpen te hebben. Het dosier is geweldig het omvat meer dan 1400 stukken. De beschuldigde verdedigt zich vrij handig en geeft blijk van de grootste koelbloedigheid in weerwil van de vreeselijke misdaden, welke hem ten laste worden gelegd. Dinsdagmorgen had men vergeten, hem te laten ontbijten. Hij ver- klaarde toen, dat hij met een leege maag niet op zijn gemak de zaak kon volgen. Men moest de zitting drie kwartier schorsen, om hem gelegen heid te geven te ontbijten. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Brixton (Londen) een moord gepleegd op een jonge vrouw, Jessie Russell genaamd. De dader, een kantoorbediende, die gearresteerd is, had haar den avond tevoren ontmoet. Zij waren op weg naar huis, toen oneenigheid ontstond, waarop de man een scheermes te voorschiju haalde en Jessie de keel afsneed. De moordenaar ging terug en trad een koffiehuis binnen, waar hij een kop koffie bestelde. De kastelein, argwaan krijgende door het bloed op de handen van den bezoeker, waarschuwde de politie, die den moordenaar volgde en hem in zijn huis arrestecrde. Een personentrein van Pittsburg is Dinsdag op den Lake-Friespoorweg in voile vaart gede- railleerd en gestort in een glooiing. Twee passagiers werden gedood en 80 gewond. Donderdagavond heerschte groote opschud- ding voor de beurs te Brussel, ten gevolge van een ontploffing. Men dacht eerst aan het lieve- lingswerk der ,/anarchisten van de daad", maar het bleek een flauwe aardigheid te zijn. Men had namelijk op de tramrails een geweerpatroon gelegd. Het eerste rijtuig het beste, dat passeerde, deed de patroon ontploffen. Toen de verwarring voorbij was gingen de tweehonderd personen, die in /,gevaarhadden verkeerd, met aangestoken lucifer langs den grond naar den kogel zoeken, om dien als rariteit in het ,/familie-museum" te kunnen bijzetten. Deze lucifer-promenade gaf een fautastisch schouwspel te zien. Men heeft den kogel echter niet teruggevonden. Mag men artikelen gelooven, die gepubliceerd worden in Engelsche imperialistische bladen, ver- klaringenofintervieuws van marine-oflicieren, zooals Lord Charles Beresford, de vice-admiraal Eardly Hilmot en commandant Cratekley, dan zou de Engelsche oorlogsmarine snel op weg zijn haar superioriteit te verliezen. Van het Middellandsche zee-eskader zouden 75 der kanonnen, die de be- wapening der Engelsche oorlogsbodems uitmaken, oude kanonnen zijn, die het geen uur zouden kunnen uithouden tegen de volmaakte artillerie der vreemde vloten. In plaats van 90 pantserschepen, die de marine noodig zou hebben om haar programma ten uitvoer te brengen, dat daarin bestaat, de twee andere mogend- heden in kracht nabij te komen, heeft zij er slechts 68. het ontbreekt haar aan kruisers, torpedobooten en aan manschappenvoor de behoeften van den Zuid-Afrikaanschen oorlog en de militaire reor- ganisatie, heeft men al de manschappen en jonge lieden, die men krijgen kon, gerecruteerder blijven voor de marina geen meer over Intuscchen versterken Duitschland, Frankrijk en de andere mogendheden onophoudelijk huune vloten. TEl lEUZEIsCHE COBRA Oft blad veraehljnt Jlannilag', Woenadag. en Vrljilai(avonil, ■Itaezondyiril on feeatdaicen, bij de Firms I". M. VII UK MIDI te Ter Heai Ter feuien. Huwelijks aangiften. 27 Juni. Pietar Wondergem, oud 27 j., jm. en Anthonia Jacomina de Smidt, oud 30 j., jd. 29 Juni. Leopoldus Geers, oud 26 j., jm. en Sara Cornelia de Jonge, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Juni. Johannes Baptista Slock, oud 27 j., jm. en Cornelia Adriana Veekman, oud 22 j., jd. 27 Juni. Dirk Dieleman. oud 23 jjm. en Elisabeth Adriana Simons, oud 20 j., jd. Lnitjen Zandstra, oud 55 j weduwn. en Neeltje van der Klooster, oud 31 j., jd. Willem Adrianus Bijl, oud 33 j., jm. en Arentje ran der Klooster, oud 27 j., jd. Christiaan Pieter de Maree, oud 21 j., jm. en Levina van Kevkvoort, oud 21 j jd. Geboorten. 24 Juni. Elisabeth Anna, d. van Desire Pierre Solleveld en van Susanna Elisabeth Johanna Pauwels. 25 Juni. Leendert Frans, z. van Jannis Pieter Fokke de Goede en van Elisabeth Joanna Dooms. Marinus Jan, z. van Johannes van der Hoofd en van Maria Petronella van Gelderen. 27 Juni. Martinus, z. van Cent Beaufort en van Sara de Zeeuw. 29 Juni. Jan Cornelis, z. van Boudewijn Oppeneer en van Geertruida van Doeselaar. Overlijden. 23 Juni. Deaiderius Eligeest, oud 2j., z. van Augustinus en van Maria Henriea Vanheuverswijn. 24 Juni. Anthonie Lennis, oud 76 jechtg. van Catharina Nijssen. 29 Juni. Cornelis Jacobus van den Bulck, oud 61 j., echtg. van Catharina Lagroe. Johanna Dees, oud 6 m., d. van Martinus Jozias en van Maria van Dixhoorn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1