Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. PI De Engelsche bladen geven niet veel nieuws omtrent den oorlog, maar zij moeten toch ook uit de spaarzaam bekend geworden bijzonderheden de conclusie trekken, dat de Boeren hoe langer hoe sloutmoediger worden in hun optreden in de Kaapkolonie, Jamestown is voor de tweede maal door de Boeren leeggeplunderd en het garnizoen van Aliwal-Noord^heeft er weer niets aan kunnen doen. Niet alleen in de Kaapkolonie, ook in Natal schijnen nog heel wat Boeren te zitten, ook al hooren we er niets van. In het Britsche Lager- huis heeft ill. Channing gevraagd, of de minister van Kolonien wist dat Engelsche eigenaars van hoeven in Natal nog steeds hun hoeven niet opnieuw van vee mochten voorzien of opnieuw verhuren wegens de nabijheid van den vijaud, en of hij de mogelijkheid wilde overwegen om deze beperkende bepalingen in te trekken. Chamberlain antwoordde, dat hij geen inlichtingen over de kwestie had gekregen. De zaak behoorde geheel en al tot de competentie van de regeering van Natal. Dit en het feit, dat de verlieslijst op 20 Juni een gevecht vermeldt bij den Donkeyspas, bij Newcastle, doet zien, dat ook in Natal de toestand voor de Engelschen niet geheel veilig is. Voor de Kaapkolonie heeft Kitchener blijkbaar niet erg veel belangstelling. Dat moeten ze daar zelf maar opknappen. French, die er nu het opperbevel heeft, verbaast zich over de zoogenaamd neutrale houding van vele Kapenaars. De Kaapsche regeering moest die Boeren dwingen om de invallers te bestrijden. In de Daily News" staat weer eens een brief van een kapitein der yomanry, een zoon van een Engelschen pair, die meer dan genoeg van den oorlog heeft. Ilet leger krijgt meer en meer het land aan zijn weinig glorierijke taak, schrijft hij. Bij de bladen, die voor het recht der Boeren opkomen, zal voortaan ook behooren de Londensche rEcho", die in andere handen is overgegaan. Het Britsche departement van Oorlog maakt bekend, dat luitenant Huth en de 24 onderofficieren en manschappen, die den 16 Jani bij Paardekop in den Vrijstraat gevangen werden genomen, weer zijn bevrijd of zijn losgelaten. Twee kolonnes, die samenwerkten, hebben de streek tusschen Harrismith en Bethlebem schoon- geveegd. Zij namen 48 wagens en karren, 182,140 pond voer, 598,900 pond graan en bloem en een hoeveelheid landbouwwerktuigen en schietvoorraad op weg naar Bethlehem, en nog eens 37 wagen- ladingen voer op den terugweg. Meer indruk dan die enorme voorraden van weggekaapte goederen maken echter de dagelijksche verlieslijsten der Engelschen. Die van eergister was weer vrij lang en meldde aan gesneuvelden 2 officieren en 6 man, aan gewonden 3 officieren en 28 man, aan vermisten en gevangenen 1 officier en 15 man, terwijl aan ziekten of wonden 1 officier en 15 man zijn overleden. De plaatsen, waarbij gevochten is, zijn de volgende Machavil (19 Jani), Elandsrivier (14 Jani), Lyndale K.K. (22 Jani), Orpendale K.K. (22 Jnni), Wedelfontein (23 Jani), Krugersdorp (22 Juni), Edenkop (22 Juni), Philippolus (19 en 20 Juni), Sebastopol (16 Juni), Kasteel (17 Juni), Loskop (17 Juni), Bethlehem (18 Juni), Edenburg (18 Juni), Klerksdorp (21 Juni), Schimmelhoek (19 Juni). Bij Zeerust is ook 't een en ander voorgevallen, waarvan we echter het ware nog niet weten. Methuen is daar den 13 van Jacobsdal aange- komen. Een 80 K.M. ten zuidoosten van Zeerust, bij Grootafdeeling, zijn den 7 Juni eenige En gelsche officieren en manschappen gewond en gesneuveld en eerst 6 dagen later komt Methuen in Zeerust. Er is dus blijkbaar gevochten, msar van den uitslag zijn we nog onkundig. Te Breda zou in een der districten een candidaat gesteld worden voor den gemeenteraad. De lijst had reeds dagen in de buurt gecirculeerd en een meer dan voldoend getal handteekeningen bevestigde de candidatuur. Vergenoegd over het verkregen resultaat, werd de lijst gedeponeerd in den zak van den hoofdonderteekenaar. Diens vrouw echter, waarschijnlijk minder ingenomen met 's mans candidaatschap, nam in den nacht voor den „vetkiezingsdag" ter sluiks de kostbare lijst uit den zak en verbrandde haar. Candidaat af. Te Enkhuizen is Woensdagmorgen uit eene sloot opgehaald het lijk van R. O., die sedert een paar dagen werd vermist. De man maakte veel misbruik van sterke drank. Dinsdag is te Haaften het eenig kind van J. S., een dochtertje van 14 maanden levenloos uit een sloot nabij de woning opgehaald, waarin het al spelende was gevallen. Te Oldenzaal is van eenige wagens met bruiloftsgasten, die den overweg van de locaalspoor passeerden, toen er juist een trein kwam aan- stoomen, de achterste wagen aangereden en ver- brijzeld. Twee personen, onder wie een oude vrouw, werden ernstig gewond, de vrouw leveus- gevaarlijk. Te Veenendaal vond men den 30jarigen landbouwer R. van Eden, die Woensdagochtend giug melken, een half uur later dood in den stal. Men vermoedt dat hij door een der koeien is get rapt. Terwijl de gemeente Dinsdag in en om de kerk was, teneinde mede te vieren het 25jarig priesterfeest van Nuland's herder, ontstond te Nuland brand (half twaalf des middags), waarbij een 72jarige vrouw en twee kinderen van 5 en 3 jaar omkwamen. Terwijl men aan't blusschen was, dacht men er niet aan, dat er menschen in de brandende woning waren. Dinsdagavond is te Hilversum een ernstig ongeluk gebeurd bij den heer G. Kroon, kruidenier op de Groest. Twee zijner knechts, De Boer en Helderman, waren bezig in den kelder een vat spiritns af te tappen, waarbij een brandende kaars hen van licht voorzag. Plotseling vatte de spiritus vlam. Door het geroep der mannen en door het zien der vlammen, die naar buiten drongen, be- merkte de heer Kroon het ongeval en sloot direct de kelderdeur, waardoor de vlam smoorde. De beide knechts bekwamen ernstige brandwonden aan gelaat en armen. De Boer werd naar het ziekenhuis vervoerd en daar verbonden, terwijl dr. Nieumeijer de eerste hulp verleende aan Helderman. De toestand van beide patienten was Woensdag tamelijk bevredigend. Dinsdagochtend had aan de ringvaart van de Haarlemmermeer nabij Leimuiden een treffend ongeluk plaats. De landbouwer L. Voorthuizen, wonende Sloterweg, Haarlemmermeer, hield even met zijn rijtuig stil voor het depot van den heer H. Jungens, om aldaar een bestelling te doen, de leidsels overlatende aan een vrouw. Het paard aan het schrikken geraakt, Joopt achteruit en dringt met het rijtuig het kanaal inde vrouw komt het rijtuig nog uit, maar twee kinderen van 5 en 3Ya jaar gaan mee te water. Door den heer J. wordt het oudste nog gered, maar het jongste zonk en werd kort daarna door de hemanning van een motor levenloos opgehaald. Te Yeghel zijn Woensdag bij de machine- loods der N. B. D. S. uit een poel twee lijken opgehaald. Bij onderzoek bleek het te zijn dat van een 17jarigen kleermaker, en dat van het 5jarig zoontje van den machinist 8. Zij werden sedert den vorigen dag vermist. Te Hilversum was Woensdagavond een groote oploop bij het station. Men wilde den restaurateur en zijn tweede vrouw te lijf, omdat zij een zoon van 15 jaar uit het eerste huwelijk van den man een zwak en weinig ontwikkeld kind, eenige weken hadden opgesloten en hem het noodige voedsel onthielden. Een schilder, die op een ladder aan het station werkte, ontdekte den knaap en verloste hem uit zijne gevangenschap, gaf hem te eten, en stelde de zaak in handen van de politie. Woensdag laat is te Wormerveer de bakkerij van den heer 8. Witkamp uitgebrand. De water- leiding en eenige spuiten waren in staat het vuur in een nur te blnsschen. Gelukkig heeft men de omstaande perceelen kunnen behouden. Men schrijft uit Zaltbommel Woensdagochtend werd de weduwe C. K. wegens krankzinnigheid voorloopig naar het ziekenhuis overgebracht. Hare kinderen bleven zonder toe- zicht in de ouderlijke woning achter. Het jongste, een kind van 13 maanden oud, viel 's middags voorover in een emmer met water. Toen de buren op het angstgeschrei der andere kinderen toeschoten, was de kleine reeds bewus- teloos. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vergeefsch. Te Bochem, waar de Duitsche kroonprins in een trein even stil hield, is iets verschrikkelijks gebeurd. Iemand, die den jongen prins graag eens van dichtbij wilde zien, liep naar den salon- wagen en klopte met zijn wandelstok tegen een ruit, zeker in de hoop, dat de kroonprins eens naar buiten zou kijken. Het jongmensch, dat dezen vreeselijken aanslag pleegde, is direct gevangen genomen en aan den lijve onderzocht. Toen men niets verdachts vond, werd hij weer losgelaten, maar een zware straf ligt er voor hem in 't zout. Eenige Boeren zijn, zooals men weet, van Amsterdam naar Duitsch West-Afrika vertrokken, om daar te trachten op dezelfde wijze als in den Transvaal of Oranje-Yrijstaat hun brood te ver- dienen. Klimaat en bodemgesteldheid zouden, hoopten zij, overeenkomen met die van hun vaderland. Zij schijnen echter wat te optimistisch geweest te zijn, ten minste een Kaapkolonist, die derwaarts getrokken is, schrijft thans aan een zijner familieleden //Van Swakopmund, de eerste 100 mijl, is een nare woestijn. Dan begint de boschwereld. Zoo ver als het oog kan zien, is bosch, tak en stek. Ik heb nog geen woning gezien, waar een boer in woont. Kom niet, blijf tot ik later schrijf. De runderpest is hier, het gaat moeilijk om over den weg te komen. Zoo ver als ik gekomen ben, is water zeer, zeer schaarsch. Het zijn enkel putten. Bijna geen water om goed te laten wasschen. Vee is schaarsch klein vee bijna niets. Wagens en ossen onbetaalbaar. Kom niet, ik blijf niet." Het beloofde land schijnt het daar dus ook niet te zijn Wie was de eerste wielrijder Een oudheid- kundig snuffelaar heeft het antwoord op die vraag gevonden in Hyginus, het hoofd van de Palatijnsche bibliotheek onder Augustus, die in zijn Poeticon astronOmicon verhaalt, hoe de godin Ceres aan Triptolemus gelastte, den akkerbouw over de geheele aarde bekend te maken. Om dit mogelijk te maken gaf de godin hem een enkel rad dat hem als voertuig moest dienen. Qui primus hominum una rota dicitur usus ne cursu mora- retur (die het eerst onder de menschen een wiel moet gebruikt hebben opdat hij niet in zijn loop kon opgehouden worden) schreef Hyginus, en vereeuwigde zoodoende onbewust den eersten fietser. Het wordt zaak om een plezierreisje niet ongewapend aan te vangen. In een trein, die uit Brussel kwam, is een reiziger in de eerste klas door twee personen met messen aangevallen. Hij ontwapende de aanvallers, die om te vluchten uit het portier sprongen. De eene moordenaar bleef op slag dood, de tweede is ernstig gewond. De wonden van den reiziger zijn niet ernstig. Deze, een Nederlandsch ingenieur, heet volgens de Belgische kranten Salla en is afkomstig uit Tilburg. Hij is veibonden aan de fabriek van Van den Kerkhove te Gent. Op het oogenblik ligt hij in het hospitaal te Maubeuge. Zijn aan- randers waren twee Franschen uit Brusselde een die gedood is, heette Vande en was 28 jaar oud, de andere, wiens toestand ernstig is, is zekere Pau, een jongmensch van 24 jaar. De koningin van Italie had beloofd aan elk kindje, dat te Rome en te Napels op denzelfden dag als princes Yolande geboren werd, een wieg te geven. In Rome en de omgeving bedroeg dit aantal 102, te Napels 200. Het koninklijk huis heeft nn besloten, aan die te Rome den wieg te geven en aan de anderen 100 lire op de spaarbank. Bij de wieg behoort tevens een luiermand met toebehooren. Natuurlijk znllen alleen de minder rijk bedeelden deze som gelds aannemen. Vier of vijf personen hebben bedankt en hebben de 100 lire aan de armen gegeven. Ieder verlangde echter de luier mand om een herinnering aan de koningin te hebben. In een bankinstelling te Ottowa in Canada had onlangs een voorval plaats, zooals de rechtbank wel zelden zal te behandelen krijgen. Er kwam een man binnen, die den kassier een wissel ten bedrage van ongeveer 1500 aanbood. Daar het stuk in orde was, wilde de kassier juist het geld door het raampje aanreiken, had het dus nog in zijn hand, toen iemand, die naast den ontvanger in spe stond, het den kassier afnam en in zijn zak stopte. De kassier greep naar de steeds gereed liggende revolver, maar hij schoot niet, want de dief bleef kalm staan. Hij ontpopte zich als een deurwaarder, die al lang geld moest hebben van den man van de wissel en die hem nu in de bank gevolgd was, om op die manier zijn geld te veroveren. De kassier, zoowel als de wissel man, protes- teerden, de directeur en een toevallig aanwezige advokaat werden geroepen, en na lang heen en weer praten kon de deurwaarder onder protest met zijn buit vertrekken. Nu komt de rechtsvraag wie draagt de schade, de bank of de man die den wissel presenteerde De laatste stelt de bank verantwoordelijk, want hij had het weggenomen geld niet bezeten, zelfs nog niet aangeraakt. Maar de bank zegt, dat de ontvanger maar wat sneller had moeten aanpakken, dan zou het ongeluk niet gebeurd zijn. In het kanton Tessino, het Italiaansche gedeelte van Zwitserland, werden tot dusver de zangvogels onbarmhartig neergeschoten, ofscboon dit bij een Boudswet verboden is. Door den Bondsraad werden beeedigde grenswachters met het beschermen der vogels in het kanton Tessino belast. In 1900 werden 14,985 vogelvallen-strikken geconfisceerden de Tessiner landjagers confis- ceerden 16,328 stuks. Een wettelijke bepaling in Tessino verbiedt de jacht op insecten-etende zangvogels. Door den Tessiner-kantonnalen raad is nu ook met groote meerderheid een wet aan- genomen, waarbij de jacht op graan-eteude zang vogels verboden wordt. De vogeljagers dreigen echter met een referen dum en men vreest, dat de wet bij volksstemming verworpen zal worden, daar de burgers niet het edele vermaak der jacht op de noordelijk van Tessin voorkomende zangvogels znllen willen missen. En toch klaagt men in Tessin over het afnemen der vogels en het toenemen van de insecten. Zwaluwen vindt men er haast niet meer, zij zijn den jagers ten olfer gevallen. Een echtpaar, dat ruim den kost verdiende met het geven van muziekuitvoeringen in de plaatsen om Parijs gelegen, bevond zich een half jaar geleden in den trein van de Noorder Spoor- wegmaatschappij, die bij aankomst te Parijs te ver doorreed en een zwaren schok kreeg tegen het stootbord. Zij behoorden tot de reizigers die gewond werden en bovendien werden hun viool, mandoline en guitaar verbrijzeld. Wat erger was, beiden verloren hun //stem" zij konden niet meer ziugen als vroeger en waren genood- zaakt tot //klein cafe chantanf,' af te dalen, waar zij met verlies werken. Dat alles beweerden zij voor de Parijsche recht bank tot rechtvaardiging van een vordering tegen de spoorwegmaatschappij ten bedrage van 160,000 fr., benevens 4000 fr. voor de viool, //een echte Amati". De rechtbank schatte hun verlies minder hoog en 11,000 fr. voor beiden te samen voldoende vergoeding, met nog 200 fr. voor de viool, volgensde raming van een deskundige. Verleden week zijn bij een fort buiten Keulen twee Hollandsche artillerie-officieren ge- vangen genomen als verdacht van spionnage, zegt de //Koln. Volksztg." De heeren stonden te kijken naar de geschutoefeningen en namen een kiekje van den troep, waarna zij werden gearres- teerd. Toen de politie echter de fotografische platen had doen ontwikkelen en daaruit zag, dat de heeren slechts als een herinnering aan hun uitstapje een paar opnamen hadden gedaan, werden zij weer in vrijheid gesteld. Bij de schietoefeningen te Frechwater, op 't eiland Wight, is een ongeluk gebeurd. Een kapitein werd gedood en een andere erg gekwetst. Negen schutters werden gekwetst waarvan vijf in wanhopigen toestand verkeeren, In een gesticht te Londen is een vrouw gestorren door te gulzig eten van kersen, waarvan zij de meeste heel had doorgeslikt. Te Mannheim is Woensdag de nieuw ge- bouwde Leichenhalle ingestort die binnenkort geopeud zou worden. Twee werklieden zijn ge dood, vier gewond. Op den Wabash-spoorweg is in de nabijheid van Cass, in Indiania, een brug vernield door overstrooming. Een des nachts aankomende snel- trein stortte in de opening; 16 Italiaansche land- verhuizers vonden den dood50 aBdere passa- giers bekwamen meer of minder ernstige verwon- dingen. Amerika is de bron van alle vreemde en ongelooflijke berichten. Zoo wordt nu uit New- York gemeld, dat de heer Louis Hays, zoon van een millionair, die een beschaafd man is en vrouw en kinderen heeft, op klaarlichten dag een bode van een bankinstelling tegen den grond sloeg om hem te berooven. Dit gebeurde 11 Juni in het gebouw van de ^Twelfth Ward Bank". Gelukkig kwam er hulp en de aanvaller werd aangehouden. De vader van Hays beweert, dat zijn zoon morfinist is, en daaruit zou het onbegrijpelijke feit verklaard moeten worden. Te Mainz zijn eenige Boeren-gezinnen mannen, vrouwen en kinderen, te zamen ongeveer 40 menschen, aangekomen. Zij hebben verlof gekregen om op hun eigen kosten Transvaal te verlaten tot de toestand daar weer op orde is gekomen. De gezinneu bestaan uit Duitschers, die indertijd naar Transvaal zijn verhuisd. Dinsdag is men te Londen begonnen met de verkooping van de sherry uit de kelders van Koningin Victoria en Koning Eduard. Er zijn 268 kavels toegewezen voor een gezamenlijke som van 3770. Het dozijn flesschen gold tusschen de 35 en 40 gulden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 Juni 12.20 Zondag 30 0.42 1.2 Maandag 1 Juli 1.20 1.41 Dinsdag 2 1.58 2.17 Woensdag 3 n 2.85 2.53 Donderdag 4 H 3.12 3.31 Vrijdag 5 3.49 4.10 ZKETIJDINGEN. Van 26 tot en met 27 Juni. -- o VLAG. NAAM. M8. Van en naar Lading. 27 Eng. s.s. Eng s.s. idem Duits. s.s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Russ. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem Zweed. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. sch. Noor. brik. idem Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Vuor Ter Neuzen i Hailing 2199 Londen Van Ter Neuzen t Ann Webster j 2241 Londen Hailing 2199 idem Voor Gent t Sparta Rolandseck Hermia Sea Gull Van Galtee Orion Meuse Derwent Sea Serpent Gavalia Avocet Europa J. P. S. Pollux Nornen Victoria Venus Bittern Nora 3501 (Rotterdam 2101 Getle 2960 Riga 2762Londen (dent t 1597 Cardiff 1957 Middlesbro 2246 Cardiff 2349 Goole 2553 Londen 1438 New-Castle 3984 Antwerpen 1927 Riga 394 Sunderlaud 894 Christiania 703 idem 2734 Grangemouth 3461 W.Hartlepool 2493 Liverpool 1109 stukg. stukg. idem ledig hont idem stukg. cement ledig idem stukg. idem ledig stukg. phosph. idem ballast cement ledig idem stukg. Graugemouthledig Van 26 tot en met 27 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 18 binnenvaartuigen op- en 16 afgeschut; door de Wests!-. 3 op- en 4 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 7