A1 g a s o a Hieuws* ea Ad?srtentieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderea. 4090. Donderdag 27 Juni 1901. 41e Jaargang. Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. Engeland en de Z.-A. Republiek. S3 333333a President KRUGER te Rotterdam. stej^^ust o- tr in iji HsLs ifr.ro N ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT (EN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt dt prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. voor den Gemeenteraad. Vrijdag, den 5 Juli aanstaande, VAN HERP J- P. VAN DEN HOEK M., VAN DER HOOFD Pz. S., MOES P., TAZELAAR A. J., VAN DE VELDE P. A., VERPOORTE A. VERSLUIJS P. J. VAN IJSSELSTEIJN H. C. E. Kitchener heeft eenige dagen niets van zich laten honren, zoodat men zelfs meende, dat hij persoonlijk even naar de zeer bereigde Kaapkolonie was gegaan. De toestand wordt daar ernstiger en de Boeren zijn er in een groot deel de baas. Zij vernielen, zoo wordt aan de //Daily Mail" gesehreven, overal de spoorlijnen en laten treiuen in de lucht vliegen. De Engelschen hebben niet veel succes in het tegengaan van deze wanbedrijven, hoewel zij er troepeu genoeg hebben. Maar toen Jamestown door Kritzinger genomen werd giug „Juffrouw Imhoff vertoonde zich aan u niet van haar voordeeligste zijde," zei de dokter, ge- bruik makende van het oogenblik dat de barones zweeg. Zij is eenigszins lijdendeook heeft zij zich niet den tijd gegund om eerst toilet te maken. En danu heeft haar niet hooren spreken, mevrouw. Hare stem is bijzonder welluidend en heeft een bekorenden invloed. Doch ovengens ik heb dadelijk gesehreven, dat zij zeer bemiunelijk is, maar leelijk tfJa, dat is zij waarde dokter," viel de barones lachend in. ,/En wat een kleeding Wat mouwen Wat monster van een hoed! BrrrA Is ge beiden met zoo'n vogelverschrikster op een een- zaam eiland werd geplaatst, zou er nog volstrekt geen gevaar zijn Maar vertel me nu eens, wat ge zooal hebt uitgevoerd, en wanueer wij kunnen afreizen. Wat ben ik blij, dat ik den lieven jongen Gods schoone schepping kan laten zien Wat denkt ge, dokter, hoe laug moet hij hier nog in behandeling blijven? Dat zal nog eenige weken duren, ten minste als er geen ontsteking bij komt. Precies kan niemand dat vooruit bepalen, mevrouw. Wij zijn pas aan het begin. z/Liefst zou ik hem maar op staanden voet meenemen. Hij heeft lang genoeg op dat eenzame Beichenau moeten nestelen. Nu gaat hij het jeven in, een nieuw, wonderschoon levenEn dit zoo snel in zijn werk, dat het Britsche garuizoen van Aliwal-Noord, tellende 8000 man, werkeloos bleef. 't Zou dus zoo vreemd niet zijn, als Kitchener eens met French was gaan praten. In elk geval, gedurende een paar dagen hoorden we van hem niets, maar nu is hij blijkbaar weer te Pretoria. Van het ongeluk, aan kapitein Spandaw overkomen, heeft hij niets gelioord hij seint alleen van de enorme uitkomst, die de buitbehalende troepen hebben verkregen. 't Is weer een aardige hoe- veelheid, al bestaat natuurlijk de mogelijkheid, dat een enkele wagen en paard dubbel geteld zijn. Wat kolonel Pilcher bijvoorbeeld in het westen van den Vrijstaat verovert, zal zeker ook wel bij de algemeene opgaaf verantwoord worden. Te Ruslenburg is dezer dagen na een tocht van 14 dagen een Britsch konvooi uit Pretoria aangekomen, bestaande uit 179 wagens met voorraden. De veilige overkomst is geseind, hoewel er bij vermeld moest worden, dat het terugkeerende eskorte nog al last had van de Boeren. Den 13en Juni is kolonel Gallevey met 300 woudloopers, die naar huis teruggingen, twee compagnien Munster Fusiliers en twee kanonnen teg6ngehouden door 300 Boeren, die sterk ver- schanst waren in den Elandsbergnek. De kolonne was de drie vorige dagen zwaar beschoten. Kolonel Gallevey verstrooide de Boeren. Later vond men er 3 dood en 4 gewond op het slagveld. Uit de verlieslijst blijkt, dat den 15en een luitenant van de artillerie bij Elandsbergnek door een kanonschot in de knie is gewond. De Boeren hadden daar dus kanonnen? Uit de verlieslijst blijkt, dat tusschen Maclairen eh Koekemoer, aan de westerspoorlijn in Transvaal, den 19en Juni een soldaat is gedood tengevolge van de ontploffing van een trein. Bij Standerton zijn denzelfden dag 3 Nieuw-Zcelanders bij ongelnk gewond; luitenant Greenshields, van de yeomanry, is bezweken aan de wonden die hij had gekregen in "het gevecht bij Grootafdeeling, 30 K.M. ten zuidoosten van Zeerust. Uit bizonderheden nopens het gevecht te Reitz dat tengevolge had dat de Wet's konvooi be- machtigd werd, blijkt dat de Engelschen het couvooi overrompelden. De Boeren gingen er van door, maar toen zij zagen dat hun tegenstanders gering in aantal waren, keerden zij terug en joegen met groote vastberadenheid storm. De Boeren waren in de meerderheid en slaagden er in na een wan- hopig gevecht het konvooi te hernemeu, onderwijl ik wil hem daar inleiden Ik mag wel trotsch zijn op mijn mooien broeder, niet waar? Wat zullen mijn bekenden en vriendinnen te Weenen opkijken Mannen met bleeke gelaatstrekken zijn altijd de gevaarlijkste geweest voor de vrouwen. De lamme Byron, de altijd zieke Chopin, de lijdende Musset, die wegkwijude aan wereldsmart ze werden door de schoonste vrouwen aange- beden. En u, waarde dokter, u zal ook wat anders leeren kennen dan den lijdenden mede- mensch te veizorgen en in oude, bestoven boekeu te snuffelen. Nu, ge zult wel eens zien, hoe prettig wij in Weenen leven. Ach, er is slechts een keizerstad, slechts den Weenen Langzaam, met neergeslagen oogen als een schuldige, was Davida den bediende gevolgd. Het was, of een ijskoude hand haar hart had vastgegrepen en het langzaam samenkneep, terwijl een koude rilling haar door de leden voer. Jozef trok het gordijn van het naastbijzijnde venster weg, verzette een paar stoelen, wees met de hand naar den donkersten hoek der kamer en verdween. Door haar opgewonden gemoedsstemming en door den overgang uit het heldere licht in dit halfduister meende Davida het eerste oogenblik, dat zij alleen was. Daar hoorde zij echter haar naam roepen door die bekende, lieve stem, die haar zoo menigmaal van verrukking had doen beven. Davida LievelingHoe heb ik naar je verlangd Ik geloof, dat ik de deuren had open- gebroken, als men ons nog langer gescheiden had Daar zij geen schrede voorwaarts ging, sprong de graaf op, en terwijl hij met de linkerhand kwatn kolonel De Lisle met versterkingen aan. liet vechten begon toen opnienw en werd nog verwoeder. De Boeren lagen onder de wagens en vuurden onverschrokken voort, tusschen de wielen door. Terwijl waren andere Boeren den geheelen tijd bezig met het inspannen en het wegrijden van het konvooi dat het verst van de Engelschen af was. De Engelschen stormden erop in, bewogen zich tusschen de wielen, in het wagenspoor en tusschen de disselboomen van de wagens en hanteerden de bajonet overal waar dit mogelijk was. Al het vuren was op korten afstand. De la Reij was bij het gevecht tegenwoordig en gebruikte zelf zijn geweer. Zijn buurman aan zijn rechterhand sneuvelde en zijn wapenmakker aan zijn linker werd gewond. Het gevecht ein- digde met een reeks van gevechten van man tegeu man. De Boeren werden ten slotte verdreven. Overal werd schitterende cordaatheid aan den dag gelegd. De Engelschen namen 71 wagens. Een officier van de Wet's staf is gewond en gevangen genomen. TER NEUZEN, 26 Jnni 1901. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging ffSchuttevaer" heeft aan den minister van waterstaat het verzoek gericht tot verbreeding van de buiten- haven te Hansweertdat aan de walhoofden oostzijde van de voetbruggen over het Zuid- Bevelandsch kanaal des nachts verlichting worde aangebrachten tot verbreeding en verdieping van de vaargeul in den havenmond te Wemeldinge. Nluiskil. Op de openbare school alhier is sedert 3 jaar de schoolspaarbank in werking. Van 23 Jnni 1898 tot 24 Juni 1901 is door de kinderen het aanzienlijk bedrag van f 482,85 bespaard. Zaamslag, 25 Juni. Gisteren werd de land- bouwersknecht M. S., terwijl hij een losloopend paard in zijn vaart wilde stniten, door dat dier omver geloopen, waardoor hij tegen den grond viel, en door een trap van het paard een belangrijke wond opliep aan zijn been, waarvoor dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Axel. Met ingang van 1 Juli 1901 wordt bij Kon. besluit van 12 Oct. 1899 (Staatsblad N°. 217) ingetrokken de aan de Gemeentebesturen toegekende bevoegdheid tot het heffen van een bestelgeld van ten hoogste 10 cent voor elk besteld telegram. Alzoo zullen met ingang van eerstgenoemden den verbanddoek van zijn oogen wegtrok, strekte hij de rechterhand ver naar haar uit. En toen zag hij haarDavida's hart hield bijna op te kloppen, zij moest steun zoeken tegen de breede vensterbank. Het vroolijke gelaat van den jongeling werd plotseling vaal- bleekhij trilde zichlbaar, en de hand, die hij haar had toegestoken, bewoog zich naar links en rechts in de lucht, als wilde hij iets weg- jagen. Zijn oog, dat zoo vol van verlangen naar de aangebeden maagd had gezocht, zag haar nu voorbij en staarde als in een droom voor zich uit, zonder iets te zien. Da vida sprak hij langzaam. //Davi da Achterwaarts loopende, ging hij naar zijnstoel terug en maakte den verbanddoek weder vast. En toen stotterde hij ,/Neem mij niet kwalijk Het licht doet mij toch nog veel pijn Wees zoo goed kom toch hier dat heldere lichtdoet me duizelen Vreemd toch Davida was zooeven bijna be- wusteloos neergevallen, zij had zich nauwelijks op de been kunnen houden maar nu het gebeurd was, nu zij gezien had met hoeveel ontzetting de geiiefde man zich van haar had afgewend nu berkreeg zij al haar zelf beheersching. Zij voelde, dat werkelijk haar har( pijn deed, zij had al haar krachten noodig om haar tranen te bedwingen maar zij bedwong ze. Al was zij jong, toch was zij een echte vrouw, die veel, oneindig veel kan lijden en moedig haar lijden draagt. Vlug maakte zij de kamer weer donkerder, greep toen een stoel en kwam naast den graaf zitten. Bijna geheel weer meesteresse over haar datum de telegrammen kosteloos aan de geadres- seerden worden uitgereikt. Axel. Zaterdag 29 Juni a. s. belooft voor onze gemeente een drukke dag te worden. Door de wielrijdersclub //Rust Roest" is op dien dag een wielerfeest georganiseerd, dat door de beide alhier bestaande muziekgezelschappen zal worden opge- luisterd. Tevens is door de haudboogmaatschappij tene gaaischieting uitgeschreven en zal naar men verneemt ook het fanfarengezelschap van Zuiddorpe onze gemeente met een bezoek vereeren. Hontenisse. Bij ministrieel besluit van 24 Jnni is ook het schriftelijk examen voor de akte van hoofdonderwijzer te 's Bosch van Donderdag op Vrijdag gelegd, zoodat de onderwijzers uit dit district, die aan dit examen deelnemen, nog hun kiezersplicht kunnen vervullen. Overslag. Den 8 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer B. Mattele tot burgemeester dezer gemeente benoemd werd. Aan blijken van waardeering zal het den ge- achten jnbilares op dien dag zeker niet ontbreken. Door het overlijden van den heer F. Apers is eene vacature in den gemeenteraad outstaan. Door de kiezers zijn op den daarvoor aangewezen dag drie candidatenlijsten ingediend ten name van de heeren H. Gijsel, J. Janssen en H. Lam mens. Het lang verwachte bezoek had heden plaats. Wat een beweging in de Maasstad en welk een geestdrift onder het publiekAllerwegen een feestelijk aauzienvlaggen en wimpels in al de straten die Oom Paul moest doortrekken. School- kinderen hadden vacantie gekregen en vader en moeder namen het vanzelf, want een ieder wilde Oom Paul zien en den wakkeren Staatspresident begroeten. Te circa half 12 arriveerde hij aan het Maasstationde stafmuziek der schutterij deed zich hooren en de Burgemeester verwelkomde den President en stelde hem voor de verschillende dames en heeren, die ter begroeting aanwezig waren. In 5 rijtuigen nam de President en zijn gevolg plaats. Het eerste rijtuig was gereserveerd voor den President en den Burgemeester, en ge- escorteerd door een eerewacht van vroegere Trans- valers te paard en de bereden politie deed den President zijn blijde inkomste. Vanaf het station tot het stadhuis stonden vereenigiugen geschaard met hare banieren en daarachter een talrijk publiek, stem, wist zij haar gewonen hartelijken toon aan te slaan en zeide ,/Het zou, geloof ik, beter geweest zijn, als ik met mijn bezoek nog eenige dagen had gewacht maar het verlangen, om u mijn vreugde te be- tuigen en mijn gelukwensch aan te bieden, was mij te sterk. Dokter Ebhardt meende ook, dat u geen bezwaar zou maken daarom waagde ik het. Ook papa laat u groeten en koestert de beste wenschen voor uw volkomen herstel. Wij hebben ons alien hartelijk verheugd over den gelukkigen afloop der operatie. Iedereen in huis, tot de kleinste tuinjongen toe, dacht met bezorgd- heid aan u en hoopte voor u op een goeden uitslag. Nu zullen wij maar hopen en den goeden God bidden, dat al het verdere gelukkig en zonder veel pijn voor u afloopt Nu hij haar hoorde spreken, vergat graaf Manfred weder den verschrikkelijken indruk, dien de aanblik van het meisje op hem had gemaakt. Met toenemend welbehagen luisterde hij naar heur welluidende stem, waarin onwillekeurig bij elk woord nog haar smart doortrilde, wat aan haar geluid een eigenaardige bekoorlijkheid bij- zette. De fijne bloemengeur, die van haar uitging en dien hij zoo goed keDde, herinnerde hem aan zoovele aangenaam doorgebrachte uren. Woorden vol liefde en teederheid lagen hem op de lippen daar werd op luidruchtige wijze de deur ge- opend, de barones trad binnen, gevolgd door doctor Ebhardt met een der geneesheeren van de cliniek. Het gesprek werd algemeener. Davida die plotseling was opgestaan, vond weldra gelegenheid om met een paar oppervlakkige woorden afscheid te nemen. (Wordt vervolgd.) VKI ZRVSCHE (OIRAVT. ■•it bind versehSjnt UhhiiiIhr-, WoeilHilnit- en Vr»J«ti»ir»*vonrt, ■ileeznnilerd np KrfnOUu*-ii, bij «le Firms I*. J. i'il I»K te Ter We.irn, De Burgemeester der gemeente TER NETJZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des raorgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen, in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren M. van den Hoek, P. Moes, P. A. var. de Velde en H. C. E. van IJsselsteijn. De candidaten, in alphabetuche volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, laidende Hij die opzettelijk zich voor een ander nitgevende aan eent* krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevaDgenisstraf van ten hoogste een jaar." Ter Neuzen, den 25 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehoudcn verkieziug, ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad evenals het door hem opge- maakte procea-verbaal van sluiting der candidateulijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschrifton dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 25 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 1 "H P'Will II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1