A1 g o a e e a ITiouws* ea Adverteatieblad voor 2eeuwsch*71aaaderea. No 4088. Engeland en de Z.-A. RepubM. Dinsdag; 25 Juni 1D01 416 Jaargrang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. 1»1« bln.l »er.«hljn« ?1 naming., Woen»dag. en Vrijdayavond, ■lt,e»oB,lerd op FeeMdagea, HQ de Flrma P. J. Vil OB HMMK t, I,,,,,. De heer Chamberlain is ziek. A1 een paar dagen ligt hij te bed en hij kan de redevoeringen, die hij hier en daar beloofd heeft, niet gaan afsteken. Een mooie gelegenheid voor Joe om eens na te denken over den toestand in de vluchtelingen- kampen. We hopen, dat het rapport van mis Hobhouse op zijn beddetafeltje ligt en dat de goede brave man weer spoedig beter moge worden om den alloop van zijn oorlog te beleven. Zonderiing, nu weer zoo'n plotseling bericht, dat Botha en zijn generaals zich willen overgeven en dat men aan Kolonien gelooft, dat de overgave reeds heeft plaats gehad. Alleen de ,/Sun" meldt dit gerucht, en veel geloof verdient het niet. Toch neemt men in Engeland a] allerlei voor- zorgsmaatregelen voor het beheer van het land als men er eenmaal baas is. De commissie voor kolonisatie heeft rapport uitgebrachtzij is er vast van overtuigd, dat Zuid-Afrika gekoloniseerd moet worden met Engelschen. Alleen dan, wanneerer een flinke Engelsche bevolking komt, zal het nieuwe bezit bijdragen tot de kracht van het rijk anders blijft het een punt van zwakheid. Nu is het maar jammer, dat de gemiddelde Engelschman volstrekt niet kan leven, waar de Boer het nog best uithoudt. In Zuid-Afrika leeft de Engelsche kolonist in de stedende Hol landers wonen op het platteland. En een met kunst en vliegwerk op de boerderijen gebrachte bevolking van Engelschen zou binnen een jaar of tien toch weer afzakken naar de steden, de mijnen en de fabrieken. Van het oorlogsterrein is niet veel nieuws. Uit Pretoria wordt van den 19" geseind, dat majoor Colenbrander, de aanvoerder van Kitchener's vechtende verkenners, sedert Mei doende is geweest met het schoonvegen van het gebied ten noordoosten van de noofstad. Een aantal Boeren hebben zich overgegeven of zijn gevangen gemaakt. De Boeren trachten door te breken om zich te voegen bij Beijers in het district Waterberg. Eindelijk hooren we iets van Methuen. Uit Zeerust wordt dd. 13 Juni gemeld, dat deze den 12" op een afstaud van 24 KM. van het dorp was aangekomen. Op den 11" werd zijn achterhoede aangevallen op langen afstand. Den 13" werden de piketten van de kolonne weer bestookt, maar er waren nog geen nadere bijzonderheden ingekomen. Uit Standerton wordt gemeld, dat de kolonne van Grey, die de laatste dagen in den omtrek FWUILLETON in Plotseling had Davida hem haar voile gelaat toegekeerd. In haar blik lag zooveel stille smart, zulk een smeekeude bede, zulk een wanhopige tegenweer, dat hij alleen kon stotteren //Vergeef mij, juffrouw Davida, vergeef mij, ouden, lompen babbelaarZij knikte zonder een woord te sprekeuen toeu voelde hij zich plotseling krampachtig bij den arm gegrepeu zij stondeu voor de cliuiek. Toen zij het salon binnentraden, dat met eenige andere vertrekken ter beschikking van graaf Reichenau was gesteld, stond een rijk gekleede dame bij het veusters van haar stoel op. //Nu die ontbreekt er juist nog maar aan," dacht de dokter. Arme Davida wJa, ja, hier ben ik, waarde dokterriep de bekoorlijke dame hem uit de verte reeds toe." Zet nu niet zoo'n beteuterd gezicht, of ge een spook zaagt staan Denkt ge, dat ik het nog een minuut langer kon uithouden, nadat ik uw telegram had ontvangen Och, wat ben ik ge- lukkig Die goede jongeu Nietwaar dat hadden wij niet durven hopen, toen wij hem naar Berlijn zonden, om het verwijt te ontgaan, dat niet al het mogelijke was beproefd geworden Ik ben al bij hem geweest maar ge weet, ik was hem altijd een beetje te drukhij heeft me eenvoudig er uitgestuurd. Ik zit hier al een eeuwigheid aan het venster de regendrop- pels te tellen, die op het standbeeld daarginder neervallen en verteer van verlangen naar uw van Bethal heeft gewerkt, bijna elken dag scher mutselingen met de Boeren heeft gehad en huu 12 gevangenen heeft afgenomen. Kreutzinger's kommando in de Kaapkolonie is na het gevecht met kolonel Munro's kolonne te Bamboesberg, op den 17" Juni, aangevallen door kolonel Crabbe, die den Boeren aanmerkelijke schade toebracht. Kolonel Crabbe gaat voort hen te vervolgen. In het gevecht met kolonel Munro verloren zij 4 dooden en 12 gewonden, die op het veld bleven liggen25 doode paarden werden eveneens gevonden, terwijl 8 gevangenen werden gemaakt en 50 paarden, benevens 1000 patronen den Engelschen in handen vielen. Uit de verlieslijst blijkt, dat bij Maraisburg op 17 Juni 1 man gesneuveld en 2 officieren en 2 man gewond zijn, alien behoorende tot de yeomanry bij Mauchsberg zijn op 14 Juni 2 man gewond, bij Nijlstroom op 17 Juni 3 man gewond, enz. Te New-\ork worden door de pro-Boermenschen reeds voorbereidende maatregelen getroffen, zoo wordt vandaar gemeld, om Kruger in het najaar te ontvangen. Hier weet men nog niets van zulke toekomstplannen. TER NEUZEN, 24 Juni 1901. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij's rijks waterstaat bij de werken van het kanaal te Ter Neuzen, de heer M. van Wijngaarden. Men verzocht ons te melden data. s. Woensdag van af 6.30 uur v. m., het nieuwe post- en telegraaf kantoor alhier, voor den publieken dicnrt wordt opengesteld. Met belangstelling is de bouw van deze inrichting, die^ volgens hen die er iets van weten konden, veel beloofde, door onze ingezetenen tegemoet gezien en gadegeslagen. Reeds lang was door de betrokken personen een grooter kantoor noodig geoordeeld. De tegen- woordige airectenr alhier, de heer Gunther Mohr, wist reeds spoedig na zijne benoeming zijne supe- rieuren van de dringende noodzakelijkheid daarvan te overtuigen, daar door verschillende omstandig- heden het verkeer zeer toenam, en aan de be- moeiingen van den inspecteur der posterijen en telegrafie, de heer Schwan, was het te danken dat door het hoofdbestuur tot den nieuwen bouw besloten werd. Om over meerdere ruirnle te kunnen beschikkeu werd aan de Westluis eene nieuwe sluismeesters- woning gebouwd en het terreiu der aan het kantoor vriendelijk gelaat.. Maar wie hebt ge daar bij u, doktertje Wilt ge dat meisje eens aan mij voorstellen Wat zet ge toch groote oogen op Ge wordt toch op uw ouden dagWeet ge niet meer dat ge aan mij eeuwige trouw hebt gezworen Zoo ratelde onophoudelijk het mondje der be koorlijke dame. Toen dokter Ebhardt eindelijk er toe kwam, Davida Imhoff aan mevrouw de barones Lota voor te stellen, vloog er een schaduw over haar vroolijk lachend gelaat. *Ah, mejuffrouw Imhoff! Ik heb reeds over u hooren spreken," zei de barones langzaam, terwijl zij Davida ongegeneerd door haar lorgnet opnam. tfEn niets dan goeds, beste juffrouw Wij zijn u werkelijk veel dank schuldig. In de brieven die de goede dokter ons zond, nam u altijd minstens een bladzijde in. Eu wil u mijn broeder °°k hier bezoeken Dat is werkelijk heel lief van u ik vrees alleen, dat u niet zal worden toegelaten. Mij heeft men zonder veel complimen- ten aan de deur gezet." //Manfred heeft zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven vandaag mejuffrouw Imhoff te zien de professor gaf zijn toestemming. //Zoo .J Dat is wat anders," viel da barones met een glimlach den dokter in de rede, terwijl zij nog voortdurend haar lorgnet op Davida gericht hield. //Het is eigenaardig, dat u mij zoo bekend voorkomt, lieve juffrouw U doet mij denken aanmaar dat is, onzin, niets dan onzin. en tochhet is, of ik u reeds meermaleu gezien heb." Jozef kwam en fluisterde Davida toe, dat mijn- *renzende oude sluismeesterswoning benut voor aitbreiding van kantoor- en directeurswoning. En thans is het gebouw voltooid. Het is ont- worpen door den rijksbouwmeester den heer D. E. C. Knuttel, gebouwd onder hoofdtoezicht van den districtsopzichter den heer J. Bartels, te Rotterdam en onder dagelijks toezicht der opzichters de heeren P. A. van Rhee W. F. Westmaas. Het weik is aangenomen en uitgevoerd door de firma J. Bijlard en J. R. de Jong te Hilversum, van wie het schilderwerk is aangenomen en uitge voerd door de heeren Noest en Pieterse te Middelburg. Het ameublement is geleverd door de firma Belderok en De Roo te Middelburg. Welwillend werden we heden in staat gesteld overal een kijkje te nemen en toen deden we den algemeenen indruk op, dat, mogen de meeningeu omtrent het al of niet mooie van den stijl van het monumentale gebouw uiteenloopen, dit voor- zeker niet het geval zal zijn omtrent de innerlijke inrichting daarvan. Boven den ingang voor het publiek is aange- bracht een porceleinen bal, waarop het opschrift //post en telegraaf" welke des avonds, evenals trouwens het geheel gebouw, electrisch zal worden verlicht. De buitendeur passeerende komt men in i vestibule en vandaar in de wachtkamer. De h'.ertoe leidende deuren sluiten met een zelfwer- kende sluiting, die ook belet dat de deuren te hard dicht si aan. De wachtkamer voor het publiek doet reeds een aanmerkelijke verbetering bespeuren, deze is veel ruimer dan in het oude kantoor en is ook ingericht om verwarmd te worden, wat voor den wintertijd bepaald een groote verbetering mag worden genoemd. Daarin zijn ten dienste van het publiek een paar flinke schrijftafels en banken geplaatst. Evenals de ramen van de verdere dienst- lokalen aan de straatzijde gelegen, worden de ramen inbraakvrij afgesloten met stalen rolluiken. In de wachtkamer bevindt zich ook een deur, toegang gevende tot een klein appartementje, be- stemd voor spreekcel, wanneer mettertijd de eischen van het verkeer aansluiting aan het intercommunale telefoonnet noodig mocht maken. Voor de gemeenschap van het publiek met de ambtenaren zijn aangebracht drie loketten. Een voor den post-, een voor den telegraafdienst en een voor reserve. Tusschen de loketten zijn voorts aangebracht ylock-box d. z. met een genummerd deurtje sluitende vakjes, ten dienste van hen die het busrecht bezjtten, waarin hunne brieven enz. terstond na aankomst der post worden neergelegd en waaruit zij die dan zelf kunnen wegnemen, daar ieder de sleutels van het hun toegewezen vakje ontvangt. Verder is de ruimte tusschen de wacht kamer en het kantoor tot de halve hoogte bespannen met kopergaas en daarboven geheel open. L it de wachtkamer geeft ook een deur toegang tot het kantoor van den direeteur. Hierin be vindt zich een groote brandkluis. De ijzeren deur weegt 800 Kg. en de sluiting der kluis is zoo- danig, dat zij aan alle pogiugen tot braak weer- stand kan bieden, ja wanneer eventueel aan het slot iets mocht haperen, nadat de deur gesloten was, zou de kluis geheel uitgebroken moeten worden. \an hieruit komt men in het ruime kantoor, waar ook geheel nieuwe telegraaftoestellen en ameublement is geplaatst en wel zoodanig, dat er alles op ingericht is, om, ten gerieve van den dienst en het publiek, vlug te kunnen werken. Voor den ambtenaar met de postdienst belast bevindt zich aan het postloket een schrijftafel met alle daarbij benoodigde formulieren en registers en evenzoo ook aan het telegraafloket. Aan de andere zijde van het lokaal staat de praktisch ingerichte loketkast voor het sorteeren der brieven (tusschen twee haakjesde bussen voor brieven en gedrukte stukken kunneu nogal eenigen toevoer verdragen), daarnaast de paktafel, en daartusschen bevindt zich een ruim loket, verbinding gevende met de bestellerskamer, waardoor de voor verzending gereed zijnde stukken kunnen worden overhandigd. Achter het kantoor bevindt zich een kamertje voor de telefoon, dat door zijne liggiug voorzeker voldoenden waarborgvoor geheimhouding verzekert. In de ruime bestellerskamer staat een zeer groote tafel, door vakken afgescheiden, waaraan de bestellers de uit te brengen stukken op orde kunnen leggen. Voor ieder vak bevindt zich een aan de tafel verbonden draaiende zitplaats, die, oij niet gebruiken geheel daaronder geschoven kan worden. Deze zittingen, waarop men schrijlings moet plaats nemen, geven door het draaien goede vrijheid van beweging bij het werken. Naast het bestellers-iokaal bevindt zich het expeditielokaal, waar de posten worden aange bracht, en waar ook de wagens en karren een bergplaats vinden. Achter de bestellerskamer en het expeditielokaal bevinden zich voorts nog ver- scheidene appartementen, de z.g. »keuken", waar de batterijen worden geplaatst en in orde gebracht, kleedkamers voor de ambtenaren en bestellers' privaten, urinoir enz. heer de graaf reeds eenige keeren naar haar had gevraagd. Terwijl Davida, langs de barones gaande, achter het deurgordijn verdween het is onmogelijk weer te geven, met welke gelaatsuitdrukking de barones haar naoogde riep de schoone vrouw, terwijl zij den dokter met haar lorgnet overmoedig op den neus tikte z/Maar zeg eens, doktertje, wat bedoelde u toch met uw duistere, geheimzinnige toespelingen P Ge hebt toch niet gevreesd, dat Manfred verliefd zou raken op dat meisje? Brrr!" Met een komiek gebaar gaf zij te kennen, dat die gedachte haar deed griezelen. »Lang als een boonenstaak, stom als een visch, leelijk als een nilDokter dokterJelui geleerde mannen zijt toch wonderlijk volkje In uw bovenkamertje is het stellig niet recht pluis." Zij wees met den vinger naar heur voorhoofd en ging lachend weer op haar stoel zitten. Dokter Ebhardt volgde haar voorbeeld. Wat was zij nog altijd bekoorlijk Welk een goudkleurige schittering hadden haar blonde lokken Hoe bevallig sloot haar violetkleurig fluweeleu japon om haar schoone leestHoe schitterde het in haar ooren, om haar hals en in haar lachende blauwe oogen Ouwillekeurig vergeleek hij de verblindende verschijning van deze dertigjarige dame met het voorsomen van Davida, die jonger was, doch zonder eenige bekoorlijkheid. //Er valt me een steen van het hart, nu ik het meisje gezien heb," babbelde de barones in- tusschen voort. ,/Bij Manfreds dwependen aard zou ten slotte alles mogelijk zijn. Bovendien is hij haar dank verschuldigd en daarbaarheid, zegt men, is reeds halve liefde. Maar nu ben ik volkomen gerust, zulk een gelaat kan nooit het hart van een man doen ontvlammen. En vooral niet van Manfred, die zooveel schoonheidszin bezit eu zooveel behoefte heeft aan schoonheid rondom zich. Weet ge, wat hij zei, toen wij elkaar gekust hadden //Ik had de gordijnen opengeslagen, omdat het daarbinnen zoo akelig donker was. *Zijn alle vrouwen zoo lief en bevallig als jij, Irene Mij oude vrouw, moeder van drie ondeugende jongens, noemt hij nog lief en bevallig Wat zal hij dan groote oogen opzetten, al hij kennis maakt met onze schoone dames te Weenen Daar hebt ge gravin Altkirch, een pikante schoonheid met bruin haar en een paar oogen die schitteren als zonnendan die lieve Attilla, een licht- blonde Italiaacscheverder mijn beiden schcou- zusters de baronessen, die kent ge wel, jong en bloeiend, met blozende wangen en vooral de goudblonde Veronie. Ach, die kan men niet beschrijven, men moet haar zien. Veronie zien en dan sterven, zegt men bij ons. Weet ge, doktertje het was dwaas van mij, maar toen ik zooeven dat bloemenmeisje zag zoo iets is zij immers toen dacht ik aan Veronie. Het is natuurlijk dwaasheid het zal de tegenstelling geweest zijn, die mij aan haar deed denken maar toen ik het leelijke meisje in de groote, donkere oogen keek, meende ik Veronie te zien, als zij toornig is en iemand afscheept, zoo'n neuswijze kwajongen die gelooft, dat een kunstenares volgelvrij is De schoone vrouw lachte hartelijk. (Wordt vervolgd.) VEIJZEISC COURA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1