BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. Donderdag 20 Juni 190i. No. 4086. Ji 3 3 3 3 3 3i, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. De correspondent van de ,/Ind. Beige" te Amsterdam, die die mooie vredesverhalen in omloop brengt, laat zich niet door tegenspraak van zijn stuk brengen. Over vredes-onderhandelingen, zegt hij, heeft hij niet gesproken, maar alleen over voorbereidende stappen, die konden leiden tot vredesonderhandelingen, doch ook tot het voort zelten van den oorlog. De correspondent houdt vol en zal ten eeuwigen dage blijven volhouden, zelfs al mocht president Krnger in eigen persoon het tegenspreken1°. dat sinds eenige dagen president Kruger in directe gemeenschap is met de leden van het Transvaalsche gonvernement te Standerton2°. dat die correspondence wordt goedgevonden door Kitchener en geschiedt door middel van de cijfercode van het Nederlandsch consulaat te Pretoria3°. dat Kruger na de ontvangst der eerste telegrammen langen tijd met aijn raadslieden heeft geconfereerd4°. dat Dins- dagavond, 11 Juni, het antwoord van Kruger in cijferschrift naar de Transvaalsche regeering is gezonden. Zeker, te Londen zou men wel gaarne zien, dat die berichten waarheid bevatten. En de ver- schillende stelletjes van voorwaarden, waarop den Boeren de vrede zou worden mogelijk gemaakt zijn als zooveel proefbalonnetjes te beschouwen. Maar de Boeren zullen vooralsnog hun eiseh geheele onafhankelijkheid, niet laten vallen, en als zij volhouden zullen ze dien eisch er ook wel doorkrijgen. Kitchener mag nog zooveel cijfers seinen van veroverde geweren, vee en wagens zoolang dit den Boeren niet verhindert om aan- vallen te doen als bij Steenkoolspruit, zal men er te Londen niet veel om geven. De verlieslijst leert trouwens voldoende, dat de Boeren nog ammunitie bezitten. Kitchener seint uit Pretoria Bij den opmarsch van Vrede raakten bij Reitz op den 6" dezer de troepen van Elliot slaags met den vijand onder de Wet. Na een ernstig treffen maakten zij een konvooi meester, bestaande uit 71 wagens met lading, 1000 stuks geweerpatronen, 4000 stuks vee en 45 gevangenen. De Boeren lieten 17 dooden en 3 gewonden achter. Aan Engelsche zijde werden 3 officieren en 17 manschappen gedood en 1 officier en 24 manschappen gewond. De kolonne van Elliot bereikte Kroonstadt. Heel duidelijk is dit telegram niet, doch naar uit andere tijdingen is op te maken, schijnt het waar dat De Wet een konvooi is kwijt geraakt. Toch moet het bericht nog onder voorbehoud worden aanvaard, want het is haast onverklaarbaar, dat De Wet met zooveel wagens zou rondtrekken. Vermoedelijk hebben de Boeren een aanval op een konvooi der Engelschen gedaan en is dit mislukt. De verliezen der Engelschen bij Reitz wijzen in elk geval op een zeer ernstig gevecht, waarbij het succes niet ten voile aan Britschen kant was. Een nadere lijst geeft nog aan, dat gesneuveld zijn luitenants Cameron, Saint John en Mainstrong en 23 Leicestershires, Gordonhooglanders en Zuid- AustraliSrs, terwijl er 27 gewonden waren, waar- onder kapitein Finlay gevaarlijk. Een telegram uit Pretoria aan de //Standard" geeft den indruk, alsof er twee gevechten bij Reitz plaats hadden. Het tweede zou ontstaan zijn, FEUILLETON 9) II. Novemberstormen loeien om het huis. Eene koude noordoostenwind jaagt door de toppen der boomen, die hun ontbladerde takken als naakte armen omhoog heffen naar den grauwen hemel. Ratelend slaan de kale takken van den wilden wijugaard tegen de vensters der veranda. Huive- ringwekkend en toch vol weemoedige bekoorlijk- heid ritselen de verwelkte bladeren op de modderige tuinpaden. De prachtige gewassen in potten, de groote kuipen met palmen en orchideen, magnolia's, lau- rieren en cactussen, al wat groeit en bloeit en geurt, is overgebracht naar de plantenkassen. Van alle zomersche bekoorlijkbeid beroofd, levert de groote, ruime tuin een schouwspel van troostelooze verlatenheid op. Er lag zulk een waas van neerslachtigheid over •lies, dat zelfs docter Ebhart zich niet kon vrij waren tegen een gevoel van beklemdheid, dat hem vooral drukte, toen hij in Davida's benedenkamer op haar wachtte. En toch bracht hij goede tijding. De operatie aan het linkeroog was boven ver- wachting goed uitgevallen, de graaf verkeerde in een voortreffelijken toestand. Niets kwelde hem, dan alleen het verlangen haar geliefde stem te hooren. zvAls ge niet wilt, dat ik ziek word, breng haar dan bij mij," had hij gezegd, en heden vijf toen De Wet versterkingen had afgezonden om zijn konvooi, dat door de kolonne van majoor Sladen was buit gemaakt, terug te veroveren, 't geen dan niet gelukte. Nieuws is er oveiigens niet. Uit Karree-Siding wordt gemeld, dat de kolonne van Bruce Hamilton de streek tusschen Bloemfontein, Fauresmith, Petrusburg en Kraal-Abraham heeft schoongeveegd. Zij had een ontzaglijken buit aan hoornvee, schapen, paarden en wagens meegebracht. Wat dat schoon- vegen echter beduidt, hebben de Engelschen pas aan de Steenkoolspruit ondervonden. In de Kaapkolonie wordt de toestand, blijkens de telegrammen, voor Engeland nog niets beter. De correspondent van de Daily Mail seint uit Norvalspout, dd. 15 Juni: Het aantal Boeren- rebellen in deze buurt neemt voordurend toe. Ik heb nog niet gehoord dat de bewoners ergens door de Boeren gemolesteerd zijnde Boeren houden zich voornamelijk in de bergen op en schieten op militairen telkens als de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. De Morning Post verneemt uit PretoriaEen aantal troepen, die hier op het oogenblik nieuw uitgerust worden, vertoonen teekenen van het harde werk dat zij in de laatste maanden hebben moeten ver- richten. Zij zeggen dat het uiterst moeilijkisde kleine troepjes Boeren in het geaccidenteerde terrein ten noordeu van Pretoria op te duikelen, daar zij met hun gezinnen, vee en wagens in de kopjes schuil liggen, waar vandaar zij weer, dank zij hun versche paarden kunnen ontsnappen, als ze ontdekt zijn. De Engelsche troepen worden zoodoende voortdurend op afmattende wijze in touw gehouden Zondagavond is er bij het festival te Steen bergen hevig met het mes gevochten. Twee infanteristen zijn zwaar gewond en liggen thans in het militair hospitaal te Bergen-op-Zoom. Voor het leven van een hunner wordt gevreesd. Op de Zuiderzee, niet ver van den Mir- dummerhoek, is tijdens een zware bui een Stavorensche jol omgeslagen. De schipper ver- dronk, de knecht werd gered. Te 's Gravenhage zijn op het station weer zakkenrollers aan het werk. Eene vrouw met een kind op den arm duwde een dame uit Rotterdam op zij en ontfutselde deze haar beursje. Zij is gepakt. Te Braamt, gemeeute Bergh, kwam het 4jarig dochtertje van den landbouwer W. B. op den deel al spelende onder den kantelenden snijbak, met het gevolg dat de kleine er dood onder uit- gchaald werd. De Rotterdamsche politie heeft proces- verbaal opgemaakt tegen een metselaar die te Crooswijk een 19jarig meisje uit Nieuw Terbregge, waarmede hij twist had, beetgreep en in de Rotte wierp. Zij kon zich gelukkig zelf redden. Naar de L. C. verneemt, zijn bij den dienst van de vee- en vleeschkeuring te Leiden twee der beambten ontslagen en een paar andere disciplinair gestraft, wegens het zich wederrechtelijk toeeigenen en ten eigen bate aanwenden van deelen van voor de consumtie door hen afgekeurd vee. Een slager, die van de frauduleuze handelingen vermoeden had opgevat, had de zaak bij de bevoegde autori- teiten aangebracht, waarna de koe opgegraven en bevonden werd dat de deelen werkelijk daaraan ontbraken. Men meldt uit Goedereede J. 1. Zaterdag is aan het Noorderstrand aange- spoeld gevonden het lijk van een onbekend mans- persoon, gekleed in oude gelapte zwarte broek, dagen na de operatie hadden de geneesheeren verlof gegeven om bloedverwanten of vrienden bij den patient toe te laten. z/IIet is hier nu vreeselijk ongezellig," mompelde de dokter in zich zelf, terwijl hij naar de blader- looze ranken om de veranda keek. Op de plek, waar zij zoo menigen avond gezellig bij elkaar hadden gezeten, stonden nu in bonte verwarring stoelen en tafels, ladders, groentenmanden en bundels ijzerdraad het geheel leverde een zeer onhuiselijkeu aanblik op. ,/Het is merkwaardig dat het weer zooveel invloed op onze gemoeds- stemming heeft. Ik ben precies in een stemming alsof ik een treurige tijding kwam brengen. Ik hoop, dat men mij maar niet te lang in deze donkere kamer alleen laat. Die kast daar" hij jedoelde de veranda //neemt alle licht weg Davida trad binnen. Zij kwam juist uit den tuin en bracht een stroom vochtige koude lucht mede. Levendig trad zij op den bezoeker toe en vroeg op haar gewonen vriendelijken toon //Wel, dokter, wat nieuws brengt ge Goede tijding, hoop ikHaar komst was echter weinig geschikt om de gedrukte stemming van den dokter te verbeteren. Nog nooit was zij lein zoo bleek en kleurloos voorgekomen. Om den vollen rooden mond het eenige frissche in haar gelaat lag een harde trek in haar oogen, die anders zoo helder hem aankeken, lag nu een eigenaardige schittering, terwijl zij met zekere gejaagdheid nadere inlichtingen vroeg. //Zij lijdt zij lijdt om hem Arm meisje 1" dacht docter Ebhardt en hij beklaagde haar in zijn hart. Met luide stem zeide hij echter op zijn oude joviale manier met kousenbanden aan de knieeen dicht gebonden 3 paar kouseu, blauw gekleurd, waaronder 66n paar geletterd in dezelfde kleur, E. T., blauw drilhemd, daarover een bruin buisje, rood diemet onderbroek, waaraan sluiting met twee wit beenen knoopen. De linkerarm was aan de binnenzijde getatoueerd met //Emile Termote," waaronder de letters E. T. Vermoedelijk door de krabben waren deonbedekte lichaamsdeelen van het vleesch ontdaan. Naar gissing is de leeftijd tusschen 2030 jaren. Uiter- lijke teekenen van geweld zijn niet geconstateerd Door een Italiaan, Montagnoli, te Porto Anzia moet een corset zijn uitgevonden voor zee lieden, nl. een reddingscorset, dat in geval van nood kan worden opgeblazen en dat als reddings- boei dienst doet. Een koddig-treurig geval moet te Parijs hebben plaats gehad. Eene vrouw, die van haar man genoeg had, maakte op haar zoldertje een katrol klaar, liet een touw door een luik neer, terwijl haar man sliep, legde een strop om zijn hals, ging naar boven en begon te hijschen. Toen zij dacht dat de ongelukkige dood was, ging zij naar een dakvenster en begon te gillen dat haar man zich verhangen had. Buren snelden toe en zagen bengelende aan het touw een kachel en in een hoek de vrouw, die door den man werd afgei-anseld. Een incidentje heeft zich voorgedaan op de spoorweglijn uit Duitschland aan de Russische grens. De Russische overheid eischte van den Pruisischen conducteur van den slaapwagen, die altijd meerijdt tot Warschau, dat hij zijn pas zou vertoonen. Zijne dienstpapieren werden niet eens voldoende legimitatie geacht. De conducteur protesteerde en wilde den wagen niet verder laten meereizen, maar daar hij zich feitelijk al op Russisch grondgebied bevond, en men op zijn protest met eene arrestatie dreigde vond hij het maar ver- standiger toe te geven, en de Pruisische slaapwagen reed met Russisch personeel verder. De Duitsche bladen gaven hunne ergernis te kennen over deze chicanes der Russsische beambten, tegenover de Pruisische en vermoeden wel, dat hier meer achter zit dan het enkel stipt opvolgen van de bepalingen van een reglement, die voor het spoorwegpersoneel door den regel wat vrijzinnig toegepast werden. Wordt de mensch in den loop der eeuwen grooter of kleiner Een dr. Carlier kwam op grond van onder- zoekingen tot de slotsom grooter. Onder de oorzaken bekleedt de vermeerdering van welvaart de vooruaamste plaats. De provin- cien, waarin de meete moerassen en weinig pro- duceerende landen liggen, zegt hij, zijn juist dezelfde, waarin de meeste lotelingen van kleinen lichaamsbouw voorkomen. Twee andere geleerden, Collignon en Zaborofski, hebben geconstateerd, dat het openen van een spoorweg door een land tot onmiddellijk gevolg heeft een vergrooting van de gemiddelde lengte der bewoners, als gevolg van de verhooging van hun welvaart. Dr. Manouvrier, leeraar aan de anthropologische school te Parijs, heeft reeds vroeger er op gewezen, dat de gemiddelde lengte van de lotelingen in de rijke arrondissemeuten van Frankrijk geregeld en merkbaar grooter is dan in de armere streken. De gemiddelde lengte daalt tijdelijk, zoodra ergens een tijd is van armoede en gebrek zoodra die tijden voorbij zijn, stijgt de gemiddelde lengte weer. Drankzuchtigen zijn gewoonlijk klein. Voeding met meelspijzen werkt gunstig op de lengte. z/Ja, waarmee zal ik beginnen Vddr alle andere dingen moet ik u, geachte juffrouw, vele groeten overbrengen van mijnheer de graaf. En vervolgens moet ik aan u overbrengen zijn dringend verzoek, hem nog vandaag met een bezoek te willen vereeren. De dokters hebben toegestaan, dat hij bezoekeu ontvangt, die hem niet opwinden. En daarom, juffrouw, durf ik zonder u niet terug- keeren." Davida voelde een rilling door de leden. Zenuw- achtig plukte zij aan haar ceintuur. Zijantwoordde daarop niet met ja of neen, doch vroeg den dokter tfZou u mij niet van de operatie willen vertellen Hoe verdroeg de graaf die Heeft hij veel geleden z/Oogenschijnlijk niet zoo heel veel In de dagen vddr de operatie na uw laatste bezoek was hij zeer prikkelbaar en opgewonden. Hij kwelde zich zelve met een droevig voorgevoel. De operatie was geheel overbodighij gevoelde zich in zijn tegenwoordigen toestand geheel op zijn gemak en hij vreesde, dat met het ophouden van zijn blind- lieid ook al zijn geluk zou vernietigd worden. Op den ochtend van de operatie was hij echter kalm en vol moed. Maar professor Goerz verstaat dan ook voortreffelijk de kunst zijn patienten moed in te spreken. Hij weet zeer aangenaam met hen om te gaan en dat verdient te meer bewondering als men bedenkt hoevelen hij te behandelen heeft Om Manfred in een kalme stemming te houden, werd het salon tot operatiekamer ingericht. Een venster werd duister gemaakt, de graaf moest plaats nemen in een stoel bij het andere venster. Het rechteroog werd met een verband bedekt. Een assistent liet het hoofd van den patient tegen de hooge leuning van den stoel rusten, zette het s II 1 De sigaren voor Keizer Wilhelm worden in Havanna gemaakt. Zij hebben een lengte van 17 c.M. en kosten 70 cent per stnk. In dezelfde fabriek worden ook de sigaren voor Koning Ed ward gemaakt. Hij houdt van groote sterke sigaren, ze hebben een lengte van 22 c.M. en zijn op de dikste plaats bij doorsnede 5V2 c.M. dik en worden van de allerfijnste tabak gemaakt. De werkman, die deze sigaren maakt, krijgt voor werkloon 60 cent per sigaar. In Havanna kosten deze sigaren een rijksdaalder per stuk. Reizigers in Havanna kunnen ook deze sigaren koopen en dus koninklijke sigaren rooken. GEMEENTERAAD TAN ZAAMSLAG. Vergadering op 18 Juni 1901. Voorzitter-secretaris de beer P. J. Wortman. Aanwezig alle leden, behalve de heer de Kraker. Aangenomen werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verleening van subsidie ge- durende 20 jaren, ad f 400 per jaar ten behoeve van een stoomtramverbinding Sas van Gent-Hon- tenisse via Zaamslag, mits een zijtak worde gelegd ZaamslagTerNeuzen, en voorts onder voorwaarde dat met de werken een aanvang wordt gemaakt vddr 1 Januari 1903. Voor kennisgeving werd aangenomen de af- wijzende beschikking van de verschillende polders om subsidie in de kosten van bekeii'ng van een gedeelte van den Valweg, waarna besloten werd om deze zaak te laten rusten. Met algemeene stem men werd goedgekeurd bij de op 2 Juli a. s. te houden jaarlijksche paarden- vee- en veulen- mark de gewone premien toe te kennen. Wegens periodieke aftreding als leden van het algemeen burgerlijk armbestuur, werden met alge meene stem men herbenoemd J. van Hoeve en A. Klaasen, terwijl in de plaats van J. Buijze, die bedankt heeft, werd benoemd A. de Kraker Az. ZEETlJDIi\GEI\. Van 17 tot en met 18 Juni. Van 17 tot en met 18 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 32 binneuvaartuigen op- en 24 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 20 Juni 4.13 4.35 Vrijdag 21 4.58 5.19 Zaterdag 22 5.43 6.6 Zondag 23 6.30 6.57 Maandag 24 7.23 7.53 Dinsdag 25 8.23 8.57 Woensdag 26 9.29 10.— bovenste ooglid vast toen deed de professor een enkele snede, onmiddellijk gevolgd door een half gesmoorden kreetLichtO, dank, dank en het was afgeloopen. Nu nog kamer-arrest in de duisternis en vervelingVier dagen lang mocht niemand bij hemvandaag zal de proef genomen worden. Al het overige zal de graaf zelf u beter kunnen vertellen. Zou u daarom zoo goed willen zijn, mejuffrouw? /,Daar de graaf het zoo dringend wenscht, ben ik bereid," antwoordde Davida, doch hare stem was klaukloos en in de manier, waarop zij van taar stoel rees, lag iets vermoeids, als was zij pas kort geleden van een ziekbed opgestaan. z/Wees echter zoo goed eenige oogenblikken geduld te hebben. Papa zal nu wel wakkerzijn, denk ik. Ik moet het hem eerst zeggen." Zij ging de kamer uit. Doch buiten gekomen, drukte zij hare beide landen tegen het angstig kloppend hart. z/Hemelsche Vader, sta mij bij, om ook het aatste, het zwaarste te dragen den blik vol af- schuw uit het oog van den geliefde dien blik, die mij sedert weken in waken en droomen ver- volgt Zwijgend liepen zij naast elkander voort door de natte straten, Davida met neergeslagen oogen en het gevoel van iemand, die naar het schavot wordt gevoerd. En docter Ebhardt was geheel vervuld van medelijden met het lieve meisje, dat door haar goedhartigheid, onvermoeiden vlijt en fijne beschaving zijn vriendelijke belangstelling lad gewekt. (Wordt vervolgd.) VAN DF. VAN ■H VLAG. NAAM. M'. Van en naar Lading. 0 Voor Ter Weuzen i J 7 Eng. barge Ada Cane 341 Sandidiek Deens. s.s. Klampenborg 5052 Ekeoes Eng 18 Eng. sch. 17 Eng. barge 18 Belg. s.s. 17 Eng. 8.8. idem Deens. s.s. 18 Eng. s.s. 18 Noor. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. 3408 Liverpool 304 Pentowan Fulmar Dantzig Van Ter Seuieni 274 IHybridge 1651 |Antwerpen Voor Gent i Eastern Belle Benmacdui Derwent FrederikSnowdou Else Tadorna 2349 iGoole 2052 .Blyth 4712 Riga 3730 Manchester Van Gent A. R. Thorpe 2986 Methil Hilda Horn 4000 Grimsby Haslingden J 5473 Cardiff Eng. sch. Dairy Mayd idem Llama 471 Londen 483 Portsmouth •tukg. bout stukg. pijpaarde macadam ledig stukg. kolen hout stukg. ledig idem idem cement idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5