Algemeen Hieuws* en Advertentieblad voor Seeuwsch-Vlaanderen, KOOLZ A AD, No. 4086. Donderdag 20 Juni 1901. 41e Jaargang. Gemengde bericbten. Handelsbericbten. Advertentien. DARBBITTriGIira. zal worden voortgezet. Liberale Kiesvereeniging ,3DE3 Openbare Verkooping. pl.m. 40 hectaren welgewassen Inmiddels uit de hand te koop. Binnenland. Teiegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT (EN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveenul berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BU dcze couraut behoort een bijvoegsel. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren heeft de heer Mr. Gleichman, nieuw gekozen lid in Friesland, na het afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen. Het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffen- de de Staatszorg voor de paardenfokkerij, werd bestreden door den heer Van Pallandt, die afkeurde het centraliseerend karakter en die meende, dat het ontwerp slechts ten goede zal komen aan fokkers van luxe-paarden. Daartegenover werd het ontwerp verdedigd door den heer Welt, die strenge Rijkskeuring nood- zakelijk achtte en die het voorstel toejuichte wegens de meerdere stabiliteit die het biedt boven de bestaande provinciale verordeningen. De heer Breebaart sloot zich hierbij aan en ook de heer Van der Does de Willebois ver- wachtte van doelmatige uitvoering van de bepalin gen goede uitkomsten en hij vreesde geenszins dat het ontwerp te veel zal ingrijpen. De heer Van Wijck motiveerde eveneens zijn stem voor het ontwerp in den loop zijner rede, hulde brengende aan de nagedachtenis van den heer Van der Houwen van Oordt, voor hetgeen deze gedaan heeft voor de paardenfokkerij in Gelder- land. Echter achtte spreker het o. a. een gebrek, dat er slechts een Rijkskeuringscommissie zal zijn. De heer Bultman blijfttegenstander van rijks- reglementeering van het landbouwbedrijf, waarvan hij indertijd voorspelde verlies van Statenzetels in Zuid-Holland en Friesland, een voorspelling, die helaas is bewaarheid. Spreker zag in het ontwerp niets anders dan het opleggen van dwang aan vakmannen en een middel om een brevet van kennis te geven, aan mannen, die dit lettende op hun verleden, niet verdienen. Hij beschouwt 't ontwerp als behoorend tot de onuitvoerbare, zooals o. a. de Zondagswet. Na verdediging van den maatregel door de heeren Rutgers en Alberda in het belang van landbouw en nijverheid, betoogde minister Borge- sius nog het natiouaal belang der Rijksinmenging met de paardenfokkerij en de Regeeringscommissaris de heer Sickesz dat het ontwerp niet centraliseert is het ontwerp aangenomen met 38 tegen 4 stemmen. TER NEUZEN, 1ft Juni 1901. Bij kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Ter Neuzen de heer O. G. Lotsy Jr., surnu- merair bij den dienst van 's Rijks schatkist. Door den Minister van Waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter de kweeke- lingen van de Polytechnische school J. W. Sloutjesdijk, bij het bouwen van een basaltmuur alhier en Jhr. J. Roell en H. L. Vernhout, bij het bouwen van de schutsluis met bijbehoorende werken, bewesten Ter Neuzen. Tot hoofd der openbare school te Oosterland is benoemd de heer C. de Kok, onderwijzer te Zutphen. Koewacht. Dinsdagnamiddag viel de 18jarige jongeling V. H., knecht bij de landbouwster de wed. David, van eene kar, welke met sparren geladen was. Hij geraakte onder het wiel en brak een been. Bovendien werd hij ernstig aan den schouder gekwetst. Zuiddorpe. Door de feestcommissie is besloten het festival, te geven bij gelegenheid van de in- huldiging van het nieuwe vaandel, op Zondag 18 Augustus te doen plaats hebben. Alle harmonie-, fanfaren- en zanggezelschappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en de aangrenzende Belgische gemeenten zullen tot deelneming worden uitgenoodigd. Onder de deelnemende gezelschappen zullen vier geldprijzen verloot worden. Borsele, 18 Juni. Door de kiesvereeniging „Gemeentebelang" zijn tot candidaten van den gemeenteraad gesteld de heeren C. v. d. Velde, landbouwer, en C. Kortenbout, lichtwachter, die beiden de caudidatuur aanvaarden. De visscher W. alhier kwam tot de onaan- gename ontdekking, dat een boei, met touw, ketting en anker door hem bij den Noordnol gelegd, een en ander eene waarde van circa veertig gulden vertegenwoordigende, verdwenen was. Te Amersfoort is een moord gepleegd, waar- omlrent het volgende wordt gemeld De 22jarige verslagene, een overigens zeer oppassend huzaar, werd kort na middernacht door twee agenteu in burgerkleeding, die hun ronde deden, op straat liggend gevonden, een 30 pas van het huis van den vermoedelijken dader. Hij kon niet meer antwoorden op de hem gestelde vragen en toen de agenten hem in een vlak bij staande handkar tilden, gaf hij den geest. Een messteek onder het schouderblad had de longen geraakt; een andere de nieren. Het mes waarmede de daad is gepleegd, lag naast de verslagene. Zeer vermoedelijk heeft de huzaar twist met den vermoedelijken dader gehad over de vrouw met welke deze leefde. Haar manteltje lag op de plaats van de misdaad, ,/Achter de Kamp," een beruchte buurt. De commissaris van politic, die terstond ver- wittigd werd van het voorgevallene, stelde aanstonds een onderzoek in, dat aanleiding gaf tot het aan- houden van G. V., diens bijzit en een vriend. Terwijl zes jongelieden Zondagavond van Korsoer,in Denemarken, uit een zeiltochtje maakten op de Korsoerer Fohrde, sloeg plotseling de boot om. Vijf opvarende verdronkende overblijvende wist zich te redden. Nabij het station Siegsdorf in Beieren is eenige dagen geleden een wagentje, waarin 7 kinde- ren zaten en dat juist den spoorweg overstak, door een locaaltrein overreden. Een kind werd gedood, terwijl 2 kinderen zwaar, de overige 4 licht ge- wond werden. Doordat de trein te vroeg was, was de overweg niet afgesloten. Toen het Spaansche stoomschip //Elena" de haven van Liverpool verliet, sprong plotseling, door onbekende oorzaak, de groote stoomketel. Twee stokers werden op de plaats gedood. De eerste en de tweede machinist alsmede de kok werden doodelijk gewond en stierven in den loop van den dag in het hospitaal, waarin ook de zwaar gekwetste scheepsjongen is opgenomen ter verpleging. Een landbouwer te Prat bij Toulouse, Bataille geheeten, heeft Zondag zijn 25jarige vrouw en zijn 7jarig dochtertje met spadeslagen in den nek gedood. Bataille staat bekend als een uit- stekend, oppassend en spaarzaam werkman. Tot dusver was zijn levenswijze onberispelijk geweest. De dokter heeft verklaard, dat Bataille sedert eenigen tijd blijken gaf van krankzinnigheid. Bij stierengevechten in het arena van Canderan bij Bordeaux, heeft Zondagraiddag weer een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 47jarige bakker werd door een koe in de dij gestoken, waardoor de dijslagader getroffen werd en de man bloedend ineenzakte. Spoedig daarna overleed hij. Een dame uit de voorname kringen in Londen geeft in een Engelsch blad allerlei ver- rassende bijzonderheden over de manier, waarop voorname dames in Engeland's hoofdstad iets zoeken te verdienen. ,/Ik kan u verzekeren, schrijft zij, dat vele dames in de deftigste kringen in het Westend er even goed op uit zijn, geld te verdienen, als hare minder bevoorrechte zusters, die voor haar dagelijksch brood werken en velen zijn nu juist niet heel nauwgezet in de manier, waarop zij haar doel trachten te bereiken. De meest geliefde methode om iets bij haar speldegeld te voegeu, is het spelen op de Beurs, wat bij vele vrouwen zelfs tot een manie is geworden. Zij bestudeeren de beursnoteering even nauw- keurig en koortsachtig als een speculant in Chapel-Courtzij gaan de kantoren van hare makelaars in en uit en omringen iedereu Cityman, die haar een wenk kan geven. Een andere lievelingsbron van hare bijverdiensten is het kaart- spel. Er zijn dames met hooge titels, die dagelijks verscheiden uren om hooge inzetten kaart spelen en in een enkelijke bijeenkomst honderden ponden winnen of verliezen. Ik ken een dame, die eens om 10 uur's mor- gens begon te spelen en doorspeelde tot 4 uur in den volgenden inorgen, met slechts een uur pauze. Vele dames uit de conversatiekringen verdienen ook een mooi inkomen, door aan de bladen praatjes en Dieuwljes uit de //fashio nable" wereld te bezorgen. Hare namen zijn natuurlijk meestal onbekend, anders zouden hare kennissen waarschijnlijk ten hoogste verbaasd staan. Verscheiden mooie dames uit de //beau monde" ontvangen veel geld voor poseeren bij photografen en schilders een gemakkelijke manier om aan zakgeld te komen. Andere vrouwen trekken geld uit zaken, waarmee zij niet gaarne openlijk genoemd zouden willen worden. Een dame van hoogen rang is de werkelijke eigenares van een bloeiende schoensmeerzaak in het Westend; een andere is eigenares van twee floreerende cafe's, die met het geld gekocht zijn, dat voor eenige jaren door speculaties is gewonnen. Verder worden duizenden aan voorname, meer of minder arme dames uitbetaald, omdat zij de dochters van //parvenu's" charperonneeren en aristocratische mannen voor haar zoeken," In de couloirs van het Oostenrijksche Heerenhuis verschenen onlangs eenige in Weenen welbekende ,/straatfiguren", een deputatie vandebloemenmeisjes, om het verzoek voor te dragen, dat het Heerenhuis -ijne goedkeuring zou onthouden aan het wetsontwerp op de uitoefening van bedr^jven, waarbij haar het verkoopen van bloemen op straat wordt verboden. De zeldzame deputatie werd zeer voorkomend ont vangen. Het wareu grootendeels bloemenmeisjes van de i/Grabens" en uit de Kiirntnerstrasse", hard pra- tende, gemoedelijke vrouwen in haar beroepsdracht, met de //Tiichel" op het hoofd, in katoenen blouses met een groote schort voor. Zij waren reeds op leeftijd, maar hadden toch die frischheid, die zelfs de Weener matrones nog kenmerkt. Met nadruk droegen zij haar verzoek voor en kregen tranen in de oogen, toen zij opmerkten, dat zij bij aanneming van het wetsontwerp broodeloos zouden zijn, waarbij nog kwam, dat velen van haar weduwe waren en vele kinderen hadden. De heeren stelden haar natuurlijk gauw gerust, verzekerende, dat hare bezorgdheid voorbarig was en dat het Heerenhuis rekening met haar verzoek zou houden. Met vele //Vergelt's Gott en „Kiiss die Hand Euer Gnaden" gingen zij heen en vroolijker dan zij gekomen waren, snelden zij weer naar hare plaatsen. Hulst, 17 Juni. KOERS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,65 it/ 47,70 Engelsch per£ u 12,12,10 's Graveuhage, 19 Juni. Eerste Kamer. Besloten werd het ontwerp tot opleiding van Indisuhe ambtenaren niet meer te behandelen in de gegeven politieke omstandigheden. De woningwtt moesten de Ministers van Justitie, Financien en Binnenlandsche zaken tegen ver- schillende bezwaren verdedigen, niet het minst die, dat voor de onteigening volgeus deze wet niet of onvoldoende schadevergoeding wordt verleend. Ten slotte is de wet aangenomen met 25 tegen 19 stemmen. De Heer en Mevrouw NLEVEENVAN BOVEN geven kennis van de geboorte van hunnen zoon GEERT JOHAN ADRIAAN. Sneek, 17 Juni 1901. Ondergeteekende betuigt zijn har- telijken dank, voor de talrijke bewijzen van belangstelling, die hij ondervoud bij de viering van zijn 80!ten geboortedag. Ter Neuzen, 19 Juni 1901. E. VAN DER BENT. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun liartelijken dank aan den WelEdelen heer A. Spruitenburg, arts alhier, voor de goede hulp- vaardigheid en bijstand zoowel bij nacht als bij dag gedurende de ziekte aan hun overleden zoon Krijn bewezen. J. HAMELINK en Echtgenoote. Ter Neuzen, Juni 1901. O De ondergeteekende betuigt zijnen liartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling ontvangen bij zijne her- benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aardenburg, Juni 1901. P. C. J. HENNEQUIN. Ondergeteekende bencht door deze aan de schipperij, dat door hem van af heden de SCHEEPSTIMMERWERF vande gemeente Ter Neuzen is gehuurd en door hem Hij beveelt zich beleefd bij de schipperij aan voor alle mogelijke werkzaamheden, terwijl hij de verzekering heeft dat het zijn streven zal zijn goed en degelijk werk te leveren, gepaard aan spoedige afwerking en zeer billijke prijzen. Ter Neuzen, Juni 1901. W. J. VAN WASBEEK, Mr. Scheepst.im merman. Ondergeteekende biedt zich aan bij de eigenaars van het koolzaad, gelegen in den nieuw hedijkten polder onder de gemeenten Philippine en Hoek, tot het snijden, dorschen en marktsclioon in den zak maken. Adres J. OVERBEKE Nz., St. Annaland, eiland Tholen. VERGADERING van leden en donateurs, ook toegankelijk voor hen die zich als zoodanig aanmelden, op morgen, Donderdag £20 Juni, 's avonds 8 uur, in het #Hotel de Commerce," ter bespreking van de a. s. Raadsverkiezing. Ter Neuzen, 19 Juni 1901. HET BEST UUR. De Notaris E. B. Dnmoleyn, te Hontenisse, zal op Yrijdag 28 Juni 1901, des namiddags 2Y2 uur, in het openbaar verkoopen in den nieuw bedijkten polder nabij Philippine, op kavels 10, 22, 52, 53, 54, 58, 59, 60, 61 en 62. Te bevragen voor kavels 10, 22, 52 en 53 bij den heer P. J. SCHEELE, Markt, Ter Neuzen en voor de kavels 54, 55, 58, 59, 60, 61 en 62 bij den heer J. A. VAN ROMPU te Ter Neuzen en den heer EDM. DUMOLEl'N te Sas van Gent. TER SEUKEHSCHE (01 RA VI'. Uit blad versehijni Vlaanil»K-, Woennlag- en Vrijdagavond, nitgezonderd o»» Feestilagen, bij de Firma P. J. TA1 UK lilllli te Te> Nenzeit. Middenprijs per 100 kilo Tarwe f 8,Rogge 6,50; Wintergerst f Zomergerst f Haver /7, Erwten f 10,— Paardenboonen f 8,Daivenbaonen f Witteboonen f Brnineboonen Roekweit f Lijnzaad fAardappels 3,75; Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,05; Eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 43 stuks hoorn- vee, 45 varkens. Verkocbt29 stuks hoornvee, 33 varkens. 77

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1