Gemengde berichten. B(JRGERLTJKE STAND. Koewacht, 3 Juli des r.amiddags. Westdorpe, 4 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine, 5 Juli eu 6 Juli des voormiddags. Axel, 15 eu 16 Juli en 17 Juli des voormiddags. Zaamslag, 17 Juli des namiddags en 18 Juli. Rapenburg geineente Stoppeldijk, (voor de ge- meenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle) 19 Juli. Graauw en Langendam, 20 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 22, 23, 24 en 25 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeeuteu Houteuisse en Osseuisse, 26 en 27 Juli. Zaamslag, 16Juni. Hedenavond waren eenige jongens alhier aan het stoeien, toen opeens de 15jarige J. d. B. in de sloot viel en op de plaats dood bleef. Door den inmiddels geroepen ge- neeskundige werd geconstateerd dat de dood een gevolg is van hartverlainining. Axel. Zaterdag hield de afdeeling Axel en omstreken vau het Nederlandsch onderwijzers- genootschap ten huize van den heer Koole alhier eene vergadering. De heer A. Geerards van Koewacht bracht in eene uitgebreide lezing verslag uit van zijn bezoek met de andere leden van het Nederlandsch onder- wijzersgenoutschap en van den Bond van Neder- landsche onderwijzers uit het kiesdistrict Oostburg, gebracht bij den heer Hennequin te Aardenburg. Hij bracht hulde aan dien wakkeren afgevaar- digde, die de deputatie zoo welwillend heeft ont- vangen en die bij de behandelingen der salariswet in ue Kawer steeds de belangen der onderwijzers heeft voorgestaan. Besloten werd een brief van dankbetuiging te zenden. Nu kwam aan de orde de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering, dit jaar te Enschede te houden. Die punten gaven achtereenvolgens aanleidiug tot ver- schillende besprekingen. Met algemeene stemmen werd tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering benoemd de heer A. Geerards te Koewacht. Paul Kruger wordt in het laatst dezer maand te Rotterdam verwacht. Een schitterende ovatie wordt hem aldaar bereid. Ondanks de vele drukte, die te Rotterdam voor de verkiezing is gemaakt, zijn er tocli nog 5632 kiezers thuis gebleven. Te Eldik bij Doodewaard wist een os in eene vreemde weide te komen. Hij viel daar eene melkkoe aan en er ontstond een hevig gevecht. V<5or de dieren gescheiden konden worden, door- boorde de os met een zijner horens den schedel der koe, zoodat de hoorn diep in de hersenen doordrong en de dood onmiddellijk volgde. De justitie uit Arnhem heeft, naar de Nijmeeg- sche Courant meldt, een nauwkeurig onderzoek ingesteld te Wijchen naar eene vergiftigingszaak, die ten huize van eene weduwe aldaar zou plaats gehad hebben. Een kostganger, een gepensioneerd O.-I. militair, is in hechtenis genomen. De storm heeft Vrijdag aan de Urker visschers veel schade toegebracht. Er stonden honderden ansjovisnetten in zee, die onder hevige vlagen moesten gehaald worden, waarbij bleek dat vele der kostbare reepnetten deerlijk gehavend of weg- geslagen waren. Alweer een slachtoffer van jenever en kermis- pret. Bij een overweg aan den straatweg naar Ruurloo is het vreeselijk verminkte lijk gevonden van zekeren B., werkzaam aan het klooster op den Kranenburg. Hij schijnt, terugkeerende van de Vordensche kermis en vermoedelijk door sterke drank beneveld, in den nacht door een trein te zijn aangereden. Te Hoeven is een dienstbode bij het glazen- wasschen uit een tweede verdieping gevallen en eenige uren later overleaen. Het volgende geval maakt veel sensatie in den omtrek van de Marnixstraat, te Amsterdam Voor den ingang van het souterrain van perceel 89 waren eenige jongens bezig een kat te plagen en verdere straatschenderij te plegen. De bewoner van het perceel, de heer S., werd daardoor kwaad en liep naar buiten om de jongens te kastijdrn. Een lOjarig meisje, Louise Pheiffer, wonende in dezelfde straat in perceel 77, liep daar toevallig en S. ziende aankomen, liep ook zij hard weg. Zij viel en bleef bewusteloos liggen. Een politie- agent droeg het kind in het posthuis voor de Zaterdagsche Brug, waar bleek, dat het overleden was. De moeder werd ontboden en omzichtig met het geval in kennis gesteld. Den vader, varende op een boot, werd eerst gedurende den nacht verteld wat zijn kind was overkomen. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. C. Van de gelegenheid dat de. heer Abraham Fischer, hoofd der Zuid-Afrikaansche deputatie, zich Zaterdag, vdor zijn vertrek met mevrouw Botha naar Brussel, op het perron van het Hollandsche spoorstation bevond, heeft een jour nalist, die meermalen met hem in aanraking kwam, willen proflteeren om te trachten iets te weten te komen betreffende het onderhoud dat de eohtgenoote van den beroemden commandant- generaal met den staatspresident Kruger heeft gehad. Maar de heer Fischer heeft den ,/krantemensch" zooals hij de heeren van de pers gaarne aan- duidt allerbeleefdst maar allerbeslist met een kluitje in 't riet gestuurd. //Wij zeg nooit iets vau ons privaatzaak uiewij zul toch nie ons eigen zaak bederf nie voor de nieuwsgierigheid van het publiek." De krantemensch wees hem echter op telegram- men in buitenlandsche bladen, die toch blijkbaar wel iets meer wisten en volgens welke, na het vertrek van mevrouw Botha, van president Kruger een gewichtige beslissing te wachten was. Dat bewijst alleen zei de heer Fischer met een fijn glimlachje dat in het buitenland de fantasie van de journalisten een beetje brutaler is dan in Holland //Maar wilt u mij dan een vraag beantwoor- den, mijnheer Fischer?" //En die is //Is in die paar uren, gedurende welke mevrouw Botha zich met den president heeft onderhouden, de gewichtige quaestie, welke geheel Europa ver- moedt, namelijk van eene oplossing van den toe- stand, ter sprake gekomen, of is dit bezoek slechts een beleefdheidsvisite geweest, de voorloopster van een eigenlijk politiek onderhoud dat later dan zou plaats hebben bij terugkomst van mevrouw Botha in Den Haag Mijnheer Fischer drukte heel hartelijk de hand van den krantenmensch tot afscheid maar hij het niks geze nie Een der onderwijzers aan de school in 't district Beverwijk, ontving van een huismoeder het volgend briefje. //Mijnheer z/Of Hendrik van middag naar 't duin mag om zijn vader te halen voor het stemmen, daar hij het bepaald vergeet, en niet thuis komt voor van avond acht uur." Het hoofd eener school in Noord-Brabant was verslaafd aan zijn pijpje. Ook in de school verliet het hem maar zelden. Dezer dagen, terwijl hij rustig voor de klasse stond te rooken, ging de buiteudeur open en trad onverwacht de school- opziener binnen. Meester, vreezende dat het rooken hem een berisping zou bezorgen, wist zijn pijpje nog bijtijds weg te moffelen. Ougelukkig kwam de pijp niet in den zak, maar in de broeks- pijp terecht. Meester bemerkte dat, en, voorzich- tig het been vooruitstrekkende, liet hij het rooktuig door de broekspijp onder de voorste schoolbank glijden. Tot zoover ging alles goed en begon de man buigende den deftigen schoolopziener te begroeten, toen een der jongens uit de bank hem argeloos de pijp toereikte met de woorden z/Meister, ier is oewe piepe, rook maer gauw, want ie is nog wel an Een paar zwaluwen vliegt elken dag ongeveer 16 uren rond en elke zwaluw gaat ongeveer twintig keeren in 't uur naar zijn nest om zijn jongen te voeden, beide ouders dus samen 600 keeren per dag. Aangezien elke zwaluw per keer 10 a 20 inseclen vangt, doodt elk paar er dagelijks 6400 voor zijn jongen voor eigen voeding heeft het paar 600 vliegen noodig per dageen zwaluwenfamilie verorbert dus elken dag 7000 insecten. Het geheel verbruik van een familie wordt per zomer op 576.000 insecten begroot. Een plaats, waar honderd paren zwaluwen ge- vestigd zijn, wordt dus in een zomer van ongeveer 57 millioen insecten bevrijd. Donderdag is de brand te Antwerpen weer wat opgelaaid en moest de brandweer versterkt worden. De brand moet zich nu hebben uitgestrekt tot een der kelders, waar wijn opgeslagen lag de schade is daar zeer aanzienlijk. Bij het zuidelijk gebouw haast men zich hel puin op te ruimen, daar de deskundigen vreezen dat de vloer zal in stortende algemeene schade zal nog wel hooger zijn dan men eerst berekende. Er zijn honderden werklieden werkeloos. De ovprheden van Christiania hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om den verkoop van tabak aan kinderen, die den vijftienjarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, te verbieden en te bepalen dat jongens beneden dien leeftijd op straat niet mogen dampen. Een arme visscher te Lancing, Jowa, ging uit visschen aan den oever van de Mississippi. Om aas te krijgen zocht hij wat schelpen bij elkaar. Zijne vrouw nam er een van op, brak de schelp open en vond een prachtige parel. Een juwelier uit Chicaga, Deakin genaamd, kocht haar voor f 36,000. Zij is een van de fijnste parels ter wereld, weegt 103 grein, is drie kwart c. M. lang, peervormig, heeft een prachtig mooien glans en is f 96,000 waard. Het kleinood heeft den naam Queen Mary gekregen. Hoe men de wielrijders exploiteert. Jonge sraken aldus het Hbl. van Antwerpen hebben een nieuwe manier gevonden om geld te kloppen uit den zak der wielrijders. Siraatkapoenen van 8 tot 12 jaar loopen bij het aankomen van wielrijders voor het wiel uit, met het doel zich te laten aanraken. Zelfs zonder geraakt te zijn, laten zij zich valleu en beginnen te schreeuwen en te huilen, terwijl een groote uit den hoop het nummer van het rijwiel opschrijft. Het gebeurt ook wel, dat de botsing wat heviger is, en dat de wielrijder en de kapoenen met geweld door malkander rollen. Wielrijders, opgepast Reeds verscheidene personen, om van den last af te zijn, tastten in hun zak, en de (rue was gelukt. In een Oostenrijksch dorp, dicht bij de Beier- sche grens, brak brand uit. Duitsche spuitgasten gingen met hun materiaal derwaarts, doch de Oostenrijksche douanen weigerden de spuiten over de grens te laten, indien niet de inkomeude rechten voor machines werden betaald. Het gevolg was, dat de Oostenrijksche spuiten het vuur niet konden beteugelen en het halve dorp aforandde. Een duel van tien uur. Te Rome werd deze week geduelleerd tusschen twee journalisten Geatano Ardizzone en Umberto Mure, naar aan- leiding van een politieke quaestie. Voor het duel werden sabels gebruikt eu het duurde tien voile uren. De partijen vielen elkaar 125 maal aan; den 126 keer werden beiden licht gewond. Het 2jarige Engelsche renpaard //Sceptre," dat de Woodcote Stakes gewonnen heeft, heeft de eigenaar zelven f 126,000 gekost. Hij wil het nu echter voor niet minder dan f 252,000 van de hand doen. Te Manchester zoo lezen wij in Recht en Belang heeft zich een damescomite gevormd, dat een middel weet om te voorzien in het gebrek aan dienstboden. De Vereeniging noemt zich z/Uitdeelingskeuken." Het benoodigde kapitaal, een f 36,000, was spoedig bijeengebracht. Een der leden van het comite zegt het volgende omtrent de bedosling der Vereeniging: nWij zijn voornemens ons langzamerhand met alle on- derdeelen van de huishouding te bemoeien, maar voorloopig vergenoegen wij er ons mede, aan het gebrek aan goode keukenmeiden te gemoet te komen. In 1899 werden 337 keukenmeiden ge- vraagd, slechts 47 boden zich aan. Het gebrek aan goede //Miidchen fur alles" wordt ongetwijfeld ook in vele huishoudens gevoeld, maar wij moeten ons plan stap voor stap ten uitvoer brengen. Wij wenschen op geschikte plaatsen //uitdeelings- keukens" op te richten. De huisvrouwen kunnen er verzekerd van zijn goed gekookte en smakelijke spijzeu, die zuiver bereid en verpakt zijn, te zullen ontvangen. Goed verwarmdespijzen worden op een afstand van mijlen geleverd. De eerste keuken zal te Manchester binnen ongeveer twee maanden worden geopend." De Sloveensche wijngaardenier Franz Bratusa, die zijn twaalfjarig dochtertje heeft vermoord en het lijk met behulp van zijn vrouw in stukken gesneden, in een bakoven gedaan en daarna van het gebraden vleesch gegeten heeft, is door de rechtbauk te Marburh tot den dood door ophanging veroordeeld. Zijn vrouw kreeg 3 jaar gevangenisstraf. Op het eiland Groix aan de Zuidkust van Bretagne overleed dezer dagen op 72jarigen leeftijd eene der weinige vrouwen, die ooit als scheeps- kapitein gevaren hebben, mevrouw Marie Johanna Kersaho. Nauwelijks twaalf jaar oud, ging zij met haren vader naar zee en na diens dood voerde zij het commando over verscheiden brikken en schoeuers, als de beste zeerot. Te Leipzig heeft de vrouw van den privaat- docent Dr. Wille terecht gestaan wegens mishau- deling van haar dienstmeisje, een kind van veertien jaren, dat zij den heelen dag tuchtigde met oorvijgen, een wandelstok, een Spaansch rietje of een rijzweepeens sloeg zij zelfs een aarden pot op haar hoofd aan stukken, dikwijls ook haalde zij het bed onder haar vandaan. Het meisje raakte zoo van streek, dat zij zeven weken in het gasthuis moest verpleegd worden. Na haar ge- nezing bleef zij echter nog zoo opgewonden, dat zij dikwijls schreiende wakker werd en smeekte om hulp tegen Frau Doktor. Opdat de ouders van het meisje niets van de beestachtige behan deling van haar kind te weten zouden komen, dicteerde mevrouw Wille de brieven die ze naar huis schreef en die vol lof waren voor haren kwel- geest. De rechtbank veroordeelde de furie tot 8 maanden gevangenisstraf. In een in het Carnegie Lyceum te New-York gehouden voordracht, gaf de heer Holland als zijn meening te kennen, dat de gewone stoom- schepen, die tusschen Engeland en het continent varen, weldra plaats zullen maken vooronderzeesche vaaituigen. Aanvaringen zullen dan tot het verleden be- hooren, daar de schepen zo6 gebouwd worden, dat zij op verschillende diepten kunnen varen en door middel van kabels met de kust verbonden zullen zijn. Van zeeziekte hebben de reizigers dan geen last meer, evenmin van temperatuurs- wisselingen. De heer Holland verklaarde wijders, dat, naar zijn meening, het derikbeeld geen her- senschim is en hij zelf koestert het voornemen binnenkort een onderzeesch reisje van Dover naar Calais te maken. In de Vereenigde Staten komt een eigenaardig gebruik in zwang, ingevoerd door mrs. Sampson, de vrouw van den admiraal, die den slag bij Santiago won. Op den dag, bekend als //Memorial Day", zijn kinderen uit Boston naar de kaden gegaan en hebben bloemen in de golven geworpen ter eere van de slachtoffers der zee. Op ver schillende plaatsen aan de kust van Amerika is nu dezelfde plechtigheid uitgevoerd onder het zingen van gebeden en hymnes. Prof. Virchow is te Berlijn, terwijl hij op weg naar huis was, door een windruk tegen een boom geslingerd. Hij kreeg een tamelijk diepe wond in het voorhoofd boven het linkcroog. In de brandweertentoonstelling te Rerlijn werd Donderdag door een storm een stuk van het dak van het hoofdgebouw afgerukt. De secre- taris van het Chileeusche gezantschap te Parijs werd door een balk zwaar gekwetst aan het hoofd, anderen kregen lichte kwetsuren. In Berlijn zelf zijn vele telegraaf- en telefoonlijnen vernield. De Berlijnsche politie heeft een Amerikaan in handen gekregen, die door inbraak uit ver schillende juwelierswinkels voor 50,000 mark waarde had gestolen. Hij werd in hechtenis genomen in den wiukel van zijn heler en verzette zich met een dolk. Een van de agenten kreeg bij dit gevecht een ernstige wond aan de hand. Een geestelijke te Wiesbaden, Bleiss ge- heeten, heeft een brochure, getiteld //Herinneriugen aan den oorlog van 1870," in het licht gegeven. Daarin komt o. m. voor de beschrijving van een mislukten aanslag op het leven vau Wilhelm I en vorst Bismarck. Na den slag bij Beaumont zouden de koning en zijn kanselier zich begeven naar het huis van den geestelijke, waar Beiersche en Fransche gewonden verpleegd werden. Twee Fransche soldaten hadden het plan beraamd koning Wilhelm en Bismarck te vermoorden. De geeste lijke ontdekte het complot, toen hij de beide soldaten, elk gewapend met een geweer, aan het venster zag staan, in afwachting van de komst der beide Duitschers. Ook zij hadden den geeste lijke opgemerkt en zij verheelden hem hun voor nemen niet. Bleiss lokte een der soldaten in een valstrik en dwong den andere zijn geweer over te geven. Een kwartier later traden de koning en vorst Bismarck het huis binnen, niet vermoedende welk gevaar hun boven het hoofd had gehangen. Ter Nemen. Huwelijks-aangiften. 14 Juni. Dirk Dieleman, oud 23 j., jm. en Elisabeth Adriana Simons, oud 20 j., jd. Christiaan Pieier de MariSe, oud 21 j jm. en Levina van Kerkvoort, oud 21 j., jd. 15 Juni. Eduardus Alphonsius van Loij, oud 26 j., jm. en Anna Theresia Maria Mobach, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Juni. Arie de Fever, oud 23 j., jm. en Jozina Suzanna Stouthamer, oud 23 j., jd. Frans Johannes de Ruijsscher, oud 24 j., jm. en Adriana Maatje Balnikker, oud 22 j jd. Geboorlen. 13 Juni. Pieter, z. van Willem Jozias van Doeselaar en van Elisabeth Scheerders. 15 Juni. Geertruij, d. van Egbert Johannes Bakker en van Sara JohanDa Pladdet. Overlijden. 9 Juni. Francois Dieleman, oud 7 m z. van Christiaan en van Adriana Ilerrebout. 14 Juni. Krijn Hame link, oud 11 j., z. van Jan en van Hendrika Catharina Hamelink. Axel. Huwelijks-aangiften. 8 Juni. Seraphinus Gustavus Casteels (van Zuiddorpe), oud 29 j., jm. en Maria Coletade Coninck, oud 25 j., jd. 13 Juni. Krijn van Hoeve (van Zaamslagl, oud 22 j.. jm. en Elisabeth van Fraaijenhove, oud 18 j., jd. Frans Riemens, oud 21 j., jm. en Catharina Adriana Oppeneer, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juni. Jan Dieleman, oud 24j. jm. en Janneke den Hamer, oud 28 j jd. Levin us de Groote, oud 25 j., jm. en Neeltje Tanneke de Putter, oud 27 j., jd. 13 Juni. Petrus de Regt, oud 28 j.,jm. en Catharina Wolfert, oud 19 j., jd. Geboorten. 14 Juni. Elisabeth, d. van Pieter van de Wege en van Elisabeth Dieleman. Overlijden. 1 Juni. Cornelia Haak, ond 4 j., z. van Cornelia en van Paulina Wolfert. 2 Juni. Levinua Dominicus de Moor, oud 76 j., echtg. van Rosalia Lippens. Alphonans Ludovicus do Smet, oud 4 m., z. van Charles Louis en van Maria Carolina van Gremberghe. 3 Juni. Jacobus Goossen. oud 4 m., d. van Pieter en van Francoise Schoonakker. 10 Juni Dingetje Adriana Koster, oud lOj., d. van Adriaan en van Dingetje Adriana Haak. Pieter Dieleman, oud 13 j., z. van Pieter en van Geertrui van Oosten. Stoppeldijk. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Juni. Fran- cies Dobbelaar, oud 44 j., jm. en Elisabeth Crombeen, oud 39 j., jd. 10 Juni. Johannes Franciscus de Potter, oud 30 j.. jm. en Rosalia de Theije, oud29j.,jd. Petrus Paulus Verhaegen, oud 33 j., jm. en Euphemia Maria Fassaert, oud 32 j., wed. Geboorten. 1 Juni. Alphonsns Alovaius, z. van Petrus Franciscus van Kruijssen en van Rosalia Wonters. Kaamslag. Huwelijks-aangiften. 6 Juni. Jacob Buijze, oud 21 j., jm. en Adriana Verplanke, oud 24 j.,jd. Johannos Jacobus 'tGilde, oud 22 j., jm. en Pleuntje Kempe, oud 22 j., jd. 13 Juni. Jan de Putter, oud 24 j., jm. en Pieter- nella de Putter, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Juni. Jan Dieleman, oud 23 j., jm. en Suzanna de Kraker, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Jncomina, d. van Pieter de Jonge en van Aaltje Bareman. 7 Juni. Franiyois, z. van Jacobus Hamelink en van Helena van de Voorde. 12 Juni. Krina, d. van Janus Herrebout en van Krina Snap. 14 Juni. Jaan Jozeph Hendrik, z. van Peter Joannes Smolenaers en van Maria Evelina van Acker. Kiiiiltlorpc. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Juni. Al- phonse Duym, oud 24 j., jm. en Mathilda Belaert, oud 20 j-, jd. AAN BESTE DING. Op Vrijdag 28 Juni 1901, des voormiddags 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van 1°. Het verbreeden en herstellen van strand- hoofd n°. 17 aan de Oude Hoeve, aan de noordzijde van het eiland Schouwen, be- hoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming 2300.) 2°. Het verbeteren van twee dukdalven en het maken van vier rloeipalen, in de tramweg- havens aan het Zijpe. (Raming f 2600.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2