BIJVOEGSEL Ter Nsuzenschs Courant Zaterdag 15 Juni 1901. No. 4085. Uitslag der Stennningen Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 April 1901. Gisteravond trad alhier op uitnoodiging van de Centrale liberale kiesvereeniging in het Hotel de Commerce" voor de kiezers op de heer Mr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer. De vergadering was druk bezocht. Na door den voorzitter den heer J. C. M. Hartman te zijn ingeleid, nam de heer Hennequin het woord en besprak de verschillende wetsont- werpen die sedert zijn optreden alhier in 1899, zijn in behandeling gekomen en het standpunt dat hij daarbij had meenen te moeten innemen. Spreker betoogde dat deze regeering een goeden weg bewandelt en daarom alles moet worden aan- gewend om haar te steunen. Ook constateerde spreker, dit blijkt wel daaruit dat er geen snijdende verkiez'ingsleuzen worden gehoord, dat de groote geschilpunten die de partijen verdeelden, opge- houden hebben te bestaan. Uitvoerig besprak de heer Hennequin ook de leerplichiwet, die hij noodig acht, ofschoon het niet te ontkennen is, dat daartegen gegronde be- zwaren worden ingebracht. Doch indien nu de praktijk leert dat deze wet, die nu pas werkt, moet veranderd worden, zoo zullen daartoe zeker- lijk voorstellen volgen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Ds. R. van de Kamp, uit Axel, die hulde bracht voor het vele goede dat van den heer Hennequin was gehoord, maar die zich als antirevolutionair niet voldaan kon gevoelen. Deze betoogde dat er nog een groot principieel verschil bestaat tusschen zijne partij en de liberaleu en dat zij zich onmogelijk bij de door de liberalen gevolgde gedragslijn kuDuen neerleggen. Nadat deze spreker door den heer Hennequin was beantwoord, werd het woord gevraagd door den heer J. Verhage alhier, die een ietwat vreemd debat voerde, want waar het in den aanvang leek dat hij den heer Hennequin zou bestrijden, eindigde hij met een krachtige aanbeveling van diens candidatucr. Ook dezen spreker diende de heer Hennequin van repliek, waarna de heer J. C. Jansen van Dnewegen het woord verkreeg en voornamelijk opkwam tegen de leerplichtwet en ook in verband daarmee de vacciuedwang afkeurde, daar deze laatste in strijd is met de conscientie van velen en ook als middel gebruikt wordt om aan den leerplicht te outkomen, daar niet geente kinderen met mogeu schoolgaan. Ook betoogde hij dat het bijzonder onderwijs nog in het geheel niet gelijk staat met het openbaar onderwijs en dat in deze volkomen gelijkheid moet heerschen. Nadat de heer Hennequin dezen spreker had beantwoord, het woord nogmaals aan Ds Van de Kamp was verleend en de heer Hennequin weder met een kort woord had geantwoord, sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de talrijke op- komst en de gematigde wijze waarop het debat was gevoerd, de vergadering naeene krachtige opwekking alles aan te weuden om den heer Hennequin een schitterende meerderheid te bezorgen. voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Vrijdag 14 Juni 1901. Kiesdistrict OOSTBURG. Stemdistricten. a CO S Alzoo gekozen Mr. "I P. C. J. Hennequin. Hontenisse Herstemming tusschen P. F. Fruij- tier, r. k. met 1689 en Mr. J. G. van Deinse, L, aftr. lid met 1566 st. Mr. Th. Heemskerk, a., verkreeg 1523 st. MiddelburgGekozen Mr. C. Lucasse, a., aftr. lid. Goes Gekozen Jhr. Mr. A. I1, de Savornin Lohman, v. a., aftr. lid. Zierikzee Gekozen Jhr. Mr. J. J.Pompevan Meerdervoort, a. Amsterdam I: Herstemming tusschen Dr. H. F. R. Hubrecht, I. en J. F. M. Sterk, r. k. Amsterdam IIHerstemming tusschen H. F. Groen van Waarden, L, aftr. lid en Dr. J. Th. de Visser, c. li. Amsterdam IIIHerstemming tusschen C. H. den Hertog, aftr. lid en H. Polak, s. d. Amsterdam IVGekozen Mr. H. Goeman Borgesius, I. Amsterdam V Herstemming tusschen Th. M. Ketelaar, v. d., aftr. lid en Jac. Deen, I. Amsterdam VIHerstemming tusschen Jhr. Mr. C. J. den Tex, I. en H. W. van Marie, a. Amsterdam VIIGekozen Mr. Th. Heemskerk, a. Amsterdam VIII: Herstemming tusschen P. Nolting, v. d., aftr. lid en Dr. A. Kuijper, a. Amsterdam IXHerstemming tusschen H Bij leveld, a. en C. Lelj, I. Rotterdam IHerstemming tusschen Mr. D. Fock, I. en Dr. J. Th. de Visser, c. h., aftr. lid. Rotterdam II. Herstemming tusschen D. de Klerk, I. aftr. lid en A. de Jong, a. Rotterdem III Gekozen J. B. Verheij, l, aftr. lid. Rotterdam IV. Herstemming tusschen Dr. R. P. Mees R.Az., L, aftr. lid en Mr. D. P. D Fabius, a. Rotterdam V Herstemming tusschen Mr. E E. van Raalte, v. d., aftr. lid en F. J. van Rijs wijk, r. k. s Cravenhage IHerstemming tusschen J. Krap, a., aftr. lid en Mr. W. Dolk, I. 's Gravenhage IIGekozen J. F. W. Conrad, I., aftr. lid. 's Gravenhage III: Gekozen J. M. Pijnacker Hordijk, v. d., aftr. lid. MeppelGekozen Mr. 11. Smeenge, I., aftr. lid. DelftGekozen Mr. H. A. van de Velde, a.. aftr. lid. Haarlem Herstemming tusschen Jhr. Mr. F. W. van Styrum, l, aftr. lid en W. A. J. v. d. Kamp, r. k. SliedrechtGekozen Dr. A. Kuijper, a., aftr. lid. Utrecht II. Herstemming tusschen Mr. D. A. P. N. Koolen, r. k. en Jhr. Mr. J. Roell, I. Sneek Gekozen Mr. H. Okma, a. Franeker Herstemming tusschen F. Lieftinok, I., aftr. lid en J. P. Vergouwen, a. VeendamHerstemming tusschen J. H. A. Schaper, s. d. en Dr. D. Bos, v. d. Schiedam Herstemming tusschen A. F. W. Idenburg, a. en Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, v. a., aftr. lid. Gulpen Gekozen J. M. M. H. Merckelbach, r. k., aftr. lid. EmmenGekozen Dr. P. H. Roessing, aftr. lid. TielGekozen Mr. M. Tydeman Jr., I, aftr. lid. MaastrichtGekozen M. de Ras, r. k., aftr. lid. Enkhuizen Gekozen N. Sluis Pz., a. Alkmaar: Herstemming tusschen Mr. E. Fokker, v. d., aftr. lid en N. Oosterbaan, a. AmersfoortGekozen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, a, Hoogezand Herstemming tusschen R. J. W. Rudolf, a. en K. ter Laan, s. d. Assen Gekozen Mr. J. J. Willinge, I., aftr. lid. Schoterland Herstemming tusschen G. L. van der Zwaag, s. d., aftr. lid en Mr. J. Schokking, c. h. ZutphenHerstemming tusschen Mr. H. Goeman Borgesius, I., aftr. lid en R. P. J. Tutein Nol- thenius, I. Kampen Gekozen Mr. 2E. Mackay, a., aftr. lid. ElstGekozen J. W. Bergansius, r k. Rheden Gekozen Mr. M. J. C. M. Kolkman r. L, aftr. lid. I trecht I: Herstemming tusschen Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, I., aftr. lid en A. W. F. Idenburg, a. BrielleHerstemming tusschen Mr. G. J. Goedkoop, I., aftr. lid en H. Ch. Vegtel, a. Tilburg Gekozen J. F. Jansen, r. L, aftr. lid. Nijmegen Gekozen Jhr. Mr. O. van Nispen, tot Sevenaer, r. k. LeidenGekozen A. E. van Kempen, a.. aftr. lid. r Groningen Herstemming tusschen Mr. H. L. Drucker, v. d., aftr. lid en Mr. S. van Houten, I. DeventerGekozen Mr. H. P. Marchant, v. d., aftr. lid. Arnhem Herstemming tusschen Mr. P. Rink, I., aftr. lid en J. S. F. Hoogstraten, a. 's HertogenboschGekozen Mr. J. A. Loef, r. k., aftr lid. ApeldoornGekozen Mr. W. F. K. Graaf van Bylacdt, v. a., aftr. lid. Zaandam Herstemming tusschen K. de Boer Cz., I. aftr. lid en Mr. M. Mendels, s. d. Bergen op Zoom Gekozen L. D. J. L. de Ram, r. k., aftr. lid. Breda Gekozen Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, r. k., aftr. lid. Helder Gekozen A. P. Staalman, a., aftr. lid. Ridderkerk Gekozen Mr. A. P. R. C. baron v. d. Borch van Verwolde, a., aftr. lid. WinschotenHerstemming tusschen Dr. D. Bos, v. d., en H. H. van Kol, s. d. EnschedeHerstemming tusschen H. H. van Kol, s.d., aftr. lid en Mr. P. J. M. Aalberse, r. k. Gouda Herstemming tusschen Mr. Th. Heems kerk, a., en Mr. C. J. E. gaaaf van Bylandt, L, aftr. lid. Zuidhorn Herstemming tusschen J. C. Wirts, a., en G. Zijlma, L, aftr. lid. Loosduinen Herstemming tusschen A. Brum- melkamp Jr., a., aftr. lid en Jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, r. k. Gorinchem Gekozen H. Seret, a., aftr. lid. Ornmen Gekozen J. van Alphen, a., aftr. lid. HaarlemmermeerHerstemming tusschen F. H.^ van Wichen, r. k. en G. B. 't Hooft, a., aftr. lid. ZwolleGekozen A. baron van Dedem, v. a., aftr. lid. Hilversum Herstemming tusschen Mr. F. J. M. A. Reekers, r. k. en S. baron van Heemstra, a., aftr. lid. DordrechtHerstemming tusschen S. M. H. van Gijn, L, aftr. lid en Mr. J. M. Rens, a. WeertGekozen Jhr. Mr. Victor E. L. de Stuers, r. k. Beverwijk Gekozen W. C. J. Pastoors, r. k., ".ftr. lid. LeeuwardenHerstemming tusschen G. W. Melchers, s. d. en H. Pijttersen, Tz., I. aftr. lid. BodegravenHerstemming tusschen A. Knijff Hz., L, aftr. lid en Mr. J. W. H. M. van Idsinga, v. a. Katwijk Herstemming tusschen Mr. P. J. M. Aalbertse, r. k., en O. E. J. baron van Wassenaer van Catwijck, v. a. Lochem Herstemming tusschen C. Lely, I., aftr. lid en Jhr. Mr. II. W. van Asch van Wijck, a. Eindhoven Gekozen V. A. M. van den Heuvel, r. k., aftr. lid. WeststellingwerfHerstemming tusschen A. S. Talma, a. en G. L. van der Zwaag, s. d. AppingedamHerstemming tusschen J. van der Molen, a. en J. H. A. Schaper, s. d. Iloorn Gekozen P. B. J. Ferf, L, aftr. lid. Doetinchem Gekozen P. van Vliet Jr., a. SteenwijkGekozen L. F. Duvmaer van Twist, a. HarlingenGekozen Mr. J. Schokking, c. h. w L trecht zijn 21 trampaarden wegens kwaden droes afgemaakt. Een Amerikaan, Schaudale, is in een trein tiisschen Modane en St. Michel door drie mannen, die zich in dezelfde afdeeling bevonden, uitge- plunderd, Toen hij aan 't eerstvolgende station aangifte deed, namen de gauwdieven de vlucht, sprongen in de sterk gezwollen Arve en verdronken. Bijna geen dag gaat er voorbij zoo lezen we in het //Berl. lagebl.", of er breken draden van de bovengrondsche draadgeleiding der electrische tram te Berlijn. Zaterdag brak een draad af ter lengte van 100 M., waarbij de brandweerman Nowattny door den neervallenden draad brand- wonden aan den hals kreeg, terwijl de kommandant der brandweer Schneider door de als bliksem uitspringende vlammen bij het uitschakelen van elektrieschen stroom ernstige brandwonden kreeg aan een arm, de oogen en de rechterhand. Zondag-middag brak weer in een andere straat een draad af. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist door het uitschakelen van den stroom ongelukken te voorkomen. Het herhaaldelijk breken van den draad wordt toegeschreven aan het gebruik van rollen, die vaak met groote kracht tegen de verbindingsdeelen der draden slaan, waardoor deze breken. Geheime maar goed geslaagde proeven met eene nieuwe vliegmachine zijn te Dunbarton ge- houden. De machine was besteld door twee, Spaan- sche heeren, vader en zoon. De machine werkte zeer correct. De drijfkracht was echter niet groot genoeg om de vleugels te doen klappen. Het mechanisme lijkt eenigszins op dat van den heer Henry Suter aangegeven te Zurich, namelijk een pedaal-inrichting, die na herhaalde proef- nemingen, de voorkeur bleek te verdienen boven een petroleum-apparaat. De machine heeft eene afmeting van 40 voet van de uiteinden der vleugels gemeten en kan twee man bevatten een om de machine in beweging te brengen, de andere om te sturen. Verstrooid moedertje. Aan het bureau van een der grootste Ziekenfondsen te Amsterdam had dezer dagen de gewone vaccinatie plaats en ver- drongen zich vele moedertjes met haar zuigelingen, die min of meer schreeuwden, als protest tegen de vreemde operatie, die ze moesten ondergaan. Een van de moedertjes kwam op hare beurt naar binnen, gewapend in de eene hand met de noodige documenten geboortebewijs, busbriefje enz. en in de andere hand een groote *besteedster", //Is alles in orde moeder vraagt de bode alvorens zij voor den vaccinator zal verschijnen. h Jawel bode, hier zijn de pampiertjes assieblieft z/Jawel, maar het kindje dan Het is toch voor het ineuten, niet waar wJawel, liedemetijd, daar heb ik de kleine thuis gelaten Hoe is 't meuschelijk mogelijk En terug moest zij naar de Dapperstraat om haar kindje te halen. In het aquarium van Artis te Amsterdam werd als bijzonder zeldzaam ontvangen een belang- rijke verzameling zeevischen van verschillende soort, vorm en kleur, zeekrabben enz. uit Zuid- Amerika. Het feit, dat de mogelijkheid bestaat om zeevisschen met stoomschepen over zulke groote afstanden levend over te brengen, mag als hoogst merkwaardig worden beschouwd. Van zoetwatervisschen uit Suriname bezit het aquarium reeds sedert vele jaren een zeldzame collectie. Dinsdagnamiddag is te Leeuwarden een veertienjarige loodgietersknecht, die eenige werk- zaamheden verrichtte in de goot van het Nieuw Sint-Anthony-gasthuis, naar beneden gevallen, waarbij hij met de hartstreek in een der punten van het ijzeren hek van dat gebouw terecht kwam. Hij was onmiddellijk dood. Men meldt uit Utrecht aan de ,/N. R. Ct." De heer Verstraate Driesen te Antwerpen, aan- nemer van de costumes voor de maskerade der studenten te Utrecht is met die costumes in 95 doozen verpakt van Antwerpen naar Rotterdam gekomen met de stoomboot „De Telegraaf" van de firma Braakman Co. Bij het inklaren dier costumes te Rotterdam werd door den heer Ver straate aan de douane als de waarde der costumes opgeven de kostende prijs, verhoogd met ver- pakking en vracht, waartegen echter door de ambtenaren der douane bezwaar werd gemaakt die een factuur verlangden of den verkoopprijs wenschten te weten. Daar de costumes ingevolge contract Woensdag te Utrecht aanwezig moesten zijn om daar door de commissie te wcrden goedgekeurd, gaf de heer V. op de vraag hoeveel er aan verdiend werd op, dat dit 100 pet. "was en verhoogd zijne decla- ratie daarmede, om te voorkomen, dat de costumes te Rotterdam opgeslagen en verzegeld zouden worden. Uit dien hoofde verviel de heer V. in de boete van vijfmaal het invoerrecht en moest hij 2700 daar voor betalen. Een Italiaansche roover als rentenier. De nestor der Italiaansche roovers, don Nicola Morra is //stil gaan Jeven". Hij deed dat, door zich vrijwillig in tianden der justitie te stellen, en nu moet de 74jarige zich voor de rechters van Beneventa verantwoorden, die reeds sedert jaren op zijn bezoek hadden gerekend. Hij heeft ten slotte een rijken grondbezitter van Foggia, die ook verschillende malen afgevaardigde was, leeg- geplunderd. De bevolking weet van den ouden bandiet duizenden anecdoten te vertellen, die ook reeds in een lijvig boekdeel in druk verschenen zijn. Morra was in den aanvang bereden veldwachter. Toen hij in strijd geraakte met een naburigen grondbezitter, schoot hij dezen, die trouwens in zijn onrecht was, koelbloedig neer. Hij werd daarvoor in 1849 in de gevangenis gezet van St. Stefano, waar hij te zamen opgesloten weed met de politieke misdadigers onder de Bourbons. Vier jaar later gelukte 't hem te ontvluchten en sedert levert hij als roover stof voor een roman. Spoedig was er geen enkele kleine, rijke familie in de provincie Foggia meer, die hem nietschat- plichtig werd. Toen hij eens don Gaetano Pavoncelli door zijne bende had laten oplichten, en deze hem voor onbeschoft uitmaakte, daagde de roover hem uit toe een duel, dat ook inder- daad, en nog wel te paard plaats had. Natuurlijk zegevierde de roover. Zijne macht was toenmaals zbo groot, dat zelfs Ferdinand II bij zijne reizen bang was voor een overval en de reis slechts onder sterke bedekking durfde ondernemen. Reeds in 'tjaar 1861 was hij op zekeren dag het rooversleven moede, stelde zich in handen der justitie en bleef 24 jaar in de San Stefano-gevangcnis opgesloten. In de vol- gende jaren verwisselde hij nog meermalen de vrijheid met den kerker. Zijne gemeenschappelijke gevangenschap met de Bourbonsche vrijheidshelden bezorgde ook hem een aureool. Het gelukte hem steeds meer, zich den schijn te geven van een politiek martelaar. Ja, hij werd zelfs als candidaat voor de Kamer gekozen en kreeg ook een behoorlijk aantal stemmen. De vrijheidsstraf, die de oude zondaar thans te verwachten heeft, zou nu wel de rest van zijn leven kunnen innemen en zelfs wanneer hem het uit vrije beweging gekozen renteniers-beroep gaat vervelen, zal't hem moeielijk vallen nog gastrollen te vervullen. Te Philadelphia is een aardig staaltje van geslepenheid voorgekomeu, de moeite waard om in de annalen van 't strafrecht te worden opge- teekend. In 1899 werden twee lithografen ge- arresteerd en veroordeeld, voor het vervaardigen van valsche bankbiljetten. Hoewel dezen gevangen zaten, kwam het herhaaldelijk voor, dat valsche bsnknoten werden uitgegeven en 't mocht de recherche niet gelukken de schuldigen te ontdekken. Een toeval bracht aan 't licht waar ze vandaan kwamen, uit de gevangenis n.l., waar de twee veroordeelden waren opgesloten. Een medeplichtige had hun de benoodigdheden weten te verschaffen. In hun eel maakten ze de banknoten en kennissen die hun een bezoek brachten, namen de papiertjes mede. Men heeft den rechtsgeleerden raadsman, die hun verdediger was, als medeplichtige gear- resteerd. VAN DE VAN AANTAL W u Sa f a be V Aantal stemmen verkregen door do heeren a se cc Ter Neuzen (kom) Idem (Slniskil). Idem (Java) Aardenburg Axel Biervliet. Breskens Cadzand Eede Groede Hoek Hoofdplaat Nieuwvlict Oostburg. Philippine Retrenchement. Sas van Gent Sehoondijke. St. Kruis Slnis Waterlandkerkje Westdorpe IJzendijke Zaamslag Zuidzande Totaal 740 176 317 264 643 282 281 161 101 350 873 136 89 320 73 117 140 271 65 320 82 212 367 511 185 6576 1 5 3 3 4 4 6 3 1 7 1 3 4 1 14 8 10 234 89 172 39 304 55 62 35 15 65 170 22 18 98 3 22 44 68 8 57 9 21 66 255 46 5136 92 1977 i 540 127 261 246 479 I 192 197 145 90 280 321 67 76 280 41 104 118 228 64 276 55 104 255 418 172 302 38 88 202 172 134 131 106 75 209 148 45 57 175 37 82 71 156 55 205 46 81 181 155 116 3067

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 9