A1 g e m e e a flieuws- en Advertentieblad o o r 2eeuwsch*Vlaanderen. No. 4083. G E M E EJPTS R A A D. "VTBIR/KinEZIIsra- Engeland en de Z.-A. Republiek. OondercW 13 Juni mOl 41e Jaar^rang. Voorbereidend Militair onderricht. S3 3 33 3 33a ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT(EN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde idvertentie wordt de prij, slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. M. VAN DEN HOEK. P. MOES. P. A. VAN DE VELDE. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. opgaven van Candidaten, Te Berhjn heeft het gerucht geloopen, dat eenige mogendheden, o. a. ook Duitschland, met goed- vindeu van koning Eduard hun bemiddeling in den oorlog hadden aangeboden. Dit geracht moet worden tegengesproken. Koning Eduard denkt er niet aan, iemands bemiddeling in te roepen en Duitschland zou alleen tusschenbeide willen komen, indien beide partijen het vroegen. Ook de vredesgeruchten uit Zuid-Afrika komende, zijn weer van de luchtalleen gaan er geheim- zinnige verwachtingen omtrent de uilwerkiug van mevrouw Botha's bezoek aan Kruger. Nu dus de vrede, voorloopig althans, op zich laat wachten, beginnen de stemmen zich weer te doen hooren, die op scherper oorlogvoeren aan- dringen. De correspondent van de //Times" te Middelburg komt nog eens met zijn proclamatie, waarin verklaard zou worden, dat na zekeren termijn alle boeveu van nog strijdende burgers verbeurd verklaard zouden worden. Dit zou, zegt hij, een algemeene capitulatie bewerken bij de eigenaars van plaatsen, ofschoon erkend wordt, dat de Boeren, die zelfs geen boerenplaatsen be zitten, zullen doorvechten evenals de Boerenaan voerders van het slag van de la Rey en Botha. De (.Times'' geeft echter in een hoofdartikel als haar meeniug te kennen, dat bovenbedoeld plan vooralsnog onuitvoerbaar is en zoo zal de regeering te Louden er ook wel over denken. Botha zou volgens de //Standard" zich bevinden tusschen Ermelo en Amsterdam. Hoe de millitaire autoriteiten in de Kaapkolouie trachten de Boeren in't nauw te brengen, kan men uit de telegrammen zien. De beweging, van burgerlijke zijde begonnen, om de Kaapsche Grond wet te schorsen, is echter, volgens de //Times", lang niet algemeende progressisten bijvoorbeeld zijn er tegen. Binnenkort loopt het contract af van vele machinisten, stokers en andere Engelsche spoorweg- ambtenaren in Zuid-Afrika. Zij hebben hun deel gehad van de gevaren niet minder dan 24 trein- beambten zijn in den oorlog gedood en 38 gewond. Er zullen er allicht bij zijn, die niet veel lust hebben, zich weer te verbinden. Gisteren werd uit Londen gemeld Kitchener seint uit Pretoria d.d. gisteren, dat commandant van Rensburg en zijn commando zich te Pietersbnrg hebben overgegeven. Honderd gewapende burgers zijn reeds ingekomen en anderen volgen. De Standard verneemt uit Durban, dat er belangrijke gedachtenwisselingen plaats hebben tusschen de Boerenleiders en Kitchener. Aan den Nederlandschen consul zijn door Kitchener gtmakken verleend voor een onderhoud met generaal Tobias Smuts en De Wet, particulier secretaris van Botha. De telegraaf is ter hunner beschikking gesteld om hen in staat te stellen vrijelijk met Kruger te correspondeeren. De Boerenleiders wachten nu te Standerton Kruger's antwoord af op hun boodschap. De Kaapsche bladen deelen mede, dat De Wet met 1000 man een stelling in de Gatsrandbergen, ten zuiden van den spoorweg naar Potchefstroom, heeft bezet. In een gevecht van 50 man der Z.-A. politic macht met Brand's en Hertzog's commando's, in de buurt van Petrusburg, zijn elf man der politie gesneuveld of gewond. Het gevecht had op zulk een Rorten afstand plaats, dat er van de revolvers gebruik werd gemaakt. De Boeren hebben Labuschagnesnek bij Dordrecht bezet. Officieel wordt medegedeeld, dat de Boeren te Jamesstown 30,000 patronen en 75 geweren hebben buitgemaakt. De Daily Chronicle zegt, dat bij aankomst van mevrouw Botha in Engeland een telegram werd gezonden aan Kruger, waarin men hem van haar aankomst kennis gaf. Ofschoon er telegrammen van de leden der Boerendeputatie werden ontvangen had Kruger tot op gisterenavond nog niet ge- antwoord. Toen men Kruger het eerst sprak over de zending van mevrouw Botha, gaf hij zijn plan te kennen om te weigeren haar te ontvangen, maar later gaf hij toe. Mevrouw Botha bracht den namiddag met winkels bekijken, door, en bezocht des avonds den schouwburg. TER NEUZEN, 12 Juni 1901. Heden trad alhier op uitnoodiging van de centrale antirev. kiesvereeniging in Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel, in het /Hotel Centraal" voor de kiezers op, de heer Jhr. J. J. Pompe van Meerder- voort uit Goes. Deze begon met te verklaren dat het hem om persoonlijke reden leed deed hier te moeten op- treden voor bestrijding der candidatuur van den heer Mr. Hennequin, doch omdat het een beginsel- strijd betreft, had hij aan de uitnoodiging voldaan. Spreker verklaarde daarna noodig te achten dat de staat in christelijken zin worde bestuurd en besprak vervolgens verschillende vraagstukken wier oplossiug hij noodig achtte, betoogde dat van de liberalen weinig te verwachten was en dat veel van wat door hen de laatste jaren tot stand ge- F UILLETON 6) De bediende kwam aansnellen. Hij was zeer bleek, de knieen knikten hem onder het lijf. z/Het is beneden," antwoordde hij op de vraag van den dokter. //De oude heer heeft het weer te kwaad." //En de juffrouw is zij bij hem alleen *Ja wel, mijnheer de graaf, de juffrouw is bij hem. Niemand auders mag bij hem komen, zegt de tuinbaas. Als hij zoo'n vlaag krijgt, sluiten zij zich altijd samen op. De juffrouw wil niet dat iemand zal zien, hoe de oude heer. z/Om Gods wil, het ongelukkige meisjp alleen met den waanzinnige Gauw dokter, ga er heen en verschaf u desnoods met geweld toegang Graaf Manfred was vreeselijk opgewonden. Hij beefde van aandoeuing, nu hij geen tulp en bij- stand kon verleenen aan het meisje, dat hem zoo- zeer ter harte ging Ja, dierbaar was zij hem, dat gevoelde hij eerst recht op dit oogenblik. z/Blijf bij den graaf," gebood dr. Ebhardt den bediende. //Ik zal eens zien misschien kan ik van dienst wezen Tegen den tafel geleund, stond Manfred midden in de kamer en luisterde met ingehouden adem. Aan het lawaai kwam geen einde daar klonk opeens muziek de tonen eener harp wonder- vol, aangrijpend het rumoer werd minder, slechts nu en dan hoorde men nog een klagend geluid. Eindelijk hield dat ook op, het werd al stiller en stiller, en langzaam en zacht stierf ook de muziek weg. De blinde kon het niet langer in de zoele lucht van zijn kamer uithouden. Jozef moest hem zijn mantel omslaan en hem naar beneden in den tuin geleiden, waar zijn meester nu in het nachtelijk duister op een bank plaats nam. z/Laat mij alleen," beval Manfred. Jozef wilde tegenwerpingen maken. Nadat de graaf hem had weggezonden met de barsche woorden //Maak, dat je weg komtging hij heen om den dokter te waarschuwen. De jongeling was alleen alleen met het over- weldigende gevoel, dat hem doorstroomde, alleen met het vroegere nooit gekende verlangen in zijn borst, dat hem onverdragelijk kwelde, en dat hij toch niet zou hebben willen missen voor alle schalten der wereld. Het onbeschrijflijk gevoel, dat hem seder! het eerste oogenblik tot dit meisje had aangetrokken, was in het dagelijks verkeer der laatste weken aangewassen tot een macht, waaraan hij geen weerstand meer kon bieden. Eindelijk was zij gekomen, de liefde, waarnaar hij zoo hartgrondig had verlangd, zoo dikwijls had gesmachtNiet de liefde tusschen ouders en naaste bloedverwanten, daar had het hem nooit aan outbroken. Van zijn jeugd aflijdende, was hij altijd het middelpunt geweest van de deelneming en van de zorgen van alleu. Het was de liefde tusschen man en vrouw, de ware liefde, bezongen door de dichters, waarbij elke wensch, elke gedachte gericht is op het geluk van het beminde voorwerp. Ach, hoe verlangde hij om juist op dit oogenblik haar zachte lieve stem te hooren, en haar bij den geur van haar bloemen te zeggen, alles wat hem op het harte lag Wanneer zij nu hier was, zou hij moedig zijn dat gevoelde hij ondanks zijn lichamelijk gebrek zou hij den moed hebben, haar zijn liefde te be- kennen. O Davida, zou hij zeggen ik bemin je met een waarachtige, reine liefde 1 En nu je dit weet, luister nu ook naar hetgeen ik verder zeg Stel je een weelderig groen land voor, aan een zijde begrensd door heuvelen, terwijl, aan de andere zijde de golven der zee bruisen. Overal waarheen het oog zich wendt, ziet men welvaart en geluk. In het park van oude reuzen- bootnen verheft zich een slot met torens, gevels en Gothische spitsbogen. Naar dat slot aan het strand der zee wil ik je voeren, mijn eenige wel- beminde Want de liefde, die ik je toedraag, is groot en sterk als een bruisende zeeIn mijn kasteel is een zaal, die op de zee uitziet, en wanneer wij 's avonds daar aan het venster staan, hooren wij de indrukwekkende zangen der golven. Er zijn in mijn huis ook prettig stille kamers, waarvan de deuren uitkomen in een tuin die nog grooter is dan de uwe. In die tuin zingen ook vogels en geuren de viooltjes en anemonen. De kronen van overoude boomen bracht is, was voorbereid door het christelijke ministerie Mackay, Hij eindigde met een opwekking om te stemmen op den antirev. candidaat Heemskeik en alles aan te wenden om de Christelijke ^taatkunde in ons land te doen zegevieren. N^".r. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer J. C. M. Hartman uit Zaamslag, die uitvoerig de verschillende door spreker aangevoerde punten besprak en betoogde dat het onraadzaam was de regeering in handen te geven der christelijke partijen, waar de hoofd- mannen thans zelf verklaren niet de wetenschap te bezitten of zij over de noodige bekwame personen kunnen beschikken om een regeering saam te stellen. Hij meende dat de vrijzinnige partij op vele verdiensten kan wijzen en achtte het't ineest raadzaam te stemmen op den heer Hennequin, die voor 't district een uitstekend afgevaardigde is gebleken. De heer Pompe van Meerdervoort diende hierop van repliek, waarna 't woord werd gevraagd door den heer Kerstens, pastoor alhier. Deze verklaarde niet alle punten te willen aanroeren, daar hij het toch met 't hoofd tegen den muur loopen acht, om de candidatuur van Mr. Hennequin te bestrijden. Naar aanleiding van in 't debat aangeroerde punten verklaarde hij dat het Katholiek beginsel zich in 't geheel niet tegen leerplieht verzet, dat men in deze niet kan afgaan op de partijbladen, doch dat er zich onder de Katholieken vele voorstanders bevinden evenals van de legerwet. Den heer Hartman antwoordde hij dat hei volstrekt niet het streven der Katholieken is om de godsdienst in den staat te brengen. Zij zijn zelfs voor scheiding van kerk en staat. Hun eenig doel is rechtsgelijkheid voor alien en wanneer die gelijkheid eenmaal volkomen verkregen is, meeut hij dat zich geheel andere partij verhoudingen en combinatie's zullen vormen. Ook dezen spreker beantwoordde de heer Pompe van Meerdervoort met een kort woord, wegens den weinigen tijd die beschikbaar was. Nog stelde de heer P. van Wijck de vraag, naar aanleiding eener mededeeling van spreker, hem een monster te bezorgen van in Nederland geleverd vervalscht meel, waarnaar hij reeds zoolang heeft gezocht. W anneer de heer Pompe van Meerdervoort hem dit bezorgt stelt spreker 100 beschikbaar voor de armen van Ter Neuzen. Wanneer immers kan bewezen worden dat fabrikanten vervalscht meel leveren, zou dit een reclame zijn voor de molenaars, die men ten onder zou willen richten door be- scherming der fabrikanten, die niet het graan der landbouwers, maar alleen buitenlandsch product verwerken. De heer Pompe van Meerdervoort, die in zijn ruischen om ons heen en de geheele omgeving bezit een betooverende bekoorlijkheid. In dien tuin zal je mijn leidsvrouw zijn. Daar zal ik je van mijn liefde sprekeu, zoo lang, tot miju ge- voelens in uw hart weerklank vindeu. O, Davida trouw en onbaatzuchtig mocht je de kroon zetten op al je goedheid, door daarginds mijn eenzaam- heid te deelen en voor mij te leven als mijn licht, mijn wereld, mijn al. Eenig gedruisch wekte den eenzame uit zijn aangename overpeinzingen. //Die goede dokter I" dacht Manfred. ,/IIii zoekt mij." Toch hoorde hij plotseling zeer dicht in zijne nabijheid iets, toen snikken en onmiddelijk daarna een geliefde stem //O mijn God," hoorde hij haar fluisteren, z/laat mij niet wanhopen aan Uw almacht en ge- nade Doe mijn mond zwijgen, o Heer ik herken Uwe hand niet meer Als eene electrieke schok troffen hem die woorden. Zij was ongelukkig, zij stortte tranen. Hij vergat zijn hulpeloozen toestand en was met een sprong op de been. //Davida!" riep hij innig, en vol verlangen breidde hij de armen uit. (Wordt vervolgd.) TER SEEZEASCHE ('III RUT. Uit bind versehijnt daHinlaa-, Woensdag. en Vrijilavavoail, uHifezomlerd op FeesMasen, bij de Kirma P. J. ym pg »AMO» te Tee Mena VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op niimilae, den 85tu .1 imi aanMaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bij hem ter Secretarie der gemeente kunnen worden ingeleverd als bedoeld in art. 51 der Kieswet en artikel 10 der Ge- meentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten in sic vijf en twintig kiezers, bevoegd tot deel- neming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door ddn of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hii, die ee*e opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen. die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zon overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogte drin maanden of eene geldboete van ten hoogste hondrrd tmntig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bjj artikel 51, heeft onderteekend. Ter Nenzen, den 10 Jnni 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt onder de aandacht van de jongelieden van IB tot 24jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht. dat zij zich daartoe v<Sor 1 Juli a. s. moeten aanmelden ter gemeente- secretarie, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, den 11 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd. J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1