A1 g e m e 0 a Nieuws* oa Adverteatieblad 7 o o r 2eeuwsch*71aa,aderea. No. 4081 Zaterdap: 8 Juni 1901. 41® Jaarsrang. Gemengde berichten. Hinneriland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Aroerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^ja slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. TWBEDB BLAD. Dinsdag is bij enkele candidaatstelling ge- kozen tot lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Tholen de heer Jhr. Mr. E. A. 0. de Casembroot, aftredend lid. Overeenkomstig een verzoek van de com- missie tot wering van schoolverzuiin heeft de Raad van Stad Almeloo besloten, haar een subsidie van f 150 te verleenen orn ouders, die wegens armoede of wegens oogenblikkelijke geldverlegenbeid niet in staat zijn hun kinderen naar de school te zenden, te ondersteunen. Bij de begrooting voor 1901 znllen B. en W. voorstellen een post uit te trekken voor kinder- voeding en kleeding. TER NEUZEN, 7 Jnni 1901. Bij Kon. besluit is, zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is vermeld, benoemd tot kantonrechter te Breukelen en Nijen- rode, de heer Mr. W. F. E. Spiering, thans alhier. Bij Kon. beslqit is voor den tijd van drie jaar belast met het gezondheidsonderzoek van aankomende schepen te Ter Neuzen, de heer A. Spruitenburg, arts alhier. Heden namiddag werd alhier op den Axelschen weg, even buiten de poort eep ongeveer 4jarig dochtertje van lieden die met een woonwagen de kermissen afreizen, dat aan den weg speelde, door een geladen vrachtkar overreden. Het rechter- beentje werd vreeselijk verwond, beneden de knie vertoonde het een lange gapende wonde. Door den heer Van de Ree, arts, wiens hulp de vader inriep, is de wond geheeld. De kommies 8de klasse bij's rijks belastingen J. F. Eckebus is met 1 Juli a. s. verplaatst van Hontenisse naar Rotterdam (tijdelijk). Met ingang van 8 Juni is benoemd tot tijdelijk kommies der 4ie klasse bij 's rijks belastingen J. L. Martens te St. Jansteen, wien tijdelijk tot standplaats is aangewezen Kauter. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie is afwijzend beschikt op een verzoek van belanghebbenden om meer dan 8 uren daags openstelling van het Rijkstelephoonkantoor te "Walsoorden, en is bepaald dat met ingang van 11 Juni a. s. de openstelling van genoemd kantoor is geregeld Op werkdagen van 71/212 uur voormiddag, van 23 uur en van 46x/2 uur namiddag. Op Zon- en feestdagen van 7ll28x/2 uur voormiddag en van 121/slx/2 uur namiddag. Hoek. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot postbode belast met de bestelling in de buiten- wijken Ch. Bakker, kleermaker alhier. Zaamslag, 7 Juni. De heer Ds. G. van Dis te Zuidzande, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Axel, 5 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van de polders Beoosten- en Bewesten- blij is op de verzoekschriften om subsidie voor het aanleggen van tramwegen met 45 voor en 13 stemmen tegen, in beginsel besloten om sub sidie te verleenen. Philippine. De scheepvaartbeweging op het havenkanaal alhier was gedurende de maand Mei als volgt Aangekomen193 visschersvaartuigen en 8 andere vaartuigen, met een gezamenlijken inhoud van 2632 M3. Vertrokken 174 visschersvaartuigen en 8 andere vaartuigen, met een gezamenlijken inhoud van 2598 M3. Koewacht, 7 Juni. In de zitting van den gemeenteraad werd heden het nieuw gekozen lid de heer E. de Vleeshouwer beeedigd. Tot wethouder, in plaats van wijlen den heer Ch. L. Perseijn, werd met 6 van de 7 stemmen gekozen de heer E. Plasschaert. St. Jansteen, 6 Juni. Heden werd ten huize van den heer J. Heijman te Ter Hole aanbesteed, het bouwen van een woonhuis voor den landbouwer P. de Visscher in den vischhoek (Hontepisse). Minste inschrijver was de heer M. van Arenthals te Kloosterzande voor f 3800. Een en ander ten verzoeke van den WelEdelgeb. heer J. Vogelvanger, grondeigenaar te Hulst. Middelburg, 7 Juni. Aan het gebouw van het Prov. bestuur alhier werd heden aanbesteed De voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen (tot een bedrag van f 25,000). Hiervoor waren 6 biljetten ingekomen. Inschrijver van het grootst aantal meters was de heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, die inschreef voor het maken van 593 meter zware beschoeiing, met een eenheidsprijs per meter van f 40 voor zware en f 15 voor lichte beschoeiing. 's Gravenhage, 7 Juni. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Zuiddorpe, de heer C. vaa Waes. Dezer dagen werden in een gezelschap aan den Langendijk (Noord-Holland) 150 balen uien verkocht voor een ouden hoed. Te Nieuw-Amsterdam is de bijna voltooide synagoge der Israelietische gemeente door een windhoos tegen den grond geworpen en nagenoeg geheel verbrijzeld. De kleine gemeente was door giften in staat gesteld voor haar godsdienstoefeningen en onderwijs een eigen gebouw te kunnen krijgen en had gehoopt dit met 1 Juli feestelijk in te wijden. Thans kan zij staren op een puinhoop van inge- storte muren, gebroken balken, versplinterde ramen en dak. De schade wordt begroot op ongeveer f 500. Verkiezings-reclame. Veel bekijks had Dinsdagavond te 's Gravenhage, eene jonge dame, met haar fiets aan de hand door de drukke straten der residentie'flaneerende. Die nieuwsgierigheid en belangstelling vooral van de zijde der straatjeugd, gold echter speciaal een groot bord voor aan haar Sets bevestigd, en dat uit naam der vrouwen een uitnoodiging bevatte aan de kiezers in's Graven hage, district I, om hun stem uit te brengen op den heer J. A. Bergmeyer. „Kiest Bergmeyer. Hij is de manluidt de aanprijzing. Kalm, rustig onder de vaak minder vleiende opmerkingen van het publiek, wandelde de juffrouw verder. De vrouw van een timmerman te Utrecht werd in den nacht omstreeks halfdrie uit haar slaap opgeschrikt door eeuig geritsel, dat zij in een aangrenzend vertrek meende te hooren. Om zich echter te overtuigen, dat zij zich niet had ver- gist, schoof zij de bedgordijnen een weinig open, doch viel met een luiden gil onmiddellijk weder in haar kussen terug, toen zij voor het bed een haar onbekenden man zag staan. Door het gegil was inmiddels ook haar man ontwaakt, die, den man nog in de kamer ziende, haastig het bed uitsprong om hem den terugtocht te beletten. Dit gelukte echter niet, want in een onbewaakt oogenblik wist hij door een geopend raam, waardoor hij blijkbaar ook was binnengekomen, te ontsuappen. Zooals de nachtelijke bezoeker nog even vertelde, had hij, meenende thuis te zijn, zich in de woning vergist, hetgeen evenwel niet strookte met de inspectie, waaraan hij de in de voorkamer aan- wezige kasten had onderworpen, terwijl ook de door hem opgegeven naam later is gebleken niet bekend te zijn. Blijkbaar heeft men hier te doen gehad met een inbreker, die in zijn arbeid is gestoord geworden. Bij een bekend Amsterdammer, den heer v. E., werd een dreigbrief bezorgd, waarin mede- gedeeld werd, dat, zoo niet op een bepaalde plaats, en op bepaalden tijd f 10.000 werden be zorgd, niemand van de familie in het leven zou worden gelaten. De heer v. E. stelde politie met het geval in kennis. Door de recherche werd op de plaats, die was bepaald, gesurveilleerd. De huisknecht van de familie ging er naar toe en overhandigde een pakket aan den persoon die het in den dreigbrief afgesproken teekengaf. Daarop werd deze man gearresteerd. Het bleek zekere Boonstra te zijn. Hij is zonder middelen van bestaan en werd vroeger reeds, als verdacht van dergelijk feit in hechtenis ge- nomen, maar wegens gebrek aan bewijs vrijge- sproken. Boonstra werd ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Er zal een onderzoek naar zijn geestvermogens worden ingesteld. Na het ^uitlesschen" der zwart-glasfabriek te Amsterdam was een stoker met een petroleum- lamp in een gaskanaal aan't werk, toen hij't onge- luk had de lamp om te stooten, waardoor zijn kleeren en de wanden van 't kanaal begonnen te branden. De man deed wanhopige pogingen om over den wand van 't kanaal te komen, maar eerst toen zijn benarde toestand door anderen werd bemerkt, kon men hem met groote moeite be- vrijden. Ernstig aan 't geheele lichaam verwond, werd hij verbouden en naar zijn woning vervoerd, waar hij na twee dagen van droevig lijden overleed. Hij laat een weduwe met 6 jonge kinderen achter. Te Hengeloo (Ov.) kroop dezer dagen een jougen in een duiker. Op een gegeven oogenblik kon hij noch voor- noch achteruit, bij had zich vastgewerkt. De duiker moest uitgegraven worden om den knaap te bevrijden. Op IJsland heeft de vorige maand een ernstig ongeluk plaats gehad. In den namiddag brak eensklaps een hevige storm los. Vijf booten met passagiers en vee waren uitgevaren. Vier konden terugkeeren. Een, die te zwaar geladen was, zonk en 27 passagiers, waaronder 19 mannen en acht vrouwen, verdronken. Een enkele bereikte zwemmend het strand. Te Weenen heeft een kind van 4 jaar zijn makker, een kleuter van 3 jaar, met een mes doodgestoken, uit drift dat laatstgenoemde hem niet een stuk van zijn boterham geven wou. In de buurt van Myslowitz, aan de Duitsch- Poolsche grens, is een rijtuig met vijf menscben erin en de koetsier door den bliksem getroffen. De zes menschen en het paard bleven op de plaats dood. Te Myslowitz zelf sloeg de bliksem in de oude katholieke kerk, een bouwwerk uit de 16e eeuw. Zij brandde tot den grond toe af. Te Singapore heeft een Maleisch dokter, die plotseling gek was geworden, getracht alle voorbijgangers met een lans te dooden. Twee mannen, twee vrouwen en een jongen werden gedood en negen personen gekwetst. De ,/Frankf. Ztg." bevat eene sombere uiteen- zetting over het te wachten misgewasin Duitschland. De lange winter heeft ontzaggelijk veel kwaad gedaan. Van het gezaaide winterkoren in Pruisen is bijna de helft verloren. De overgebleven 53 pet. staan 3,8 slechter dan sinds het jaar 1893 het geval was. De winterkoren-oogst wordt op 1,122,000 ton geschat, tegen 2,245,515 ton in het vorig jaar. Met de rogge staat het niet veel beter. De oogst zal waarschijnlijk 5,600,000 ton geven tegen 6,313,121 in het vorig jaar dit geeft een geldverlies voor de rogge alleen van 103 millioen mark. Het geheele verlies van koren en rogge wordt op 286,7 millioen mark geraamd. De berichten uit Posen, Brandenburg en West- Pruisen zijn niet veel gunstiger. Bijna overal moest de helft van het bezaaide land weer omge- ploegd worden. Staatshulp is dringend vereischt. De volgende middelen worden aangegeven verschaffing van baar geld tot aankoop van zaad, voedingsmiddelen, strooi-materiaal enz.leening van geld tegen zeer lage rente; vermindering van spoorwegtarieven voor den landbouw en veeteeltschorsing van rente- betaling, dijk- en polderlasten voor 1901 enz. enz. Meu meldt uit St. Petersburg, dat de Tar- taren van een dorpje in Irbeisk zich onophoudelijk schuldig maakten aan diefstal van paardeu. De Russische boeren uit den omtrek, ten getale van 2000, verzamelden zich en vielen daarop het dorp aan. Achthonderd Tartaren, waaronder vrouwen en kinderen, werden gedood. Eeu der Tartaren ontkwam. Sommigen werden dood ge stagen, anderen in de rivier geworpen of opgehangen. Er zijn troepen heen gezonden om de orde te herstellen. De uilgaven voor de politie in Londen be- droegen het vorige jaar ruim 2,565,978 pond sterling. Van dit bedrag werd o. a. ruim 1,293,952 aan salarissen uitgegeven, ruim 78000 pond aan kleeding en 5,772 pond aan medische hulp. Een rijke dame te Chicago, mevrouw Nancy Irving, is zoozeer overtuigd van het algeheel ontbreken van eerlijkheid in de moderne handels- zaken, dat zij een prijs van 2,400 gulden heeft uitgeloofd voor den handelaar of zakenman, die kan bewijzen, dat hij een maand achtereen in zijn vak is werkzaam geweest, zonder zijn medeinenschen te bedotten. Vijf juryleden, van wie er 2 gekozen zullen worden door mevr. Irving, 2 door den candi- daat naar den prijs en de vijfde door de andere vier, zullen over de verdiensten van den aspirant bekroonde uitspraak doen. Mevr. Irving houdt vol, dat zij geen cent zal behoeven te betalen, en, mocht er werkelijk zulk een wereldwonder bestaan, dan zal hij wel zoo arm zijn, dat de 2,400 gulden aan hem besteed zijn, redeneert de dame. Terwijl eenige politieagenten te Toronto (Canada) per rijtuig drie dieven, wier specialiteit het berooven van bankinstellingen is, van het ge- rechtegebouw naar de gevangenis brachten, wierp een medeplichtige pistolen in het rijtuig, waarmede de dieven een agent doodschoten. Zij ontvluchtten en sprongen in een trein, na nog verscheidene schoten op de agenten te hebben gelost. Een agent werd doodelijk gewond. Eerst na een geweldige worsteling slaagde men er in, zich van de boeven meester te maken. Op geheimzinnige wijze is onlangs te Parijs ten huize van een koopman een som van 150,000 francs verdwenen uit een kast, waar dit groote bedrag voorloopig was weggesloten. Niemand buiten de huisgenooten had kennis van de aan- wezigheid der gelden en van de plaats waar zij geborgen warener was, voor zoover men weet, geen vreemde in huis geweest en de hond had niet geblaft. Daarom rees vermoeden tegen het echtpaar, dat bij den koopman in dienst is. De man en de vrouw werden in voorloopige hechtenis gesteld, maar bij gebreke van eenig ernstig bewijs zijn zij thans weder in vrijheid gesteld. Hoe het geld is verdwenen blijft in- tusschen een raadsel. De hertog van Argyll gaat een onderzoekings- tocht doen naar het meer van Duan,bij Tobermory, in Schotland, om er de schatten van de beroemde Armada te zoeken. Dat meer staat in verbinding met de zee. Men veronderstelt ten rechte of ten onrechte dat twee schepen van de Armada, de Florida en de Amiral de Florence, daar reeds eenige eeuwen liggen. Het is te doen om de schatten, die naar men zegt, deze schepen moeten bevatten. Het meer van Duan behoort tot de Schotsche bezittingen van den hertog van Argyll. Men herinnert zich, dat de Armada, door de Spanjaarden bijgenaamd de Onoverwinnelijke Vloot, door Philips II was uitgezonden. De vloot bestond uit 150 schepen, waarop 9000 matrozen en 22000 soldaten waren met 2600 kanonnen. Het was de grootste die ooit werd uitgerust. Maar het geld werd in letterlijken zin in het water gegooid. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TEH SEIZESSCHE COIIRMT. ■Iif bind veritrhijnt ilaanilaK-, tVoenmlsK- en Vrijdaitavond, alfaezonderd »l< »>e«<dagen, bij de Firnia P. JT. VIS UK lASOK te Ter Seuen. Vergadering van Donderdag 7 Juni 1901. Voorzitter de heer J. A. P. Geiil, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, De Feijter, flarte, Wieland, Visser, De Koeijer, Van de Velde en De Jonge. Afwezig de heeren Van den Hoek, Van IJsselsteijn, Van der Hooft, Grenu en Dees. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de seeretaris door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Door hem was gisteren aan den waarnemenden seeretaris meegedeeld dat de notulen der vorige zitting nog niet zyn ingeschreven, waarom spreker in overweging geeft het lezen der notulen aan te houden en met de behandeling van de punten der agenda aan te vangen. Dit wordt goedgevonden. Alsnu komt aan de orde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5