Algernon Hieuws* ea Admteatieblad 7 o o r Zeeuwsch-Vlaanderea. "bbebmdmasihs. Onderwij zeres No. 4081. Zaterdag 8 Juni 1901. 41e Jaargang. BlEBHPMASIHg. 03 3 33 S3 3 3a Engeland en de Z.-A. Republiek. fiemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V E B T E K T N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjf slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van E O E K roepen op sollicitanten naar de betrekking van aan de o. 1. school alhier met akte voor de nuttige handwerken. Jaarwedde f 500, Vereischte stukken aan den Burgemeester in te zenden vdor 1 Juli e. k. Hoek, 6 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. Burgemeester eD Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat van de aandeelen der geldleening ten laste dier ge meente in 1890 aangegaan, ten dezen jare zijn uitgeloot de nummers 9, 24, 30 en 37. Westdorpe, 4 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES. De Seeretaris, M. KIEBOOM. FEUILLETON 4) - Doctor Ebhardt, die naast den heer Imhoff aan de groene speeltafel zat, keek met stille vreugde naar zijn beschermeling, op wiens gelaat duidelijk de indruk te lezen was, welke de woorden van het voorgelezene op hem maakten. //Jammer toch," dacht de geleerde daarbij, toen zijn blik ook een oogenblik op de voorlezeres rustte, //het is werkelijk jammer, dat dit begaafde beminlijke meisje haar leven moet slijten met zulk een leelijk gelaat. Inderdaad, het is een spe- ling der natuur, waarmee men zich moeilijk kau verzoenen. Haar moeder moet een schoonheid geweest zijn. Ondanks zijn grijze haren is haar vader nu nog een man met een indrukwekkend voorkomen en zie dan eens naar dit meisje En ontstemd schudde hij het hoofd zij deed ook volstrekt niets om haar uiterlijk minder leelijk te doen voorkomen. Doctor Ebhardt was wel een verstokte vrijgezel, die ter wille van den graaf zijn geheele toekomst en alle hartewenschen op den achtergrond had ge- schoven, maar toch meende hij wel te weten, dat bij de vrouwen de kunst menigmaal de natuur te hulp komt. Wanneer Davida bij voorbeeld eens wat aangenamer kleuren voor haar kleeding koos nu droeg zij dag aan dag haar uniform, zooals hij het noemde; dit was een nauwsluitende, donker- grijze japon met een gestreken wit boordje aan den hals. Wanneer zij haar hoekig, veel te hoog voorhoofd bedekte met zulk verleidelijk kroeshaar als gravin Irene gaarne deed, wanneer zij haar door de aanwezige poknaden zoo gevoelige kin Het verhaal van een telegrafische correspondence tusschen Botha en Kruger over het sluiten van vrede blijkt gelukkig geheel onwaar. En de Transvaalsche legatie te Brussel en de heer van Boeschoten namens president Kruger spreken de beweringen van de //Sun" zoo beslist mogelijk tegen. Het verzinsel overigens nog zoo kwaad niet viel al heel ongelukkig samen met Vlakfon- tein, Jamestown en andere gevechten, die voor de Engelschen allesbehalve guustig afgeloopen zijn. De Engelsche bladen trachten wel hot gebeurde bij Vlakfontein zoo klein mogelijk voor te stellen, en beweren nl., dat de eindelijke zegepraal der Engelschen toch vast staat, maar onaangenaam is zoo'n nederlaag toch. Vooral nu de bijzonder- heden doen zien, met welk een moed en vol- harding de Boeren tot den aanval overgingen. De afdeeling onder Kemp kwam zoo nabij, dat 50 Engelsche soldaten a bout portant neerploften. Een aantal dappere yeomen zouden de beide Engelsche kanonnen zoo lag mogelijk verdedigd hebben; de soldaten werden bijna alien wegge- maaid. Het Britsche geschut werd slechts gered doordien de overgebleven Britsche artilleiisten de paarden neerschoten, zoodat de Boeren de veroverde kanonnen niet konden vervoeren. De Boeren zouden de kanonnen slechts 5 minuten in hun bezit hebben gehad, maar beproefden desondanks ze tegen de Engelschen te gebruiken met behulp van een Engelschen luitenant en een sergeant-majoor. Zij schoten beiden dood toen dezen weigerden, de stukken te bedirnen. De overgaaf van Jamestown wordt weer een beetje goedgepraat door het telegram uit Aliwal- Noord, dat het voorstelt alsof een groot deel van den buit heroverd is. Toch blijft er ook in den algemeenen toestand genoeg over om de bezorgd- heid der Engelschen gaande te maken. Zio moet de //Times"-correspondent te Carolina erkennen, dat Blood's schoonvegen van oostelijk Transvaal even doelloos is geweest als dat van French. De Engelsche troepen bezoeken de kloven en de hoeven en nemen eenige Boeren gevangen, maar de groote meerderheid der Boeren, die eenmaal gezind was, zich over te geveu, ontsnapt nu naar de bergen, omdat zij geloof slaan aan Botha's verdichtselen, zooals de correspondent het noemt, en gehoorzamen aan het wachtwoord hunner leiders. De correspondent erkent het bestaan van een Boereuregeering ten zuidoosten van wat meer tegen wind en zon beschermdegravin Irene had zich nooit gegeneerd, in tegeuwoordigheid van haar //ouden, Jieveu dokter" op warme zomer- dagen lustig haar poederkwast te hanteeren. vMaar wat gaat het je aan, oude P" monpelde Ebhardt dan in zich zelven. //Manfred ziet haar gebrek aan schoonheid niet. Hij gevoelt zich op zijn gemak in haar nabijheid. Haar harmonisch afgeroud karakter, haar zachte omgang werken op hem als een kalmeerende medicijn, en haar heer- lijke stem doet zelf in je eigen oude hart weer snaren trillen, die lange jaren gezwegen hebben Na dit genoeglijk middaguurtje werd meestal een gemeenschappelijke wandeling door den tuin gemaakt. Reeds den eersten dag was het d*arbij tosvallig zoo uitgekomen, dat niet dokter Ebhardt, maar Davida den blinde geleidde, terwijl de dokter zich met deD heer Imhoff verdiepte in politieke strijdvragen. Als een troostende engel des vredes schreed het meisje naast den graaf voort, ouvermoeid er op bedacht om zijn neerslachtigheid te verdrijven en hem zijne hulploosheid te doen vergeten. Zij verhaalde hem van haar goed geslaagde pogingen in haar nieuw aangelegde boomkweekerij. Zij wijdde hem in de schoonheidsleer der bloemen in, sprak over de herkomst en de veredeling der bloemen, en wist haar woorden steeds te kruiden met boeiende legenden en toepasselijke rijmen. Zij leerde hem de stem men der vogelen onder- scheiden, beschreef hem elk blad, en zoo kende hij weldra elke bloem, ofschoon hij nauwelijks het licht van de duisternis kon onderscheiden. Hij was vertrouwd met alle gezellige plekjes van den uitgestrekten tuin hij zag met Davida's oogen, hij hoorde met haar ooren, hij gevoelde Amsterdam. Hij bepleit daarom de wenschelijk- 1 eid, ,die Boerenlijders te naderen en onschadelijk te maken. Voordat dit geschied is, zullen de Boerenleiders hun volk door hun verdichtselen kunnen bewegen, de krijgsoperaties voort te zetten en het land steeds meer te verarmeren. Maar de Engelsche bewegingen ten behoeve van het uiteen jagen van het ceutraal gezag der Boeren en de gevangenneming van hun leiders behooren zoo uitgebreid mogelijk te zijn. De bewegingen der Engelsche troepen faalden tot dusver, omdat zij niet uitgevoerd werden op een voldoend groote schaal, betgeen de Boerenleiders telkens in staat heeft te ontsnappen. Als het werken met 7 kolonnes, zooals French in oostelijk Transvaal heeft gedaan, nog niet uitgebreid genoeg is, hoe moet er dan wel gewerkt worden Luitenant-kolonel Rawlinson's kolonne is ver leden Woensdag te Klerksdorp aangekomen, na een marsch van ruim 600 K.M., die hij den 6 Mei te Brakspruit in de Schoonspruitvallei begon. De kolonne bracht mede 17 gevangenen, 3000 runderen, 29000 schapen en 400 paarden. Verder zijn te Klerksdorp nog aangekomen 40 Boeren, die zich hebbeu overgegeven en //vele" families. Uit Durban wordt gemeld, dat de Boeren in de afgeloopen week razzia's hebben ondernomen op verecheidene hoeven in Zoeloelandj bij de Transvaalsche grens, en den landbouwers aan- merkelijke verliezen hebben toegebracht. 2 Euro- peanen en verscheidene kaffers zijn gewond. In Eugeland erkent men officieel nog niets van de geleden tegenspoeden. De vlootmanoeuvres b.v. zullen dit jaar van meer dan gewone beteekenis worden en aan een feestmaal heeft Brodrick ge- zegd, //dat de oorlog bewezen heeft, dat de Engel sche troepen niet minder goed geoefend zijn dan die van het vasteland van Europa; en ook, dat de in China opgedane ondervinding aan de buiten- landers heeft bewezen, dat zij nog heel wat van de Engelschen hebben te leeren." De oorlog in Zuid-Afrika, vervolgde Brodrick, zal voortgezet blijveu worden met de uiterste kracht, maar tevens met humaniteit. De regeering is besloten, niets ongedaan te laten om een eer- vollen en duurzamen vrede te verzekeren. Geheel anders liet de heer Courtney zich uit aan een afscheidsmaal ter eere van Sauer en Merriman. Hij verklaarde, dat de liberale partij, welke op het oogenblik niet krachtig genoeg is om de leiding op zich te nemen, niettemin ver- door haar zintuigenal zijn lijden was vergeten, zoo lang hij wist, dat zij bij hem was. Na die rondwandeliug gingen de heeren huns weegs, en dan was Davida op en top een tuinierster, die met vreugde den arbeid hervatte. De manden werden met vruchten gevuld en op wagens geladen kransen werden gevlochten, bloemruikers gebonden, met water besprenkeld en tot de volgenden morgen in den kelder geborgen. Daarop volgde dan het begieten der bloembedden en grasperken onder haar toezicht, terwijl zij zelf gieter en slang dapper hanteerde. Eindelijk, als de avond viel, de maan haar zilver licht over de paden uitgoot, en men ge- noot van den betooverend heerlijken zomeravond, dan nam zij de harp en zong met lieve zachte stem hare liederen, die meestal behoorden tot de reeds lang bekende, maar die om de aangename melodie steeds gaarne gehoord worden. De oude heer giug dan vaak zacht naar binnen om in de stille kamer aan zijn smartelijke her- iuneriugen den vrijen loop te laten. Dokter Ebhardt rukte dan aan zijn bril en schoof on- rustig op zijn stoel been en weer, zooals hij altijd deed wanneer iets hem in een weeke stemming dreigde te brengen. Graaf Manfred zat stil, met de handen gevouwen, terwijl op zijn gelaat de afspiegeling lag van de gelukkige stemming, waariu hij verkeerde. Langzaam steeg de zilverglanzendemaan omhoog, boven de toppen der boomen uit, en zweefde voort in de ruimte van den nachtelijken heme], zij wierp haar zachte stralen over boomen en bloemen, tot in de gezellige rookkamer, waar de heeren bij het open venster zaten en groote wolken tabaksrook uitbliezen. eenigd zou optreden, en de annexafie-politiek zal temperen, ja, misschien wel er in slagen zal, haar te laten veritwijnen. Maar hoe laHg zal het duren voor de liberalen in Engeland weer iets hebben in te brengen H. M. de Koningin-Moeder heeft eene gift van 300 aan den burgemeester van Wamel ge- zonden, voor de ongelukkigen te Leeuwen, wier have en goed door den brand vernield zijn. Woensdagnamiddag is tusschen 's Her- togenbosch en Rosmalen den wegwerker L. van de Staatsspoor het rechterbeen onder den knie afgereden. De man is naar het Ziekenhuis te s Hertogenbosch gebracht. Hij was nog maar twee dagen in dienst. Achter Baarle-Nassau wilde Dinsdag een vrouw op de in beweging zijnde stoomtram springen. Zij gleed uit en kwam onder de wagens terecht. De wielen gingen haar over het hoofd, dat totaal werd vermorzeld. Dinsdagmorgen is er te Rhenen na afloop van de kermis ernstig gevochten. Zekere M. v. Maurik kreeg een snede met een mes in zijn onderlijf, waardoor de ingewanden naar buiten kwamen. Na verbonden te zijn is hij naar het diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Twee personen, werkende in een loods te Boskoop, werden door den bliksem getroffen en bewusteloos naar huis gebracht. Bij onderzoek bleek dat een afbeelding van een boom met bladeren zich op hun lichamen vertoonde. Hun toestand is vrij wel, maar ze lijden veel pijn. Te Amsterdam werd Zondagmorgen een visch- venter, op weg naar zijn woning, lastig gevallen door een matroos bij de Kon. Ned. Marine. De matroos volgde hem tot op zijn kamer, waar het van eene woordenwisseling tot een vechtpartij kwam. In drift greep de koopman een vischmes, dat op tafel lag, en stak den zeeman daarmede in de borst. Deze zeeg hevig bloedend op den grond. Op zijn hulpgeroep kwamen de buren aanloopen, die politie haaiden. Per raderbaar werd de gewonde naar het gasthuis gebiacht, waar hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen. De dader werd ge- z/Ik kan nog niet slapen, dokter," zei de graaf z/wanneer ge niet al te vermoeid zijt, laat ons dan nog een poosje blijven praten. Vertel mij eens van dit wonderlijke huis en van dat edele meisje met de houding eener koningin en die stem zoo welluidend als een zilveren klokje. Zij oefent op mij een aantrekkingskracht uit, die mij be- vreemdt en verontrust maar toch zoo nameloos gelukkig gemaakt." Er lag een eigenaardige klank in deze woorden van den blinde een klank, die dr. Ebhart bijna verschrikte. Deze vaderlijke vriend gevoelde zich niet alleen verantwoordelijk voor het lichamelijk welzijn van den graaf, hij meende ook voor diens zielerust te moeten zorgen. Een ongelukkige liefde Eene genegenheid voor dit arme, leelijke meisje, dat niets anders bezat dan haar lieve stem, kon hij niet anders noemen. Onzin mompelde hij voor zich. //Mijn taak is alleen Manfred onder deze omslandigheden in een gelijkmoedige stemming te houden, opdat hij het geduld niet verliest. Het meisje hier helpt mij daarbij voortreffelijk als hij weer kan zien, zal dit huis en alles wat hem hier nu aantrekt, spoedig vergeten zijn. En mocht de operatie mislukken en Manfred zijn leven lang hulpeloos en blind blijven, zou er dan wel eeu meer geschikte levensgezellin te vin- den zijn dan dit edel gezinde meisje, dat hem nu reeds met liefde en voortdurende zorgen om- ringt? Neen, Frits Ebhardt, je behoeft je grijze hoofd niet bezorgd te maken over hem, die je ter harte gaat als je eigen zoon, de omgang met dit brave meisje, zoo sterk door haar geloof, kan op hem slechts ten goede werken." (Wordt vervolgd). TER \Ei mS(HK (THRIVE Uit bind venehynl daandag., Woensdag- en Vrijdnsrnvond, nilffezonilerd op Keestilagen, bij de Firmu P. JT. V1N DK HIDE te Ter leaien. Burgemeester en Wethouders van TEB NEUZEN brengen ter kennis, dat het le suppletoir kohier van het schoolgeld voor het openbaar onderwijs in deze gemeente voor 1901, in afschrift, gedurefide vijf maanden, op de secretarie der ge meente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 6 Juni 1901. Burgemeester, en Wetliouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISRERKE, Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente, voor 1901, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 6 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1