Algeaeen Nieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*?Uanderen. No. 4080. T E B A A B. ®a ID !L 2 33 3 3a Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. Engeland en de Z.-A. RepubM. Ooriderdao: 6 Juni 1901. 41e Jaargang. P U B L I CAT I E. STIKCVLl^LIISr G- Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENT XfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. STBMMIN <3- ter verkiezing van VIER LEDEN van de Provinciale Staten. Dinsdag, den 11 Juni aanstaande, ADRIAANSE J. VAN ALPHEN Mr. P. H. W. VAN DIXHOORN PH. J. FRUIJTIER P. F. HOMBACH F. C. 0. M. MOES P. VOGFLVANGFR J. VORSTERMAN VAN OVEN G. A. 1JSEBAERT C. TAN IJSSELSTEIJN H. 0. E. FfJUILLtC'rON ^Vanouds waren de bloemen mijne lievelingeu. Daarom beschouwde ik het als een gelukkigebe- schikking, dat deze tninderij ons toeviel door de goedheid van een overledene, juist in een tijd, loen wij voor de vragen stonden Wat moeten wij nu begiunen? Waarheen zullen wij ons wenden In den beginne viel het nog al zwaar, natuur- lijk, want het is een groot verscliil, of men uit tijdverdrijf iets doet, dan wel door den drang der noodzakelijkheid. Ik had nog veel te leeren en moest flink de handen uit de mouw steken," zeide zij, met leedwezen het oog richtende op hare fijn gevormde handen, die nu door de zou gebruinc en door den arbeid ruw geworden waren. Met hei bovenlijf vooruit, had graaf Manfrec toegeluisterd. z/U zingt zeker ook, mejuffrouw vroeg hij uu plotseling zonder eenige iuleiding. /Zeker hee' mooi „0 neeo," antwoordde de jonge tuinierster, even glimlachende, //daarvoorontbreektmij de hoofdzaak de stem, Alleen wanneer papa het verlangt zing ik voor hem met de harp de melodieen, die mijne rnoeder vroeger voor hem zong. De tonen van de harp zijn het eenige, wat zijn zenuwen tot rust brengt." „Ja, dat begrijp ik," zei graaf Manfred met een zucht. »De muziek heeft ook mij dikwijls troost verschaft in droeve uren. Mijne zuster, :er verkiezing van EEN LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Yrijdag, den 14 Juni aanstaande, HEEMSKERK J. F. HENNEQUIN P. C. J. Nog altijd is niet opgelost, wat we moeten denken van de overwinning door de Boeren, die den 2" Mei gemeld werd en waarbij Beijers en Breitenbach de Engelschen bij Kalkheuvel zoo geducht zouden verslagen hebben. De //Star" barones Lotha, heeft een sohoone, welgeoefende stemzij krijgt nog ouderricht van de beroemde zangeres Veroni, te Weenen, mijn zwager is daar werkzaam aan het gezantschap. Mevrouw Veronimaar u zal wel genoeg over haar hebben hooren spreken, niet waar z/Natuurlijk," antwoordde Davidadoch hare lippen beefden bij dit enkele woord en hare wan gen werden bleeker dan haar japon. ,/Zooals mijn zuster zegt, moet zij de schoonste en beminlijkste vrouw der wereld zijn," vervolgde de graaf argeloos, //en daarbij is zij in den vollen glans van jeugdige schoonheid, wat bij groote kunstenaressen niet altijd het geval is. Irene heeft me dikwijls uitgenoodigd haar in hare schoonste rollen te komen bewouderen, maar he- laas mijn ongeluk beneemt mij alles, wat aan anderen genoegen schenkt. Ook moet ik openhartig bekennen, dat een lied van Schubert, goed voorgedragen, mij beter bevalt dan drie ru- moerige moderne opera's. In welke rollen heeft u mevrouw Veroni gehoord, mejuffrouw Wanneer beviel ze u het meest Ik ben nieuwsgierig om te vernemen, of uw oordeel overeenstemt met dat van mijn zuster." ,/Ik ben nog nooit in den schouwburg geweest mijnheer de graaf," antwoordde Davida, terwijl zij nog steeds trachtte haar ontroering tebedwingen z/Mijn vader wil mij daar niet heen laten gaan Alles wat met den schouwburg in verband staat, wekt zijn afkeer op, en herinnert hem aan de droevigste oogenblikken van zijn leven." En na een zucht geslaakt te hebben, vervolgde zij//U betreedt een huis, waarin het ongeluk zijn intrek schijnt gelooft, dat Kitchener, hoe weiuig mededeelzaam ook, een en ander wel heeft gekabeld, maar dat te Londen bet ongunsti'ge nieuws verdonkeremaand wordt. Maar nu laat het ministerie van Oorlog officieel verklaren, dat alle nieuws van Kitchener, over de laatste gevechlen in Zuid-Afrika ontvangen, aan het publiek is medegedeeld. Valt onder die z/laatste gevechlen" ook dat van Kalkheuvel Want de //Petit Bleu" geeft weer nadere bijzon- derheden, die het ongeloofbaar maken, dat er aeelemaal niets zou zijn voorgevallen. Het Trans- vaalsche gezantschap heeft aan het blad het vol- gende gemeld over dat gevecht, waarbij de En gelschen 600 gevangenen en 6 kanonnen verloren. z/De datum van het rapport is 2 Mei, de slag zelf moet geleverd zijn tussehen 25 April en 2 Mei. In die dagen moet er overal verschrikkelijk gevochten zijn. Te Pretoria hoorde men duidelijk de kanoDschoten, vooral van Zwartruggen (westzijde op den weg naar Rustenburg), Waterval en Kalk heuvel (ten oosten van Pretoria). Het rapport treedt alleen in bijzonderheden over het gevecht bij Kalkheuvel. Het gebeurde als volgtkom- mandant Breitenbach, met 150 man, was aange- vallen door een groote afdeeling Engelschen en was op het punt, in de pan gehakt te worden, toen generaal Beijers te hulp kwam, en de Engelschen werden verslagen. Er zijn nog geen berichten over de andere gevechten, maar men weet, dat er te Zwartruggen een schermutseling "heeft plaats gehad, waarin de Engelschen door de Boeren van Waterberg op de vlucht werden gejaagd." We geven de hoop dus nog niet op. Wellicht vindt Joe nog wel een vergeten telegrammetje van Kitchener, waarin hij betreurt, er iets van te moeten melden. Te Mafeking kwam 3 Juni bericht, dat Zeerust eindelijk door Methuen was ontzet. Den 22" Mei bracht hij in de maanden lang belegerde stad weer versche levensmiddelen. Bij Pretoria hebben de Engelschen een klein Boerenkommando gevangen genomen, waartoe be- hoorde Abraham Malan, schoonzoon van generaal Joubert en oud-kommandant van Pietersburg. De toestand in de Kaapkolonie blijft voor de Engelschen hoogst ongunstig. In het district Cradock is 3 Mei de Krijgswet afgekondigd met een proclamatie, waarin alle Boeren, die hun erven meer dan eenmaal 's maands verlaten of hun woningen tussehen zonsondergang en zons- opgang, tot rebellen verklaard worden. Al deze personen kunnen voor den krijgsraad gebracht en casu quo doodgeschoten worden. genomen te hebben, mijnheer de graaf Misschien ware het voor u beter, dat u opname zocht in vroolijker kring, waar u meer afleiding vindt en de tijd u beter gekort wordt." De weemoedige toon, waarop zij dit zeide, joeg den blinde een huivering door de leden. Hij tastte met de rechterhand in de lucht rond, alsof hij haar de hand wilde toesteken. Davida zat echter te ver van hem verwijderd teleurgesteld liet hij de hand zakken. z/Het ongeluk brengt de menschen spoediger tot elkander en verbindt hen vaster dan rumoerige vreugde," sprak hij met warmte. z/Laat ons hopen, mejuffrouw, dat de weinige oogenblikken, die ik hier vertoefd heb, mij een schemering van hoop geven, die mijn ellendig be staan verlichting verschaft." z/Het noodlot heeft u zwaar getroffen, mijnheer de graaf, maar de tijd der beproeving is spoedig voorbij en dan ligt het schoone, rijke leven voor u. Bij ons geldt de rouw iets, dat verloren is en niel kan vergoed worden." Doctor Ebhardt kwam het huis uit. ffDe kamers zijn voortreffelijk en voldoen geheel aan onze eischen. De. stalling is ook voldoende maar z/Goed, goed," viel de graaf in, om aan alle bezwaren den pas af te snijden, en hij stond op z/Voor vandaag nemen wij dus afscheid, mejuffrouw En wanneer kunnen wij de kamers in gebruik nemen Zoodra u dat verlangt, mijnheer de graaf. Ik zal onmiddelijk order geven, om alles in gereed- heid te brengen." De redactie van de //Morning Leader" teekent lierbij aan, dat dergelijke proclamaties uitnemend geschiki zijn om rebellen te maken. Het voor schrift, dat de Boeren slecbts eenmaal per maand lun hofsteden mogen verlaten, staat ongeveer gelijk met faillietverklaring. Blijkens de telegrammen worden in de Kaap- folonie Willowmore en Jamestown door de Boeren bedreigd. Uit Durban wordt gemeld, dat de Boeren den 29" Mei een konvooi van de Natalsche politie tussehen Eshove en Melmoth hebben aaugevallen. De politie slaagde er in, de aanvallers te ver- drijven. Uit IJmuiden schrijft men aan 't*N. v. d. D": Tengevolge van herhaalden aandrang van de zijde der belanghebbende visschers uit Zeeland, die groote behoefte hebben aan goede kwaliteit mosselzaad, heeft de Rijkswaterstaat onlangs bij- wijze van proef eenige visschers in dienst genomen om het mosselzaad op de hoofdwerken te IJ muiden onder zijn toezicht af te visschen en't uit te zetten op de boorden van het buitenkanaal. Dit zaad zou dan later publiek worden verkocht, opdat elke visscher in de gelegenheid zou gesteld worden, het te verkrijgen. Vrijdag werd hier de eerste verkooping gehouden maar hoewel een aintal visschers uit zeeland tegenwoordig waren, werd geen enkel bod gedaan. Op de verkooping bleek duidelijk, dat dit vooraf door de aanwezige visschers was afgesproken, en wel op aansporing van den directeur van den Visschersbond, den heer Zwier Visser, daar eenige personen dezen voor de verkooping hebben hooren aandringen om vooral niet te koopen. Het schijnt dat de visschers wenschen, dat de werken te IJmuiden voor het publiek worden opengesteld, zoodat ieder zaad zou kunnen visschen, of dat het recht van visschen op de werken zal worden verpacht, en dat zij daarom opzettelijk de nu gehouden proef hebben doen mislukken, om zoodoende te dwingen aan hun wenschen tege- moet te komen. Dat dit het geval is, wordt natnurlijk door de belanghebbenden niet toegegevendeze wenden voor, dat het zaad te veel geleden heeft door de warmte om vervoerd te kunnen worder.. Hoewel het weder niet gunstig was en de proef beter een zestal weken vroeger genomen had kunnen worden is hnn motief blijkbaar niet juist, aangezien on- middellijk na den mislukten publieken verkoop getracht werd, het zaad ondershands te koopen. In het welbegrepen belang der visschers is't te z/Laat ons dan zeggen tot morgen, zei de graaf, terwijl hij met een eerbiedige buiging haar de hand toestak, waarin zij aarzelend hare vinger- toppen een oogenblik liet rusten. Met innig medelijden oogde Davida Imhoff de flinke gestalte van den blinde na, terwijl hij, leunende op den arm van den dokter zich lang- zaam verwijderde. „Arme, ongelukkige man flnisterde zij. //Zoo jong en schoon, zoo voortreffelijk toegerust voor het leven, en misschien veroordeeld om in eeuwigen nacht zijn bestaan voort te sleepen. Moge het lot hem genadig zijn 1" Zij pinkte een traan weg, maar spoedig be- dwong zij haar aandoening en ging naar een prieel, waar zij zich neerzette om bloeraruikers te binden. In de volgende weken zag het er onder de ve randa menigmaal recht feestelijk uit. De ronde ijzeren tafels, waar gemakkelijke rieten stoelen omheen stonden, waren bedekt met fraaie damas- ten kleeden. Meiszner porselein en zilverwerk glinsterde tussehen sierlijke mandjes, en aan de mooie Chineesche schaakfiguren geleek men wel te kunnen zien, hoe verheugd zij waren eindelijk weer eens in gebruik te worden genomen. Van de bloemperken in de nabijheid, verspreid- den zich de heerlijkste geuren in het rond. Het dichte loof der onde boomen bij de veranda gaf beschutting tegen hitte en stof. (Wordt vervolgd). u:i/.E\S(HE COIjRAIT. oit blmt ^r^UaTaaanJag., en Vrij.l^vonil, «i«Re,on.lerd op Feertdagen, bij de Flrma p. M. TAI UK IAIDI te Tea- Reaien. De Burgemeeater der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openba-re V e r g a d e r i n g van den Gemeentcraad is belegd tegen Vrijdag den 7 Juni •Hll, des voormiddags ten 10 nren. Ter Neuzen, den 4 Juni 1901. De Burgcmeester voornoemd, J. A. P, GELLL. Burgemeester en wethouders van TER NEUZEN brent-en bij deze ter konnis van de ingezetenen dezer gemeente dat tussehen den 10. en 17° Juni 1901 b.nnen deze gemeente de jaarlijksche collecte zal plaats hebben, ten be hoove van het Funds tot aanmoediging en ondersteumng van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, welk Fonds uit- sluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eeni-erlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Kolonien of Bezittingen, en noodigen mitsdien een leder uit om door eene milde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat stellen. Ter Neuzen, den 4 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming? zal geschieden ter vervulling van vier plait!sen in de Provinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict H u 1 s t, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafreclit, lnidende: »Hii die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar.M Ter Neuzen, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. De Burgemeester der gemeente TER NED ZEN maakt bekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict HULST ontvangen opgave, vermeldende de lutinen, voorletters en woenplaafsen iter Caudidaten in alphabethische volgorde, gesteld bij de op 4 Juni 1901 gehouden verkiezing ter vervulling van vier plaatsen in de Provinciale Staten van Zeeland ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetische opgave is aangeplakt. Ter Neuzen, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plants in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Oostburg, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Ter Neuzen, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd. P. MOES, L° Burgemeester. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict OOSTBURG ontvangen opgave, ver meldende de namen, voorletters en woonplaat- sen der aniliilafen in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 4 Juni 1901 gehouden verkiezing ter vervulling van den plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetische opgave is aangeplakt. Ter Nenzen, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1