A1 g o m 0 e Nieuws- en. Advertentieblad 7 o o r Zoouvsch-yiaandtroa, No. 4078. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Aroerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekliandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEiTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 31 Mei 1901. Sedert gisteren hebben een 50tal werklieden aan de staalfabriek den arbeid gestaakt, met den eiscb om hooger loon (15 cent per uur), aan welken eisch de directie weigerde te voldoen. Alles is rustig gebleven. Voor mogelijke onge- regeldheden surveilleert de politie op het terrein. Bij Kon. besluit is op grond van art. 64 der geineentewet eervol ontslag verleend als 2° luitenant bij het 5e bataljon rustende schutterij in Zeeland, aan den heer P. <J. Wortman te Zaamslag. Bij Kon. besl. is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen voor het district Bergen op Zoom, de heer W. ten Bokkel, inspecteur der registratie en domeinen te Bergen op Zoom. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenniug voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuig- schrift toegekend aan J. Ph. Dierick, metselaar te lJzeudijkp, wegens de met levensgevaar vol- brachten redding van drie knapen uit het ijs in de stadsvest aldaar op 7 Febr. 1901. Gisteren werd te Hoek door de notarissen Van der Moer, te Ter Neuzen, en Dregmans, te Axel, ten verzoeke van de gerechtigden tot den boedel van wijlen den oud-burgemeester H. Wolfert en zijne ecbtgenoote, in het openbaar verkocht Perceelen I a, f en g II, III en IV, hofstede met aanhoorigheden, bouw- en weilanden en dijken, aan den heer burgemeester A. Wolfert te Hoek, voor den prijs van 760,per 44 aren 56 centiareu of totaal f 74854,37. Boomprijs f 2500. Perceel I b koetshuis en erf, aan denzelfden voor f 105. Perceel I c huis en erf, aan Jacobus van Doeselaar te Hoek voor f 25, Perceel I d perceeltje tuin, aan Pieter Deij te Hoek voor f 20, Perceel I e perceeltje tuin en weg, aan de weduwe Herm® den Engelsman te Hoek voor f 2,50. Perceel V, perceel grond, aan Jacobus Bliek Janszoon, werkman te Hoek voor f 20, Perceel VI, perceel grond, aan Pieter Deij voor- noemd voor f 10, Perceel VII, perceel grond, aan Pieter Binders, wageumaker te Hoek, voor f 50, Perceel VIII, perceel grond, aan Francois Diele- man, herbergier te Hoek, voor f 10, Perceel IX, perceel grond, aan Jan Kiemens, werkman te Hoek, voor 20, Perceel X, onverdeeld 1/3 aandeel jachtrecht, aan G. Heijnsdijk en Joh8 Kiemens te Hoek, voor 460,—. Op het zomerfeest der Chr. Jongelings- vereeniging in West-Zeeuwsch-Vlaanderen op 1 Juli a. 8., te houden te Groede, zullen als sprekers optreden de heeren G. Hofstede van Aardenburg, J. M. van Leusden van Goes, C. K. van Lelyveld van Goes, Chr. Hunnigher van Vlissingen en Van Strien van Ter Neuzen, en waarschijnlijk ook de heer<-n M. Mooij van Varseveld en J. A. Hoogenbirk van Amsterdam. Door eene onbekende oorzaak is Woensdag- middag te Kapellebrug (Zeeuwsch-Clinge) het huisje met stal afgebrand, toebehoorende en bewoond door A. Vereecken. De inboedel is grootendeels gered en de schade door verzekering gedekt. Men meld uit Overslag aan de VI. C. In weerwil van alle maatregelen welke de Bel- gische regeeriug neemt om het Nederlandsche vee uit haar land te weren, wordt zij toch gedurig bedrogen. Onlangs zijn wij te weten gekomen op welke wijze de Vlaamsche grensbewoners aan Nederlandsch fokvee geraken. Eene koe zal binnen eenige weken kalven. Met een Nederlandsch kweeker, wiens veestapel ongeveer op denzelfden tijd zal vermeerderen, wordt vooraf accoord gemaakt omtrent den verkoop van het kalf, en, heeft de heugelijke gebeurtenis m beide stallen plaats gehad, dan brengt men het Nederlandsch beestje I in een gunstig oogenblik over naar den Belgischen stal en de Vlaamsche koe heeft twee kalveren geworpen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag van de vorige week was een boertje uit Wachtebeke bezig deze naturalisatiemanoeuvre uit te voeren. Tot zijn ongeluk had hij het dier, dat hij wenschte te naturaliseeren, geladen op een piependen krui- wagen. De douanen, door het gepiep uit hunue schuilplaats getrokken, kwamen hem op de hielen, zoodat de man moest vluchten, het corpus delicti in den steek latende. Hoek, 30 Mei. Heden werd alhier ten over- staan van den notaris Van der Moer te Ter Neuzen verkocht een woonhuis met tuin, staande op de Knol en toebehoorende aan den heer F. Dekker alhier. Kooper werd de heer Jos. Geers te Ter Neuzen voor f 1000. Zaanisliig, 30 Mei. Bij het geleiden van een rund, had de landbouwer F. d. V. alhier, het ongeluk zoo onzacht met een der pooten van het dier in aanraking te komen, dat hij met een gebroken been werd opgenomen. llulst. Woensdag geraakte op het spoorweg- emplacement een wageu, geladen met chilsalpeter, door onbekende oorzaak in brand. Een flink optreden van de in de nabijheid zijnde personen en de brandweer, beperkte den brand tot dien eenen wagen. Zuiddorpe. Donderdagnamiddag omstreeks 4 uur sloeg de bliksem hier in den molen van de kinderen Braekman. Een der wieken werd ver- morzeld, de houten middenstang gespleten en een begin van brand ontstond aan een hoop voile graanzakken. Gelukkig kon de brand spoedig gebluscht worden door een der zoons, welke juist in den molen was. Alles is verzekerd. De schade wordt geschat op ruim duizend gulden. Ter inhuldiging van het nieuwe Vaandel, aan- gekocht door de fanfaren maatschappij /,Ons Genoegen" alhier zal er een festival uitgeschreven worden. De dag is voorloopig bepaald op 18 Augustus a. s. Een commissie is benoemd om de zaak verder te regelen. Middelburg, 31 Mei. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier, werd heden aan- besteed 1. Het voortzetten van de herstelling der boordvoorziening van hetkanaal door Zuid-Beveland, (ratning 5000). Hiervoor werd het laagst inge- schreven door den heer J. B. Koch te Hansweert voor f 4440. 2. Het maken van twee ducd'alven bezuiden de brug in den Staatsspoorweg Roosendaal Vlissingen te Vlake, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland, (raming f 1500). Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer D. J. Visser Pz. te Hansweert voor 1383. Hontenisse, 31 Mei. Heden werd alhier door het bestuur van het calamiteuze waterschap Wals- oorden aaubesteed de gewone onderhoudswerken. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer J. de Jonge te Middelburg voor f 6639. Louden, 31 Mei. Volgens een officieel bericht viel De la Rey in Vlakfontein de Eugelsche troepen aan. Deze verloren 174 dooden en gekwetsten, waaronder 4 gesneuvelde officieren. De Boeren zouden 35 dooden verloren hebben en teruggeslagen zijn. RECHTSZAKEN Arrondissenients-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Mei de volgende vonnissen uitgesprokerf I. P. F. d. K., oud 24 j., II. A. W., oud 19 j., III. P. A. v. H., oud 25 j., werklieden te Clinge, zijn wegens mishandeling ieder veroordceld tot 1 maand gevangeuisstraf. O. B., oud 35 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding gemeente-belastingveror- „ening veroord. tot 5 boete ten behoeve van de gemeente Ter Neuzen, subsidiair 1 dag hechtenis. J. M., oud 47 j., werkman te Sas van Gent, is ter zake van eenvoudige beleediging van ambte- naren veroord. tot f 3 boete of drie dagen hechtenis. De zaak van den arts uit Bruinisse de K., die door de rechtbank te Zierikzee tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens mishan deling met doodelijken afloop gepleegd op zijn echtgenoote, zal 20 Juni a. s. voor het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep worden be- handeld. Toen Dinsdagmiddag de landbouwer I. Risseeuw te Schoondijke van Nieuwvliet kwam met paard en phaeton wilde hij aan den Krabbendijk, ge meente Groede, de rails van de stoom.tram over- steken. Juist passeerde de tram naar Breskens, waarvan de locomotief de phaeton greep, die geheel aan stukken werd gestagen, tengevolge waarvan de man deerlijk aan zijn gelaat werd verwond, zijn gelaat was zelfs nauwelijks kenbaar, vooral ook daar zijn neus bijna geheel werd afgereden. De heeren Dr. M. A. van Noppen en P. Barentsen, med. student wareu spoedig ter plaatse en ver- leenden de eerste hulp, terwijl zij drie uur noodig hadden om den man te verbinden. Het paard dat na het ongeval op hoi sloeg, bekwam geen letsel. Te Middelburg is uit het kanaal het lijk opgehaald van den 36jarigen J. A. S., gehuwd en vader van twee kinderen. Aanvankelijk werd aan een misdaad gedacht, omdat na de vermissing van S. dicht bij de plaats waar zijn lijk werd gevonden, des nachts een vechtpartij was voorgevallen. Een nader ouderzoek heeft echter dit vermoeden gelogenstraft. Uit Friesland schrijft men dat het er nacht op nacht sterk vriest. In de zoogenaamde boeren- sloten ligt 's morgens ijs boven op en het gras en de jonge groenten zijn met een wit kleed bedekt. Men begrijpt, dat er veel schade door wordt veroorzaakt. Bij het jongste onweder te Roden (Dr.) is aldaar zooveel hagel gevallen als geen der inge- zetenen heugt. Te Steenbergen moesten de hagel- steenen met schop en spade worden weggegraven. Het was dan ook tijdens de bui een ware ijsregen de massa was zoo groot dat zij na 24 uren nog niet was weggesmolteu. Groote schade is toegebracht aan te velde staande vruchten en ooftboomen. Boomen en heesterge- wassen zijn kaalgras, dat men eerstdaags hoopte te maaien, is plat tegen den grond geslagen, zoodat er geen denken aan is om het los te maken. Uit Rotterdam schrijft men Tot de weinige oude volksvermaken, welke in onzen tijd nog zijn overgebleven, behoort „Pink- steren Drie," betwelk te Rotterdam gevierd wordt met een extra groote bloemenmarkt. Geen huismoeder van den hoogsten tot den geringsten stand, die er afkomt om met hare kinderen naar de bloemenmarkt te gaan om een mooi hloempotje uit te zoeken op het Van Hogen- dorpsplein en omliggende straten. Voorts blijven de papieren molentjes, fluitjes en luchtballons nog steeds een groote aautrekkelijk- heid voor de kleinen, terwijl verder de kooplui in snoepgoed van het allerslechtste allooi op zulk een dag steeds goede zaken maken. Ook menig jonggezel laat zich op dezen dag verlokken een of meer bloempotten te koopen en laat dan niet na ze meer dan behoorlijk te begieten, zoodat dikwijls niet alleen de bloempotten maar ook hij zelf verdronken thuiskomt. De gemeenteraad van Ems heeft het dragen van damesjaponnen met sleepeu verboden, om het nadeel voor de gezondheid, hetwelk die stof- en microbenopjageude kleedingstukken opleveren. Voorts vaardigde het bestuur dier welbekende badplaats een verbod uit, dat de heeren gevoelig treft. Het bepaalde namelijk, dat daar op de uren van de wandelingen der zieken niet gerookt mag worden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een ontzettende brand uitgebroken in de reusachtige inrichtingen der papierfabriek Gouraud. Het vuur ontstond in het snijatelier en breidde zich met een ontzettende snelheid uit naar de machinekamer, het pompengebouw, de bisulfietovens en het gebouw, waarin de enorme waschtoestellen overgebracht zijn, waardoor de loog gaat, die het hout reduceert. De pompen uit de stad en de omgeving rukten onmiddelijk naar de plaats des onheils op, maar, aangezien de fabriek direct aan de Loire grensde, was het niet mogelijk, het vuur aan die zijde aan te vallen. Drie uur lang nam het vuur eer in hevigheid aab dan af. Toen de daken instortten, werden de vlammen kleiner en men meende reeds het vuur meester te zijn, toen plotseling de.pyriettoren in brand vloog. Die 35 meter hooge toren was een soort van houten kooi, waarin zich tien kolommen verhieven, die calciumhoudende steenen bevatten. Het vuur verslond den toren van den top tot den voet en een uur later stortten de kolommen met donderend geraas ineen. Nog een half uur van zware inspanning en de brand behoorde weer tot het verleden. De schade beloopt meer dan 750,000. Een gewezen prseparator van het instituut Pasteur, te Tunis, die onlangs ontslagen was, heeft gistermorgen een jong Israeliet, Sentu ge- heeten, zeven dolksteken toebracht en vervolgens vijf revolverscholeu gelost op dr. Loir, directeur van het instituut. Alle kogels troffen doel, maar geen der wonden is levensgevaarlijk. Dedubbele moord wordt toegeschreven aan een aanval van waanzin. Een werkman te Heegermiilde, die bij zijn kostjuffrouw een blauwtje had geloopen, wreekte zich door zich op gruwehjke wijze te vergrijpen aan het tweejarig dochtertje van de vrouw. De kerel werd in hechtenis genomen maar voor men hem tot de gevangenis had kunnen brengen, werd hij door de woedende menigte gelyncht. Te Antwerpen had Woensdagmiddag in een drogistwiukel een ontploffing plaats, waarbij zeven personen gewond werden. De eigenaar, Jean Colignon, verplaatste met een zijner bedienden een groote flesch naphta, waardoor het ongeval ontstond. Dadelijk werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was. Juist toen 5 brand weer- mannen in den kelder waren gegaan, had een tweede ontploffing plaats, met't noodlottig gevolg, dat alien zwaar werden gekwetst. Zeven gewonden moesten naar het St. Elisabethsgasthuis worden vervoerd. De ontploffing had zulk een kracht, dat de ruiten der aangrenzende huizen sprongen en de plafonds van den winkel instorten. Na twee uren was men het vuur meester. De schade is aanzienlijk en men zegt, dat de zaak niet tegen brandschade was verzekerd. Tegen twee uur in den middag barstte Woensdag boven Parijs een hevig onweder los, dat langer dan een uur aanhield en op verschilleude plaatsen aanzienlijke schade aanrichtte. In enkele wijken moesten de inwoners hun huizen afsluiten met vloedplanken, uit vrees van overstrooming. In de rue du Louvre veroorzaakte de storm een erustig ongeval. Ouder de enorme pressie van het water, sprong het riool, dat onder de straat doorloopt, waardoor de grond tot aan de tweede verdieping werd opgeworpen. Het water spoot met enorme kracht uit de breuk en overstroomde de geheele benedeuverdieping van het magazijn //Saint freres". Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Nabij het Stadhuis raapten de voor- bijgangers hagelsteenen op, die een doorsnede hadden van l1/3 centimeter. 's Morgens was het ontzettend warm geweest en vier menschen waren in bewusteloozen toestand opgenomen en naar de ziekenhuizen overgebracht. Drie van hen stierven later. Tallooze kelders liepen onder. Een koopvronw werd op den boulevard Saint Michel omverge- worpenhet water stond zoo hoog, dat zij op het punt was van verdrinken, toen een agent haar juist bijtijds uit het gevaar verloste. TEtt JfElIZElYSCHE COBRMT. ■tit hind verachllnt Jiaaudug-, WoeniJag- en VriJd«»avond, nitgezonderd op Fee^ilagen, bij de Firma J. I'll »KPB te Tei Ie«»ea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1