Gemengde berichten. TER NEUZEN, 29 Mei 1901. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren te h'ouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkengemeenteverslag over 1900 verzoek van wed. Th. Acke en J. Michielsen ieder om gemeentegrond in erfpacht. De heer M. C. J. Eijke alhier slaagde voor het klerks-exameu posterijen en telegrafie en is als zoodanig met ingang van 1 Juui a. s. geplaatst te Rotterdam. Aan de Universiteit te Amsterdam, is met gunstig gevolg afgelegd het eerste gedeelte van het arts-examen, door den heer P. M. Fruijtier, geboren te Hontenisse. Na ook door de afdeeling Zaamslag met algemeene stemmen te ziju gekozen, was de heer Mr. P. C. J. Henneqnin candidaat voor de a. s. Kamerverkiezing van de Centrale Liberate Kies- vereeniging in het V® district, welke candidatuur door den heer Mr. Hennequin is aaugenomen. De antir. kiesvcreeniging //Luctor et Emergo" te Oostburg heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. E. Heemskerk, betaal- meester, thans tijdelijk te Ter Neuzen. In de gisteren te Hulst gehouden vergadering der R. C. kiesvereeniging werd voor het lidmaat- schap der Tweede Kamer in het district Hontenisse gecandideerd de heer P. F. Eruijlier te Hontenisse Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten ir. het district Hulst werden tot candidaten geproclameerd de aftredende leden de heeren P E. Fruijtier, E. C. 0. M. Hombach en C. IJsebaert terwijl door de vereeniging zal worden aanbevolen het aftredend lid de heer P. Moes. Hoek, 27 Mei. Begunstigd door het fraaie weder trok de expositie van rijwielen op den 2®n Pinksterdag door de Gebr. Kaan op de bovenzaa van v's Lands Welvaren" georganiseerd, vele be zoekers. Een vijftigtal fietsen gaf eenig denkbeelc van de keuze, welke deze heeren hunne begunstigers kunnen voorzetten, waaronder in de eerste plaats natuurlijk de ^Greif's, het hoofdmerk der Gebr. Kaan. Een motorcycle, in werking, trok wel het meest de aandacht, terwijl een opmerkzaam be- zoeker uit een aantal tentoongestelde onderdeelen en onderdeeltjes kon nagaan, hoe zijn karretje in elkaar gezet wordt. Hoek, 28 Mei. In de Pinksterdrukle wert heden de echtgenoote van zekere v. D. door een rijwiel zoodanig aangereden, dat zij een gapende hoofdwond bekwam welke door den geneesheer alhier moest worden dichtgenaaid. Zaamslag, 25 Mei. Heden werd in het logement van G. de Visser alhier, door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1902 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingswerken aan de waterkeering van boven genoemde polders; raming f 21,688. Hiervoor werd ingeschreven door de volgende heeren: J. de Jonge te Middelburg voor f 22,277, J. Meertens te Hoek voor f 21,889, P. A. Warrens te Ossenisse voor f 21,780, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 21,645, B. van Eck te Ter Neuzen voor f 21,565, J. F. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor 21,555, J. F. Geluk te Tholen voor f 21,047, H. Klaassen te Zaamslag voor f 20,981 en A. A. de Wilde te Goes voor f 20,445. Het werk is, behoudens goedkeuring van Gede- puteerde Staten, aan den laagsten inschrijver gegund. Zaamslag, 27 Mei. Gisteravond toen de land- bouwknecht W. S. op de hofstede van D. Dees alhier, een driejarige stier uit den stal wilde leiden, werd hij onverwachts door dat dier aange- vallen en tegen den grond gesmakt, terwijl hij een steek of stoot in de zijde en een tegen de borst ontving, en zijn aangezicht erg werd bezeerd. Ofschoon men eerst dacht dat de jongen, die van de hevige pijnen een poos moest blijven liggen, in levensgevaar verkeerde, werd later voorloopig geconstateerd dat hij inwendig en aan het aange zicht is gekneusd. Hij is per as naar zijn ouders in de kom vervoerd en onder geneeskundige behandeling gesteld. In de gewone Meivergadering van den Aan- en Genderdijkepolder, werd het dijkgeschot bepaald op f 5,20 per H. A. Besloten werd een tramverbinding Hontenisse Selzaete te steunen, als het meest in het belang van deze streek, terwijl het adres van het comite voor een stoomtramweg HontenisseSas van Gent voor kennisgeving werd aangenomen. Philippine. Maandagmorgen toen de knecht gereed stond met het jonge paard uit te rijden kreeg de landbouwer P. Kindt van den Kleinen Stellenpolder, die achter het paard stond, zulk een hevigen slag in de zijde van het dier, dat men vreest, dat zijn arm is gebroken en hij inwendig is gekneusd. Gisteren speelden eenige kinderen op den steen van de sluis alhier, een jongetje van vier jaar viel van de hoogte in het nog al diepe water, •doch werd spoedig door een flinken kerel op het droge gebracht. 't Is onbegrijpelijk dat hier niet meer dergelijke ongelukken gebeuren, want het toezicht der ouders op de kleine kinderen laat bier veel te wenschen over. RECHTSZAKEN. Voor de zitting van den Hoogen Raad van gisteren was de revisie-aanvrage van W. M. de Jong aangekondigd. De voorzitter, de Mr. Van Meerbeke, deelde mede dat twee dagen geleden bij hem was ingekomen een verzoek van De Jong zelf, strekkende om de behandeling van zijne aan vrage uit te stellen. Hij stelde dit verzoek in handen van den procureur-generaal. DeheerJhr. Mr. Rethaan Macare, adv.-generaal, verklaarde reeds van dit verzoek te zijn gesaisisseerd, daar hij Zaterdagnamiddag een schrijven ontving van de moeder van De Jong, overleggende een telegram van dezen, met verzoek om uitstel. Of in dezen stand van zaken nog uitstel van behandeling kon worden verleend, liet hij over aan het oordeel van den Hoogen Raad. De voorzitter verklaarde hierop, dat de zaak oubepaald werd uitgesteld. Voorbijgangers van den Iepenweg te Amster dam zagen Vrijdagavond uit een der woningen een vrouw Snellen, die in lichterlaaie stond. Hoewel onmiddellijk hulp werd geboden, bleek de onge lukkige overdekt te zijn met zware brandwonden. In dien toestand werd ze naar het O. L. Vrouwen- gasthuis gebracht, waar ze den anderen ochtend is overleden. Zondagmiddag is aan de Harmenjansweg een kind door den trein overreden. De kleine was spoedig dood. Het 13jarige dochtertje van den heer P. Blom te Leiden is Zondagmiddag te Oegstgeest, toen ze met haar fiets wilde uitwijken voor de Katwijksche stoomtram, vlak voor de machine gevallen. Het hoofd werd haar van den romp gescheiden. Te Katwijk is Maandagmiddag de koetsier de J. op tieurige wijze om het leven gekomen. Zijn paard schrikte van een voorbijgaande stoom tram. De J. werd van den bok geslingerd met het gevolg dat een der wielen hem over de borst reed en hij spoedig daarop overleed. Door de politie te Rotterdam is naar een der bureaux overgebracht een matroos die in eenigzins benevelden toestand een revolver en eenige patronen te voorschijn haalde en verklaarde eerst zijn vroegere beminde en dan zich zelf te znllen doodschieten. Het 15jarig knechtje van een landbouwer in het Friesche dorp Oudehorne, werd door zijn datroon uitgezonden met paard en wagen, om een voer plaggen van 't veld te halen. Onderweg ging het paard op hoi. Toen nu des avonds het paard wel, maar het knechtje niet thuis kwam, schreef men dit toe aan vrees voor bestraffing. Den volgen- den morgen ging men aan het zoeken en vond men zijn lijk in eene diepe wijkr grenzende aan 't veld. Een uit een renstal op de renbaan te Clingen- daal ontvlucht paard rende Zaterdagochtend in dolle vaart door het Haagsche Bosch. Een jockey, die te paard het hollende beest achterna ging, slaagde er niet in het in te halen. Op de tramrails langs de Koekamp viel het ontvluchtte dier en stierf. Het paard, dat een waarde had van onge- veer 1500, was verzekerd. Te Goch hebben vier kinderen, van 8 tot 11 jaar, op een wandeling vergiftige scheerling geplukt en gegeten, met het gevolg dat twee over leden en de anderen ernstig ziek werden. De //Zutph. Ct." teekent daarbij aan Bedoeld wordt hier kennelijk de groote water- scheerling of dolle kervel, een plant die hier te lande aan waterkanten en moerassen groeit. Zij is kenbaar aan haar dikken, hollen, eenigszins gestreepten Stengel en groote, halfbolvormige bloem- schermen met tal van kleine witte bloempjes. Reeds de reuk van deze plant is walgelijk en bedwelmend. Zeer vergiftig is het melksap, dat bij het doorsnijden van den stengel voor den dag komt en dat eerst wit. is, maar daarna geel en vervolgens rood wordt. Het ruikt zeer onaangenaam. Vergiftigingen door deze veel voorkomende plant komen nog al eens voor, en zeer dikwijls met doodelijken afloop. De dood door dit vergif gaat met ijlen, koorts en ontzettende pijnen. Uit bovenstaande beschrijving is de plant vrijwel voor leeken te herkennen. Vooral de onaangename, walgelijke lucht, die trouwens aan vergiftplanten eigen is, maakt het gemakkelijk, haar te vermijden. De kinderen hebben waarschijnlijk van de plant gegeten, omdat haar loof eenigszins den smaak van peterselie heeft. Onder leidiug van den kapitein J. J. Schoorl, is naar Scheveningen vertrokken een detachement van het korps genietroepen, met de bedoeling gegevens te verzamelen voor een eventueele veruieling van het pas geopend wandelhoofd in oorlogstijd. Te Alphen kreeg Dinsdagochtend de land- )ouwer C., toen hij zijn kar inspande, zulk een levigen slag van zijn paard, dat hij kort daarop overleed. Eenige Pinkstercijfers. De Staatsspoor- stoomtrram Den HaagScheveningen vervoerde 13,000 passagiers die der Hollandsche Spoorweg- maatschappij op Pinkster I 18,430 en op den 2® Pinksterdag 32,514, te zamen 50,944. Het wandelhoofd Koningin Wilhelminate Scheve ningen werd gedurende de beide Pinksterdagen bezocht door 43,600 personen. Te Hintham is Maandagnamiddag een zekere van den Heuvel, uit 's Hertogeubosch, door de stoomtram overreden, waarbij hij zoo deerlijk werd verwond, dat hij nog dienzelfden avond overleed. Te Hedikhuisen, bij's Hertogenbosch, sloeg Maandag tijdens een hevig onweder, de bliksem in het huis, bewoond door T. van Ravestein en door de weduwe v. d. Staak. Het vuur nam zoo snel toe, dat er zoo goed als niets gered kon worden, dene koe, die nog op stal stond, kwam eveneens in de vlammen om. De bewoners, waaronder 8 kleine kinderen, werden met moeite gered. Noch de woningen, noch de inboedels, waren tegen brandschade verzekerd. Nog een dorp is in de. vorige week door een hevigen brand half verwoestLeeuwen, in 't land van Maas en Waal. „Het N. v. d. D. meldt over die ramp Vrijdagnamiddag ongeveer half drie ontstond, door een onbekende oorzaak, brand bij den bakker Dekkers, in de Molenstraat, een dicht bebouwde straat, zich in zuidelijke richting uitstrekkende van den Waalbandijk naar het Leeuwensche veld. Bij de bestaande droogte was het groote woonhuis in een ommezien in vlammen opgegaan. Terstond breidde zich het vuur naar beide richtingen uit, zoodat links en rechts de brand zich voortzette. Naar links bepaalde hij zich tot twee huizen naar rechts werden achtereenvolgens twintig huizen in de asch gelegd, enkele flinke bouwmanswoningen, de meeste echter arbeidershuizen. Hoewel de klokken der naburige kerken aan- houdend beierden en op het hulpgeroep der bewoners de gemeentenaren van alle zijden samen stroomden en spoedig twee spuiten op het terrein aanwezig waren, onder toezicht van den burge- meester en de beide wethouders der gemeente Wamel, was het toch onmogelijk, iets te doen om den brand te stuiten. Hij eindigde eerst, toen de geheele linkerzijde der Molenstraat met nog enkele veldwaarts gelegen woningen in vlam men was opgegaan. Aan het einde der Molenstraat stond aan de rechterzijde de korenmolen met kapitale behuizing van den molenaar Van de Zandt. Met alle krachts- inspanning heeft men deze panden weten te be houden. Middelerwijl brandden op meer dan 20 meters afstand drie huisjes af, welke niet verzekerd waren. De geheele schade wordt begroot op 50,000. Enkele perceelen en inboedels zijn niel verzekerd. Bijna alle gebouwen waren met stroo gedekt. Indien de brand des nachts ware uitgebroken, zouden zeker een aantal menschenlevens verloren gegaan zijn. Thans hebben alien zich gelukkig tijdig weten te redden. Ook in het dorp Renooi (gemeente Beesd) zijn twee boerderijen en twaalf huizen afgebrand. Voorts heeft er een felle heide- en boschbrand gewoed tusschen Eibergen en Groenloo. Op de ffwandelpier" te Scheveningen is een //piermeester" met eenige wachten aange- steld. Deze laatsten hebben een pet op, waarop in roode letters het woordwandelhoofd" te lezen staat. z/Vreemdhoofdig 1" zegt //de Standaard". De predikant te 's Gravenmoer, ds. Brutel de la Riviere, ontving verleden week een brief van den volgenden inhoud //Brutel c/Drie ingezetenen van hier geven je in over- weging vddr 15 Juni 's Gravenmoer te verlaten zijt ge na 15 Juni nog hier, dan zal een van ons drieen, door het lot aangewezen en door een eed gebonden, uw doodvonnis voltrekken. De laatste kogel zal een eind maken aan zijn leven, hij zal sterven, wetende dat hij het dorp bevrijd heeft van hem, die erger is dan de pest." Boven den brief waren doodshoofden en revolvers geteekend. Mevrouw Waldeck Rousseau, de vrouw van den president van den Franschen ministerraad, is te Havre het slachtoffer geworden van een ruwe grofheid. Waldeck Rousseau was met zijn vrouw in een rijtuig, toen plotseling een man naar voren drong en riep //jullie zijn een paar verkochten, en dat is voor Loubet." Meteen smeet hij met alle kracht een chinaasappel naar het rijtuig, die mevrouw Waldeck Rousseau trof. De man kon worden gegrepen hij gaf als verklaring van zijn daad aan, dat //hij een patriot was en dat Waldeck Rousseau dat niet was". Te Parijs zijn 50 personen vergiftigd ge worden door het gebruiken van koekjes uit een winkel. Een te Berlijn voor wetenschappelijke doel- einden verblijvend Japansch professor heeft in een vlaag van waanzin zijn meubelen in brand gestoken en, toen zijn hospita en anderen te hulp kwamen, haar met haar dochter en den portier opgesloten. De brandweer bevrijdde de menschen en bluschte het vuur. Een zeldzaam slim plan, om een misdadiger te doen ontsnappen is te Petersburg uitgevoerd. In een krankzinnigengesticht bevoud zich een wegens, vermoedelijk voorgewende, geestesstoriug in observatie gestelde politieke misdadiger, de 40jarige Pool Piletzki, gearresteerd in verband met een mislukten moordaanslag op Czaar Alex ander III. Een andere Pool, Masurkewitsch, die zich met valsche stukken als assistent-geneesheer in de in- richting had weten te doen aanstellen, liet hem ontsnappen en is zelf ook op den loop. Tever- geefs zoekt men thans beider spoor. Men zal zich herinneren dat indertijd aan boord van de //Kaiser Wilhelm der Grosse" eenige staven goud werden gestolen, die door den hof- meester Magers werden teruggevonden. De Nord- deutsche Lloyd betaalde dien man Vrijdagmorgen daarvoor 3000 mark uit van de 7000, die als premie waren uitgeloofd. 's Avonds werd dezelfde persoon, onder verdenking een staaf goud gestolen te hebben, te Bremerhaven in hechtenis geuomen. Toen te Mansigne', bij Le Mans, een land bouwer zijn geweer onderzocht, ging dit plotseling af en werd zijn dochter van twee en twintig jaar zoo ongelukkig in het gezicht getroffen dat zij twee uur later stierf. Men had groote moeite om den onvoorzichtige te beletten de hand aan zichzelf te slaan. Een verschrikkelijk drama is Zondagmidda"' te Parijs afgespeeld. Twee bezoekers van een herberg in de rue Marie-Stuart besloten om het betalen van de verteringen te speleu. Zij kregen twist, waarna de herbergier dreigde hen de deur uit te zetten. Een van hen, een Corsicaan, verliet daarna het cafe, zeggende, dat hij zou laten zien, hoe men bij hem te lande geschillen regelde. Na een kwartiertje kwam hij terug en zeide tot den cafehouder „Als gij mij laat arresteeren zal het ten minste niet voor een dag of veertien zijn". Terwijl hij dit zeide, wierp hij zich op zijn metgezel Cotte en stak hem een groot slagersmes, dat hij zoo juist gekocht had, in de onderbuik! Cotte zakte, badende in zijn bloed, ineen. In wanhopigen toestand werd hij naar het hospitaal gebracht. Spinosa, de Corsicaan, werd ontwapend en ge- vangen genomen. In Italie is Zaterdagmorgen een hevige aardbeving geconstateerd, hoofdzakelijk te Coni en het omringende district. Onder de inwoners ontstond een paniek, doch er werd geenerlei mate- rieele schade aangericht. De schok werd ook in I urijn gevoeld. Te Motrol in de provincie Grenada (Spanje) had de aardbeving, die ook in Malaga en de stad Grenada gevoeld werd, Vrijdag plaats. Tal van huizen werden verwoest, doch menschen kwamen niet om het leven. De schok hield 16 seeonden aan en de inwoners vloden in alle rich tingen. Bovendien woedde in de provincie Badajoz een ontzettende storm. Hagel en regen veroorzaakten overstroomingen. Op sommige plaatsen stond het water hooger dan een meter. Een vrouw te Esparragosa redde twee kinderen, die uit hun bedjes om hulp riepende burgemeester redde een ander kind. Een huis stortte in, bij welk ongeluk een vrouw om het leven kwam. le Puebla de Alcocer kwam een vrouw, die twee kinderen op haar armen droeg, indegolvenom. De dames uit de groote wereld bij de plundering van Peking. Naar aanleidiug van de rol, door de dames uit de groote wereld ge- speeld bij de plunderingstooneelen te Peking, wordt een scherpe polemiek gevoerd tusschen de Amerikaansche en Londeusche pers te Peking. Volgens de eene partij zou lady Macdonald, echt genoote van lord Claude Macdonald, die toen gezant van Engeland was, de hand gelegd hebben op alle kunstvoorwerpen, die binnen haar bereik kwamen. Dit feit wordt door de Engelschen tegenge- sprokenzij verklaren, dat er een plunderaarster was, die zelfs met behulp van bajonetten kasten, kunstwerken inhoudende, liet openen en dat deze Amerikaansche niemand anders is geweest dan de echtgenoote van den diplomaat der Vereenigde Staten. Er is dus zeker een schuldige, maar wie Vrijdag moesten 700 marine-reservisten te Konstantinopel afbetaald worden, doch er was geen geld en voor de zooveelste maal werden de mannen met een kluitje in het riet gestuurd. Zij weigerden echter ditmaal toe te geven, sloegen de ruiten der officierswoningen stuk en trokken zelfs naar het paleis. Hier werd juist een diner ter eere van den Russischen admiraal gegeven. Troepen werden ontboden en met de blanke wapenen werden de matrozen teruggedreven, waarbij 50 gewond werden. Ten laatste werd eindelijk de soldij betaald. Op de hoogte van Granton in the Firt of Fort (Schotland) is een flesch opgepikt waarin een briefje was gesloten met den volgenden inhoud z/Schip zinkt snel, geen hoop, wij zinken met ons alien. Geen tijd, wie dit briefje in handen krijgt, gelieve het onmiddellijk te zenden aan mijn vrouw, Mrs. Haggart Churchill terrace, Edin burgh. Vaarwel, wij wachten den dood af." Dit bericht is afkomstig van het schip Croft, hetwelk in October 1898 van Leith vertrok en waarvan nooit meer iets werd gehoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2