A1 g e a o e a Nieuws* en Admteatiebhd voor 2eeuwsch*7Uaaderea, No. 4077. Donderda^ 30 Mei 1901. 41e Jaargang. England en de Z.-A. Republiek. 0-EME BHTER A AD. PBIICIS OF BBAVET. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b\j alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De heeren Chamberlain en Milner hebben ge- dejeuneerd met de daarbij genoode gasten, en Joe was niet uitgeput in den Jof voor sir Alfred. Tocb zou de taak, die Milner na zijn terugkomst in Zuid-Afrika had te vervullen, nog veel ge- wichtiger zijn. Dan evenwel zou, naar Chamberlain vertrouwde, de brandstof, die dezen oorlog, die sedert lang opgehouden had een oorlog te zijn, onder de asch doet smeulen, wel uitgedoofd zijn. Milner zou een nieuwen staat van zaken scheppen, die weldra door verzoening zon worden gevolgd. De samenwerking van de beide rassen was een hoofdvoorwaarde voor de stichting op solide basis van een vereenigd vrij en voorspoedig Zuid-Afrika, dat even loyaal is als de zusterfederaties Canada en Australia. De heer Milner was voorloopig nog niet in die verzoeningsstemmingwant na een woord van erkeutelijkheid voor de hem deelachtig geworden ontvangst, stond bij vrij lang stil bij de tegen hem gerichte aanvallen. Hij schreef de hem verleende eerbewijzen toe aan de noodzakelijkheid om alien te toonen, dat bet land zijn dienaren tegenover den vijand niet in den steek laat de lieer Milner schijnt al lont te ruiken en zeide tot besluit, dat het belachelijk was, te beweren, dat men den oorlog had kunnen vermijden door zich meer verzoenend te toonen. Maar hij hoopt, dat de tijd spoeaig zal komen, waarop een mildere en meer meegaande politiek zou kunnen worden toegepast in Zuid-Afrika. Die tijd is er nog nietwant de Boeren zijn zoo bedrijvig als zij in dit seizoen maar zijn kunnen. Het belangrijkste nieuws is wel, hetgeen de telegrammen over Transvaal melden. Botha is naar 't noorden ontsnapt, natuurlijk om na afloop van den winter weer opnieuw af te zakken en den krijg te hervatten. Een sterke patrouille grensverspieders is Vrijdag, FJKTJILXsETQIvi De gebeurtenissen van dien opera-avond waren voor de hoogere kringen van M. het onderwerp van bij Da alle gesprekken. In de eerste acht dagen sprak men bijua van niets anders en daar werd geen enkel woord ten kwade van Katharina gezegd, ofschoon men zeer goed wist, dat zij Waldenburg dagelijks bij de familie Von Stasch ontmoette. Het zou immers onverstandig geweest zijn de toekomstige rijksgravin Von Waldenburg te be- leedigeo. Bovendien had prinses Margaretha den volgenden dag een langdurig bezoek aan mevrouw Von Salten gebracht. Ook bad de hertog Katharina den arm geboden bij een wandeling in het park en prins Leopold had uit Weenen aan een bekende geschreven, dat men daar de handelwijze van prins Iserstein sterk afkeurde, te meer daar zijue beweegredenen geen geheim waren. Waar de hertogelijke familie zoo het voorbeeld gaf, konden de andere niets beter doen dan het voorbeeld volgen. Overigens hadden de nieuwsgierigen slechts korten tijd gelegenheid om Waldenburg en zijn geliefde te bespieden. De troepen rukten uit om de voorjaarsmanoeu- vres te houden en Katharina reisde met Else naar haar landgoed Gresdof. Men begon nu over andere dingen te spreken en werd eerst aan Waldenburg en zijn bruid herinnerd, toen de dagbladen omstreeks bet einde van Augustus het bericbt van den ondertrouw toen zij terugkeerde van een tocht naar Upington tot het begeleiden van een konvooi leveneuiiddelen, aangevallen door een kommando van 100 Boeren onder Conroy. De Boeren trokken op Kenhardt aan, met het doel om die plaats aan te vallen. De Boeren werden na een gevecht van 5 uren teruggedreven15 van hen werden gedoodenl7 gewond. Deze laatsten werden gevangen gemaakt. Een aantal paarden, geweren en patronen werd buitgemaakt. De Britsche verliezen bedroegen i zwaar gewonde. Volgens de //Morning Post" hebben Beyers en De la Rey zich bij Klerksdorp vereenigd. Ver- moedelijk heeft deze vereeniging plaats gehad nadat kolonel Wilson, die bevel voert over een deel van Kitchener's verkenners, beproefd had Beyers kommando te omsingelen aan de zand- rivier bij Nijlstroom. Die poging mislukte doordat de kolonne, die naar de achterhoede was gezonden, te laat kwam. Het gevecht van de achterhoede had echter tot gevolg, zegt het Engelsche bericht, dat 18 Boeren gevangen genomen werden, en 40 wagens, een hoeveelbeid ammunitie en wat vee werden buitgemaakt. De Boeren waren voor 't grootste deel te voet. Aan Engelsche zijde is er een gesneuveld en zijn er 6 gewond. In den oosthoek is het voor de Engelschen ook al niet bjjzouder rustig. De Boeren hebben daar een trein met voorraden bij het station Godwan van het spoor laten loopen. De machinist werd gedood en de hoofdconducteur gewond. De Boeren werden echter gestoord, voor zij den inhoud iu hun bezit hadden gekregen. Een jongere broer van Ben Viljoeu is gevangen genomen. De //Times" zegt, dat de tegenstrijdige berichten het onmogelijk maken om uit te maken, waar zich op 't oogenblik de zetel van het Boerenbewind bevindt; vermoedelijk in de buurt van Piet Retief. Volgens den Middelburgschen correspondent van de //Standard" bevindt zich Schalk Burger iu dan omtrek van Amsterdam. De //Daily Mail" verneemt uit Pretoria, dat Botha aan De Wet om een sameukomst heeft verzocht. De Boerenovergaven en onderwerpingen bedragen, volgens dat blad, gemiddeld 60 per dag. Uit den Vrijstaat komen niet veel berichten, maar dit is meer daaraan toe te schrijven, dat Kitchener ze niet seinl, dan dat er niets gebeuren zou. Bennet Burleigh bericht aan de //Daily Tel.", dat verleden Vrijdag niet minder dan zeven mijnen ontploft zijn op den spoorweg tusschen Krooustad bevatten. Prins Iserstein was toen reeds een maand de schoonzoon van baron Von Goldberg en vertoefde met zijn gemalin te Ostende. Onder alle buitensporige toiletten aan het strand en op het bal waren die van prinses Aglaja de buiten- sporigste. Ieder sprak over de fabelachtige weelde, die het jonggehuwde paar ten toon spreidde, doch ieder lachte om den kleinen potsierlijken man met den grooten neus, die steeds aan Lun zijde was en zich overal deed gelden als de schoonpapa van prins Iserstein. Iserstein had te vergeefs getracbt zijn lastigen scboouvader kwijt te raken. Zachte wenken be- grijpt de bankier niet en bij sterker aandringen kijkt Aglaja bedroefd en laat de oude heer de goudstukken rinkelen, die hij steeds los in zijn vestzakje draagt. Dat rinkelen klinkt wel wat uitdagend sedert de baron moet aanzien, dat zijn Aglaja door de bloed- verwanten van den prins op duidelijke wijze wordt voorbij gezien. Men doet eenvoudig, alsof er geen prinses Iserstein bestaal. Aglaja heeft alzoo sedert lang de hoop opgegeven om met haar Parijsche toiletten aan het hof en in salons der Auerspergs en der Andrassy's te schitteren. De stemming in het paleis van den prins is sedert zeer onaangenaam, en lserstein's positie is verre van benijdenswaardig. Alles keert zich tegen hem. Tegen alle verwachting is Aglaja's broeder weer gezond geworden en doet hij opnieuw zijn best om papa's millioen naar alle windstreken te verstrooien. Deze concurrentie is voor Iserstein gevaarlijk. Baron von Goldberg is zwak genoeg zich door zijn zoon te laten plunderen, maar Iserstein kan niets loskrijgen, en op Aglaja's hulp behoeft hij niet te rekenen. Als hij den teederen echtgenoot speelt om haar en Vereeniging. In zes gevallen werd enkel het «poor veinield. In het zevende, bij Kromellen- boog, werden de voorste wagens van den ge- pantserden trein n°. 6 uit het spoor geworpen en werd een Engelsch majoor gedood. De Kaapkolonie blijft oproerig. Uit de tele grammen kan men zien, hoe de Boeren zich weren in de buurt van Kenhardt. De Boerenkommaudos in de Zuurbergen zijn den 24" voor het aanbreken van den dag zuid- waarts getrokken. Zij hadden blijkbaar sedert eenigeu tijd naar een uitweg gezocht en hun aanval op een patrouille bij Papkloof was blijk baar een schijnaanval om de aandacht der Engel schen in die richting af te leiden. De Boeren baanden zich een doortocht tusschen Thebus en Steynsburg, waar zij den spoorweg overstaken ten getale van 600 man. Volgens berichten van de bewoners der streek voert Kreutzinger het bevel over een afdeeling, die in de richting van Doorn- hoek trekt en had deze bij zich Fouche, Lotter en van Reeneneen andere afdeeling, gaande naar Uyenhoek, stond onder Myburgh. De overtocht van den spoorweg had niet onop- gemerkt plaats. Juist toen de Boeren de lijn overstaken, kwam luitenant Martens met een ge- pantserden trein aanstormen en opende hij een krachtig geschntvuur op de Boeren, die zich met hun eigenaardige snelheid hals over kop over de vlakte verstrooiden doch met verlies van ver- scheiden paarden. Het stof, dat de wegsnellende Boeren veroorzaakten was nauwelijks opgetrokken of kolonel Gorringe's kolonne kwam aan enzette ze op korten afstand na. Men zegt, dat hij hen bij Bamboesberg heeft ingehaald en een uitmun- tende stelling heeft om hen aan te vallen. Officieel bedraagt het aantal pestgevallen te Kaapslad nu 608, waarvan 308 met doodelijken afloop. Den 19° zijn twee soldaten uit Kaapstad naar Mafeking vertrokken en zijn daar door pest aan- getast. Zoo verspreidt het leger de ziekte. Ermoeten nu 18,578 Boerenkrijgsgevangenen zijn. Overeenkomstig den bij uitersten wil kenbaar gemaakten wensch droeg de leraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer voor Zierikzee, een hoogst eenvoudig karakter. De vier boden hulp te verwerven, dan verklaart zij geeuwend, dat hij haar erg verveelt. Dreigt hij dan met zelfmoord, dan geeuwt zij weer en verzoekt hem daarin naar eigen verkiezing te handelen. Tot heden heeft hij aan die vriendelijke aanduiding van zijn vrouw nog geen gevolg gegeven. Wat nog over Waldenburg en Katharina te zeggen valt is weinig en laat zich in deze drie woorden samen vatteu. //Ze zijn gelukkig De liefde heeft Katharina geheel veranderd. De coquette wereldsche dame is een teedere echt genoot en moeder geworden. Er heerscht tusschen haar en haar man een overeenstemming als slechts zelden in het huwelijk wordt aangetroffen. Wanneer Waldenburg thuiskomt en zijn vrouw omringd ziet door hun lieve kinderen, bevangt hem menigmaal den plotselingen angst. Wie zoo geluk- kig is, vreest onwillekeurig voor het een of ander ongeluk. Katharina is voor hem een kloeke, ver- standige vriendin. Zijn belangen zijn de hare, zij deelt in al zijn denken, hopen en vreezen, zij weet daarbij aan alles een eigenaardige bekoorlijk- heid bij te zetten. Dikwijls noemt hij haar de zon, die zijn levenspad beschijnt. In de gezelschappen dweept ieder met de beminnelijke gravin Wal denburg, en haar man is daar trotsch op. Het liefst zijn zij thuis op het slot, waar zij hun eerste gelukkige dagen doorbrachten. In den ganschen omtrek wordt Katharina bemind en vereerd. Zij is weldadig, gelukkig op een ver- standige manier. Haar gaven vernederen niet, in tegendeel de begiftigde wordt verheven, haar vriendelijkheid doet volstrekt niet aan afdalende goedheid denken. De eenvoudige boeren vereeren haar als een godin. Men moet de waardin uit #Het gouden Anker" maar eens over de gravin hooren spreken. Naast de goede God in den van de Tweede Kamer twee aan twee liepen naast deu rouwwageu. Op 't rcuwkleed geen enkele bloemkrans of onderscheidingsteeken. Toch weer- hield de eerbiediging van den laatsten wensch met, dat velen uit de groote schare van collega's geest- verwanten, vrienden en kennissen, die Van Kerkwijk bezat, naar de begraafplaats //Eik en Duinen," te 's Gravenhage, waren opgegaan en zich aansloten achter de lijkbaar, die ook gevolgd werd door twee zijner naaste vrienden en collega's de Kamer- leden Conrad en Mr. Goekoop. Onder de aanwezigen behoorden de Ministers van buitenlandsche zaken en van kolonien. Nadat de kist mede zonder eenig uiterlijk teeken van hulde in het graf was gedaald, bracht de neef van den overledene, de heer A. O. van Kerkwijk, aan de belangstellenden den dank der familie over. Het heeft den Minister van Oorlog behaagd goedgunstig te beschikken op een request van het Hoofdbestuur van //Volksweerbaarheid" om den leden dier vereeniging evenals in 1900 ook in dit jaar de deelname te vergunnen aan de schietoefeningen o. a. van hen die met vrucht het voorbereidend militair onderricht hebben ge- noten. De militairen banen in de garnizoenen staan daartoe in de maanden MeiAugustus een dag in de week open. De deelnemers moeten medebrengen hun bewijs van lidmaatschap van Volksweerbaarheid en een bewijs dat zij met vrucht voorbereidend schietonderzicht hebben ge- noten, afgegeven door den betrokken offlcier- onderwijzer. Aan de Prov. Staten van Zeeland is door den Alg. Ned. Wielrijdersbocd een adres gericht, verzoekende eene algemeene bepaling in het leven te roepen, waardoor in het algemeen belang het vervoer van zware vrachten over de kunstwegen, gedurende den voor die wegen meest ongunstigen tijd des jaars, worde tegengegaan. Een tentoonstelling als nog nimmer ter wereld is gehoaden, zal dit jaar te Apeldoorn worden gehouden. In de laatste week van Juni zal de daar ge- vestigde Bond van klompenmakers in Nederland een tentoonstelling houden van klompen en klompenmakersgereedschap en verder alles wat tot het vak behoort. Wat voor vakmannen deze tentoonstelling bij- zonder aantrekkelijk zal maken, is de expositie van een of meer klompenmaak-machines. Verschillende belangstellenden hebben reeds medailles toegezegd. Hemel komt dadelijk de gravin in haar gesprekken te pas en alle avonden bidden haar kinderen Gods zegen af over den graaf en zijn gezin. Else von Stasch is dezelfde gebleven. Zij komt 's zomers altijd eenige weken met haar man naar het slot Waldenburg. Max is sedert lang ritmeester, hij en zijn flinke jongen, een mooie wilde krullebol, houden Else steeds in opgewekte stemming. Else ziet in haar zoon een genie, zij geloofde dat in hem een tweede Bismarck steekt. De knaap zelf heeft voorloopig andere plannen, hij wil suikerbakker of koetsier worden. Natuurlijk brengt Else altijd nieuws mee, als zij op het slot Waldenburg komt. De Commandeuse is weduwe en woont bij haar schoonzoon in. Zij heeft niet meer te heerschen maar moet zich naar anderen schikken. Trotting dult geen wil naast den zijne en zorgt er voor dat de dames niet vergeten, welk een eer het voor haar is tot de verwantschap te behooren van den dichter van ffIwan den Verschrikkelijke. De oude heer Von Fernow werd door een lever- kwaal gedwongen zijn pensioen te vragen. Hij slijt zijn laatste levensdageu in een kleine badplaats onder de liefdevolle verpleging van zijn vrouw. wHoe lang hij het zal uithouden, staat te bezien", zegt Else en laat daarbij raden of zij de leverkwaal of de verpleging der teedere echtgenoote op het oog heeft. Katharina luistert gaarne naar het gepraat van haar vroolijke vriendin en daarbij is zij te moede, als de schipper in veilige haven, die over de stormen op zee hoort spreken. Zij denkt aan het treurige verleden en gevoelt in dubbele mate hoe gelukkig zij nu is." EINDE. L MIW !UA1 IH TER JfEE/iESNCHE COIIRAST. Dl« blatl venehyat jinandag-, iViieo.ilag- en Vrijdagavond, ttltgeiomler* op Feestdagen, htj de Klrnut P. J. VIS MB »*MBK te Tee Menaen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Oontlerdas den 3« Mei •Mil, des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 28 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Bg-g—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1