A1 g e a e e n Hieuws* ea Advertentioblad voor Zoeuwsch-Vlaanderea. No. 4076* Zaterdag 25 Mei 1901. 41® Jaargang. Onveiligheid vaarwater. De Sluiswerken bewesten Ter Neuzen. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT I IN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TWBEDE JBTjJLJD. TER NEUZEN, 24 Mei 1901. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Juni 1901, het betaalmeesterskantoor te Sa9 van Gent verplaatst naar Ter Neuzen de betrekking van betaalmeester te Sas van Gent met dien datum opgeheven, en de betaalmeester te Sas van Gent, de heer J. F. Reemskerk, voor het tijdvak van 10 tot en met 30 Juni 1901 benoemd tot betaalmeester te Ter Neuzen. Axel, 23 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij-benoorden is met 17 tegen 7 stemmen besloten aan de tramcomite's geen sub- sidie te verleeuen. Zaamslag. In de Woensdag jl. gehouden ver gadering van ingelanden van den Van Lijndenpolder, werd het dijkgeschot voor den loopenden dienst vastgesteld op f 7 per H.A. Wegens de periodieke aftreding van den dijkgraaf, den heer J. Verpoorte, werd een voordracht opge- maakt, waarop achtereenvolgens geplaatst werden de heeren J. Verpoorte, J. Zegers en L. Dees. Besloten werd de totstandkoming eener stoom- tramverbindiug HontenisseSelzaete te steunen mits van uit Selzaete een zijtak worde gelegd tot de cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. Het adres voor een stoomtram HontenisseSas van Gent, werd voor kennisgeving aangenomen. De vergadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder, Donderdag jl. gehouden, stelde het dijkgeschot voor den dienst 1901/02 vast op 8,40 per H.A. Afwijzend werd beschikt op het voorstel van het gemeentebestuur van Zaamslag, tot bekeiing van het gedeelte Valweg van af den weg naar den Kleine Huissenspolder, tot aan de keibestrating in de Val, met een 30jarige bijdrage ad f 80 door dezen polder, doch besloten de gemeente Zaamslag te vergunnen, om geheel op eigen kosten de werken te doen uitvoeren. Tot lid van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. werd met al- gemeene stemmen op een na herbenoemd, de heer J. Huijssen Johz. te Ter Neuzen. Hontenisse. Bij het examen voor aspirant- gemeente-secretaris, gehouden te 's Gravenhage door de Nederl. vereen. voor gemeentebelangen is Woensdag j. 1. geslaagd de heer P. W. J. van Sikkelerus, ambtenaar ter secretarie alhier. Middelburg, 24 Mei. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aau- besteed het bouwen van een basaltmuur langs het zuidelijk boord van den oostelijken kanaal- arm te Ter Neuzen (raming f 13,500). Hiervoor werden ingeleverd 4 biljetten laagste inschrijver was de heer J. Lindenbergh Cz., te Wemeldinge voor f 13,833. Middelblirg, 24Mei. Heden vergaderden alhier de afgevaardigden der antirevolutionaire kiesver- eenigingen in de provincie Zeeland. Een Provinci aal Comite van vijf leden werd deiinitief gecon- stitueerd. Hierin werden onder anderen gekozen de heeren Ds. G. Ilofstede te Aardenburg en D. J. Oggel te Axel. In het comite zullen tevens zitting nemen voor het district Hontenisse de heeren C. van der Wal en G. Moerdijk. Meer en ineer beginnen de werken voor het maken der nieuwe sluis bewesten onze stad het doel te worden der wandelaars en het is te voorzien dat dit naar mate den voortgang der werken nog zal toenemen, terwijl zij ook vermoedelijk de belangstelling van vele vreemdelingen zullen wekken. De Vlooswijkpolder, voorheen een rustig landelijk tafereel biedend, door de bezaaide akkers en grazend vee, is thans het centrum van eene groote bedrijvigheid en als met een tooverslag is het terrein en de omgeving veranderd. Er is reeds veel werk verricht, werk dat, hoewel buiten den eigen- lijken sluisbouw staande, als daarvoor noodig, moest verricht worden. Het werk is aangevaugen met het afgraven van een deel van het bastion bewesten Ter Neuzen, en werd met den afgegraven grond een plateau gevormd, waarop de respectabele directiekeet, tevens ingericht voor woning van deu ingenieur met de leiding der werken belast, is verrezen. Aan de landzijde van het noordelijk waterkeerend dijkje werden houten keeten gebouwd voor het werkvolk en langs het kanaal en in den polder zijn of worden tal van keeten gebouwd, bestemd voor woningen der opzichters, werkplaatsen en materialenmagazijnen. Geruimen tijd is men reeds bezig met het aan- voeren van materialen en ook verschillende ma chines zijn reeds aanwezig. Op enkele plaatsen zijn rpeds ontgravingen geschiedt met schop en kruiwagen. Ongeveer ter plaatse waar de petroleumbergplaats heeft gestaan is men reeds zoover gevorderd, dat Dinsdag j.l. kon worden aaugevangen met het heien van proef- palen voor de inlaatsluis van de bergplaats voor sluisdeuren. En onderwijl een deel der werklieden het voor- noemde uitvoerde, was een ander deel bezig met het leggen van rails, in de eerste plaats van den kanaaldijk naar het terrein, om de spoorwagens en locomotieven, ten dienste van grondvervoer, naar het terrein te expedieeren, en wordt verder het terrein overkruist met een net van spoorlijnen, leidende naar de plaatsen waar de uit te graven gronden voor ophooging van het terrein moeten worden aangewend. Ten Noorden van den Vlooswijkschen weg, op de plaats waar de sluis moet komen, staat eene machine die veler belangstelling trekt, n. 1. een excavateur, of, zooals de spraakmakende gemeente dezen noemt, //de ijzerenman", een baggermachine te land. Door welwillendheid van een confrateT, die dezer dagen een ontgravingswerk beschreef, zijn wij in de gelegenheid nevensstaande teekening van den ijzerenman af te drukken, waaruit men ongeveer zien kau, hoe deze werkt. Deze machine zal in de eerste plaats worden aangewend voor het graven van den sluisput. De excavateur is opgesteld op een spoor van 3 rails en daarnaast is een enkel spoor aangelegd voor den trein van zandwagens, die den grond, door de machine over te storten, moeten vervoeren. De arm met den schakel van graaf-emmers, die I >e Excavateur. men hier ter linkerzijde uit de machine ziet steken, heeft eene lengte van circa 5 meters en kan naar verkiezing hooger of lager gesteld worden. Als het werk wordt aaugevangen ligt die arm bijna horizontaal op den grond. Zoodra de ma chine in beweging is grijpen de graafemmers in den grond, krabt dien uit en voert hem mee in den excavateur, tot overstorting in de wagens. De kracht, die den schakel in beweging brengt, zet tevens den excavateur met laugzame rukjes geregeld vooruit, zoodat dus successievelijk het terrein over de geheele lengte regelmatig wordt uitgegraven. Als het andere eind bereikt is, keert men met de machine terug, laat den arm iets dalen en zoo gaat, langs denzelfden weg, de uitgraving opnieuw, dieper thans, en telkens dieper, totdat de arm eindelijk bijna verticaal komt te staan en er een glooiende diepte van ruim 4 meters is uitgegraven. Dan moet het toestel worden verplaatst en begint het graven opnieuw. Tijdens de excavateur werkt zijn twee grond- treinen gereed om den grond te vervoeren naar de plaats waar het terrein moet verhoogd worden en deze daar uit te storren. Als de eene trein geladen wegrijdt, komt dus de andere met ledige wagens terstond onder de machine, zoodat deze bijna voortdurend ongestoord kan doorwerken. Natuurlijk gaat het graven met de machine enorm vlugger dan met werklieden, doch wanneer de machine op geen vasten bodem gebruikt wordt, komt het ook wel voor dat zij door het vreeselijk trillen en zwiepen gedurende het werken, geheel wegzakt en het herstellen van den excavateurweg dan weer eenige dagen arbeidens vordert. Vermoedelijk zal daarvoor hier weinig gevaar bestaan, doch zou daarentegen het graven wel eens moeilijkheden kunnen ondervinden door diep in den grond zittende boomstammen, zooals er bij het graven ter plaatse, waar nu de proefpalen zijn geslagen, reeds te voorschijn kwamen. Ofschoon het werk thans nog maar is aange- vangen, is, zooals uit vorenstaande blijkt, uit de toebereidselen reeds eenigszins af te leiden den kolossalen omvang daarvan en zal een en ander zooals wij reeds opmerkten gedurende de eerstvolgende jareu ruimschoots belangstelling wekken. Te Driewegen kreeg Dinsdag de molenaars- knecht V. van een der molenwieken zulk een hevigen slag tegen het hoofd, dat hij op de plaats dood bleef. Een vloot van ongeveer 50 Zeeuwsche visschersvaartuigen houdt zich sedert eenige weken bezig met het visschen naar mosselzaad nabij de Oostkust van Texel. De aldaar ontdekte bank is van groote uitge- strektheid. Te Valkenberg kreeg Dinsdag de vrouw van den landbouwer Martens, door het vlamvatten van haar kleercn bij het aanmaken der kachel, zulke hevige brandwonden, dat zij kort daarua overleed. Tusschen station Hattem-stad en Hattem N. C. S. speelde Dinsdagmorgen een kind van 2 jaar op de spoorlijn, toen juist een lokaaltrein aankwam. Door een bocht, die de spoorlijn maakt, kon de machinist het gevaar niet tijdig zien, hij beproefde nog te stoppen doch alle inspan- ning voorkwam niet, dat het kind een beentje werd afgereden. Het werd naar het Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Twee jonge dames moesten Woensdag te Haarlem voor den kantonrechter verschijnen, omdat zij met een fiets op een voetpad hadden gereden. Terwijl de kantonrechter bezig was een vonnis voor te lezen, drongen zij, gewapend met een haudcamera naar voren en namen vlug een kiekje van dien magistraat, den ambteuaar en den griffier. Een noodlottige brand heeft Woensdag een groot deel van het Geldersche dorp Randwijk (gemeente Heteren,) niet ver van Wageningen, ver- woest. De brand ontstond in het huis van en bewoond door J. Goedvriend, vermoedelijk door een gebrek aan den schoorsteen. Voor er aan blusschen te denken viel, was het geheele huis een prooi der vlammen. Maar aan- gewakkerd door den sterken oostenwind, die de vonken overal deed neerkomen, geraakten weldra ook andere huizen in vlam. In minder dan geen tijd was de brand over een lengte van een paar duizend meters verspreid. Om 11 uur waren 6 woningen verbrand en in het volgende uur kwamen er nog 12tal bij. Een huis, dat men het eene oogenblik nog geheel ongeschonden zag staan, was eenige oogenblikken daarna een vlam- menzee. Achtereenvolgens verbrandden 18 woningen benevens de Gereformeerde kerk met de kosterij, welke onbewoond was. Voor zoover men weet, was alles verzekerd, behalve twee inboedels, waarvan evenwel bijtijds het grootste gedeelte in veiligheid gebracht werd, Alles samen was verzekerd voor ongeveer f 40.000. De brandspuit van Randwijk was defect. Op het terrein werkten spuiten van Heteren, Valburg (Zetten) en Wageningen. Er was evenwel niet de minste kans op blusschen. Alles, tot het laatste huisje dat voor den wind lag, werd op- genomen in de verwoesting. De kosterij der Hervormde kerk vatte ook nog een oogenblik vuur, doch kon gelukkig behouden worden. De Dorpsstraat is zoo goed als geheel uitgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen en van de levende have is nageuoeg alles gered alleen een varken en een paar kippen zijn ver brand. Het vee was voor het grootste gedeelte in de weide. Dan staat men ook raar te kijken Terwijl de werkman A. S. te Piershil, in den schafttijd zijn boterhammen wilde nuttigen, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat het pakje verdwenen was. Hij keek eens rond en bemerkte weldra, dat een ooievaar hem gefopt had, die juist met zijn boterhammen wegvloog Diusdagmiddag tijdens de oefeningen der schutterij te Leiden hebben eenige onregelmatig- heden plaats gehad, tengevolge waarvan een offiuier een schutter een slag met zijn sabel heeft gegeven. Na afloop der oefening werd van het voorgevallene aanteekening gehouden. De politie te Hilversum deed Dinsdag een aardige vaugst aan het postkantoor. De loop van het verhaal is als volgt Eenigen tijd geleden kreeg de heer E. te Laren- berg een dreigbrief met een hem onbekende onder- teekening. Den heer E. werd hierin geboden op een bepaalden tijd op een bepaalde plaats te zijn met een som geld. Kon hij dit niet doen, dan mocht hij ook een geregistreerden brief zenden aan den onderteekenaar P. R. te Hilversum. Deed hij noch het een, noch het ander, dan moest hij de gevolgen ondervinden. De heer E. waarschuwde de politie, en ging naar de afgesproken plaats op den gestelden tijd, maar de ontvanger was er niet. Toen zond hij een brief doch niet aangeteekend en zonder geld aan het opgegeven adres. De recherche hield voortdurend toezicht aan het postkantoor, al meer dan een week, doch te vergeefs. Dinsdag echter kwam iemand met een ge- schreven instructie om den brief te halen. Hij werd onmiddelijk gearresteerd, en op het bureau in verhoor genomen, waaruit bleek dat de man door zijn baas was gezonden, en zelf van de heele zaak niets afwist. Zijn lastgever is toen in hechtenis genomen, en de knecht dade- lijk op vrije voeten gesteld. In de Wouwsche Plantage nabij Bergen-op- Zoom brandde Woensdagmorgen een uitgestrekte heidevlakte af. De Hollander geeft een dorstige keel. En 't is niet enkel water wat hij drinkt. Aan jenever, brandewijn en andere soorten van sterken drank gebruikt hij jaarlijks 60 millioen voile kruiken TEU SEIIZEASCHE C01IRA9T. l>it b I till veraehljnt Slaandag-, Uroen«dag- en Veijrtngnvond, wltgeaonrterd op feeatdBgen, by de Firms P. J. WIS OB liNDI te Ter leues. De Biirgemeester van TEK NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September 1901 schietoefeningen zullen plaats hebben in de stelling van den Holder, uit verschillende vunrmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter secretarie der gemeente op de dagen en nren dat dezelve geopend is. Ter Neuzen, 24 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5